Apostille pecat i prijevod

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#1 Ovjera Apostille pečatom

Post by akibhf »

Potrebna mi je pomoć kod procedure ovjeravanja dokumenta Apostille pečatom !

Radi se o ovjeravanju kopije originalne fakultetske diplome i ovjera prijevoda diplome na njem jezik.

Poznato mi je da se ovjera Apostille pečatom vrši u općinskim sudovima. Da li je potrebno da to bude općinski sud pri kojem je registrovan i sudski tumač koji mi je preveo diplomu, ili je to bilo koji općinski sud u FBiH ?

Da li je nakon ovjere kod općinskog suda potrebna nadovjera kod Ministarstva pravde BIH i MVP BiH, ili je dovoljna ovjera općinskog suda ?
Da li se u slučaju da je potrebna nadovjera ministarstava može nekako izbjeći, jer je apsurdno da zbog dva dokumenta putujem iz Bihaća u SA 600 km u oba pravca ?

Da li se ovjera Apostille pečatom može izvršiti na kopiji originalnog prijevoda ili samo na originalu prijevoda ?

Da li sudski tumač u prvom slučaju može izdati više primjeraka prijevoda ili svaki primjerak moram plaćati po punoj cijeni ?


Hvala vam puno ! :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#2 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by Drinski »

Ne mora, moze bilo koji sud i tumac.

Zavisi od drzave za koju se salje isprava. Ako treba, ondaa moras u Sa.

Ovjera apostile pecatom se radi na ispravi koja se kasnije prevodi.

Moze tumac dati vise primjeraka prevoda.
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#3 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by akibhf »

Dokumenti se šalju u Njemačku. Hocu li morati u Ministarstva u SA ?
Koliko znam prvo se vrši prijevod, a zatim se na prijevod Apostillom potvrđuje pečat,potpis i svojstvo osobe koja je ispravu prevela.
Moje pitanje je bilo da li prijevod mogu kopirati, pa onda kopiju ovjeriti Apostillom ? Na taj način ću ostati u posjedu originalnog prijevoda, a kopiju mogu dalje poslati.

Hvala Drinski !
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

Kopiju orginal diplome ovjeri kod notara + Apostille - sud po sjedistu notara.

Onda to sve prevedi u zemlji u kojoj ti traze dokument (njihov tumac), i to je sve.

p.s. ne mozes Apostille staviti na obicnu kopiju nikako.

Sretno u nekoj drugoj zemlji !
User avatar
kucniljubimac
Posts: 700
Joined: 05/01/2014 02:02

#5 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by kucniljubimac »

muminovic wrote:Kopiju orginal diplome ovjeri kod notara + Apostille - sud po sjedistu notara.

Onda to sve prevedi u zemlji u kojoj ti traze dokument (njihov tumac), i to je sve.

p.s. ne mozes Apostille staviti na obicnu kopiju nikako.

Sretno u nekoj drugoj zemlji !
imaš pp :bih:
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#6 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by akibhf »

muminovic wrote:Kopiju orginal diplome ovjeri kod notara + Apostille - sud po sjedistu notara.

Onda to sve prevedi u zemlji u kojoj ti traze dokument (njihov tumac), i to je sve.

p.s. ne mozes Apostille staviti na obicnu kopiju nikako.

Sretno u nekoj drugoj zemlji !
Nalazim se u BiH i ne mogu prevesti diplomu Njemačkoj. Da li je potrebno vršiti nadovjeru kod MVP i Minist. pravde BiH ? Je li dovoljan Apostill u općinskom sudu ?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#7 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by Drinski »

nije potrebna nadovjera za SR NJemačku.
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konz ... e?lang=lat
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

akibhf wrote:
muminovic wrote:Kopiju orginal diplome ovjeri kod notara + Apostille - sud po sjedistu notara.

Onda to sve prevedi u zemlji u kojoj ti traze dokument (njihov tumac), i to je sve.

p.s. ne mozes Apostille staviti na obicnu kopiju nikako.

Sretno u nekoj drugoj zemlji !
Nalazim se u BiH i ne mogu prevesti diplomu Njemačkoj. Da li je potrebno vršiti nadovjeru kod MVP i Minist. pravde BiH ? Je li dovoljan Apostill u općinskom sudu ?
ne treba, samo Apostile.
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#9 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by vicious »

Juče sam sa prijateljicom razgovarao o njenom slučaju koji mi se čini zanimljiv, pa da vidim može li ovdje neko dati objašnjenje:

Ona se prijavljuje na posao u inostranstvu (konkretno Njemačka), i potencijalni budući poslodavac joj je tražio prevode diplome i svjedočanstava srednje škole (ovjerene apostilleom). Srednju školu je završila u Hrvatskoj, fakultet u BiH.

