Antidepresivi, šta i kako?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#26 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Megiddo »

ferratilis wrote: Nemam s kim pričati o ovome, zanima me ako potražim stručnu pomoći i uspostave mi dijagnozu, kakve su mi onda šanse da se ikad zaposlim, biću zauvijek obilježen kao duševni bolesnik, koji poslodavac bi bio spreman zaposliti depresivnu osobu pogoovo u ovakvoj ekonomiji. Stvarno ne znam šta da radim.
Bez da te išta nagovaram ali meni je uvijek bilo to simpatično kako ljudi na zapadu kada prebrode neko teško razdoblje počnu i drugim ljudima koji prolaze kroz slična razdoblja pomagati. Ne znam, od pisanja knjiga do seminara i takvih stvari.

Sve zavisi kako čovjek na nešto gleda. Može biti i od boga dar a i ne mora. :mrgreen:

Pokušaj meditirati. U meditaciji se trudi da ne razmišljaš, namjesto toga slušaj kako dišeš.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#27 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Salah ad-Din »

Pozdrav drug, zbog anksioznosti i napada panike koristio sam antidepresive duže od godinu dana (u pitanju je bio Deprozel). Prvo da znaš, te tabletice su čisti otrov za organizam, drugo meni lično nisu plaho pomogle, bilo mi je lakše nositi se sa simptomima ali time samo guraš prašinu pod tepih, a kad tad ćeš je morati usisati, a treće skidanje sa njih je katastrofalno teško, ja sam ih pio svega godinu i dva mjeseca i na preporuku psihologa krenuo da se skidam, postepeno sam ih isključivao i taj pakao nikome ne bih preporučio, simptomi 100 puta gori prije nego što sam ih počeo piti, javljaju se neki novi simptomi, strujni udari ti prolaze tijelom, čitav nervni sistem ti igra, katastrofa, to me držalo dvije sedmice i to mi je bio najgori period u životu ali izdržao sam da ih opet ne uzmem.

Uglavnom, potrudi se bez njih, pij čaj od kamilice, matičnjaka i obavezno magnezij šumeće tablete koje u sebi imaju B6 vitamin (3 KM u apoteci), to je dobro za depresiju a prvo dvoje za smirenje. Nađi zanimaciju, probaj uživati u životu, tek ako ništa od toga ne uspije uzmi hemiju i šta ćeš, uglavnom sve najbolje ti želim i nemoj da te stid da odeš doktoru zbog toga. Ko će znati da imaš depresiju? Odeš u privatnu kliniku uzmeš ljekarsko i doneseš poslodavcu, gdje piše da si zdrav kao što i jesi :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#28 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Ramzess Veliki »

Meni doktorica prepisala antidepresive a ja nervozan k'o pašče i planem za svaku sitnicu, hiperaktivan i ovisan o adrenalinu.
Umjesto da mi prepiše udarac gumenim čekićem u glavu za smirenje. Ili već neke lexilijume, apaurine ... sad živ ne znam piti ih ili ne. :roll:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#29 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by zateznistub »

Za ove koje ne drma PTSP, lopate i krampe u ruke....nestaje nervoza ko rukom odnesena
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#30 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by kerima1 »

Ramzess Veliki wrote:Meni doktorica prepisala antidepresive a ja nervozan k'o pašče i planem za svaku sitnicu, hiperaktivan i ovisan o adrenalinu.
Umjesto da mi prepiše udarac gumenim čekićem u glavu za smirenje. Ili već neke lexilijume, apaurine ... sad živ ne znam piti ih ili ne. :roll:
Lik povis tebe je dobro napisao,probaj magnezij,vitamine,voce,povrce sto manje mesa,setnje,stvarati pozitivne misli,osjecaje.nasi psihijatri su odron,trovaci ljudi.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#31 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Ramzess Veliki »

