Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#176 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by mentalist »

KIseljak12 wrote:Ok, shvatili smo, WalkingDead će pobiti šintore ako se pojave, skupa sa onima što su ih prizivali. :D

Hajmo sad malo se vratit na temu, ne dajmo trollovima da je unište.
Možemo se zezati, ali problem je tu. Dok vlast nešto ne preuzme i dalje će biti tu. Prihvatilište od par stotina boxova će privremeno osloboditi ulice, a šta sa ostalim. Svaki pas zahtijeva minimalne uslove, sa jednog cuke na drugog u mjerama, približno 4 kvadratna metra. Neka je 10000, mada neki tvrde da ih je više, to je 4 hektara samo za pse. To je ako ćemo raditi po "PS"-u.
Ako već hoćemo biti humani, odrediti razuman termin oko roka udomljavanja da se pruži šansa da ostane živ. Ako prodje rok-eutanazija. Držati ga do "božije volje" ...........
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#177 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by zipoo »

Veceras u mahali cuo se pucanj i skicanje lutalica i nakon par sekundi tisina. Izgleda da je narod uzeo stvar u svoje ruke.
Last edited by zipoo on 24/12/2012 00:15, edited 2 times in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#178 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

zipoo wrote:Veceras u mahali cuo se pucanj i skicanje lutalica i nakon par sekundi tisina. Izgleda da je narod uzeo stvar u svoje ruke.
Kod mene ih rastjeruju petardama i "topovskim udarima" sa balkona. I onda cuke bježe na drugi kraj ulice...
YaSSaL
Posts: 15
Joined: 24/02/2009 13:34

#179 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by YaSSaL »

Smijesna tema, smijesni ljudi koji su je pokrenuli i smijesni oni sto podrzavaju ovaj kretenizam (ili ti ga egzekucije, ubistva, smaknuca, itd)...

Uvescete sinteraj opet, al' u qrc-u... ;-)
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#180 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

Nagradno pitanje za 100 bodova. Koliko čujete pasa na ovom snimku, pe,t deset ili možda 15 ? Ja čujem između deset i petnaest ...



User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#181 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

YaSSal wrote:Smijesna tema, smijesni ljudi koji su je pokrenuli i smijesni oni sto podrzavaju ovaj kretenizam (ili ti ga egzekucije, ubistva, smaknuca, itd)...

Uvescete sinteraj opet, al' u qrc-u... ;-)
Smiješan si ti i tvoji istomišljenici.

Možda si donekle upravu. Možda šinteraj i ne bude potreban. Možda se sve samo od sebe riješi. LJudi su bijeni jer znaju da nisu problem psi, problem je politika i korupcija te činjenice

1. Da psi, gladuju, međusobmo se "kolju" i smrzavaju se
2. Da građani strahiuu od pasa lutalica
3. Da neko ( ljudi bliski SDA i lopovska družina oko tzv udruženja) uzima pare a da ne pomaže ni životinjama ni građanima.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#182 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Truba »

bach wrote:Nagradno pitanje za 100 bodova. Koliko čujete pasa na ovom snimku, pe,t deset ili možda 15 ? Ja čujem između deset i petnaest ...



nemam namjeru slušati
oko kuće su mi 2 napala jednog i nimalo ugodno...
treći mi spavao na pragu dok nisam petarde nabavio

i dalje ga žalim kad spava i gladuje na -15

humano je uspavati životinju
1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#183 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

