Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#1676 Re: Apple MAC all about

Post by shecher »

Gdje i SA kupiti iPad2 i po kojoj cijeni?
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1677 Re: Apple MAC all about

Post by Better Man »

shecher wrote:Gdje i SA kupiti iPad2 i po kojoj cijeni?
Ne znam za cijenu, ali imas kupiti u suterenu BBI centra na macovom standu i na akademiji likovnih umjetnosti u Maclineu!
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1678 Re: Apple MAC all about

Post by Ridjobrki »

Hej, fakat i meni treba - to su dvije trgovine Apple proizvoda u SA?
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1679 Re: Apple MAC all about

Post by Better Man »

Ridjobrki wrote:Hej, fakat i meni treba - to su dvije trgovine Apple proizvoda u SA?
Da!
User avatar
hsnf
Posts: 54
Joined: 25/04/2005 10:39
Location: Sarajevo/Los Angeles

#1680 Re: Apple MAC all about

Post by hsnf »

Trenutno najpovoljnije u Importanne Centru u Univerzalno radnji. Doduse, super cijena je samo za 16GB WiFi model - 870KM iskljucivo za cash. Ja sam uzeo prosle sedmice, sve 5! :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#1681 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

Pozdrav raja!

Planirao sam kupiti moj PRVI Aplle Notebook pa me zanima sta vi mislite o ovoj konfiguraciji:

Konfiguration

13-inch MacBook Pro

* 2,4 GHz Dual-Core Intel Core i5
* 4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM - 2x 2 GB
* 500 GB Serial-ATA-HD 5400 U/Min.
* 8-fach SuperDrive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)
* Intel HD Graphics 3000 Grafikprozessor

Cijena je ca.1150 Eura.

Do sada sam imao uvijek Notebook-e sa windows-om od kojeg mi je zlo vise :lol:

Svaki savjet je dobro dosao :thumbup:

Moram :run: dok koga nisam zarazio gripom :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#1682 Re: Apple MAC all about

Post by Miro Spiro »

Univerzalno ja bio isto uzeo iPad kao i iPhone prije jedno godinu dana.Za sada da kucnem u drvo sve radi.U Meklinu nemam neko dobro iskustvo.Neke stvari sam trebao da uzmem kod njih oni kazu nema ali se moze naruciti.Naravno razumijem ja da nitko ne zeli biti u gubitku pa da se stvari narucuju samo kad ima kupaca.Nakon 2 tjedna cekanja (rekli su da ce nazvati) nazovem ja kazu dosao je jedan uredjaj i morali su ga dati jer je bio narucen ( i ja sam isto bio narucio).Rekli su da ce me nazvati tjedan iza toga kad dodje novi uredjaj.To je bilo negdje u 9-10 mjesecu i nikada me vise nisu nazvali od tada :D .Trebali su mi neki dijelovi za MacPro memorija itd. Cijena je bila stvarno nerealna u odnosu na Apple cijene rezervnih dijelova. Kad sam bio kupio Apple TV fino uopce ih nisam ni zvao jednostavno u Zagrebu kupio po realnim cijenama. ZiS isto nerealne cijene otkljucavanje iPhona bilo nekih 200- pa onda palo na 150 KM dok je kod drugih bilo u rasponu 20-40 KM.
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1683 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

Mr.Sojic wrote: Cijena je ca.1150 Eura.

Do sada sam imao uvijek Notebook-e sa windows-om od kojeg mi je zlo vise :lol:
http://img708.imageshack.us/img708/8205 ... 180852.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8020/1329055292034.jpg
http://img204.imageshack.us/img204/7301 ... 319599.jpg
Eto ti kad pretvoris cijene iz dolara u euro razlika.
Ako ti tih 5 stotki (cca pola hiljade) razlike ne znaci puno, onda je tako najjednostavnije.
Ukoliko ga pak mozes nekako u USA zbaviti, da ti neko donese ili da sam doneses...vrijedi razmisliti.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#1684 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

DYD666 wrote:
Mr.Sojic wrote: Cijena je ca.1150 Eura.

Do sada sam imao uvijek Notebook-e sa windows-om od kojeg mi je zlo vise :lol:
http://img708.imageshack.us/img708/8205 ... 180852.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8020/1329055292034.jpg
http://img204.imageshack.us/img204/7301 ... 319599.jpg
Eto ti kad pretvoris cijene iz dolara u euro razlika.
Ako ti tih 5 stotki (cca pola hiljade) razlike ne znaci puno, onda je tako najjednostavnije.
Ukoliko ga pak mozes nekako u USA zbaviti, da ti neko donese ili da sam doneses...vrijedi razmisliti.
Hvala na odgovoru :thumbup:

Cijena mi nije predstavljala problem, nego me vise zanimala konfiguracija i iskustva sa mac book pro.
Do sada se nisam susretao sa Lion operativnim systemom pa mi je i to malo da "neobicno".

