Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
dudlov
Posts: 1913
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2726 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

corolla02 wrote:vidim sad, znaci ipak je limitirano bas kao i sa iOS; Hvala :thumbup:

citam treba ti specifican GPU za ovaj novi OS; ako se mode moda nabaviti i zamjeniti, vrijedi li, ako je izvodljivo to uopste
ako ne, goni ga jos 2g i onda ga zamjeni, mislim ako radi OK za neke osnovne stvari, zasto mijenjati odmah
macbook radi odlično i koristit ću ga dok god bude slušao.edit: riješio sam problem sa pucanjem bluetooth konekcije sa magic mouse a rješenje sam našao na ovom linku, ako kome zatreba
https://www.lifewire.com/fix-os-x-bluet ... ms-2259967
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2727 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Imam jedan vrlo čudan problem sa Safarijem. U address baru mi ne prikazuje url, ima samo ikonica sitea ali ne i url i kad pišem nešto ne prikazuje šta sam upisao dok sugestije prikazuje. U tab title nekad ne prikaže cijeli title i ne prikaže stranicu, moraš cursorom doći do taba i tek tad prikaže stranicu. Otprilike mi se ovo dešava od kad sam skinuo AdBlock Plus ali brisao sam i njega i isto opet bude. Re-instalirao flash player i radilo dok nisam na youtube video otvorio u full screen. Brisao history, cash, coockie al isto se dešava. :D
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#2728 Re: Apple Mac - All about

Post by Kataklinger »

Zna li neko kako se riješiti ovih "ogrebotina" na Macbook-u?

Image
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2729 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Da li je kod nas moguće sastaviti iMac po svojoj želji, ne baš kao što bi PC sastavili već onako kako ima na apple stranici? :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2730 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

red evil wrote:Da li je kod nas moguće sastaviti iMac po svojoj želji, ne baš kao što bi PC sastavili već onako kako ima na apple stranici? :D
Jeste. Samo cekas oko 4 sedmice da dodje.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2731 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

:bih:
xamp wrote:
red evil wrote:Da li je kod nas moguće sastaviti iMac po svojoj želji, ne baš kao što bi PC sastavili već onako kako ima na apple stranici? :D
Jeste. Samo cekas oko 4 sedmice da dodje.
Hvala.
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#2732 Re: Apple Mac - All about

Post by tr_ba »

Kataklinger wrote:Zna li neko kako se riješiti ovih "ogrebotina" na Macbook-u?

Image
To nisu ogrebotine vec se skida jedna vrste zastite sa ekrana.
Ako si regularan kupac mac-a odnesi u apple store i dobit ces novi ekran...
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#2733 Re: Apple Mac - All about

Post by Drogo_rooq »

Kataklinger wrote:Zna li neko kako se riješiti ovih "ogrebotina" na Macbook-u?

Image
imao identican problem. MB pro, 2014. model. Otisao u mekline, narucili i zvali me kad je stigao display. Zamijenjeno u roku od pola sata.
Apple daje presutnu garanciju na taj problem.
google: staingate
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#2734 Re: Apple Mac - All about

Post by merk030 »

Ekipa, vjerujem da je bilo pitanja vec u vezi polovnog MacBooka, vrijedi li ga uzeti, do koliko bi bilo prihvatljivo dati za isti ? U pitanju je programiranje, front-end, full-stack pa ako već neko ima preporuku za neki drugi laptop, bio bih zahvalan ?
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2735 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

merk030 wrote:Ekipa, vjerujem da je bilo pitanja vec u vezi polovnog MacBooka, vrijedi li ga uzeti, do koliko bi bilo prihvatljivo dati za isti ? U pitanju je programiranje, front-end, full-stack pa ako već neko ima preporuku za neki drugi laptop, bio bih zahvalan ?
Ako misliš iOS programirati ne možeš na drugom osim MacBook ili iMac računara, nemoj uzimati ništa manje od 8gb RAM-a i SSD diska, bude dosta sporo ako uzmeš manje od 8gb i HDD. Ali gledaj i koji device requirment za nove OSX jer čini mi se da MacBook 2013 i noviji mogu instalirati najnoviji OSX a to ti je bitno za iOS programiranje, nećeš moći novi XCode skinuti, a u suštini XCode ti je bitan i bez iOS programiranja jer on neke permisije otključa.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#2736 Re: Apple Mac - All about

Post by thekupus »

Tek nailazim na ovu temu, pa da se tuspasim. Dobio sam Air za rođendan, i isprva mi je bilo žao, razmišljao sam kako sam mogao uzeti strašan laptop za taj novac, da su me konsultirali prije kupovine. Naravno, nisam se žalio, nisam toliko razmažen.

Šest mjeseci kasnije, malo je reći da sam oduševljen. Tako jednostavan za nošenje, baterija traje nevjerovatno dugo, ekran prelijep i za gledanje filmova i za editovanje fotografija. Stavim ga u futrolu, i po cijeli dan je sa mnom, gdje god idem.

