APOSTOL PAVAO

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#51 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

JVC wrote:
tuzlak1212 wrote:
A nisam to znao, mislio sam da ima samo stari i novi zavjet, i da su to 2 knjige, a to je kolekcija knjiga :D Jesam neznalica :D
A kako znate da neko ne iskoristava vase vjerovanje u Bozije nadahnuce da ubaci nesto svoje svojom voljom? Kako znate da je nesto Bozije nadahnuce a ne podmetanje? Kako se snalazite ako u nekoj novijoj knjizi dodje kontrateza nekoj starijoj knjizi? Jel to pobijanje prijasnjeg Zakona novim Zakonom? Puno je ovo pitanja, ako te mori ne moras odgovarat :D
Ako ja nadahnut Bogom napisem zbirku iz matematike, jel to onda Bozija zbirka iz matematike po toj logici? Sta znaci Biblija je nadahnuta Bogom, ko to garantuje i cijim pravom to garantuje s obzirom da se Bog slabo gdje potpisuje, smao ljudi pisu? Ne vidim velicinu ni prisustvo ni Boga ni Oca ni Isusa u knjigama koji trebaju njima da priblizavaju, ako svi osim Boga i Isusa pisu tu svetu knjigu. Sad je jos cudnije, ali OK ne moramo svi sve shvatat :thumbup:
Kur'an potvrđuje samo Indžil kao jednu knjigu i za njeg govori da su je ljudi izmjenili pa sta god to znacilo ja ne znam tumacit svete knjige. Mozda ti znas zasto u Kur'anu pise da je Isusov Indžil promjenjen od ljudi i da to vise nije ono na sta je Isus pozivao.

Ali no hard feelings, slazem se sa šarfom da su ovo teska pitanja i zahtjeva se vece znanje nego sto mi imamo, necemo nigdje ovakvim govorom dogurati :D :thumbup:
Drago mi je da one koji ne znaju mogu necemu nauciti :D
Mozes se ti slagati sa sarfom, smrckom ili sa sadie darling, ti se ne slasez sa onim sto pise u tvojoj knjizi, a evo citiram:
Sura 5:71:
"Say, O People of the Book! You are not (founded) on anything UNTIL you PERFORM the TORAH and the GOSPEL, and what was revealed to you from your Lord."

No hard feelings drug moj, ali knjiga koja ne zna da razluci sta je TORAH ili GOSPEL, ili je totalno zbunjenja iako je direkta objava od Boga barem tebi nije tesko, pa odi na wikipedia-u da ti objasn sta je TORA a sta je GOSPEL ili INJIL.
To je dio ajeta 5:68 a ne 71.,dio a ne citav.
Bolji je prevod na nas jezik nego na engleski kada je Kuran u pitanju, na engleskom ljudi previse stavljaju hebrejskih naziva pa se ljudi lahko fulaju znacenje ajeta.
Tu se misli na knjigu koja je Mojsiji dosla i knjigu koja je Isusu dosla. To su 2 knjige u pitanju, a ne polica knjiga. I mi vjerujemo da su njima knjige dosle, knjiga Isusova i knjiga Mojsijeva, meni oci bode knjiga Petrova ili Pavlova ili cija vec, jer Petar nije Isus :-D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#52 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote: To je dio ajeta 5:68 a ne 71.,dio a ne citav.
Bolji je prevod na nas jezik nego na engleski kada je Kuran u pitanju, na engleskom ljudi previse stavljaju hebrejskih naziva pa se ljudi lahko fulaju znacenje ajeta.
Tu se misli na knjigu koja je Mojsiji dosla i knjigu koja je Isusu dosla. To su 2 knjige u pitanju, a ne polica knjiga. I mi vjerujemo da su njima knjige dosle, knjiga Isusova i knjiga Mojsijeva, meni oci bode knjiga Petrova ili Pavlova ili cija vec, jer Petar nije Isus :-D
Koja je to kniga koja je dosla Isusu? Da li je Isus za svoje sluzbe nesto napisao, pa da mi mozemo reci da je to knjiga"koja je Isusu dosla" ili je to ono sto mi danas poznajemo kao SZ i NZ bas kao sto je bila poznata u vrijeme Muhameda tj, TORAH ili GOSPEL?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#53 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Pavao?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#54 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

