Apartheid u BiH

Post Reply
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#1 Apartheid u BiH

Post by wonkaw »

Apartheid u BiH

Tema je Apartheid u Bosni i Hercegovini, nastanak, navikavanje i prihvatanje apartheida kao normalne pojave i posljedice koje prouzrokuje. Ne zelim da tupim mnogo u uvodnom postu, ispod sam postavio dva novinska isjecka, jedan govori o nastanku apartheida u BiH, a drugi o apartheidu koji je vec duboko ukorjenjen. Zelim da skrenem paznju da Apartheid u Bosni i Hercegovini nije samo u obrazovnom sistemu nego je u svim sferama zivota. U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
Za njih Bosnjaci nisu narod koji zasluzuje isti stupanj u drustvu, Bosnjaci su ispod i nemaju nikakav znacaj. Kad citaju vijesti prvo traze ime novinara, ako je novinar Bosnjak oni to ne citaju, " 'ta ce meni Mujo maslati o apartheidu " i sl. Zbog toga sam i izvukao ova dva clanka na engleskom iz naftalina, ovi novinari nisu Bosnjaci.

Nastanak posredstvom U.N. i EU

Quiet Voices from the Balkans
The New Yorker, March 15, 1993

Comment about Yugoslav moderates Milos Vasic and Zoran Pajic, who recently spoke about the war in the former Yugoslavia, at the Church Center on the United Nations Plaza. Vasic is founding editor of "Vreme," the only independent magazine still publishing in Belgrade. Pajic is a professor of law at the University of Sarajevo. They tell how war-mongering propaganda on Yugoslav TV over the past few years stirred up hate among people who had lived peacefully for 45 years. Pajic says, "After the Communist system collapsed, all that liberals like me could offer was the free market and free institutions. People were terrified." Vasic continues to publish "Vreme" (the word means "time") despite constant harassment from the Milosevic regime. Pajic, a longtime human-rights activist, is chairing a new organization called the Experts Committee on the Crisis in Ex-Yugoslavia, which is composed of leading academics, opposition figures, and minority representatives from all the former republics. He talks about how Bosnian Muslims became *scapegoats. In the view of the Experts Committee, the Bosnian peace plan now being proposed by the U.N. and the European Community threatens to "legitimate apartheid-style division of the country, imposed by military victories." Their talk at the Church Center was interrupted by a pugnacious woman who glared at Vasic and spat, "Traitor!" She turned out to be the American correspondent for Belgrade government TV.

*A scapegoat is a person or animal which takes on the sins of others, or is unfairly blamed for problems.

https://www.newyorker.com/magazine/1993 ... he-balkans


Apartheid kao normalna pojava

Apartheid in Bosnia-Herzegovina’s schools
Financial Times, September 4, 2009


“I don’t know much about the pupils in the other school,” said Djenana, a 15-year-old Bosniak girl in Travnik. “I don’t have any Croat friends. I’ve never really thought about why we have separate schools; it’s just the way it is.”

===============EDIT: 23/09/2017================================================================================
Tema je Apartheid u BiH, pod definicijom da je Apartheid nametanje volje manjinskog naroda bez uvazavanja vecinskog naroda kojeg se posmatra s visine, odnosno da je vecinski narod niza rasa.

Tema nije otvorena o jednom gradu u BiH vec o Bosni i Hercegovini u cijelosti (citaj prvi post na temi).

Jednom sam vec pisao kako je Apartheid u BiH podjeljen u dvije kategorije; prva se odrazava u apartheidu koji obuhvata samo FBiH u kojoj tzv. hrvatski blok provodi apartheid nad vecinskim bosnjackim narodom koji zivi u FBiH, a druga kategorija je na drzavnom nivou koju provodi srpski blok nad vecinskim bosnjackim narodom koji zivi u BiH.

Nema izjednacavanja kad se govori o apartheidu u BiH jer ne postoji ni jedan dio BiH gdje bosnjacka manjina namece svoju volju, cak na protiv u tim sredinama nad bosnjacima se vise ne primjenjuje apartheid vec fasizam.