Phia wrote:U Bosni je glavno rjesenje za sve UBIJ.
Ljudi koji se malo dublje unose u problem pasa na ulici znaju da je najveci broj istih nastao tako sto ste vecina vas nece da kastrira svog psa vec je lakse izbacit kad se okoti ili uzeti iz neke furke pa izbaciti kad vam dodije. Isto tako se jako veliki broj pasa donosi iz ruralnih dijelova u grad, pa tako mi sto malo obracamo paznju svako malo vidimo da osvane neki novi pas totalno dezorjentisan, kao da je pao s marsa. Od pasa na ulici vrlo malo prezivi potomaka jer je previse toga sto ih unistava bolesti, borba za teritorij, agresivni ljudi..da se vise nijedan pas ne koti od ovog momenta za godinu dana ih ne bi pola bilo jer imaju previse prirodnih neprijatelja koji ih decimiraju.
U drzavi u kojoj nista ne stima, u kojoj na svakom dijelu imamo okeane smetlja (koji za neko cudo nikom ne smetaju), svaki dan imamo pljacke, oruzane napade ljudima eto smetaju cuke koje nista drugo nemaju u glavi vec da ujedaju narod jer to im je inace jedina funkcija u zivotu. Ja za svog zivota nikad nisam dozivjela da me pas ujeo ali sam se nagledala ljudi koji vriste kad ih pas pogleda, koji kad pas krene prema njima i mase repom da se igra oni vriste i deru se da ih je ugrizao pa ga pocnu udarati..ili naravno kad zena hoda s djetetom pocne da vristi jer je pas pogledao sta ce dijete nego prenijeti na sebe taj bolesni strah i biti isto..Ne kazem da nema copora koji brane svoj teritorij i laju na ljude ali procenat ujeda (ovdje mislim na prave ujede ne na necije halucinacije i vijesti gdje se na slici vidi rastrgana torba isl) u odnosu na broj pasa je isti kao procenat napada pljackasa na narod u odnosu na ukupno stanovnistvo u Sarajevu. Zasto se vi dusebriznici ne zalazete da se eutanaziraju ovi kriminalci, pljackasi? Da se barem dozivotno zatvore??
Ja isto zelim da se psi sklone s ulice ali ne ljudima bude bolje jer ce ljudima uvijek neko i nesto smetati nego da se oni spase od ljudi ovdje (a vecina ih je takva) koji su zeljni ubijanja i nije im rata bilo dosta, i koji lijece svoje frustracije na neduznim stvorenjima. Sram da bude sve huskace koji prozivaju na ubijanje sad kad je zima i ove zivotinje se mrznu na minusima a vi iz toplih soba hocete da ih dokrajcite..trpate sve pse u isti kos i boli vas neka stvar sto ce radi 10% agresivnih pasa stradati 90% pitomih. To je isto kao kad ljudi s vana kazu za nas bosance da smo svi lopovi i ubice jer tamo skoro svi bosanci imaju kriminalni dosje. Mislite da cete rijesiti ista da sad sve eutanazirate pse..nikad..sintori su bili pa je uvijek bilo pasa jer vecina ovih sto pisu su licemjeri koji sami izbacuju zivotinje na ulicu. Amerikanci ih eutanaziraju pa ih uvijek ima jer nisu rijesili problem sa razmnozavanjem zivotinja kod vlasnika..ali to je valjda demokratija..ubij najslabijeg koji ne zna da prica..
Ljudi se boje za svoju djecu..u mom dijelu grada se djeca igraju sa cukama i vole ih jer su odgojeni tako..s druge strane ja se pitam kako uopste smijete pustiti svoju djecu samu u ovom gradu gdje se svako malo pljacka i ubija neko..psi su tu smjesni..
Osim toga ova anketa je nepravedna i nepotpuna..ovo nisu jedina rjesenja za rjesavanje problema. Gdje su kastracije (koje su u cijeloj evropi dokazano sredstvo - i to obavezna kastracija svih pasa i vlasnickih i napustenih), cipiranje, kaznjavanje za izbacivanje pasa, porezi?? Kako ce npr ista funkcionisati kad su gospoda veterinari digli cijenu kastracije na evropski nivo..pa lakse je izbaciti psa na ulicu zar ne..i onda se zaliti da ujedaju..Zasto trazite od vlasti da pobije pse zato ih ne tuzite jer krse zakon? Zasto ih ne natjerate da umjesto sto kradu uloze taj novac u rjesavanje problema kao sto radi cijela evropa. Zasto mi moramo uvijek biti crna ovca u koju upiru svi prstom i govore - balkanski barbari i samo se ibrete nasoj nekulturi. Ali ne, u Bosni samo ima rjesenje UBIJ.
Tako zucno se zalazes za prava podivljalih pasa lutalica, a na avataru ti stoji macka, zivotinja koja je u Sarajevu pred istrebljenjem, upravo zahvaljujuci lutalicama. Ili je ta maca mozda preparirani trofej kojeg je neki od tvojih ljubimaca zaklao?

