Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#276 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Potvrdio i pučki pravobranitelj: Psi lutalice u BiH ugrožavaju ljudska prava ...

PSI LUTALICE u BiH ugrožavaju ljudska prava, potvrđeno je iz ureda Pučkog pravobranitelja, nakon brojnih pritužbi Sarajlija da se zbog psećih ugriza ne poštuje Europska konvencija o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/potv ... 81770.aspx

Pučki pravobranitelj = Ombudsmen...
memić memo
Posts: 58
Joined: 26/12/2012 13:28

#277 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by memić memo »

bomba wrote:Znaci SDP jedini konkretno radi na ovome - vec pripremili izmjene Zakona
Ako ovo proguraju, imaju ponovo moj glas bez obzira na sve kikseve koje su imali u prethodnim godinama.... :thumbup:

Jeste, poslanik u Predstavničkom dom Parlamentarne Skupštine BiH iz Zenice - Nermina Zaimović - Uzunović, još ljetos je poečla s izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, i sva ova priča o izmjenama Zakona se čini podrškom SDP u namjeri da se promijeni Zakon.

O dosadašnjoj odgovornosti organa i institucija niko ni riječi :-)

Glavni krivac za uvećan broj pasa po ulicama su veterinarske stanice, u Sarajevu su to stanice na Slatini i Stupu, koje čak imaju i vozila za odlazak na teren. Krivac je i Ured za veterinarstvo, koji je već prije nekoliko godina morao pripremiti podzakonska akta, shodno Zakonu. Krivac je i komunalno preduzeće, koje ima obavezu da prikuplja i napuštene i izgubljene životinje, i smješta ih kod najbliže veterinarske stanice ili u sklonište za životinje. U Sarajevu je to RAD.

Ko se još sjeća projekta "uhvati-steriliši-pusti", za koji su bili zaduženi veterinari, koji je jedini način zaštite i prevencije napuštenih pasa od njihove prekobrojnosti. Za realizaciju tog projekta potrebne su i pare, kojih nema jer će lokalna zajednica prije dati po 100.000 KM vjerskim zajednicama, nego veterinarima za sterilizaciju; znači - krivac je i lokalna zajednica: općina, grad, kanton...

Koja je inspekcija zaustavila vlasnika psa na ulici radi kontrole psa - ima li ugrađen čip, što nalaže zakon? Nijedna, nikad! Dakle, odgovornost je i na inspekcijama koje su u obavezi nadzirati provođenje zakona. Ko je ikad provjerio promet pasa, napravio evidenciju prodajnih objekata, ustanovio njihovo pravo na prodaju pasa, utvrdio uzgojna legla, evidentirao okot pasa...? Nikad i niko! Psi se kote najviše radi prodaje i zarade njihovom prodajom, i to najviše kupcima koji pse nabavljaju djeci kao kućne ljubimce, koji ih se vrlo brzo zasite i puste na ulicu.

Nije pas kriv što se po zakonima prirode razmnožava, nije pas kriv što po zakonima prirode svoje stanište gradi u blizini čovjeka, što u čovjeku vidi gospodara i najboljeg prijatelja, što od čovjeka zavisi...čovjek je kriv!

Danas imamo harangu na pse koji bespomoćno lutaju gradskim ulicama u potrazi za hranom i ljudskom pažnjom, sutra ćemo svoja krvoločna usta okrenuti ka vranama, svakako ih ima podosta, prekosutra ka mačkama... i napokon - ka čovjeku, jedan drugom :(
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#278 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Ugljesa_ »

memić memo wrote:
bomba wrote:Znaci SDP jedini konkretno radi na ovome - vec pripremili izmjene Zakona
Ako ovo proguraju, imaju ponovo moj glas bez obzira na sve kikseve koje su imali u prethodnim godinama.... :thumbup:

Jeste, poslanik u Predstavničkom dom Parlamentarne Skupštine BiH iz Zenice - Nermina Zaimović - Uzunović, još ljetos je poečla s izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, i sva ova priča o izmjenama Zakona se čini podrškom SDP u namjeri da se promijeni Zakon.