Molim vas pratite temu, ako zelite o ekonomiji ili drugim pitanjma koja vas muce otvorite temu na odgovarajucem podforumu.
Last edited by wonkaw on 23/09/2017 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#2 Re: Apartheid u BiH

Post by hrle1976 »

Jucer sam nesto citao o nekom autobusu u Kiseljaku kao kako ima termin kad koju djecu vozi po osnovi nacionalne pripadnosti :skoljka:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#3 Re: Apartheid u BiH

Post by O'zone »

wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#4 Re: Apartheid u BiH

Post by salik79 »

Za mene je Apartheid kada, recimo, jedan dio grada (Poljine) ima nesmetano vodosnabdijevanje s izvorista koje je mahsuz za njih pravljeno, dok ostali dijelovi grada trpe svakodnevne redukcije i teror, jer stalnim zavrtanjima i pustanjima ne samo da uticu na dusevno i tjelesno stanje stanovnika, nego im unistavaju i privatnu imovinu, kao sto su masine za pranje sudja i vesa, bojleri, cesme i sl. ....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Apartheid u BiH

Post by JThomas »

O'zone wrote:
wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
najbolje ogledalo je mostar. i to je njihova mokra fantazija za cijelu državu - "zaleđena" vlast sda i hdz, etnički jednopartijski sistem i sve cijelo iz više dijelova. što da se zajebavamo sa izborima kad znamo da narod zna...
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#6 Re: Apartheid u BiH

Post by Lincoln-Burrows »

hrle1976 wrote:Jucer sam nesto citao o nekom autobusu u Kiseljaku kao kako ima termin kad koju djecu vozi po osnovi nacionalne pripadnosti :skoljka:
Netko rekao i kažu priča se ...
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#7 Re: Apartheid u BiH

Post by Hafis »

Kažu da je taj šofer i dobrano neurozan. Hoće lanuti djeci. Valjda zato što ćami po ćetiri sata ćekajući.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#8 Re: Apartheid u BiH

Post by daddy-kool »

Bošnjaci, crnci Evrope.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#9 Re: Apartheid u BiH

Post by Rampage »

Meni je zanimljivo kako to da je tek sada šira javnost čula za ovo.

Ovo uopće nije nikakva tajna, taj prostor tako funkcioniše otkako su se Bošnjaci vratili u Kiseljak.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#10 Re: Apartheid u BiH

Post by wonkaw »

hrle1976 wrote:Jucer sam nesto citao o nekom autobusu u Kiseljaku kao kako ima termin kad koju djecu vozi po osnovi nacionalne pripadnosti :skoljka:
puno si i saznao iz jucerasnjeg naslova...
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#11 Re: Apartheid u BiH

Post by wonkaw »

O'zone wrote:
wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
ne samo da prihvataju nego jedan dio i preferira, valjda navika, haj znaj... sto si neurozan, sad ce uskoro OIB protesti, bit ce ponovo dudi za cuclati....

https://www.klix.ba/vijesti/bih/umjesto ... /170922014
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: Apartheid u BiH

Post by insomnia78 »

Al dajgle kako su svi ko jedan skocili u o(d)branu :lol:
Last edited by insomnia78 on 22/09/2017 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#13 Re: Apartheid u BiH

Post by Kejn »

O'zone wrote:
wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
Prihvataju
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#14 Re: Apartheid u BiH

Post by O'zone »

Kejn wrote:
O'zone wrote:
wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
Prihvataju
Ma što kaže kolega @wonkaw bio nervozan pa mi se omak'o typo
User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#15 Re: Apartheid u BiH

Post by Runner49 »

Kejn wrote:
O'zone wrote:
wonkaw wrote:Apartheid u BiH

U BiH vecina bh.Srba i bh. Hrvata prihvata i zalaze se za podjelu drustva, ni jedni ni drugi ne prihvataju Bosnjake kao: sudije, tuzioce, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje Bosnjaci obnasaju.
A svi Bošnjaci bez pogovora prihavataju bh Srbe i bh Hrvate kao tužioce, sudije, zdravstvene i obrazovne radnike, novinare i druge pozicije koje pripadnici iz ova dva naroda obnašaju?
Prihvataju
i ne samo da prihvataju,nego i preferiraju čini mi se.vjerovatno smo jedan od najiskompleksiranijih i najjadnijih naroda na dunjaluku.tak da,normalno da će svi qrac oštrit na nas,počev od 400 hiljada hrvatića(manjina je*ena!) pa nadalje...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#16 Re: Apartheid u BiH

