APOSTOL PAVAO

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#126 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tuzlak,
napisao si " U principu Sveti Duh je došao njima i nadahnuo apostole znanjem i poznavanju jezika i oni tako nadahnuti propovjedaju vjeru. Međutim ono što mene čudi, jeste, fokus u slijeđenju apostola a ne Isusa, ja ne vidim kako vi Isusa slijedite u svoj priči vezanoj pogotovo za katolicizam, vi slijedite apostole. "

Ponekad mi se čini da neki forumaši svojim komentarima žele provocirati druge,no onda shvatim da oni u stvari ne poznaju temu o kojoj žele razgovarati.Ti nikada prije nisi čitao Bibliju.Pretpostavljam da si pročitao gomilu "stručnjaka" koji su "pojasnili" neke dijelove Biblije,jer tvoja pitanja i komentari slijede taj njihov obrazac.Primjer tog obasca jesu dvostruka mjerila koja koriste a ti ih kopiraš,i nisi jedini koji to radi.
Osvrni se i vidi imaš li nešto slično kod sebe.
Evo primjer,mehzebi.Osnivači tih mehzeba jesu li postali oni koje se slijedi?
I opet odgovor na to pitanje dat će ti ogovor na ono što si ti pitao.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#127 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

šarf wrote:
Aha, sve je to fino, ja u onome čitanju nisam skontao da je obrezivanje u pitanju nego uopšteno znanje i primjenjivanje.
Ali Isus nije došao da mjenja Mojsijevu objavu koliko ja znam, nego samo da ukloni zlobu iz ljudi kao npr. interes i sujetu iz onoga što se tada moglo zateći među Jevrejima a pogotovo kod svećenika, i da zabrani kamatarenje u vjeri i prodaju maglu za pare ljudima koji hoće da budu iskreni vjernici.
Kada je Isus rekao da se ne treba primjenjivati Mojsieov zakon? Baš u slučaju ako vjerujete da Isusu nije došla Knjiga, logično je da je na snazi tada trenutna koja postoji. S kojeg aspekta je onda novi testament opravdano napisan?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#128 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

šarf wrote:Tuzlak,

Osvrni se i vidi imaš li nešto slično kod sebe.
Evo primjer,mehzebi.Osnivači tih mehzeba jesu li postali oni koje se slijedi?
I opet odgovor na to pitanje dat će ti ogovor na ono što si ti pitao.
Mi ne slijedimo niti jedan mezheb nego isključivo Muhammeda a.s. Mezheb je pravni pravac vjere a ne uopšteno škola vjere, prije bil kojeg mezheba je bio kompletan Islam među ljudima. Da nema mezheba ni jednog ne bi nam ništa nedostajalo u vjeri. Osnivače mezheba ne slijedimo nego skupa s njima slijedimo Poslanika u pokoravanju Bogu, a oni su pisali neke svoje teološke knjige koji su narodi poslije njih prihvatili kao jako korisne i uvrstili kao neizostavnu teološku literaturu.
To kod vas ne mogu prepoznati... Nezz čemu nervoza nije mi cilj da provociram.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#129 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Pokušavam samo pojasniti sa onim što već imaš kod sebe.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#130 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Apostole ne slijedimo nego skupa s njima slijedimo Isusa u pokoravanju Bogu, a oni su pisali neke svoje teološke knjige koji su narodi poslije njih prihvatili kao jako korisne i uvrstili kao neizostavnu teološku literaturu.

Evo isti odgovor.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#131 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tuzlak,ovo ti je odlično pitanje,hajde da se zadržimo na njemu.
"Kada je Isus rekao da se ne treba primjenjivati Mojsieov zakon? Baš u slučaju ako vjerujete da Isusu nije došla Knjiga, logično je da je na snazi tada trenutna koja postoji. S kojeg aspekta je onda novi testament opravdano napisan?"
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#132 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

5.Mojsijeva:5- I Mojsije je pozvao sav Izrael i rekao im: “Čuj, Izraele, uredbe i zakone koje danas objavljujem na uši vaše! Naučite ih i pazite da postupate po njima. 2 Jehova, Bog naš, sklopio je s nama savez na Horebu. 3 Jehova nije s praocima našim sklopio taj savez, nego s nama, svima koji smo danas ovdje živi. "

Savez ili zavjet Bog je sklopio sa Izraelcima koje je izveo iz Egipta.I samo sa njima.Izraelci su se tada zavjetovali Bogu da će mu služiti i slušati Zakon.A Bog se njima zavjetovao,obećao da će ih štititi,voditi,hraniti....Zato se dio Biblije prije Isusa zove Stari ZAVJET.
Dakle ,neko se nekome zavjetovao,izrekao obećanje.

