Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
adsubzero
Posts: 2992
Joined: 08/02/2013 15:52

#2876 Re: Apple Mac - All about

Post by adsubzero »

probook wrote: 12/11/2020 13:39 Jao savjeta :run: covjeku treba za pisanje seminarskog, praćenje online nastave i gledanje filmova

Prijatelju otidji i kupi nov laptop sa garancijom! Kakav polovan MAC za te stvari
A sta je problem?? U koje svrhe onda kupujes polovno kad ne mozes za gledanje filmova i obican rad?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2877 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Evo legao Big Sur na Macbook Pro iz 2015...
dudlov
Posts: 1901
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2878 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

Qler wrote: 13/11/2020 17:13 Evo legao Big Sur na Macbook Pro iz 2015...
Kakav je utisak? Ja sam još na catalini
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2879 Re: Apple Mac - All about

Post by vaučer »

Nisam jednom blokirao pola Adobe aplikacija s kojim zarađujem kruh nakon updatea na novi MacOs. Hvala, ne hvala. Mogu istrpiti 6 mjeseci dosadnih notifikacija svaki dan.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2880 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

za sad radi OK... ali opet nisam nesto pretjerano ni probavao... ovo osnovno je OK
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#2881 Re: Apple Mac - All about

Post by zomri »

Benchmarci novih m1 uredjaja poceli izlaziti. Zaista impresivno djeluje taj novi chip i arhitektura.
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2882 Re: Apple Mac - All about

Post by vaučer »

zomri wrote: 17/11/2020 11:38 Benchmarci novih m1 uredjaja poceli izlaziti. Zaista impresivno djeluje taj novi chip i arhitektura.
Neočekivano dobro.
Valjda neće biti nekih kasnijih problema.
Super je da možeš native voziti iOS aplikacije.

Novi Air izgleda kao apsolutni best buy.
photo&video
Posts: 831
Joined: 04/12/2007 17:26

#2883 Re: Apple Mac - All about

Post by photo&video »

Kakva su iskustva sa Big Sure, ima li komplikacija u radu sa adobe paketom? Ako je neko instalirao na macbook pro 2015 kakva je baterija, ima li promjena?
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#2884 Re: Apple Mac - All about

Post by zomri »

vaučer wrote: 17/11/2020 15:22
zomri wrote: 17/11/2020 11:38 Benchmarci novih m1 uredjaja poceli izlaziti. Zaista impresivno djeluje taj novi chip i arhitektura.
Neočekivano dobro.
Valjda neće biti nekih kasnijih problema.
Super je da možeš native voziti iOS aplikacije.

Novi Air izgleda kao apsolutni best buy.
Apsolutno. Portabilniji nego ikad a brzi od svih MBP do sad. Gledam da udjem u ekosistem macova, ovo je savrsen entry point. No brainer, realno.
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2885 Re: Apple Mac - All about

Post by vaučer »

photo&video wrote: 17/11/2020 15:23 Kakva su iskustva sa Big Sure, ima li komplikacija u radu sa adobe paketom? Ako je neko instalirao na macbook pro 2015 kakva je baterija, ima li promjena?
Ako zarađuješ kruh s Adobe aplikacijama - sačekaj. Dosta je bugova po Adobe forumima koliko sam vidio. Ja uvijek čekam nekoliko mjeseci prije updatea - upravo radi Adobe kompatibilnosti jer ne mogu izgubiti ni dan.
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2886 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Drastično je sve sporije nego na Katalini. Testirano i na iMacu i na Macbook Pro.

Samo da se potpuno digne sistem treba više od minut, a nije nikada tako bilo. Fanovi svako malo se uključuju, a bukvalno sam zaboravio njihov zvuk i ne sjećam se kada su se zadnji put aktivirali, a ne radim ništa specijalno na kompjuteru da bi se to desilo.

Ovo ostalo, ne vidim ništa vrijedno pomena. Kompatibilnost sa iOS aplikacijama je svakako besmislena jer te su aplikacije optimizovane za dodir, a ne kliktanje mišem. Tu i tamo koja vizuelna promjena, bitna koliko i da popiješ Pepsi umjesto Coca Cole.