Post by O'zone »

U tom slučaju se onda zna u kome je problem. End of story.
User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#17 Re: Apartheid u BiH

Post by Runner49 »

O'zone wrote:U tom slučaju se onda zna u kome je problem. End of story.
ma ključaj ljudino :D baliji je duša malo kmečat,pa naveče zalit pivom uz cecu i sinana.petak i jest...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#18 Re: Apartheid u BiH

Post by Kejn »

Runner49 wrote:


i ne samo da prihvataju,nego i preferiraju čini mi se.vjerovatno smo jedan od najiskompleksiranijih i najjadnijih naroda na dunjaluku.tak da,normalno da će svi qrac oštrit na nas,počev od 400 hiljada hrvatića(manjina je*ena!) pa nadalje...
Evo Ozone vjerovatno misli da živi u San Franciscu pa misli da može glumiti mazohistu i social justice wariora tako da će šiljiti k... nad Bošnjacima muslimanima među kojim živi i radi. Ja bih se prvi Ozoneu pridružio u pišanju nad Bošnjacima da je ovo zaista San F. USA i da su Bošnjaci ono što su bijelci u Americi. Da smo mi zaista neke rasiste i genocidalni manjiaci ogrezli u bogatstvu i moći i da smo svoju sreći izgradili na zemlji Indijanaca, crncima robovima iz Afrike i sistemskoj diskrimnaciji ne-bijelaca i da dan danas drmamo zemljom. Da je to tako i da se zaista pojavi neki vid diskriminacije nad nama, ja bi prvi usto i reko jeb.. nas, neka vala i zaslužili smo nek i oni sada nas malo handre. Stvar je da su Bošnjaci u Bosni praktično Crnci a ne Bijelci i da su najčešće svugdje ugroženi gdje su u manjini. Ili smo ugroženo od naših nesposobnih političara ili od Srpsko-hrvatskih supremacista.Također koliko ja znam Bošnjake SHS nije priznavala kao narod, pa čak ni kako Muslimane (Nešto slično ko Rohynge), nad Bošnjacima se sprovodilo etničko čišćenje i genocid za vrijeme ovog i prošlog rata. Bosanski jezik je također ukidan, a niti danas se ne može proučavati ravnopravno na cijelom teritoriju. Za naš narod su bili rezervirani natpisi po Mostarskim dućanima na zapadnoj obali na kojima je pisalo zabranjen ulaz Muslimanima i psima. Također naš narod je totalno diskrimisan u PC-u gdje umjesto 3600 Bošnbjaka državnih namještenika, pozicije drže samo 36 Bošnjaka. Tako da teza da smo mi neki ovdje većinski narod koji je kroz skoriju historiju ugnjetavao druge pada u vodu. Mi smo ko ona većina koja šuti i koju šutaju stalno oni drugi manji od nas jer nećemo da talasamo radi mira u kući.

I opet nakon svega tog moj narod je pokazao dostojanstvo i dopustio je da isti ti ljudi rade u jednom Goraždu, da se u Sarajevu zaposle Hrvati pa je Sarajevo poslije Mostara drugi najveći Hrvatski grad u Bosni (po broju Hrvata koji žive u njemu). I nepravimo im nikakve probleme. Pola Istočnog Sarajeva radi u Sarajevu i ostvaruje svoje prihode u njemu. Jel smeta? Ne smeta? Bujrum ko god hoće da radi i koji nas poštuje.Međutim, čim mi ukažemo na neku diskrimaciju koji se vrši nad nama stiže social justice brigade i "Ljevičari" da relativiziraju i da upiru prst u nas a ne u onog Kiseljačkog kabadahiju što je ženi vilicu slomio jer je hodala pokrivena?
User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#19 Re: Apartheid u BiH

