Antidepresivi, šta i kako?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#1 Antidepresivi, šta i kako?

Post by ferratilis »

Pozdrav, zanima me da li je neko ovdje koristio antidepresive i u kolikoj mjeri pomažu. Imao sam depresivne epizode još od srednje škole, ali nije to bilo toliko značajno, uvijek sam nalazio stvari koje bi me odvraćale od crnih misli. Međutim, otkako sam završio fax prije jedno 10 mjeseci, svakim danom mi je sve gore. Gubim na težini, gubim energiju, volju i ono malo samopouzdanja što sam imao. Najgora mi je pomisao da će doći jesen, to mi je najgori period, želim do tad učiniti nešto po tom pitanju.

Nemam s kim pričati o ovome, zanima me ako potražim stručnu pomoći i uspostave mi dijagnozu, kakve su mi onda šanse da se ikad zaposlim, biću zauvijek obilježen kao duševni bolesnik, koji poslodavac bi bio spreman zaposliti depresivnu osobu pogoovo u ovakvoj ekonomiji. Stvarno ne znam šta da radim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by _BataZiv_0809 »

Pozdrav druze, zelim ti puno srece u svakom slucaju. Tvoje posezanje za hemijom je tretiranje posljedice, a ne uzroka. Stoga razmisli je li ti to bas neophodno.

Ja sam nekoliko puta u zivotu zveknuo Persen, i to je to. Probao sam i lexilum jednom, iz radoznalosti, elem, sve je to trenutacno olaksanje i nece ti rijesiti problem koji imas.

Jos jednom, drzi se i zelim ti puno srece. Vjerujem da ce se javiti i formasi sa vise informacija od mene :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Truba »

ja pijem valerijanu i leksilijume kada dođe ljeto jer nahrupi dijaspora :roll:

šalim se
meni općenito ti preparati ni za šta ne pomognu tako da sam ih nakon obiteljskih tragedija prestao koristiti jer je to čista kemija
i ne liječe stvarni uzrok...
mozak je veliki misterij
ja uvijek kažem kako je mozak najvažniji organ koji je istovremeno najviše zapostavljen
boli glava... rokaj tablete i ćao
niko se ne pita što je uzrok depre i tih stvari uz nju

probaj otići porazgovarati s nekim sturčnjakom mimo našeg zdravstva
ima čujem dosta forumaša je išlo u razne cetre za mlade gdje psiholozi razgovaraju s ljudima besplatno i dijele savjete
pa majku mu išli su u školu za to valjda nešto zanju
sretno

ps. moj ti je savjet da se malo duhovno počneš uzdizati, dan posmatraj kao jedinku i samo misli o tom danu ništa dalje... jer što rekoše u jednoj knjizi debeloj i staroj dosta je zala jednom danu ne strepi o jeseni ( parafraza :D )
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by zateznistub »

NI PO KOJU CIJENU NE NA SVOJU RUKU NI POČINJATI NI PRESTAJATI!

Ja sam koristio xanax i pomogao mi je, postepeno uzimao i postepeno prestajao, sve u dogovoru sa dr. nipošto sam
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#5 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by suncica24 »

ferratilis wrote:Pozdrav, zanima me da li je neko ovdje koristio antidepresive i u kolikoj mjeri pomažu. Imao sam depresivne epizode još od srednje škole, ali nije to bilo toliko značajno, uvijek sam nalazio stvari koje bi me odvraćale od crnih misli. Međutim, otkako sam završio fax prije jedno 10 mjeseci, svakim danom mi je sve gore. Gubim na težini, gubim energiju, volju i ono malo samopouzdanja što sam imao. Najgora mi je pomisao da će doći jesen, to mi je najgori period, želim do tad učiniti nešto po tom pitanju.

Nemam s kim pričati o ovome, zanima me ako potražim stručnu pomoći i uspostave mi dijagnozu, kakve su mi onda šanse da se ikad zaposlim, biću zauvijek obilježen kao duševni bolesnik, koji poslodavac bi bio spreman zaposliti depresivnu osobu pogoovo u ovakvoj ekonomiji. Stvarno ne znam šta da radim.
Centar za mentalno zdravlje. U Sarajevu pri svakom domu zdravlja.
Isto kao kada si bolestan, boli te... grlo pa odes doktoru, odes po uputnicu kod svog doktora porodicne medicine i u centar, gdje strucni ljudi, psiholozi, psihijatri isto kao i u slucaju nekog drugog oboljenja rade diagnozu i daju terapije.

