APOSTOL PAVAO

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#101 Re: APOSTOL PAVAO

Post by fortaleza »

sadie_forever wrote:Postoje grupacije koje su to uradile,ja nebih isla tako daleko.Sto se tice krscanstva,najblizi izvornom krscanstvu(Isaovom a.s) sigurno nisu tvoji katolici to su protestanti pa cak i jehovini svjedoci..Ja mislim da moras biti samo neuk ili jednostavno teski tradicionalist da dan danas vjerujes katolickoj crkvi

Bez obzira,najteze sto vi nosite je to sto tvrditr da je isus Boziji sin,to vas cin u goroj zabludi od jevreja i tu nema spasa :razz:
"Ne vjerujte ničemu, bez obzira gdje ste to pročitali i tko je to rekao, čak i ako sam ja to rekao, ako se to ne slaže s vašim zdravim razumom."

Budha
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#102 Re: APOSTOL PAVAO

Post by seln »

šarf wrote:Seln,
15.-to poglavlje Djela apostolskih
šarf,
Bora Djordjevic, "Umukni i lezi".
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#103 Re: APOSTOL PAVAO

Post by seln »

JVC wrote:
šarf wrote:jvc,
to je ono što zovem dotjerati nekoga do duvara.
Nije mi namjera.Ali sada očekujem iskrenost ,pa da Tuzlak kaže ,šarf u pravu si ,nemam argument protiv ovoga.
I ja čekam da Smrki napusti Islam jer ispade da je Muhamed ipak lagao sa namjerom i da su ljudi bili ubijani samo zbog satiricnih pjesama koje nisu njemu odgovarale.
Skandal!
U vrijeme demokratije i ljudskih prava uraditi tako nesto!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#104 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote: Zasto imam dvostruke arsine? Ja nisam rekao da Evandjelje nije tacno niti da nije vjerodostvojno. I ti i JVC mi ubacujete rijeci koje ja nisam izgovorio.Ja sam pitao po kojem kriteriju zakljucujete da li je necije djelo vjerodostojno ili nije.

Mi imamo Kur'an iz tog vremena, namaz je u tih 200 godina prezivio autentican jer se prenosio i 5 puta dnevno klanjao, nije bilo moguce ista promjeniti. A ostatak hadisa su morali biti u saglasnosti sa Kur'anom... Ukoliko hadis neki prica pricu koju Kur'an nije dodirnuo onda se gleda iz tih nekih, za sad dobro pokazanih 3-4 hadiske zbirke da li odredjena stvar je saglasna u svakoj zbirci i sta makar indirektno Kur'an kaze na tu temu. I koji su prenosioci hadisa sta historija i krivicni zapisnik kaze o tim ljudima da li mogu biti takvog posla. Jer zbirke su pisali ljudi koji se nisu sretali u svom zivotu i nisu razmjenjivali stavove niti znanje oko hadisa.

Ja pitam kako vi u krscanstvu radite ove stvari jer ni jedna knjiga kako vi vjerujete nije u vrijeme Isusa napisana. Sta je vama referentni sudija u donosenju pravila vjere, da li bas vjerujete sta pisu ljudi mimo Isusa i to je sav izvor svetih tekstova?

Mi s druge strane vjerujemo da je bas Isusu knjiga Indžil objavljena, mimo svih njegovih apostola i sta oni pisu i kad i gdje pisu... Npr jedan dokaz mog argumenta iz Kur'ana:
I dođe ona s njim porodici svojoj, noseći ga. "O Merjemo" – rekoše oni – "učinila si nešto nečuveno! Ej ti, koja u čednosti ličiš Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica." A ona im na njega pokaza. "Kako da govorimo djetetu u bešici?" – rekoše. "Ja sam Allahov rob" – ono reče – "meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me učiniti i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem, i da majci svojoj budem dobar, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. I neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i na dan kada budem umro i na dan kada budem iz mrtvih ustajao!"
(Kur'an, Merjem, 27–33)

@ Kur'an nije govor Muhammeda, nego Božiji Allahov govor.
Govori Muhammeda su hadisi. Tu se razlikujemo jer vi ne distancirate jedno od drugog i tu su se apostoli umjesali, naravno nije da ja nekog od vas optuzujem ili degradiram daleko bilo, ravnopravno i jedni i drugi grabimo ono sto je u religijskom nasljedju. Eto nadam se da si sad razumio pitanje i da ces odgovoriti kad me vec nekoliko postova pozivas :D
Pa eto moze se reci da i ne skrecemo s teme, tice se ovo i Pavla itekako. :D
Pokvarismo covjeku temu, ali se iskreno nadam da se nece naljutiti.
(btw @Sadie, da znas koliko ne znas, skontala bi po nacinu kako oslovljavam Pavla, tj. znala bi da li sam ja katolik ili protestant, nema veze, nadam se da si mlada pa naucis vremenom)