Post by Runner49 »

Kejn wrote: Evo Ozone vjerovatno misli da živi u San Franciscu pa misli da može glumiti mazohistu i social justice wariora tako da će šiljiti k... nad Bošnjacima muslimanima među kojim živi i radi. Ja bih se prvi Ozoneu pridružio u pišanju nad Bošnjacima da je ovo zaista San F. USA i da su Bošnjaci ono što su bijelci u Americi. Da smo mi zaista neke rasiste i genocidalni manjiaci ogrezli u bogatstvu i moći i da smo svoju sreći izgradili na zemlji Indijanaca, crncima robovima iz Afrike i sistemskoj diskrimnaciji ne-bijelaca i da dan danas drmamo zemljom. Da je to tako i da se zaista pojavi neki vid diskriminacije nad nama, ja bi prvi usto i reko jeb.. nas, neka vala i zaslužili smo nek i oni sada nas malo handre. Stvar je da su Bošnjaci u Bosni praktično Crnci a ne Bijelci i da su najčešće svugdje ugroženi gdje su u manjini. Ili smo ugroženo od naših nesposobnih političara ili od Srpsko-hrvatskih supremacista.Također koliko ja znam Bošnjake SHS nije priznavala kao narod, pa čak ni kako Muslimane (Nešto slično ko Rohynge), nad Bošnjacima se sprovodilo etničko čišćenje i genocid za vrijeme ovog i prošlog rata. Bosanski jezik je također ukidan, a niti danas se ne može proučavati ravnopravno na cijelom teritoriju. Za naš narod su bili rezervirani natpisi po Mostarskim dućanima na zapadnoj obali na kojima je pisalo zabranjen ulaz Muslimanima i psima. Također naš narod je totalno diskrimisan u PC-u gdje umjesto 3600 Bošnbjaka državnih namještenika, pozicije drže samo 36 Bošnjaka. Tako da teza da smo mi neki ovdje većinski narod koji je kroz skoriju historiju ugnjetavao druge pada u vodu. Mi smo ko ona većina koja šuti i koju šutaju stalno oni drugi manji od nas jer nećemo da talasamo radi mira u kući.

I opet nakon svega tog moj narod je pokazao dostojanstvo i dopustio je da isti ti ljudi rade u jednom Goraždu, da se u Sarajevu zaposle Hrvati pa je Sarajevo poslije Mostara drugi najveći Hrvatski grad u Bosni (po broju Hrvata koji žive u njemu). I nepravimo im nikakve probleme. Pola Istočnog Sarajeva radi u Sarajevu i ostvaruje svoje prihode u njemu. Jel smeta? Ne smeta? Bujrum ko god hoće da radi i koji nas poštuje.Međutim, čim mi ukažemo na neku diskrimaciju koji se vrši nad nama stiže social justice brigade i "Ljevičari" da relativiziraju i da upiru prst u nas a ne u onog Kiseljačkog kabadahiju što je ženi vilicu slomio jer je hodala pokrivena?
ma to ja i govorim.kuknjava,kuknjava i još malo kuknjave."mi smo dostojanstveni","nismo nikog aparthejdisali :) ","mi smo većina koja šuti"...pa normalno da ćemo šutit kad smo neviđene pizdurine i normalno da će se neki hrvoje zaletit i razbucat buli vilicu kad zna da mu ama baš niko neće čvoku opalit na ime toga.znači,da se kao narod ili mjenjamo iz korijena ili da kupimo još vazelina i naguzimo se kao što smo i navikli
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20 Re: Apartheid u BiH

Post by Hafis »

Nešto mi ovo nema logike:
Koliko vidim tema ide u dobro poznatom smjeru - mi smo merhametlje a ona dva huncuta su najgori isani što postoje na dunjaluku.

