Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2651 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Cookie85 wrote:
Pa jeboga nece otici na more i raditi :-)

Ako vec covjek hoce da se bavi design-om i ako misli kvalitetno da moze da radi, onda brate iMac, a ne macbook.

Ako misli da koristi programiranje i ponekad neki logo napraviti, onda moze macbook i tako bi mogao otici na more i "raditi" pa se slikati se kako "radi" i postavljati na instagram,fb i sl.
Sto ne bi?:) Uzmes prenosni racunar koji je slicne love kao i iMac, najbitnije ti je da imas 8 i vise GB rama i taman... osim ako se ne bavis video produkcijom, mislim da je bespotreno uzimati neprenosive kompjutere...
A sto se tice programiranja, mnoge tehnologije zahtjevaju cak i mnogo jace preformanse od software za dizajniranje.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2652 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

xamp wrote:
Cookie85 wrote:
Pa jeboga nece otici na more i raditi :-)

Ako vec covjek hoce da se bavi design-om i ako misli kvalitetno da moze da radi, onda brate iMac, a ne macbook.

Ako misli da koristi programiranje i ponekad neki logo napraviti, onda moze macbook i tako bi mogao otici na more i "raditi" pa se slikati se kako "radi" i postavljati na instagram,fb i sl.
Sto ne bi?:) Uzmes prenosni racunar koji je slicne love kao i iMac, najbitnije ti je da imas 8 i vise GB rama i taman... osim ako se ne bavis video produkcijom, mislim da je bespotreno uzimati neprenosive kompjutere...
A sto se tice programiranja, mnoge tehnologije zahtjevaju cak i mnogo jace preformanse od software za dizajniranje.
eno na piku macbook pro 2017 3800KM
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2653 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Treba mi dobar dock za mabook, model je 2012 godina nemam USB type C, thunderbolt je. Ima li neka preporuka. Treba da spojim bar dva monitora na njega, (DP su mi trenutno monitori, pa bi dilo dobro da ima DP portove jer ne radi DP na HDMI, samo moze HDMI na DP) i jos par perfiferije na USB portove.


I usput, ima li neki tool za managment AD-a na Mac-u? Ili mi je RDP na windows laptop jedino rjesenje?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#2654 Re: Apple Mac - All about

Post by Cookie85 »

xamp wrote:
Cookie85 wrote:
Pa jeboga nece otici na more i raditi :-)

Ako vec covjek hoce da se bavi design-om i ako misli kvalitetno da moze da radi, onda brate iMac, a ne macbook.

Ako misli da koristi programiranje i ponekad neki logo napraviti, onda moze macbook i tako bi mogao otici na more i "raditi" pa se slikati se kako "radi" i postavljati na instagram,fb i sl.
Sto ne bi?:) Uzmes prenosni racunar koji je slicne love kao i iMac, najbitnije ti je da imas 8 i vise GB rama i taman... osim ako se ne bavis video produkcijom, mislim da je bespotreno uzimati neprenosive kompjutere...
A sto se tice programiranja, mnoge tehnologije zahtjevaju cak i mnogo jace preformanse od software za dizajniranje.
I ja nosim uvijek na more macbook i za programiranje koristim sublime text, a za design koristim iMac.

Nisam rekao da ne moze da radi design na macbook, nego da je laske i bolje na iMac.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2655 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Cookie85 wrote:
I ja nosim uvijek na more macbook i za programiranje koristim sublime text, a za design koristim iMac.

Nisam rekao da ne moze da radi design na macbook, nego da je laske i bolje na iMac.
Zasto? Zbog velicine monitora?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#2656 Re: Apple Mac - All about

Post by Cookie85 »

xamp wrote:
Cookie85 wrote:
I ja nosim uvijek na more macbook i za programiranje koristim sublime text, a za design koristim iMac.

Nisam rekao da ne moze da radi design na macbook, nego da je laske i bolje na iMac.
Zasto? Zbog velicine monitora?
Da, zbog velicine monitora, bolji pregled
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2657 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Cookie85 wrote:
xamp wrote:
Cookie85 wrote:
I ja nosim uvijek na more macbook i za programiranje koristim sublime text, a za design koristim iMac.

Nisam rekao da ne moze da radi design na macbook, nego da je laske i bolje na iMac.
Zasto? Zbog velicine monitora?
Da, zbog velicine monitora, bolji pregled
Pa zar nije lakse uzet npr samo Macbook i pored toga uzeti neki dobar monitor, nego imati 2 kompjutera? Barem sa finansijske strane... a i strane podataka da ne skaces sa kompjutera na kompjuter...?
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2658 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Ako stavim na touchpad da je scrool normalan na mišu je naopako, ako stavim na mišu normalno na touchpadu je reversed... Ima li lijeka ili to tako treba?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#2659 Re: Apple Mac - All about

Post by Cookie85 »

xamp wrote:
Pa zar nije lakse uzet npr samo Macbook i pored toga uzeti neki dobar monitor, nego imati 2 kompjutera? Barem sa finansijske strane... a i strane podataka da ne skaces sa kompjutera na kompjuter...?
Sa finansijske strane gledano moze za pare koje bi dao za Macbook kupiti pravo dobar laptop + monitor, ali on hoce macbook za DESIGN, samo sam mu preporucio ako misli raditi design (ne samo ponekad neki logo) , onda mu je bolje uzeti iMac jer je lakse raditi na iMac-u nego na macbook-u design.