kerima1 wrote:
Ramzess Veliki wrote:Meni doktorica prepisala antidepresive a ja nervozan k'o pašče i planem za svaku sitnicu, hiperaktivan i ovisan o adrenalinu.
Umjesto da mi prepiše udarac gumenim čekićem u glavu za smirenje. Ili već neke lexilijume, apaurine ... sad živ ne znam piti ih ili ne. :roll:
Lik povis tebe je dobro napisao,probaj magnezij,vitamine,voce,povrce sto manje mesa,setnje,stvarati pozitivne misli,osjecaje.nasi psihijatri su odron,trovaci ljudi.
Pitaću nekog iskusnog mostarskog travara koja je trava najbolja za sprečavanje depresije. Čujem da te trave dolje puše ili prave čaj od njih i svi su veseli i bezbrižni. :D
Samo da mi ne ukinu meso, a šetnja ... e to mi treba, malo visokih planinskih tura, svjež zrak, dodir sa prirodom (ono kad ugaziš u međeđe g...) ... :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#32 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Ci-Nick »

Ja ti savjetujem da se baviš svime osim samim sobom !

Godinama uzimao lexilium, leksaurin i bio ovisan o njima jer sam uvjek bio nervozan,.. nestrpljiv,.. depresivan,.. osluškivao kako mi srce lupa, gledao kako mi se dlanovi znoje,...nisam podnosio nikakvu gužvu, čekanje.
Znao sam u trgovini ostaviti puna kolica ako je na kasi bilo više od 5 ljudi,... jer ja nisam mogao toliko čekati, hoću eksplodirati.
I,...nevezano za to odem u bolnicu da mi odstrane žućnu kesu. Kad sam na hirurgiji vidjeo šta su pravi bolesnici trenutno sam ozdravio, prestao sam uzimati to smeće i prestao sam se baviti sobom i osluškivati sebe.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#33 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by kerima1 »

Ramzess Veliki wrote:
kerima1 wrote:
Ramzess Veliki wrote:Meni doktorica prepisala antidepresive a ja nervozan k'o pašče i planem za svaku sitnicu, hiperaktivan i ovisan o adrenalinu.
Umjesto da mi prepiše udarac gumenim čekićem u glavu za smirenje. Ili već neke lexilijume, apaurine ... sad živ ne znam piti ih ili ne. :roll:
Lik povis tebe je dobro napisao,probaj magnezij,vitamine,voce,povrce sto manje mesa,setnje,stvarati pozitivne misli,osjecaje.nasi psihijatri su odron,trovaci ljudi.
Pitaću nekog iskusnog mostarskog travara koja je trava najbolja za sprečavanje depresije. Čujem da te trave dolje puše ili prave čaj od njih i svi su veseli i bezbrižni. :D
Samo da mi ne ukinu meso, a šetnja ... e to mi treba, malo visokih planinskih tura, svjež zrak, dodir sa prirodom (ono kad ugaziš u međeđe g...) ... :thumbup:
Ne zaboravi povest kakvu zenicu sa sobom na planinu i eto tebe zdravog da opet razveseljavas raju po forumu. :D :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#34 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Ramzess Veliki »

kerima1 wrote:
Ramzess Veliki wrote: Pitaću nekog iskusnog mostarskog travara koja je trava najbolja za sprečavanje depresije. Čujem da te trave dolje puše ili prave čaj od njih i svi su veseli i bezbrižni. :D
Samo da mi ne ukinu meso, a šetnja ... e to mi treba, malo visokih planinskih tura, svjež zrak, dodir sa prirodom (ono kad ugaziš u međeđe g...) ... :thumbup:
Ne zaboravi povest kakvu zenicu sa sobom na planinu i eto tebe zdravog da opet razveseljavas raju po forumu. :D :thumbup:
Žene su mi i došle glave. Sad tražim neku stijenu iznad doline da se popnem na nju i dernjam se. :oops:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#35 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by kerima1 »

:lol:
Ti sam si antidepresiv sebi i drugima. :thumbup:
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#36 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by berenice »

Trenutno se skidam sa Fluoxetin-a (starijima poznat pod nazivom Prozac) sa maksimalne dnevne doze od 60 mg sam sad na 20 mg. Skidam se vec dva mjeseca.