Uglavnom notebook upotrebljavam za internet, obrada slika, videa,a naravno treba mi i za studij masinstva.

Jos jednom hvala :thumbup: :bih:
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1685 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

Mr.Sojic wrote: Uglavnom notebook upotrebljavam za internet, obrada slika, videa,a naravno treba mi i za studij masinstva.
Posto kazes obrada videa i masinstvo; mozda da ides sa nekom 15" zbog jace grafike za video, a i velicine displaya zbog progama ala AutoCAD i sl? Nije da i ta 13" ne valja kao konfiguracija ali...te grafičke, koliko god da su dobre, ipak su to Intelove integrisane karte :roll: Sve su "integrisane" za laptope ali ATI ili nVidia čip vs Intel... :cry: A mislim čak da ove Intel nemaju svoju mem. već baš uzimaju od RAM-a. Nisam 100% siguran doduše.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#1686 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

DYD666 wrote:
Mr.Sojic wrote: Uglavnom notebook upotrebljavam za internet, obrada slika, videa,a naravno treba mi i za studij masinstva.
Posto kazes obrada videa i masinstvo; mozda da ides sa nekom 15" zbog jace grafike za video, a i velicine displaya zbog progama ala AutoCAD i sl? Nije da i ta 13" ne valja kao konfiguracija ali...te grafičke, koliko god da su dobre, ipak su to Intelove integrisane karte :roll: Sve su "integrisane" za laptope ali ATI ili nVidia čip vs Intel... :cry: A mislim čak da ove Intel nemaju svoju mem. već baš uzimaju od RAM-a. Nisam 100% siguran doduše.
Hvala ti puuuuuno na brzom odgovoru :thumbup:

Juce sam bio u prodavnici i malo cackao po mac book pro.Odliiiiiican je :thumbup:

Nisam 100% siguran ali mislim da ipak idem sa varijantom od 13" jer mi je manji za transporta s obzirom da sam stalno u pokretu.

U svakom slucaju hvala!

:bih: :sax:
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1687 Re: Apple MAC all about

Post by Better Man »

Mr.Sojic wrote:
DYD666 wrote:
Mr.Sojic wrote: Uglavnom notebook upotrebljavam za internet, obrada slika, videa,a naravno treba mi i za studij masinstva.
Posto kazes obrada videa i masinstvo; mozda da ides sa nekom 15" zbog jace grafike za video, a i velicine displaya zbog progama ala AutoCAD i sl? Nije da i ta 13" ne valja kao konfiguracija ali...te grafičke, koliko god da su dobre, ipak su to Intelove integrisane karte :roll: Sve su "integrisane" za laptope ali ATI ili nVidia čip vs Intel... :cry: A mislim čak da ove Intel nemaju svoju mem. već baš uzimaju od RAM-a. Nisam 100% siguran doduše.
Hvala ti puuuuuno na brzom odgovoru :thumbup:

Juce sam bio u prodavnici i malo cackao po mac book pro.Odliiiiiican je :thumbup:

Nisam 100% siguran ali mislim da ipak idem sa varijantom od 13" jer mi je manji za transporta s obzirom da sam stalno u pokretu.

U svakom slucaju hvala!

:bih: :sax:
Vjeruj mi da ni 15 incha nije problem za nosanje uza se, jer su lagani i tanki!
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#1688 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

"Vjeruj mi da ni 15 incha nije problem za nosanje uza se, jer su lagani i tanki!"

Da u pravu si :thumbup:

Imam HP 15" koji je isto tako prilicno lagan.

Ali sta ces kad mi hanuma naredi da moramo kupiti mac book air---sad je druga varijanta :lol: :lol:

Salim se naravno :lol:

Moram se na licu mjesta odluciti kad ih sve potanko ispipam :lol:

Kolega hvala ti puno :thumbup:
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#1689 Re: Apple MAC all about

Post by Yamahalac »

http://www.apple.com/macosx/mountain-lion/

Evo ga danas najavljen za ljeto, cekam dev preview da skinem, a Messages beta je vec online, sad ima podrsku iMessage u sebi :)
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1690 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

iMessage sam skinuo i nije los koliko sam se plasio jer uveze makar i GTalk pa imam kome slati poruke :) Mislio sam da ce biti Apple ID only. Sto je najgore, zaista je po svemu najgotivniji chat klijent koji sam vidio, ali prepompezno ga najavljuju, kao da niko nikad za chat nije čuo :x

A sam Lion. Skreno, volim ih i postujem ali Mountain Lion - najgori naziv za OS ikad. Sta je slijedeće? "Vlašićki divojarac?" :cry: Covjek bi rekao slicno je, ali Snow Leopard zvuci 500x bolje...