Monitor uzeti ili iMac (zbog prostora ne finansijski ) onda je bolje iMac.

Kad se bavis design-om i/ili programiranjem, onda ulazes u "alat" (da bi tebi bilo lakse i da mozes kvalitetnije raditi).

Ovaj zadnji Macbook pro sto je izasao, nista ne valja, kad pises kod zna nekad napisati duplo slovo pa izgubis citav dan trazeci bug.
Ja sam prezadovoljan sa Macbook pro (sto je izasao prije ovog zadnjeg),a za design koristim iMac 27" 5K retina, i vjeruj kad ti kazem da je razlika u radu na macbook i iMac za design.

Ali finasijski, uzmes extra laptop (ne macbook), i monitor neki kvalitetniji i udri.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#2660 Re: Apple Mac - All about

Post by Cookie85 »

Qler wrote:Ako stavim na touchpad da je scrool normalan na mišu je naopako, ako stavim na mišu normalno na touchpadu je reversed... Ima li lijeka ili to tako treba?
Ne znam sta si pokusao, a sta ne pa idemo od broja 1 :D

probao -> System Preferences -> Mouse -> Scroll direction "Natural" ; takodjer i za Trackpad scroll & zoom-> Natural?

Po nekom pravili, na misu kad scroll prema sebi stranica ide gore, a na touchpad-u je "drag" znaci kad scroll prema sebi stranica ide dole. To je kao normalna postavka.

Eh ako ti nije uredu kako sam ti naveo iznad.

Onda stavi touchpad -> Natural
Mis -> non-natural
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2661 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

Cookie85 wrote:
Qler wrote:Ako stavim na touchpad da je scrool normalan na mišu je naopako, ako stavim na mišu normalno na touchpadu je reversed... Ima li lijeka ili to tako treba?
Ne znam sta si pokusao, a sta ne pa idemo od broja 1 :D

probao -> System Preferences -> Mouse -> Scroll direction "Natural" ; takodjer i za Trackpad scroll & zoom-> Natural?

Po nekom pravili, na misu kad scroll prema sebi stranica ide gore, a na touchpad-u je "drag" znaci kad scroll prema sebi stranica ide dole. To je kao normalna postavka.

Eh ako ti nije uredu kako sam ti naveo iznad.

Onda stavi touchpad -> Natural
Mis -> non-natural
Bravo ovo radi 100%
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2662 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Apsolutno se na slazem da su potrebne dvije masine zbog 2 razlicita tipa koristenja, ali ok... svakom njegovo.
Ako ces u krajnost ici, onda je finansijski najbolje uzet papir i dizajnirat po papiru sa hemijskom...
Ipak pricam o Apple masinama, jer sa tim stavom, nije ni cudo sto na 'apple-ase' gledaju kao stoku koja baca pare ni na sta.
Koristim Macbook pro vec preko 12 godina, imam externe monitore i kuci i na poslu, i bez problema koristim samo sa externim monitorom.. naravno, mis i tastatura su tu u 80% slucajeva.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2663 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

hekaton wrote:
Cookie85 wrote:
Qler wrote:Ako stavim na touchpad da je scrool normalan na mišu je naopako, ako stavim na mišu normalno na touchpadu je reversed... Ima li lijeka ili to tako treba?
Ne znam sta si pokusao, a sta ne pa idemo od broja 1 :D

probao -> System Preferences -> Mouse -> Scroll direction "Natural" ; takodjer i za Trackpad scroll & zoom-> Natural?

Po nekom pravili, na misu kad scroll prema sebi stranica ide gore, a na touchpad-u je "drag" znaci kad scroll prema sebi stranica ide dole. To je kao normalna postavka.

Eh ako ti nije uredu kako sam ti naveo iznad.

Onda stavi touchpad -> Natural
Mis -> non-natural
Bravo ovo radi 100%
Hmm, moram vidjet kad ga upalim jer iskreno upalio sam sda elitebooka da sredim posao pa cu kasnije nastaviti.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2664 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Evo sad gledao fazon je sto je povezano znaci kako podesim na jednom automatksi se podesi i na drugom...

Koristim Logitech MX Revolution mis.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2665 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

Qler wrote:Evo sad gledao fazon je sto je povezano znaci kako podesim na jednom automatksi se podesi i na drugom...

