Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#351 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#352 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne, ali vidimo kako ga je ovaj zakon riješio pametno, svaka im čast. Ili u Cazinu nemate problema sa lutalicama?
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#353 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

julisiz es grant wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne, ali vidimo kako ga je ovaj zakon riješio pametno, svaka im čast. Ili u Cazinu nemate problema sa lutalicama?
Naravno da imamo. Općinske ga glavešine pokušavaju riješiti angažovanjem raznih lovačkih udruženja čiji pripadnici "treniraju" pucajući u ranu zoru po avlijama i dvorištima. Upravo zato i pitam, jer vidim da se tamanjenjem pasa ne rješava apsolutno ništa.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#354 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

Pa kako mogu to raditi, ako je protivzakonito?
I kod mene su ih pucali, ali od kada je zakon donesen 2009. više nema toga, ali nema ni eutanazije. Tako je izgleda svugdje.
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#355 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Ugljesa_ »

It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne znam za bezumno likvidiranje al znam da bi plansko uklanjanje pasa ako nista pomoglo da se smanji broj lutalica, logicno brate.
Ja, i nisam psomrzac imam 2 :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#356 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

Nisam ni ja psomrzac, imao sam avlijanera, držao ga na vikendici. Živio je 9 godina kod nas. Da je ostao na ulici, teško da bi doživio i godinu.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#357 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

Ugljesa_ wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne znam za bezumno likvidiranje al znam da bi plansko uklanjanje pasa ako nista pomoglo da se smanji broj lutalica, logicno brate.
Ja, i nisam psomrzac imam 2 :)
Pa meni neki sinoć ovdje reče da mrzim ljude i da ih želim ubijati, pa sam probao obrnutom logikom.
julisiz es grant wrote:Pa kako mogu to raditi, ako je protivzakonito?
I kod mene su ih pucali, ali od kada je zakon donesen 2009. više nema toga, ali nema ni eutanazije. Tako je izgleda svugdje.
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... video.html

Cijeli problem počiva na nepoštivanju Zakona. Da se razumijemo, ja nisam za opciju da psi slobodno hodaju ulicama i napadaju ljude. Ja sam svakako za opciju da se agreisvni i bolesni psi eutaniziraju, a zdravi psi koji mogu biti udomljeni, zbrinu u neke normalne uslove.
Ovdje se traži uvođenje šintora, a kad ti dijete dotrči uplakano kući jer je na cesti naišlo na tri psa s rasutim mozgom, onda ti se to ne čini kao opcija.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#358 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

It_is_a_Leclerc wrote:
Ugljesa_ wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne znam za bezumno likvidiranje al znam da bi plansko uklanjanje pasa ako nista pomoglo da se smanji broj lutalica, logicno brate.
Ja, i nisam psomrzac imam 2 :)
Pa meni neki sinoć ovdje reče da mrzim ljude i da ih želim ubijati, pa sam probao obrnutom logikom.
julisiz es grant wrote:Pa kako mogu to raditi, ako je protivzakonito?
I kod mene su ih pucali, ali od kada je zakon donesen 2009. više nema toga, ali nema ni eutanazije. Tako je izgleda svugdje.
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... video.html

Cijeli problem počiva na nepoštivanju Zakona. Da se razumijemo, ja nisam za opciju da psi slobodno hodaju ulicama i napadaju ljude. Ja sam svakako za opciju da se agreisvni i bolesni psi eutaniziraju, a zdravi psi koji mogu biti udomljeni, zbrinu u neke normalne uslove.
Ovdje se traži uvođenje šintora, a kad ti dijete dotrči uplakano kući jer je na cesti naišlo na tri psa s rasutim mozgom, onda ti se to ne čini kao opcija.
Ne zovu se to šintori nego higijenski servis . Njega ima svaki malo veći grad na svijetu. Samo ovdje se tiim bavi građevinar Murai... Kuku lele
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#359 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Ugljesa_ »