I da, ne znam kako bi tvoj potencijalni poslodavac mogao doci do tvog zdravstvenog kartona.
Vjerujem da u ovom momentu takve stvari prolaze glavom i da reci ti da ne brines o tome zvuci nesuvislo, ali ne brini o tome.
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#6 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by vjetropirka »

mani se antidepresiva i hemije uopće... koliko god da ti pomognu to je samo trenutno ,a jako teško se odvići ... nego fino se raspitaj za nekog dobrog psihologa, nađi sebi hobi , druži se sa prijateljima što više .. ima i knjiga koje mogu pomoći da se te negativne misli preobraze u pozitivne :thumbup:
i što manje čitaj o depri po netu , to je ubitačno :sad:
zaboravih napisati , depresija nije psihička bolest, nemoj to tako posmatrati .. a poslodavac , niti bilo ko drugi, osim ljekara i tebe ne može izvršiti uvid u tvoj zdravstveni karton. toi podaci su tajni ..
sretno :)
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#7 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by aldm »

Pozdrav prijatelju,

što se tiče antidepresiva, nikad ih nisam uzimao. Slažem se sa forumašem koji kaže da to samo liječi posljedicu a ne uzrok. Ako je stanje baš kritično i želiš neko trenutno olakšanje, i to može biti opcija ali tek nakon posjete stručnom licu. Ne znam zašto misliš da ćeš biti obilježen ako potražiš pomoć. U Americi skoro svi idu jednom sedmično kod psihologa kao što mi odemo na kafu. Treba da znaš da nisi sam u svom problemu. Milioni ljudi u svijeti pate od depresije. Da stvar bude gora, ljudi koji žive ugodnijim životom su depresivniji od ostalih.

Većinom je u korijenu osjećaj ljudi da nisu vrijedni i da nemaju neku svrhu. Ovo je problem na kome se itekako može raditi. Ako si spreman da radiš na korijenu svog problema, možeš proguglati "kognitivno bihevioralna terapija". S obzirom da si fakultetski obrazovan, dosta ti je lakše raditi na sebi (znaš koristiti internet, znaš dosta stvari koje su nekome misaona imenica). Milioni ljudi su uspjeli promijeniti svoj život i biti trajno sretni. Trajna promjena traži promjenu u načinu razmišljanja, što je dug proces, ali vrijedi svake utrošene minute :)

Za početak, možeš se zapitati, koji su uzroci tvoje depresije.

Pozdrav i sretno
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#8 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by zateznistub »

Ne kontam ove koji striktno odbijaju kao opciju liječenje anti depresivima. Naravno uz preporuku dr-a, nikako sam.

ako uzimas antibiotike, antihistaminike i bilo koje druge lijekove (koji također ne liječe uzrok) zasto onda odbijati ova, kad itekako pomognu.


opet napominjem ne na svoju ruku..kao u ostalom sto ne bi trebali ni sa antibioticima a znamo...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#9 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Ramzess Veliki »

vjetropirka wrote:mani se antidepresiva i hemije uopće... koliko god da ti pomognu to je samo trenutno ,a jako teško se odvići ... nego fino se raspitaj za nekog dobrog psihologa, nađi sebi hobi , druži se sa prijateljima što više .. ima i knjiga koje mogu pomoći da se te negativne misli preobraze u pozitivne :thumbup:
i što manje čitaj o depri po netu , to je ubitačno :sad:
zaboravih napisati , depresija nije psihička bolest, nemoj to tako posmatrati .. a poslodavac , niti bilo ko drugi, osim ljekara i tebe ne može izvršiti uvid u tvoj zdravstveni karton. toi podaci su tajni ..
sretno :)
:thumbup:
Najbitnije je shvatiti uzrok depresije, i okrenuti kontru. I biti uporan. Promijeniti sve u životu ako treba, isprobati sve što ti se čini da će ti pružiti neku novu radost i interesovanje u životu.
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#10 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Zizi505 »

suncica24 wrote:
ferratilis wrote:Pozdrav, zanima me da li je neko ovdje koristio antidepresive i u kolikoj mjeri pomažu. Imao sam depresivne epizode još od srednje škole, ali nije to bilo toliko značajno, uvijek sam nalazio stvari koje bi me odvraćale od crnih misli. Međutim, otkako sam završio fax prije jedno 10 mjeseci, svakim danom mi je sve gore. Gubim na težini, gubim energiju, volju i ono malo samopouzdanja što sam imao. Najgora mi je pomisao da će doći jesen, to mi je najgori period, želim do tad učiniti nešto po tom pitanju.