Ovako su i Srbi započeli s uverirom o ugroženosti i aparhejdu nad njima (ako se ovi stariji sjećaju Brane Crnčevića i prateće ekipe iz devedesetih)

E sad se postavlja pitanje: kako može narod koji je u naspolovičnoj većini u državi (a u FBiH gdje ga živi 90% i čini 80% stanovništva) biti izložen aparthejdu?
Da se ipak ne radi o standardnom poslovičnom kukanju i izražavanju animoziteta prema druga dva naroda?
Imate neku uvrnutu bolesnu filozofiju o dobrim i lošim narodima. Postoje samo dobri i loši ljudi.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#21 Re: Apartheid u BiH

Post by Kejn »

Ja vjerujem da će biti više ovih ekscesa u Kiseljaku iz prostog razloga što Bošnjaci po prvi put čine većinu po prvačićima, i taj će se trend izgleda nastaviti u budućnosti. Također Hrvati u Kiseljaku su jako ekstremni (nešto ko naši Krajišnici) i sumnjam da će ćutke gledati rast udjela Bošnjaka u toj opštini. Još ako Arapi dođu pa sagrade neki resort. Uhhh.... stanje će biti gadno. Kiseljačani bi se trebali ugledati na pitome i domaće Katolike Jajca.

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#22 Re: Apartheid u BiH

Post by O'zone »

Kejn wrote:
Runner49 wrote:


i ne samo da prihvataju,nego i preferiraju čini mi se.vjerovatno smo jedan od najiskompleksiranijih i najjadnijih naroda na dunjaluku.tak da,normalno da će svi qrac oštrit na nas,počev od 400 hiljada hrvatića(manjina je*ena!) pa nadalje...
Evo Ozone vjerovatno misli da živi u San Franciscu pa misli da može glumiti mazohistu i social justice wariora tako da će šiljiti k... nad Bošnjacima muslimanima među kojim živi i radi. Ja bih se prvi Ozoneu pridružio u pišanju nad Bošnjacima da je ovo zaista San F. USA i da su Bošnjaci ono što su bijelci u Americi. Da smo mi zaista neke rasiste i genocidalni manjiaci ogrezli u bogatstvu i moći i da smo svoju sreći izgradili na zemlji Indijanaca, crncima robovima iz Afrike i sistemskoj diskrimnaciji ne-bijelaca i da dan danas drmamo zemljom. Da je to tako i da se zaista pojavi neki vid diskriminacije nad nama, ja bi prvi usto i reko jeb.. nas, neka vala i zaslužili smo nek i oni sada nas malo handre. Stvar je da su Bošnjaci u Bosni praktično Crnci a ne Bijelci i da su najčešće svugdje ugroženi gdje su u manjini. Ili smo ugroženo od naših nesposobnih političara ili od Srpsko-hrvatskih supremacista.Također koliko ja znam Bošnjake SHS nije priznavala kao narod, pa čak ni kako Muslimane (Nešto slično ko Rohynge), nad Bošnjacima se sprovodilo etničko čišćenje i genocid za vrijeme ovog i prošlog rata. Bosanski jezik je također ukidan, a niti danas se ne može proučavati ravnopravno na cijelom teritoriju. Za naš narod su bili rezervirani natpisi po Mostarskim dućanima na zapadnoj obali na kojima je pisalo zabranjen ulaz Muslimanima i psima. Također naš narod je totalno diskrimisan u PC-u gdje umjesto 3600 Bošnbjaka državnih namještenika, pozicije drže samo 36 Bošnjaka. Tako da teza da smo mi neki ovdje većinski narod koji je kroz skoriju historiju ugnjetavao druge pada u vodu. Mi smo ko ona većina koja šuti i koju šutaju stalno oni drugi manji od nas jer nećemo da talasamo radi mira u kući.