O dosadašnjoj odgovornosti organa i institucija niko ni riječi :-)

Glavni krivac za uvećan broj pasa po ulicama su veterinarske stanice, u Sarajevu su to stanice na Slatini i Stupu, koje čak imaju i vozila za odlazak na teren. Krivac je i Ured za veterinarstvo, koji je već prije nekoliko godina morao pripremiti podzakonska akta, shodno Zakonu. Krivac je i komunalno preduzeće, koje ima obavezu da prikuplja i napuštene i izgubljene životinje, i smješta ih kod najbliže veterinarske stanice ili u sklonište za životinje. U Sarajevu je to RAD.

Ko se još sjeća projekta "uhvati-steriliši-pusti", za koji su bili zaduženi veterinari, koji je jedini način zaštite i prevencije napuštenih pasa od njihove prekobrojnosti. Za realizaciju tog projekta potrebne su i pare, kojih nema jer će lokalna zajednica prije dati po 100.000 KM vjerskim zajednicama, nego veterinarima za sterilizaciju; znači - krivac je i lokalna zajednica: općina, grad, kanton...

Koja je inspekcija zaustavila vlasnika psa na ulici radi kontrole psa - ima li ugrađen čip, što nalaže zakon? Nijedna, nikad! Dakle, odgovornost je i na inspekcijama koje su u obavezi nadzirati provođenje zakona. Ko je ikad provjerio promet pasa, napravio evidenciju prodajnih objekata, ustanovio njihovo pravo na prodaju pasa, utvrdio uzgojna legla, evidentirao okot pasa...? Nikad i niko! Psi se kote najviše radi prodaje i zarade njihovom prodajom, i to najviše kupcima koji pse nabavljaju djeci kao kućne ljubimce, koji ih se vrlo brzo zasite i puste na ulicu.

Nije pas kriv što se po zakonima prirode razmnožava, nije pas kriv što po zakonima prirode svoje stanište gradi u blizini čovjeka, što u čovjeku vidi gospodara i najboljeg prijatelja, što od čovjeka zavisi...čovjek je kriv!

Danas imamo harangu na pse koji bespomoćno lutaju gradskim ulicama u potrazi za hranom i ljudskom pažnjom, sutra ćemo svoja krvoločna usta okrenuti ka vranama, svakako ih ima podosta, prekosutra ka mačkama... i napokon - ka čovjeku, jedan drugom :(
Ako vide u meni zastitnika i gospodara sto me onda napadaju? Pas je zivotinja, koliko god ga mi voljeli i dalje je zivotinja, nije covjek. Imam pse od kad znam za sebe i znam sta pricam. Psi imaju nagone i vode se prema nagonima, psi vode porijeklo od vukova, vukovi zive u coporima, love, hrane se, razmnozavaju, sve to isto rade i psi, ove generacije pasa koje su na ulici gube vezu s ljudima i postaju polako divlji. To je problem za ljude, ogroman, nemam dijete ali da imam bilo bi me jako strah piustiti ga i do prodavnice, ne moraju ga psi ubiti, samo nek ga isprepadaju dobro i to je problem.
Kako ne shvatate da nije prirodno da copori pasa zive na ulici u zajednici sa ljudima, oni su teritorijalni, zive u coporima, ako osjete da ih neko ugrozava oni ce ga napasti, to je sve prirodno za pse.
Niko ovdje nije krvolocan, samo ljudi traze konkretno rjesenje bez palamudjenja o moralu i emocijama i sta ti ja znam.
Nema potrebe za klanjem, nema potrebe za mucenjem, pas se moze uspavati bez ikakve patnje a nekim psima koji zive na ulici ce to zapravo i pomoci, vise se pate ovako.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#279 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by VjecitiStudent »

bomba wrote:Znaci SDP jedini konkretno radi na ovome - vec pripremili izmjene Zakona
Ako ovo proguraju, imaju ponovo moj glas bez obzira na sve kikseve koje su imali u prethodnim godinama.... :thumbup:
:shock:
Prvo su i oni digli ruku za ovakav zakon, u Kantonu Sarajevu su imali dovoljno dugo vlast da bi ga uspjesno implementirali, no nista od toga ne vidjesmo.