šarf wrote:Pavao?
Ja sam napisao odgovor na tvoje pitanje, ali ne mogu od "padobranaca" kao sto Smrle kaze. Minska polja gdje god okrenes :D
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#55 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Pa ne moraš stat na minu ako je vidiš.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#56 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Moram priznati da mi nije jasno što Tuzlak pita.
Tuzlak de mi pojasni.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#57 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

šarf wrote:Pa ne moraš stat na minu ako je vidiš.
Nisam ni stao, ali koristeci samo islamske izvore ja ne mogu da dobijem iskren odgovor od ljudi koji bi trebali dati odgovor. Ne, imas samo sutnju i nakon par dana krenu sa isto pricom bez ikakve namjere da odgovore na prijasnje pitanje.
Na kraju ispadnem kao "Islamophobic" ili neko ko je "nadojen pricom sa anti islamske stranice". A ako se mene pita, i to samo u svrhu normalne rasprave sve mi je to totalno bezze, ili sto bi sadie rekala "MA fuj".
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#58 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Nedostatak iskrenosti ,kako sam gore već napisao ,da prizna da je u krivu i da nema argumente,da je dotjeran do duvara.
Naravno nikome nije cilj dovoditi druge do zida.Samo želimo razgovarati na temelju argumenata.
Ako neko ne zna kako imati argumente neka prati razgovor pa će vidjeti kako se pronalaze argumenti.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#59 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Ako želimo ovu temu o Pavlu razumjeti neophodno je pročitati 15.-to poglavlje Djela apostolskih.
Ako ima zainteresiranih ,poslije možemo pričati i dobiti odgovore.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#60 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

Onda u nastavku, bas kao sto sam i ranije napisao, Pavao nije neko ko je "izmislio" krscanstvo, vec je to bila poruka koja ima svoje korijene i koja je bila poruka koja se provlacila kroz SZ pa sve do posljednje knjige Otrkivenja.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#61 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

šarf wrote:Ako želimo ovu temu o Pavlu razumjeti neophodno je pročitati 15.-to poglavlje Djela apostolskih.
Ako ima zainteresiranih ,poslije možemo pričati i dobiti odgovore.
Upravo ono sto sam rekao ranije kao odgvoro na tvoje pitanje: "Nikakve razlike nije pravio između nas i njih: vjerom očisti njihova srca."
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#62 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

JVC wrote:
tuzlak1212 wrote: To je dio ajeta 5:68 a ne 71.,dio a ne citav.
Bolji je prevod na nas jezik nego na engleski kada je Kuran u pitanju, na engleskom ljudi previse stavljaju hebrejskih naziva pa se ljudi lahko fulaju znacenje ajeta.
Tu se misli na knjigu koja je Mojsiji dosla i knjigu koja je Isusu dosla. To su 2 knjige u pitanju, a ne polica knjiga. I mi vjerujemo da su njima knjige dosle, knjiga Isusova i knjiga Mojsijeva, meni oci bode knjiga Petrova ili Pavlova ili cija vec, jer Petar nije Isus :-D
Koja je to kniga koja je dosla Isusu? Da li je Isus za svoje sluzbe nesto napisao, pa da mi mozemo reci da je to knjiga"koja je Isusu dosla" ili je to ono sto mi danas poznajemo kao SZ i NZ bas kao sto je bila poznata u vrijeme Muhameda tj, TORAH ili GOSPEL?
Pa ti spominjes Kur'an i njegovo pozivanje na Tevrat i Indzil, nisam ga ja spomenuo u tom kontekstu. Mi vjerujemo da je izvorno evanđelje Isusu doslo a ne Pavlu, postoji u Ankari nesto sto zovu izvorna Isusova Biblija koju su Osmanlije uzele. S tim da mi ne vjerujemo, ili barem ja ne vjerujem, da su Isusovi ucenici se odrekli vjerovanja u Isusovu poruku. Ja vjerujem da su ljudi poslije napisali knjige i pripisivali svoja misljenja Petru ili Pavleu da dobiju na tezini i vrijednosti, jer su oni bili vjerovatno, kao ucenici Isusovi, na pravom putu. Ali necemo sada ulaziti u razlicita vidjenja religija na jednu te istu stvar. Skrecemo s onog sto sam primarno pitao