I opet nakon svega tog moj narod je pokazao dostojanstvo i dopustio je da isti ti ljudi rade u jednom Goraždu, da se u Sarajevu zaposle Hrvati pa je Sarajevo poslije Mostara drugi najveći Hrvatski grad u Bosni (po broju Hrvata koji žive u njemu). I nepravimo im nikakve probleme. Pola Istočnog Sarajeva radi u Sarajevu i ostvaruje svoje prihode u njemu. Jel smeta? Ne smeta? Bujrum ko god hoće da radi i koji nas poštuje.Međutim, čim mi ukažemo na neku diskrimaciju koji se vrši nad nama stiže social justice brigade i "Ljevičari" da relativiziraju i da upiru prst u nas a ne u onog Kiseljačkog kabadahiju što je ženi vilicu slomio jer je hodala pokrivena?
Evo sve se ja slažem s tobom i šta sad? Šta mi imamo od toga što smo se pokazali dostojanstveno? Ko ono obraz nam čist i te floskule. Ko tebe kamenom ti njega hljebom/kruhom.
Kao narod smo saburli, političari nam k..rine, ako se neko i pobuni dođu mu njegovi i sjednu mu na glavu da ušuti jer je sigurno anam njihov, petokolonaš. Djeca iz Jajca traže da se ukinu dvije škole pod jednim krovom smije im se raja, ministrica ih naziva stranim ubačenim elementima.

Gdje je riješenje? Kako natjerati rs-ovce da ne negiraju Bosnu i Bosanski Jezik? Da imamo reciprotitet u entitetskim institucijama? Kako Hrvate koji su manjina u ovoj državi a konstitutivni su narod (koji apsurd)i imaju pozicija koliko i većina navesti da rade za ovu državu i da ukinu dvije škole pod jednim krovom i sve prisutni dualitet koji postoji na teritorijama nelegalne tvorevine herceg-bosne.

Meni smeta što svako jutro dolaze autobusi na Vrbanju i istovaraju "državne službenike" iz rs koji se seru na istu tu državu ali im nije mrsko uzeti pare svaki mjesec još belaj nastane ako se desi da plata kasni dan. Međutim ko sam ja? Niko.

Nismo ko narod u stanju da riješimo problem u svojoj avliji i gdje smo "većina" i vodimo vlast. Za ostatak države gdje učestvujemo gledamo u MZ, PIC i OHR i tražimo da interveniraju a njih kurac zaboli za tamo nekom djecom koja ne mogu da uče maternji jezik i što su proglašeni građanima treće kategorije. Nismo mi u stanju da se izborimo za bilo šta zato što smo ogrezli u najgoroj vrsti korupcije od malih pojedinaca tipa mene do ovih na vrhuški koji podpisuju fermane. Što se samo gleda lični interes, šta ima tu za mene, za moje rođe...

Nema nama napretka niti poboljšanja stanja. Nikad. Ni moja djeca neće to zapamtiti a vjerovatno ni njihova. Nesposobnost na svakom koraku nesposobnost i kurcobolja i od onih od kojh to ni pod razno ne treba da bude.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#23 Re: Apartheid u BiH

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:
Runner49 wrote:


i ne samo da prihvataju,nego i preferiraju čini mi se.vjerovatno smo jedan od najiskompleksiranijih i najjadnijih naroda na dunjaluku.tak da,normalno da će svi qrac oštrit na nas,počev od 400 hiljada hrvatića(manjina je*ena!) pa nadalje...
Evo Ozone vjerovatno misli da živi u San Franciscu pa misli da može glumiti mazohistu i social justice wariora tako da će šiljiti k... nad Bošnjacima muslimanima među kojim živi i radi. Ja bih se prvi Ozoneu pridružio u pišanju nad Bošnjacima da je ovo zaista San F. USA i da su Bošnjaci ono što su bijelci u Americi. Da smo mi zaista neke rasiste i genocidalni manjiaci ogrezli u bogatstvu i moći i da smo svoju sreći izgradili na zemlji Indijanaca, crncima robovima iz Afrike i sistemskoj diskrimnaciji ne-bijelaca i da dan danas drmamo zemljom. Da je to tako i da se zaista pojavi neki vid diskriminacije nad nama, ja bi prvi usto i reko jeb.. nas, neka vala i zaslužili smo nek i oni sada nas malo handre. Stvar je da su Bošnjaci u Bosni praktično Crnci a ne Bijelci i da su najčešće svugdje ugroženi gdje su u manjini. Ili smo ugroženo od naših nesposobnih političara ili od Srpsko-hrvatskih supremacista.Također koliko ja znam Bošnjake SHS nije priznavala kao narod, pa čak ni kako Muslimane (Nešto slično ko Rohynge), nad Bošnjacima se sprovodilo etničko čišćenje i genocid za vrijeme ovog i prošlog rata. Bosanski jezik je također ukidan, a niti danas se ne može proučavati ravnopravno na cijelom teritoriju. Za naš narod su bili rezervirani natpisi po Mostarskim dućanima na zapadnoj obali na kojima je pisalo zabranjen ulaz Muslimanima i psima. Također naš narod je totalno diskrimisan u PC-u gdje umjesto 3600 Bošnbjaka državnih namještenika, pozicije drže samo 36 Bošnjaka. Tako da teza da smo mi neki ovdje većinski narod koji je kroz skoriju historiju ugnjetavao druge pada u vodu. Mi smo ko ona većina koja šuti i koju šutaju stalno oni drugi manji od nas jer nećemo da talasamo radi mira u kući.

