Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#201 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by tcz »

WalkingDead wrote:
tcz wrote:hahahaha i taj ti je pp na nivou :thumbup:
KLIX BA HOOLIGANS
:lol: :thumbup: nema sta tako je :lol:
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#202 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Izvor:

http://www.fao.org/fileadmin/user_uploa ... 6_2007.pdf

Ne vrše eutanaziju:

Albanija, Armenija, BiH

VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska..........

Prosječan broj dana koliko se psi zadržavaju u azilu: 12

Možda dodati u Valterov dopis, mada sam ja već poslao.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11012
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#203 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Prpa.ba »

huxley wrote:Ne vrše eutanaziju: Albanija, Armenija, BiH
Uvijek smo u elitnom drustvu zemalja-eksperimenata. :-D

huxley wrote: VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska..........

Prosječan broj dana koliko se psi zadržavaju u azilu: 12

Možda dodati u Valterov dopis, mada sam ja već poslao.
Vrijeme je da se pridruzimo civiliziranom svijetu, makar u ovom pogledu. Dosta je bilo eksperimenata tzv. "stranca" i lokalnih mrzitelja drzave i naroda nad nama. :thumbup:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#204 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

Poslao apele Saši Magazinoviću I Denisu Bećiroviću



Što su se cukoljupci prepali. Ako su oni demokratski mogli izlobirati da se imbecilni zakon izglasa, tako ćemo mi demokratski izlobirati da se zakon izmijeni.

11. hiljada argumenata na našoj strani trenutni laje po Sarajevu. Na našij strani su zakoni iz uređenih zemalja. Na našoj strani je je onih 1000 građana sarajeva koji su bili žrtve pasa lutalica. Na našoj strani su parlamentarci koji priznaju da su pogriješili.


Na strani cukoljubaca niko nije osim njih samih i njihove pohelpe koju više ne mogu skrivati iza lažne, licemjerne brige za životinje.
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#205 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by saja_dj »

huxley wrote: Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska..........
Sve sami divljaci. :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#206 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

bach wrote:Poslao apele Saši Magazinoviću I Denisu Bećiroviću



Što su se cukoljupci prepali. Ako su oni demokratski mogli izlobirati da se imbecilni zakon izglasa, tako ćemo mi demokratski izlobirati da se zakon izmijeni.

11. hiljada argumenata na našoj strani trenutni laje po Sarajevu. Na našij strani su zakoni iz uređenih zemalja. Na našoj strani je je onih 1000 građana sarajeva koji su bili žrtve pasa lutalica. Na našoj strani su parlamentarci koji priznaju da su pogriješili.


Na strani cukoljubaca niko nije osim njih samih i njihove pohelpe koju više ne mogu skrivati iza lažne, licemjerne brige za životinje.
:thumbup:
Tačno! Sve je više dokaza zašto se dizala prašina oko ovoga. Sada, kada su se dočepali para, može se ljudima i savjetovati da "bace pse u kontejner" ili da se prijeti tužbom ljudima koji hrane pse iz čistog milosrđa, a ne zbog para.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#207 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Upozorenje Veterinarske inspekcije Kantona Sarajevo – strah od pojave bjesnila!

Čopor pasa lutalica napao dječaka na Dobrinji i rastrgao mu ruksak

Da željno iščekivani azil u Prači ni izbliza nije riješio problem napuštenih životinja na ulicama Sarajeva pokazuju svakodnevni napadi pasa lutalica na stanovnike glavnog grada. Posljednji u nizu dogodio se jutros u sarajevskom naselju Dobrinja, gdje je čopor pasa napao devetogodišnjeg dječaka.

Kako nam je kazao njegov otac Admir Kolić, napad od kojeg je dječak doživio šok desio se oko osam sati u ulici Mustafe Latifića.

"Pošao sam da odvedem sina u školu, on je iz zgrade izašao malo prije mene i taj čopor pasa ga je samo okružio i nasrnuo na njega. Kada sam izašao vidio sam dijete okruženo psima koji ga napadaju", kazao nam je Kolić.

Preplašeni dječak se od pobjesnjelih životinja pokušavao odbraniti torbom koju je imao, a koju su mu psi rastrgli.

"Pse sam uspio otjerati tek nakon što nam je komšija priskočio u pomoć. Da nisam odmah izašao iz zgrade, ne smijem ni pomisliti šta bi bilo. Rastrgali bi ga", kazao nam je ogorčeni otac.

Kaže da je isti čopor pasa i njega napao prije nekoliko dana te da je jutrošnji napad prijavio Veterinarskoj inspekciji Kantona Sarajevo.

Glavna inspektorica Joka Hlubna potvrdila nam je ovu informaciju i kazala da će oni što prije poslati dopis da se psi koji su napali dječaka odvedu u azil u Prači.