Mene muci i pitam se, da li igdje u tim knjigama pise da Isus daje pravo ljudima poslije njega da pisu Biblije (ili djelove nje) nakon odlaska Isusa sa Zemlje? Prioritet bi imalo gledano s te strane Pavlova knjiga, da li u njoj se navodi dozvola za takvo nesto. Spomenuo si Bozije nadahnuce, otkud ovo, zasto ti nemas nadahnuce da napises svoj dio Pisma i ako bi imao na osnovu cega bi tvoje pismo bilo autenticni Boziji govor? Kako bi to dokazao, kao sto bi ja sad pitao, na osnovu cega dokazujete da je bilo koja knjiga nakon, eto Pavla (ja bi radije izabrao Isusa) ustvari Boziji govor a ne necija masta da napise nesto svoje sto nema nikakve veze sa Bozijim govorom i da se ureze u historiju do sudnjeg dana.
Poredjenja radi da mozda shvatite zasto ovo pitam. Sva teoloska djela muslimana se ne pripisuju ni Bogu ni Kur'anu nego individualnim piscima cija je to ideja bila. Cak i onda kada je individualac licno Muhammed a.s. koji je individualac najveceg prioriteta, ni njegovo misljenje ne ide rame uz rame sa Kur'anom. Kod vas ide, pa pitam ko je ljudima dao to pravo?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#63 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Djela 2:1-4-2 A na dan Pedesetnice svi su bili zajedno na istome mjestu. 2 I iznenada je nastala huka s neba kao kod naleta jakog vjetra i ispunila je cijelu kuću u kojoj su sjedili. 3 I ugledali su nešto poput plamenih jezika koji su se razišli te je po jedan sišao na svakoga od njih. 4 I svi su se ispunili svetim duhom i počeli govoriti raznim jezicima, kako im je duh davao da govore.

O ćemu je ovdje riječ
Sljedbenici Isusa njih 120 okupilo se u jednoj prostoriji .Iznenada Bog na njih šalje svoj Sveti duh i oni počinju govoriti stranim jezicima.Što im je to omogućilo?Da propovijedaju hiljadama ljudi koji su stigli u Jeruzalem na praznik.
Sveti duh Bog nije dao svećenicima judaizma,ili farizejima već kršćanima,sljedbenicima Isusa Krista.Time je Bog pokazao da od ovog trenutka kršćani su oni koje on podupire i vodi .Ovim događajem je osnovana kršćanska skupština.

Pavla nije bilo ni na vidiku.
On dolazi kasnije na scenu.Doćemo do toga.

Izvještaj dalje kaže.
Djel 2.5-A u Jeruzalemu su u to doba boravili bogobojazni Židovi iz svakog naroda pod nebom. 6 Kad se začuo taj zvuk, okupilo se mnoštvo ljudi. Bili su zbunjeni, jer je svatko čuo učenike kako govore njegovim jezikom. 7 Svi su bili izvan sebe i čudili su se, govoreći: “Gle, nisu li svi ovi koji govore Galilejci? 8 Pa kako to da svatko od nas čuje svoj jezik u kojem je rođen? 9 Parti, Medijci, Elamci, stanovnici Mezopotamije, Judeje, Kapadocije, Ponta, Azije, 10 Frigije, Pamfilije, Egipta i krajeva libijskih oko Cirene, putnici iz Rima, i Židovi i obraćenici na židovsku vjeru, 11 Krećani i Arapi — svi ih čujemo kako našim jezicima govore o veličanstvenim djelima Božjim!” 12 Svi su bili izvan sebe i zbunjeno su jedan drugoga pitali: “Što bi to moglo biti?”

