Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#151 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by sabanss »

markmark wrote: 25/01/2024 09:04 Koristim DeLonghi Magnifica S i nemam primjedbi i ide preporuka za isti (ne preporučujem ovim premium korisnicima jer vjerujem da ima i boljih izbora). Da se sad kupuje isti bi odabir bio. Plaćen € 215 MediaMarkt.
Ovo je pljačka jer je aparat odličan.

Samo ima kvaka... Odličan je za regularni espresso :D Kao što Hakiz reče probao sam jednom napraviti kapučino. Nit je kapučino niti vrijedi čišćenja, još ima samo paru bez posude za mlijeko. Ne mogu zamisliti kako rade ovi sa posudom za mlijeko i cjevčicama koje se moraju čistiti.

Ukratko automatski aparat za male pare može biti jako dobar.... Kada praviš espresso.

btw ovaj aparat je u Spazziu 1100 KM :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#152 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

sabanss wrote: 08/02/2024 21:10
markmark wrote: 25/01/2024 09:04 Koristim DeLonghi Magnifica S i nemam primjedbi i ide preporuka za isti (ne preporučujem ovim premium korisnicima jer vjerujem da ima i boljih izbora). Da se sad kupuje isti bi odabir bio. Plaćen € 215 MediaMarkt.
Ovo je pljačka jer je aparat odličan.

Samo ima kvaka... Odličan je za regularni espresso :D Kao što Hakiz reče probao sam jednom napraviti kapučino. Nit je kapučino niti vrijedi čišćenja, još ima samo paru bez posude za mlijeko. Ne mogu zamisliti kako rade ovi sa posudom za mlijeko i cjevčicama koje se moraju čistiti.

Ukratko automatski aparat za male pare može biti jako dobar.... Kada praviš espresso.

btw ovaj aparat je u Spazziu 1100 KM :lol:
Ocistis mokrom krpom cim zavrsis sa mlijekom. Tri sekunde.

Jednom u 3 mjeseca trebas ocistiti cijevi, ali to vazi i za ostale dijelove masine. Ubacis tablete, pritisnes dugme i cao.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#153 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

sabanss wrote: 08/02/2024 21:10
markmark wrote: 25/01/2024 09:04 Koristim DeLonghi Magnifica S i nemam primjedbi i ide preporuka za isti (ne preporučujem ovim premium korisnicima jer vjerujem da ima i boljih izbora). Da se sad kupuje isti bi odabir bio. Plaćen € 215 MediaMarkt.
Ovo je pljačka jer je aparat odličan.

Samo ima kvaka... Odličan je za regularni espresso :D Kao što Hakiz reče probao sam jednom napraviti kapučino. Nit je kapučino niti vrijedi čišćenja, još ima samo paru bez posude za mlijeko. Ne mogu zamisliti kako rade ovi sa posudom za mlijeko i cjevčicama koje se moraju čistiti.

Ukratko automatski aparat za male pare može biti jako dobar.... Kada praviš espresso.

btw ovaj aparat je u Spazziu 1100 KM :lol:
Meni je to prednost. Naučiš napraviti kapučino, kao što nauče svi bariste. Niko od profesionalaca ne koristi automatike, svi koriste paru i zagrijavaju mlijeko "ručno". Valjda ima razlog što su profesionalni aparati uglavnom "manuelni".
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#154 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hajvan »

koristim makinjetu za kafu i french press kojom napravim pjenu s mlijekom

capuccino (mi) ispadne bolji nego li u vecini kafiça.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#155 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Sto jest jest, treba malo vjezbe za dobar kapucino. Gostima kad dodju dusa je probat napravit svoj, i nikad im ne uspije. Naprave "ugrijano mlijeko" i isfrcaju svuda uokolo, pa to onda valja cistiti.

