Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

schiller
Posts: 8
Joined: 23/11/2010 16:28
Location: SA

#76 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by schiller »

Dobro i zlo ne postoje. Same rijeci 'dobro' i 'zlo' su samo knjizevne interpretacije materijalstickih nacela.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#77 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino »

schiller wrote:Dobro i zlo ne postoje. Same rijeci 'dobro' i 'zlo' su samo knjizevne interpretacije materijalstickih nacela.
... a ne moralnih... etickih?

Prevod... Imenica... Rijec, nije ni bitna - bitna je substanca. Da li ona postoji? ... materijalisticka, moralna, eticka?
schiller
Posts: 8
Joined: 23/11/2010 16:28
Location: SA

#78 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by schiller »

ahuseino wrote:
schiller wrote:Dobro i zlo ne postoje. Same rijeci 'dobro' i 'zlo' su samo knjizevne interpretacije materijalstickih nacela.
... a ne moralnih... etickih?

Prevod... Imenica... Rijec, nije ni bitna - bitna je substanca. Da li ona postoji? ... materijalisticka, moralna, eticka?
Da pojednostavim, apsolutni pojmovi 'dobra' i 'zla' postoje samo u vjerskim okvirima u obliku spiritualnosti, dok u materijalistickim okvirima samo jednim dijelom i to u obliku knjizevne interpretacije. Mogao bi jos detaljnije objasniti, ali ne znam dali bi jer je sljedeci korak vise (anti) religioznog karaktera i pitanja sto nebi bilo u kontekstu ovog podforuma.
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#79 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar »

schiller wrote:Dobro i zlo ne postoje. Same rijeci 'dobro' i 'zlo' su samo knjizevne interpretacije materijalstickih nacela.
Vjerujem da si pod knjizevnom interpretacijom mislio na lingvisticku. No opet se ne bih slozio. Cak i glista cijelim svojim bicem zna razlikovati ono sto je dobro ili lose za njenu egzistenciju. Mravi mogu razlikovati sta je dobro, a sta lose za njihovu zajednicu, pa ne vidim zasto ljudi ne bi mogli suditi o apsolutno dobrom i losem u odnosu na znani materijalni svijet. O onom spiritualnom je bolje ne pricati jer ce se tesko dvije slucajno izabrane jedinke sloziti o tome sta je to spiritualno i da li uopste postoji izvan svijesti jedinke.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#80 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 09/03/2011 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#81 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino »

kojeime wrote:Mark Tven ima jednu pricu, zaboravio sam naslov, o djecaku koji ima posebne moci. Djecak je u stvai materijalizacija boga (ko procita knjigu bice mu jasnije, a ko je procitao zna o cemu pisem). Uglavnom djecaka su pronasla djeca iz jednog sela i dovela ga u selo. I samo djeca su shvatila da on ima te moci. Jednom prilikom zamole ga da pomogne jednoj tesko bolesnoj djevojcici koja se patila cijeli zivot, da je oslobodi bolova. On pristane i za par sati djevojcica umre. Djeca odu do djecaka i pocnu ga napadati, te kakav si, te sto si je poslao u smrt, te sto joj nisi pomogao, itd. A on odgovara, iskreno ne shvatajuci zasto ga djeca napadaju: "Pa trazili ste od mene da je rijesim bolovai to sam uradio, sada jvise nema bolove."

Da li je ucinio dobro ili lose djelo? U ocima djece lose, jer je djevojcica mrtva. U svojim ocima dobro jer se djevojcica vise ne pati. Problem je u tome sto on kao bog ne shvata (ili ne razmislja) o ljudskom kontekstu, tako da djeca ne shvataju kako je mogao ubiti djevojcicu, a on ne svata u cemu je problem, jer on smrt ne vidi onako kako je vuide ljudi, njemu smrt ljudskog bica nije ista kao sto je ljudima.

Dakle posto smo mi ljudi nesavrseni, sve posmatramo u kontekstu. Tako da, iako mozda i postoje apsolutno dobro i apsoluto zlo, mi ljudi smo jos uvijek glupi da to pojmimo i da vidimo. Isto vrijedi i za apsolutnu istinu. Ako i postoji, glupi smo za sada da je vidimo. Glupi kao vrsta, ne glupi u smislu pojedinaca koji nesto znaju ili ne, jednostavno na ovom stepenu razvoja ljudske vrste mi kao vrsta i kao pojedinci nemamo bioloske uredjaje da te stvari znamo.
Ne znam bas da bih koristio rijec "glupi"... mozda - nemocni, da se izdignemo iznad naseg domena, nemocni da gledamo u i kroz druge domene unificirane apsolutnim prostorom i vremenom...