Psalam 147:19-Riječ svoju govori Jakovu,
uredbe svoje i zakone svoje Izraelu.
20 Nije tako učinio nijednome drugom narodu,
i zakone njegove oni ne znaju"

Iz ovoga se jasno da vidjeti kome je Zakon dan.Izraelu,nijednom drugom narodu.Znači samo su Izraelci bili pod tim Zakonom.
Naravno i pripadnici drugih naroda su mogli postati obožavatelji Boga ali pod uvjetom da žive po tom zakonu.
Mojsijev zakon je imao preko 600 odredbi.

Već u knjizi Jeremije 31:31-napisano je što će se dogoditi sa tim zavjetom
"“Evo, dolaze dani”, kaže Jehova, “kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez, 32 ne kao onaj savez koji sam sklopio s ocima njihovim u dan kad sam ih uzeo za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez moj koji su oni raskinuli,..

Savez će biti raskinut zato jer Izrael kao narod nije poštovao uvjete tog saveza ali Bog će sklopiti drugi savez.

Isus je govorio o tom novom savezu kad je u noći prije svoje smrti rekao: “Ova čaša predstavlja novi savez na temelju moje krvi, koja će se proliti za vas” (Luka 22:20


Dakle sklapanjem novog saveza odbačen je stari savez.I sve ono što je bilo uključeno u taj savez.
Izrael kao narod nije više bio Božji narod.Mojsijev zakon koji je bio pisani tekst tog saveza više nije važio jer je bio sklopljen samo sa Izraelom.

Zanimljivo da je nakon 37 godina nakon sklapanja novog saveza 70.godine ,mnoge odredbe Zakona se nisu mogle primjenjivati jer nije bilo uvjeta za njihovu primjenu.
N.p.
5.Mojsijeva 16:16-Triput na godinu neka svako muško tvoje dođe pred Jehovu, Boga tvojega, na mjesto koje on izabere: na Blagdan beskvasnih kruhova, na Blagdan tjedana i na Blagdan sjenica."
Izraelci su svake godine bili obavezni tri puta godišnje na ove praznike ići u Jeruzalem u hram.
70. godine Rimljani su uništili taj hram .
Pitanje.Ako Mojsijev zakon važi i poslije Isusa ,kako ispoštovati zapovijed da se ide u hram kada hrama nema?

Mogao bih navesti stotine primjera nemogućnosti primjene Mojsijevog zakona nakon Isusa.Bilo bi očito besmisleno tražiti od nekoga da primjenjuje zakon koji se ne može primijeniti.

Naravno to ne znači da je Bog čovječanstvo ostavio na cjedilu.Zato je Bog poslao Isusa.
1.Petrova 2:21-Na to ste i pozvani, jer je i Krist trpio za vas i dao vam primjer da u svemu idete stopama njegovim."

Tu se kaže da je Isus primjer u svemu.Ono što je Isus radio i govorio apostoli su zapisali.Oni koji slijede Isusa jesu kršćani.Oni koji ne slijede Isusa nisu kršćani.
I samo Isusa.Ne svece.Ne papu,ne babu Vangu,ne Mariju,ne crkvu,ne tradiciju
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#133 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote:
Prema sinoptičkim evanđeljima, Sv. Ivan Krstitelj krstio je Isusa na rijeci Jordan. Kada je Isus izašao iz vode, molio se, ugledao otvorena nebesa i Duha Svetoga poput goluba gdje silazi na njega, a glas se zaorio s nebesa: Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina! (Mt 3, 17; Mk 1,11; Lk 3,22)

The Gospel of Mark dates from c. AD 66–70,
Matthew and Luke around AD 85–90, and
John AD 90–110.
Despite the traditional ascriptions all four are anonymous, and none were written by eyewitnesses. Like the rest of the New Testament, they were written in Greek.

