Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Needa
Posts: 16
Joined: 09/06/2013 17:23

#26 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Needa »

DrugaGimnazija wrote:Ako mozes, postavi koje sve parkinge i detalje imas, pa da mozemo dodati one koji nedostaju ili gdje treba nesto ispraviti.
Do kraja sedmice (najvjerovatnije u petak ili subotu) će biti update sa preko 40 novih parkinga. Nakon toga, slobodno predlažite one koje su mi promakli :-D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#27 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by mirsek »

Ne znam kako ces zaradjivati, moj ti je prijedlog da spisak parkinga bude besplatan sa reklamama a da naplacujes prikaz slobodnih mjesta ili na mjesecnoj bazi npr. 10 KM ili po danu tip uplati 1 KM da ti se prikazuju slobodna mjesta citav danasnji dan ili uplati 0.5 KM da ti se prikazu slobodna mjesta narednih 60 minuta.
Mozes se probati dogovoriti sa vlasnicima parkinga da ih besplatno reklamiras na aplikaciji ili da im dajes dio profita. Ne vjerujem da bi te odbili jer imaju dvostruku korist. Hem mogu zaraditi hem reklamiraju slobodan parking pa je veca sansa da ce ga popuniti. :thumbup:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#28 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Thorgerson »

mirsek wrote:Ne znam kako ces zaradjivati, moj ti je prijedlog da spisak parkinga bude besplatan sa reklamama a da naplacujes prikaz slobodnih mjesta ili na mjesecnoj bazi npr. 10 KM ili po danu tip uplati 1 KM da ti se prikazuju slobodna mjesta citav danasnji dan ili uplati 0.5 KM da ti se prikazu slobodna mjesta narednih 60 minuta.
Mozes se probati dogovoriti sa vlasnicima parkinga da ih besplatno reklamiras na aplikaciji ili da im dajes dio profita. Ne vjerujem da bi te odbili jer imaju dvostruku korist. Hem mogu zaraditi hem reklamiraju slobodan parking pa je veca sansa da ce ga popuniti. :thumbup:
Pa ako su mu ciljna grupa turisti - ok, mozda i ima smisla naplatiti.

Ako su mu ciljna grupa domaci, gradjani Sarajeva - nema sanse da ce iko ista platiti.

Treba mi danas u gradu nesto da obavim 1-2h i ja cu znaci dati za nekakvu apliikaciju da mi nadje parking mjesto 1 KM. A samo parking mjesto kosta od 1,5 do 2,5 KM. Da ne govorim da znam fakticki sve garaze, parkinge moguce u gradu - te da mi nikakva aplikacija ne treba - pa nije New York jbt. I onda je pitanje je li to mjesto uopste slobodno i hoce li biti slobodno dok ja dodjem - jer to znaci da na svim parkinzima moraju biti senzori.

Dalje, slobodnog parkinga gotovo uvijek ima - ovog sto se placa. Dakle, ja ne pamtim kada sam zadnji put dosao u Altu, BBI, SCC, da nije bilo parkinga. To se bas rijetko desava, mozda zimi nedjeljom kada svi idu u trzne centre.

Mislim da vecini vozaca koji zive u Sarajevu ova aplikacija nije potrebna. Ja znam napamet gdje ima parking, koliko kosta. Znam gdje ima besplatan parking, tj. gdje ga mogu traziti itd.

Ovo je vise za pocetnike, koji tek poloze, ali i oni ce nakon 1-2 godine sve nauciti, pa nije ovo veliki grad. Zato i kazem, ovo mozda ima potencijala za turiste.
Needa
Posts: 16
Joined: 09/06/2013 17:23

#29 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Needa »

Thorgerson wrote:
mirsek wrote:Ne znam kako ces zaradjivati, moj ti je prijedlog da spisak parkinga bude besplatan sa reklamama a da naplacujes prikaz slobodnih mjesta ili na mjesecnoj bazi npr. 10 KM ili po danu tip uplati 1 KM da ti se prikazuju slobodna mjesta citav danasnji dan ili uplati 0.5 KM da ti se prikazu slobodna mjesta narednih 60 minuta.
Mozes se probati dogovoriti sa vlasnicima parkinga da ih besplatno reklamiras na aplikaciji ili da im dajes dio profita. Ne vjerujem da bi te odbili jer imaju dvostruku korist. Hem mogu zaraditi hem reklamiraju slobodan parking pa je veca sansa da ce ga popuniti. :thumbup:
Pa ako su mu ciljna grupa turisti - ok, mozda i ima smisla naplatiti.

