Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#126 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

inspiron wrote: 24/01/2024 22:02
Hakiz wrote: 24/01/2024 17:17
inspiron wrote: 24/01/2024 15:46 Hej kolega hvala znam za Juru, kostaju puno i ne vidim se da bih mogao istovariti te pare - skoro duplo kao trenutna Gaggia. Jos zivi nada da ne moram kupit "premium" medju aparatima ako hocu kapucino najobicniji. Klipne aparate/odvojene mlinove ne zelim, nisam toliki aficionado, niti zelim da se vracam na kapsule :mrgreen:
U ovom boldiranom ti je problem. Šta je aparat za kafu? Pumpa i grijač. Ako toj pumpi i tom grijaču počneš dodavati nove funkcije, svakom novom funkcijom dodaješ novu tačku mogućeg kvara.

Aparat za kafu nije elektronski uređaj u kojem se dodavanje nove funkcije često svede samo na njeno programiranje. To je elektromehanički uređaj, dodavanje nove funkcije znači dodavanje novih materijala, mijenjanje dimenzija, težine, buke, temperature itd. Zato više funkcija pri zadržavanju kvaliteta kao da ih obavljaju pojedinačni uređaji mora da bude skupo.

U prevodu, da, ako želiš automatiku, morat ćeš platiti premium, po svoj prilici.
Premium iskustvo prepuštam nekome ko ima 3-3500km za aparat koji može napraviti kapućino, ja još malo pogledam ponudu :thumbup:
Već sam napisao: Ja svoj platio 350. Pravi kapućino.

Jeste da sam moraš samljeti kafu, držati posudu sa mlijekom dok mješalica radi itd, ali, 350 i pravi kapućino.

Ako ti je mrsko mljeti kafu, kupi mljevenu, ne u samoposluzi, nego neka pred tobom samelju, drži u frižideru u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi. Izdržat će ti sedmicu.

Ako hoćeš automatski za mali novac, samo ti nastavi gledati. Sretno.
markmark
Posts: 87
Joined: 14/09/2020 11:17

#127 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by markmark »

Koristim DeLonghi Magnifica S i nemam primjedbi i ide preporuka za isti (ne preporučujem ovim premium korisnicima jer vjerujem da ima i boljih izbora). Da se sad kupuje isti bi odabir bio. Plaćen € 215 MediaMarkt.
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#128 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Hakiz wrote: 24/01/2024 22:19
inspiron wrote: 24/01/2024 22:02
Hakiz wrote: 24/01/2024 17:17

U ovom boldiranom ti je problem. Šta je aparat za kafu? Pumpa i grijač. Ako toj pumpi i tom grijaču počneš dodavati nove funkcije, svakom novom funkcijom dodaješ novu tačku mogućeg kvara.

Aparat za kafu nije elektronski uređaj u kojem se dodavanje nove funkcije često svede samo na njeno programiranje. To je elektromehanički uređaj, dodavanje nove funkcije znači dodavanje novih materijala, mijenjanje dimenzija, težine, buke, temperature itd. Zato više funkcija pri zadržavanju kvaliteta kao da ih obavljaju pojedinačni uređaji mora da bude skupo.

U prevodu, da, ako želiš automatiku, morat ćeš platiti premium, po svoj prilici.
Premium iskustvo prepuštam nekome ko ima 3-3500km za aparat koji može napraviti kapućino, ja još malo pogledam ponudu :thumbup:
Već sam napisao: Ja svoj platio 350. Pravi kapućino.

Jeste da sam moraš samljeti kafu, držati posudu sa mlijekom dok mješalica radi itd, ali, 350 i pravi kapućino.

Ako ti je mrsko mljeti kafu, kupi mljevenu, ne u samoposluzi, nego neka pred tobom samelju, drži u frižideru u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi. Izdržat će ti sedmicu.