Sve u svemu, ne vidim ni jedan konkretan razlog za upgrade, ali eto, poletio sam, i sad već vidim da ću morati da se cimam sa vraćanjem na Katalinu.
photo&video
Posts: 831
Joined: 04/12/2007 17:26

#2887 Re: Apple Mac - All about

Post by photo&video »

Lumber Jack wrote: 19/11/2020 14:48 Drastično je sve sporije nego na Katalini. Testirano i na iMacu i na Macbook Pro.

Samo da se potpuno digne sistem treba više od minut, a nije nikada tako bilo. Fanovi svako malo se uključuju, a bukvalno sam zaboravio njihov zvuk i ne sjećam se kada su se zadnji put aktivirali, a ne radim ništa specijalno na kompjuteru da bi se to desilo.

Ovo ostalo, ne vidim ništa vrijedno pomena. Kompatibilnost sa iOS aplikacijama je svakako besmislena jer te su aplikacije optimizovane za dodir, a ne kliktanje mišem. Tu i tamo koja vizuelna promjena, bitna koliko i da popiješ Pepsi umjesto Coca Cole.

Sve u svemu, ne vidim ni jedan konkretan razlog za upgrade, ali eto, poletio sam, i sad već vidim da ću morati da se cimam sa vraćanjem na Katalinu.
Hvala, mislio sam veceras uraditi update, ipak cu pricekati :).
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2888 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Meni i na catalini su ventilatori ludili, pogotovo kad spojim externe monitore... grije se haos, moram se odmaci od laptopa kad je neki meet jer ljudima smetaju ventilatori...

Inace, sto se tice brzine nisam primjetio neki problem, ni kod boota ni kod koristenja (disk je encryptet pa ako ga ugasim boot svakako traje dugo) jedino sto mi teams potrosi bateriju strasno. Za 1h tacno je sa 87 na 39 % pala baterija.

Inace, ostalo mi radi OK, Parallels, remote desktop, uredno vrte, browseri rade kao i obicno... symantec pravi pizdarije kao i obicno... carbon black ne radi :D nisam jos to pogledao sta je problem... nomad radi....
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#2889 Re: Apple Mac - All about

Post by gentoo »

Jel se ovdje ko bavi kakvim "low levelom" ili samo klikate po Adobe-u i Parallels-u ? :D


Image

Raspberry PI 8GB OS (ArchLinux) na externom SSD + LXD + Timemachine data na externom NAS HDD.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2890 Re: Apple Mac - All about

Post by ExNihilo »

Lumber Jack wrote: 19/11/2020 14:48 Drastično je sve sporije nego na Katalini. Testirano i na iMacu i na Macbook Pro.

Samo da se potpuno digne sistem treba više od minut, a nije nikada tako bilo. Fanovi svako malo se uključuju, a bukvalno sam zaboravio njihov zvuk i ne sjećam se kada su se zadnji put aktivirali, a ne radim ništa specijalno na kompjuteru da bi se to desilo.

Ovo ostalo, ne vidim ništa vrijedno pomena. Kompatibilnost sa iOS aplikacijama je svakako besmislena jer te su aplikacije optimizovane za dodir, a ne kliktanje mišem. Tu i tamo koja vizuelna promjena, bitna koliko i da popiješ Pepsi umjesto Coca Cole.

Sve u svemu, ne vidim ni jedan konkretan razlog za upgrade, ali eto, poletio sam, i sad već vidim da ću morati da se cimam sa vraćanjem na Katalinu.
Kod mene drugačije iskustvo. Sve radi kao singerica. Nije usporilo i ne grije se. Ventilatore nisam čuo ni na Catalini, a ni sada. Vizuelna promjena je ugodna, a supstancijalnih izmjena zaista nema, ali ih nije ni očekivati na zrelim okruženjima.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#2891 Re: Apple Mac - All about

Post by zomri »



ovo zvuči sve bolje i bolje :run:
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2892 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Takođe, napomena za Mac korisnike koji su na MBP 2013 ili 2014 modelima, prilikom Big Sur instalacije može doći do svakakvih problema, od crnog ekrana, do potpuno neupotrebljivog laptopa!