Dakle još jednom pročitaj vrijeme pisanja, i reci mi po čemu kršćani tvrde 100% da je išta napisano u ovim knjigama istina? Šta je garancija da je nešto što je i prostorno i vremenski daleko od Isusa i daleko od jezika u tadašnjem Izraelu napisano zapravo Isusov govor ili ako se Otac spominje onda Očev govor? Šta je garant, da ovi ljudi nisu svoju religiju pisali krijući se iza imena Isusa? Šta je garant da je stvarno Isus rekao idite i krstite kad on nije svjedočio pisanju ovoga? Zašto ovo kažem? Zato što kršćanstvo ispada iz suštine abrahamovih religija.
Zašto poslanica Muhammeda gdje se govori, hej ljudi nije to bilo tako, bilo je ovako. Ti ljudi su zalutali i izvarali i sebe a onda vas? Eto da nagrubo i nekulturno parafraziram šta hoću da pitam. Jer ovo Muhammedovo je napisano pred njim, za njegova života, na njegovom maternjem jeziku i taj jezik i danas opstaje. A Muhammed poziva na iste prijašnje velike Učenike kao i Isus, i poziva na istu prvu svetu dužnost "vjerovanje u jednog Boga", i za Isusa kaže "on, Abraham, Noja, Mojsije i ja smo braća" i sa istom porukom smo došli.
Čak ime Boga u starom zavjetu i Kur'anu se poklapa, kad se vidi značenje Jehova i Allah dobije se isti smisao. Gdje je razlika? U sinu božijem, svemu što je lančano došlo nakon pojma "sin božiji".
U 2 Petrovoj 1:16-21 pise sljedece:
"Ta nismo vam navijestili snagu i Dolazak Gospodina našega Isusa Krista slijedeći izmudrene priče, nego kao očevici njegova veličanstva.
Od Oca je doista primio čast i slavu kad mu ono od uzvišene Slave doprije ovaj glas: Ovo je Sin moj, Ljubljeni moj, u njemu mi sva milina!
Taj glas, koji s neba dopiraše, čusmo mi koji bijasmo s njime na Svetoj gori.
Tako nam je potvrđena proročka riječ te dobro činite što uza nju prianjate kao uza svjetiljku što svijetli na mrklu mjestu - dok Dan ne osvane i Danica se ne pomoli u srcima vašim. Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno
jer nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili.
"

Ovim sto je Petar napisao brani vjerodostojnost onoga sto je napisano od strane apostola. Kako, sta je njegov argument u ovome?
Petar zeli da kaze da mi ne pratimo bajke niti izmisljene price koje kruze, vec da on i ostali apostoli pisu o stvarnim dogadajima kao ocevidci.
A to isto i Ivan pise na pocetku 1 Ivanova 1: 1-3
"Što bijaše od početka, što smo čuli, što smo vidjeli očima svojim, što razmotrismo i ruke naše opipaše o Riječi, Životu -da, Život se očitova, i vidjeli smo i svjedočimo, i navješćujemo vam Život vječni, koji bijaše kod Oca i očitova se nama -što smo vidjeli i čuli, navješćujemo i vama da i vi imate zajedništvo s nama. A naše je zajedništvo s Ocem i sa Sinom njegovim Isusom Kristom."

Da se vratim na Petra opet. Zasto on govori da se "nijedno prorostvo Pisma ne moze tumaciti samovoljno" tj. da se stvari uzimaju same za sebe i da se vade iz konkteskta. Sve sto su apostoli napisali ima svoje temelje u Starom Zavjetu.

Psalam 22:7- 9
A ja, crv sam, a ne čovjek, ruglo ljudi i naroda prezir. Koji me vode, podruguju se meni, razvlače usne, mašu glavom: "U Jahvu se on uzda, neka ga sad izbavi, neka ga spasi ako mu omilje!"