Ako su mu ciljna grupa domaci, gradjani Sarajeva - nema sanse da ce iko ista platiti.

Treba mi danas u gradu nesto da obavim 1-2h i ja cu znaci dati za nekakvu apliikaciju da mi nadje parking mjesto 1 KM. A samo parking mjesto kosta od 1,5 do 2,5 KM. Da ne govorim da znam fakticki sve garaze, parkinge moguce u gradu - te da mi nikakva aplikacija ne treba - pa nije New York jbt. I onda je pitanje je li to mjesto uopste slobodno i hoce li biti slobodno dok ja dodjem - jer to znaci da na svim parkinzima moraju biti senzori.

Dalje, slobodnog parkinga gotovo uvijek ima - ovog sto se placa. Dakle, ja ne pamtim kada sam zadnji put dosao u Altu, BBI, SCC, da nije bilo parkinga. To se bas rijetko desava, mozda zimi nedjeljom kada svi idu u trzne centre.

Mislim da vecini vozaca koji zive u Sarajevu ova aplikacija nije potrebna. Ja znam napamet gdje ima parking, koliko kosta. Znam gdje ima besplatan parking, tj. gdje ga mogu traziti itd.

Ovo je vise za pocetnike, koji tek poloze, ali i oni ce nakon 1-2 godine sve nauciti, pa nije ovo veliki grad. Zato i kazem, ovo mozda ima potencijala za turiste.
Zarada sa ovom aplikacijom uopšte nije cilj. Ja sam aplikaciju napravio zbog sebe (početnik sam i još uvijek pojma nemam gdje po gradu smijem parkirati besplatno, gdje će me zapisati itd), pa sam odlučio na kraju da je objavim i tako uradim nešto društveno korisno. Istina, aplikacija ima reklame u sebi, i ko god kaže da ću od toga zaraditi neku poštenu svotu, vara se - prihodi od reklama su mizerija i ne mogu se čak ni zvati zaradom. Svi podaci unutar aplikacije kao i sama aplikacija su i uvijek će biti besplatni i dostupni svima koji odluče koristiti app.

Dakle, ciljna grupa bi bila vozači početnici i turisti, i eventualno sarajlije koje ne znaju ima li parking na mjestu na koje idu.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#30 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by DrugaGimnazija »

Needa wrote:
DrugaGimnazija wrote:Ako mozes, postavi koje sve parkinge i detalje imas, pa da mozemo dodati one koji nedostaju ili gdje treba nesto ispraviti.
Do kraja sedmice (najvjerovatnije u petak ili subotu) će biti update sa preko 40 novih parkinga. Nakon toga, slobodno predlažite one koje su mi promakli :-D
Volio bih pomoci, ali, na zalost, nemam android, pa ne mogu vidjeti.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#31 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by mirsek »

Thorgerson wrote:
mirsek wrote:Ne znam kako ces zaradjivati, moj ti je prijedlog da spisak parkinga bude besplatan sa reklamama a da naplacujes prikaz slobodnih mjesta ili na mjesecnoj bazi npr. 10 KM ili po danu tip uplati 1 KM da ti se prikazuju slobodna mjesta citav danasnji dan ili uplati 0.5 KM da ti se prikazu slobodna mjesta narednih 60 minuta.
Mozes se probati dogovoriti sa vlasnicima parkinga da ih besplatno reklamiras na aplikaciji ili da im dajes dio profita. Ne vjerujem da bi te odbili jer imaju dvostruku korist. Hem mogu zaraditi hem reklamiraju slobodan parking pa je veca sansa da ce ga popuniti. :thumbup:
Pa ako su mu ciljna grupa turisti - ok, mozda i ima smisla naplatiti.

Ako su mu ciljna grupa domaci, gradjani Sarajeva - nema sanse da ce iko ista platiti.

Treba mi danas u gradu nesto da obavim 1-2h i ja cu znaci dati za nekakvu apliikaciju da mi nadje parking mjesto 1 KM. A samo parking mjesto kosta od 1,5 do 2,5 KM. Da ne govorim da znam fakticki sve garaze, parkinge moguce u gradu - te da mi nikakva aplikacija ne treba - pa nije New York jbt. I onda je pitanje je li to mjesto uopste slobodno i hoce li biti slobodno dok ja dodjem - jer to znaci da na svim parkinzima moraju biti senzori.

Dalje, slobodnog parkinga gotovo uvijek ima - ovog sto se placa. Dakle, ja ne pamtim kada sam zadnji put dosao u Altu, BBI, SCC, da nije bilo parkinga. To se bas rijetko desava, mozda zimi nedjeljom kada svi idu u trzne centre.