Upravo si Twainovom pricom ilustrirao relativizam, ne apsolutizam... a istina, kao ISTINA ne moze biti relativna, i - ako se nas pojam o ISTINI razlikuje ovisno o tacki gledista, perspektivi, kontekstu, mora da postoji apsolutni domen u kojem je ISTINA samo jedna... pa i u prici M. Twaina (koju je opet izmislio i napisao covjek, ne Bog).
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#82 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by Zlata M. »

kojeime wrote: Dakle posto smo mi ljudi nesavrseni, sve posmatramo u kontekstu. Tako da, iako mozda i postoje apsolutno dobro i apsoluto zlo, mi ljudi smo jos uvijek glupi da to pojmimo i da vidimo. Isto vrijedi i za apsolutnu istinu. Ako i postoji, glupi smo za sada da je vidimo. Glupi kao vrsta, ne glupi u smislu pojedinaca koji nesto znaju ili ne, jednostavno na ovom stepenu razvoja ljudske vrste mi kao vrsta i kao pojedinci nemamo bioloske uredjaje da te stvari znamo.
:thumbup: :)
... jos jednom, dakle :
Image
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#83 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar »

kojeime wrote: Dakle posto smo mi ljudi nesavrseni, sve posmatramo u kontekstu. Tako da, iako mozda i postoje apsolutno dobro i apsoluto zlo, mi ljudi smo jos uvijek glupi da to pojmimo i da vidimo. Isto vrijedi i za apsolutnu istinu. Ako i postoji, glupi smo za sada da je vidimo. Glupi kao vrsta, ne glupi u smislu pojedinaca koji nesto znaju ili ne, jednostavno na ovom stepenu razvoja ljudske vrste mi kao vrsta i kao pojedinci nemamo bioloske uredjaje da te stvari znamo.
Da li onda trebamo odustati od cilja otkrivanja obrisa dobra i istine. Ne bih rekao. Svako zivo bice je cinom rodjenja osudjeno na neizbjeznu smrt i patnju, pa ipak se svi odlucujemo da zivot podarimo nasim potomcima. Nasa volja za zivotom i otkrivanjem istine egzistira i egzistrace unatoc bioloski datih ogranicenja. Vrsta koja odustane od volje za zivotom i radoznalosti je potpisala eutanaziju.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#84 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 09/03/2011 17:27, edited 1 time in total.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#85 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by shtula »

subconscious pattern of serial killers , they get tormented with guilt to a point when they start showing clues , one part of their psyche wants to come out , they end up arrested or they commit suicide, its considered as a reason why some serial killers were never found - from study on serial killers

Angel Eyes

http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Eyes_(film)
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#86 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by shtula »

split or multiple personality looks like arrested mental development with trauma that is like child is hidden inside a psyche and symbolically speaking drzi lutka gore i mjenja ga po potrebi , trauma caused that person to hide itself, never had a courage to show its true self, so they appear as compulsive lies and chameleons, it causes problem with perceiving reality in itself
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#87 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by shtula »

those people are in a lot of emotional pain, mental anguish, they will enjoy torture, suffering of others brings them pleasure, more psychotic they are more sadistic they become , they have strong pathological drive to prove that rest of the world is wrong and that they always know better, they feed on pain of others, addiction that spins out of control into addiction to enjoy torture and then to kill , they might enjoy killing in particular victims state of mind , for example killer will kill only when victim is absolutely humiliated and helpless, until then feeder on pain enjoys torture, seeking humiliation before killing is most likely revenge to the world for some humiliating experience that caused mental breakdown, and he is addicted to subconsciously relive that moment of humiliating trauma, according to psychology it is being raped as a child that is source of evil, according to religion it is seven deadly sins, what ever one might find as reasonable explanation, there were many of those who wrote on a subject and were not afraid to look into ambis of origin of evil, Freud and Jung exceptionally among other reasons perhaps because they lived through World Wars and sow human nature at its worse , it would be expected that after wars there would be those that developed addiction to killing and are beyond being able to stop, transition from war to peace didn't happened , so there would be link between serial killers and having military service as a part of they record, part of it is also drug addiction that causes chemical unbalance in the brain plus drugs being more potent today then ever.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#88 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by shtula »

truth and reality get squished out so much, only psycotics create alternate reality because they can't deal with reality as it is.

psychotics , pedophiles, people that sold their souls for power greed lust , there is subconscious/semiconscious feeling of jealousy toward those that didn't sell their souls, there is hatred toward those that refuse to sell their souls, that might be a reason for pathological attraction toward innocence and pathological need and satisfaction to destroy it in children, according to some views upper class is where pedophilia is spread.

All media reported attempt to kidnap buses with children after Haiti earthquake, Dani reported same thing buses with children being lost without trace.

That no one is immune to madness, one of well known serial killers was FBI agent, there is mass fear in US among parents from pedophiles, recently they found kidnapped child straped as a dog in backyard, its impossible to lose so many children without trace. Its been said that "difference between psychosis and neurosis is that neurotics know there is something wrong with them and psychotics don't". That pedophilia is cancer for social organism , answer of sociologist of German ancestry what explains Hitler behavior was "we believe that he was abused as a child".
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#89 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by Princ_Magike »

Princ_Magike wrote:Evo i jedan primjer, u vezi nečega što sam tražio...
Neka duhovna bića (bogovi) različitih tradicija, od tradicije do tradicije se razlikuju na osnovi ove dvije stvari...

