Aparat za varenje, za početnike

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#51 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

Guadalajara wrote: 19/03/2021 16:44
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 15:55
Guadalajara wrote: 19/03/2021 15:37
Jeste... jeste...pa malo povuchesh i odmah se odvali dio :lol:

A za ovaj drugi dio...zato je obuka od 5 do 20 hiljada i više...zato su im plate u rangu inžinjera.. :)
Ja govorim iz svog iskustva, nisam rekao da sam majstor i nisam dovoljno dobar u tome da bih od toga zivio, ali za svoje potrebe jesam, jos nista sto sam ja zavario se nije raspalo... I to ces da izvines ali za 20 hiljada svako sa normalnim koeficijentom inteligencije ce radije zavrsiti fakultet i raditi u kancelariji sa olovkom a ne citav zivot biti izlozen kancerogenim isparenjima i zracenjima (UV svjetlo spada u kancerogen prve kategorije skupa sa radioaktivnim metalima tipa radija i plutonijuma ali to vjerovatno ne uce na eltinim kursevima od 20 hiljada)

Od svega ste napravili bauk, klasicni balkanski mentalitet
E tih 20 hiljada certificirani zavarivač sa iskustvom zaradi za 2-4 mjeseca. I ne mora se non stop raditi direktno na projektu, vec moze i na obukama mladjih kolega, kao poslovodja, rukovodioc i slicno. I jebeš mašinskog, gradjevinskog, saobracajnog, i elektro inžinjera koji se plaši terenskog posla. Žene inžinjeri pa se ne ustručavaju posla na terenu, a gledaj pojedinih muskih. :lol:

Šta bi onda rekli za ove u petrohemijskoj industriji...Cime su sve oni direktno izloženi :mrgreen:

I industrijske certifikate ne možeš ni da polažeš bez xx godina radnog iskustva u struci.

Ne pravi se ovdje nikakav bauk vec se ovdje sve uzima zdravo za gotovo. 'ta je to...može to svako...
Ja i dalje tvrdim da moze svako jer ja mogu... A tu pricu o 20 hiljada za 2 mjeseca baci u vodu, svi mi imamo jarana ciji je amdzin tetak radio u Unis Pretisu kao bravar i kad je Tito dosao u obilazak fabrike prvo se sa njim rukovao pa tek onda sa inzinjerima i slicne mahalske price. Uostalom i sama metalna industrija je napredovala kao i sve drugo, moderne fabrike radije zaposljavaju robote i masine nego ljude, jedino je kod nas ostao vrhunac vjestine sto neko zavari dva komada zeljeza ili nareze saraf na strugu, u naprednim zemljama to vec odavno rade masine
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#52 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Guadalajara »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 17:41 Ja i dalje tvrdim da moze svako jer ja mogu... A tu pricu o 20 hiljada za 2 mjeseca baci u vodu, svi mi imamo jarana ciji je amdzin tetak radio u Unis Pretisu kao bravar i kad je Tito dosao u obilazak fabrike prvo se sa njim rukovao pa tek onda sa inzinjerima i slicne mahalske price. Uostalom i sama metalna industrija je napredovala kao i sve drugo, moderne fabrike radije zaposljavaju robote i masine nego ljude, jedino je kod nas ostao vrhunac vjestine sto neko zavari dva komada zeljeza ili nareze saraf na strugu, u naprednim zemljama to vec odavno rade masine
Hajmo da ukinemo skole i fakultete i akreditovane ustanove...Jer ti mozes samostalno nesto nauciti bez tutora/profesora/sefa :mrgreen:

Ne, nema se tu sta bacati u vodu. Nije svako ogranicen na firme i trziste u BiH, neki su penziju u inostranstvu zaradili, djecu iskolovali, kupili im stanove, kuce, vikendice, auta... : :lol:

Je*es Unis Pretis, sto ne rece za Enegoinvest nesto. Koga tu znas ? Energoinvest je imao naucne institute nije ih imao Pretis :mrgreen: Kad se vec u nauku busamo :mrgreen:

Dok covjek ne verifikuje i ne udari pecat i metne potpis...ne moze tu robot nista...A to sto neko koristi aparat za zavarivanje ne znaci da ne moze i da ne koristi pristroje, dodatne masine u poslu. :mrgreen:

Allaha mi... kladim se u sta hos da vecina danasnjih sarajlija ne zna nabrojati sve industrijske zone u KS. :lol:

I da na strugu se ne narezuje saraf :mrgreen: za to postoje specijalni alati za vanjske i unutrasnje navoje... :mrgreen:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#53 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

Guadalajara wrote: 19/03/2021 18:48
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 17:41 Ja i dalje tvrdim da moze svako jer ja mogu... A tu pricu o 20 hiljada za 2 mjeseca baci u vodu, svi mi imamo jarana ciji je amdzin tetak radio u Unis Pretisu kao bravar i kad je Tito dosao u obilazak fabrike prvo se sa njim rukovao pa tek onda sa inzinjerima i slicne mahalske price. Uostalom i sama metalna industrija je napredovala kao i sve drugo, moderne fabrike radije zaposljavaju robote i masine nego ljude, jedino je kod nas ostao vrhunac vjestine sto neko zavari dva komada zeljeza ili nareze saraf na strugu, u naprednim zemljama to vec odavno rade masine
Hajmo da ukinemo skole i fakultete i akreditovane ustanove...Jer ti mozes samostalno nesto nauciti bez tutora/profesora/sefa :mrgreen:

Ne, nema se tu sta bacati u vodu. Nije svako ogranicen na firme i trziste u BiH, neki su penziju u inostranstvu zaradili, djecu iskolovali, kupili im stanove, kuce, vikendice, auta... : :lol:

Je*es Unis Pretis, sto ne rece za Enegoinvest nesto. Koga tu znas ? Energoinvest je imao naucne institute nije ih imao Pretis :mrgreen: Kad se vec u nauku busamo :mrgreen:

Dok covjek ne verifikuje i ne udari pecat i metne potpis...ne moze tu robot nista...A to sto neko koristi aparat za zavarivanje ne znaci da ne moze i da ne koristi pristroje, dodatne masine u poslu. :mrgreen:

Allaha mi... kladim se u sta hos da vecina danasnjih sarajlija ne zna nabrojati sve industrijske zone u KS. :lol:

I da na strugu se ne narezuje saraf :mrgreen: za to postoje specijalni alati za vanjske i unutrasnje navoje... :mrgreen:
A bezbeli ce VKV varilac stavljati potpise na robote a tokar udarati pecate, bez njih ne moze... Kuce i vikendice su gradili i auta kupovali i vodoinstalateri koji su rmbacili po Njemackoj i odcepljavali zacepljene kanalizacije, ne vidim nista senzacionalno u tome, normalno da ces zaraditi nesto kad radis 10 sati dnevno 30 godina, pa da prosis toliko vremena isprosio bi dovoljno za kucu i auto.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#54 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Guadalajara »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 20:30
Guadalajara wrote: 19/03/2021 18:48
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 17:41 Ja i dalje tvrdim da moze svako jer ja mogu... A tu pricu o 20 hiljada za 2 mjeseca baci u vodu, svi mi imamo jarana ciji je amdzin tetak radio u Unis Pretisu kao bravar i kad je Tito dosao u obilazak fabrike prvo se sa njim rukovao pa tek onda sa inzinjerima i slicne mahalske price. Uostalom i sama metalna industrija je napredovala kao i sve drugo, moderne fabrike radije zaposljavaju robote i masine nego ljude, jedino je kod nas ostao vrhunac vjestine sto neko zavari dva komada zeljeza ili nareze saraf na strugu, u naprednim zemljama to vec odavno rade masine
Hajmo da ukinemo skole i fakultete i akreditovane ustanove...Jer ti mozes samostalno nesto nauciti bez tutora/profesora/sefa :mrgreen:

Ne, nema se tu sta bacati u vodu. Nije svako ogranicen na firme i trziste u BiH, neki su penziju u inostranstvu zaradili, djecu iskolovali, kupili im stanove, kuce, vikendice, auta... : :lol:

Je*es Unis Pretis, sto ne rece za Enegoinvest nesto. Koga tu znas ? Energoinvest je imao naucne institute nije ih imao Pretis :mrgreen: Kad se vec u nauku busamo :mrgreen:

Dok covjek ne verifikuje i ne udari pecat i metne potpis...ne moze tu robot nista...A to sto neko koristi aparat za zavarivanje ne znaci da ne moze i da ne koristi pristroje, dodatne masine u poslu. :mrgreen:

Allaha mi... kladim se u sta hos da vecina danasnjih sarajlija ne zna nabrojati sve industrijske zone u KS. :lol:

I da na strugu se ne narezuje saraf :mrgreen: za to postoje specijalni alati za vanjske i unutrasnje navoje... :mrgreen:
A bezbeli ce VKV varilac stavljati potpise na robote a tokar udarati pecate, bez njih ne moze... Kuce i vikendice su gradili i auta kupovali i vodoinstalateri koji su rmbacili po Njemackoj i odcepljavali zacepljene kanalizacije, ne vidim nista senzacionalno u tome, normalno da ces zaraditi nesto kad radis 10 sati dnevno 30 godina, pa da prosis toliko vremena isprosio bi dovoljno za kucu i auto.
Za svoju dio posla sigurno hoce, eventualno sef/poslovodja... :mrgreen:

To ce raditi oni koji su zaduzeni za kontrolu kvalitete...jel :D ispitivanja magnetnim cesticama, radiograskim skenerima, ultrazvukom, vizuelnim pregledom i tekucim penetratima i ostalim tehnikama i metodama... :D

A to ti je opet ljudski faktor....a ne nekakav automatizovan proces... :mrgreen:

software inzinjeri kodiraju, programiraju...pa opet neko treci testira i verifikuje kod...jel :mrgreen:

a za ovo zadnje to ti iz iskustva ? :lol:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#55 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by zforumas »

Ja nisam vidio, dakle nema.

Slucajno radim u fabrici koja pravi robote pa, izmedju ostalog, pravi i ove koji vare.
Jest, roboti vare, i to skoro pa savrseno. Jedini je belaj "nauciti' ih da vare. Tu stupaju na scenu ovi "otcepljivaci kanalizacija" i ostala ekipa.
Pa onda svoja zapazanja prenesu cvikerasima za kompjuterima koji to opet dalje doradjuju u kodovima.
A ja im eto, sudeci po forumu, perem guzice. Jer svi mi koji smo vani ne radimo nista drugo.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#56 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Guadalajara »

zforumas wrote: 19/03/2021 21:09 Ja nisam vidio, dakle nema.

Slucajno radim u fabrici koja pravi robote pa, izmedju ostalog, pravi i ove koji vare.
Jest, roboti vare, i to skoro pa savrseno. Jedini je belaj "nauciti' ih da vare. Tu stupaju na scenu ovi "otcepljivaci kanalizacija" i ostala ekipa.
Pa onda svoja zapazanja prenesu cvikerasima za kompjuterima koji to opet dalje doradjuju u kodovima.
A ja im eto, sudeci po forumu, perem guzice. Jer svi mi koji smo vani ne radimo nista drugo.
:thumbup:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#57 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

zforumas wrote: 19/03/2021 21:09 Ja nisam vidio, dakle nema.