Ako hoćeš automatski za mali novac, samo ti nastavi gledati. Sretno.
Radi se o tome da je tržište preplavljeno modelima koji tvrde da to mogu, da mogu napraviti kapućino. Jer evo i ovdje, prešao sam čitavu temu od početka, dvoje imaju Philips koji sam ja vratio jer mi je trebao kišobran da se zaštitim koliko prska, a njih oboje prezadovoljni. Možda je do moje sreće. Ništa, idemo dalje :lol:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#129 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

inspiron wrote: 25/01/2024 18:50
Hakiz wrote: 24/01/2024 22:19
inspiron wrote: 24/01/2024 22:02

Premium iskustvo prepuštam nekome ko ima 3-3500km za aparat koji može napraviti kapućino, ja još malo pogledam ponudu :thumbup:
Već sam napisao: Ja svoj platio 350. Pravi kapućino.

Jeste da sam moraš samljeti kafu, držati posudu sa mlijekom dok mješalica radi itd, ali, 350 i pravi kapućino.

Ako ti je mrsko mljeti kafu, kupi mljevenu, ne u samoposluzi, nego neka pred tobom samelju, drži u frižideru u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi. Izdržat će ti sedmicu.

Ako hoćeš automatski za mali novac, samo ti nastavi gledati. Sretno.
Radi se o tome da je tržište preplavljeno modelima koji tvrde da to mogu, da mogu napraviti kapućino. Jer evo i ovdje, prešao sam čitavu temu od početka, dvoje imaju Philips koji sam ja vratio jer mi je trebao kišobran da se zaštitim koliko prska, a njih oboje prezadovoljni. Možda je do moje sreće. Ništa, idemo dalje :lol:
A zašto je tebi problem sa "manuelnim" aparatom da sebi napraviš kapućino?
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#130 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Hakiz wrote: 25/01/2024 18:57
inspiron wrote: 25/01/2024 18:50
Hakiz wrote: 24/01/2024 22:19

Već sam napisao: Ja svoj platio 350. Pravi kapućino.

Jeste da sam moraš samljeti kafu, držati posudu sa mlijekom dok mješalica radi itd, ali, 350 i pravi kapućino.

Ako ti je mrsko mljeti kafu, kupi mljevenu, ne u samoposluzi, nego neka pred tobom samelju, drži u frižideru u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi. Izdržat će ti sedmicu.

Ako hoćeš automatski za mali novac, samo ti nastavi gledati. Sretno.
Radi se o tome da je tržište preplavljeno modelima koji tvrde da to mogu, da mogu napraviti kapućino. Jer evo i ovdje, prešao sam čitavu temu od početka, dvoje imaju Philips koji sam ja vratio jer mi je trebao kišobran da se zaštitim koliko prska, a njih oboje prezadovoljni. Možda je do moje sreće. Ništa, idemo dalje :lol:
A zašto je tebi problem sa "manuelnim" aparatom da sebi napraviš kapućino?
Nemam ja taj problem, ja pijem espreso, obersturmfuhrer pije kapučino, tako da je to postalo moj problem... :lol:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#131 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

inspiron wrote: 25/01/2024 19:09
Hakiz wrote: 25/01/2024 18:57
inspiron wrote: 25/01/2024 18:50

Radi se o tome da je tržište preplavljeno modelima koji tvrde da to mogu, da mogu napraviti kapućino. Jer evo i ovdje, prešao sam čitavu temu od početka, dvoje imaju Philips koji sam ja vratio jer mi je trebao kišobran da se zaštitim koliko prska, a njih oboje prezadovoljni. Možda je do moje sreće. Ništa, idemo dalje :lol:
A zašto je tebi problem sa "manuelnim" aparatom da sebi napraviš kapućino?
Nemam ja taj problem, ja pijem espreso, obersturmfuhrer pije kapučino, tako da je to postalo moj problem... :lol:
Imaš razlog više :-D
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#132 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Hakiz wrote: 25/01/2024 21:50
inspiron wrote: 25/01/2024 19:09
Hakiz wrote: 25/01/2024 18:57