I sad kad rade ono najlakse, predlazu par papirnatih izmjena zakona, treba ih hvaliti????

Mrzim rasne teorije, no mozda se ipak moze primijetiti, da ovom narodu politicke pameti itekako nedostaje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#280 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by uglavnomja »

rece mi jutros tetka, 60-ak godina ima, kako ne smije izaci cim padne mrak, ni iko drugi iz ulice (strogi centar grada :roll: ) kad se spusti copor sa Soukbunara. Ni do prodavnice, 30 m od ulaza ne smiju.

zbog tih jadnih bespomocnih dragih divnih najboljih covjekovih prijatelja koji samo traze hranu i ljudsku paznju :roll:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#281 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by japin_mutapi »

huxley wrote:Ako ima neko da još nije poslao dopis sa prve strane teme parlamentarcima, pls učinite to.
Nemoguće je da su samo meni i mojoj supruzi odgovorili.
ja sam poslao nema odgovora
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#282 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

VjecitiStudent wrote:
bomba wrote:Znaci SDP jedini konkretno radi na ovome - vec pripremili izmjene Zakona
Ako ovo proguraju, imaju ponovo moj glas bez obzira na sve kikseve koje su imali u prethodnim godinama.... :thumbup:
:shock:
Prvo su i oni digli ruku za ovakav zakon, u Kantonu Sarajevu su imali dovoljno dugo vlast da bi ga uspjesno implementirali, no nista od toga ne vidjesmo.

I sad kad rade ono najlakse, predlazu par papirnatih izmjena zakona, treba ih hvaliti????

Mrzim rasne teorije, no mozda se ipak moze primijetiti, da ovom narodu politicke pameti itekako nedostaje.
Evo politizacije.
Sta ja rekoh gore negdje. I ovako ce se svi nahoroziti da gledaju ciji je poslanik podnio prijedlog.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#283 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by VjecitiStudent »

drugi profil wrote:
VjecitiStudent wrote:
:shock:
Prvo su i oni digli ruku za ovakav zakon, u Kantonu Sarajevu su imali dovoljno dugo vlast da bi ga uspjesno implementirali, no nista od toga ne vidjesmo.

I sad kad rade ono najlakse, predlazu par papirnatih izmjena zakona, treba ih hvaliti????

Mrzim rasne teorije, no mozda se ipak moze primijetiti, da ovom narodu politicke pameti itekako nedostaje.
Evo politizacije.
Sta ja rekoh gore negdje. I ovako ce se svi nahoroziti da gledaju ciji je poslanik podnio prijedlog.
Nesto se ne sjecam da je iko digao ruku protiv ovog zakona, pa da ima obraza da prihvati rijeci hvale za popravke.
Itekako treba politizirati, prvo naprave problem gdje ga uopste nije bilo, i sad ih treba hvaliti sto pokusavaju rijesiti problem kojeg su sami napravili?
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#284 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Ugljesa_ »

Ko je kriv, ko je sta napravio ili nije je totalno nebitno. Bitno je zavrsiti ovo, rijesiti problem sto prije. Pragmaticnosti a ne prepucavanja.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#285 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Ma ko ce ih hvaliti. Treba pohvaliti pojedince koji su se udostojili na dvosmjernu komunikaciju i pokusaj da rade svoj posao. To bas i nije normalno u ovoj zemlji. Svako moze pogrijesiti pa usvojiti falican zakon, ali treba biti spreman i sposoban uociti tu gresku i pokusati je ispraviti.
Za te se stvari ipak treba pohvaliti.
A sad sto si ti natakaren na nosioce vlasti, to je druga prica. Ni ja ih ne mirisem, medjutim u njihovim rukama je vlast i njima se moliti.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#286 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Evo još horor naslova iz 2012. godine.

DRAGANA ĐURKOVIĆ: Pas lutalica je pokušao pregristi vrat mom prijatelju koji ga je htio nahraniti, mene je ugrizao i slomio mi ruku!

Pas lutalica napao je i ozlijedio četvero djece i jednu ženu koja im je pokušala pomoći u središtu Banje Luke u subotu nakon čega su ga ustrijelili pripadnici policije, izvijestili su lokalni mediji.

