APARATI ZA KAFU

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Crni_bimbo
Posts: 41
Joined: 08/06/2021 14:17

#201 Re: APARATI ZA KAFU

Post by Crni_bimbo »

as4ever wrote: 30/09/2022 13:08 Pozdrav,
Da li je neko od vas koristio i imao iskustva (probao) kafu iz aparata za kafu KRUPS EA810870 https://technoshop.ba/proizvodi/mali-ku ... 870-10290/

Hvala
U kući već 3 godine
odličan, nikad nikakvih problema, a svaki dan se cca 10tak kafa napravi
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#202 Re: APARATI ZA KAFU

Post by zlo zlo »

madesa wrote: 03/10/2022 12:33
zlo zlo wrote: 03/10/2022 12:13

philips su jeftini u fisu..koristim jedan vec godinu i po...odlicna kava
ja sam gledao 800km+
prvi model je oko 600-650, odlican je
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#203 Re: APARATI ZA KAFU

Post by programerAnel »

artur morgan wrote: 03/10/2022 13:01 Svaka kafa je sa vodom :-D

Pravilnije bi bilo reći mlijeko sa kafom :D

Za te kafe " sa mlijekom " dobar su ti izbor Philips LatteGo npr 2200 serija. Uz njih dolazi njihova plastična posudica koja pravi automatski pjenu.

Npr. https://www.philips.hr/c-p/EP2231_40/se ... a-espresso
I dalje ne znam kako me nagovoriše u radnji da kupim Dolce Gusto aparat vjerovatno zbog puno prihvatljivije cijene. Nakon 2 dana mogu reći dobar aparat ali jako skupe kapsule.
U biti isto kao u kaficu izađe cijena s tim što ja moram oprati sudje posle :)

Žalim za aparatom sa tvoje preporuke ali ne odustajem od njega.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#204 Re: APARATI ZA KAFU

Post by Haris.ba »

programerAnel wrote: 06/10/2022 08:27 I dalje ne znam kako me nagovoriše u radnji da kupim Dolce Gusto aparat vjerovatno zbog puno prihvatljivije cijene. Nakon 2 dana mogu reći dobar aparat ali jako skupe kapsule.
U biti isto kao u kaficu izađe cijena s tim što ja moram oprati sudje posle

Žalim za aparatom sa tvoje preporuke ali ne odustajem od njega.
Kupis svoje patrone, pa puni svojom mljevenom kahvom. Mislim da 8g ide po kapsuli.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#205 Re: APARATI ZA KAFU

Post by VladaFBiH »

programerAnel wrote: 06/10/2022 08:27
artur morgan wrote: 03/10/2022 13:01 Svaka kafa je sa vodom :-D

Pravilnije bi bilo reći mlijeko sa kafom :D

Za te kafe " sa mlijekom " dobar su ti izbor Philips LatteGo npr 2200 serija. Uz njih dolazi njihova plastična posudica koja pravi automatski pjenu.

Npr. https://www.philips.hr/c-p/EP2231_40/se ... a-espresso
I dalje ne znam kako me nagovoriše u radnji da kupim Dolce Gusto aparat vjerovatno zbog puno prihvatljivije cijene. Nakon 2 dana mogu reći dobar aparat ali jako skupe kapsule.
U biti isto kao u kaficu izađe cijena s tim što ja moram oprati sudje posle :)

Žalim za aparatom sa tvoje preporuke ali ne odustajem od njega.
od aparata sa kapsulama, barem meni, samo valja Lavazza, espresso point kapsule su 85KM za 100kom ali je stvarno odlična. DG mi je odron, Franck Easy Serve mi je ok. ali samo classic a ovo ostalo nako uključujući i Nespresso koji je baš precijenjen.
darktheme
Posts: 106
Joined: 01/06/2020 20:27

#206 Re: APARATI ZA KAFU

Post by darktheme »

Crni_bimbo wrote: 03/10/2022 13:49
as4ever wrote: 30/09/2022 13:08 Pozdrav,
Da li je neko od vas koristio i imao iskustva (probao) kafu iz aparata za kafu KRUPS EA810870 https://technoshop.ba/proizvodi/mali-ku ... 870-10290/

Hvala
U kući već 3 godine
odličan, nikad nikakvih problema, a svaki dan se cca 10tak kafa napravi
Mogu i ja potvrditi da je odlican aparat :thumbup:

Pri kupovini naknadno stigne i 1kg Franck Stretto kafe od Francuske ambasade :D
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#207 Re: APARATI ZA KAFU

Post by artur morgan »

programerAnel wrote: 06/10/2022 08:27
artur morgan wrote: 03/10/2022 13:01 Svaka kafa je sa vodom :-D

Pravilnije bi bilo reći mlijeko sa kafom :D

Za te kafe " sa mlijekom " dobar su ti izbor Philips LatteGo npr 2200 serija. Uz njih dolazi njihova plastična posudica koja pravi automatski pjenu.