Ca. godinu dana uzimam te tabletice u kombinaciji sa terapijom (neko gore je napisao - KBT - jedva sam nasla, a jos sam u Njemackoj!), koja je isto tako pri kraju.

Pocela sam prvo sa nekim anksioliticima, jer mi je najveci problem bio agresivnost. Od njih sam previse bila umorna i tako sam nakon par mjeseci presla na AD, a traje nekih 2-3 sedmice dok ne pocnu djelovati... Sve u dogovoru sa doktoricom.

Medjutim, shvatila sam da ne zelim svako jutro imati obavezu drmnut nesto, pa tek onda popit kafu. Ali to je sad vec luksuz koji si mogu priustiti, jer sam vec duze od godinu dana na terapiji - jednom sedmicno.

Najbitnije u svemu je da uopste skontas da imas problem i da si spreman suprostaviti mu se. To je pola posla, ako mene pitas.

Uzimanje hemije bez popratne terapije ili bez dogovora sa doktorom je glupost. I jos jedna vazna stvar je da hemija izmedju tebe i doktora stima - sto se toga tice, vjeruj svom instinktu, jer ipak jedino ti stvarno znas kako ti je. Uvijek budi iskren prema terapeutu - inace nema smisla.

Prvo i prvo, dijagnoza (a svi je imamo) je jako bitna, kako bi znao sta ti je ciniti.

Sve najbolje!
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#37 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

Je li ko pio sertralin (Zoloft) za ANKSIOZNOST, a da je imao pozitivno iskustvo?
Koliko dugo traju nuspojave i kakve ste imali? I koliko dugo je trebalo da se osjecate bolje?
leech
Posts: 822
Joined: 23/03/2005 21:59

#38 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by leech »

no_sikiriki wrote: 01/04/2021 21:06 Je li ko pio sertralin (Zoloft) za ANKSIOZNOST, a da je imao pozitivno iskustvo?
Koliko dugo traju nuspojave i kakve ste imali? I koliko dugo je trebalo da se osjecate bolje?
Meni je najbolje odgovarao, poslije nekoliko pokusaja nekih drugih AD koji nisu dali rezultate. Prvih 15 dana je, da te ne prepadam ali bolje je da znas da se pripremis, jako tesko... konstantna mucnina, nedostatak apetita, pad libida. Najgore prodje za tih 10-15 dana ali neces osjetiti generalno poboljsanje bar do mjesec dana od pocetka uzimanja. Tudja su iskustva bila da su strahovi u toj pocetnoj fazi jos veci nego inace, ja nisam imala taj slucaj, znas da radis nesto od cega ce ti biti bolje i vidis neko svjetlo na kraju tunela.. Obavezno tih prvih 15 dana koristiti i neki anxiolytic (xanax provjereno najbolji) kako bi sto lakse pregurao/la taj pocetni period, ali to ce ti reci ljekar, ukoliko vec nije. Nakon 3 mjeseca sam bila potpuno druga osoba. Skinula sam se bez vecih problema, nakon nekoliko godina, pa sa te strane ne trebas imati strah da se neces moci odvici. I najvaznije, ne smatraj to porazom, ja sam nekako imala taj osjecaj nemoci na pocetku, konstantno pitanje jesam li stvarno do ovoga dosla, to ti nikako nece pomoci.. prihvati to i nauci zivjeti sa tim, kao sto ljudi zive sa visokim pritiskom i svaki dan uzimaju medikamente, tako i ti lijecis svoju boljku. Sretno!
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#39 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