@tuzlak, Isa iz Kurana uopste nije povijesna figura. Njegov identitet i uloga proroka islama temelji se iskljucivo na navodnom Muhamedovom otkrivenju i to vise od pola tisucljeca nakon sto je povijesni Isus zivio i umro.
Isusov materinji jezik bio je aramejski. U svom je zivotu na zemlji zvali su ga Jesua na aramejskom i i Jesu na grckom jeziku.
Jesua kao ime je samo po sebi oblik hebrejskog Yehoshua, sto znaci "Gospodin je spasenje".
Zanimljivo je da ime Isus "ime Yehoshua" sadrzi u sebi odgovarajuce Hebrejsko ime za Boga, prvi slog "Yeh" je u biti kratica za YHWH, Jahve/Gospodin. Jesua iz Nazareta nikada nije bio Isa, imenom koje mu Kuran daje. Krscani koji govore arapski Isusa zovu Yasou - od Jesue, a ne Isa.
Kao sto sam rece, prema Kuranu "knjiga" koja je objavljena Isi se zove Injil/Evandelje.
Rijec Injil je korumpirani oblik grcke rijeci "euanggelion" "dobra vijest" ili gospel. Sta je euanggelion? Upravo je tako Isus uputio svoju poruku za vrijeme svoje sluzbe na zemlji: DOBRA VIJEST.
Isti taj grcki izraz nije se odnosio na "fiksni" objavljeni tekst i nema apsolutno nikakvih dokaza da je Isus primio "knjigu" objave od Boga.
Kao prorocka povijest, Kuran sadrzi mnoge greske i anakronizme. Jedan od najvecih problema u svemu tome kad vi govorite je da Islam prisvaja svu povijest judaizma i krscanstva za sebe.

Citiram: "The Muslim supersessionist current claims that the whole biblical history of Israel and Christianity is Islamic history, that all the Prophets, Kings of Israel and Judea, and Jesus were Muslims. That the People of the Book should dare to challenge this statement is intolerable arrogance for an Islamic theologian. Jews and Christians are thus deprived of their Holy Scriptures and of their salvific value." Bat Ye’or in Islam and Dhimmitude: where civilizations collide
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#105 Re: APOSTOL PAVAO

Post by HardcoreMX »

JVC wrote: Pokvarismo covjeku temu, ali se iskreno nadam da se nece naljutiti.
(btw @Sadie, da znas koliko ne znas, skontala bi po nacinu kako oslovljavam Pavla, tj. znala bi da li sam ja katolik ili protestant, nema veze, nadam se da si mlada pa naucis vremenom)

@tuzlak, Isa iz Kurana uopste nije povijesna figura. Njegov identitet i uloga proroka islama temelji se iskljucivo na navodnom Muhamedovom otkrivenju i to vise od pola tisucljeca nakon sto je povijesni Isus zivio i umro.
Isusov materinji jezik bio je aramejski. U svom je zivotu na zemlji zvali su ga Jesua na aramejskom i i Jesu na grckom jeziku.
Jesua kao ime je samo po sebi oblik hebrejskog Yehoshua, sto znaci "Gospodin je spasenje".
Zanimljivo je da ime Isus "ime Yehoshua" sadrzi u sebi odgovarajuce Hebrejsko ime za Boga, prvi slog "Yeh" je u biti kratica za YHWH, Jahve/Gospodin. Jesua iz Nazareta nikada nije bio Isa, imenom koje mu Kuran daje. Krscani koji govore arapski Isusa zovu Yasou - od Jesue, a ne Isa.
Kao sto sam rece, prema Kuranu "knjiga" koja je objavljena Isi se zove Injil/Evandelje.
Rijec Injil je korumpirani oblik grcke rijeci "euanggelion" "dobra vijest" ili gospel. Sta je euanggelion? Upravo je tako Isus uputio svoju poruku za vrijeme svoje sluzbe na zemlji: DOBRA VIJEST.
Isti taj grcki izraz nije se odnosio na "fiksni" objavljeni tekst i nema apsolutno nikakvih dokaza da je Isus primio "knjigu" objave od Boga.
Kao prorocka povijest, Kuran sadrzi mnoge greske i anakronizme. Jedan od najvecih problema u svemu tome kad vi govorite je da Islam prisvaja svu povijest judaizma i krscanstva za sebe.

Citiram: "The Muslim supersessionist current claims that the whole biblical history of Israel and Christianity is Islamic history, that all the Prophets, Kings of Israel and Judea, and Jesus were Muslims. That the People of the Book should dare to challenge this statement is intolerable arrogance for an Islamic theologian. Jews and Christians are thus deprived of their Holy Scriptures and of their salvific value." Bat Ye’or in Islam and Dhimmitude: where civilizations collide
ne razumijem se kao ti ali da izvines ova ti prica pravo bajata i antilogicna..doduse izgleda da si teoloski potkovan pa onda imas znanje i odgovore o tome za nas amatere...npr..sam kazes da je Isusov jezik aramejski pa sta ce onda grcki u toj prici?! kako se zove ako ne manipulacija ako se na jednom papiru zoves jednim imenom na drugom opet drugacije na trecem opet drugacije etc? sta je Isusu konacno pravo ime i da li je on bio krscanin?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#106 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

Čuj Isus kršćanin :-)

Isus je bio 100% Židov, Hebrej. Kao i svi njegovi učenici.
Kršćanima se nazivaju ljudi koji slijede Isusa i njegovu Radosnu Vijest (Evanđelje).

A što se tiče grčkog, to je bio jedan od službenih jezika toga prostora. Dovoljno ti je da pročitaš na kojim jezicima je Poncije Pilat dao napisati natpis na križu pa da vidiš koji su bili službeni jezici u na tom prostoru.
Kako je se Radosna Vijest širila tako senukazivala potreba za prevođenjem Evanđelja na različite jezike.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#107 Re: APOSTOL PAVAO

Post by Diwan »

zposao wrote:Čuj Isus kršćanin :-)

Isus je bio 100% Židov, Hebrej. Kao i svi njegovi učenici.
Kršćanima se nazivaju ljudi koji slijede Isusa i njegovu Radosnu Vijest (Evanđelje).