Muka mi je od licemjera, fuj.
pasce
Posts: 9
Joined: 05/12/2012 21:02

#184 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by pasce »

bach wrote:
pasce wrote:Što se mene tiče zadovoljio bih se sa minimalnom korekcijom zakona.
Gradom hoda hiljade pasa lutalica. 95% ljudi koje ima pse ne stavlja im brnjice, a policija koristi zakon koji govori da psi koji imaju vlasnike moraju imati brnjice i biti na uzici na javnoj površini, samo kada ga zloupotrebljava obračunavajući se sa pojedincima, dok siledžije redovno prolaze nekažnjeno.
Dakle, dok se ne naprave azili i ograđene površine za pse, da se zakon o "brnjicama i uzicama" a posebno dio sa brnjicom stavi van snage.
Kada se riješi problem uličnih pasa i napravi se minimum po jedna lokacija u svakoj opštini gdje ljudi mogu pustiti psa da slobodno se kreće, onda se zakon u današnjoj formi može provoditi.
Naravno, da svaki čovjek koji ima psa odgovara za ono što pas napravi, isto kao što svaki roditelj odgovara za svoje dijete, svaki vlasnik auta ono što je autom napravio, zloupotreba noža, sarafcigera, cigle, čekića, itd.
Policija je loša, a ovakva šuplja i nenormalna pravna regulativa im omogućava da se po zakonu kurče.
Ili još jedna mogućnost, a to je da se zabrani izvođenje pasa uopšte na javne površine ili da se uopšte zabrani držanje pasa, direktno i otvoreno. To uostalom današnja zakonska regulativa govori, samo indirektnim putem. Jer vlasnik psa ako nema vlastito zemljište, ne može psu pružiti dovoljno kretanja (radi zakona da pas mora biti na uzici i sa brnjicom.
Naravno, nedvosmisleno sam za izgradnju azila i svakako protiv puke eliminacije svih pasa lutalica, jer 95% njih nisu uopšte agresivni. Mnogo veća mogućnost je da vas povrijedi čovjek a ne pas, pa agresivne ljude niko ne miče sa ulica, a pogotovo ih ne ubija. Uostalom to potvrđuje i statistika. I danas veterinarska inspekcija je dužna da ukloni i uspava svakog agresivnog uličnog psa za kog ima dokaza da je takav.
Pas je domaća životinja. Nije tražio da to bude, nego ga je čovjek iskoristio i napravio takvim. Sad ga želi ubiti jer od njega nema dovoljno koristi i jer se prema njemu ponašao neodogovorno. Da budem otvoren, u dijelu Bosne koji je "naš" od rata pa na ovamo vodi se kampanja protiv pasa jer su oni prljavi i drže ih ljudi koji nisu posebno ili nisu uopšte islamski orijentisani. Svi zakoni i sve ostalo što se radi je čisto sprovođenje sile kako nad vlasnicima pasa, tako i nad psima sa ulica.
Psi na ulicama su se davno mogli staviti pod kontrolu i to bez nekih ogromnih troškova. No pare su pokrane i kardu se i danas, kao i za sve drugo, pa su sad krivi oni, krivi su vlasnici, kriva su udrženja za zaštitu životinja, itd. Samo nisu krivi oni koji su opljačkali sve da bi se enormno obogatili.
Jedan azil za 500 pasa može priuštiti svaka sarajevska opština već 10 godina. Da ima 4 azila po 500 pasa i da su u pogonu 5 godina, stvari bi se totalno stavile pod kontrolu.