Rezultat propovijedanja:
Djela 2:41-Stoga su oni koji su svim srcem prihvatili ono što je govorio bili kršteni te se učenicima tog dana pridružilo oko tri tisuće duša.

Naravno da se takav razvoj događaja nije dopao predstavnicima judaizma,što su oni učinili?

Djela 4:1-Dok su njih dvojica još govorila narodu, pristupili su im glavari svećenički, hramski zapovjednik i saduceji, 2 ljuti što oni poučavaju narod i na Isusovu primjeru objavljuju uskrsnuće od mrtvih. 3 I uhvatili su ih i bacili u zatvor do sljedećeg dana, jer je već bila večer. 4 No mnogi od onih koji su slušali njihove riječi povjerovali su te je broj muškaraca koji su postali vjernici dostigao oko pet tisuća.
5 A sutradan su se u Jeruzalemu skupili njihovi poglavari, starješine i pismoznanci. 6 Ondje je bio i Ana, glavar svećenički, zatim Kajfa, Ivan i Aleksandar i svi od roda velikosvećeničkoga. 7 I postavili su ih u sredinu i počeli ispitivati: “Kojom ste silom ili u čije ime to učinili?” 8 Tada im je Petar, pun duha svetoga, rekao:
“Poglavari narodni i starješine! 9 Ako se nas danas, zbog dobrog djela učinjenog bolesnom čovjeku, ispituje tko je ozdravio ovog čovjeka, 10 znajte svi vi i sav narod izraelski: u ime Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi pribili na stup, a kojega je Bog podignuo iz mrtvih, po njemu ovaj čovjek stoji ovdje pred vama zdrav! 11 On je ‘kamen koji ste vi graditelji smatrali bezvrijednim, a koji je postao kamen ugaoni’. 12 I ni u kome drugom nema spasenja, jer nema drugog imena pod nebom danog ljudima po kojem možemo biti spašeni.”
13 Kad su vidjeli odvažnost Petrovu i Ivanovu i shvatili da su to ljudi neuki i obični, ostali su u čudu. I prepoznali su da su oni bili s Isusom. 14 Ali kako su vidjeli da izliječeni čovjek stoji s njima, nisu mogli ništa prigovoriti. 15 Stoga su im zapovjedili da izađu iz dvorane Sudbenog vijeća, te su se počeli savjetovati: 16 “Što da učinimo s tim ljudima? Jer učinili su veliko čudo, koje je poznato svim stanovnicima Jeruzalema. Ne možemo to zanijekati. 17 No da se to ne bi dalje širilo među narodom, zaprijetimo im da više nikome ne govore u to ime.”
18 Tada su ih pozvali i zapovjedili im da nipošto ne govore niti naučavaju u Isusovo ime. 19 Nato su im Petar i Ivan rekli: “Prosudite sami je li pravo pred Bogom da slušamo vas, a ne Boga! 20 Mi ne možemo a da ne govorimo o onome što smo vidjeli i čuli.” 21 I opet su im zaprijetili, a potom su ih oslobodili, jer nisu našli ništa zbog čega bi ih kaznili, a i bojali su se naroda, jer su svi slavili Boga zbog onoga što se dogodilo.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#64 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

A onda se pojavljuje Pavao (Savao),ali kao protivnik kršćana.
Djela 8:1-A Savao je odobravao njegovo ubojstvo.
Onog dana nastao je velik progon skupštine u Jeruzalemu, pa su se svi osim apostola raspršili po krajevima judejskim i samarijskim. 2 A bogobojazni su ljudi odnijeli Stjepana da ga pokopaju i gorko su za njim plakali. 3 Savao se pak okomio na skupštinu: upadao je u kuće, izvlačio muškarce i žene i predavao ih u zatvor.
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#65 Re: APOSTOL PAVAO

Post by fortaleza »

Smrcak15 wrote:
sadie_forever wrote:
Smrcak15 wrote:INteresanta stvar da Pavle kaze da laze ljudima kako bi promovirao svoju vjeru, a krscani i dalje vjeruju njemu i uzimaju od njega izvor za svoje spasnje :-) to je prava strahoba, nije cudo sto Bog u Kuranu naziva zabludjelim narodom, koji su skrenuli sa pravog puta, i poziva ih da se priklone muslimanima da bi bili spaseni.