Sudski tumač joj je preveo dokumente i odnijela je sve to na Općinski sud Sarajevo. Tamo su joj rekli da ne mogu staviti apostille na prevode pošto su svjedočanstva izdata u Hrvatskoj!? Pokušala se ubjeđivati sa referentom da joj treba apostille samo na prevod, jer se time ovjerava pečat i potpis tumača, ali ovaj neće ni da čuje. Rekao joj je da treba svjedočanstva ovjeriti apostilleom u Hrvatskoj i da tek onda može ovjeriti prevod ovdje.

Meni je, kao i njoj, sve to nelogično i bio sam ubijeđen da sud ne bi trebao ulaziti u formu i sadržaj originalnog dokumenta, jer se ovjerava samo prevod, ali eto izgleda da nisam bio u pravu. Može li me neko uputiti na konkretnu odredbu, propis kojim je ovo uređeno?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#10 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

vicious wrote:Juče sam sa prijateljicom razgovarao o njenom slučaju koji mi se čini zanimljiv, pa da vidim može li ovdje neko dati objašnjenje:

Ona se prijavljuje na posao u inostranstvu (konkretno Njemačka), i potencijalni budući poslodavac joj je tražio prevode diplome i svjedočanstava srednje škole (ovjerene apostilleom). Srednju školu je završila u Hrvatskoj, fakultet u BiH.

Sudski tumač joj je preveo dokumente i odnijela je sve to na Općinski sud Sarajevo. Tamo su joj rekli da ne mogu staviti apostille na prevode pošto su svjedočanstva izdata u Hrvatskoj!? Pokušala se ubjeđivati sa referentom da joj treba apostille samo na prevod, jer se time ovjerava pečat i potpis tumača, ali ovaj neće ni da čuje. Rekao joj je da treba svjedočanstva ovjeriti apostilleom u Hrvatskoj i da tek onda može ovjeriti prevod ovdje.

Meni je, kao i njoj, sve to nelogično i bio sam ubijeđen da sud ne bi trebao ulaziti u formu i sadržaj originalnog dokumenta, jer se ovjerava samo prevod, ali eto izgleda da nisam bio u pravu. Može li me neko uputiti na konkretnu odredbu, propis kojim je ovo uređeno?
Nema nista nelogicno, samo Hrvatska moze staviti Apostille na svoj dokument.
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#11 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by vicious »

muminovic wrote:
vicious wrote:Juče sam sa prijateljicom razgovarao o njenom slučaju koji mi se čini zanimljiv, pa da vidim može li ovdje neko dati objašnjenje:

Ona se prijavljuje na posao u inostranstvu (konkretno Njemačka), i potencijalni budući poslodavac joj je tražio prevode diplome i svjedočanstava srednje škole (ovjerene apostilleom). Srednju školu je završila u Hrvatskoj, fakultet u BiH.

Sudski tumač joj je preveo dokumente i odnijela je sve to na Općinski sud Sarajevo. Tamo su joj rekli da ne mogu staviti apostille na prevode pošto su svjedočanstva izdata u Hrvatskoj!? Pokušala se ubjeđivati sa referentom da joj treba apostille samo na prevod, jer se time ovjerava pečat i potpis tumača, ali ovaj neće ni da čuje. Rekao joj je da treba svjedočanstva ovjeriti apostilleom u Hrvatskoj i da tek onda može ovjeriti prevod ovdje.

Meni je, kao i njoj, sve to nelogično i bio sam ubijeđen da sud ne bi trebao ulaziti u formu i sadržaj originalnog dokumenta, jer se ovjerava samo prevod, ali eto izgleda da nisam bio u pravu. Može li me neko uputiti na konkretnu odredbu, propis kojim je ovo uređeno?
Nema nista nelogicno, samo Hrvatska moze staviti Apostille na svoj dokument.
Ma jasno mi je to, ali prevod je uradio sudski tumač u Sarajevu, i ona je htjela samo prevod ovjeriti.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#12 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

prevod se moze ovjeriti, ali ti dokument nece priznati u Njemackoj ako nemas Apostille na hrvatskom dokumentu - tako da bi to bio uzaludan posao.
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#13 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by vicious »

muminovic wrote:prevod se moze ovjeriti, ali ti dokument nece priznati u Njemackoj ako nemas Apostille na hrvatskom dokumentu - tako da bi to bio uzaludan posao.
Pa dobro, tako sam i ja nekako razmišljao, ali ovi na sudu neće ni prevod da ovjere bez tog apostila iz Hrvatske na originalu...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#14 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

vicious wrote:
muminovic wrote:prevod se moze ovjeriti, ali ti dokument nece priznati u Njemackoj ako nemas Apostille na hrvatskom dokumentu - tako da bi to bio uzaludan posao.
Pa dobro, tako sam i ja nekako razmišljao, ali ovi na sudu neće ni prevod da ovjere bez tog apostila iz Hrvatske na originalu...
Mozda sumnjaju u vjerodostojnost, mada ne bi trebali odbiti ovjeru na prevodu.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#15 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by human01d »

