Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Bendzi777
Posts: 33
Joined: 29/11/2022 19:35

#3276 Re: Apple Mac - All about

Post by Bendzi777 »

Izletio je sasvim slučajno u trenutku pretrage monitora na piku Apple Cinema Display 27”. Gledajući recenzije izgleda da s obzirom na cijenu ispada kao najbolja opcija, tek kasnije sam skontao da postoji isti monitor ali thunderbolt. Ali je skuplji, pa ajmo reći i duplo. E sad, vjerovatno je u neku ruku jednostavniji sa spajanje sa MacBook-om zbog thunderbolt-a i punjenja laptopa, vjv neki jednostavan adapter, ma da jedan konektor više za Cinema dispay-om s obzirom na cijenu i ne pravi neki problem. Ali me interesuje i šta i koji. Dakle, nisam lijen tražiti ali ne znam šta da tražim. Gledajući recenzije na YT, standardno imaju adapteri baš za spajanje tih monitora sa m1 MB, link u opisu videa, ali ništa ne znači kad je sve sa Amazona. Ima li neko ideju gdje bi se mogao naći i kupiti prikladan adapter kod nas. Jedino što sam našao ali ne znam koliko je pouzdano naručiti odavde je ovo:

https://ba.uptab.com/usb-c-to-mini-disp ... utm_term=c
sasajev
Posts: 631
Joined: 20/06/2016 09:49

#3277 Re: Apple Mac - All about

Post by sasajev »

Bendzi777 wrote: 07/05/2023 23:46 Izletio je sasvim slučajno u trenutku pretrage monitora na piku Apple Cinema Display 27”. Gledajući recenzije izgleda da s obzirom na cijenu ispada kao najbolja opcija, tek kasnije sam skontao da postoji isti monitor ali thunderbolt. Ali je skuplji, pa ajmo reći i duplo. E sad, vjerovatno je u neku ruku jednostavniji sa spajanje sa MacBook-om zbog thunderbolt-a i punjenja laptopa, vjv neki jednostavan adapter, ma da jedan konektor više za Cinema dispay-om s obzirom na cijenu i ne pravi neki problem. Ali me interesuje i šta i koji. Dakle, nisam lijen tražiti ali ne znam šta da tražim. Gledajući recenzije na YT, standardno imaju adapteri baš za spajanje tih monitora sa m1 MB, link u opisu videa, ali ništa ne znači kad je sve sa Amazona. Ima li neko ideju gdje bi se mogao naći i kupiti prikladan adapter kod nas. Jedino što sam našao ali ne znam koliko je pouzdano naručiti odavde je ovo:

https://ba.uptab.com/usb-c-to-mini-disp ... utm_term=c
A jesi slucajno pogledao u AT store, oni imaju kamaru adaptera za razne namjene.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#3278 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Kod nas neces jaci, ali imas na ebay-u i amazonu za 20tak dolara... Ja ga koristim.
User avatar
Bendzi777
Posts: 33
Joined: 29/11/2022 19:35

#3279 Re: Apple Mac - All about

Post by Bendzi777 »

sasajev wrote: 08/05/2023 07:19 A jesi slucajno pogledao u AT store, oni imaju kamaru adaptera za razne namjene.
Jesam nemaju.
xamp wrote: 08/05/2023 08:14 Kod nas neces jaci, ali imas na ebay-u i amazonu za 20tak dolara... Ja ga koristim.
Imaš li slučajno jedan viška ili link, i šta misiš o ovom uptabu sto sam okačio link. Reklamiraju da može i punjenje na ovaj dodatni USB-c, ma da bi ja tu stavio adapter USB- C / USB - A taman za ustekati usb a od monitora za kontrolu svjetline i zvuka. Tako da mi ostaje slobodan na laptopu jedan usb za punjenje.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#3280 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Mozes taj, a mozes i preko ebay-a jer ces isto cekat, samo manje platit:
https://www.ebay.com/itm/403875086473?h ... R66L6vn_YQ
ili
https://www.ebay.com/itm/233756434591?h ... BMrovq-f9h
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#3281 Re: Apple Mac - All about

Post by Concord »