Ja tacno znam zvuk koji mi treba, poziciju pipe, mlijeka. Temperaturu, kolicinu, i tako.
Dosta ovisi i od mlijeka samog. Ova sto su slabije homogenizirana teze malo idu.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#156 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 08/02/2024 21:35 Sto jest jest, treba malo vjezbe za dobar kapucino. Gostima kad dodju dusa je probat napravit svoj, i nikad im ne uspije. Naprave "ugrijano mlijeko" i isfrcaju svuda uokolo, pa to onda valja cistiti.

Ja tacno znam zvuk koji mi treba, poziciju pipe, mlijeka. Temperaturu, kolicinu, i tako.
Dosta ovisi i od mlijeka samog. Ova sto su slabije homogenizirana teze malo idu.
Da. Vježba čini majstora.

I tačno je, mlijeko mora biti homogenizirano i pasterizovano, ne može "obično" mlijeko.

Nije bitno da li je 1%, 2,8 % ili 3,8 % mm, procenat mliječne masti utiče na ukus, ne na konzistentnost , "kvalitet" pjene.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#157 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hajvan »

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#158 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Hakiz wrote: 08/02/2024 21:40
jeza u ledja wrote: 08/02/2024 21:35 Sto jest jest, treba malo vjezbe za dobar kapucino. Gostima kad dodju dusa je probat napravit svoj, i nikad im ne uspije. Naprave "ugrijano mlijeko" i isfrcaju svuda uokolo, pa to onda valja cistiti.

Ja tacno znam zvuk koji mi treba, poziciju pipe, mlijeka. Temperaturu, kolicinu, i tako.
Dosta ovisi i od mlijeka samog. Ova sto su slabije homogenizirana teze malo idu.
Da. Vježba čini majstora.

I tačno je, mlijeko mora biti homogenizirano i pasterizovano, ne može "obično" mlijeko.

Nije bitno da li je 1%, 2,8 % ili 3,8 % mm, procenat mliječne masti utiče na ukus, ne na konzistentnost , "kvalitet" pjene.
Ja mislim da sam jednom uspjesno pravio pjenu i od soja mlijeka.
markmark
Posts: 87
Joined: 14/09/2020 11:17

#159 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by markmark »

jeza u ledja wrote: 08/02/2024 21:14
sabanss wrote: 08/02/2024 21:10
markmark wrote: 25/01/2024 09:04 Koristim DeLonghi Magnifica S i nemam primjedbi i ide preporuka za isti (ne preporučujem ovim premium korisnicima jer vjerujem da ima i boljih izbora). Da se sad kupuje isti bi odabir bio. Plaćen € 215 MediaMarkt.
Ovo je pljačka jer je aparat odličan.

Samo ima kvaka... Odličan je za regularni espresso :D Kao što Hakiz reče probao sam jednom napraviti kapučino. Nit je kapučino niti vrijedi čišćenja, još ima samo paru bez posude za mlijeko. Ne mogu zamisliti kako rade ovi sa posudom za mlijeko i cjevčicama koje se moraju čistiti.

Ukratko automatski aparat za male pare može biti jako dobar.... Kada praviš espresso.

btw ovaj aparat je u Spazziu 1100 KM :lol:
Ocistis mokrom krpom cim zavrsis sa mlijekom. Tri sekunde.

Jednom u 3 mjeseca trebas ocistiti cijevi, ali to vazi i za ostale dijelove masine. Ubacis tablete, pritisnes dugme i cao.
Da napišem iz prve ruke što se tiče čišćenja. Dio za mlijeko je stvarno nekoliko sekundi. Čak i svaki put skinemo dio sa cijevi pa kroz vodu očistimo, iako ne piše da treba. Dakle nakon svakog pravljenje uzme nam maks.1 mn. Prema savjetima to treba rjeđe, ali eto:
https://www.youtube.com/watch?v=SqJCZsrAL3Q


Kamenac ide dosta jednostavno, no to traje cca 30 minuta i mozda svako mjesec dva izbaci lampica da se napravi to:
https://www.youtube.com/watch?v=_RerJ7TpQQU


Također i ovo odradim tada, trajanje cca 2-3 minute:
https://www.youtube.com/watch?v=DfPKrPf7A88

Jednom godišnje preporučuju i malo detaljnije čišćenje određenih dijelova, vjerujem da traje cca 30 min, no to ne znam hoću li rastavljati i tako detaljno ići: https://www.youtube.com/watch?v=OJWguSgyf4c

Puno gore čišćenje je kada se čisti sokovnik, ovo je zafrkancija i ne traje dugo.