ti si jedan od onih građana svijeta koji miliša da su svi ljudi i psi dobri. Nažalost nije. Ima dobrih ljudi i dobrih pasa. Ima loših ljudi i loših pasa. Ja sam imao nesreću da nailazim i na jedne i na druge
Meni ulični psi ne smetaju, mada neku noć su me izgrizli dok sam spašavao jedno štene. Da to nisam radio, ne bi me ujeli.
Da rekonstruišemo situaciju:

Hodao si besposlen i vidio negdje promrzlog i usamljenog cuku. Kao dobričina si se sažalio, pričao, htio da ga pomiluješ itd. Da ga ohrabriš i utješiš itd. Dijalog tebe i cuke

TI: Ma cukice slatkice, ma što si mi sladak, ma što si mi divan, ma što si mi kras
CUKO: Grrr, grrrrrrrrrr
Ti: Ma ko je tebe dirao, tako slatkog, tako ....
CUKO: Grrrrrrrr, grrr av grrrrrrrrrrrrrrrr, av grrrrrr avvvvvv avvv grrrv avvv griz, njam mljac, av av ava mljac , grrrrr, ava av
Ti: je li te nešto boli dušo


Sjedeće čega se sjećaš je da ležiš na stolu u hitnoj da te med. tehničar pita "Je li te nešto boli dušo" ?

Nisi nažalost ni prvi ni jedini kojem je ovo bila škola i drugi put ćeš pametnije što bi rekao moj omiljeni pjesnik Gibonni. Znam nekoliko ljubitelja pasa koji su skupo platili svoju ljubav prema psima, te u im u hitnij morali spašavati prste ili tkivo noge. Tim ljudima koji su kasno došli pameti nije žao ni razderanih farmerki ni poderane jakne, nije im žao ni šavova ni modrica. Žao im je da su vjerovali u nešto, vjerovali su da su psi posebna, koro nadnarvna bića, divna, umiljata plemenita bića koja samo donose radost. Ipak, na najgori mogući način su shvatili da i psi kao i ljudi mogu biti i agresivni i krvoločni i nanositi bol.
Svaka čast na vremenu koje si proveo pišući ove gluposti.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#185 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

valterbranisarajevo wrote: Vrijeme je da počnemo kontaktirati političare putem maila, facebook profila ili na drugi dostupan način. Kulturno i argumentovano!... :dance:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#186 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Podaci Hitne pomoći iz 2011. godine

U prvih deset mjeseci ove godine pomoć je zatražilo 413 pacijenata.

Podaci Hitne pomoći iz 2012. godine

a da nisu bezopasni potvrđuje podatak iz Hitne pomoći da je oko 1.000 građana zbog toga zatražilo ljekarsku pomoć ove godine.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#187 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by muniza »

@walkingdeadkontradiktornimladimuslimanprovokator:

Evo u nastavku ću postaviti svoj post koji sam stavljao na raznim temama o psima, slao avmau mlakonjama i još ponekoj organizaciji ali niko nikad nije ni na koji način reagirao, odgovorio. Tek nakon što ovo pročitaš, djeluješ, nešto korisno napraviš možeš se javljati na ovakve teme gdje ljudi imaju konkretne prijedloge. Ups, malo je kasno jer to više nisu mali kučići već telad koja ima svoje kučiće al bože moj, nikad nije kasno ;)

"muniza je napisao/la: 1. Februar 2012.: "Ne znam gdje da ovo javim pa evo ovdje ću a vi ljubitelji životinja to proširite dalje.
Uglavnom u Halilovićima (carinski terminali, alipašin most), na velikom parkingu ima jedna cijela familijica sa nekih 7-8 kučića. Pa eto, dok su još koliko toliko mali razdjelite to, rasprodajte il šta već prije nego ih vozovi izgaze i sl..."