Pas lutalica izgrizao mladića u gradskom parku

Srebrenica: Pas lutalica donio ljudsku nogu

Grbavica: Pas lutalica napao dječaka i ugrizao za ruku

Pas lutalica u Kaknju izazvao saobraćajnu nesreću

Učenika dočekala ljudska lubanja i pas lutalica pred vratima škole
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#287 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

jaca78 wrote:Ombudsmani su se vec ranije ocitovali o Zakonu o zastiti i dobrobiti zivotinja. Rekli da je Zakon provodiv i da ga treba provoditi, registracijom vlasnistva, gradnjom azila i tako dalje

Naravno da je provodiv. Samo još kada bismo imali budžet grada Beča za njegove provođenje i prostor veličine Dobrinje za azil u koji bi stalo svih 11. cuka.

BTW

Image

Koja si ti od njih tri? Ja navijam da si ova krajnje desno? :dance:

Inače, Samajli koji povraća na tekst ispod.




http://www.klix.ba/vijesti/flekica-buba ... 1226066#12


Sram vasa bilo bando av- mauovsaka., bando azilašako budžetsko klepomansko bleferska.

Image

I ko je stavio ovog divnog, zaista divnog cuku u kavez? Jesi li to "zli zagovaraoci eutanazije"? Ili vi koji lažete koliko ste teški da želite pomoći životinjamam a ovamo se grebete za novce?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#288 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

Joj đubradi!
Šatro nemaju para, pa uzmu da prose, još proberu troje najslađih cuka pa ih stave u kavez, kao u cirkusu, ne bi li se neko smilovao i dao im para za njihove guzice.
Baš onako humano, nema šta. Mrš, bando prostituisana!
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#289 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Jokericious »

Mogu li ja dobiti ovog malog cuku?

Cuj skupljati pare za pse, a toliko ljudi nema sta jesti. :-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#290 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

PS. Je li ova žuta milfača ta Amela iz azila?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#291 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by P308 »

japin_mutapi wrote:
huxley wrote:Ako ima neko da još nije poslao dopis sa prve strane teme parlamentarcima, pls učinite to.
Nemoguće je da su samo meni i mojoj supruzi odgovorili.
ja sam poslao nema odgovora
Na koji mail treba slati?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#292 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

na prvoj strani se nalaze adrese svih poslanika u parlamentarnoj skupštini BiH. izaberi nego ili više njih za koje misliš da bi mogli pomoći pošlaji im apel iz početnog posta ili, još bolje, ako imaš vrmena napiši nešto sam...
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#293 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

julisiz es grant wrote:PS. Je li ova žuta milfača ta Amela iz azila?
Nije. Amela je ovo:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater :dance: :dance:

Seksi plavkica...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#294 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Ovo je stvarno malo degutantno. Oblače pse u odijelca kao djecu, u prilogu TVSA ti psi se nazivaju "mališani". :oops:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#295 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

valterbranisarajevo wrote:Ovo je stvarno malo degutantno. Oblače pse u odijelca kao djecu, u prilogu TVSA ti psi se nazivaju "mališani". :oops:
Znao sam da su azilaši ljudi bez duše i karaktera, ali da su spremni na ovako nešto... Nisam


Sent: Wednesday, December 26, 2012 2:37 PM
Subject: Počela akcija udomljavanja pasa i prikupljanje donacija


Saopštenje medijima:



Pomozimo psima da prežive zimu:

Otvorena trodnevna akcija prikupljanja donacija i hrane za pse i promocija udomljavanja



SARAJEVO -- Danas su u Importanne centru u Sarajevu, tri azila iz Kantona Sarajevo prvi put zajednički otvorili veliku trodnevnu akciju prikupljanja donacija, hrane, novca, deka i drugih potrepština koje su neophodne psima u azilima kako bi preživjeli zimu.



Mediji mogu svakog dana od 26- 28 decembra od 12 do 16.00 sati da snime događaj i fotografišu pse koji su iz tri azila (Prače, Faletića i Gladnog Polja) donijeti na usvajanje.