Npr. https://www.philips.hr/c-p/EP2231_40/se ... a-espresso
I dalje ne znam kako me nagovoriše u radnji da kupim Dolce Gusto aparat vjerovatno zbog puno prihvatljivije cijene. Nakon 2 dana mogu reći dobar aparat ali jako skupe kapsule.
U biti isto kao u kaficu izađe cijena s tim što ja moram oprati sudje posle :)

Žalim za aparatom sa tvoje preporuke ali ne odustajem od njega.
Sretno sa aparatom, bitno je da si zadovoljan, a kad budeš planirao da promjeniš aparat možeš da planiraš tada da kupiš ovaj od philipsa ili neki njemu sličan. Cijena te kafe jeste poskupa ako praviš više kafa dnevno ( recimo više od tri kafe ) a ako je do tri kafe, onda je ok. Kod automatskih aparata cijena bolje kafe je oko 20 do 25 KM za pola kilograma, i on nije nešto štedljiv, ali je jeftinije od tih kapsula.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#208 Re: APARATI ZA KAFU

Post by sabanss »

Kila kafe u zrnu je dovoljna za 130-140 espresso kafa. Tako da uzimajući u obzir da je 1kg kvalitetne kafe oko 30 KM cijena šoljice 23 kpf :D

Nema kapsule koja je blizu pravom aparatu (automatskom ili manuelnom svejedno) ni po cijeni ni po kvalitetu kafe.
User avatar
Said
Posts: 140
Joined: 31/08/2006 02:25
Location: Sarajevo

#209 Re: APARATI ZA KAFU

Post by Said »

oko 55 duplih iz kile zrna. Vecina aprata melje na 18grama.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#210 Re: APARATI ZA KAFU

Post by sabanss »

Da, automati obično imaju postavku finoće mljevenja i količine kafe u dozi. Ovisi o vrsti kafe i ličnoj preferenciji koliko ćemo dozirati i kako ćemo je mljeti ali generalno standard je 7gr/doza.
as4ever
Posts: 22
Joined: 28/05/2011 11:55

#211 Re: APARATI ZA KAFU

Post by as4ever »

Hvala svima na odgovorima
Pozdrav
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#212 Re: APARATI ZA KAFU

Post by kazo »

Najcesce uzimam amigos kafu jer u kuci mjesecno trosimo oko 1,5 kg kafe. U zadnje vrijeme je losa ili sam sr ja zasitio, isto kao da ima vise vode nego kafe.
Prosli mjesec uzeo ljubicastu lavazzu i nije mi nesto. Juce u bingo gledao Frank, ima zelena i plava. Zna li neko koja je bolja? Preferiramo malo jacu kafu.
Do sada je najbolja bila plava lavazza, ali do nje tesko dolazim :-D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#213 Re: APARATI ZA KAFU

Post by VladaFBiH »

kazo wrote: 07/10/2022 08:15 Najcesce uzimam amigos kafu jer u kuci mjesecno trosimo oko 1,5 kg kafe. U zadnje vrijeme je losa ili sam sr ja zasitio, isto kao da ima vise vode nego kafe.
Prosli mjesec uzeo ljubicastu lavazzu i nije mi nesto. Juce u bingo gledao Frank, ima zelena i plava. Zna li neko koja je bolja? Preferiramo malo jacu kafu.
Do sada je najbolja bila plava lavazza, ali do nje tesko dolazim :-D
od Francka mi je Classic i Streto dobra a Bonus nikako ne gotivim iako neki kažu da im je dobra
darktheme
Posts: 106
Joined: 01/06/2020 20:27

#214 Re: APARATI ZA KAFU

Post by darktheme »

kazo wrote: 07/10/2022 08:15 Najcesce uzimam amigos kafu jer u kuci mjesecno trosimo oko 1,5 kg kafe. U zadnje vrijeme je losa ili sam sr ja zasitio, isto kao da ima vise vode nego kafe.
Prosli mjesec uzeo ljubicastu lavazzu i nije mi nesto. Juce u bingo gledao Frank, ima zelena i plava. Zna li neko koja je bolja? Preferiramo malo jacu kafu.
Do sada je najbolja bila plava lavazza, ali do nje tesko dolazim :-D
Plava (Bonus) Franck je jača od zelene (Classic).