Mislim da vecini vozaca koji zive u Sarajevu ova aplikacija nije potrebna. Ja znam napamet gdje ima parking, koliko kosta. Znam gdje ima besplatan parking, tj. gdje ga mogu traziti itd.

Ovo je vise za pocetnike, koji tek poloze, ali i oni ce nakon 1-2 godine sve nauciti, pa nije ovo veliki grad. Zato i kazem, ovo mozda ima potencijala za turiste.
Ima ovo potencijala i za ljude van Sarajeva i za Sarajlije.
Zamisli krenuo si do grada, uplatis pola marke i on ti prikaze sva slobodna mjesta kod regularnih parkinga, ti izaberes slobodno mjesto gdje je najjeftinije i tako ustedis i lovu i peglanciju obilazaka parking mjesta i licne provjere da li mjesto slobodno ili nije.
Moze se takodjer pokusati napraviti sistem rezervacije mjesta preko aplikacije tipa da platis 1 KM preko aplikacije i onda se to mjesto rezervise za tebe narednih pola sata tako da budes siguran da ce te mjesto 100% cekati kad dodjes. Divlje parkiranje ne racunam jer je to kocka, ovo je vise za one koji hoce bez rizika lagano da krenu u grad i da znaju da ce 100% naci mjesto da parkiraju svoje auto cim stignu bez kruzenja i trazenja a da su spremni za to da plate 10 KM ili et samo 5 KM mjesecno.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#32 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Thorgerson »

mirsek wrote: Ima ovo potencijala i za ljude van Sarajeva i za Sarajlije.
Zamisli krenuo si do grada, uplatis pola marke i on ti prikaze sva slobodna mjesta kod regularnih parkinga, ti izaberes slobodno mjesto gdje je najjeftinije i tako ustedis i lovu i peglanciju obilazaka parking mjesta i licne provjere da li mjesto slobodno ili nije.
Moze se takodjer pokusati napraviti sistem rezervacije mjesta preko aplikacije tipa da platis 1 KM preko aplikacije i onda se to mjesto rezervise za tebe narednih pola sata tako da budes siguran da ce te mjesto 100% cekati kad dodjes. Divlje parkiranje ne racunam jer je to kocka, ovo je vise za one koji hoce bez rizika lagano da krenu u grad i da znaju da ce 100% naci mjesto da parkiraju svoje auto cim stignu bez kruzenja i trazenja a da su spremni za to da plate 10 KM ili et samo 5 KM mjesecno.
Iskreno, to je poprilican zalogaj. Da ce ti manji parkinzi to dozvoliti, taj luksuz da cekaju nekoga pola sata? Pola sata je oporutitetna zarada za njega. Teoretski moze se desiti 10 praznih mjesta da ima, red ispred parkinga. Zasto? Pa eto cekaju svi uplatili preko aplikacije, ode pola sata u nepovrat. Nema sanse da ce to iko prihvatit.

I kako mislis pola marke? Pa gdje je povrat investicije? Znas li koliko bi se moralo investirati u senzore, cudesa, ugovore sa parkinzima da ti to uopste dozvole - da ne govorim da su vecinom opstinski parkinzi i pitanje je da li bi ti birokratija do dozvolila. Ako i bi - opet gdje su oni tu? I sad ti uzimas po pola marke? Prije se moze desiti da ti oni kazu, daj ti nama momak tu aplikaciju, evo ti lova mi cemo dalje. :D

Nije to bas tako jednostavno.

Uostalom, kreator aplikacije je evo sam napisao da zarada nije prvobitni cilj.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#33 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by mirsek »

Thorgerson wrote:
mirsek wrote: Ima ovo potencijala i za ljude van Sarajeva i za Sarajlije.
Zamisli krenuo si do grada, uplatis pola marke i on ti prikaze sva slobodna mjesta kod regularnih parkinga, ti izaberes slobodno mjesto gdje je najjeftinije i tako ustedis i lovu i peglanciju obilazaka parking mjesta i licne provjere da li mjesto slobodno ili nije.
Moze se takodjer pokusati napraviti sistem rezervacije mjesta preko aplikacije tipa da platis 1 KM preko aplikacije i onda se to mjesto rezervise za tebe narednih pola sata tako da budes siguran da ce te mjesto 100% cekati kad dodjes. Divlje parkiranje ne racunam jer je to kocka, ovo je vise za one koji hoce bez rizika lagano da krenu u grad i da znaju da ce 100% naci mjesto da parkiraju svoje auto cim stignu bez kruzenja i trazenja a da su spremni za to da plate 10 KM ili et samo 5 KM mjesecno.
Iskreno, to je poprilican zalogaj. Da ce ti manji parkinzi to dozvoliti, taj luksuz da cekaju nekoga pola sata? Pola sata je oporutitetna zarada za njega. Teoretski moze se desiti 10 praznih mjesta da ima, red ispred parkinga. Zasto? Pa eto cekaju svi uplatili preko aplikacije, ode pola sata u nepovrat. Nema sanse da ce to iko prihvatit.