Što se tiče da je samo za espresso tu se ne bi složio, pravimo latte i baš je dobar. Uzimamo samo Lavazzu pa možda je radi toga, a ne radi aparata, ali eto. Za nezahtjevne i srednje zahtjevne korisnike mislim da je pravo dobra stvar.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#160 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Nista Lavazza, samo Illy. :oops: :D

Bajdvej probavao sam vise mlinova za kafu, espresso, jel. setting. Probavao sam i Illy kafu u zrnu, ali nikad da dobijem jednako dobar espresso kao kupljenu vec mljevenu Illy kafu.

Ne znam zasto mi to ne uspjeva ni sa “najskupljim” mlinovima al eto.

A dobar aparat za kafu ce naravno praviti dobar kapucino. Ja rijetko, sto neko spomenu, kupim bolji kapucino u coffee shopu nego sto ja pravim.
Uzmi se preseravati sa nekim fensi zrnima koja jednostavno ne idu u espreso. Najgore mi je kad vidim kafu u zrnu i pise kao vrsta kafe “espresso”. :roll:
markmark
Posts: 87
Joined: 14/09/2020 11:17

#161 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by markmark »

jeza u ledja wrote: 09/02/2024 11:57 Nista Lavazza, samo Illy. :oops: :D
Illy kako vidim €26/kg. Ostajem na duplo jeftinijoj (sirotinjskoj) Lavazzi. :D
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#162 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by photo&video »

Gdje kupujete kafu u Sarajevu i koju. Tek sam nabavio aparat i kupio Prima espresso u zrnu. Onako, srednja zalost. Sve preporuke dobro dosle. A aparat je DeLonghi Dedica.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#163 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by sabanss »

photo&video wrote: 09/02/2024 14:26 Gdje kupujete kafu u Sarajevu i koju. Tek sam nabavio aparat i kupio Prima espresso u zrnu. Onako, srednja zalost. Sve preporuke dobro dosle. A aparat je DeLonghi Dedica.
U Sarajevu nigdje a da ne košta duplo više nego vani. Nađi nekoga da ti donese iz vana :)

Probaj u Spazziu u BBI-u uzeti 100-200gr. Manuel je solidna kafa. U Bingu bude ponekad Lavazza u zrnu na kilu i imaš ova pakovanja po 250gr mljevene. Probaj i Vispak, mene je par puta iznenadila ali kvalitet im baš varira od prepžene koja se ne može piti do odlične.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#164 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

photo&video wrote: 09/02/2024 14:26 Gdje kupujete kafu u Sarajevu i koju. Tek sam nabavio aparat i kupio Prima espresso u zrnu. Onako, srednja zalost. Sve preporuke dobro dosle. A aparat je DeLonghi Dedica.
Lavazza Rosa. Ima je svuda.

Imaš i Illy u SCC, ali je 80 KM kilogram.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#165 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Nokian808 »

Postoji nesto sto se zove diminishing returns kad vise dodavanje cijene ne opravdava razliku u kvalitetu. Illy je klasicni primjer uzmite bolju kafu tipa lavazza crvena i Illy i ako osjetite razliku u kvalitetu ona sigurno nece biti tolika da opravda duplu cijenu. Iskreno meni je ona Branck kafa iz Robota za 17.95 iznenadjujuce kvalitetna valjda nemam tako profinjeno nepce :lol: meni vec tu pocinje diminishing returns :lol:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#166 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