2. Mart 2012. : Ovo postavih na raznim temama i forumima al nigdje niko ne odgovara niti reagira. Riječ je o velikom parkingu, šinama, znači prostor gdje psi baš i nemaju dovoljno hrane i vode, ja ih povremeno pripazim kada prolazim tuda ali je daleko od dovoljnog.
Imam osjećaj da ljubitelji i zaštitnici lutalica reagiraju tek kada neko bude izmasakrirano ili šta već, a i tada se reakcije svode na mahalanja po forumima i FB.
Ako ih nećete udomiti sada kad su mali i slatki ne znam kad ćete, ovo je samo jedan izolovan slučaj, grad je pun kučića koji se lagano pretvaraju u 11227892797974. generaciju lutalica....
Širite ovo dalje ne bi li se neko sjetio nešto napraviti...


3. Decembar 2012.: Da sam sebe citiram, niko ni na forumima niti na mailovima od Av Mau i još jedne organizacije nikad nije ni odgovorio a kamoli šta pokušao poduzeti.
Evo vidite šta je sada bilo na toj lokaciji: http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/dok ... posmatrali

Aferim omladino!

I da dodam, ovaj citat je iz februara ove godine..."
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#188 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

U ovom članku možete vidjeti kako neki političari razmišljaju o ovom problemu. Jedini razlog je strah od reakcije udruženja. Nasuprot tome strah ljudi koji su ih doveli na vlast i iz čijih džepova primaju plate i paušale njima je sasvim nevažan.

Također procjene ljudi iz veterinarske struke su da bi se kastracijom problem lutalica riješio tek za 10 godina.

Građani Sarajeva sve češće traže eutanaziju pasa lutalica
Zbog sve učestalijih napada gladnih i agresivnih životinja brojni građani mišljenja su da bi problem pasa lutalica u glavnom gradu prije početka turističke sezone trajno trebalo riješiti uvođenjem eutanazije bolesnih i opasnih čopora.

S obzirom na to da su najugroženija djeca, u Vijeću roditelja Kantona Sarajevo kazali su nam da je, osim sterilizacije, najbolje rješenje i uspavljivanje, odnosno eutanazija životinja.

Prednost ljudima

- I pored azila, psi i dalje haraju Dobrinjom i ostalim naseljima. Životi djece su nam ugroženi. Napadnuti đaci imaju traume za cijeli život. Sterilizacija je samo jedan vid borbe, ali nemoguće je da samo s njom uspijemo izaći nakraj. Volimo životinje, ali prednost dajemo ljudima, pa zato ne treba bježati od eutanazije. Ona je opravdana ako je životinja bolesna, agresivna, sakata ili povrijeđena. Strahujemo od svakodnevnih napada, zaraze i epidemije - rekli su nam u Vijeću roditelja.

Međutim, većina stručnjaka je protiv eutanazije. Profesorica na Veterinarskom fakultetu i poslanica Saveza za bolju budućnost BiH u Skupštini Kantona Selma Filipović smatra da problem jedino možemo riješiti sterilizacijom i kastracijom, odnosno sprečavanjem razmnožavanja pasa.

- Eutanazija je nehumano djelo i ne smijemo dozvoliti da se uradi u našem gradu. Takvo djelo diglo bi na noge sva udruženja, nevladin sektor, kao i strance koji nam uvijek bdiju nad glavom. Ipak sam za ona humanija i manje bolnija rješenja. Treba raditi na smanjenju njihove populacije, ali nikako ne na ubijanju - kazala je profesorica Filipović.

Prema njenom mišljenju, problem bi donekle ublažilo i udomljavanje pasa u zemljama Evropske unije.
Loši uvjeti

- Zbog boljih primanja oni se mogu brinuti o psima. Zbog neimaštine dešava se da Sarajlije ostavljaju svoje ljubimce na ulicama. Nismo se proslavili ni s azilom u Prači. Stranci koji su nas prije nekoliko dana posjetili iz Velike Britanije nazvali su ga koncentracionim logorom. Oni smatraju da su uvjeti u njemu loši za životinje - istakla je Filipović I dodala da je pretjerano mjesečno izdvajanje 157 maraka za boravak i liječenje jedne životinje u azilu u Prači.

Dugoročno rješenje gorućeg problema

Prema mišljenju Nedima Brdarića, direktora Veterinarske stanice KS, jedino trajno rješenje kojem trebaju težiti kantonalne i federalne vlasti su redovna izdvajanja za kontinuiranu sterilizaciju i kastraciju pasa.