Koristim Logitech MX Revolution mis.
Imas li instaliran onaj logitech softvare za mis...kod mene je MX Master, i na mac-u je podeseno natural a u softveru misa sam podesio kako ce da mi mis skrola...
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2666 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Imam, i gledao sam na njemu nisam nasao.. kuci mi je Master pa vidim sa njim je li bolje. Moram naci dobar dock za njega jer na poslu mi trebaju bar jos dva dodatna monitora a preko onog dongle-a mi ne prepoznaje rezoluciju dobro na jednom monitoru, imam dva Della po 27'' i tri sad razlicite rezolucije na kojim radim...
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2667 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

Qler wrote:Imam, i gledao sam na njemu nisam nasao.. kuci mi je Master pa vidim sa njim je li bolje. Moram naci dobar dock za njega jer na poslu mi trebaju bar jos dva dodatna monitora a preko onog dongle-a mi ne prepoznaje rezoluciju dobro na jednom monitoru, imam dva Della po 27'' i tri sad razlicite rezolucije na kojim radim...
Za dock ne znam posto sam monitore spojio preko tunderbolt3...potrazio bih na ebay-u posebno sad kad je limit za carinu povecan, kod nas kupovati opremu za mac je :-)
Evo mojih postavki za mx master.

Image
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2668 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Ne ide za revolution ovaj options neki je stariji software, u rangu sa setpointom. Pa je mozda zbog toga. A dock ce firma da kupi, oni su mi i dali ovo :D

A osim RDS-a na Windows masinu nema nikakav nacim da imam managment AD-a preko macos-a... bar koliko sam ja upratio.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2669 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

Qler wrote:Ne ide za revolution ovaj options neki je stariji software, u rangu sa setpointom. Pa je mozda zbog toga. A dock ce firma da kupi, oni su mi i dali ovo :D

A osim RDS-a na Windows masinu nema nikakav nacim da imam managment AD-a preko macos-a... bar koliko sam ja upratio.
ne nih znao...imam jednu dedicated win masinu na koju se spajam sa RDS-om pa sa nje dalje na ostale win masine :)
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2670 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

U glavnom zajebancija mi je sad sa ovim pravo.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2671 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

Jel imao iko problema sa telemach defaultnim wifi ruterima. Par dana mi je bilo ok sad primjecujem da mi paketi propadaju i da gubim.konekciju na windows laptopu se to ne desava...mozda je do njih ali evo mozda ima neka caka mac -> telemach router pa da priupitam
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2672 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Meni radi uredno, i Win i MacOS...


Narucio sam Apple mis i tastaturu i to sam trazio sa numpadom, majko moja skoro 500KM :)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2673 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

hekaton wrote:Jel imao iko problema sa telemach defaultnim wifi ruterima. Par dana mi je bilo ok sad primjecujem da mi paketi propadaju i da gubim.konekciju na windows laptopu se to ne desava...mozda je do njih ali evo mozda ima neka caka mac -> telemach router pa da priupitam
Zna Mac nekada zezati sa ovim Cisco ruterima. Imali smo problem u firmi pa smo trazili da urade zamjenu rutera (nakon mnogo pokusaja), te su na kraju uradili i mnogo je stabilnija konekcija bila... Kuci me jedno vrijeme isto zezalo, ali je prestalo (uzeo sam wifi extender).
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2674 Re: Apple Mac - All about

Post by hekaton »

xamp wrote:
hekaton wrote:Jel imao iko problema sa telemach defaultnim wifi ruterima. Par dana mi je bilo ok sad primjecujem da mi paketi propadaju i da gubim.konekciju na windows laptopu se to ne desava...mozda je do njih ali evo mozda ima neka caka mac -> telemach router pa da priupitam
Zna Mac nekada zezati sa ovim Cisco ruterima. Imali smo problem u firmi pa smo trazili da urade zamjenu rutera (nakon mnogo pokusaja), te su na kraju uradili i mnogo je stabilnija konekcija bila... Kuci me jedno vrijeme isto zezalo, ali je prestalo (uzeo sam wifi extender).
oki hvala ti, kupiti cu novi ruter i nakaciti na ovaj njihov defaultni.
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#2675 Re: Apple Mac - All about

Post by Kuvet »

Nakon evo 7-8 mjeseci koristenja macbook aira, prije 2 sedmice mi se poceo pojavljivati dok klikcem ili dok kucam na tastaturi cudan zvuk na donjem desnom dijelu macbooka. Dakle zvuk je poput kvrckanja ili clicking noise. Pojavljuje se dosta cesto i nervira. Da li se ikome slicno pojavljivalo?


https://www.youtube.com/watch?v=UKMJ2v2N3r8

Na ovom linku mozete vidjeti, ali mi se pojavljuje na desnoj strani. Da li je mozda do sarafa?
Post Reply