A zašto je tebi problem sa "manuelnim" aparatom da sebi napraviš kapućino?
Nemam ja taj problem, ja pijem espreso, obersturmfuhrer pije kapučino, tako da je to postalo moj problem... :lol:
Imaš razlog više :-D
Dacu jos jednu sansu, kupicu novi spremnik za mlijeko pa ako postane pravilo da puca ima da leti sve u smece :lol:
Jasna holandija
Posts: 8
Joined: 19/01/2024 09:18

#133 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Jasna holandija »

Naručen SAGE the Barista Touch kafe aparat pa kad stigne vidit ću kakav je i jeli bolji od ovog Philips 5400
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#134 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

Jasna holandija wrote: 26/01/2024 12:51 Naručen SAGE the Barista Touch kafe aparat pa kad stigne vidit ću kakav je i jeli bolji od ovog Philips 5400
Kaže GQ
Sage's Barista Touch Impress is a coffee machine for the ultimate lazy luxury experience
Lijenštino :lol:
pasa123
Posts: 9
Joined: 25/05/2017 21:58

#135 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by pasa123 »

Pozdrav 😀

Zagledali smo se u nove Beko espresso aparate. Solidno izgledaju i dobra im je cijena. Ima li iko iskustva?

Sta je preporuka struke, uzeti sa rucnom pumpom za mlijeko ili automatskom, uzeci u obzir da 90% pijemo kafu sa mlijekom?

1: https://omegashop.ba/product/beko-apara ... ep-5302-b/

2: https://omegashop.ba/product/beko-apara ... ep-5304-x/
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#136 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by rimano »

Nisam imao taj sa automatskim dozatorom ali po meni to ima smisla tamo gdje se non stop pije kafa. Ako se pije samo ujutru i navecer sta sa te posude sa mlijekom, sta sa elemenata kroz koje protice mlijeko. Cuo sam da je smor to prati non stop.
Kod tog manuelnog operes samo taj placticni nastavak za pjenu. Kad malo upadnes u stos bolja se pjena napravi kad skines taj nastavak i direktno uronis cijev za paru u mlijeko.
pasa123
Posts: 9
Joined: 25/05/2017 21:58

#137 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by pasa123 »

Aparat narucen, javim utiske.

Preporuka za espresso kafu? I za mlin?
User avatar
ismar2215
Posts: 757
Joined: 08/09/2010 17:19

#138 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by ismar2215 »

Vec nekoliko dana vrtim najbolje opcije za espresso aparate i na kraju mi je zakljucak da zelim Sage/Breville Barista Express i to crni :D Cijena je oko 500 eura.

Da li neko zna kako je to najlakse nabaviti? Koliko vidim, u BiH niko ne prodaje, pogotovo da se bira boja.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#139 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by nivla »

zbog eventualnih problema u eksploataciji trebas nabaviti nesto sto ima servis ovdje
imas na piku drpc prodaje https://olx.ba/artikal/57902485
pa mozda moze nabaviti i skuplji
https://olx.ba/artikal/48851805
evo i sage barista express
User avatar
ismar2215
Posts: 757
Joined: 08/09/2010 17:19

#140 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by ismar2215 »

nivla wrote: 04/02/2024 22:53 zbog eventualnih problema u eksploataciji trebas nabaviti nesto sto ima servis ovdje
imas na piku drpc prodaje https://olx.ba/artikal/57902485
pa mozda moze nabaviti i skuplji
https://olx.ba/artikal/48851805
evo i sage barista express
E hvala puno! Mislis npr na neki DeLonghi? Koliko vidim, Spazio je zastupnik?
User avatar
ismar2215
Posts: 757
Joined: 08/09/2010 17:19

#141 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by ismar2215 »

Generalno trazim neki espresso aparat sa ruckicom, cjevcicom za paru i mlinom. Kakve vi koristite da biste preporucili, a da je lako nabaviti u Sarajevu?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#142 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by problemnatravunu »

pasa123 wrote: 01/02/2024 14:40 Aparat narucen, javim utiske.