Apostile radis u onom sudu koji je mjesno nadlezan za dokument na koji zelis uraditi apostile. Ako je u pitanju diploma, apostile radis u onom sudu koji se nalazi na opcini u kojoj se nalazi ustanova u kojoj je diplomirano. Postoji mogucnost da referent nece stavljati apostile zbog sporazuma sa nekom od drzava po kojem ne treba apostile. Ukoliko poslodavac insistira da bude apostile na dokumentu, prijavis apostile da postavi za neku od drzava sa kojima nema sporazuma, jer na dokumentu koji ovjeravas sa apostile ne pise za koju zemlju se odnosi. Spisak zemalja sa kojima ima sporazum, odnosno nema imas na internetu. Apostilom ovjeravas izvorne dokumente i samo one dokumente koje je izdala neka ustanova u BiH. Ako je u pitanju strana diploma, ides najprije u ambasadu te zemlje pa provjeris da li oni mogu uraditi apostile. Mada mislim da je procedura kao i kod nas
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: Ovjera Apostille pečatom

Post by muminovic »

prijatelju @human01d, moguce da nisi razumio pitanje, jasno je, i odgovorio sam mu vec.
onetwo12
Posts: 8
Joined: 28/09/2016 22:04

#17 Apostille pecat i prijevod

Post by onetwo12 »

Nadam se da sam na dobro mjesto stavila temu. [emoji26]
Nadam se da ce mi neko moci pomoci. Dakle, dobila sam barem tri razlicite informacije i sada ne znam ni sta da radim ni gdje da idem.
1. Na sajtu Opcinskog suda u Visokom pise da, ukoliko je dokument izdat u par navedenih opcina, ja trebam dokument nositi u taj sud za stavljanje apostila. Da li to znaci da ako sam rodni list uzela u svojoj opcini npr Olovo, Vares, Breza ili Visoko, onda taj rodni list nosim u Visoko za apostille? (pitam jer su mi rekli da treba da nosim u Sarajevo zato sto sam tu rodjena).
2. Na sajtu im nigdje ne mogu naci listu sudskih tumaca, a potreban mi je prevodioc na turski jezik. Ukoliko na tom sudu nema tumaca za turski jezik, da li ja mogu kontaktirati bilo kojeg sudskog tumaca koji se nalazni na listi stalnih sudskih tumaca u Federaciji (na vladinom sajtu ima, cini mi se)?
3. Da li neko zna koliko dugo traje prijevod dokumenata?

Unaprijed hvala
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#18 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by muminovic »

Ima vec ista tema: http://forum.klix.ba/ovjera-apostille-p ... 41561.html

1. Sud gdje si rodna
2. Lista tumaca za turski imas na sajtu Federalnog ministarstva pravde - mozes uzeti kojega hoces
3. Duzina prevoda zavisi od obaveza lica, te od odbima dokumentacije.
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#19 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by Sociolog »

Pozzdravljam koliko vazi izvadjen internacionalni rodni list za Njemacku?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#20 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by muminovic »

Sociolog wrote:Pozzdravljam koliko vazi izvadjen internacionalni rodni list za Njemacku?
mozda pise na njemu
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#21 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by Mayhem »

pozdrav...

da li neko zna da li se dokument koji se prevodi (npr rodni list), prvo nosi na ovjeru apostilom ili na prevod?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#22 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by ibi »

Mayhem wrote:pozdrav...

da li neko zna da li se dokument koji se prevodi (npr rodni list), prvo nosi na ovjeru apostilom ili na prevod?
Najbolje je da platis i uzmes INTERNACIONALNI RODNI LIST, jer ti ne treba ni Apostille a ni prevod.
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#23 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by Mayhem »

dobra ideja, hvala. ali trebaju mi i drugi dokumenti :) tj, uvjerenje o bracnom statusu

kad smo kod toga, koliko kosta taj internacionalni rodni list?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#24 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by ibi »

Mayhem wrote:dobra ideja, hvala. ali trebaju mi i drugi dokumenti :) tj, uvjerenje o bracnom statusu

kad smo kod toga, koliko kosta taj internacionalni rodni list?
U svakom Opcini u BiH drugacije kosta.

Ja za sebe 2x vadio jednom platio 5 KM drugi put 20 KM
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: Apostille pecat i prijevod

Post by vjesticanametli »

Mayhem wrote:pozdrav...

da li neko zna da li se dokument koji se prevodi (npr rodni list), prvo nosi na ovjeru apostilom ili na prevod?
Prvo prevod pa onda kupis taxu i nosis orig i prevod na ovjeru...lakse je izvaditi int vjencani list....ja platila u julu 18 km u sarajevu
Post Reply