Nokian808 wrote: 09/02/2024 19:00 Postoji nesto sto se zove diminishing returns kad vise dodavanje cijene ne opravdava razliku u kvalitetu. Illy je klasicni primjer uzmite bolju kafu tipa lavazza crvena i Illy i ako osjetite razliku u kvalitetu ona sigurno nece biti tolika da opravda duplu cijenu. Iskreno meni je ona Branck kafa iz Robota za 17.95 iznenadjujuce kvalitetna valjda nemam tako profinjeno nepce :lol: meni vec tu pocinje diminishing returns :lol:
Treba probati "sve" kafe, odabrati one (1 - 3 recimo) koje ti se najviše sviđaju i koristiti ih. Bez obzira na ime i cijenu.

Ja ne volim jake kafe, sve iznad 5 do 7 u ekstremnim slučajevima izbjegavam.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#167 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Ja sam upravo to radio prvi put kad sam kupio aparat. Probao Lavazzu, probao Illy (blind test). Probao te razne neke crvene, crne…Znam da je Illy duplo skuplji ali je dosta bolja. Sad jel “duplo bolja” tesko je to kvantifikovati.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#168 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by sabanss »

Danas gledam Vispak Espresso košta 36 KM :D Nije jeftin....
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#169 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Rugafet »

Ladies and gentlemen, evo moj stroj

Image
Image
Image
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#170 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 09/02/2024 21:49 Ja sam upravo to radio prvi put kad sam kupio aparat. Probao Lavazzu, probao Illy (blind test). Probao te razne neke crvene, crne…Znam da je Illy duplo skuplji ali je dosta bolja. Sad jel “duplo bolja” tesko je to kvantifikovati.
Da li je objektivno "duplo bolja" nije ni važno.

Zaključio sam da mi se "moja kafa" sviđa više od drugih. Sljedeće pitanje je da li želim platiti koliko košta. Ako želim, stvar je rješena.

Poređenje u fazonu "Samo 20 % je bolja a košta 3x više" tada ne igra ulogu. Jer mi je preostala opcija 20 % gora kafa, a nju ne želim. Hoću tu 20 % bolju. Koliko god da košta (ako je mogu objektivno primanjima priuštiti, naravno).

Treba kupovati najbolje koje se može priuštiti. Nema veza što nešto drugo košta puno manje, a kvalitetom je samo malo gore. Tako štedeći, takvim kompromisima, samo sebi obaramo kvalitet onoga šta jedemo, nosimo, vozimo itd. Nesvjesno. Jer, prvo kažeš idem na 20 % gore za 20% jeftinije. Dođeš na tačku X. Onda kažeš od tačke X idem na još 20 % gore za još 30% jeftinije. Treći put i ne primjetiš da si takvim razmišljanjem kupio nešta 50-60 % gore od prvobitnog. To tada postaje toliko loše da nema te uštede koja bi taj nekvalitet opravdala. A to ne bi uradio da ti je neko rekao, evo ti ovo 50 % gore za 60 % jeftinije, toliki pad u kvalitetu odjednom ne bi prihvatio.

Sporo kuhana žaba.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#171 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Isti ovaj aparat sa slike koristim, ali bez ovog dijela za mljevenje.

Prije sam koristio Gaggiu.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#172 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

sabanss wrote: 10/02/2024 14:10 Danas gledam Vispak Espresso košta 36 KM :D Nije jeftin....
Vispak je očajna kafa. Barem meni. Koliko god da košta, ne vrijedi. Da je 5 KM, ne vrijedi.
User avatar
ismar2215
Posts: 757
Joined: 08/09/2010 17:19

#173 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by ismar2215 »

Rugafet wrote: 10/02/2024 15:55 Ladies and gentlemen, evo moj stroj

Image
Image
Image
E na ovaj sam se nameracio. Barista Express?

Gdje si kupio, ako nije tajna :D
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#174 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Rugafet »

Kupio sam ga na Market Place od jednog lika, nov $190
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#175 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by jeza u ledja »

Definitivno preporucujem Breville.

Jebo Italijane. :D
Post Reply