Lavazza ima u Crvenoj Jabuci.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#215 Re: APARATI ZA KAFU

Post by artur morgan »

kazo wrote: 07/10/2022 08:15 Najcesce uzimam amigos kafu jer u kuci mjesecno trosimo oko 1,5 kg kafe. U zadnje vrijeme je losa ili sam sr ja zasitio, isto kao da ima vise vode nego kafe.
Prosli mjesec uzeo ljubicastu lavazzu i nije mi nesto. Juce u bingo gledao Frank, ima zelena i plava. Zna li neko koja je bolja? Preferiramo malo jacu kafu.
Do sada je najbolja bila plava lavazza, ali do nje tesko dolazim :-D
Ja trenutno koristim tu plavu od Francka, zove se Franck Bonus. Bas je jaka odnosno gorka kad je mlin podesen na sitnije mljevenje. Morao sam mlin nastimati na grublje mljevenje i sad mi je pitka.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#217 Re: APARATI ZA KAFU

Post by Rockefeller »

Kad smo vec kod haparata za kafu, De Longhi :thumbup: Jos Lavazza i haj zdrao :kiss:
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#218 Re: APARATI ZA KAFU

Post by artur morgan »

Ja bi odabrao gaggiu. S tim da trebas imati pravi mlin za mljevenje kafe za dobru espresso kafu.
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#219 Re: APARATI ZA KAFU

Post by chudjenhe »

artur morgan wrote: 19/12/2022 20:45
Ja bi odabrao gaggiu. S tim da trebas imati pravi mlin za mljevenje kafe za dobru espresso kafu.
dal ima razlike u kvaliteti kafe ova od 300 i 230...nije zanemariva razlika?
kupio bih i mlin, mada ovaj prodavac kaze da mi nije potreban jer ima kupiti mljevene
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#220 Re: APARATI ZA KAFU

Post by artur morgan »

chudjenhe wrote: 19/12/2022 20:50
artur morgan wrote: 19/12/2022 20:45

Ja bi odabrao gaggiu. S tim da trebas imati pravi mlin za mljevenje kafe za dobru espresso kafu.
dal ima razlike u kvaliteti kafe ova od 300 i 230...nije zanemariva razlika?
kupio bih i mlin, mada ovaj prodavac kaze da mi nije potreban jer ima kupiti mljevene
Mislim da nema neke razlike u kvaliteti izmedju ta dva aparata. Oni mogu da prave dosta dobru esspreso kafu. Bolju esspreso kafu mogu praviti od onih skupljih automatskih aparata. Izbor mlina je puno vazniji po meni. Mlin treba imati mogucnosti podesavanja vise nivoa mljevenja jer su kafe razlicite, neke treba mljeti sitnije a neke krupnije. Tacno je da ima kupit mljevenu kafu, ali nisam siguran da je ta kafa odgovarajuca za esspreso. Odnosno da je samljevena za esspreso kafu.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#221 Re: APARATI ZA KAFU

Post by vazi »

Imam sličan aparat , stariji od ovoga sa slike, koristimo ga već nek 6-7 godina i funkcionira bez greške, super kafa.

Kupila sam ovaj prije 3-4 godine za Bosne i nismo dolazili niti ga koristili. Sada smo tu i nema teorije da ga naštiman da pravi normalnu kafu već pravi tanku ko čaj, na koje god dugme da pritisnem. Sve sam isprobala i unutra na dugmetu podesila krupnoću mljevenja kafe , ma sve sto znam -bez efekta.
Ima li neko neki savjet ?

Image
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#222 Re: APARATI ZA KAFU

Post by artur morgan »

vazi wrote: 19/12/2022 21:07 Imam sličan aparat , stariji od ovoga sa slike, koristimo ga već nek 6-7 godina i funkcionira bez greške, super kafa.

Kupila sam ovaj prije 3-4 godine za Bosne i nismo dolazili niti ga koristili. Sada smo tu i nema teorije da ga naštiman da pravi normalnu kafu već pravi tanku ko čaj, na koje god dugme da pritisnem. Sve sam isprobala i unutra na dugmetu podesila krupnoću mljevenja kafe , ma sve sto znam -bez efekta.
Ima li neko neki savjet ?

Image
Najvjerovatnije da je do aparata. Automatski aparati nisu iz mog iskustva dobri za esspreso kafu. Ja imam philipsov automatski aparat i esspreso mi nije dobar. Ostale kafe sa mlijekom su okey.

Probaj mlin podesiti na sitnije mljevenje. Tad bi trebala biti jaca i gusca kafa. Ako bude poslije podesavanja mlina dosta gorka kafa tad mlin previse sitno melje i treba ga malo vratiti na krupnije.