"Ako se radi o čoporu pasa, onda se oni svi izmjeste u sklonište, a ukoliko se radi o posebno agresivnom psu, onda mi zovemo kafileriju da ga eutanazira", kazala je Hlubna za Klix.ba i dodala je da je stanje u vezi sa napuštenim psima na ulicama Sarajeva alarmantno.

"Bojim se da će ovo eskalirati i da će se pojaviti bjesnilo. Očigledno je da ni sklonište, a ni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja koji imamo nisu rješenje", zaključila je Hlubna.

(Klix.ba) 21.11.2012.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#208 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

:lol: ovo je klasični profil AV Mauvaca i ostale bagre! :D

Sent: 24. Dec. 2012. 11:40
From: WalkingDead
To: valterbranisarajevo
koji si ti idiot
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#209 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

valterbranisarajevo wrote::lol: ovo je klasični profil AV Mauvaca i ostale bagre! :D

Sent: 24. Dec. 2012. 11:40
From: WalkingDead
To: valterbranisarajevo
koji si ti idiot
Ja sam ga još sinoć prijavio, ali moderacija još spava.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#210 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Ako ništa drago mi je što smo svojom inicijativom izazvali njihovu reakciju..sada pjene i pokazuju svoje pravo lice! A ne mogu nam ništa... :dance:
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#211 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by saja_dj »

valterbranisarajevo wrote:Ako ništa drago mi je što smo svojom inicijativom izazvali njihovu reakciju..sada pjene i pokazuju svoje pravo lice! A ne mogu nam ništa... :dance:
previse se igraju sa psima sa bjesnilom. :dance:
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#212 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by muniza »

valterbranisarajevo wrote::lol: ovo je klasični profil AV Mauvaca i ostale bagre! :D

Sent: 24. Dec. 2012. 11:40
From: WalkingDead
To: valterbranisarajevo
koji si ti idiot
Šta će maksum, jedino na forumu može (pokušati) biti veliki dečko. Ne daj se ti pokolebati, vidim da si baš odlučan, svaka čast na tome :thumbup: Mala sugestija bi bila da ne treba slati preduge mailove već zaprijetiti masovnom tužbom i konkretno reći da zahtjevamo brzo i jeftino rješenje.
Ja sam tako uradio a druga stvar je da je i zatrpavanje mailovima kontraproduktivno. Eventualno neku online peticiju odraditi gdje će ljudi reći da su ogorčeni i spremni na sve pa i tužbe i samoorganiziranje...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#213 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Možda ne bi bilo loše da se obratimo i Ombudsmenima. Oni su već jednom reagovali i upozorili da ovoliki broj lutalica ugrožava ljudska prava. Njihova upozorenja i preporuke doduše nisu obavezujuća ali ipak često ih uzimaju u obzir zato što su državni službenici.

Pokušaću pronaći njihovu adresu.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#214 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

http://www.ombudsmen.gov.ba/

Evo.. nas interesuje područni ured Sarajevo...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#215 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Video prilog iz sinoćnjeg dnevnika TVSA

Intenzivirani napadi pasa lutalica u potrazi za hranom!

U četiri gradske općine do sada kastrirano oko 800 pasa

http://tvsa.ba/ba/vijesti/intenzivirani ... _za_hranom
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#216 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

huxley wrote:Izvor:

http://www.fao.org/fileadmin/user_uploa ... 6_2007.pdf

Ne vrše eutanaziju:

Albanija, Armenija, BiH

VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska..........

Prosječan broj dana koliko se psi zadržavaju u azilu: 12

Možda dodati u Valterov dopis, mada sam ja već poslao.
Opet zataškavanje istine i izvrtanje činjenica..
Zaboravljaš napomenuti Njemačku najjaču državu u EU koja je no kill (za one koji ne razumiju ovo znaci da ne vrse eutanaziju), Holandija također no kill, Grčka, Italija a ostale države minimalno prakticiraju eutanaziju kao što se može i vidjeti u planu koji je napravljan ove godine na nivou EU gdje sve zemlje trebaju da budu NO KIll.
http://kenzothehovawart.blogspot.com/20 ... -2016.html
S druge strane ta Danska i Finska dopuštaju sex sa životinjama pa valjda i mi hoćemo s njima u isti koš..
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#217 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

valterbranisarajevo wrote:Video prilog iz sinoćnjeg dnevnika TVSA

Intenzivirani napadi pasa lutalica u potrazi za hranom!