- Nedostaje nam novca za postupke koji bi dugoročno riješili ovaj gorući problem. To je jedini pravi put koji će nam tek za deset godina pokazati svoj efekt. Protivnik sam eutanazije - rekao je Brdarić.

Dnevni Avaz
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#189 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Jokericious »

Ma ovaj walking je onaj mali sto se zalio da je nizak i da ga niko ne voli, da nema prijatelje i da vise voli zivotinje od ljudi. Nesto kao icecube mu nik bio. Samo ignore. I bilo bi dobro ako bi mogla administracija da se pobrine za njega.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#190 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

WalkingDead wrote:Imam i ja traume od ljudi iz djetinjstva, ko ce meni pomoci ? Jel treba da pocnem ubijati ljude ? Ko zna...

A na djete balavo zalaje pas ko da je smak svijeta, sta ce kad su mu roditelji d3bil1.

Imao sam vise problema nego iko od vas, ali sa zivotinjama nikad, one nisu nezahvalne kao ljudi i imaju cak vise razumijevanja.
koga briga sto ti ne znas sa ljudima
a jadno pasce koj esi ti uzeo,nemre da govori,svasta bi culi
1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#191 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

valterbranisarajevo wrote:
valterbranisarajevo wrote: Vrijeme je da počnemo kontaktirati političare putem maila, facebook profila ili na drugi dostupan način. Kulturno i argumentovano!... :dance:
I medije, dodao bih. Krajnje je vrijeme da i oni urade nesto vise od pukog izvjestavanja o napadima pasa lutalica, apelujmo na njih da pokusaju animirati javnost i konacno prozovu odgovorne.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#192 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

nemoj sebi previse pridavati znacaja
znamo da se finansiras od love po repini pa prema tome nemoj nas zamarati svojim zivotnim problemima ovdje za koje ti lijeka nema
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#193 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by uglavnomja »

valterbranisarajevo wrote: - Nedostaje nam novca za postupke koji bi dugoročno riješili ovaj gorući problem. To je jedini pravi put koji će nam tek za deset godina pokazati svoj efekt. Protivnik sam eutanazije - rekao je Brdarić.

Dnevni Avaz

ljepota :roll:

i to kad bi se madzionicarskim trikovima svi psi sterilizirali danas.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#194 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

pa nema para,potrebne su pare za takav vid radnje
dok oni dadnu pare cuke se kote li kote
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#195 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Evo još jednom adresa, ja sam poslao na ove adrese + načelnik moje opštine + nadležna opštinska služba, sa manjim modifikacijama;

[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]

Naslov:

Zahtijevam akciju - napadnut sam od strane pasa lutalica

(dakle nešto dramatičnije od generičkog naslova, ovo je moje iskustvo, a može i tipa: 'Broj napadnutih građana raste....')

Tekst:

Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH

Ukoliko nemate vremena da čitate sve ovo ispod, član sam grupe građana (većine), koja traži:

- Moratorij na postojeći zakon
- Uklanjanje pasa lutalica sa ulica - privremeno vraćanje šintera i brzo smanjenje broja
- Revizija zakona - maksimalno zadržavanje pasa u azilu 15 dana
- Ukoliko pas nije preuzet, eutanazija.

KAO U Sloveniji, Hrvatskoj, Francuskoj, USA...................Lažu nas i vas da smo morali uvesti ovaj zakon.

Molim vas da predložite / glasate / lobirate za ovo gore. Ja vam samo mogu obećati glas ako se ovo riješi.

A ako imate vremena, ovdje je više detalja. Molim vas da posjetite i teme na forumima.

- poslanicima/zastupnicima Parlamentarne skupštine BiH i političarima na svim ostalim nivoima vlast;


Nakon donošenja Zakona o dobrobiti životnja u Parlamentarnoj skupštini BiH 2009. godine došlo je do enormnog povećanja broja pasa lutalica na ulicama BiH gradova, a posebno u Sarajevu.