Hem sam jako skeptican o svrsishodnosti svih iOS djija na desktopu, iMac i Mac Pro. Za laptope OK, neki mladji student ili stariji covjek koji se tek srece sa racunarom, cijenice svu socialno-zabavnu-multimedia-web integraciju ali nije li bizarno da posto znamo da je iOS (bar je nastao kao takav) zapravo osakacena verzija Mac OSa, imamo situaciju gdje Apple sam od sebe "maznjava" featurese sa vlastitog novijeg operatvnog sistema i ubacuje ih (da smijesnije bude skoro kao "ranije nevidjene") na vlastiti jos stariji operativni? Mislim da se ovo nikad prije nije desilo ikome u istoriji.

Koliko je to dobro, vrijeme ce reci. Tacno da sa strane popularnosti, iOS je uspio sve gdje je OS X zakazao. Od izrastanja u igracu platformu No1 do generalno najpopularnijeg OS-a i time ce sigurno "nafatati" brdo novih korisnika, ali cini se da s druge strane Mac OS ispasta jos vise i sve manje i manje izgleda poput ozbiljnog profesionalno orijentisanog komada softwarea, sto je bio :zoka:

Zamislite video montazera, profesionalca, ili audio inzinjera, dolazi na posao, budi masinu sa 12 jezgri procesorom i onda ga doceka sareni sretni deskrop sa ogromnim iconama i forama poput Launchpada? Nije to to.
Ma koliko se izgled dao customizirati i ma koliko ispod imao instaliranog ozbiljnog "tamnog" PRO softwarea poput zadnjeg Final Cut X, smijesna je situacija. :dance: Nije isto:

Mislim da ako ovako nastave sa iOS-ifikacijom trebaju ozbiljno razmisliti o dva potpuno razlicita operativna. Nesto ala Pro & Casual. Pod PRO ne mislim kao OS X server, niti okrljastenim "home, office itd" edicijama kao u Ms-a, vec o necemu mnogo radikalnijem, sa skroz razlicitim intarfaceom za pocetak.

P.S. novi default wallpaper je super! Napokon ozbiljan svemir... Ne znam jeli se namjerno zove Galaxy ili sta ;-)
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#1691 Re: Apple MAC all about

Post by Yamahalac »

naziv manje vise, iskreno me zaboli koja macka je u pitanju, ono sto se meni svidja je da se sad zove OS X bez mac dijela

uvijek su imali back to iOS i back to Mac tako da kopiranje popularnih stvari sa jedne na drugu stranu i obratno nije po meni nista lose, ne vjerujem da ce ikad napraviti to sto kazes, desktop sa masu sarenih ikonica vec lagano prave da se najkorisnije apps sinhronizuju izmedju sebe, primjer notes, tasks i sl.

vidjecemo dokle ce ici, ja bih iskreno od svih ovih stvari volio da ugrade ovaj watchguard u ios, ne bi bilo potrebe za jb onda u opste, ali cisto sumnjam da ce se to desiti
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#1692 Re: Apple MAC all about

Post by žuti »

zoom66 wrote:
Apple today released OS X 10.7.3, the third maintenance update to OS X Lion. The update is available via Software Update and Apple's download pages.
The 10.7.3 update is recommended for all OS X Lion users and includes general operating system fixes that improve the stability, compatibility, and security of your Mac including fixes that:

- Add Catalan, Croatian, Greek, Hebrew, Romanian, Slovak, Thai, and Ukrainian language support
- Address issues when using smart cards to log into OS X
- Resolve issues authenticating with directory services
- Address compatibility issues with Windows file sharing
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
hrvatski jezik :-) pa lakše ti je na engleskom....
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1693 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

žuti wrote: hrvatski jezik :-) pa lakše ti je na engleskom....
Nemoj tako,
"Spoji se na poslužitelj" "Blokiraj skočne prozore" "Isprazni pričuvnu memoriju" "Idi do mape" "Omiljene stavke" - su neke od ljepota što me nasmijaše... :lol:

:run:
User avatar
amidzazeher
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 23:41

#1695 Re: Apple MAC all about

Post by amidzazeher »