Slucajno radim u fabrici koja pravi robote pa, izmedju ostalog, pravi i ove koji vare.
Jest, roboti vare, i to skoro pa savrseno. Jedini je belaj "nauciti' ih da vare. Tu stupaju na scenu ovi "otcepljivaci kanalizacija" i ostala ekipa.
Pa onda svoja zapazanja prenesu cvikerasima za kompjuterima koji to opet dalje doradjuju u kodovima.
A ja im eto, sudeci po forumu, perem guzice. Jer svi mi koji smo vani ne radimo nista drugo.
Ma jah, propala bi fabrika bez tebe moj intelektualce, inzinjeri bi kose pocupali da nije tebe i tvojih tri godinice usmjerenog obrazovanja... Cudo ti Angela Merkel licno ne dodijeli kakav orden, kamenu temeljce Njemacke industrije :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#58 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

Guadalajara wrote: 19/03/2021 20:48
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 20:30
Guadalajara wrote: 19/03/2021 18:48

Hajmo da ukinemo skole i fakultete i akreditovane ustanove...Jer ti mozes samostalno nesto nauciti bez tutora/profesora/sefa :mrgreen:

Ne, nema se tu sta bacati u vodu. Nije svako ogranicen na firme i trziste u BiH, neki su penziju u inostranstvu zaradili, djecu iskolovali, kupili im stanove, kuce, vikendice, auta... : :lol:

Je*es Unis Pretis, sto ne rece za Enegoinvest nesto. Koga tu znas ? Energoinvest je imao naucne institute nije ih imao Pretis :mrgreen: Kad se vec u nauku busamo :mrgreen:

Dok covjek ne verifikuje i ne udari pecat i metne potpis...ne moze tu robot nista...A to sto neko koristi aparat za zavarivanje ne znaci da ne moze i da ne koristi pristroje, dodatne masine u poslu. :mrgreen:

Allaha mi... kladim se u sta hos da vecina danasnjih sarajlija ne zna nabrojati sve industrijske zone u KS. :lol:

I da na strugu se ne narezuje saraf :mrgreen: za to postoje specijalni alati za vanjske i unutrasnje navoje... :mrgreen:
A bezbeli ce VKV varilac stavljati potpise na robote a tokar udarati pecate, bez njih ne moze... Kuce i vikendice su gradili i auta kupovali i vodoinstalateri koji su rmbacili po Njemackoj i odcepljavali zacepljene kanalizacije, ne vidim nista senzacionalno u tome, normalno da ces zaraditi nesto kad radis 10 sati dnevno 30 godina, pa da prosis toliko vremena isprosio bi dovoljno za kucu i auto.
Za svoju dio posla sigurno hoce, eventualno sef/poslovodja... :mrgreen:

To ce raditi oni koji su zaduzeni za kontrolu kvalitete...jel :D ispitivanja magnetnim cesticama, radiograskim skenerima, ultrazvukom, vizuelnim pregledom i tekucim penetratima i ostalim tehnikama i metodama... :D

A to ti je opet ljudski faktor....a ne nekakav automatizovan proces... :mrgreen:

software inzinjeri kodiraju, programiraju...pa opet neko treci testira i verifikuje kod...jel :mrgreen:

a za ovo zadnje to ti iz iskustva ? :lol:
Nije iz iskustva, mene su roditelji u zivotu uputili da se obrazujem i budem koristan clan drustva, a ne da budem rob i magarac jer mi ni otac ni dedo ni oni prije njih nisu bili robovi... Tesko je to svariti iz tvoje perspektive sto je donekle i razumljivo, ne mozemo biti svi od iste japije
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#59 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by zforumas »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:43
zforumas wrote: 19/03/2021 21:09 Ja nisam vidio, dakle nema.