Problem je eskalirao ove godine a posebno u dolaskom zime, jer ti psi sve češće napadaju ljude što je stvorilo ogroman strah kod građana koji strahuju od izlaska na ulicu pa čak i od slanja djece u školu.

Prema podacima Hitne pomoći Sarajevo samo u 2012. godini njima se za medicinsku pomoć obratilo oko 1.000 građana kiji su bile žrtve napada, što znači da je broj napadnutih sigurno puno veći (građani koji su pomoć potražili u nekoj drugoj medicinskoj ustanovi ili nisu uopšte potražili pomoć). Pored ljudi žrtve napada su i druge životinje: psi kućni ljubimci, mačke, pa i životinje u ZOO vrtovima. Ne treba posebno napominjati da i psi lutalice kojima je ovaj zakon trebao donijeti dobrobit također užasno pate: gladni su, smrzavaju se, često napadaju jedni druge i grizu do smrti!

Mi smatramo da je ishitreno donošenje ovog Zakona a posebno njegovih članova u kojem se ukidaju kafilerije odnosno šintorska služba i ukinuta mogućnost humane eutanazije lutalica a umjesto toga uvedena institucija azila pogrešna i ne može riješiti ovaj problem!

Također, smatramo da su poslanici koji su glasali za ovaj Zakon izmanipulisani od strane domaćih i stranih Udruženja za zaštitu životinja pričom da je donošenje ovog zakona odnosno zabrana eutanazije zahtjev EU. U zakonu o veterinarstvu Republike Hrvatske i dalje postoje opcije koje omogućavaju ono što je kod nas zabranjeno. Vjerovatni razlog ove manipulacije je taj što su neki ljudi iz ovih udruženja vidjeli priliku za dobru zaradu tako što će putem azila izvlačiti novac iz budžeta jedinica lokalne samouprave. U prilog tome ide i činjenica da su azilima sada profesionalno zaposleni baš ljudi iz tih udruženja.

Sarajevo (Kanton, Grad i opštine) je ispunilo svoje obaveze prema Zakonu jer finansira čak tri azila za pse lutalice ( Prača, Faletići i Gladno Polje). Međutim, i pored toga broj lutalica na ulicama se nije smanjio nego najmanje udvostručio, što nas navodi na opravdan zaključak da se uz pomoć azila ovaj problem ne može riješiti. Trenutno na ulicama Sarajeva ima između 12.000 – 15.000 pasa lutalica iziritiranih glađ,u a sutra možda zaraženih i bjesnilom, spremnih da napadnu dijete ili nemoćnu staricu!

Također, građani su sa razlogom ogorčeni što se na ovaj način iz njihovi džepova putem budžeta izvlači ogroman novac. Cijena za boravak jednog psa u azilu od 153 KM je bezobzirna pogotovo ako se uzme u obzir da je to gotovo pola penzije koju prima više od 80% penzionera u FBiH.

U trenucima kada Kanton Sarajevo grca u: socijalnim, komunalnim, saobraćajnim i zdravstvenim problemima mi smatramo da bi se ovaj novac morao iskoristiti za prioritetnije stvari (povećanje broja korisnika javnih kuhinja, sanaciju vodovodne mreže, nabavku medicinske opreme za dijagnostiku....)

Iako ne posjedujemo precizne informacije o broju lutalica u drugim gradovima, iz novinskih članaka dostupnih na Internetu evidentno je da slične probleme imaju i stanovnici: Mostara, Bihaća...a ne smijemo zaboraviti ni tragični slučaj iz Travnika kada je djevojčicu koja je pokušala da pobjegne od napada pasa lutalica udario auto i usmrtio je.

Očigledno je da napadi pasa lutalica više nisu izolovana pojava kako ih se ranije predstavljalo, u namjeri da se relativizuje i minimizira značaj tog problema, i da je krajnje vrijeme da se odgovorno pristupi njegovom dugoročnom rješavanju..