I kako mislis pola marke? Pa gdje je povrat investicije? Znas li koliko bi se moralo investirati u senzore, cudesa, ugovore sa parkinzima da ti to uopste dozvole - da ne govorim da su vecinom opstinski parkinzi i pitanje je da li bi ti birokratija do dozvolila. Ako i bi - opet gdje su oni tu? I sad ti uzimas po pola marke? Prije se moze desiti da ti oni kazu, daj ti nama momak tu aplikaciju, evo ti lova mi cemo dalje. :D

Nije to bas tako jednostavno.

Uostalom, kreator aplikacije je evo sam napisao da zarada nije prvobitni cilj.
Da, uvijek ima raznih mogucih komplikacija, ovo sam vise onako okvirno napisao, treba to detaljno razraditi i analizirati i sigurno se i to cekanje moze rijesiti kad se covjek vise udubi u analizu.
Sto se tice povrata investicije, neka samo 1000 ljudi(sto je realno i prenisko za ovoliki grad i broj vozaca koji traze parking) koristi tu aplikaciju dnevno
to ti je 1000 KM dnevno tj 22 000 KM mjesecno ako racunas samo radne dane.
Ne znam kolika treba biti investicija ali mislim da bi aplikacija relativno brzo isplatila svu investiciju za opremu, racunaj da veci parkinzi vjerovatno vec imaju svoje interne sisteme za evidenciju mjesta tako da njima ne treba skupa oprema nego samo proslijede podatke aplikaciji.
A ovo boldirano, to bi isto bila super opcija, kupe Kanton ili neka opstina aplikaciju, hvale se pred izbore a on potpise ugovor o odrzavanju iste. :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#34 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Dope_Man »

Ljudi, treba malo ostati na zemlji. Nije tako lako napraviti sistem da ti jos prikazuje i slobodna mjesta jer za to je potrebno da imas senzore na svakom parkinu koji salju podatke da li je mjesto slobodno ili ne. Mislim da tako rade u Splitu, gdje na stranici gradskog preduzeca onda imas podatke za sve njihove parkine - ili bar one sa senzorima - o broju slobodnih mjesta.

To nije projekat koji obican covjek moze isfinansirati, a da im je u interesu to bi mogli samo iz RADa il ko vec kontrolise vecinu parkinga kod nas. Ili ako vec imaju neki sistem, opet moras platiti da ti salju te podatke. Nista nije besplatno. Covjek svakako rece da je napravio iz gusta, a uz reklamice mozda se ponesta i zaradi. Nije lose razmisljati i o unapredjenjima, ali korak po korak ipak.

Uglavnom, svaka cast za aplikaciju, dobra je ideja za pocetnike il ljude sa strane da bar okvirno znaju gdje se koji parking nalazi i da li se place. Ako moze pomoci evo info: Onaj parking na socijalnom, kod Robota, ce izgleda ubrzo poceti naplacivati. Postavili su vec kucicu.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#35 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by triconja »

Jebote, ovo izgleda ko kad pocnes pricu sa nekim ko ne zna da se moze preko twitch-a zaradit, i kazes da ces mozda pokusat nesta, eee, znaci identicno dobacuje ko pojedini ovdje, reko bi covjek milijarder preko noci postat ko od sale slusajuci nadrisavjete :lol:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#36 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by DaffyDuck »

Svaka cast na ideji, trudu i realizaciji.

