Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#1 Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by adi2012 »

Pozdrav,

Nadam se da mi neko može pomoći oko slijedećeg: gdje u Sarajevu po prihvatljivoj cijeni mogu kupiti aparat za mjerenje krvnog pritiska?

Hvala unaprijed :thumbup:

LP,
Adi
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#2 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by Krone »

adi2012 wrote:Pozdrav,

Nadam se da mi neko može pomoći oko slijedećeg: gdje u Sarajevu po prihvatljivoj cijeni mogu kupiti aparat za mjerenje krvnog pritiska?

Hvala unaprijed :thumbup:

LP,
Adi
Šta je za tebe prihvatljiva cijena, ako je to 20 KM, nemoj ni kupovati, radije mjeri u apoteci, jer takvi aparati nisu tačni.

Ja sam kupio digitalni Hartman u apoteci 120 KM . . .
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#3 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by adi2012 »

možda je bolja riječ "realnijoj cijeni" :-D
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#4 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by adi2012 »

Ako neko ima još nekih preporuka, nek javi, bujrum ;-)
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#5 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by chudjenhe »

u apotekama oni sa stetoskopom 40-60 KM najjeftiniji
imas na isti princip (kineske :thumbup: ) po pijacama 10-15 KM
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#6 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by Krone »

valter033 wrote:
Krone wrote:Šta je za tebe prihvatljiva cijena, ako je to 20 KM, nemoj ni kupovati, radije mjeri u apoteci, jer takvi aparati nisu tačni.

Ja sam kupio digitalni Hartman u apoteci 120 KM . . .
Ovo je prilicno netacno. Velika vecina digitalnih aparata koja je danas dostupna na trzistu ne mjeri tacno krvni pritisak. Cijena ne igra nikakvu ulogu.

OT: Jedini tacan uredjaj je zivin tlakomjer, ako ga igdje mozes naci. Evt. neki od manuelnih barometara. U oba slucaja ti treba i stetoskop..
nisam ni rekao da je digitalni tacan, vec a su ovi od po 20 KM za q...., a svakako je da je zivin najtacniji . . . ali eto i digitalac moze pomoci, a ovaj koji sam ja kupio je odobren od strane Instituta za mjeriteljstvo BiH
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40798
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by dječak sa šibicama »

Daj nemojte napamet...

Digitalni tlakomjer moze izmjeriti savrseno tacan tlak, ako znas kako mjeriti. To bi svakom svom pacijentu morao objasniti, to mu je duznost, svaki internista kardiolog.

Znaci, mjeri se tri puta za redom, sa malim kratkotrajnim odmorima, i kao relevantna uzima se najvisa mjera gornjeg sistolickog tlaka, i najniza mjera donjeg dijastolickog tlaka.

Digitalni aparat je osjetljiv i izmjerit ce tri razlicite vrijednosti, i zato se uzimaju vrijednosti koje sam naveo.

Nije suplja.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koli

Post by PipiDugaDevetka »

Najbolji aparat je onaj koji te spasi od moždanog ili srčanog udara. Ovaj klasični-mehanički je pouzdan i dobar, naročito ako ima te neke ateste od bh. nadležnih, ali ti treba vremena da se obučiš samomjeriteljstvu
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#9 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by funeral blues »

Ako je neko nedavno kupovao aparat i imao dobra iskustva, zamolio bih za preporuku gdje i koji model kupiti u Sarajevu. Jedini uslov je da to nije onaj mehanički model tj. da čovjek može sam sebi izmjeriti. Hvala unaprijed.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#10 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by The Realist »

Pa može i na mehaničkom si sam izmjeriti, ako je spojena slušalica sa manžetom :D :).

Ja najviše njima vjerujem, ali ako se već mora uzimatievo ovo popratiti: http://www.bloodpressureuk.org/BloodPre ... ourmonitor i onda izdvojiti malo više novca za uređaj ( http://www.bhsoc.org//index.php?cID=246 - lista onih koji se preporučuju za kućnu upotrebu).

Ali nemoj uzimati onaj što se stavi na zglob šake, jer ti su jako osjetljivi i jako često lažne rezultate daju.
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#11 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by funeral blues »

The Realist wrote:Pa može i na mehaničkom si sam izmjeriti, ako je spojena slušalica sa manžetom :D :).

Ja najviše njima vjerujem, ali ako se već mora uzimatievo ovo popratiti: http://www.bloodpressureuk.org/BloodPre ... ourmonitor i onda izdvojiti malo više novca za uređaj ( http://www.bhsoc.org//index.php?cID=246 - lista onih koji se preporučuju za kućnu upotrebu).