Zbog svega gore navedenog mi građani zabrinuti za našu bezbjednost i bezbjednost naše djece tražimo od poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH da pokažu građansku odgovornost prema onima koji su ih izabrali na funkcije i pokrenu inicijativu da se sporni dijelovi zakona, makar privremeno, suspenduju, i da se jedinicama lokalne samouprave koji na drugi način ne mogu riješiti problem pasa lutalica dozvoli ponovno osnivanje šintorske službe koja će sa ulica ukloniti pse lutalice i humano ih eutanazirati.

Vremena je malo, zlo se osjeća u zraku i samo je pitanje dana kada će neko ovaj nemar i haos platiti svojim životom. Budite na strani građana i pomozite nam da zajedno spriječimo zlo!
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#196 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by tcz »

WalkingDead wrote:Imam i ja traume od ljudi iz djetinjstva, ko ce meni pomoci ? Jel treba da pocnem ubijati ljude ? Ko zna...

A na djete balavo zalaje pas ko da je smak svijeta, sta ce kad su mu roditelji d3bil1.

Imao sam vise problema nego iko od vas, ali sa zivotinjama nikad, one nisu nezahvalne kao ljudi i imaju cak vise razumijevanja.
kakav si ti idol :-)

http://www.klix.ba/vijesti/bih/copor-pa ... /121121038

http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika ... /120126074

http://www.24sata.hr/svijet/sarajevo-u- ... ike-249006

Sintore vratiti jer se ovi iz udruzenje ne snalaze samo lovu uzimaju a lutelice se gomilaju.
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#197 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by saja_dj »

WalkingDead wrote: Cisto koristim curu u seksualne svrhe :-D
Pricas o primitivizmu a onda o ljudima pricas kao objektima za koristenje :?

Zasto su roditelji debili ako puste djete da se igra pred kucom pod strahom hoce li naletit copor koje moze (a ne mora naravno) izazvati traume?

Nema druge osim eutanazije. Nismo mi civilizovano drustvo jer da jesmo ne bi bilo 11.000 lutalica na ulicama.

Av mau i ostala udruzenja samo peru pare preko ledja gradjana i zivotinja. Napravise dzunglu od grada.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#198 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Također obavijestite o akciji i vaše prijatelje za koje smatrate da bi mogli podržati akciju. Pošaljite im link teme na mail i facebook. :dance:

Samo tako možemo razbiti medijsku blokadu iz koje se stiče pogrešan utisak da su svi građani za rješavanje problema kako su zamislili azilaši..a očigledno je da nije tako!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#199 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Potencijalna opasnost od čopora pasa lutalica

Zbog elementarne nepogode, desetine hiljada pasa lutalica, koliko se procjenjuje da ih ima u BiH, mogli bi da postanu veća prijetnja ljudima, upozoravaju kinolozi.

Oni kažu da ekstremno niske temperature i velika količina snijega pse mogu natjerati da se sve više udružuju u čopore i tako napadaju ljude, prije svega pokušavajući im oteti hranu koju eventualno nose.

Međutim, medicinski radnici tvrde da je to svojstveno zimskom periodu te da je veća opasnost to što psi rasturaju smeće po gradu zbog čega bi moglo doći do širenja različitih zaraza kada se snijeg otopi.

ALJAZEERA

Preduzeće "Rad" redovno vrši odvoz smeća, u centralnim dijelovima grada svaki dan, a u ostalim dijelovima grada dva do tri puta sedmično.

"Problem su visoke temperature, te što neki kontejneri nemaju poklopce, međutim nastojimo odvoz učiniti redovnim kako ne bi došlo do opasnosti od širenja zaraznih bolesti", kazao je Đipa.

On naglašava da su problem i psi lutalice koji razbacuju smeće, odnosno kese sa smećem odvuku daleko od kontejnera.

Radnici KJKP "Rad" prilikom sakupljanja smeća nastoje da pokupe otpad oko kontejnera međutim ne mogu da kupe smeće sa udaljenih lokacija od kontejnera, kaže Đipa.
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#200 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by tcz »

hahahaha i taj ti je pp na nivou :thumbup:
Locked