Matej 27: 28-31:
Svukoše ga pa zaogrnuše skrletnim plaštem.Spletoše zatim vijenac od trnja i staviše mu na glavu, a tako i trsku u desnicu. Prigibajući pred njim koljena, izrugivahu ga: "Zdravo, kralju židovski! Onda pljujući po njemu, uzimahu trsku i udarahu ga njome po glavi. Pošto ga izrugaše, svukoše mu plašt, obukoše mu njegove haljine pa ga odvedoše da ga razapnu.

Matej 27:39-41 "A prolaznici su ga pogrđivali mašući glavama: "Ti koji razvaljuješ Hram i za tri ga dana sagradiš, spasi sam sebe! Ako si Sin Božji, siđi s križa! Slično i glavari svećenički s pismoznancima i starješinama, rugajući se, govorahu: "Druge je spasio, sebe ne može spasiti! Kralj je Izraelov! Neka sada siđe s križa pa ćemo povjerovati u nj!"

Psalam 22:2 "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? Daleko si od ridanja moga."
Matej 27:46 "O devetoj uri povika Isus iza glasa: "Eli, Eli, lema sabahtani?" To će reći: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"

Psalam 22:17 "Opkolio me čopor pasa, rulje me zločinačke okružile."
Matej 27:38 "Tada razapeše s njime dva razbojnika, jednoga zdesna, drugoga slijeva. Probodoše mi ruke i noge,"

Psalam 22:19 "Haljine moje dijele među sobom i kocku bacaju za odjeću moju."
Matej 27:35 "A pošto ga razapeše, razdijeliše među se haljine njegove bacivši kocku."

Psalam 22 je pisan oko 1000 godina prije Krista. U to vrijeme jos nije bilo izmisljeno raspece kao nacin kaznjavanja i napisan je od strane covjeka koji nije vidio razapinjanje u svom zivotu. I sad ja evo pitam tebe, da li ja imam temelja da vjerujem u istinitost ovoga sto je napisano u Pismu ili da vjerujem u ovo:
Kuran 4:157 "i zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika!" A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,"

2 Petrova 1;20-21:
Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno jer nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili"
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#134 Re: APOSTOL PAVAO

Post by allem_77 »

12. Allah je prihvatio zavjet sinova Israilovih - a između njih bili smo postavili dvanaest starješina - i Allah je rekao: "Ja sam s vama! Ako budete molitvu obavljali i milostinju davali, i ako budete u poslanike Moje vjerovali, pomagali im i drage volje zajam Allahu davali, sigurno ću preći preko hrđavih postupaka vaših i uvešću vas u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći. A onaj među vama koji ni poslije ovoga ne bude vjerovao - s Pravog puta je skrenuo."

13. Ali, zato što su zavjet svoj prekršili, Mi smo ih prokleli i srca njihova okrutnim učinili. Oni su riječi s mjesta na kojima su bile uklanjali, a dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili. I ti ćeš kod njih, osim malo njih, neprestano na vjerolomstvo nailaziti, ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli one koji čine dobro.

14. Mi smo zavjet prihvatili i od onih koji govore: "Mi smo kršćani"- ali su i oni dobar dio onoga čime su bili opominjani zaboravili, zato smo među njih neprijateljstvo i mržnju do Sudnjega dana ubacili; a Allah će ih, sigurno, obavijestiti o onome što su radili.


Allah kaže za Židove,
Oni su riječi s mjesta na kojima su bile uklanjali, a dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili.

Allah kaže za Kršćane,
- ali su i oni dobar dio onoga čime su bili opominjani zaboravili,

Riječi, uklanjali, izostavili, zaboravili.

ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli one koji čine dobro.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#135 Re: APOSTOL PAVAO

Post by fortaleza »

“Jedna zraka svjetlosti sa udaljene zvijezde koja je pala na oko tiranina u davnim vremenima je mogla promijeniti kurs njegovog života, sudbinu nacija, mogla je transformirati izgled planete. Tako su zamršeni i nepojmljivo kompleksni procesi prirode.”

Savao u Pavao
Post Reply