leech wrote: 01/04/2021 23:51
no_sikiriki wrote: 01/04/2021 21:06 Je li ko pio sertralin (Zoloft) za ANKSIOZNOST, a da je imao pozitivno iskustvo?
Koliko dugo traju nuspojave i kakve ste imali? I koliko dugo je trebalo da se osjecate bolje?
Meni je najbolje odgovarao, poslije nekoliko pokusaja nekih drugih AD koji nisu dali rezultate. Prvih 15 dana je, da te ne prepadam ali bolje je da znas da se pripremis, jako tesko... konstantna mucnina, nedostatak apetita, pad libida. Najgore prodje za tih 10-15 dana ali neces osjetiti generalno poboljsanje bar do mjesec dana od pocetka uzimanja. Tudja su iskustva bila da su strahovi u toj pocetnoj fazi jos veci nego inace, ja nisam imala taj slucaj, znas da radis nesto od cega ce ti biti bolje i vidis neko svjetlo na kraju tunela.. Obavezno tih prvih 15 dana koristiti i neki anxiolytic (xanax provjereno najbolji) kako bi sto lakse pregurao/la taj pocetni period, ali to ce ti reci ljekar, ukoliko vec nije. Nakon 3 mjeseca sam bila potpuno druga osoba. Skinula sam se bez vecih problema, nakon nekoliko godina, pa sa te strane ne trebas imati strah da se neces moci odvici. I najvaznije, ne smatraj to porazom, ja sam nekako imala taj osjecaj nemoci na pocetku, konstantno pitanje jesam li stvarno do ovoga dosla, to ti nikako nece pomoci.. prihvati to i nauci zivjeti sa tim, kao sto ljudi zive sa visokim pritiskom i svaki dan uzimaju medikamente, tako i ti lijecis svoju boljku. Sretno!
hvala puno na podijeljenom iskustvu. Dan 4 i tu je ta mucnina (i to na pola doze), juce sam morala uzeti xanax jer mi je srce lupalo i sl. tako da to je to...koliko cesto si ti uzimala xanax u te 2 sedmice navikavanja? jesi li bila na pola doze sedmicu pa onda puna doza?
leech
Posts: 822
Joined: 23/03/2005 21:59

#40 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by leech »

no_sikiriki wrote: 02/04/2021 08:40hvala puno na podijeljenom iskustvu. Dan 4 i tu je ta mucnina (i to na pola doze), juce sam morala uzeti xanax jer mi je srce lupalo i sl. tako da to je to...koliko cesto si ti uzimala xanax u te 2 sedmice navikavanja? jesi li bila na pola doze sedmicu pa onda puna doza?
Uzimala sam xanax po potrebi, kad osjetim uznemirenost, kratak dah, ubrzan puls... nisam bila konstantno u takvom stanju, pa nisam redovno uzimala, a preporuka je bila ujutro i navecer 0.25, 15 dana. On ne stvara ovisnost u dozama manjim od 3mg pa te to ne treba brinuti, ali isto tako mislim da ga ne treba uzimati bez potrebe. Ja ga i dan danas koristim po potrebi, po jedan na nekoliko dana, i u ovim danima kakvi jesu on mi je zaista spas, znam da postoji nesto od cega ce mi biti bolje...
I da, ide se na pola doze na pocetku, sad se bas i ne sjecam je li to bilo 7 ili 14 dana, ali svakako se mora polako navikavati, 14 bi bilo lakse za podnijeti ali onda cijeli proces ide sporije... i kad se skidas, skidas se polako, ponovo se vracas na pola, pa cak i na cetvrtinu dok se ne skines, jer nagli prestanak moze imati grozne nuspojave.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#41 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

Ok, hvala puno. Za mene 0,25 Xanaxa nije dovoljno, doza od 0,5 mi je taman, ali se bojim od ovisnosti, definitivno smatram da se moze i na to navuci i to vrlo brzo, sve zavisi od osobe do osobe. Meni je receno da uzimam po potrebi...trenutno bih rado svaki dan zbog nuspojava od Zolofta, ali pokusacu sto manje.