Nemam s kim pričati o ovome, zanima me ako potražim stručnu pomoći i uspostave mi dijagnozu, kakve su mi onda šanse da se ikad zaposlim, biću zauvijek obilježen kao duševni bolesnik, koji poslodavac bi bio spreman zaposliti depresivnu osobu pogoovo u ovakvoj ekonomiji. Stvarno ne znam šta da radim.
Centar za mentalno zdravlje. U Sarajevu pri svakom domu zdravlja.
Isto kao kada si bolestan, boli te... grlo pa odes doktoru, odes po uputnicu kod svog doktora porodicne medicine i u centar, gdje strucni ljudi, psiholozi, psihijatri isto kao i u slucaju nekog drugog oboljenja rade diagnozu i daju terapije.

I da, ne znam kako bi tvoj potencijalni poslodavac mogao doci do tvog zdravstvenog kartona.
Vjerujem da u ovom momentu takve stvari prolaze glavom i da reci ti da ne brines o tome zvuci nesuvislo, ali ne brini o tome.
Imaš pored centara za mentalno zdravlje i Porodično savjetovalište, besplatna je usluga.
Svakome se može deseti da u nekom periodu svoga života zbog nekih teških životnih situacija ima nekih psihičkih poteškoća, to je normalnost života. Samo se nemoj zatvarati u sebe i otiđi porazgovarati sa nekom stručnom osobom.
Antidepresivi kao što ti drugi rekoše, neće riješiti uzrok već mogu samo privremeno ublažiti posljedicu.

Sretno ti
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#11 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by bumerangss »

Treba tebe dobro išibati da imš za sta biti depresivan! :D
Salim se. Svi gore su ti dobro rekli, misli pozitivno. Hvala Bogu nemas neku tesku fizicku bolest koja bi ti smanjila sposobnosti... pa kako bi tek onda bio depresivan. Mislim da ti je previse dosadno i da sad nakon zavrsenog faxa ne znas sta ces od sebe... ako vec ne mozes naci kakav dobar drzavni posao :D onda daj nadji kakav sezonski, makar konobari, prodaji sladoled... okupiraj se necim i izadji s rajom, koliko ti finansije dozvoljavaju, ne moras ici na more ali makar jednom u deset dana odvoji cenera za bazen ili vidis one sto skacu na Benbasi, kupaju se u Miljackoj i niko sretniji od njih :lol:

Stvar je samo u organizaciji zivota! :sretan:
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#12 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by __Phoenix__ »

Koliko često imaš sex?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Truba »

nedavno se neki bogataš golman ili nogometaš ubio
barem oni guze i bave se sportom

to je pitanje nebitno
i nije relevantno
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#14 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by bumerangss »

__Phoenix__ wrote:Koliko često imaš sex?
:lol: :lol: :lol: ja sam to zaboravio, to mu fali to mu fali :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#15 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by friskyoreo »

Najbolje ti je potrazi strucnu pomoc. Mozda ti je potreban samo razgovor, mozda ce ti psiholog pomoci da dodjes do spoznaje o same srzi problema.
Iako je odlazak psihologu kod nas jos uvijek tabu tema, vjeruj mi da ima razlog zasto je ljudima na zapadu to sasvim normalna pojava.
Otidji par puta i vidi kako je, bit ce ti puno lakse.
Ono sto mozes ti licno za sebe uciniti je da obratis paznju na ishranu, nevjerovatno koliko je sam probavni sistem zanemaren a ima nevjerovatan uticaj na opste stanje organizma i psihe.
Takodje, ne bi ti bilo lose uraditi nalaze. Postoje neke bakterijske i gljivicne infekcije koje takodje mogu uticati na psihu, i cesto ljudi zbog istih imaju simptome depresije, tipa h. pylory ili candida. Cak i anemija isto moze uzrokovati slicne simptome. Ne mora znaciti da je kod tebe uzrok depresije te dusevne prirode. Nazalost, danas doktori cesto zanemaruju pacijenta, samo mu propisu antidepresive da ga skinu s dnevnog reda i to je to.

