Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2701 Re: Apple Mac - All about

Post by bluesjunior »

pa to i jeste njegova namjena
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2702 Re: Apple Mac - All about

Post by febo_acm »

Jos jedno pitanje za "one" aplikacije :D moze li u pp kakav link. Hocu da probam par stvari :)
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2703 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

Danas u 19 izlazi macOS Mojave :)
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2704 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Drugari, jedno pitanje, pošto je poteško naći neko razumno objašnjenje, pa ako je ko provalio možda (ne)logičnost u sledećem:

Photos aplikacija na iOS/iPhoneu ima automatski kreiran album koji se zove All Photos. Tu nove ubačene fotke, snimljene sa neta, obrađene aplikacijama, idu redoslijedom kako su i dodate (Date Added), dakle ne po datumu kada su kreirane. Što je super, jer sve novo što si ubacio, imaš tu hronološki složeno.

Ta All Photos opcija više ne postoji na MacOS, odnosno tog All Photos albuma nakon nekog od posljednjih updatea nema.

I sad logično pitanje - kako na Macu, kada ubaciš recimo 100 fotki, da ih vidiš tih 100 jednu do druge na kraju ubačenu, a ne da se sve razbacaju po datumima kad su kreirane? Jer kako mi se čini, standardan Photos, Moments pregled je sortiran isključivo po "date created".

Totalno me sludilo ovo, ubacim 20 raznoraznih fotki, i onda kopam po kompletnoj galeriji sa 10.000 slika gdje se tačno one nalaze, jer je jedna iz 2017. druga iz 2015... :roll:
User avatar
Fast Driver
Posts: 443
Joined: 09/01/2013 16:57

#2705 Re: Apple Mac - All about

Post by Fast Driver »

febo_acm wrote:ja sam nabavio macbook air 2015 prije nekih 10-tak dana... poprilicno sam zadovljan. brz, lagan, baterija izgura 7-8 sati... fina investicija, a i cijena je bila povoljna.
Ja imam MacBook Air vec godinu dana (kupljen nov) i apsolutno sam prezadovoljan. Mislim da je sasvim OK laptop za nekog prosjecnog korisnika.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1295
Joined: 09/10/2009 14:24

#2706 Re: Apple Mac - All about

Post by haubica_i_to_teshka »

Lumber Jack wrote:Drugari, jedno pitanje, pošto je poteško naći neko razumno objašnjenje, pa ako je ko provalio možda (ne)logičnost u sledećem:

Photos aplikacija na iOS/iPhoneu ima automatski kreiran album koji se zove All Photos. Tu nove ubačene fotke, snimljene sa neta, obrađene aplikacijama, idu redoslijedom kako su i dodate (Date Added), dakle ne po datumu kada su kreirane. Što je super, jer sve novo što si ubacio, imaš tu hronološki složeno.

Ta All Photos opcija više ne postoji na MacOS, odnosno tog All Photos albuma nakon nekog od posljednjih updatea nema.

I sad logično pitanje - kako na Macu, kada ubaciš recimo 100 fotki, da ih vidiš tih 100 jednu do druge na kraju ubačenu, a ne da se sve razbacaju po datumima kad su kreirane? Jer kako mi se čini, standardan Photos, Moments pregled je sortiran isključivo po "date created".

Totalno me sludilo ovo, ubacim 20 raznoraznih fotki, i onda kopam po kompletnoj galeriji sa 10.000 slika gdje se tačno one nalaze, jer je jedna iz 2017. druga iz 2015... :roll:
nisi bash najjasniji al' :
pritisnesh sa lijeve strane "photos"
onda na vrhu "view', otvori se se "library" i izaberesh "imports".
Dobijesh fotografije po datumu kada si ih "prebacio" na "photos" ,a ne kada su kreirane.
Ako je to to :-D
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2707 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Haha, ok, pazi. Ako imaš iPhone pri ruci, otvori Photos aplikaciju, i albume, pa pogledaj kako se zove prvi album. Zove se All Photos. I to je default iOS album u kojem šta god da ubaciš, snimiš sa neta, pošalje ti neko, skineš s Dropboxa, obradiš u recimo Snapseedu - fotke idu tim redosledom kako si koju ubacio. Znači ne datumskim redosledom kada su uslikane/kreirane.

Taj album All photos postojao je i na Macu u Photos aplikaciji, zvao se isto, evo screenshot iz nekog ranije youtube videa pošto sam updateovan svuda na MacOS pa ne mogu da uporedim sa trenutnom verzijom:

Image

Bez tog albuma, postoji to Imports, ali to je ja mislim kako mu ime govori - fotke koje importuješ tu na Macu, ne i ove koje si ubacio na telefonu pa se preko iClouda sve to sinhronizovalo. :)

Nadam se da je jasnije pitanje. :)

Na kraju, uspio sam da improvizujem tako što napravih smart album i zadah mu da sortira po Date Added, a ne Date Created, i to izgleda sad kako bi trebalo, odnosno kao što je izgledalo u tom po svemu sudeći, a iz ko zna kog razloga, ukinutom All Photos albumu.