I opet nakon svega tog moj narod je pokazao dostojanstvo i dopustio je da isti ti ljudi rade u jednom Goraždu, da se u Sarajevu zaposle Hrvati pa je Sarajevo poslije Mostara drugi najveći Hrvatski grad u Bosni (po broju Hrvata koji žive u njemu). I nepravimo im nikakve probleme. Pola Istočnog Sarajeva radi u Sarajevu i ostvaruje svoje prihode u njemu. Jel smeta? Ne smeta? Bujrum ko god hoće da radi i koji nas poštuje.Međutim, čim mi ukažemo na neku diskrimaciju koji se vrši nad nama stiže social justice brigade i "Ljevičari" da relativiziraju i da upiru prst u nas a ne u onog Kiseljačkog kabadahiju što je ženi vilicu slomio jer je hodala pokrivena?
:thumbup:

Ne diskriminisemo Srbe i Hrvate iz razloga sto su oni ponosni na svoje i postuju svoje. Sto se ne moze reci za nas gdje bivas prozvan nacionalistom. Ko svoje ne respektuje - ne treba ni od drugih ocekivati da to respektuju. Bosanski jezik nije priznat u RS dijelom iz zbog nas koji umjesto da dignemo glas protiv toga - sami ga proglasavami alijinom izmisljotinom. Kao i bosnjastvo. Muslimani se napadaju zato sto ih sami proglasavamo za nepismene i primitivne.
U Srbiji i RS se u udzbenicima za srednju skolu uci da smo srpske poturice koji ekstremizmom pokrivaju svoje otpadnistvo. Niko nista o tome sa nase strane a oni digli dreku zbog "djikana " u rijecniku. Kiseljak je koliko daleko od prijestonice?
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#24 Re: Apartheid u BiH

Post by wonkaw »

Hafis wrote: E sad se postavlja pitanje: kako može narod koji je u naspolovičnoj većini u državi (a u FBiH gdje ga živi 90% i čini 80% stanovništva) biti izložen aparthejdu?
znas ti dobro kako... zato sto vam je dopusteno jer nedo bog da se neko pobuni i usprotivi vasem izivljavanju, bilo bi muslimanski teroristi digli ruke na krscane... znam da vam je to cilj, novembar se blizi, treba izazvati sukobe a balije sute, pravna drzava ne funkcionise (Dodik testirao sa neustavnim referendumom), ne znam sto cekate, treba to malo intenzivnije... dokle ce biti tako ne znam, ali ako se nastavi ovim tempom vas za 6-10 godina nece biti ne za manjina... do vas je, mi primamo udarce niske, navikli smo, dok vi ni na rahat patnju niste pristali... toliko za danas, Happy Hobbit Day ko slavi...
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#25 Re: Apartheid u BiH

Post by horkesh »

Hafis wrote: Imate neku uvrnutu bolesnu filozofiju o dobrim i lošim narodima. Postoje samo dobri i loši ljudi.
Ne ulazeći u ostatak, dopusti da te ispravim: postoje i dobri i loši sistemi, kod nas kudikamo važnijih od običnih ljudi.
Post Reply