Aprilski paket,propuštena šansa

Post Reply
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#151 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by cyprus »

Maraschino wrote: Dodik je pragmatican i iz svake situacije izvlaci ''pobedu'', valjda smo to do sada naucili.
Slazem se da mu je tu pomogao Silajdzic ali je li treba cutati da bi on izgubio. mislim :-)
Da budem skroz jasan - treba igrati kao rahmetli Sulejman Tihić... To je bio najkorisniji političar iz ovog "probosanskog" (imam dobre rezervacije prema ovom pojmu, zbog toga navodnici) spektra...
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#152 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by horkesh »

Zašto je oboren AP od strane Silajdžića?

AP je predviđao jednog predsjednika, ALI ne bi bio biran direktno, nego iz parlamenta.

Haris, koji je kasnije izbore za Predsjedništvo BiH dobio zbog lične popularnosti i direktnog izbora, je bio savršeno svjestan da nikad ne bi imao dovoljnu parlamentarnu podršku.

Na stranu sve dobre njegove strane, lik je egoist. Želio je u Predsjedništvo, po svaku cijenu

Cijena je bila rušenje Aprilskog paketa, uz sve kasnije reperkusije (potpuna promjena stava EU, Amerike, pa čak i Rusije).

Za sve ostalo, tu je Zija Dizdarević:

https://media.ba/bs/mediametar/silajdzi ... -drugi-put
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#153 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by Pandakonda »

Haris je sam rekao da su venecijanska komisija i americki kongres dali isto mišljenje da je dobro što je srušen AP, razlog jednostavan, nema tog parlamenta gdje 23% istog može blokirat usvajanje bilo kojeg zakona. Ne znam koja je onda logika da nas amerika napusti nakon toga :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#154 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by cyprus »

horkesh wrote:Za sve ostalo, tu je Zija Dizdarević:

https://media.ba/bs/mediametar/silajdzi ... -drugi-put
Ovaj tekst treba postavljat bar 5-6 puta na svakoj stranici :)
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#155 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by megaman4 »

ibizza wrote:

Ovako to rade drzavnici!

Nije bio picka koja je povijala kicmu pred strancima i mrziteljima drzave. Nikad necu zaboraviti, u jeku frontalnog napada na RS kroz raznorazne lobije po svijetu, ide Tihic u NSRS i za govornicom govori : "RS ne moze niko ukinuti" :-)

Da su ga podrzale pizde Tihic i Lagumdzija, danas bi imali drzavu, ovako su samo onih htjeli svoj komadic vlasti i dobili su ga.

Ovaj video je pokazalac da je EU glavni krivac za haos u drzavi. Mogli su oni jos 1996 rijesiti ovaj gordijev cvor, s obzirom da znaju da tesko dolazi do dogovora u BiH, ali nisu. Zasto to samo oni znaju?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#156 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by Maraschino »

cyprus wrote:
Maraschino wrote: Dodik je pragmatican i iz svake situacije izvlaci ''pobedu'', valjda smo to do sada naucili.
Slazem se da mu je tu pomogao Silajdzic ali je li treba cutati da bi on izgubio. mislim :-)
Da budem skroz jasan - treba igrati kao rahmetli Sulejman Tihić... To je bio najkorisniji političar iz ovog "probosanskog" (imam dobre rezervacije prema ovom pojmu, zbog toga navodnici) spektra...
Sta je Tihic dobio?
Dodik ga vodao sa sobom kao covjeka spremnog na kompromis. Otisao mu je u NSRS i jasno rekao sta misli o entitetu, sta je dobio od Dodika za uzvrat.
Zatim su ga udruzeno Dodik-Covic probali lomiti a u stvari se uvije svodilo na to ''da mi dobijemo nesto a sto obecamo, mozemo i slagati''
Sta bi o nekom dogovoru o vojnoj i drzavnoj imovini?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#157 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by cyprus »