Da nama muhammed kaze, ja cu vas lagati kako bi promovisao islam....ja bi odmah rekao, stoooop ba, koga ces to ti lagati i sta ces to ti lazima promovisati ba....ma haj zdravo, nisi ti nikakav poslanik ako si primoran lazima da promovvises svoje ideje.

Krscnstvo se prilagodjavalo masama i dan danas se prilagodjava(Pederi medju svestenicima normala u nekim zapadnjackim drzavama).Zelim reci mjenjaju se kako koje vrijeme dolazi i Gdje tu istina? Islam je ili uzmi ili ostavi,i opet se siri brzinom vecom nego krscanstvo.
to je sto je atraktivno sa islamom, ne okrece se kako ga vjetar puse....nego ovako je od Boga uzmi ili ostavi...i to je ono sto ga cini privlacnim i sto je sacuvalo da imamo izvornu vjeru od Boga do dan danas a krscani to nemaju, pa vidis ljudi najveci izvor vjere im Pavle koji licno kaze u bibliji da laze da bi promovisao svoje ideje :-) kud ces dalje.

da oni malo bolje citaju i bibliju i Kuran uvjedjeli bi da je islam upravo onaj izvorna vjera krscanstvo kojoj oni teze, a ovo danasnje krscanstvo je produkt pavla a ne Isusa, jer cim je pavle uklonio stare zakone samim tim automatski je stvorio i krscanstvo.
Egipat od prije 5000 godina je bio vise krscanski/muslimanski nego ovo danas sto imamo.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#66 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

fortaleza,
cijenimo tvoje mišljenje,ali Pavao ...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#67 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote: Pa ti spominjes Kur'an i njegovo pozivanje na Tevrat i Indzil, nisam ga ja spomenuo u tom kontekstu. Mi vjerujemo da je izvorno evanđelje Isusu doslo a ne Pavlu, postoji u Ankari nesto sto zovu izvorna Isusova Biblija koju su Osmanlije uzele. S tim da mi ne vjerujemo, ili barem ja ne vjerujem, da su Isusovi ucenici se odrekli vjerovanja u Isusovu poruku. Ja vjerujem da su ljudi poslije napisali knjige i pripisivali svoja misljenja Petru ili Pavleu da dobiju na tezini i vrijednosti, jer su oni bili vjerovatno, kao ucenici Isusovi, na pravom putu. Ali necemo sada ulaziti u razlicita vidjenja religija na jednu te istu stvar. Skrecemo s onog sto sam primarno pitao