Vidjecu sa dr ovih dana da li cu zbog nuspojava produziti malo na pola doze ili ici na punu dozu nakon 7 dana. Nazalost imam lose iskustvo sa Citramom (escitalopram), pila ga prije 6 godina samo 3 mjeseca i tad je bio odlican, bez nuspojava i odmah sam se smirila nekako. I nije bilo problema sa skidanjem. Ali sad kad sam ga ponovo pokusala uzimati imala sam suicidalne misli i stanje znacajno pogorsano tako da nisam izdrzala duze od 3 sedmice.
Sad se nadam da cu uspjeti nekako izgurati sve te nuspojave sa Zoloftom...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#42 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by zijancer »

no_sikiriki, počinje et 14:00 :-)
https://www.youtube.com/watch?v=7Za0qr16IEk
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#43 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

zijancer wrote: 09/04/2021 00:08 no_sikiriki, počinje et 14:00 :-)
https://www.youtube.com/watch?v=7Za0qr16IEk
Not bad :D
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#44 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Valter Gustav »

Problem sa anti-depresvima je sto smanjuju sex drive. :sad:
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#45 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

Valter Gustav wrote: 10/04/2021 18:34 Problem sa anti-depresvima je sto smanjuju sex drive. :sad:
ja ga svakako nemam uz svu anxioznost i blazu depresiju tako da se ne moze nikako pogorsati stanje sto se toga tice :D :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#46 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by zijancer »

jao bio je šega post sa nečijim jajnicima, ček
evo ga
nogirl wrote: 21/11/2012 02:24 Ja sam jedno vrijeme pila caj od macine trave, bilo je to bas davno. Imala upalu jajnika i mama mi nabavila, kaze kura od 40 dana.
Meni je libido DIVLJAO!! Luda sam bila, jos tad nisam bila udata, nisam imala ni decka, pa je sve bila pusta zelja :-) . Cak sam i policajce sa pendrecima zagledala. Non-stop sam bila "raspolozena". Ne kazem da se to moze i tebi desit, vjerovatno nisu kod svakog nus pojave iste. Tako da, ako imas partnera, go ahead? A vise seksa - veca mogucnost da atrudnis
tako da nemoj ni slučajno to piti :D
a bježi i od stripova :-) , ko zna kakv spoj može izazvati sa anti-depresivima
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#47 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Valter Gustav »

zijancer wrote: 11/04/2021 21:37 jao bio je šega post sa nečijim jajnicima, ček
evo ga
nogirl wrote: 21/11/2012 02:24 Ja sam jedno vrijeme pila caj od macine trave, bilo je to bas davno. Imala upalu jajnika i mama mi nabavila, kaze kura od 40 dana.
Meni je libido DIVLJAO!! Luda sam bila, jos tad nisam bila udata, nisam imala ni decka, pa je sve bila pusta zelja :-) . Cak sam i policajce sa pendrecima zagledala. Non-stop sam bila "raspolozena". Ne kazem da se to moze i tebi desit, vjerovatno nisu kod svakog nus pojave iste. Tako da, ako imas partnera, go ahead? A vise seksa - veca mogucnost da atrudnis
tako da nemoj ni slučajno to piti :D
a bježi i od stripova :-) , ko zna kakv spoj može izazvati sa anti-depresivima
Pored kure od 40 dana, trebao joj je i kuro. :lol:
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#48 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Spiritbreaker »

Ima li neko iskustva sa Escitalopramom?
User avatar
dulekrele
Posts: 3791
Joined: 10/04/2014 18:25

#49 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by dulekrele »

no_sikiriki wrote: 01/04/2021 21:06 Je li ko pio sertralin (Zoloft) za ANKSIOZNOST, a da je imao pozitivno iskustvo?
Koliko dugo traju nuspojave i kakve ste imali? I koliko dugo je trebalo da se osjecate bolje?
ne znam jesi li musko a ako jesi nemoj pokusavati da imas seks ako nisi u dobroj fizickoj spremi. :izet:
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#50 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by no_sikiriki »

dulekrele wrote: 04/10/2021 12:22
no_sikiriki wrote: 01/04/2021 21:06 Je li ko pio sertralin (Zoloft) za ANKSIOZNOST, a da je imao pozitivno iskustvo?
Koliko dugo traju nuspojave i kakve ste imali? I koliko dugo je trebalo da se osjecate bolje?
ne znam jesi li musko a ako jesi nemoj pokusavati da imas seks ako nisi u dobroj fizickoj spremi. :izet:
haha nisam musko. i Sertralin mi je vec davna kratkotrajna prošlost :D
Post Reply