Tako su me nervirali apple fanboys prije, a sad sam sebi zvučim kao jedan :lol:


Kako isključiti onaj prozor iCloud storage is full, što stalno iskače? Ja ga sklonim u donji desni ugao, umjesto da ga stalno gasim, jer mogu samo manage ili upgrade pritisnuti.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#2737 Re: Apple Mac - All about

Post by merk030 »

red evil wrote:
merk030 wrote:Ekipa, vjerujem da je bilo pitanja vec u vezi polovnog MacBooka, vrijedi li ga uzeti, do koliko bi bilo prihvatljivo dati za isti ? U pitanju je programiranje, front-end, full-stack pa ako već neko ima preporuku za neki drugi laptop, bio bih zahvalan ?
Ako misliš iOS programirati ne možeš na drugom osim MacBook ili iMac računara, nemoj uzimati ništa manje od 8gb RAM-a i SSD diska, bude dosta sporo ako uzmeš manje od 8gb i HDD. Ali gledaj i koji device requirment za nove OSX jer čini mi se da MacBook 2013 i noviji mogu instalirati najnoviji OSX a to ti je bitno za iOS programiranje, nećeš moći novi XCode skinuti, a u suštini XCode ti je bitan i bez iOS programiranja jer on neke permisije otključa.
Hvala puno na savjetima. :-D
jasmind
Posts: 217
Joined: 24/10/2005 23:50

#2738 Re: Apple Mac - All about

Post by jasmind »

merk030 wrote:Ekipa, vjerujem da je bilo pitanja vec u vezi polovnog MacBooka, vrijedi li ga uzeti, do koliko bi bilo prihvatljivo dati za isti ? U pitanju je programiranje, front-end, full-stack pa ako već neko ima preporuku za neki drugi laptop, bio bih zahvalan ?
Ja sam uzeo nedavno macbook pro mid 2012. Polovan ali malo ofucan pa je bio povoljan. Ubacio SSD a hdd prebacio umjesto optickog drajva, kupio novu bateriju i stavio 8gb mjesto fabrickih 4gb. Oko 600km me izaslo sve. Ja prezadovoljan. To je zadnji model koji je user servicable i repairable i na njega ide i mac os x mojave.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#2739 Re: Apple Mac - All about

Post by merk030 »

jasmind wrote:
merk030 wrote:Ekipa, vjerujem da je bilo pitanja vec u vezi polovnog MacBooka, vrijedi li ga uzeti, do koliko bi bilo prihvatljivo dati za isti ? U pitanju je programiranje, front-end, full-stack pa ako već neko ima preporuku za neki drugi laptop, bio bih zahvalan ?
Ja sam uzeo nedavno macbook pro mid 2012. Polovan ali malo ofucan pa je bio povoljan. Ubacio SSD a hdd prebacio umjesto optickog drajva, kupio novu bateriju i stavio 8gb mjesto fabrickih 4gb. Oko 600km me izaslo sve. Ja prezadovoljan. To je zadnji model koji je user servicable i repairable i na njega ide i mac os x mojave.
Tako bih i ja, cini mi se da je bolji Mac nego neki novi laptop drugog brenda za te pare, a ne trebam ja neku mašinu. Hvala
User avatar
Sarah24
Posts: 10008
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2740 Re: Apple Mac - All about

Post by Sarah24 »

Ja mislim da se samo meni moze desiti ovako nesto :roll: :facepalm:

Pokusala sam da prebacim slike s compa na cd medjutim nesto se oduzilo i ja obrisem reko hajde obisat cu na compu, medjutim sada mi ne pokazuje uopste ovaj prazni disk na koji je trebalo da se snime slike, niti mogu da ga izbacim preko kompijutera niti hoce da izadje iz onog malog govneta da prostite eksternog disk citaca :twisted: :mrgreen: STA DA RADIM??? zna li neko? :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Sarah24
Posts: 10008
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2741 Re: Apple Mac - All about

Post by Sarah24 »

Edit: nasla rijesenje :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2742 Re: Apple Mac - All about

Post by pici »

pokusao sam hekintos disk napraviti i instalirati mac os al ne ide, instalirao sam sve al nece da digne sistem samo resetuje komp citav... gledam na piku, macbookove i Imacove polovne, cijene su ko ok al ipak konfiguracije su preslabe za te cijene.Volio bi da imam jednu mac konfu al ne po svaku cijenu neku starudiju... kolega mi rece iz begesHa on radi na macovima i kaze da ce preci na PCijeve jer su kao usesredili se na mobitele i tablete.E sad morel ko iskusan da me posavjetuje dal na mac da se usesredim (naajvise zbog programa, video obrade i vj) il da ostanem samo na PC.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2743 Re: Apple Mac - All about