It_is_a_Leclerc wrote:
Ugljesa_ wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko od psomrzaca ima konkretne podatke o tome koliko je bezumno likvidiranje napuštenih pasa, umanjilo ili riješilo problem u bilo kojem gradu ?
Ne znam za bezumno likvidiranje al znam da bi plansko uklanjanje pasa ako nista pomoglo da se smanji broj lutalica, logicno brate.
Ja, i nisam psomrzac imam 2 :)
Pa meni neki sinoć ovdje reče da mrzim ljude i da ih želim ubijati, pa sam probao obrnutom logikom.
julisiz es grant wrote:Pa kako mogu to raditi, ako je protivzakonito?
I kod mene su ih pucali, ali od kada je zakon donesen 2009. više nema toga, ali nema ni eutanazije. Tako je izgleda svugdje.
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... video.html

Cijeli problem počiva na nepoštivanju Zakona. Da se razumijemo, ja nisam za opciju da psi slobodno hodaju ulicama i napadaju ljude. Ja sam svakako za opciju da se agreisvni i bolesni psi eutaniziraju, a zdravi psi koji mogu biti udomljeni, zbrinu u neke normalne uslove.
Ovdje se traži uvođenje šintora, a kad ti dijete dotrči uplakano kući jer je na cesti naišlo na tri psa s rasutim mozgom, onda ti se to ne čini kao opcija.
Moze se to sve napraviti bez tog da se bude krvolocno, bezveze se pokusava prebaciti lopta na ovu stranu i nazvati ljude koji su stvarno zabrinuti krvolocnim. Nisam krvolocan, nije mi namjera da se izivljavam, psi su problem, napadaju ljude, stvari se pogorsavaju iz godine u godinu, ocikledno smo u totalnom haosu i u takvom stanju treba uzeti najjednostavnije rjesenje i biti sto prakticniji. Dakle pse koje niko ne zeli treba sklonuti s ulice i nakon sto ih niko ne udomi uspavati ih. Problemi rijeseni.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#360 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by bpsang »

Black swan wrote:jutros čistim snijeg kad kaplice krvi od sinoćne marisane dva psa na jednoga...
ono tele je tako umorno da neće da se pomjeri kad ga guraš lopatom
definitivno ih sve treba uspavati a bivše vlasnike kazniti ako su ih puštali
Nije problem vlasnika pasa, koliko i koji to pas lutalica ima rodovnik, jel neka rasa , apsolutno ne.
To se nakotilo od njih nekoliko jedan na drugog i razmnozavaju se jedna okoti najmanje 5 komada jel malo odrastu ti isti kote opet 5 i tako redom .

Da je i jedan , sa nekim pedigreom rado bi udomio nesto,al sve su to lutalice i svakim danom ih je vise i vise .
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#361 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by r_faruk »

ovo je jucer bilo na dnevniku.............. covjek osta bez sest ovaca, a 18 povrijedjeno.......... najjaci mi je ovaj lijanovic blentavi............
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#362 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

r_faruk wrote:ovo je jucer bilo na dnevniku.............. covjek osta bez sest ovaca, a 18 povrijedjeno.......... najjaci mi je ovaj lijanovic blentavi............
Načelnik je objasnio na večerašnjem dnevniku u 7 da je kriv jer nije propisno ovce zaštitio.



http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/na- ... acija-pasa
memić memo
Posts: 58
Joined: 26/12/2012 13:28

#363 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by memić memo »

r_faruk wrote:ovo je jucer bilo na dnevniku.............. covjek osta bez sest ovaca, a 18 povrijedjeno.......... najjaci mi je ovaj lijanovic blentavi............
A ko je usmrtio i povrijedio ovce?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#364 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Pa nece nacelnik reci da su psi krivi jer ce onda opstina morati da plati stetu.
Trebao je covjek lijepo bunker napraviti za ovce.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#365 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

a bosanaca..oni bi americke zakone (uspavaj ih) al samo neke..a drzava kanta za smece
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#366 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Phia wrote:a bosanaca..oni bi americke zakone (uspavaj ih) al samo neke..a drzava kanta za smece
Ne bi samo neke.
Konkretno kad je rijec o zivotinjama - sve.
Necu valjda cekati ustavne reforme da se rjesim kerova po ulicama.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#367 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/poc ... arom-gradu
Na području Starog Grada u toku je sterilizacija pasa lutalica, za šta je Općina u prošlogodišnjem budžetu izdvojila 5.000 KM. Posao dovođenja i odvođenja pasa nakon operativnog zahvata obavljaju članovi Udruženja za zaštitu životinja "Life Is Life".