Predstavnici tri azila očekuju da će se građani velikodušno odazvati akciji i pomoći da psi prežive zimu, s obzirom da je za prehranu pasa u azilima svakog mjeseca potrebno obezbijediti najamnje između pet i 10 hiljada maraka.



Najljubaznije molimo medije da javnost obavijeste o ovom trodnevnom događaju i da zajednički pozovemo sve građane koji su u mogućnosti da doniraju deke, odjevne predmete za pse, hranu i novčane donacije.


Čekaj malo - 10.000 X 12 mjeseci = 120 000 KM !!!


Za 120 000 mara čini mi se 1200 djece može primati stipinedije. Može 20 socijalmo ugroženih porodica da živi cijlu godinu... Može još mnogo toga...
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#296 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by P308 »

valterbranisarajevo wrote:na prvoj strani se nalaze adrese svih poslanika u parlamentarnoj skupštini BiH. izaberi nego ili više njih za koje misliš da bi mogli pomoći pošlaji im apel iz početnog posta ili, još bolje, ako imaš vrmena napiši nešto sam...
Nisam vidio, ispricavam se. Saljem veceras :thumbup:


Image
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#297 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

a "udomitelji" iz inostranstva

Šverceri razradili posao: Pse iz BiH prodaju u EU za 100 ili 200 eura radi testiranja oružja

Psi lutalice se iz BiH, pa i iz drugih zemalja regiona, izvoze pod izgovorom udomljavanja, iako umjesto u toplim domovima završavaju u laboratorijama, ili kao pokretna meta pri testiranju oružja.

Bivša predsjednica Udruženja "Prijatelji životinja u BiH" Maida Šabeta je rekla da se taj šverc obavlja već dvije godine, a tek sada je počelo da izlazi u javnost.

- Ta priča stara je već dvije godine, a tek sada je počela da izlazi u javnost. Vjerujte, niko nikada nije dobio povratnu informaciju iz evropskih zemalja, odnosno fotografiju o tome gdje su ti psi završili", ispričala je Šabeta.

Ona tvrdi da se u tom poslu "obrće" novac između 100 i 200 eura po jednoj životinji.

Direktor Vetarinarske stanice u Bihaću Zekerijah Alagić je potvrdio te informacije, navodeći da, prema vijestima koje su do njega dolazile, pas koji na taj način ode u Evropu vrijedi 200 do 250 eura.

- Zamislite, kada neko na taj način proda oko sto pasa. To nije baš malo novaca", naglašava Alagić.

Predsednica zagrebačkog Udruženja za zaštitu životinja "Futura - daj šapu" Tatjana Slatina kaže da je ne rijetko Zagreb usputna stanica švercovanim psima iz BiH.

- Ovo što pričate doista se događa, pse masovno potrpaju u kombije, te ih voze... U Njemačku stiže jako puno pasa, kao da ih oni nemaju dovoljno, iz Rumunije, Srbije, Crne Gore, Bosne, a iz Hrvatske nešto manje... Dakle, to su zemlje u kojima nešto ne funkcioniše kada je u pitanju zaštita životinja", ističe ona.

Taj "posao", kako navode obaviješteni, funkcioniše tako što u BiH sakupljaju životinje pod izgovorom da će biti udomljene, a onda ih preuzmu šverceri i prodaju u evropskim zemljama. Tamo ih koriste radi testiranja oružja ili za testove u proizvodnji šampona i sličnih kozmetičkih sredstava.

Dnevni Avaz
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#298 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Truba »

gledam gore ove albume... putuje se u london Dog trust
ma to je super biznis
upoznaš ljude vidiš svijeta
sve na račun pasa
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#299 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bizet »

valterbranisarajevo wrote:a "udomitelji" iz inostranstva

Šverceri razradili posao: Pse iz BiH prodaju u EU za 100 ili 200 eura radi testiranja oružja

Psi lutalice se iz BiH, pa i iz drugih zemalja regiona, izvoze pod izgovorom udomljavanja, iako umjesto u toplim domovima završavaju u laboratorijama, ili kao pokretna meta pri testiranju oružja.