A što se tiče grčkog, to je bio jedan od službenih jezika toga prostora. Dovoljno ti je da pročitaš na kojim jezicima je Poncije Pilat dao napisati natpis na križu pa da vidiš koji su bili službeni jezici u na tom prostoru.
Kako je se Radosna Vijest širila tako senukazivala potreba za prevođenjem Evanđelja na različite jezike.
Nije bitno to, nije bitno to što možda nije ni postojao, nije bitno to što priča o njemu je pođonjena iz drugih tradicija, nije bitno ni to što je možda bio black, ni možda da je preživio razapinjanje te umro u Indiji, me mogu da se sjetim još koje verije, ali je bitno da ljudi vjeruju u to što vjeruju i da postoji tradicija vjerovanja bez obzira da li je to autentično ili ne, istina ili ne.

Istina uopšte nije bitna u mnogo čemu, nažalost, bitno je ono u šta ljudi vjeruju da je istina. Samo vjerovanje postoja istina iako to možda nije istina. Zapišite ovo, možda negdje zatreba :mrgreen:

Tako je sa svime, ne samo sa Isusom, I druge religije, obrazovanje, nauka itd. imaju svoje istine koje ne moraju biti uopšte istinite, samim tim što su oficijalne i omuhurene od strane vladajućih sistema i vladara, one to 'jesu'.

Genocid u Srebrenici već sada za neke nije genocid, čak izmišljotina, a šta će tek biti za 50-100 godina. Rat u Bosni ima mali milion verzija, junaka, izdajica, pored toga što smo ga živjeli i bili sudionici istog i pored sve prisutne tehnogija i medija i bilježenja tih događaja.

Ja sam za reviziju svega, a ne parcijalnu koju neki zatucani tradicionalisti zagovaraju po kojem je sve drugo truhlo, neistinito, lažno, bajka, a 'naše' se kupa u svjetlosti istine i činjenica :mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#108 Re: APOSTOL PAVAO

Post by HardcoreMX »

zposao wrote:Čuj Isus kršćanin :-)

Isus je bio 100% Židov, Hebrej. Kao i svi njegovi učenici.
Kršćanima se nazivaju ljudi koji slijede Isusa i njegovu Radosnu Vijest (Evanđelje).

A što se tiče grčkog, to je bio jedan od službenih jezika toga prostora. Dovoljno ti je da pročitaš na kojim jezicima je Poncije Pilat dao napisati natpis na križu pa da vidiš koji su bili službeni jezici u na tom prostoru.
Kako je se Radosna Vijest širila tako senukazivala potreba za prevođenjem Evanđelja na različite jezike.
nema logike..koga slijedis odnosno vjeru ako se on sam tako ne naziva?! to je zamjena teza..isto da slusas nekog fizicara, a kazes evo me na nastavi iz biologije..koju vjeru je pripovjedao Isus i sto je pravo u konacnici ime? ne znam da li je ili nije bio grcki sluzbeni, ali ne mijenas ime samo ako si otisao u zemlju drugog jezika odnosno predstavljas se drugacije jer je to sluzbeni jezik?!
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#109 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

.
Last edited by tuzlak1212 on 27/04/2019 17:16, edited 1 time in total.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#110 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#111 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

Diwan wrote:
zposao wrote:Čuj Isus kršćanin :-)

Isus je bio 100% Židov, Hebrej. Kao i svi njegovi učenici.
Kršćanima se nazivaju ljudi koji slijede Isusa i njegovu Radosnu Vijest (Evanđelje).

A što se tiče grčkog, to je bio jedan od službenih jezika toga prostora. Dovoljno ti je da pročitaš na kojim jezicima je Poncije Pilat dao napisati natpis na križu pa da vidiš koji su bili službeni jezici u na tom prostoru.
Kako je se Radosna Vijest širila tako senukazivala potreba za prevođenjem Evanđelja na različite jezike.
Nije bitno to, nije bitno to što možda nije ni postojao, nije bitno to što priča o njemu je pođonjena iz drugih tradicija, nije bitno ni to što je možda bio black, ni možda da je preživio razapinjanje te umro u Indiji, me mogu da se sjetim još koje verije, ali je bitno da ljudi vjeruju u to što vjeruju i da postoji tradicija vjerovanja bez obzira da li je to autentično ili ne, istina ili ne.

Istina uopšte nije bitna u mnogo čemu, nažalost, bitno je ono u šta ljudi vjeruju da je istina. Samo vjerovanje postoja istina iako to možda nije istina. Zapišite ovo, možda negdje zatreba :mrgreen:

Tako je sa svime, ne samo sa Isusom, I druge religije, obrazovanje, nauka itd. imaju svoje istine koje ne moraju biti uopšte istinite, samim tim što su oficijalne i omuhurene od strane vladajućih sistema i vladara, one to 'jesu'.

Genocid u Srebrenici već sada za neke nije genocid, čak izmišljotina, a šta će tek biti za 50-100 godina. Rat u Bosni ima mali milion verzija, junaka, izdajica, pored toga što smo ga živjeli i bili sudionici istog i pored sve prisutne tehnogija i medija i bilježenja tih događaja.

Ja sam za reviziju svega, a ne parcijalnu koju neki zatucani tradicionalisti zagovaraju po kojem je sve drugo truhlo, neistinito, lažno, bajka, a 'naše' se kupa u svjetlosti istine i činjenica :mrgreen:
Uopce mi nije jasan tvoj komentar?
Nabacao si masu nekakvih pitanja (retoričkih) koji nenaju veze sa onim sto sam ja pisao.

Što se tiče postojanja Isusa iz Natareta sina Josipovog i Marijinog koji se zove Krist, postoji mnostvo nedvojbenih dokaza da je bio stvarni covjek u stvarnom vremenu i prostoru. O njemu su osim njehovih ucenika pisali i drugi bliži i dalji suvremenici koji nisu imali nikakve veze sa krcanstvom.