Mlin se podesava samo dok melje kafu kad je sprema i kolut od mlina pomjera se samo po jedan nivo- podiok po jednoj kafi. U suprotnom, moze se mlin ostetiti ako ga podesavas dok ne melje kafu i ako ga pomjeris odma za vise od jednog podioka. Pazi na to. Treba poslije podesavanja mlina napraviti dvije do tri kafe da bi se osjetila razlika. Radi orjentacije kod mene mlin ima 12 podioka ( nivoa ). Sitno mljevenje je na 3 podioku a krupnije na 8 podioku.
User avatar
Hakuna Matata
Posts: 179
Joined: 24/03/2008 23:35

#223 Re: APARATI ZA KAFU

Post by Hakuna Matata »

vazi wrote: 19/12/2022 21:07 Imam sličan aparat , stariji od ovoga sa slike, koristimo ga već nek 6-7 godina i funkcionira bez greške, super kafa.

Kupila sam ovaj prije 3-4 godine za Bosne i nismo dolazili niti ga koristili. Sada smo tu i nema teorije da ga naštiman da pravi normalnu kafu već pravi tanku ko čaj, na koje god dugme da pritisnem. Sve sam isprobala i unutra na dugmetu podesila krupnoću mljevenja kafe , ma sve sto znam -bez efekta.
Ima li neko neki savjet ?

Image

Ma treba prepakovati presu - grupu vjerovatno su i gumice otisle ako se nije koristio osusile se i sad samo voda prodje pored kafe. Ako ste u Sarajevu imate odlicne momke koji popravljaju aparate Delonghi kod remize.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#224 Re: APARATI ZA KAFU

Post by vazi »

artur morgan wrote: 19/12/2022 21:41
vazi wrote: 19/12/2022 21:07 Imam sličan aparat , stariji od ovoga sa slike, koristimo ga već nek 6-7 godina i funkcionira bez greške, super kafa.

Kupila sam ovaj prije 3-4 godine za Bosne i nismo dolazili niti ga koristili. Sada smo tu i nema teorije da ga naštiman da pravi normalnu kafu već pravi tanku ko čaj, na koje god dugme da pritisnem. Sve sam isprobala i unutra na dugmetu podesila krupnoću mljevenja kafe , ma sve sto znam -bez efekta.
Ima li neko neki savjet ?

Image
Najvjerovatnije da je do aparata. Automatski aparati nisu iz mog iskustva dobri za esspreso kafu. Ja imam philipsov automatski aparat i esspreso mi nije dobar. Ostale kafe sa mlijekom su okey.

Probaj mlin podesiti na sitnije mljevenje. Tad bi trebala biti jaca i gusca kafa. Ako bude poslije podesavanja mlina dosta gorka kafa tad mlin previse sitno melje i treba ga malo vratiti na krupnije.

Mlin se podesava samo dok melje kafu kad je sprema i kolut od mlina pomjera se samo po jedan nivo- podiok po jednoj kafi. U suprotnom, moze se mlin ostetiti ako ga podesavas dok ne melje kafu i ako ga pomjeris odma za vise od jednog podioka. Pazi na to. Treba poslije podesavanja mlina napraviti dvije do tri kafe da bi se osjetila razlika. Radi orjentacije kod mene mlin ima 12 podioka ( nivoa ). Sitno mljevenje je na 3 podioku a krupnije na 8 podioku.
Hvala na savjetu, stavila sam mlin na 1 od 7, kafa uvijek ko čaj.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#225 Re: APARATI ZA KAFU

Post by vazi »

Hakuna Matata wrote: 20/12/2022 00:45
vazi wrote: 19/12/2022 21:07 Imam sličan aparat , stariji od ovoga sa slike, koristimo ga već nek 6-7 godina i funkcionira bez greške, super kafa.

Kupila sam ovaj prije 3-4 godine za Bosne i nismo dolazili niti ga koristili. Sada smo tu i nema teorije da ga naštiman da pravi normalnu kafu već pravi tanku ko čaj, na koje god dugme da pritisnem. Sve sam isprobala i unutra na dugmetu podesila krupnoću mljevenja kafe , ma sve sto znam -bez efekta.
Ima li neko neki savjet ?

Image

Ma treba prepakovati presu - grupu vjerovatno su i gumice otisle ako se nije koristio osusile se i sad samo voda prodje pored kafe. Ako ste u Sarajevu imate odlicne momke koji popravljaju aparate Delonghi kod remize.
Nisam u Sarajevu, tražit ću nekog majstora ovdje gdje sam, nema druge.
Post Reply