Ja koristim Dellov USB C to Display Port adapter, M1 MBP spojen sa Dellovim 27" 4k monitorom. Ja nisam primjetio nikakve probleme sa skaliranjem, i ako ih ima minorni su. Adapter je iz Disti-a Sarajevo, poskup je ali bar znas da neces imati problema sa njim.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3282 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

Imam već X godina iPod touch koji prvenstveno koristim za slušanje audioknjiga..Anyway taj crni ipod touch je u noći sa petka na subotu prestao raditi tj. pojavio se black screen of death sa bijelom jabukom..pritiskom na power button+home button sam ga dovela u stanje za restore međutim ni iTunes, ni neki glupi Tenorshare Reiboot (kupila sam čak dozvolu za 1 mjesec) ne može mu ništa..
Kako slušam audioknjige, ili mi je u džepu ili u onoj futroli oko ruke (kao narukvica tlakomjera)-ostao je u airplane mode-u, gotovo uvijek je u njemu jer ne želim da me ozrači..i malo sam ga prepunila od 32 GB možda ima 500-600MB praznog prostora..Pokušala sam i restore, i factory reset..ništa ne pomaže..Pomagajte kako znate, please..
E da, nađoh na olx-u neki tip iz BL prodaje iPod touch "uvoz" iz Njemačke, 65KM, isplati li se to ili jok?
I da li biste vi naručili iPod iz Kine preko ebay-a? Cijena im je gotovo pa prava, ali se bojim da ću platiti puno a dobiti ništa.
https://www.ebay.com/itm/145009031147?var=444215988793
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3283 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Samo nek ne zrači
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3284 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

Qler, ti se sprdaj koliko hoćeš ali svi uređaji koji imaju wi-fi su šttetni za zdravlje naročito ako ih ljudi nose u džepovima ili bilo gdje blizu tijela..
Zato mi je iPod veći dio vremena bio u airlplane mode-u. A što misliš da je sve više muškaraca koji ne mogu imati djecu i sve više raka testisa?
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3285 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Jesi li ti svjesna koliko tih zračenja ima danas? To sto ti je iPod na ruci u airplane modu ti je kao da kažeš evo me u avionu koji pada ali ja mašem rukama... Davno jaran meni govori naveče gasi WiFi router radi djece, kad spavaju da ih ne zrači. Otvorim ja telefon, jedno 18 mreža hvata telefon. Reko hodaš li po komšiluku da i njima pogasiš ovo? Plus šta još sve ide u tom frekventnom opsegu... Istraži malo više o tome, pa ako se bojiš tog zračenja, misli da se nećeš baš obradovati...
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#3286 Re: Apple Mac - All about

Post by probook »

Qler wrote: 31/05/2023 10:00 Jesi li ti svjesna koliko tih zračenja ima danas? To sto ti je iPod na ruci u airplane modu ti je kao da kažeš evo me u avionu koji pada ali ja mašem rukama... Davno jaran meni govori naveče gasi WiFi router radi djece, kad spavaju da ih ne zrači. Otvorim ja telefon, jedno 18 mreža hvata telefon. Reko hodaš li po komšiluku da i njima pogasiš ovo? Plus šta još sve ide u tom frekventnom opsegu... Istraži malo više o tome, pa ako se bojiš tog zračenja, misli da se nećeš baš obradovati...
Jes vala tako je. Kao ugasis kod sebe u stanu ruter i nesto si uradio. A oko tebe gomila uredjaja salje signale, plus operater mob telefonije i jos ostali operateri ima ih koliko hoces.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3287 Re: Apple Mac - All about

Post by konoplja »

Sta je rec' reality pro se ne komentira. :D
DonieBrasco
Posts: 15554
Joined: 31/08/2016 16:09

#3288 Re: Apple Mac - All about

Post by DonieBrasco »

Opasna cijena za prvi uređaj ovakve vrste sa ne bas definisanom primjenom nego da je igracka.

Moraju jos da objasne ove pokrete rukama, prstima, interakciju sa uređajem jer nema nekih kontrolera fizickih. Također vec ima pitanja za osobe koje nose naocale kako ce ove lece da to nadnoknade. Na prezentaciji i papriu vrhunski djeluje, dva cipa M2 i novi R1 koji kontrolise kamere i senzore, sto se tice tehnologije iskorak naspram konkurenata.