Osnivač Udruženja Alma Klačar pojašnjava da je već tretirano 15 napuštenih životinja, koje su potom vratili na njihova staništa.

- Planirano je sterilisanje između 30 i 60 pasa u veterinarskoj ambulanti. Ženke sterilizaciju podnose malo teže od mužjaka. Mi na terenu uzmemo pse, odvezemo ih na sterilizaciju, gdje dobiju i vakcinu protiv bjesnila, i vratimo ih na isto mjesto - kazala je Klačar.

Općinski načelnik Ibrahim Hadžibajrić kazao nam je da su za rješavanje problema pasa lutalica u ovogodišnjem budžetu planirali 50.000 KM.

- Od toga je 20.000 KM planirano za sterilizaciju posredstvom Veterinarskog fakulteta, a 30.000 KM za smještaj životinja u savremeno opremljeni azil u Istočnom Starom Gradu. U fazi smo pregovora i potpisivanja sporazuma - precizirao je Hadžibajrić.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#368 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

Čitam baš ovaj zakon i nazalazim da se tamo eutanazija već spominje. Možemo onda zaključiti da zakon nije idealan ali je manje više korektan. Ono što ne valja jeste njegova primjena, posebno korumpirani i nesposobni ljudi koji bi se trebali brinuti da se zakon provodi.

Neka cukoljupci pričaju šta god hoće, u njima omiljenm zakon stoji riječ eutanazija.

Ako cukoljupci ne vjeruju...
POGLAVLJE IV. USMRĆIVANJE ŽIVOTINJA

Član 13.
(Usmrćivanje)
Usmrćivanje životinja može se provesti ako:
a) je usmrćivanje životinje kičmenjaka potrebno radi održavanja prirodne ravnoteže u
lovištu, u skladu sa Zakonom o lovstvu ("Sl. novine Federacije BiH", br. 4/06 i "Sl.
glasnik Republike Srpske", br. 4/02);
b) se odvija u okviru mjera za uništavanje štetočina, a na drugi način se ne može
spriječiti, onda se usmrćivanje smije izvršiti samo ako to neće uzrokovati više od
nužnih bolova.
7
Član 14.
(Eutanazija)
(1) Eutanazija životinja može se provesti ako:
a) se životinja ne može izliječiti, a ostanak u životu će joj uzrokovati nepotrebne bolove i
patnju;
b) je životinja dostigla visoku starost i otkazuju joj osnovne životne funkcije;
c) životinja boluje od neizlječive i/ili zarazne bolesti, posebno one koja može ugroziti
ljude;
d) je životinja opasna za okolinu;
e) je životinja u agoniji.
(2) Za slučajeve iz stava (1) tačka a) i b) ovog člana, o usmrćivanju odlučuje imalac
životinje, po preporuci veterinara, a za slučajeve iz stava (1) tačka c), d) i e) ovog člana
veterinar.
Član 15.
(Način usmrćivanja)
(1) Životinju može usmrtiti lice osposobljeno za te poslove - doktor veterinarske
medicine. Usmrćivanje se vrši na način koji će životinji osigurati brzu smrt, bez patnje koja se
može izbjeći.
(2) Uništavanje glodara (deratizaciju) obavljaju za te poslove registrirane i osposobljene
veterinarske organizacije, na način koji će kod životinja uzrokovati što manje bola i mučenja.
(3) Usmrćivanje životinja koje je u suprotnosti s ovim članom smatrat će se mučenjem
životinja i bit će naređene mjere iz čl. 41. i 42. ovog zakona

Druga je stvar naša hronična mentalna ljenguzost. Kada su me je prije mjesec dana napao čopor od 20 i kusur lutalica, prva adresa koju sam pozvao bila je lokalna veterinarska stanica. Naravno oni se se pravili "toše" rekli mi da mi ne mogu pomoći i da se obratim Kantonalnoj veterinarskoj inspekciji. Tražio sam od njih brija, ali mi ljubazni ženski glas rekao da oni nemaju broj i da potražim broj na internetu ili na informacijama.