Mene muci i pitam se, da li igdje u tim knjigama pise da Isus daje pravo ljudima poslije njega da pisu Biblije (ili djelove nje) nakon odlaska Isusa sa Zemlje? Prioritet bi imalo gledano s te strane Pavlova knjiga, da li u njoj se navodi dozvola za takvo nesto. Spomenuo si Bozije nadahnuce, otkud ovo, zasto ti nemas nadahnuce da napises svoj dio Pisma i ako bi imao na osnovu cega bi tvoje pismo bilo autenticni Boziji govor? Kako bi to dokazao, kao sto bi ja sad pitao, na osnovu cega dokazujete da je bilo koja knjiga nakon, eto Pavla (ja bi radije izabrao Isusa) ustvari Boziji govor a ne necija masta da napise nesto svoje sto nema nikakve veze sa Bozijim govorom i da se ureze u historiju do sudnjeg dana.
Poredjenja radi da mozda shvatite zasto ovo pitam. Sva teoloska djela muslimana se ne pripisuju ni Bogu ni Kur'anu nego individualnim piscima cija je to ideja bila. Cak i onda kada je individualac licno Muhammed a.s. koji je individualac najveceg prioriteta, ni njegovo misljenje ne ide rame uz rame sa Kur'anom. Kod vas ide, pa pitam ko je ljudima dao to pravo?
Vi tvrdite da je izvorno 'evanđelje' tokom vremena korumpirano, a zaboravljate cinjenicu da je to evandelje bilo dostupno u vremenu kad je Muhamed propovijedao u Arabiji. Problem lezi u tome da ne postoji niti jedan rukopis drevnog Novog zavjeta nigdje na planeti koji predstavlja islamski pogled na Isusa.
Ako Kuran kaze sljedece u konktekstu svega onoga sto sam gore napisao?
Kuran: 5:47"i sljedbenicima Indžila smo bili naredili da sude prema onome što je Allah objavio u njemu. Oni koji nisu sudili prema onome što je Allah objavio – pravi su grješnici." mislim da pitanje postavljas pogresnoj osobi.
Ali da se vratimo na temu o Pavlu, nije fer prema sarfu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#68 Re: APOSTOL PAVAO

Post by seln »

radostan dan wrote:
Smrcak15 wrote:
šarf wrote:Koje zakone je ukinuo?
stare zakone, u to ulazi , obrezivanje, zabrana svinjetine itd itd
E svaka mu dala... :thumbup:
Uzalud vam trud, sviraci.
Po svemu sudeci, Pavle je vise volio krastavce nego smokve.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#69 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

I ja bih nešto napisao za Tuzlaka ,ali iskreno još mi nije jasno pitanje.
JVC tebi je možda jasno ,molim te reci mi šta pita Tuzlak?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#70 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Seln,
15.-to poglavlje Djela apostolskih
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#71 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tuzlak,možda sam sad razumio ono što pitaš.
Molim te oprosti ali ne rugam ti ,ne ismijavam te ništa takvo,ali stvarno ne razumijem što pitaš.

Napisao si "Mene muci i pitam se, da li igdje u tim knjigama pise da Isus daje pravo ljudima poslije njega da pisu Biblije (ili djelove nje) nakon odlaska Isusa sa Zemlje? Prioritet bi imalo gledano s te strane Pavlova knjiga, da li u njoj se navodi dozvola za takvo nesto."

Već odavno sam mišljenja da neki ljudi imaju dvostruka mjerila .Na žalost čini mi se ,oprosti,ali i ti mislim da si takav.
Imaš jedna merila kojima mjeriš Kuran i sve vezano za Islam ,a druga mjerila za ostale stvari,u ovom slučaju Biblija.

Ono gore pitanje postavi drugačije.Ja ću ga postaviti.
"Mene muci i pitam se, da li igdje u Kuranu pise da Allah daje pravo ljudima da pisu Hadise nakon odlaska Muhammeda sa Zemlje? Prioritet bi imalo gledano s te strane Kuran, da li se u njemu navodi dozvola za takvo nesto."
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#72 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

jvc,
to je ono što zovem dotjerati nekoga do duvara.
Nije mi namjera.Ali sada očekujem iskrenost ,pa da Tuzlak kaže ,šarf u pravu si ,nemam argument protiv ovoga.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#73 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

šarf wrote:jvc,
to je ono što zovem dotjerati nekoga do duvara.
Nije mi namjera.Ali sada očekujem iskrenost ,pa da Tuzlak kaže ,šarf u pravu si ,nemam argument protiv ovoga.
I ja čekam da Smrki napusti Islam jer ispade da je Muhamed ipak lagao sa namjerom i da su ljudi bili ubijani samo zbog satiricnih pjesama koje nisu njemu odgovarale.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#74 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