Preporuka za espresso kafu? I za mlin?
https://krups.ba/mlin-za-kafu/ostali-pr ... 2-GVX242/p
imam ovaj godinama , nije puno para , a odlično radi posao
Image
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#143 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by vanjki »

Ja ne mogu shvatiti da su caffe aparati kod nas jos uvijek preskupi.Kada sam bio prosle godine u Njemackoj u apartmanu sam imao aparat od Tschibo,koji pravi samo espresso
Kafa je bila odlicna i mislim da ti aparati nisu skupi.Aparat ovdje se ne isplati kupiti ,jer su preskupi.Treba gledati u Njemačkoj i mislim da se do 300 eur moze naći dobar,jer nemamo carine
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#144 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Nokian808 »

U SCS u Becu uzeo automatski aparat Bosch VeroCup 300 za 370 eura....ima aparat 5 mjeseci i odusevljen sam. Svakaka preporuka. Nema fancy veliki ekran kao onaj Philips, nije zvucan italijanski brand, nema spremnik za mlijeko vec mlijeko stavis u soljicu i on ga uzme kad hoces latte ili capucino ali nista ne prska, lako se cisti trazi otprilike 1 mjesecno detaljno ciscenje protiv kamenca ali ne kupujemo skupe Boschove tablete vec iz DM tableta odradi posao ne zali se...
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#145 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

problemnatravunu wrote: 05/02/2024 06:07
pasa123 wrote: 01/02/2024 14:40 Aparat narucen, javim utiske.

Preporuka za espresso kafu? I za mlin?
https://krups.ba/mlin-za-kafu/ostali-pr ... 2-GVX242/p
imam ovaj godinama , nije puno para , a odlično radi posao
Image
Ima lik na youtube, kao ekspert za te stvari, James Hoffmann mu je ime. Taj aparat mu je u klasi skoro najgorih koji postoje.

Ali, mi i nemamo neki izbor, pa bolje i taj nego onaj za bosansku kafu, ne ručni nego električni ali "obični" onaj sa nožem, jednom brzinom i jednom veličinom mljevenja. Barem mu možeš namjestiti veličinu zrna.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

ismar2215 wrote: 04/02/2024 23:23 Generalno trazim neki espresso aparat sa ruckicom, cjevcicom za paru i mlinom. Kakve vi koristite da biste preporucili, a da je lako nabaviti u Sarajevu?
Ja sam zadovoljan sa Krups Virtuoso.

Nema mlin, možeš kupiti onaj Krups koji je iznad mog posta.

Aparat je 500 KM, ali često bude na sniženju za oko 370. Mlin je 100 KM.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#147 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by problemnatravunu »

Hakiz wrote: 07/02/2024 17:19
problemnatravunu wrote: 05/02/2024 06:07
pasa123 wrote: 01/02/2024 14:40 Aparat narucen, javim utiske.

Preporuka za espresso kafu? I za mlin?
https://krups.ba/mlin-za-kafu/ostali-pr ... 2-GVX242/p
imam ovaj godinama , nije puno para , a odlično radi posao
Image
Ima lik na youtube, kao ekspert za te stvari, James Hoffmann mu je ime. Taj aparat mu je u klasi skoro najgorih koji postoje.