Maraschino wrote:
cyprus wrote:
Maraschino wrote: Dodik je pragmatican i iz svake situacije izvlaci ''pobedu'', valjda smo to do sada naucili.
Slazem se da mu je tu pomogao Silajdzic ali je li treba cutati da bi on izgubio. mislim :-)
Da budem skroz jasan - treba igrati kao rahmetli Sulejman Tihić... To je bio najkorisniji političar iz ovog "probosanskog" (imam dobre rezervacije prema ovom pojmu, zbog toga navodnici) spektra...
Sta je Tihic dobio?
Dodik ga vodao sa sobom kao covjeka spremnog na kompromis. Otisao mu je u NSRS i jasno rekao sta misli o entitetu, sta je dobio od Dodika za uzvrat.
Zatim su ga udruzeno Dodik-Covic probali lomiti a u stvari se uvije svodilo na to ''da mi dobijemo nesto a sto obecamo, mozemo i slagati''
Sta bi o nekom dogovoru o vojnoj i drzavnoj imovini?
Period kada je Tihić bio najjača politička figura u Bosni i Hercegovini (2002-2006) je vrijeme kada je država Bosna i Hercegovina najviše ojačala u političkom pogledu, naravno po najviše zahvaljujući međunarodnoj zajednici i OHR-u, ali Tihić je svakako imao udjela u tome... Nakon 2006-e Tihić nekako pada u drugi plan, a najistaknutije političke ličnosti u tom periodu su bili baš Dodik i Silajdžić - epilog znamo :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#158 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by arzuhal »

mirsek wrote:
cyprus wrote:Evo ga jope (ne znam da li se već diskutuje o ovome na nekoj temi, pa odlučih vaskrsnut ovu :oops: )

https://www.klix.ba/vijesti/bih/aprilsk ... /190923032

Nego, gorim od želje da čujem objašnjenje ovih koji smatraju da je rušenje aprilskog paketa zapravo bila dobra ideja, odnosno da je isti išao na ruku separatistima, sad kada SNSD glat odbije ovaj prijedlog :)
Aprilski paket bi uveo rs kao trajnu, parlamentarno usvojenu kategoriju u bih, legalizirao njenu jedinstvenu postojanost a bez garancija i instrumenata da ce predstavnici iz rs raditi na jacanju instutucija BIH. Sto znaci da bi predstavnici rs mogli nastupati kao priznati autonomni, jedinstveni dio BIH, zamislite kako bi im tada bilo lako traziti mirno razdvajanje. Thx but no thx. Bravo Harise :bih:
S entitetskim vetom koji bi uvijek mogao blokirati državu a kojeg bismo mi aminovali.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#159 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by arzuhal »

cyprus wrote:
arzuhal wrote:Ha vako, ha nako, Bošnjo je vazda najkrivlji, jal je previše digao glavu, jal se nije dobro naguzio ;-)
Hm, a ja sve mislio Dodik najkrivlji, jer ne pristaje na ponižavanje srpskog naroda, ne boji se reći da je Srbin, i neće pred nikim da se saginje :D

@Arzo, ova moja rečenica je na istom moralno-intelektualnom nivou kao i tvoja... A znam da možeš daleko bolje :)
Pa već sam rekao, iz perspektive Bošnjaka: ako kažeš da si građansku državu, bez entiteta i sl. talasaš i radikaliziraš Srbe i Hrvate. Ako kažeš da si za status quo, onda si etno-nacionalista. Ako kažeš da treba novi rat da bi se stvar posložila, onda si svakako budala...

Tamni vilajet: Ko uzme - kajat će se, a ko ne uzme - kajat će se.

Što se tiče nekakvih "nivoa", poštujem sagovornike, ali forum onako generalno i ne baš, pa ne vidim razloga da se trudim osim ako mi neko ne dadne povoda :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#160 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

Pandakonda wrote:Haris je sam rekao da su venecijanska komisija i americki kongres dali isto mišljenje da je dobro što je srušen AP, razlog jednostavan, nema tog parlamenta gdje 23% istog može blokirat usvajanje bilo kojeg zakona. Ne znam koja je onda logika da nas amerika napusti nakon toga :-)
Carsijski falkultet gdje cemo svjetske diplomatije tumaciti kao mahalske ili licne pa eto neko se uvrijedio, digao nos, veliki jaran sto oce d apomogne od srca, kaznjava,.....