Fali ti dosta parkinga u centru- oko Vjecnice - 3 KM/sat :o
Onda u Telalima, pa garaza u Josipa Štadlera, garaza hotela Evropa, garaza u Branilaca Sarajeva- pored Boccone-a... Ako se setim pisem jos.
Koliko znam, Cnetrotransov parking u Dzenetica cikmi/ MMBaseskije je 2.5KM sat.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#37 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by mirsek »

triconja wrote:Jebote, ovo izgleda ko kad pocnes pricu sa nekim ko ne zna da se moze preko twitch-a zaradit, i kazes da ces mozda pokusat nesta, eee, znaci identicno dobacuje ko pojedini ovdje, reko bi covjek milijarder preko noci postat ko od sale slusajuci nadrisavjete :lol:
Ili to da se moze zaradjivati preko YT i igranjem igrica i to kumulativno iznose vece od 2000 KM mjesecno (licno znam lika koji hrani sebe i porodicu i zaradjuje toliko, nema nijedan svoj video na YT ali je snalazljiv).
Samo nas narod ne prati trendove toliko, ne vjeruje potencijalu interneta, generalno je nepovjerljiv pa kaskamo za zapadom najmanje 5-10 godina.
Last edited by mirsek on 12/06/2018 14:43, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#38 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by mirsek »

Dope_Man wrote:Ljudi, treba malo ostati na zemlji. Nije tako lako napraviti sistem da ti jos prikazuje i slobodna mjesta jer za to je potrebno da imas senzore na svakom parkinu koji salju podatke da li je mjesto slobodno ili ne. Mislim da tako rade u Splitu, gdje na stranici gradskog preduzeca onda imas podatke za sve njihove parkine - ili bar one sa senzorima - o broju slobodnih mjesta.

To nije projekat koji obican covjek moze isfinansirati, a da im je u interesu to bi mogli samo iz RADa il ko vec kontrolise vecinu parkinga kod nas. Ili ako vec imaju neki sistem, opet moras platiti da ti salju te podatke. Nista nije besplatno. Covjek svakako rece da je napravio iz gusta, a uz reklamice mozda se ponesta i zaradi. Nije lose razmisljati i o unapredjenjima, ali korak po korak ipak.

Uglavnom, svaka cast za aplikaciju, dobra je ideja za pocetnike il ljude sa strane da bar okvirno znaju gdje se koji parking nalazi i da li se place. Ako moze pomoci evo info: Onaj parking na socijalnom, kod Robota, ce izgleda ubrzo poceti naplacivati. Postavili su vec kucicu.
Nisam ja rekao da odmah mora tako raditi vec da je moguce to postici, nekad u doglednoj buducnosti kad se aplikacija populizira i da svakako to proba uraditi.
Najveci je problem povezati interne informacije o popunjenosti parkinga koje imaju parkinzi sa aplikacijom.
Ne trebaju ti nikakvi senzori, bar ne za pocetak.
Interes vlasnika parkinga je da sto vise ljudi zna da je njihov parking slobodan jer ce se prije popuniti( moze im reci da je i konkurencija isto dala podatke), takodjer im eventualno moze davati neke naknade zavisno kako se dogovore.
Needa
Posts: 16
Joined: 09/06/2013 17:23

#39 Re: Aplikacija za brži i lakši pronalazak parkinga u Sarajevu

Post by Needa »

Dope_Man wrote:Ljudi, treba malo ostati na zemlji. Nije tako lako napraviti sistem da ti jos prikazuje i slobodna mjesta jer za to je potrebno da imas senzore na svakom parkinu koji salju podatke da li je mjesto slobodno ili ne. Mislim da tako rade u Splitu, gdje na stranici gradskog preduzeca onda imas podatke za sve njihove parkine - ili bar one sa senzorima - o broju slobodnih mjesta.

To nije projekat koji obican covjek moze isfinansirati, a da im je u interesu to bi mogli samo iz RADa il ko vec kontrolise vecinu parkinga kod nas. Ili ako vec imaju neki sistem, opet moras platiti da ti salju te podatke. Nista nije besplatno. Covjek svakako rece da je napravio iz gusta, a uz reklamice mozda se ponesta i zaradi. Nije lose razmisljati i o unapredjenjima, ali korak po korak ipak.

Uglavnom, svaka cast za aplikaciju, dobra je ideja za pocetnike il ljude sa strane da bar okvirno znaju gdje se koji parking nalazi i da li se place. Ako moze pomoci evo info: Onaj parking na socijalnom, kod Robota, ce izgleda ubrzo poceti naplacivati. Postavili su vec kucicu.
Upravo tako - korak po korak. I hvala na informacijama za Robot na Socijalnom :-D
DaffyDuck wrote:Svaka cast na ideji, trudu i realizaciji.

Fali ti dosta parkinga u centru- oko Vjecnice - 3 KM/sat :o
Onda u Telalima, pa garaza u Josipa Štadlera, garaza hotela Evropa, garaza u Branilaca Sarajeva- pored Boccone-a... Ako se setim pisem jos.
Koliko znam, Cnetrotransov parking u Dzenetica cikmi/ MMBaseskije je 2.5KM sat.
Dodam u aplikaciju u sljedećem update. Hvala!
Post Reply