ARBiH

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by karanana »

pa u pravu si za pocetak, bilo ih je onoliko koliko ih je htjelo da bude, i u ukupnom sastavu armije je to bilo 20ak%. a vec od 93 i nadalje bosnjak jeste kriv sto oni lagano odlaze.
maximus68
Posts: 43
Joined: 20/05/2009 22:07

#2 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by maximus68 »

U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#3 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Mjesanac »

Armija RBiH jeste bila armija svih onih koji BiH osjecaju svojom. Pa i samo ime kaze, jer ostale dvije vojske su imale u svom imenu ime jednog ustavnog naroda. ArBiH je na pocetcima bila dosta multinacionalna, ali je tu svoje prste umjesao SDA (da Bog da u Dzehenemu gorili koliko su patnje nanjeli Bosni i Hercegovini) i uspjeli su otjerati dosta nebosnjaka. Ali da se razumijemo nisu bili tjerani zato sto su bili druge vjere, nego zato sto se nisu uklapali u plan poklapanja jednog naroda od strane SDA. SDA=HDZ=SDS svi su oni cistili svoje teritorije koliko su mogli da bi mogli vladati svojim narodom.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#4 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Jazz_Junkie »

Mislim da Jajce i Kotor Varos ne pripadaju Krajini.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
User avatar
luckylaka
Posts: 22458
Joined: 15/01/2010 06:28

#6 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by luckylaka »

theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#7 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Jazz_Junkie »

luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
Ma jah, stvarno.... :roll:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#8 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;

Bas tako,ma jok trebali smo ukinuti armiju,ili se porokati svi redom,ili natjerati 50% boraca da se pokrste nebi li smanjili procenat muslimana :-) :-) :-) kako ima obraza casne patriote,gazije i sehide nazivati falangama?
maximus68
Posts: 43
Joined: 20/05/2009 22:07

#9 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by maximus68 »

Ma ja sam bio do 93-e dok nisu dovuklji ono Secerbegovica.
Do tad smo gazili sve redom.

A pusti te price o gazijama i sehidima. Niko od mojih suboraca koji su poginuli nije šehid, jer i nisu otišli da se bore za vjeru, nego da brane svoj grad i kućni prag. Al eto sad su svi ko šehidi, a ljudi nemaju ni pojma o značenju te riječi
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#10 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by therrarrius »

luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
:lol: jes' aha.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#11 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

maximus68 wrote:Ma ja sam bio do 93-e dok nisu dovuklji ono Secerbegovica.
Do tad smo gazili sve redom.

A pusti te price o gazijama i sehidima. Niko od mojih suboraca koji su poginuli nije šehid, jer i nisu otišli da se bore za vjeru, nego da brane svoj grad i kućni prag. Al eto sad su svi ko šehidi, a ljudi nemaju ni pojma o značenju te riječi
sehid je onaj koji umre u odbrani:vjere,domovine,pravde(neke vrste)

daklo uz preduslov da si musliman i nesto od gore navedenog,odmah si sehid


a na sehitskim mezarjima vidjamo i nemuslimanska imena s ljiljanima kao nadgrobnim spomenicima(nebi mi smetao ni kriz/krst ali eto iz nekog razloga njihovi zele ljiljane a ne krstove,to jeste mozda malo cudno,svi bosnjaci imaju nisane s islamskim simbolom i ljiljanom a srbi/hrvati samo s ljiljanom)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#12 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

:lol: jes' aha.

vec? valjda shvacas da nasjedas na srpsku propagandu o bosnjackoj zelji za islamskom armijom i drzavom,ali mozda ti je to i cilj..mozda i nisi prijatelj ove zemlje
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by karanana »

theTruePath wrote:
:lol: jes' aha.

vec? valjda shvacas da nasjedas na srpsku propagandu o bosnjackoj zelji za islamskom armijom i drzavom,ali mozda ti je to i cilj..mozda i nisi prijatelj ove zemlje
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#14 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

i neka je,ni ja se toga ne stidim..cuj treba da se stidim sto je samo moj narod kolektivno bio uz ovu drzavu,svaka cast onim nebosnjacima koji su takodjer to bili ali sta ja sad treba da zalim za neprijateljima sto su mi neprijatelji i trazim gresku u sebi ? necu Bogami
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#15 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by no_pasaran »

karanana wrote:pa u pravu si za pocetak, bilo ih je onoliko koliko ih je htjelo da bude, i u ukupnom sastavu armije je to bilo 20ak%. a vec od 93 i nadalje bosnjak jeste kriv sto oni lagano odlaze.
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
Sve je kratko i jasno objašnjeno u ova dva posta.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#16 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

eto prije 93 bosnjaci su bili minimum 85% a kasnije 95%


moj Boze :-)


oni pravi patrioti su ostali,to je bitno,ovi ostali tu ni nisu bili iz pravog razloga
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#17 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by branimir stulic »

Kakav god bio nacionalni sastav ponosan sam sto sam bio dio te armije...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#18 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

branimir stulic wrote:Kakav god bio nacionalni sastav ponosan sam sto sam bio dio te armije...