Citam ove gluposti kako je Tihic ojacao drzavu, Haris stvorio radikalnog Dodika,.... biva bosnjacka strana ima ikakav udio u krojenju politike na tom novou. A Srbi vjerovtno glupi i slijepi kad ih je Tihic vjerovatno preveslao ili se sjetili biti nacionalisti tek kada ih je Hare na to primorao. :-)


Iza svako naseg politicara stoji niz savjetnika i niz stranih faktora - niko ne nastupa sam i na osnovu svog temperamenta, pameti,...

Ameriku zaboli q za balkanska plemena koja nezna ni imenom nabrojati - nek je mir ma kome smrknulo a nekom svanulo.



Aprilski je koliko se sjecam bio nedefinisan u mnogim aspektima gdje se umjesto matematicke preciznosti oko nekih stvari kao ostavljala mogucnost za ovo ili ono, stvaralo povoljan okvir za ovo ili ono, otvarao prostor za ovo ili ono,....
i funkcionalan samo ako je srpska politika u praksi zainteresovana za BiH i dobronamjerna.


I to i jeste sav smisao aprilskog - super plan ali samo da su sve strane postene, dobronamjerne i da im je progres interes.
U protivnom se otvara veca moguncost blokiranja onih koji su lafo za drzavu a rade protiv nje.

I interesantno je kako isti profil pljuje po Harisu i zali za aprilskim. Isti profil koji gura politiku samo svog crvenog Sarajeva i halal bilo sve iza Trebevica.


Kada pravis sa Srbima dogovor - mozes samo u teoriji praviti neki dogovor za zajednicku bolju buducnost a u praksi budno paziti da im ne dadnes ikakav veci prostor da mogu jos sta shebati.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#161 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

jeza u ledja wrote:Stvari su krenule nagore nakon toga, to je sigurno. Da li bi se nesto promjenilo nabolje da je Paket potpisan, o tome se moze raspravljati, ali gore od ovoga sigurno ne bi bilo.

Paket bi jednostavno donio vise nadleznosti institucijama BiH, tj. ojacao drzavu, a oslabio entitete.
Netacno. Paket je davao i vecu mogucnost blokiranja i vecu mogucnost zajednickog boljeg dogovora. Super plan samo da su sve strane zainteresovane za zajednicki prosperitet.

U protivnom - veca blokada. Bilo da su stvari krenule nagore ili nabolje - Bosne ima i dalje na frtalju zemlje i Bosnje su neki faktor i dalje kakav vec jesu. Americi je bitniji trajni mir nego pravda za nekoga.

Ko sa Srbima pravi deal - mora vise paziti sta mogu shebati nego sta se moze zajedno sa njima hajriti.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#162 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by nosara »

:lol:

Ko biva, jebo napredak, gledaj da te ko ne zajebe, jerbo si debil... :D

daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#163 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by daddy-kool »

cyprus wrote:
A kako je došao do kontrole tog budžeta? Uzimanje lopatom izbora 2006. godine (i svih kasnijih) mu je palo s neba... Rušenje Aprilskog paketa nije imalo ništa sa tim? :)
Dodik je projektovan iz Beograda, tu dileme nije bilo.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#164 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by daddy-kool »

Jedna od onih vječnih tema. :D
AP oboren i mjesto mu je na smetljištu istorije.
Hare je imao mnogo fula, ali ovo mu je bilo ispravno.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#165 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by Adriatic »

Hare je ukinuo RS. I šta hoćete više?
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#166 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

Dole Aprilski paket zivio Dodik i danasnje uređenje :bih:

Nista ljepse nego kad Mile u Predsjednistvu jedini glasa protiv i izgubi 2:1, pa onda zatrazi entitetsko izjasnjavanje, postavi RS iznad drzave i proglasi odluku Predsjednistva nevazecom :bih:
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#167 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by El_comadante »

u AP bi se prdesjenik i dva potpredsjenika birala iz državnog parlamenta, ako je parament blokiran ili neradi onda se nemože ni izabrati predsjenik, i onda imamo da nepostoji vlast na državnom nivou ni predsjništvo ni parlament.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#168 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