Inače, taj All Photos automatski album postoji i na Apple TVu i na iOS. Zašto ne postoji na Macu više, ne kontam.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2708 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Evo upravo snimi Mojave MacOS... pa da vidimo kako radi :)
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2709 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Koristim MacBook Pro 2017 i imam problem sa jednom tipkom, tipke su butterfly. Ona radi ali je ispala plastika i vrti se dok pišem. Kako to da uklopi i više se ne vrti? Gledao sam neke tutoriale preko yt i meni neće tako. :D
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2710 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

red evil wrote:Koristim MacBook Pro 2017 i imam problem sa jednom tipkom, tipke su butterfly. Ona radi ali je ispala plastika i vrti se dok pišem. Kako to da uklopi i više se ne vrti? Gledao sam neke tutoriale preko yt i meni neće tako. :D
otidji u mekline nek ti zamijene keyboard, to ce odraditi besplatno jer je apple svjestan problema sa tastaturom...(desava se i da kad pritisnes tipku jednaput, upise dva slova)
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2711 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

hekaton wrote:
red evil wrote:Koristim MacBook Pro 2017 i imam problem sa jednom tipkom, tipke su butterfly. Ona radi ali je ispala plastika i vrti se dok pišem. Kako to da uklopi i više se ne vrti? Gledao sam neke tutoriale preko yt i meni neće tako. :D
otidji u mekline nek ti zamijene keyboard, to ce odraditi besplatno jer je apple svjestan problema sa tastaturom...(desava se i da kad pritisnes tipku jednaput, upise dva slova)
Hvala. Izgleda da se napravila sama od sebe. :lol: :lol:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2712 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

red evil wrote:Koristim MacBook Pro 2017 i imam problem sa jednom tipkom, tipke su butterfly. Ona radi ali je ispala plastika i vrti se dok pišem. Kako to da uklopi i više se ne vrti? Gledao sam neke tutoriale preko yt i meni neće tako. :D
Ako ti je jos pod garancijom idi svakako... a sto je kolega forumas rekao, svjesni su i popravit ce ti oni to...
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1295
Joined: 09/10/2009 14:24

#2713 Re: Apple Mac - All about

Post by haubica_i_to_teshka »

@Lumber drugar,izvini shto nisam odgovorio do sad
Ti si sve ispravno napravio :-D , a to shto vishe nema "all photos"...nemam pojma :-D
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2714 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Haha, hvala u svakom slucaju :-D
argenteus
Posts: 88
Joined: 09/12/2012 23:48

#2715 Re: Apple Mac - All about

Post by argenteus »

hitno!! ima li iko punjac za mac book air, model A1466? za prodati, iznajmiti na dva dana :D , pozajmiti... sta god!

sad stigao u sa i skontao da sam ga zaboravio :sad:
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2716 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

argenteus wrote:hitno!! ima li iko punjac za mac book air, model A1466? za prodati, iznajmiti na dva dana :D , pozajmiti... sta god!

sad stigao u sa i skontao da sam ga zaboravio :sad:
Imas ih dosta na piku, pogledaj npr ovaj:

https://www.olx.ba/artikal/27699879/mag ... del-a1436/
argenteus
Posts: 88
Joined: 09/12/2012 23:48

#2717 Re: Apple Mac - All about

Post by argenteus »

ado_sar wrote:
argenteus wrote:hitno!! ima li iko punjac za mac book air, model A1466? za prodati, iznajmiti na dva dana :D , pozajmiti... sta god!

sad stigao u sa i skontao da sam ga zaboravio :sad:
Imas ih dosta na piku, pogledaj npr ovaj:

https://www.olx.ba/artikal/27699879/mag ... del-a1436/
hvala ti, ali dok stigne iz banja luke... :roll: a meni treba odmah. ovdje sam samo do petka.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2718 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Prijatelj ima MacBook Pro Early 2011 i ima problem sa tastaturom. Neke tipke sporadično ne rade danas npr. ne rade S i T pa onda prorade za par dana al onda ne rade neke druge kao što su W i broj 2 ali s tim da slovo S često ne radi. Jest da je baterija debelo prešla 1000 cikljusa punjenja. Imali ko neko riješenje? Jel ko imao ovaj problem, jel nužno hardverski problem? :D
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2719 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

Da se nije krenula puhati baterija?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2720 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

red evil wrote:Prijatelj ima MacBook Pro Early 2011 i ima problem sa tastaturom. Neke tipke sporadično ne rade danas npr. ne rade S i T pa onda prorade za par dana al onda ne rade neke druge kao što su W i broj 2 ali s tim da slovo S često ne radi. Jest da je baterija debelo prešla 1000 cikljusa punjenja. Imali ko neko riješenje? Jel ko imao ovaj problem, jel nužno hardverski problem? :D
Da nije prepuno prasine pa hoda izmedju tipki?
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#2721 Re: Apple Mac - All about

Post by corolla02 »

evo updated

Image
dudlov
Posts: 1903
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2722 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

corolla02 wrote:evo updated

Image
kod mene je macbook 2010 white I ne podržava instalaciju mojave os x. danas sam probao i ne može. kod mene je high sierra os x instaliran ali imam problema sa pucanjem bluetooth konekcije magic mouse-a sa macbook-om te sam zato probao download mojave. kako sad stvari stoje probat ću sierra na drugu particiju instalirati i vidjeti kako magic mouse se ponaša, tj gubi li konekciju. u svakom slučaju novi osx će ići ako kupim noviji mac
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#2723 Re: Apple Mac - All about

Post by corolla02 »

Kod mene je isto Sierra X dosla originalno 2017, ali sam dobio link za ovaj Mojave za update nedavno

sad, zar Apple ne daje dozivotan update za OS, mislim da jest ali opet sta znam apple je to
dudlov
Posts: 1903
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2724 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

stariji modeli ne podržavaju osx mojave, a evo tu je i lista
http://osxdaily.com/2018/06/05/macos-mo ... macs-list/
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#2725 Re: Apple Mac - All about

Post by corolla02 »

vidim sad, znaci ipak je limitirano bas kao i sa iOS; Hvala :thumbup:

citam treba ti specifican GPU za ovaj novi OS; ako se mode moda nabaviti i zamjeniti, vrijedi li, ako je izvodljivo to uopste
ako ne, goni ga jos 2g i onda ga zamjeni, mislim ako radi OK za neke osnovne stvari, zasto mijenjati odmah
Post Reply