O tome barem nije tesko naći pouzdanih historiografskih radova.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#112 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

HardcoreMX wrote:
zposao wrote:Čuj Isus kršćanin :-)

Isus je bio 100% Židov, Hebrej. Kao i svi njegovi učenici.
Kršćanima se nazivaju ljudi koji slijede Isusa i njegovu Radosnu Vijest (Evanđelje).

A što se tiče grčkog, to je bio jedan od službenih jezika toga prostora. Dovoljno ti je da pročitaš na kojim jezicima je Poncije Pilat dao napisati natpis na križu pa da vidiš koji su bili službeni jezici u na tom prostoru.
Kako je se Radosna Vijest širila tako senukazivala potreba za prevođenjem Evanđelja na različite jezike.
nema logike..koga slijedis odnosno vjeru ako se on sam tako ne naziva?! to je zamjena teza..isto da slusas nekog fizicara, a kazes evo me na nastavi iz biologije..koju vjeru je pripovjedao Isus i sto je pravo u konacnici ime? ne znam da li je ili nije bio grcki sluzbeni, ali ne mijenas ime samo ako si otisao u zemlju drugog jezika odnosno predstavljas se drugacije jer je to sluzbeni jezik?!
Krist-> kršćani
Kršćanima se nazivaju ljudi koji vjeruju i slijede Isusa Krista.
Isus Krist nije mogao sam sebe slijediti.

Ne kontam stvarno šta ti tu nije jasno?

A to za varijacije imena u različitim kulturama i jezicima je smijesno komentirati.

Pa i danas imas naših ljudi koji su izbjegli na zapad pa su prilagodili ime, ili su stranci prilagodili njihovo ime radi lakseg izgovora i pisanja u duhu svoga jezika.

Uostalom, samo usporedi imena Židova u Kuranu i u židovskim knjigama, pa ćeš vidjeti da su u Kuranu izmijenjena.
Abraham, Salomon, Išmael, Izak, Jakov, David, Marija, Isus... Nijedno od tih i masu drugih imena nije jednako u židovskom izvornom obliku i u Kuranu.

Šta bi to sad slijedeći tvoju logiku trebalo značiti?
I zašto su mijenjali ta imena ?
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#113 Re: APOSTOL PAVAO

Post by HardcoreMX »

zposao wrote: Krist-> kršćani
Kršćanima se nazivaju ljudi koji vjeruju i slijede Isusa Krista.
Isus Krist nije mogao sam sebe slijediti.

Ne kontam stvarno šta ti tu nije jasno?
Tko ih je tako nazvao, da li je Isus nazvao tako svoje ucenike? Nije mogao sam sebe slijediti logicno, ali sto je propovjedao u evangeliumu ili sto je originalno ime, ako imas varijacije onda nemas original..osobna imena se ne prevode..zamisli da kazes ides na koncert zeljezne djevojke, kraljice, Raminog kamena, gledas Slogu iz Frankfurta i Mladost iz Torina, kako ti to zvuci?!
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#114 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

HardcoreMX wrote:
zposao wrote: Krist-> kršćani
Kršćanima se nazivaju ljudi koji vjeruju i slijede Isusa Krista.
Isus Krist nije mogao sam sebe slijediti.

Ne kontam stvarno šta ti tu nije jasno?
Tko ih je tako nazvao, da li je Isus nazvao tako svoje ucenike? Nije mogao sam sebe slijediti logicno, ali sto je propovjedao u evangeliumu ili sto je originalno ime, ako imas varijacije onda nemas original..osobna imena se ne prevode..zamisli da kazes ides na koncert zeljezne djevojke, kraljice, Raminog kamena, gledas Slogu iz Frankfurta i Mladost iz Torina, kako ti to zvuci?!
Uhvatio si se potpuno nebitne stvari.
Zovi ti kršćane "vanzemaljci" ili "kreteni" smisao njihovog vjerovanja se ne mijenja niti se mijenja onaj u kojega vjeruju i koga slijede.
Neznam šta si zapeo za to "kršćani".

A što se tiče imena, izbjegao si moje pitanje zašto se u islamu (odnosno Kuranu) razlikuju stara židovska imena od izvornih imena?
Šta imaš na to reći i šta time želiš dokazati?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#115 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

zposao wrote: Uhvatio si se potpuno nebitne stvari.
Zovi ti kršćane "vanzemaljci" ili "kreteni" smisao njihovog vjerovanja se ne mijenja niti se mijenja onaj u kojega vjeruju i koga slijede.
Neznam šta si zapeo za to "kršćani".

A što se tiče imena, izbjegao si moje pitanje zašto se u islamu (odnosno Kuranu) razlikuju stara židovska imena od izvornih imena?
Šta imaš na to reći i šta time želiš dokazati?
To što se hebrejski jezik mjenjao ne znači da si se mjenjali svi jezici. Ime je kod tih naroda stvar značenja a ne zvučnosti, s aspekta značenja nikome ime nije promjenjeno.

Ako je Isus rekao molite se Ocu mom onako kako mene vidite, gdje se prenosi da se Isus krstio???
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#116 Re: APOSTOL PAVAO

Post by HardcoreMX »

zposao wrote: Uhvatio si se potpuno nebitne stvari.
Zovi ti kršćane "vanzemaljci" ili "kreteni" smisao njihovog vjerovanja se ne mijenja niti se mijenja onaj u kojega vjeruju i koga slijede.
Neznam šta si zapeo za to "kršćani".