Svaka cast jarane :thumbup: :thumbup: :bih:


pravi patriota je taj ,a ne onaj koji pokusava politizirati i prebrojavati krvna zrnca nasih boraca,kakvi god da su i ko god da su,nasi su
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#19 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by therrarrius »

karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu :-)
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#20 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by XXS »

therrarrius wrote:
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu :-)
Toliku zbunjeni da su jos u Julu '92. osnovali 7. Muslimansku Brigadu.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#21 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Nele9 »

Mjesanac wrote:Armija RBiH jeste bila armija svih onih koji BiH osjecaju svojom. Pa i samo ime kaze, jer ostale dvije vojske su imale u svom imenu ime jednog ustavnog naroda. ArBiH je na pocetcima bila dosta multinacionalna, ali je tu svoje prste umjesao SDA (da Bog da u Dzehenemu gorili koliko su patnje nanjeli Bosni i Hercegovini) i uspjeli su otjerati dosta nebosnjaka. Ali da se razumijemo nisu bili tjerani zato sto su bili druge vjere, nego zato sto se nisu uklapali u plan poklapanja jednog naroda od strane SDA. SDA=HDZ=SDS svi su oni cistili svoje teritorije koliko su mogli da bi mogli vladati svojim narodom.
Stara srpska priča da su svi isti, gradjanski rat, itd. Laž i laž.
Istine radi, nad mojim narodom je izvršen genocid. Nad druga dva nije. Porušeni su skoro svi islamski vjerski objekti koji su bili na teritoriji koja je bila pod kontrolom VRS ili HVO-a. Ovde gdje ja živim još uvijek stoje i katolička i pravoslavna crkva, iste one koje su postojale i prije rata.
Vrijedjaš me kao bivšeg pripadnika Armije RBiH.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#22 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

Ja sam ponosan na njih,jako ponasan!!!!

Last edited by theTruePath on 03/12/2010 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#23 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by no_pasaran »

XXS wrote:
therrarrius wrote:
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu :-)
Toliku zbunjeni da su jos u Julu '92. osnovali 7. Muslimansku Brigadu.
Mislim da to nije ni najmanji problem. Problem je što se nije osnovala 8 Pravoslavna ili 9 Katolička.

Ili, s obzirom da pričamo o 92. i da je "Musliman" etničko obilježje, što se nije osnovala Hrvatska ili Srpska brigada.

To je ta greška SDA vodstva koje je jednu prelijepu priču o nevjerovatnom otporu, skoro bajkovitu i epsku, umalo potpuno upropastila kroz pokušaj da napravi od nje dnevnopolitički talibanski show za CNN i BBC.

Umjesto da je otpor agresiji na BiH bio nastavak velike priče o otporu spram fašističkog agresora iz II sv. rata, oni su krenuli u tu muslimanizaciju vojske. Razumijem da su nam tada jedini konkretni prijatelji bile islamske zemlje, ali bilo je, brate mili, boljih načina.

Da je umjesto ovoga što je bilo, napravljen jedana armija sa naglaskom na antifašističkim, antiagresorskim, humanim i civilizacijskim premisama, garantujem da broj nemuslimana ne bi spao sa 20% na 5% nego bi se barem uduplao, a simpatije bi se uspjele zadobiti i od islamskih zemalja ali i od zapadnih sila.

Ovako su vojska i narod uglavnom imali sve one navedene afinitete, a vlast se na to adekvatno srala i svojim ponašanjem i lošom vizijom poništavala učinjeno.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#24 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

ti si drugim rijecima zelio neke nove partizane,komuniste :D ljudima je trebalo podizati moral necim,a vjera je to najcesce bila svugdje ne samo u BIH
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#25 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

Imam osjećaj da i ti koji su zbog kojekakvih razloga s vremenom napustili ARBIH, jedva docekali da se nešto desi i da s tim mogu opravdati svoje napustanje Armije. :roll:

U 5. Korpusu ni na početku nije bilo baš mnogo pripadnika drugih naroda osim Bošnjaka. To se može opravdati činjenicom da su Hrvati u Bihaću velikom većinom pristupili HVO, a Srbima ovog kraja Muslimani oduvijek nisu bili dragi pa im ni na kraj pameti nije bilo da se prodružuju "njihovoj- muslimanskoj" vojsci
Post Reply