JVC wrote: Vi tvrdite da je izvorno 'evanđelje' tokom vremena korumpirano, a zaboravljate cinjenicu da je to evandelje bilo dostupno u vremenu kad je Muhamed propovijedao u Arabiji. Problem lezi u tome da ne postoji niti jedan rukopis drevnog Novog zavjeta nigdje na planeti koji predstavlja islamski pogled na Isusa.
Ako Kuran kaze sljedece u konktekstu svega onoga sto sam gore napisao?
Kuran: 5:47"i sljedbenicima Indžila smo bili naredili da sude prema onome što je Allah objavio u njemu. Oni koji nisu sudili prema onome što je Allah objavio – pravi su grješnici." mislim da pitanje postavljas pogresnoj osobi.
Ali da se vratimo na temu o Pavlu, nije fer prema sarfu.
Necemo spominjati teske rijeci, ja nisam rekao da je iko korumpirao izvorno evanđelje, nemoj ni ti.
Mislim da se gleda na Isusa bas kao u Islamu, nigdje Isus za sebe nije rekao da je sin boziji, niti da je dio trojstva, niti da postoji trojstvo. Niti je rekao da se njemu treba moliti, niti je rekao da treba kipove njega na krstu praviti. Nego je govorio molite se Ocu mom onako kako se ja molim, ne molite se meni.
A opet u Kur'anu se spominje u istoj toj tvojoj suri koju pozivas drugi put, samo malo dalje, 73. ajet
"Nevjernici su oni koji govore: "Allah je jedan od trojice!" A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga što govore, nesnosna patnja će, zaista, stići svakog od njih koji nevjernik ostane. "
Kod vas nema trojstva ni u jednom spisu i vjerujete u njeg, hoces reci da to nije mjenjanje religije? Jedina sveta knjiga koja spominje trojstvo je Kur'an i to da ga ponisti. Isus je prenosio o sebi i Bogu kao sto je i Abraham to radio, Mojsije, David, Solomon a na kraju i sam Muhammed a.s.
U objavama svih njih prva sveta duznost je bila vjerovanje u jednog Boga.
Ali ne bih dalje ovom temom, nisam ni ja a mozda ni ti dovoljno ucen da ovako pricamo, nije ovo poenta ove teme barem. Imaju debate na ovu temu po citavom internetu :D
Peace :thumbup:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#75 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

šarf wrote:jvc,
to je ono što zovem dotjerati nekoga do duvara.
Nije mi namjera.Ali sada očekujem iskrenost ,pa da Tuzlak kaže ,šarf u pravu si ,nemam argument protiv ovoga.
Protiv cega nemam argument? Ja nisam nikakav argument ni iznio do zadnjeg posta, ja postavljam pitanja a nigdje odgovora nego kontrapitanja.
Pisanje hadisa i Kur'ana nije isto. Kod vas ljudi pisu dijelove novog zavjeta a kod nas hadise... Kur'an je napisan za vrijeme Poslanika, poslije njegove smrti je samo sastavljen u korice. Mi s druge strane imamo vece zbirke laznih hadisa nego vjerodostojnih, koliko vi imate skupljeno laznih Biblija? Postoje kriteriji ocjenjivanja ispravnosti hadisa i u islamskoj naucnoj teologiji hadiske nauke su najteze za naucit i baratat njome.

Ono sto sam ja pitao a nije mi odgovoreno, imate li sistem u krscanstvu po kojem ocjenjujete vjerodostojnost dijelova novog zavjeta, Pisma, Biblije ili kako vec zovete svete tekstove svoje. Ako jesu vjerodostoji po cemu bazirate taj kriterij ocjenjivanja? Zasto bi govor iciji od tih ljudi bio Boziji govor?
Evo sta Wiki kaze o jednom evandjelju:
Markovo Evanđelje vjerojatno je prvo napisano Evanđelje. Mnogi kršćani drže da ga je napisao sv. Marko, najvjerojatnije u Rimu oko 60. – 70. g. Nekad se smatralo da je napisano nakon evanđelja po Mateju, što je razlog da se u Biblijama nalazi poslije njega.
Dakle 70. godine poslije i daleko od Jerusalema, i vremenski i prostorno daleko od Isusa, po kojem kriteriju ista sto pise u ovom tekstu je vjerodostojno Isusovo djelo i rijec?
Post Reply