A što se tiče imena, izbjegao si moje pitanje zašto se u islamu (odnosno Kuranu) razlikuju stara židovska imena od izvornih imena?
Šta imaš na to reći i šta time želiš dokazati?
pa valjda moras imati reference u Bibliji , a ako se ne varam apostol koji je ovdje tema nije uopce tema u Kur'anu odnosno islamu o kojem takodjer ne znam puno koliko ti znas, osim samo da i tamo kazu da slijede Isusa kako ti vec zoves, ali ne i apostola..da li i Pavao ima vise imena i u kojoj je korelaciji kad vec spominjes smisao?! ako trazis smisao, zasto pri tome spominjes ruzne prefikse?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#117 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

tuzlak1212 wrote:
zposao wrote: Uhvatio si se potpuno nebitne stvari.
Zovi ti kršćane "vanzemaljci" ili "kreteni" smisao njihovog vjerovanja se ne mijenja niti se mijenja onaj u kojega vjeruju i koga slijede.
Neznam šta si zapeo za to "kršćani".

A što se tiče imena, izbjegao si moje pitanje zašto se u islamu (odnosno Kuranu) razlikuju stara židovska imena od izvornih imena?
Šta imaš na to reći i šta time želiš dokazati?
To što se hebrejski jezik mjenjao ne znači da si se mjenjali svi jezici. Ime je kod tih naroda stvar značenja a ne zvučnosti, s aspekta značenja nikome ime nije promjenjeno.

Ako je Isus rekao molite se Ocu mom onako kako mene vidite, gdje se prenosi da se Isus krstio???
Niti sam ja igdje rekao da se hebrejski jezik mijenjao , niti da se drugi jezici nisu mijenjali. Gotovo 100% sam siguran da su se svi jezici na svijetu mijenjali. Ali to nije moja teza nigdje. Niti sam to spominjao. Uostalom mijenjanje jezika možemo danas pratiti u realnom vremenu kako se naši jezici mijenjaju i prilagođavaju. Jezici su organski, dio svakog čovjeka pojedinačno, jezici nisu sa nebesa pali nego su se razvijali.

Ono što sam ja rekao je da se evanđelje prevodilo na strane (domicilne) jezike sukladno zome kako se evanđelje širilo. U pogledu toga u evanđelju nisu postojale i ne postoje restrikcije kao što su u islamu da se svi moraju moliti i učiti na izvornom jeziku (arapskom).

To što si pitao u vezi znaka križa (križanja prilikom molitve), pogledaj mjesto gdje Isus kaže (parafraziram): idite do na kraj svijeta i sve ljude učinite učenicima mojim , krstite ih u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

P.S. opet mi niko ne odgovara vezano za razliku između hebrejskih imena u Kuranu i u židovskim izvornicima?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#118 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

HardcoreMX wrote:
zposao wrote: Uhvatio si se potpuno nebitne stvari.
Zovi ti kršćane "vanzemaljci" ili "kreteni" smisao njihovog vjerovanja se ne mijenja niti se mijenja onaj u kojega vjeruju i koga slijede.
Neznam šta si zapeo za to "kršćani".

A što se tiče imena, izbjegao si moje pitanje zašto se u islamu (odnosno Kuranu) razlikuju stara židovska imena od izvornih imena?
Šta imaš na to reći i šta time želiš dokazati?
pa valjda moras imati reference u Bibliji , a ako se ne varam apostol koji je ovdje tema nije uopce tema u Kur'anu odnosno islamu o kojem takodjer ne znam puno koliko ti znas, osim samo da i tamo kazu da slijede Isusa kako ti vec zoves, ali ne i apostola..da li i Pavao ima vise imena i u kojoj je korelaciji kad vec spominjes smisao?! ako trazis smisao, zasto pri tome spominjes ruzne prefikse?
Kakvi ružni prefiksi? Ne kontam. Ja sam se samo referirao na pitanja odakle ime "kršćani" i neka podpitanja kao da bi to sad bilo nešto važno. I kao da ime mijenja stvar. Meni nije jasno zašto je uopće bitno i šta se želi sa time postići/dokazati da se Isus Kris nije sam nazivao kršćaninom? To mi baš blesavo zvuči (bez uvrede).

Nisam 100% siguran, ali mislim da su riječ "kršćani" drugi nadjenuli kršćanima tako ih opisujući kao sljebenike Isusa Krista. Možda griješim ali mislim da je tako nastalo to ime.

Da Pavao se zvao Savao po Bibliji, kada se obratio Bog mu je dao ime Pavao. Sličnu stvar vidimo i sa Abrahamom i Sarom kojima Bog daje nova imena.

Pavao je inače bio uvjereni Židov, Hebrej, teološki potkovan, možda bi ga čak mogli nazvati današnjim riječnikom "fundamentalist i ekstrem". Ukratko - pravi Židov. On je po vlastitom priznanju proganjao prve kršćane, bio je strah i trepet kršćanima jer nije imao milosti, stavljao ih je u lance, vodio pred sudove i sudjelovao u smaknućima.
Njegovo obraćenje nije teklo postepeno nego je plod izvanredne Božije intervencije. Čitamo o tome i u Bibliji po Pavlovom svjedočenju. Jednostavno je mrzio kršćane i progonio ih na svakom koraku. Njegovo obraçenje se nemože pripisati ničemu osim čudesnoj Božijoj intervenciji ili kako bi ateisti rekli "čovjek naprosto poludio pa počeo činiti sve suprotno od dotadašnjih uvjerenja i praksi" :D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#119 Re: APOSTOL PAVAO

Post by HardcoreMX »

pa po ovome sto si ti objasnio i jeste najlakse i najlogicnije biti ateista :mrgreen:
religiji inace prilazim iskljucivo sa filozofskog aspekta jer je to nemoguce u filozofiji izbjeci, a dogme upravo iz gornje navedeni primjera izbjegavam jer kad trazis reference obicno ih nema ili su u koaliziji sa samim sobom...npr jevandjele je koliko sam skromno citao upuceno Isusu otkud sad se pita ikakvo Pavlovo svjedocenje sto govoris..zatim varijacije na svakom jeziku drugacije etc.. :-)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#120 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

zposao wrote:
tuzlak1212 wrote: To što se hebrejski jezik mjenjao ne znači da si se mjenjali svi jezici. Ime je kod tih naroda stvar značenja a ne zvučnosti, s aspekta značenja nikome ime nije promjenjeno.