Prije svega ovo je medijska igracka, za kreativnost i rad treba da se pokaze tek kako i sta.
User avatar
vaučer
Posts: 9197
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3289 Re: Apple Mac - All about

Post by vaučer »

konoplja wrote: 06/06/2023 10:17 Sta je rec' reality pro se ne komentira. :D
Još procesuiram bolnu činjenicu da nisu najavili novi iMac. Boli me iskreno neka stvar za ovaj tech demo. Izgleda barem pet godina dalje od smislenog korištenja u usporedbi s prvom generacijom sata, ipoda, iphonea….
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3290 Re: Apple Mac - All about

Post by azdralovic »

DonieBrasco wrote: 06/06/2023 11:20 Opasna cijena za prvi uređaj ovakve vrste sa ne bas definisanom primjenom nego da je igracka.

Moraju jos da objasne ove pokrete rukama, prstima, interakciju sa uređajem jer nema nekih kontrolera fizickih. Također vec ima pitanja za osobe koje nose naocale kako ce ove lece da to nadnoknade. Na prezentaciji i papriu vrhunski djeluje, dva cipa M2 i novi R1 koji kontrolise kamere i senzore, sto se tice tehnologije iskorak naspram konkurenata.

Prije svega ovo je medijska igracka, za kreativnost i rad treba da se pokaze tek kako i sta.
selekciju radis tako sto gledas u nesto a klik je kad spojis prste (kaziprst i palac) i to je to... dosta se oslanjaju na taj eye tracking

dodatno, koliko sam razumio naocale ce se narucivati, u smislu da ih prilagode za tebe, i to na bazi faceID podataka, tako da ce prakticno biti prilagodjene tvojoj konstrukciji, a i naocalama po potrebi
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3291 Re: Apple Mac - All about

Post by konoplja »

I meni djeluje kao jedna jako skupa zajebancija, ali eto vidit cemo u kojem pravcu ce se razvijati.

Steta za iMac Pro. Pocinjem misliti da ga nece biti. Izgleda da ce forsirati opciju Sudio ili Pro + externi monitori.
Air 15 je fin proizvod koji bi mogao pronaci svoje mjesto.
Son1
Posts: 1215
Joined: 24/07/2012 16:29

#3292 Re: Apple Mac - All about

Post by Son1 »

Koja je realna cijena za M1 Air 16GB sa 90+ battery health?
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#3293 Re: Apple Mac - All about

Post by Mariella »

Je li iko mijenjao ekran na Macbook Pro? Moj se jutros ostetio zbog gluposti :-) i sad ne radi nikako. Sve ostalo je ok.

Isla u Mekline, nisu ni pogledali, samo kaze 1850 KM :-?
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#3294 Re: Apple Mac - All about

Post by nekome »

Mariella wrote: 10/07/2023 17:18 Je li iko mijenjao ekran na Macbook Pro? Moj se jutros ostetio zbog gluposti :-) i sad ne radi nikako. Sve ostalo je ok.

Isla u Mekline, nisu ni pogledali, samo kaze 1850 KM :-?
koje gluposti i kako je ostecen

ali naravno, apple da ti zamjeni tipku na tastaturi mijenja sve zivo i plocu i bateriju...

ako hoces jeftinije onda probaj kod neautorizovanih ako iko radi MPBove
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#3295 Re: Apple Mac - All about

Post by Mariella »

nekome wrote: 10/07/2023 17:42
Mariella wrote: 10/07/2023 17:18 Je li iko mijenjao ekran na Macbook Pro? Moj se jutros ostetio zbog gluposti :-) i sad ne radi nikako. Sve ostalo je ok.

Isla u Mekline, nisu ni pogledali, samo kaze 1850 KM :-?
koje gluposti i kako je ostecen

ali naravno, apple da ti zamjeni tipku na tastaturi mijenja sve zivo i plocu i bateriju...

ako hoces jeftinije onda probaj kod neautorizovanih ako iko radi MPBove
Skliznuo s kauca u slow motionu i pao na mekani tepih, trenutak nepaznje, al bilo je dovoljno da sve ode u... Znala sam da ce biti skupo, al jbg. Nakon sto popravim, ne mice se s radnog stola :-? Cekam da mi jave je li ista cijena preko AT store.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3296 Re: Apple Mac - All about

Post by gentoo »

Mariella wrote: 10/07/2023 17:18 Je li iko mijenjao ekran na Macbook Pro? Moj se jutros ostetio zbog gluposti :-) i sad ne radi nikako. Sve ostalo je ok.