Slucajno radim u fabrici koja pravi robote pa, izmedju ostalog, pravi i ove koji vare.
Jest, roboti vare, i to skoro pa savrseno. Jedini je belaj "nauciti' ih da vare. Tu stupaju na scenu ovi "otcepljivaci kanalizacija" i ostala ekipa.
Pa onda svoja zapazanja prenesu cvikerasima za kompjuterima koji to opet dalje doradjuju u kodovima.
A ja im eto, sudeci po forumu, perem guzice. Jer svi mi koji smo vani ne radimo nista drugo.
Ma jah, propala bi fabrika bez tebe moj intelektualce, inzinjeri bi kose pocupali da nije tebe i tvojih tri godinice usmjerenog obrazovanja... Cudo ti Angela Merkel licno ne dodijeli kakav orden, kamenu temeljce Njemacke industrije :lol:
Kada se naucis citati onda odgovaraj. Kada se naucis osnovnoj kulturi onda izadji medju ljude.
A meni ne moras odgovarati niti me citirati nikada.
Tebi kojem skola nije potrebna da bi neku vjestinu ili disciplinu savladao, mi obicni smrtnici, nismo ni do koljena, pa stoga nemoj trositi svoje dragocijeno vrijeme na mene i meni slicne.
U zdravlje.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#60 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

zforumas wrote: 19/03/2021 21:49
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:43
zforumas wrote: 19/03/2021 21:09 Ja nisam vidio, dakle nema.

Slucajno radim u fabrici koja pravi robote pa, izmedju ostalog, pravi i ove koji vare.
Jest, roboti vare, i to skoro pa savrseno. Jedini je belaj "nauciti' ih da vare. Tu stupaju na scenu ovi "otcepljivaci kanalizacija" i ostala ekipa.
Pa onda svoja zapazanja prenesu cvikerasima za kompjuterima koji to opet dalje doradjuju u kodovima.
A ja im eto, sudeci po forumu, perem guzice. Jer svi mi koji smo vani ne radimo nista drugo.
Ma jah, propala bi fabrika bez tebe moj intelektualce, inzinjeri bi kose pocupali da nije tebe i tvojih tri godinice usmjerenog obrazovanja... Cudo ti Angela Merkel licno ne dodijeli kakav orden, kamenu temeljce Njemacke industrije :lol:
Kada se naucis citati onda odgovaraj. Kada se naucis osnovnoj kulturi onda izadji medju ljude.
A meni ne moras odgovarati niti me citirati nikada.
Tebi kojem skola nije potrebna da bi neku vjestinu ili disciplinu savladao, mi obicni smrtnici, nismo ni do koljena, pa stoga nemoj trositi svoje dragocijeno vrijeme na mene i meni slicne.
U zdravlje.
Al je nekom pogodjen zivac :lol: Inace ucenici metalskih skola su oduvijek bili olicenje kulture, citanja i inteligencije, sta cu ja samo pokusavam da dostignem taj nivo
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#61 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by zforumas »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:55
zforumas wrote: 19/03/2021 21:49
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:43
Ma jah, propala bi fabrika bez tebe moj intelektualce, inzinjeri bi kose pocupali da nije tebe i tvojih tri godinice usmjerenog obrazovanja... Cudo ti Angela Merkel licno ne dodijeli kakav orden, kamenu temeljce Njemacke industrije :lol:
Kada se naucis citati onda odgovaraj. Kada se naucis osnovnoj kulturi onda izadji medju ljude.
A meni ne moras odgovarati niti me citirati nikada.
Tebi kojem skola nije potrebna da bi neku vjestinu ili disciplinu savladao, mi obicni smrtnici, nismo ni do koljena, pa stoga nemoj trositi svoje dragocijeno vrijeme na mene i meni slicne.
U zdravlje.
Al je nekom pogodjen zivac :lol: Inace ucenici metalskih skola su oduvijek bili olicenje kulture, citanja i inteligencije, sta cu ja samo pokusavam da dostignem taj nivo
Opet buraz ne citas. Potrudi se malo, ako je sitno zoomiraj malo. Osteti se vid nestrucnim rukovanjem aparatom za varenje.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#62 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Guadalajara »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:47
Guadalajara wrote: 19/03/2021 20:48
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 20:30

A bezbeli ce VKV varilac stavljati potpise na robote a tokar udarati pecate, bez njih ne moze... Kuce i vikendice su gradili i auta kupovali i vodoinstalateri koji su rmbacili po Njemackoj i odcepljavali zacepljene kanalizacije, ne vidim nista senzacionalno u tome, normalno da ces zaraditi nesto kad radis 10 sati dnevno 30 godina, pa da prosis toliko vremena isprosio bi dovoljno za kucu i auto.
Za svoju dio posla sigurno hoce, eventualno sef/poslovodja... :mrgreen:

To ce raditi oni koji su zaduzeni za kontrolu kvalitete...jel :D ispitivanja magnetnim cesticama, radiograskim skenerima, ultrazvukom, vizuelnim pregledom i tekucim penetratima i ostalim tehnikama i metodama... :D

A to ti je opet ljudski faktor....a ne nekakav automatizovan proces... :mrgreen:

software inzinjeri kodiraju, programiraju...pa opet neko treci testira i verifikuje kod...jel :mrgreen:

a za ovo zadnje to ti iz iskustva ? :lol:
Nije iz iskustva, mene su roditelji u zivotu uputili da se obrazujem i budem koristan clan drustva, a ne da budem rob i magarac jer mi ni otac ni dedo ni oni prije njih nisu bili robovi... Tesko je to svariti iz tvoje perspektive sto je donekle i razumljivo, ne mozemo biti svi od iste japije
Jesi ti onaj od jucer sto mi je marku trazio da kupi hljeb kod slatkog coseta ? :lol:
A vidi kuka se kako nema za hljeba, a visi po forumu :lol: Ucili te roditelji, vala su te slabo naucili. pa se moras na forumu educirati :lol: Nisu te naucili da treba i raditi, a ne lijeciti komplekse i vlastita nezadovoljstva na drugima :mrgreen:
Sto ce tice magaraca, eno vidio sam na klix portalu mozes se prijaviti u ergelu u Capljini kod onih cura...takve traze :lol:
I mani se ti moje perspektive, nije to naslov teme. :mrgreen:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#63 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by MehmedPasaMoric »

zforumas wrote: 19/03/2021 21:58
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:55
zforumas wrote: 19/03/2021 21:49

Kada se naucis citati onda odgovaraj. Kada se naucis osnovnoj kulturi onda izadji medju ljude.
A meni ne moras odgovarati niti me citirati nikada.
Tebi kojem skola nije potrebna da bi neku vjestinu ili disciplinu savladao, mi obicni smrtnici, nismo ni do koljena, pa stoga nemoj trositi svoje dragocijeno vrijeme na mene i meni slicne.
U zdravlje.
Al je nekom pogodjen zivac :lol: Inace ucenici metalskih skola su oduvijek bili olicenje kulture, citanja i inteligencije, sta cu ja samo pokusavam da dostignem taj nivo
Opet buraz ne citas. Potrudi se malo, ako je sitno zoomiraj malo. Osteti se vid nestrucnim rukovanjem aparatom za varenje.
A sta te imam citati jadan ne bio nisi Ivo Andric, jasno je sve... Ja rukujem iz dosade i aparatom za varenje, i spahtlom i mackom za krecenje, a ne da zaradim za koru hljeba, mogu da ih do kraja zivota ne uzmem u ruku i da ne osjetim posljedice, velika je to razlika. A i coviek sto je otvorio ovu temu je isto tako imao zelju da iz dosade to proba pa sam mu odgovorio kao jedan hobista drugom, a vi VKV intelektualci se prepali za radna mjesta pa navalili na njega :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#64 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Guadalajara »

Stari obisao vise kontinenata i drzava nego svi zajedno mr dr sa Mašinskog i Elektrotehničkog fakulteta :mrgreen:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#65 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by zforumas »

MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 22:03
zforumas wrote: 19/03/2021 21:58
MehmedPasaMoric wrote: 19/03/2021 21:55