Ako je Isus rekao molite se Ocu mom onako kako mene vidite, gdje se prenosi da se Isus krstio???
Niti sam ja igdje rekao da se hebrejski jezik mijenjao , niti da se drugi jezici nisu mijenjali. Gotovo 100% sam siguran da su se svi jezici na svijetu mijenjali. Ali to nije moja teza nigdje. Niti sam to spominjao. Uostalom mijenjanje jezika možemo danas pratiti u realnom vremenu kako se naši jezici mijenjaju i prilagođavaju. Jezici su organski, dio svakog čovjeka pojedinačno, jezici nisu sa nebesa pali nego su se razvijali.

Ono što sam ja rekao je da se evanđelje prevodilo na strane (domicilne) jezike sukladno zome kako se evanđelje širilo. U pogledu toga u evanđelju nisu postojale i ne postoje restrikcije kao što su u islamu da se svi moraju moliti i učiti na izvornom jeziku (arapskom).

To što si pitao u vezi znaka križa (križanja prilikom molitve), pogledaj mjesto gdje Isus kaže (parafraziram): idite do na kraj svijeta i sve ljude učinite učenicima mojim , krstite ih u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

P.S. opet mi niko ne odgovara vezano za razliku između hebrejskih imena u Kuranu i u židovskim izvornicima?
Vezano za različita imena:
The language of the Bible would confuse a devout Christian, the old testament was originally written in Hebrew, no one know what was the original language of the 4 gospels and the writing of Paul, infact it is even harder to estimate because no-body knows who wrote the Gospel of John/Luke/Mark and Matthew were or even when they were written.

The central christian doctrine was formed in the 3rd-4th Century AD when Constantine the Great decided that Christianity should be the official religion of Romans, and all books including Old Testament and the Gospels were translated to Greek, and in this process Hellenization of names/places/words happened.

When the Bible was later translated Anglicisation of those Hellenizated names/places/words occurred and were distorted further.

If Jesus were sitting across from you, and if you were to call out to him, Jesus…. he won’t even realize/recognize that you are indeed calling him.

Quran suffers from no such translation process, it is still preserved in its original semantic language and uses the same names/words that were originally used before the Hellenziation or Anglicisation of the Biblical names.
Jesil baš siguran da je Isus govorio krstite?
To što si pitao u vezi znaka križa (križanja prilikom molitve), pogledaj mjesto gdje Isus kaže (parafraziram): idite do na kraj svijeta i sve ljude učinite učenicima mojim , krstite ih u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Prema sinoptičkim evanđeljima, Sv. Ivan Krstitelj krstio je Isusa na rijeci Jordan. Kada je Isus izašao iz vode, molio se, ugledao otvorena nebesa i Duha Svetoga poput goluba gdje silazi na njega, a glas se zaorio s nebesa: Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina! (Mt 3, 17; Mk 1,11; Lk 3,22)

The Gospel of Mark dates from c. AD 66–70,
Matthew and Luke around AD 85–90, and
John AD 90–110.
Despite the traditional ascriptions all four are anonymous, and none were written by eyewitnesses. Like the rest of the New Testament, they were written in Greek.

Dakle još jednom pročitaj vrijeme pisanja, i reci mi po čemu kršćani tvrde 100% da je išta napisano u ovim knjigama istina? Šta je garancija da je nešto što je i prostorno i vremenski daleko od Isusa i daleko od jezika u tadašnjem Izraelu napisano zapravo Isusov govor ili ako se Otac spominje onda Očev govor? Šta je garant, da ovi ljudi nisu svoju religiju pisali krijući se iza imena Isusa? Šta je garant da je stvarno Isus rekao idite i krstite kad on nije svjedočio pisanju ovoga? Zašto ovo kažem? Zato što kršćanstvo ispada iz suštine abrahamovih religija.
Zašto poslanica Muhammeda gdje se govori, hej ljudi nije to bilo tako, bilo je ovako. Ti ljudi su zalutali i izvarali i sebe a onda vas? Eto da nagrubo i nekulturno parafraziram šta hoću da pitam. Jer ovo Muhammedovo je napisano pred njim, za njegova života, na njegovom maternjem jeziku i taj jezik i danas opstaje. A Muhammed poziva na iste prijašnje velike Učenike kao i Isus, i poziva na istu prvu svetu dužnost "vjerovanje u jednog Boga", i za Isusa kaže "on, Abraham, Noja, Mojsije i ja smo braća" i sa istom porukom smo došli.
Čak ime Boga u starom zavjetu i Kur'anu se poklapa, kad se vidi značenje Jehova i Allah dobije se isti smisao. Gdje je razlika? U sinu božijem, svemu što je lančano došlo nakon pojma "sin božiji".
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#121 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

tuzlak1212 wrote:
zposao wrote:
tuzlak1212 wrote: To što se hebrejski jezik mjenjao ne znači da si se mjenjali svi jezici. Ime je kod tih naroda stvar značenja a ne zvučnosti, s aspekta značenja nikome ime nije promjenjeno.