Šta reći kad jedna sarajevska Veterinarsaka stanica nema telefonski broj sarajevske veterinarske inspekcije, Eto kako koordinisano provode zakon.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#369 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Postoji, ali sta cemo sa zdravim, bezopasnim ali nezeljenim psima. Da je njih par stotina pa hajd neka ih na pansionu iz naseg dzepa, ali tu bi bilo govora o nekoliko hiljada.

Ponovno pustanje na ulicu nije rjesenje. Uzrokovace njihove patnje, sirenje zaraza, i sve sto imamo i sada. Problem je prevelik za ovakva zakonska rjesenja.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#370 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by zvrk »

nije problem zakona nego njegove neprimjene

zakon predvidja obavezno mikrocipiranje pasa i uspostavu jedinstvenog registra sto guzice u foteljama drzavnog ureda za veterinarstvo nisu nasle za shodno da uspostave

a kantonalne da pocnu raditi i kaznjavati

kad se zaustave divlje uzgajivacnice kojih je milion

kad svi psi bar u gradovima budu mikrocipirani - necemo imati ni upola problema

zakonu nista ne fali

osim ako cemo radije ubijati nego tjerati kretene da rade svoj posao i pune drzavni budzet jednakom brzinom kojom ga prazne

azili su pranje para a to najbolje dokazuje cinjenica da niko ne zna od javnosti po kojem je postupku i kako murai dobio milionski posao bez konkurencije
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#371 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by talić »

Volio bi samo znati koliko ovih pasa nosi ehinokokus koji je smrtonosan za ljude i koliko ljudi (djece) je već zaraženo a da to ni ne znaju.
Ne razumijem sve ove zaštitnike pasa. Žao ih je meni ali ako trebam birati između zdravlja moje djece, slobode njihovog kretanja i pasa lutalica onda tu nema dileme.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#372 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

talić wrote:Volio bi samo znati koliko ovih pasa nosi ehinokokus koji je smrtonosan za ljude i koliko ljudi (djece) je već zaraženo a da to ni ne znaju.
Ne razumijem sve ove zaštitnike pasa. Žao ih je meni ali ako trebam birati između zdravlja moje djece, slobode njihovog kretanja i pasa lutalica onda tu nema dileme.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#373 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by zvrk »

talić wrote: Žao ih je meni ali ako trebam birati između zdravlja moje djece, slobode njihovog kretanja i pasa lutalica onda tu nema dileme.
hajd molim te onda malo djeluj po pitanju uriniranja na javnim mjestima, narkomanije na svakom cosku, prepada, pljacki ...- za dobro svoje djece, zdravlje i slobodu kretanja


koliko ljudi ima ehinokokus od pasa- najbolje govori podatak da nije isplivao nijedan slucaj

a obzirom na medije - da ima ikakve i naznake - bilo bi to prva vijest u svim medijima

vama psi dodju krivi za sve

prosto jer ne smijete nigdje nista reci za sva druga zla u drustvu

mene vise brine da mi sutra dijete ne bude islo u skolu sa onim malcem sa alipasinog koji je silovao psa
ili da generalno dijeli zivotini prostor na bilo koji nacin sa nekim ko masakrira zivotinje
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#374 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

@zvrk
uvijek vam je ista prica i skrecete sa teme na ovaj nacin

Problem kriminala, antisocijalnog ponasanja, bijede i svega drugog se ne da rjesiti bez rekonstrukcije drustva koje je namjerno srozano na ovaj nivo.
cak je i problem sa psima dio toga.

Medjutim, taj problem se da rjesiti sa korekcijom jednog zakona i onda se mozemo posvetiti pijandurama, psihopatama itd.
I zasto vi mislite da je OK da copori lutaju slobodno? Hocete li to objasniti? Zato sto ima pijandura koji pisaju po haustorima? Jel to razlog?
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#375 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

A ti prioriteta..prvo cuke rijesi pa ce ono ostalo glat :D
Locked