Ne treba odmah na prvu niti kuditi niti hvaliti. Meni je ovo sasvim logican korak pogotovo poslije Liona koji je "dobio" dosta iOS-a a ostao onaj dobri stari OSX. Sada su konacno uvezali sve iProizvode sa Mac-om.
iCloud kao desktop aplikacija super, pod uslovom da radi kako treba ali naucili su se dosta od .me :D
Isto vazi i za ostale aplikacije na iOS5 (notes, reminders...)
iMesseges koje btw. mozete skinuti sa linka http://www.apple.com/macosx/mountain-li ... ages-beta/ (beta) pod uslovom da imate 10.7.3 je ujedno i odgovor zasto nikada nisu portirali iChat na iPhone/iPad.
Barem ja tako gledam.
Malo me nervira ova integracija sa socijalnim mrezama u svakoj aplikaciji ali valjda ima i onih kojima to bas nedostaje! Meni je fakat pun qrac youtube linkova i drugih njesra na FB (zaboli me neka stvar sto mi je "jaran" procitao na radiosarajevo pa je jos morao to i podijeliti sa nas 100) ali eto! I sve vise i vise imam onih sakrivenih a i one sto vidim nisu neka pretjerana radost!
Air play je OK ko ima AppleTV ali jebajiga kad sam vec razvukao 5m kabla preko sobe i direkt spojio :lol:
mada sam vise pogledao serija i filmova na iPad-u za kratko vrijeme koje ga imam nego ovako preko kabla!
Gatekeeper mi nije bas nesto, kontam sta ako izbace opciju "You can download and run applications from anywhere" :D

Uglavnom nadam se da necu morati kupovati jos memorije zbog ovog upgradea ako ga i uradim u skorije vrijeme
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1696 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

amidzazeher wrote: Malo me nervira ova integracija sa socijalnim mrezama u svakoj aplikaciji ali valjda ima i onih kojima to bas nedostaje! Meni je fakat pun qrac youtube linkova i drugih njesra na FB (zaboli me neka stvar sto mi je "jaran" procitao na radiosarajevo pa je jos morao to i podijeliti sa nas 100) ali eto! I sve vise i vise imam onih sakrivenih a i one sto vidim nisu neka pretjerana radost!
Upravo, kako neko reče "nemam twitter, ne koristim ga, i ne zelim da ga imam, ali sad cu biti prisiljen da ga gledam" :dance:
amidzazeher wrote: Uglavnom nadam se da necu morati kupovati jos memorije zbog ovog upgradea ako ga i uradim u skorije vrijeme
Taj paradox me ne bi iznenadio, vec cujem da nece podrzavati ne tako stari MacBook, sto je šega, da trebaš pojacati masinu da bi vrtila stvari poput chata i notifikacija koje duplo slabiji tablet istog proizvodjaca vrti bez problema :-)

http://9to5mac.com/2012/02/16/did-your- ... ence-list/

http://9to5mac.com/2012/02/16/heres-a-l ... led-today/
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#1697 Re: Apple MAC all about

Post by Yamahalac »

DYD666 wrote: Taj paradox me ne bi iznenadio, vec cujem da nece podrzavati ne tako stari MacBook, sto je šega, da trebaš pojacati masinu da bi vrtila stvari poput chata i notifikacija koje duplo slabiji tablet istog proizvodjaca vrti bez problema :-)

Sad vec malo lupas, nema to veze sa chatom vec sa promjenom x servera koji je izbacen iz ovog zadnjeg liona
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#1698 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 »

Yamahalac wrote:
DYD666 wrote: Taj paradox me ne bi iznenadio, vec cujem da nece podrzavati ne tako stari MacBook, sto je šega, da trebaš pojacati masinu da bi vrtila stvari poput chata i notifikacija koje duplo slabiji tablet istog proizvodjaca vrti bez problema :-)

Sad vec malo lupas, nema to veze sa chatom vec sa promjenom x servera koji je izbacen iz ovog zadnjeg liona
Ma znam, zezam se malo, ali koliko stavljaju fokus na iPad featurese ... kao "prilagodba prosjecnim korisnicima koji twittaju po cijeli dan" , pa sta briga takve usere sta je i zasto pod haubom?
U praksi ce nekima zaista ispasti da im masina najednom nema snage za dnevne osnove :-?
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#1699 Re: Apple MAC all about

Post by Yamahalac »

DYD666 wrote:
Yamahalac wrote:
DYD666 wrote: Taj paradox me ne bi iznenadio, vec cujem da nece podrzavati ne tako stari MacBook, sto je šega, da trebaš pojacati masinu da bi vrtila stvari poput chata i notifikacija koje duplo slabiji tablet istog proizvodjaca vrti bez problema :-)

Sad vec malo lupas, nema to veze sa chatom vec sa promjenom x servera koji je izbacen iz ovog zadnjeg liona
Ma znam, zezam se malo, ali koliko stavljaju fokus na iPad featurese ... kao "prilagodba prosjecnim korisnicima koji twittaju po cijeli dan" , pa sta briga takve usere sta je i zasto pod haubom?
U praksi ce nekima zaista ispasti da im masina najednom nema snage za dnevne osnove :-?
Ma slazem se potpuno sa tobom, mislim isto da previse ubacuju ios stvari u mac
User avatar
amidzazeher
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 23:41

#1700 Re: Apple MAC all about

Post by amidzazeher »

Napokon prvi pogled u Foxconn tj. dio gdje se proizvode neki od Apple gadgeta



A Trip to The iFactory
Post Reply