Al je nekom pogodjen zivac :lol: Inace ucenici metalskih skola su oduvijek bili olicenje kulture, citanja i inteligencije, sta cu ja samo pokusavam da dostignem taj nivo
Opet buraz ne citas. Potrudi se malo, ako je sitno zoomiraj malo. Osteti se vid nestrucnim rukovanjem aparatom za varenje.
A sta te imam citati jadan ne bio nisi Ivo Andric, jasno je sve... Ja rukujem iz dosade i aparatom za varenje, i spahtlom i mackom za krecenje, a ne da zaradim za koru hljeba, mogu da ih do kraja zivota ne uzmem u ruku i da ne osjetim posljedice, velika je to razlika. A i coviek sto je otvorio ovu temu je isto tako imao zelju da iz dosade to proba pa sam mu odgovorio kao jedan hobista drugom, a vi VKV intelektualci se prepali za radna mjesta pa navalili na njega :lol:
Pa da citas umjesto da samo pises "sve ovo ja" skontao bi da ja nisam VKV intelektualac kako ti kazes. A to sta ti imas nas bas i ne zanima mnogo.
Ja se nisam petljao u izbor aparata niti to da li treba da kupi ili ne, reagovao sam na tvoju tvrdnju da eto roboti vare i majstori nisu potrebni.
A ti sad nastavi da paras oblake nosom misleci da si najpametniji na vas cijelom dunjaluku.
Spusti malo loptu, nisi i neces nikad u zivotu sve vidjeti niti sve znati.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#66 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by STARx »

Naslovnica wrote: 06/03/2021 13:51 Imam nekakvih planova da sklepam nekakvih rešetki za prozore i vrata na šupi, pa bih želio da malo probam sam da varim.
Briga me ako uprskam nešto, jer imam želju da to sam uradim, pa kako god..
Kupio bih profila na stovarištima pa se lagano prihvatio posla.
Amaterizam apsolutni.
Treba mi preporuka koji aparat kupiti, za početnika, ono, best buy, za što manje para što bolji aparat.
Vidim pun OLX ovih nekakvih, ko igračke izgledaju, neko ih kudi, neko ih hvali.
Struja monofazna.
Hvala!
Kupi co2 aparat. Nabavi bocu na olx-u, u messeru mozes napuniti s gasom. co2 zica 0.8mm je 20tak km 5kg, 1.0 isto tu negdje. Mozes vecinu stvari s tom debljinom zavariti, kad se ustelis mozes preci na deblje. S tim da deblja zahtjeva trofaznu struju, a i trebat ce ti koji mjesec stele da dodjes do toga. Nabavi obavezno samozatamnjujucu ili fotoosjetljivu masku. S podesavanjem tamnoce din 9-13. Gorionik 2metra, idealno bi bilo 5. Nekih je 200km. Kontaktna dizna 0.8 5kom i 1.0 5kom, nosac kontaktne dizne tbi 250a, mlaznica 250a 20-30km sve. Pogonski tockici, ovisno o mehanizmu tjeranja zice, su malo skuplji. Ako aparat vec posjeduje tockic za 0.8 ili 0.6 ne moras odma nabavljati za 1.0 dok se ne ustelis dobro. Klijesta za masu cca 30tak km. Mozes proci s ispod 1000km, a imat ces alat za duze staze, vrlo koristan. Vremenom mozes dokupiti set za zavarivanje aluminija-inoxa.
Naslovnica
Posts: 27899
Joined: 20/03/2013 15:38

#67 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by Naslovnica »