Recimo...
Egipatski bog Anubis je demoniziran i nastao je demon Ipos...
A ustvari se radi o istom arhetipu,...

Boginja Inanna (egipatska Izida) pretvorena je u demona Astarotha...
Dodao bih još jedan primjer...
Svi koji su čitali Ep o Gilgamešu, nadam se da se sjećaju onog boga s imenom Ea (Enki)...
Njegov pandan je entitet kojeg mi poznajemo kao Sotonu !
factotum
Posts: 81
Joined: 19/03/2011 20:07

#90 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by factotum »

kukuruz_kokicar wrote:Pitanje dana je ... da li smatrate da postoji apsolutno zlo i dobro? Kako bi uopste opisali apsolutno dobro i njegovu suprotnost?
Je apsolutno zlo vidim kao stanje apsolutne nepromjenjivosti, 'mirovanja', neznanja ... nirvana. Apsolutno zlo je sistem koji ni na koji nacin ne reaguje na vanjske podrazaje niti daje bilo kakvu spoljnu manifestaciju i negira sve ono sto nema takve osobine. Apsolutno zlo je u logickom smislu apsolutno zlo i za logiku samu :-) jer negirajuci samo sebe opet proizvodi apsolutno zlo. U nasim zivotima, odraz apsolutnog zla je trenutak smrti svijesti.

Apsolutno dobro je takodjer stanje apsolutne nepromjenjivosti, 'mirovanja' ali u jednom posebnom trenutku. U trenutku u kojem iz stanja mirovanja prelazi u stanje akcije. To je potencijal koji imaju stvari prije nego sto budu pokrenute iliti realizovane. To je trenutak u kojem nista postaje nesto, neznanje prelazi u znanje. Najbliza predstava apsolutnog dobra u astronomskom svijetu je trenutak prije velikog praska. U svijetu kreativnih ljudi odraz apsolutnog dobra je trenutak inspiracije, a ne sam rezultat inspiracije ... umjetnicko djelo, naucno otkrice...

Iz ovoga slijedi i moje razmisljanje da ne mozemo dozivjeti, a kamo li proizvesti apsolutno dobro niti apsolutno zlo. Mozemo ih samo naslutiti.

Zanima me misljenje drugih...
Apsolutno ništa.
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#91 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by johnny_blazze »

uz dobro i zlo se veze moral, a moral ti je glavni predmet etike, imas citav niz misljenje o tome raznih filozofa koji su pokusali to da objasne pogotovo oni prije kanta, aristotel najvse se sa tim bavio...on je kao osnovni element morala smatrao dobro, a pod dobrim je smatrao neku sredinu izmedju dobrog i zla....mah mozes do zore o ovom i nikad neces nacvi pravu teoriju i definiciju jer to nije cinjenica vec ideal....
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#92 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar »

johnny_blazze wrote:uz dobro i zlo se veze moral, a moral ti je glavni predmet etike, imas citav niz misljenje o tome raznih filozofa koji su pokusali to da objasne pogotovo oni prije kanta, aristotel najvse se sa tim bavio...on je kao osnovni element morala smatrao dobro, a pod dobrim je smatrao neku sredinu izmedju dobrog i zla....mah mozes do zore o ovom i nikad neces nacvi pravu teoriju i definiciju jer to nije cinjenica vec ideal....
Ja ne mislim da je moral, kao kategorija uopšte izvedena iz pojma dobra ili zla. Moral o kojem ti pričaš je naše intuitivno i intelektualno opravdanje za postupke. Iliti da iskoristim jednu 'modernu' riječ - legitimitet - moral smo izmislili da bi dali 'legalni' okvir iliti legitimitet našem djelovanju.
Apsolutno dobro i zlo o kojem ja pokušavam ovdje diskutovati je iznad morala, pa čak iznad i smisla postojanja i vezano je uz egzistenciju i promjenu. Stvari koje se ne mijenjaju i ne postoje. Promjena je sila koja crta obrise postojanja. Tek kada se nešto suštinski promijeni mi shvatamo da to i postoji, ali je tada već kasno jer to što je bilo više nije ono što jeste. Ta neuhvatljiva sila koja sve stvari 'tjera' da se mijenjaju je po meni apsolutno dobro. To je po posljedicama na naš svijet iznad i fizike i logike, pa čak i iznad boga - kako god ga ko doživljavao.
Apsolutno dobro je elementarni preduslov čak i za postojanje 'stvoritelja'.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#93 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by respo »

ako je nesto apsolutno onda nema mjesta za ista drugo suprotno od toga

jedno drugo negira u apsolutizmu
User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#94 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by wirbelbet »

ono što nama ne odgovara nazivamo zlom
drugom je dobro

ono što nam trenutno odgovara zovemo dobrom
a dugoročno to isto na isti način može biti doživljeno kao zlo

apsolutno dobro i zlo, naravno, ne postoje

unutar Svega se dešava Sve, dobro i zlo, i kad se s Svim u Svijesti Sjedinimo
dobro i zlo ni ne vidimo, vidimo Sve
Post Reply