Ali nemoj uzimati onaj što se stavi na zglob šake, jer ti su jako osjetljivi i jako često lažne rezultate daju.
Da, ali taj mehanički zahtijeva i znanje i dobar sluh tj. osjećaj onog ko mjeri :-D
Hvala za ove preporuke..definitivno treba traziti nesto sto ide na misic ruke, a ne zglob. Medjutim, ima li sta od ovoga ovdje u Sa da se ne peglam s dostavom izvan BiH?
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by The Realist »

E to već ne znam, jer ja ne koristim digitalne tlakomjere, morat ćeš pitati u apoteci.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#13 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by Salah ad-Din »

Da ne otvaram novu temu, mjerim manuelnim aparatom, ono stetoskop, manžetna :D Imamo neki stari aparat, ali je dosta tačan kontorlišemo krvni pritisak i kada odemo kod doktora i on nam kaže otprilike te vrijednosti. Nego da vas pitam, budući da sam mjerim dosta se patim, teško mi je odrediti dijastolni pritisak jer kažu da je to vrijednost na kojoj više ama baš ništa ne čujemo a ja nekada čujem i tihe otkucaje sve do 30-40 mmgH a ne vjerujem da mi je pritisak 30 xD a nekada savršeno na 80 prestaje, valjda sve zavisi kako namjestim stetoskop. I da, kada ruku stavim na stol i mjerim pritisak, on bude 125/70, kada stavim na koljeno bude 135/80, ujutro i niži. Je li to normalno i šta je od ovoga pravilno?

Dakle:
Image -----125/70

Image ---- 135/80

Oprostite nisam našao bolje slike xD

Unaprijed vam hvala na odgovoru :D
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#14 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by strucnjakdemagog »

ima li neko preporuku za solidan digitalni aparat za mjerenje pritiska?

gdje kupiti, koja je cijena, da li se stavlja na podlakticu..?

vidio sam dobar u apotekama, ali mi je 90KM malo previse. s druge strane, ovi na OLX-u za 40KM mi se cine smece.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#15 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by Brus Lee »

strucnjakdemagog wrote:ima li neko preporuku za solidan digitalni aparat za mjerenje pritiska?

gdje kupiti, koja je cijena, da li se stavlja na podlakticu..?

vidio sam dobar u apotekama, ali mi je 90KM malo previse. s druge strane, ovi na OLX-u za 40KM mi se cine smece.
Gledaj da je svapski. Svabo je Svabo :D
lelan
Posts: 186
Joined: 13/10/2008 00:24

#16 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by lelan »

Ali i švapski su pretežno proizvedeni u kini. Gdje se u sarajevu može kupiti njemački mjerac ?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#17 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by stubrijez »

Ja ti predlazem klasicni, ne znam kako da ga nazovem - mehanicki sa pumpicom i manometrom.
Bolje najjeftiniji mehanicki nego ikakav digitalni. Ponekad u apotekama budu oni sto im manometar stoji na stolu, jako su prakticni.
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by Truba »

Ima klasicni u apoteci u tom oko 45 marki
Al pazi cujes li na njega :mrgreen:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#19 Re: Aparat za mjerenje krvnog pritiska, kupovina, gdje, koliko?

Post by stubrijez »

Salah ad-Din wrote: 14/09/2015 20:59 Da ne otvaram novu temu, mjerim manuelnim aparatom, ono stetoskop, manžetna :D Imamo neki stari aparat, ali je dosta tačan kontorlišemo krvni pritisak i kada odemo kod doktora i on nam kaže otprilike te vrijednosti. Nego da vas pitam, budući da sam mjerim dosta se patim, teško mi je odrediti dijastolni pritisak jer kažu da je to vrijednost na kojoj više ama baš ništa ne čujemo a ja nekada čujem i tihe otkucaje sve do 30-40 mmgH a ne vjerujem da mi je pritisak 30 xD a nekada savršeno na 80 prestaje, valjda sve zavisi kako namjestim stetoskop. I da, kada ruku stavim na stol i mjerim pritisak, on bude 125/70, kada stavim na koljeno bude 135/80, ujutro i niži. Je li to normalno i šta je od ovoga pravilno?

Dakle:
Image -----125/70

Image ---- 135/80

Oprostite nisam našao bolje slike xD

Unaprijed vam hvala na odgovoru :D
Ti imas problem sa sluhom, previse dobro cujes hehehehe... sala. Kada mjeris idealno je da ruka tj. arterija bude u visini srca dakle otprilike na stolu.
Post Reply