U četiri gradske općine do sada kastrirano oko 800 pasa

http://tvsa.ba/ba/vijesti/intenzivirani ... _za_hranom
Ako je neko iz ovog prologa jedino razumije to da psi napadaju i da ih treba pobiti ( a tek ovi sto leze izgledaju uzasno krvolocno i ovo stene) onda nama treba jos jedan rat. Posebno s obzirom na to da se naglasava da psi koji napadaju su imali vlasnika koji ih je izbacio..
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#218 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

valterbranisarajevo wrote:Upozorenje Veterinarske inspekcije Kantona Sarajevo – strah od pojave bjesnila!

Čopor pasa lutalica napao dječaka na Dobrinji i rastrgao mu ruksak

Da željno iščekivani azil u Prači ni izbliza nije riješio problem napuštenih životinja na ulicama Sarajeva pokazuju svakodnevni napadi pasa lutalica na stanovnike glavnog grada. Posljednji u nizu dogodio se jutros u sarajevskom naselju Dobrinja, gdje je čopor pasa napao devetogodišnjeg dječaka.

Kako nam je kazao njegov otac Admir Kolić, napad od kojeg je dječak doživio šok desio se oko osam sati u ulici Mustafe Latifića.

"Pošao sam da odvedem sina u školu, on je iz zgrade izašao malo prije mene i taj čopor pasa ga je samo okružio i nasrnuo na njega. Kada sam izašao vidio sam dijete okruženo psima koji ga napadaju", kazao nam je Kolić.

Preplašeni dječak se od pobjesnjelih životinja pokušavao odbraniti torbom koju je imao, a koju su mu psi rastrgli.

"Pse sam uspio otjerati tek nakon što nam je komšija priskočio u pomoć. Da nisam odmah izašao iz zgrade, ne smijem ni pomisliti šta bi bilo. Rastrgali bi ga", kazao nam je ogorčeni otac.

Kaže da je isti čopor pasa i njega napao prije nekoliko dana te da je jutrošnji napad prijavio Veterinarskoj inspekciji Kantona Sarajevo.

Glavna inspektorica Joka Hlubna potvrdila nam je ovu informaciju i kazala da će oni što prije poslati dopis da se psi koji su napali dječaka odvedu u azil u Prači.

"Ako se radi o čoporu pasa, onda se oni svi izmjeste u sklonište, a ukoliko se radi o posebno agresivnom psu, onda mi zovemo kafileriju da ga eutanazira", kazala je Hlubna za Klix.ba i dodala je da je stanje u vezi sa napuštenim psima na ulicama Sarajeva alarmantno.

"Bojim se da će ovo eskalirati i da će se pojaviti bjesnilo. Očigledno je da ni sklonište, a ni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja koji imamo nisu rješenje", zaključila je Hlubna.

(Klix.ba) 21.11.2012.
90% vlasnickih pasa po avlijama (a posebno onih lovackih koji su u direktnom dodiru sa divljim zivotinjama koje prenose bjesnilo) nije cijepljeno protiv bjesnila tako da ako se ono pojavi najmanji ce problem biti lutalice vjeruj..
Osim toga neka Hulbna radi svoj posao koji ne radi umjesto što huška i prepada narod bjesnilom da skrene pažnju sa svog nerada.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#219 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by forest gump »

Samo žestoko i svaka čast za inicijativu.

Dosta više paščadi na ulici.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#220 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

micki125 wrote:
Phia wrote:
huxley wrote:Izvor:

http://www.fao.org/fileadmin/user_uploa ... 6_2007.pdf

Ne vrše eutanaziju:

Albanija, Armenija, BiH

VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska..........

Prosječan broj dana koliko se psi zadržavaju u azilu: 12

Možda dodati u Valterov dopis, mada sam ja već poslao.
Opet zataškavanje istine i izvrtanje činjenica..
Zaboravljaš napomenuti Njemačku najjaču državu u EU koja je no kill (za one koji ne razumiju ovo znaci da ne vrse eutanaziju), Holandija također no kill, Grčka, Italija a ostale države minimalno prakticiraju eutanaziju kao što se može i vidjeti u planu koji je napravljan ove godine na nivou EU gdje sve zemlje trebaju da budu NO KIll.
http://kenzothehovawart.blogspot.com/20 ... -2016.html
S druge strane ta Danska i Finska dopuštaju sex sa životinjama pa valjda i mi hoćemo s njima u isti koš..
da, njemačka jeste ekonomski najjača država eu, i oni sebi mogu priuštiti šta hoće.

mi jedino možemo priuštiti šintore i to je to. ko želi privatno da finansira azil, bujrum, al neka se okani budžeta.
Šintori koštaju previše u odnosu na kombinovane mjere kastracija, čipiranja vlasničkih pasa, azila i kažnjavanja vlasnika za izbacivanje životinja..tome teži cijela EU a mi ako hoćemo da ostanemo balkanski barbari i crna rupa evrope možemo..
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#221 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

Ovo smo mi a ovo su "garant" raskopali psi..