STARx wrote: 04/04/2021 00:39
Naslovnica wrote: 06/03/2021 13:51 Imam nekakvih planova da sklepam nekakvih rešetki za prozore i vrata na šupi, pa bih želio da malo probam sam da varim.
Briga me ako uprskam nešto, jer imam želju da to sam uradim, pa kako god..
Kupio bih profila na stovarištima pa se lagano prihvatio posla.
Amaterizam apsolutni.
Treba mi preporuka koji aparat kupiti, za početnika, ono, best buy, za što manje para što bolji aparat.
Vidim pun OLX ovih nekakvih, ko igračke izgledaju, neko ih kudi, neko ih hvali.
Struja monofazna.
Hvala!
Kupi co2 aparat. Nabavi bocu na olx-u, u messeru mozes napuniti s gasom. co2 zica 0.8mm je 20tak km 5kg, 1.0 isto tu negdje. Mozes vecinu stvari s tom debljinom zavariti, kad se ustelis mozes preci na deblje. S tim da deblja zahtjeva trofaznu struju, a i trebat ce ti koji mjesec stele da dodjes do toga. Nabavi obavezno samozatamnjujucu ili fotoosjetljivu masku. S podesavanjem tamnoce din 9-13. Gorionik 2metra, idealno bi bilo 5. Nekih je 200km. Kontaktna dizna 0.8 5kom i 1.0 5kom, nosac kontaktne dizne tbi 250a, mlaznica 250a 20-30km sve. Pogonski tockici, ovisno o mehanizmu tjeranja zice, su malo skuplji. Ako aparat vec posjeduje tockic za 0.8 ili 0.6 ne moras odma nabavljati za 1.0 dok se ne ustelis dobro. Klijesta za masu cca 30tak km. Mozes proci s ispod 1000km, a imat ces alat za duze staze, vrlo koristan. Vremenom mozes dokupiti set za zavarivanje aluminija-inoxa.
Drug, hvala na opširnom odgovoru. :thumbup:
Meni zaista nije potrebna aparatura tog obima.
Na stranu tu što sam pozvao čovjeka (jer sam zaključio da je u ovom trenutku to bilo najbolje rješenje) koji mi je povario sve što je trebalo onim invertorskim aparatom što se može kupiti na OLX za 165KM. :-)
Kaže čovjek da mu je jedina mana što ima kratke kablove.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#68 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by STARx »

Naslovnica wrote: 05/04/2021 12:05
Drug, hvala na opširnom odgovoru. :thumbup:
Meni zaista nije potrebna aparatura tog obima.
Na stranu tu što sam pozvao čovjeka (jer sam zaključio da je u ovom trenutku to bilo najbolje rješenje) koji mi je povario sve što je trebalo onim invertorskim aparatom što se može kupiti na OLX za 165KM. :-)
Kaže čovjek da mu je jedina mana što ima kratke kablove.
Mogu se nabaciti duzi kablovi. Inverterski aparati tog cjenovnog ranga nisu losi za nekih manjih radova, za po kuci sto bi se reklo. Zavrsit ces vecinu poslova s njim, a neke ozbiljnije i obilnije projekte ces osjetiti razliku. Daleko od toga da je to profi alat, a sluzit ce za hobija. Razmisli jos jednom o kupovini, a ako je co2 preskup, mozes ici i na inverterski. Jednom kad krenes zavarivati nema nazad.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#69 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by topcam »

...
Last edited by topcam on 14/04/2021 23:22, edited 1 time in total.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#70 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by topcam »

topcam wrote: 14/04/2021 23:02
muha_sa wrote: 07/03/2021 19:54

Vjeruj mi da pojma nemam koji--pošto ce to bit kucna radinost svejedno ti je---neceš traverzne zavarivat :lol: godinama ne radim elektrodom (argonac sam)--al cu ti pokazat kako se radi jer se to ne može zaboravit

Traverzne, :) Kolega mi prvi dan 180 traverzni, drugi isto, treci dan ga nije bilo jedno 2 sedmice....


Elektroda ko god hoce oko kuce sta raditi.

Meni kad uvale nirosta 1mm na 1,5mm pa na 5mm, argon, formatiranje, obradujem se vam tako.




Vidis po refleksu da je tesko :lol:



Nema covjek osjecaja u rukavicama ;-)


Nikada masine i roboti nece moci zamjeniti covjeka. :bih:

Zivio Muha.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#71 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by piplica »

Ovako odluka je pala na Weldinger 180 eco ili mini 140 mini.
Oba su MMA po defaultu, ali isto mogu biti WIG, mislim da se za te pare ne može naći bolji semi Profi, hoby aparat.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#72 Re: Aparat za varenje, za početnike

Post by topcam »





Sto deblji materijal to lakse.
Post Reply