Isla u Mekline, nisu ni pogledali, samo kaze 1850 KM :-?
Probaj sa Asbis, budu vjerovatno 100-200 jeftiniji ali to je to. Ne znam o kojem modelu se radi.. Meni je na 16" prije 2 god "pukao" LCD iz cista mira bez da je bilo kakvih padova, udaranja i sl. Sreca bio je pod garancijom ali mi je tad ovaj iz Asbisa rekao da nije da bi bilo reda 1200 mozda i vise.

U principu kod Apple i kad je uredjaj pod garancijom jako tesko je istu dokazivati za display i jako,jako cesto ne priznaju istu. Eto ja sam imao srece
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#3297 Re: Apple Mac - All about

Post by Mariella »

gentoo wrote: 10/07/2023 19:06
Mariella wrote: 10/07/2023 17:18 Je li iko mijenjao ekran na Macbook Pro? Moj se jutros ostetio zbog gluposti :-) i sad ne radi nikako. Sve ostalo je ok.

Isla u Mekline, nisu ni pogledali, samo kaze 1850 KM :-?
Probaj sa Asbis, budu vjerovatno 100-200 jeftiniji ali to je to. Ne znam o kojem modelu se radi.. Meni je na 16" prije 2 god "pukao" LCD iz cista mira bez da je bilo kakvih padova, udaranja i sl. Sreca bio je pod garancijom ali mi je tad ovaj iz Asbisa rekao da nije da bi bilo reda 1200 mozda i vise.

U principu kod Apple i kad je uredjaj pod garancijom jako tesko je istu dokazivati za display i jako,jako cesto ne priznaju istu. Eto ja sam imao srece
Hvala, vidjet cu i kod njih :thumbup: Moj je isto 16", 2019. A to je jos gore, da pukne iz cista mira :run: Ne znam hocu li slijedeci put uzimati mac, zavisi koliko dugo ovaj izdrzi nakon popravke...
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3298 Re: Apple Mac - All about

Post by gentoo »

Mariella wrote: 11/07/2023 09:32 Hvala, vidjet cu i kod njih Moj je isto 16", 2019. A to je jos gore, da pukne iz cista mira Ne znam hocu li slijedeci put uzimati mac, zavisi koliko dugo ovaj izdrzi nakon popravke...
Meni se desilo da sam prije polaska na posao gledao u njega sve OK bilo.. Poklopio ga, stavio da u padded ruksak, dosao na posao i rikavela. Ko zna sto i zasto..
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3299 Re: Apple Mac - All about

Post by n+1 »

Pa dobro, ipak je tu bila neka sila, koje vjerovatno nisi ni svjestan. Način na koji si inicijalno opisao sugerirao je da je ekran pukao dok si gledao u njega. :D
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#3300 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Mariella wrote: 11/07/2023 09:32
gentoo wrote: 10/07/2023 19:06

Probaj sa Asbis, budu vjerovatno 100-200 jeftiniji ali to je to. Ne znam o kojem modelu se radi.. Meni je na 16" prije 2 god "pukao" LCD iz cista mira bez da je bilo kakvih padova, udaranja i sl. Sreca bio je pod garancijom ali mi je tad ovaj iz Asbisa rekao da nije da bi bilo reda 1200 mozda i vise.

U principu kod Apple i kad je uredjaj pod garancijom jako tesko je istu dokazivati za display i jako,jako cesto ne priznaju istu. Eto ja sam imao srece
Hvala, vidjet cu i kod njih :thumbup: Moj je isto 16", 2019. A to je jos gore, da pukne iz cista mira :run: Ne znam hocu li slijedeci put uzimati mac, zavisi koliko dugo ovaj izdrzi nakon popravke...
Auu bas skupa zezancija. Hajde molim te prenesi nam cijene iz Asbisa i AT store, bas me zanima.
Post Reply