Image
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#222 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by saja_dj »

Phia wrote: Šintori koštaju previše u odnosu na kombinovane mjere kastracija, čipiranja vlasničkih pasa, azila i kažnjavanja vlasnika za izbacivanje životinja..tome teži cijela EU a mi ako hoćemo da ostanemo balkanski barbari i crna rupa evrope možemo..
Kažnjavanja vlasnika, pa vlasnik auta se ne kazni kad ga ostavi na trotoaru a da ne pričamo o "vikendašima" koji na godisnjem iz zatvora malo pljackaju po gradu. Vec smo najcrnija rupa i trenutno stanje oko lutalica se nece rijesiti ovim "civilizovanim" nacinom. Kamoli nekome objasniti da pas nije igracka za djete koju ce kasnije da baci na ulicu.

Kao da nisu njemci i co. pobili sve pse prije usvajanja novog "no kill" zakona...
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#223 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by muniza »

Phia wrote: Šintori koštaju previše u odnosu na kombinovane mjere kastracija, čipiranja vlasničkih pasa, azila i kažnjavanja vlasnika za izbacivanje životinja..tome teži cijela EU a mi ako hoćemo da ostanemo balkanski barbari i crna rupa evrope možemo..
Ma dobro, ne moraju to striktno biti šintori, mogu se po potrebi angažirati i lovačka društva, honorarno zaposliti zatvorenike, mesare, studente...

Blaga ironija ali djevojko draga sve humane mjere mogu se početi primjenjivati tek od momenta kada se sadašnje stanje riješi. Na žalost ne može drugačije nego silom a upravo zaštitnici životinja za to snose najveću krivicu.

A da smo crna rupa europe najbolje pokazuju naše ulice zajedno sa lutalicama ;)
Znam da ste navikli i odrasli sa paščadima po vašim kasabama ali to stvarno nije za jedan ozbiljniji grad...
1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#224 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

Phia wrote:
muniza wrote:
Phia wrote: Šintori koštaju previše u odnosu na kombinovane mjere kastracija, čipiranja vlasničkih pasa, azila i kažnjavanja vlasnika za izbacivanje životinja..tome teži cijela EU a mi ako hoćemo da ostanemo balkanski barbari i crna rupa evrope možemo..
Ma dobro, ne moraju to striktno biti šintori, mogu se po potrebi angažirati i lovačka društva, honorarno zaposliti zatvorenike, mesare, studente...

Blaga ironija ali djevojko draga sve humane mjere mogu se početi primjenjivati tek od momenta kada se sadašnje stanje riješi. Na žalost ne može drugačije nego silom a upravo zaštitnici životinja za to snose najveću krivicu.

A da smo crna rupa europe najbolje pokazuju naše ulice zajedno sa lutalicama ;)
Znam da ste navikli i odrasli sa paščadima po vašim kasabama ali to stvarno nije za jedan ozbiljniji grad...
A ozbiljnog grada..ne znam odakle bi pocela od ozbiljnosti..
Mozda da pocnes od ozbiljnosti problema pasa lutalica koji svakodnevno napadaju gradjane, koji po citavu noc laju tako da ljudi ne mogu zaspati i koji su poklali cetiri kengura u zoo vrtu i gotovo sve macke po Sarajevu.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#225 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by muniza »

Phia wrote:
Mozda da pocnes od ozbiljnosti problema pasa lutalica koji svakodnevno napadaju gradjane, koji po citavu noc laju tako da ljudi ne mogu zaspati i koji su poklali cetiri kengura u zoo vrtu i gotovo sve macke po Sarajevu.
Ili od ozbiljnosti da su politicari pok(l)rali sav narod i sad imamo 50% nezaposlenih i svaki dan pljacke. A buka koja ti smeta e pa znas u EU ljudima smeta ezan jer je buka i tamo se ne smije svirati autima kroz citav grad svake srijede i subote kad je vjencanje a kod nas ozbiljnih smije..
E pa super, kad si tako pametna sada ti otvori posebnu temu gdje ćeš iznijeti konkretne prijedloge kako riješiti siromaštvo i kriminal a ovu temu prepusti onima koji se razumiju za razliku od tebe.

Ovdje se predlažu konkretne mjere jer se jasno vidi da je dosadašnji način bio totalno neefikasan i da se broj lutalica iz godine u godinu dupla. Sve što se predlaže je lako, brzo i jeftino rješivo tako da to može biti jedna od prvih mjera koja će od Sarajeva napraviti ozbiljan grad.

Sretno sa rješavanjem ozbiljnijih problema od ovoga!
Locked