Ako je Isus rekao molite se Ocu mom onako kako mene vidite, gdje se prenosi da se Isus krstio???
Niti sam ja igdje rekao da se hebrejski jezik mijenjao , niti da se drugi jezici nisu mijenjali. Gotovo 100% sam siguran da su se svi jezici na svijetu mijenjali. Ali to nije moja teza nigdje. Niti sam to spominjao. Uostalom mijenjanje jezika možemo danas pratiti u realnom vremenu kako se naši jezici mijenjaju i prilagođavaju. Jezici su organski, dio svakog čovjeka pojedinačno, jezici nisu sa nebesa pali nego su se razvijali.

Ono što sam ja rekao je da se evanđelje prevodilo na strane (domicilne) jezike sukladno zome kako se evanđelje širilo. U pogledu toga u evanđelju nisu postojale i ne postoje restrikcije kao što su u islamu da se svi moraju moliti i učiti na izvornom jeziku (arapskom).

To što si pitao u vezi znaka križa (križanja prilikom molitve), pogledaj mjesto gdje Isus kaže (parafraziram): idite do na kraj svijeta i sve ljude učinite učenicima mojim , krstite ih u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

P.S. opet mi niko ne odgovara vezano za razliku između hebrejskih imena u Kuranu i u židovskim izvornicima?
Vezano za različita imena:
The language of the Bible would confuse a devout Christian, the old testament was originally written in Hebrew, no one know what was the original language of the 4 gospels and the writing of Paul, infact it is even harder to estimate because no-body knows who wrote the Gospel of John/Luke/Mark and Matthew were or even when they were written.

The central christian doctrine was formed in the 3rd-4th Century AD when Constantine the Great decided that Christianity should be the official religion of Romans, and all books including Old Testament and the Gospels were translated to Greek, and in this process Hellenization of names/places/words happened.

When the Bible was later translated Anglicisation of those Hellenizated names/places/words occurred and were distorted further.

If Jesus were sitting across from you, and if you were to call out to him, Jesus…. he won’t even realize/recognize that you are indeed calling him.

Quran suffers from no such translation process, it is still preserved in its original semantic language and uses the same names/words that were originally used before the Hellenziation or Anglicisation of the Biblical names.
Jesil baš siguran da je Isus govorio krstite?
To što si pitao u vezi znaka križa (križanja prilikom molitve), pogledaj mjesto gdje Isus kaže (parafraziram): idite do na kraj svijeta i sve ljude učinite učenicima mojim , krstite ih u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Prema sinoptičkim evanđeljima, Sv. Ivan Krstitelj krstio je Isusa na rijeci Jordan. Kada je Isus izašao iz vode, molio se, ugledao otvorena nebesa i Duha Svetoga poput goluba gdje silazi na njega, a glas se zaorio s nebesa: Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina! (Mt 3, 17; Mk 1,11; Lk 3,22)

The Gospel of Mark dates from c. AD 66–70,
Matthew and Luke around AD 85–90, and
John AD 90–110.
Despite the traditional ascriptions all four are anonymous, and none were written by eyewitnesses. Like the rest of the New Testament, they were written in Greek.

Dakle još jednom pročitaj vrijeme pisanja, i reci mi po čemu kršćani tvrde 100% da je išta napisano u ovim knjigama istina? Šta je garancija da je nešto što je i prostorno i vremenski daleko od Isusa i daleko od jezika u tadašnjem Izraelu napisano zapravo Isusov govor ili ako se Otac spominje onda Očev govor? Šta je garant, da ovi ljudi nisu svoju religiju pisali krijući se iza imena Isusa? Šta je garant da je stvarno Isus rekao idite i krstite kad on nije svjedočio pisanju ovoga? Zašto ovo kažem? Zato što kršćanstvo ispada iz suštine abrahamovih religija.
Zašto poslanica Muhammeda gdje se govori, hej ljudi nije to bilo tako, bilo je ovako. Ti ljudi su zalutali i izvarali i sebe a onda vas? Eto da nagrubo i nekulturno parafraziram šta hoću da pitam. Jer ovo Muhammedovo je napisano pred njim, za njegova života, na njegovom maternjem jeziku i taj jezik i danas opstaje. A Muhammed poziva na iste prijašnje velike Učenike kao i Isus, i poziva na istu prvu svetu dužnost "vjerovanje u jednog Boga", i za Isusa kaže "on, Abraham, Noja, Mojsije i ja smo braća" i sa istom porukom smo došli.
Čak ime Boga u starom zavjetu i Kur'anu se poklapa, kad se vidi značenje Jehova i Allah dobije se isti smisao. Gdje je razlika? U sinu božijem, svemu što je lančano došlo nakon pojma "sin božiji".
Broj jedan, ja neznam gdje ti uopće čupaš ovo što si napisao? Nikakve reference nema.
Broj dva, pola toga nema veze sa istinom.
Broj tri, netočno je da se ne zna na kojim su jezicima pisana 4 evanđelja. Zna se.
Broj četiri, svi evanđelisti su bili suvremenici Isusa i apostola. Neki su bili očevidci i izravni svjedoci a neki su bili kasniji učenici koji su se pridružili apostolima i odoučili zapisati njihova svjedočenja. Zna se točno tko ih je pisao i kada je živio. Primjerice Evanđelist Ivan je izravni Isusov učenik (navodi se u Bibliji kao "ljubljeni učenik") on je bio ja mislim najmlađi, i jedini je bio ostao pod križem kada je Isus razapet. Znači evanđelist Ivan je očevidac svih događaja. On je jedan od apostola.
Broj pet, neznam zašto je muslimanima fascinantan Sveti Pavao? Pavao je bio suvremenik od apostola, on ih je progonio kao revni farizej, naglo se obratio i tražio je od prvih apostola potvrdu ispravnosti svoga učenja i potvrdu da propovijeda. Sveti Petar kao glava apostola je nekoliko puta potvrdio da je Pavao jedan od njih i da ne naučava ništa lažno nego ono što su i oni sami naučavali. Tako da ne znam šta je sa Svetim Pavlom toliko fascinirajuće?
Broj šest, ne znam šta sad to znači da moderni kršćani na različitim jezicima mole i ispovijedaju svoju vjeru? Šta bi sada to trebalo dokazati da se riječ "ISUS" ili "KRŠĆANIN" ili "EVANĐELJE" različito kaže na različitim svjetskim jezicima? To je dokaz - čega? Ispravnosti? Istinitosti?
Sedmo, kršćani ne vjeruju kao muslimani da je Sveto Pismo doslovno sišlo sa Neba, nego da su ga pisali ljudi hiljadama godina (ovo hiljadama se odnosi na Stari Zavjet), ali ljudi koji su bili nadahnuti Duhom Svetim, tj da je to po tome Riječ Božija jer je napisano po djelovanju Božijega Duha.
Nema nikakvih dokaza da je Isus Krist primio ikakvo pismo sa Neba niti da je pisao ikakve poslanice, njegov život je sam po sebi čudo sa Neba.