Post by bluesjunior »

pici wrote:pokusao sam hekintos disk napraviti i instalirati mac os al ne ide, instalirao sam sve al nece da digne sistem samo resetuje komp citav... gledam na piku, macbookove i Imacove polovne, cijene su ko ok al ipak konfiguracije su preslabe za te cijene.Volio bi da imam jednu mac konfu al ne po svaku cijenu neku starudiju... kolega mi rece iz begesHa on radi na macovima i kaze da ce preci na PCijeve jer su kao usesredili se na mobitele i tablete.E sad morel ko iskusan da me posavjetuje dal na mac da se usesredim (naajvise zbog programa, video obrade i vj) il da ostanem samo na PC.
MacOS je bolji OS od windowsa u svakom pogledu, naravno ako isključimo faktor navike koji mnoge veže za windowse. Ukoliko imas odgovarajuce aplikacije za rad preporucio bih Mac.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2744 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

pici wrote:pokusao sam hekintos disk napraviti i instalirati mac os al ne ide, instalirao sam sve al nece da digne sistem samo resetuje komp citav... gledam na piku, macbookove i Imacove polovne, cijene su ko ok al ipak konfiguracije su preslabe za te cijene.Volio bi da imam jednu mac konfu al ne po svaku cijenu neku starudiju... kolega mi rece iz begesHa on radi na macovima i kaze da ce preci na PCijeve jer su kao usesredili se na mobitele i tablete.E sad morel ko iskusan da me posavjetuje dal na mac da se usesredim (naajvise zbog programa, video obrade i vj) il da ostanem samo na PC.
Rijetki su svjesni, ali sa slabijom konfiguracijom Mac ce ti bolje raditi neki Windows sa jacom (ne pricam o ogromnim razlikama). Tako da to po meni ne bi bio presudjujuci faktor.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2745 Re: Apple Mac - All about

Post by un1ted »

Ljudi zele mac i onda upoređuju konfiguraciju nekog drugog sistema i mac-a. Citav sistem je konstruisan za POZNATE komponente. Prema tome, cak i duplo slabij procesor sa manje rama moze raditi bolje od windowsa, koji ima na desetin razlicitih komponenti.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2746 Re: Apple Mac - All about

Post by pici »

ok, hvala.. najvjerotnije cu nabaviti Imac i macbook pro laptop
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2747 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

pici wrote:ok, hvala.. najvjerotnije cu nabaviti Imac i macbook pro laptop
Zasto odmah oba?
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#2748 Re: Apple Mac - All about

Post by Quaresma »

pici wrote:pokusao sam hekintos disk napraviti i instalirati mac os al ne ide, instalirao sam sve al nece da digne sistem samo resetuje komp citav... gledam na piku, macbookove i Imacove polovne, cijene su ko ok al ipak konfiguracije su preslabe za te cijene.Volio bi da imam jednu mac konfu al ne po svaku cijenu neku starudiju... kolega mi rece iz begesHa on radi na macovima i kaze da ce preci na PCijeve jer su kao usesredili se na mobitele i tablete.E sad morel ko iskusan da me posavjetuje dal na mac da se usesredim (naajvise zbog programa, video obrade i vj) il da ostanem samo na PC.

jesi li gledao je li ti hardver podrzan?

evo mozes sebi sklopiti prema ovoj listi hardvera koji je najbolje podrzan za hackintosh

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/ ... ers-guide/

ja sam se bio nedavno upustio u ovu avanturu, nije za svakoga, bas me iscrpilo bilo.
User avatar
mbenz
Posts: 982
Joined: 18/06/2013 16:26

#2749 Re: Apple Mac - All about

Post by mbenz »

pozz ljudi, interesuje me vase misljenje dali je dobra kupovina kompa: Apple iMac mid 2011 21,5"; i5 2,50GHz; 8GB; 500GB HDD 500KM polovan vidim ima ih kod nas kupiti. Znam da je zastarjela tehnologija , znam da nije za gaming, nego me interesuje dali vrijedi 5 stoja i dali je prosiriva ram memorija kao kod ostalih kompova ili ima neka apple-ova specijalna memorija. lijep pozdrav
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#2750 Re: Apple Mac - All about

Post by Quaresma »

Moze li iMessage raditi ako nemam iphone, ali imam Mac Mini, zadnji mojave je na njemu. U apple id postavkama je unešen i broj.

Kad se hocu logirati samo izbaci an error is occurred during the authentication ili an error is occurred during activation, try again.
mbenz wrote:pozz ljudi, interesuje me vase misljenje dali je dobra kupovina kompa: Apple iMac mid 2011 21,5"; i5 2,50GHz; 8GB; 500GB HDD 500KM polovan vidim ima ih kod nas kupiti. Znam da je zastarjela tehnologija , znam da nije za gaming, nego me interesuje dali vrijedi 5 stoja i dali je prosiriva ram memorija kao kod ostalih kompova ili ima neka apple-ova specijalna memorija. lijep pozdrav
Za sta planira koristiti, mislim da ce biti sasvim dovoljno za web browsing, mozda i neki lagani posao. Mada bi trebao kad ga kupis apgrejdovati sa SSD-om, jer je pod must danas a i dosta ce ubrzati imac.

prosiriva jeste, ide ista ona kao na laptopima sto ide, mislim da ne bi trebalo biti problema sa kompatibilnoscu. cak mislim da je i cpu upgradeable na tom macu.
Post Reply