El_comadante wrote:u AP bi se prdesjenik i dva potpredsjenika birala iz državnog parlamenta, ako je parament blokiran ili neradi onda se nemože ni izabrati predsjenik, i onda imamo da nepostoji vlast na državnom nivou ni predsjništvo ni parlament.
Da, to je bio konacan cilj
Spasio nas Hare i HDZ 1990 zlih Amerikanaca
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#169 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by mirsek »

Dodikovo inacenje i otvoreno kontriranje napretku drzave je pocelo prije aprilskog paketa, odbijanjem reforme policije. Posto tada a i poslije nije sankcionisan, ne vidim razlog da se prihvati aprilski bez instrumenata zastite progresa jacanje drzave i njenog puta ka EU.
Mislim da dok Bosnjaci ne pocnu talasati, agresivno trazeci ravnopravnost, gradjansku drzavu i put ka EU i NATO, po cijenu incidenata, pa i sukoba, Dodik ce kociti drzavu a nasi politicari i njihovi pajdasi ce u tom vakumu pljackati i legalizirati sve opljackano od rata naovamo.
Treba nam drzavnicka stranka i lideri koji se ne boje lupiti sakom od stol kad je drzava u pitanju.
Trebaju nam i jake veze u medjunarodnim krugovima da nas m. zajednica ne gusi u tome zbog svog poznatog pragmatizma i licemjerja. Dijaspora moze puno pomoci u tome svojim angazovanjem.
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#170 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by BHCluster »

Kad se uzme u obzir da DMS nije sproveden, prica o bilo kakvom "paketu" je suvisna.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#171 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

Dole AP. Zivio DMS i neka se polako na tenane provodi kao do sada. U potpisu dijaspora :bih:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#172 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by LBVIEW »

Jedna od najvecih ubleha ovog podforuma je kako je "Silajdzic Dodiku nabacivao na volej". :-)
Prvo, isti je, cim je dosao na vlast, skontao sta biracko tijelo u sumskoj zeli cuti, te je, u skladu s tim, podesio i retoriku i politiku. I to nikakve veze nema s tim ko je "predstavnik" Bosnjaka - imali smo " 'nate kompromis" - rahmetli Tihica, i, umjesto relaksacije politicke situacije, Dodik je postao sve bahatiji i manje sklon kompromisima. Pojedinim dobronamjernicima je isti "najuspjesniji bosnjacki politicar", a u stvari on i njegova politika popustanja su i doveli do ovoga sto danas imamo, i kad se radi o srpskim blokadama, a i bosnjackim kontrablokadama. Jednostavno Bosnjacima je pun kurac i Dodika i srpske politike, te je doslo do radikalizacije birackog tijela istih, gdje Bakir i SDA, htjeli - ne htjeli moraju raditi ovo sto rade.
Drugo, Siljadzica nema koliko ono godina da "nabacuje", a nesto ne vidimo Dodikovo "spustanje lopte".
Last edited by LBVIEW on 24/09/2019 13:39, edited 1 time in total.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#173 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

Nije Silajdzic nista nabacio Dodiku.
Mile je tada jos bio janje, uostalom umiren je bio i SDS kao i Covic i Sda.
Hare je egoist i prica za sebe. Protagonist propustanja najvece sanse nakon Daytona. Glumeci drzavnika zakocio je drzavu. Vrijeme je pokazalo.

Dodik je nakon toga Haretovog cina i odlaska Amera mogao da se prebaci u zonu komfora tj Srbovanja i tek tada pocinju igre nabacivanja na volej kakve gledamo do danasnjeg dana.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#174 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by nosara »

Magarac je upropastio posljednju sansu. Vrijeme ce pokazati.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#175 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by The 51st State »

srbi i hrvati hoce svoje feude, a oni koji nisu zato vecinom su nastanjeni kod bosnjaka koji bi jelte trebalo da im to obezbjeda ali bez da se srbi i hrvati ne uvrijede, sizofrenija totalna.
Post Reply