Itd, neznam jesam li propustio na nešto odgovoriti?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#122 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

U principu slijedite svakog osim Isusa a Isusu se molite?
Ok, dovoljno :D
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#123 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zposao »

tuzlak1212 wrote:U principu slijedite svakog osim Isusa a Isusu se molite?
Ok, dovoljno :D
Ne kontam odakle ti to?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#124 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

zposao wrote:
tuzlak1212 wrote:U principu slijedite svakog osim Isusa a Isusu se molite?
Ok, dovoljno :D
Ne kontam odakle ti to?
Ranije mi je neko na ovoj temi rekao da pročitam Apostolske... (nešto) 15, da bi shvatio zašto slijedite apostole i njihove teksotve... Ja ovo nađem na netu i iščitam, ima 41 stih da ja mislim (ako sam našao pravu stvari)... U principu Sveti Duh je došao njima i nadahnuo apostole znanjem i poznavanju jezika i oni tako nadahnuti propovjedaju vjeru. Međutim ono što mene čudi, jeste, fokus u slijeđenju apostola a ne Isusa, ja ne vidim kako vi Isusa slijedite u svoj priči vezanoj pogotovo za katolicizam, vi slijedite apostole. Kada sam prvi put u životu, nekad ne sjećam se kad, bio katolkinji jednoj na sahrani, pop koji je tu bio je sve vrijeme prizivo duh Isusa i svetu Mariju u molitvi. Tu sam se prvi put začudio zašto nikad Boga Oca Jahvu nije spomenuo. Jel vi vjerujete da se sveci mogu zalagati za vas pred Bogom pa se njima molite i prizivate ih? Ništa mi nije jasno a nekad u razgovoru sa kršćaninom pomislim da ni vama nije jasna vaša religija.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#125 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tuzlak,
drago mi je da si pročitao 15. poglavlje Djela.

Hajde da analiziramo taj dio i bit će svima puno jasnije.
Djela 1:1-Neki su ljudi došli iz Judeje i počeli učiti braću: “Ako se ne obrežete po običaju Mojsijevu, ne možete biti spašeni.” 2 A kad je nastala velika prepirka i rasprava Pavla i Barnabe s njima, dogovorili su da Pavao i Barnaba i još neki od njih odu k apostolima i starješinama u Jeruzalem zbog tog spora....4Kad su stigli u Jeruzalem, ljubazno ih je primila skupština i apostoli i starješine, a oni su ispričali što je sve Bog preko njih učinio. 5 No neki iz farizejske sljedbe koji su bili primili vjeru ustali su sa svojih mjesta i rekli: “Treba ih obrezati i zapovjediti im da drže zakon Mojsijev.”


Već ranije Isusovi učenici razumjeli su da nisu više obavezni držati se Mojsijevog zakona.
No sada dolaze neki i kažu"morate se obrezivati".To nije bilo samo pitanje obrezanja,već cijelog Mojsijevog zakona.Na koji način?Ako se kršćani trebaju obrezivati prema Mojsijevom zakonu to onda znači da se trebaju držati i ostalih odredbi Zakona.Odnosno Mojsijev zakon je po tome i dalje na snazi.Izbija prepirka,no da bi riješili taj problem "dogovorili su da Pavao i Barnaba i još neki od njih odu k apostolima i starješinama u Jeruzalem zbog tog spora."
Ko su bili apostoli i starješine u Jeruzalemu? Očito je da te osobe nisu pripadale judaizmu.
To su bili kršćani koji su bili,možemo reći vodeće tijelo kršćanstva,i za sva pitanja trebalo je kontaktirati njih.
U ovom slučaju Pavao,Barnaba i još neki iznose sporno pitanje pred njih i oni ,dakle ti apostoli i starješine u Jeruzalemu rješavaju to pitanje.Donose zaključak da se kršćani ne trebaju obrezivati niti držati ijedan dio Mojsijevog zakona .
Njihov zaključak je bio ,Djela 15:19 "Stoga smatram da ne treba stvarati neprilike onima iz drugih naroda koji se obraćaju k Bogu, 20 nego im treba napisati da se uzdržavaju od onoga što je okaljano idolima, od bluda, od udavljenoga i od krvi."
Dakle kršćani se ne trebaju obrezivati ,tačnije nisu više pod Mojsijevim zakonom.

Ono što je bitno zapaziti da nije Pavle donio tu odluku već to vodeće tijelo.Pavle je kasnije u svojim pismima pisao kršćanskim skupštinama širom Azije i Evrope da se kršćani ne trebaju obrezivati niti držati Mojsijev zakon.No on je samo prenio drugima ono što je vodeće tijelo kršćanstva pojasnilo.
Post Reply