Ali, mi i nemamo neki izbor, pa bolje i taj nego onaj za bosansku kafu, ne ručni nego električni ali "obični" onaj sa nožem, jednom brzinom i jednom veličinom mljevenja. Barem mu možeš namjestiti veličinu zrna.
A pazi, to je to , za nešto više od stotinjak KM (sa svim svojim manama), ipak dobiješ grinder za kafu kome možeš podešavati granulaciju , što bi bilo bitno kod espresso kafe...
Možel ukratko šta Hoffmannu smeta kod tog aparata?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#148 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

problemnatravunu wrote: 08/02/2024 06:32
Hakiz wrote: 07/02/2024 17:19
problemnatravunu wrote: 05/02/2024 06:07

https://krups.ba/mlin-za-kafu/ostali-pr ... 2-GVX242/p
imam ovaj godinama , nije puno para , a odlično radi posao
Image
Ima lik na youtube, kao ekspert za te stvari, James Hoffmann mu je ime. Taj aparat mu je u klasi skoro najgorih koji postoje.

Ali, mi i nemamo neki izbor, pa bolje i taj nego onaj za bosansku kafu, ne ručni nego električni ali "obični" onaj sa nožem, jednom brzinom i jednom veličinom mljevenja. Barem mu možeš namjestiti veličinu zrna.
A pazi, to je to , za nešto više od stotinjak KM (sa svim svojim manama), ipak dobiješ grinder za kafu kome možeš podešavati granulaciju , što bi bilo bitno kod espresso kafe...
Možel ukratko šta Hoffmannu smeta kod tog aparata?
Pogledaj mu video, bolje će ti reći nego da ja prepričavam.

Uglavnom video je da ima nekoliko mlinova i istu kafu samelje na svakom mlinu, napravi na istom aparatu i proba.

Ocjenjuje kvalitet kafe samljevene na svakom mlinu uz neke druge karakteristike, kao što su buka, koliko se kafa "zalijepi" u posudu zbog statičkog elektriciteta. Ovo je ozbiljan problem. Ako je mlin podešen da samelje tačnu količinu kafe za jednu šoljicu, kada samljevena kafa upadne u posudu, ne možeš je svu izvaditi jer se zalijepi za stijenke posude uslijed statičkog elektriciteta. To znači da, zapravo, napitak praviš sa manje kafe nego što treba. I to mora uticati na ukus.

Skupi mlinovi nemaju taj problem jer posude nisu od "običme" plastike, nemaju problem statičkog elektriciteta, dok kod jeftinih jesu.

Ali, opet je bolje i to nego "ništa".

Sa druge strane, ako se jedno pakovanje mljevene kafe od 250 g popije za 7-10 dana ili ranije, ko od nas ima tako istančano nepce da primijeti razliku već mljevene i vakuumirane kafe od one koju melješ pred samo pravljenje napitka?

Pa se, možda, može slobodno kupovati već mljevena kafa i izbjeći problem sa mlinom?

Ovo je video: https://youtu.be/AVYGxext8XI?feature=shared

Nema u videu taj Krups, ali ima Delonghi koji je, zapravo, isti mlin.
Last edited by Hakiz on 08/02/2024 20:53, edited 1 time in total.
Bitvin
Posts: 249
Joined: 08/02/2024 20:43

#149 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Bitvin »

Ovi se aparati ne isplate ako se pravi nekoliko kafa dnevno. I na profi aparatima u kafićima prvih nekoliko kafa ujutro su nikakve. Tako sam čuo. Bar je nekad tako bilo.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#150 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

Bitvin wrote: 08/02/2024 20:52 Ovi se aparati ne isplate ako se pravi nekoliko kafa dnevno. I na profi aparatima u kafićima prvih nekoliko kafa ujutro su nikakve. Tako sam čuo. Bar je nekad tako bilo.
Govorimo o kućnim aparatima. Dakle 1 - 6 šoljica dnevno, zavisi od broja ukućana i kolike su kafedžije. Možda neki bolji i robusniji da je u trafici u kojoj prave kafu za ponijeti pa može napraviti pedesetak kafa dnevno da ne crkne.

Ti aparati nisu predviđeni da prave nekoliko stotina kafa dnevno, pa da prvih 10 ili 20 "u vodu baciš".

Drugo su oni aparati koje viđaš u kafićima i restoranima.
Post Reply