Kod kolege smo htjeli da reinstaliramo Big Sur na MBP 2014, i zaglavio je na ovom ekranu:

Image

I na sajtu Applea objavljena je konfuzna preporuka za ovo, iako su već počele da kruže priče da će da otkažu MBP 2013 i 2014 modele sa liste podržanih za Big Sur.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2893 Re: Apple Mac - All about

Post by ExNihilo »

Čini mi se da su gestures na trackpadu mnogo osjetljivije nakon apdejta.
Dzafer
Posts: 54
Joined: 10/04/2019 13:17

#2894 Re: Apple Mac - All about

Post by Dzafer »

Pozdrav jabučarima :P

Jedno pitanje u vezi Apple Care+

Kupio sam iPad i prijavio sam se na njega sa američkim Apple ID-om. Kada odem u settings tu mi nudi opciju Apple Care + da plaćam sebi mjesečno $6 (oko 10 BAM), ali tu ne mogu da prijavim svoju karticu. Kada se ulagujem ponovo sa bosanskim Apple ID-om ne nudi mi ništa, samo mi kaze da imam ovu normalnu garanciju i to je to, ne nudi nikakvo produživanje garancije.

Da li neko zna neku kombinaciju preko koje bi mogao da plaćam sebi Apple ID mjesečno ili da kupim odmah 24 mjeseca dodatne garancije sa bh karticom?
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2895 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Ne mozes preko bih acc, moras preko US i moras napraviti americki account na paypalu koji ces linkovati sa tim app store accountom.
Dzafer
Posts: 54
Joined: 10/04/2019 13:17

#2896 Re: Apple Mac - All about

Post by Dzafer »

Vertig0 wrote: 04/12/2020 15:57 Ne mozes preko bih acc, moras preko US i moras napraviti americki account na paypalu koji ces linkovati sa tim app store accountom.
USA paypal nemre sa bh karticom, traže karticu izdatu u USA. :sad:
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2897 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Jesil siguran? Onda mozda probaj nas paypal linkat sa tim us accountom. Ne znam ni ja kako sam vise uspio.

Edit:ja imam paypal us sa nasom karticom. Mozda se je nesto promijenilo u medjuvremenu...
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#2898 Re: Apple Mac - All about

Post by MahalacIpo »

Dzafer wrote: 04/12/2020 14:50 Pozdrav jabučarima :P

Jedno pitanje u vezi Apple Care+

Kupio sam iPad i prijavio sam se na njega sa američkim Apple ID-om. Kada odem u settings tu mi nudi opciju Apple Care + da plaćam sebi mjesečno $6 (oko 10 BAM), ali tu ne mogu da prijavim svoju karticu. Kada se ulagujem ponovo sa bosanskim Apple ID-om ne nudi mi ništa, samo mi kaze da imam ovu normalnu garanciju i to je to, ne nudi nikakvo produživanje garancije.

Da li neko zna neku kombinaciju preko koje bi mogao da plaćam sebi Apple ID mjesečno ili da kupim odmah 24 mjeseca dodatne garancije sa bh karticom?
Ne troši pare za Apple Care, ovdje Apple Care ne vrijedi. Samo vrijedi u originalnim Apple Stores, i taj Apple Care nije toliko jeftin 8$ mjesečno. Znam iz iskustva, ovdje imaš Mekline Care+ (nemoj ni slucajno da plaćaš previše su lopovi fuj tačno me sram sto su autorizirani) nego cuvaj to! Ili registruj ga u nekoj zemlji i kupi za cijelu godinu. Jer 8$ je prejeftino za mjesec dana i Apple ne nudi mjesečno plaćanje tako. Tu ima neka caka tako da se pazi.
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#2899 Re: Apple Mac - All about

Post by MahalacIpo »

Imao sam MBP 16incha 2019 i imao sam problema sa tastaturom, promjenim i na kraju vratim taj MacBook Pro u Njemačku tj. Apple store i uzmem sebi MacBook Pro 13incha M1, prezadovoljan sam.. (uzeo sam sa 16GB RAM - 512GB SSD)

Ja kodiram licno, i dosta koristim servere i testiranja...

Meni licno je baterija trajala 7 dana kad ga koristim u browsering i Safari.. znaci, prezadovoljan sam.

Apple je sa svojim procesorom (Apple Silicon) napravio historiju među laptopima.

Sva pitanja u vezi laptopa, možete da mi pisete odgovorit ću.
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#2900 Re: Apple Mac - All about

Post by prankster »

Koje smece je Macbook Pro 2017...od tastaure, pregrijavanja, baterije pa nadalje...
Post Reply