Bivša predsjednica Udruženja "Prijatelji životinja u BiH" Maida Šabeta je rekla da se taj šverc obavlja već dvije godine, a tek sada je počelo da izlazi u javnost.

- Ta priča stara je već dvije godine, a tek sada je počela da izlazi u javnost. Vjerujte, niko nikada nije dobio povratnu informaciju iz evropskih zemalja, odnosno fotografiju o tome gdje su ti psi završili", ispričala je Šabeta.

Ona tvrdi da se u tom poslu "obrće" novac između 100 i 200 eura po jednoj životinji.

Direktor Vetarinarske stanice u Bihaću Zekerijah Alagić je potvrdio te informacije, navodeći da, prema vijestima koje su do njega dolazile, pas koji na taj način ode u Evropu vrijedi 200 do 250 eura.

- Zamislite, kada neko na taj način proda oko sto pasa. To nije baš malo novaca", naglašava Alagić.

Predsednica zagrebačkog Udruženja za zaštitu životinja "Futura - daj šapu" Tatjana Slatina kaže da je ne rijetko Zagreb usputna stanica švercovanim psima iz BiH.

- Ovo što pričate doista se događa, pse masovno potrpaju u kombije, te ih voze... U Njemačku stiže jako puno pasa, kao da ih oni nemaju dovoljno, iz Rumunije, Srbije, Crne Gore, Bosne, a iz Hrvatske nešto manje... Dakle, to su zemlje u kojima nešto ne funkcioniše kada je u pitanju zaštita životinja", ističe ona.

Taj "posao", kako navode obaviješteni, funkcioniše tako što u BiH sakupljaju životinje pod izgovorom da će biti udomljene, a onda ih preuzmu šverceri i prodaju u evropskim zemljama. Tamo ih koriste radi testiranja oružja ili za testove u proizvodnji šampona i sličnih kozmetičkih sredstava.

Dnevni Avaz
ma daj covjece, ne mogu da vjerujem da bi neko švercovao psima i to u ove namjene...a opet i ljudi se prodaju svakodnevno :(

moji rodjaci, koji zive vani, su udomili psa iz Portugala...on line neki service...dobili dresiranog, sterilisanog psa sa svim urednim papirima...i pas je za 10 :)...znajuci za njihov primjer ja spomenuh udomljavanje vani
vjerujem ja da je to moguce, ali da se treba znati na koju adresu idu psi...mora biti neka zakonska procedura koja ce ih stititi, kao i kad neko zeli usvojiti dijete...moraju se znati podatci usvojitelja i provjeriti ta porodica ili osoba...ne mozes tek tako pse u kombi i preko granice

sad si me sokirao, ozbiljno...zasto bi iko radio takve grozote...ima li zakon protiv toga?...kako zaustaviti takve ljude?
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#300 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by metronom »

Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi kojima je normalno da gradom u coporima spartaju desetine hiljada divljih pasa i da zbog toga djeca, zene i stariji ne smiju ni prosetati gradom. Ovo vjerujte nema nigdje u Evropi. Hocemo u tu Evropu, a napravili smo opsti haos forsirajuci neke ultraliberalne zakone o "dobrobiti" zivotinja. Ovi zakoni nisu ni za ciju dobrobit. Trpe i zivotinje koje nisu adekvatno zbrinute, gladuju i smrzavaju se, a trpe i ljudi koji su izlozeni ujedima agresivnih pasa, mnogi ne smiju ni iz kuce izaci od silnih copora...

Zamisli jos ce me nazvati i psihijatrijskim slucajem jer ne zelim da dozvolim da moje dijete bude zrtva ala Denis Mrnjavac, pa da se onda digne hajka. Ne, vi ste slucajevi za psihijatrije, jer ste si dali za pravo da prava divljih zivotinja stavljate ispred prava ljudi!

Mozda trebamo primjeniti visocki recept za rjesavanje ovog problema. Hvatati pse lutalice i transportovati ih i svezati ispred zgrade Kantona/vlade FBiH/Predsjednistva/Parlamenta BiH itd. Kad kojeg parlamentarca gricne pujdo, bice zakon usvojen po hitnom postupku.
Locked