Isto tako, gledaj da vrijeme provodis sa pozitivnim ljudima. Iako je to danas jako tesko...
Teufik
Posts: 4839
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#16 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Teufik »

U CMZ i potrazi strucnu pomoc. Tablete ce pomoci djelimicno al najvise ces sam sebi. Radi na sebi konstantno, promijeni nacin zivljenja. To ce ti svaki psihijatar i psiholog reci.

I ne zamaraj se oko toga kako ces se zaposliti, ne pise ti na celu da si depresivan. Nasi CMZ-ovi vrve od pacijenata. Rat i poslijeratna situacija je donijela svoje. Vakat je da se polagano skida stigma oko mentalnih problema. To je sasvim normalno.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#17 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by otherside »

vrh su mi ovi komentari "haj' dobro je, malo si depresivan, dobro pa nemas neku fizicku bolest..."
depresija je bolest od koje se umire - vodeci je uzrok onesposobljenosti u svijetu, usko povezana sa bolestima koje se smatraju "teskim" - srcani i mozdani udari, gojaznost, alkoholizam, ateroskleroza, ...
od depresije ne boluje samo pojedinac. s njim pate njegovi najblizi, radno okruzenje, prijatelji,...
zivotna realnost nam je nazalost takva da vecina ima razloga za frustriranost, razocarenje, bespomocnost...sve intenzivne emocije koje mogu predhoditi klinickoj depresiji.
da ne spominjem nadogradjujuce faktore- mali od mesara platio ispit, ti pao. mala od vijecnika sda dobila posao, tebe odbili (a ne zna dvije smislene sastaviti) itd...bezbroj primjera.
srecom, vecina ljudi racionalizira situaciju, bori se, ulaze u sebe, trazi srecu drugdje, uspije zahvaljujuci svom radu i pameti.
drugi opet nemaju objektivnih problema ali eto, nemaju ni kuveta.
sve u svemu, sport i seks-nema dalje :D
btw, u nekom sirokom smislu, antidepresivi su manje zlo od anksiolitika.
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#18 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by _thedude »

Pozdrav,

1. Promjena prehrane
2. Voce, voce, voce
3. Povrce, povrce, povrce
3. Izbaciti kafu
4. Izbaciti secere, ( uzimati secere iz voca) - banane pod moranje 1 dnevno.
5. Tablete od magnezijuma citrata ( 400 mg dnevno), i b complex.
6. Povecati unos tecnosti
7. Ne ici na spavanje bez knjige, i neka te knjiga uspavljuje, da se normalizuje spavanje ako imas problema, krevet tacno vrijeme.
8. Setnja, sa dobrom muzikom za relaksaciju, ima na youtube dobre, ( trazi pod " sufi relax music " ).

Probuti svoj organizam duhovno / tjelesno.
Ucini sebe osobom da samomom pojavom u drustvo donosis mir, i ljubav.
Kada ti je najgore nasmij se, i ne dozvoli da te obara.

Posmatraj svoj zivot gledaj oko sebe probaj pronaci uzrok, i otkuda nervoza dolazi.
Pocni sa vjezbama za relaksaciju, imas ih na netu milion.

Ako se pak desi da uzimas AD, ne uzimaj nista na prirodnoj bazi kao sto je caj od kanariona
Kombinacije, valerijana i xanax, ni slucajno ( 0.25 mb, postaje 0.50mg itd ) - udupla ih.
Pricaj sa doktorom za vise detalja, AD i priroda

Lijep pozdrav,
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#19 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by suncica24 »

Depresija je bolest, kao i ostale bolesti. I kao i karcinom, ne oboli svako, nije svaka depresija ista i ne tretira se isto.

Tako da sve ovo dole "smij se, zivot je lijep, trci, bavi se sportom, pozitivno razmisljaj, vidi kako si sretan" je isto kao da ste osobi oboljeloj od karcinoma rekli da ode hodzi po zapis, salije stravu, stavi krompir u carapu, popije mlak rasol...

Znam da smo na forumu, ali nije se igrati tudjim zdravljem dajuci svakojake neuke savjete.
User avatar
crveni il bijeli
Posts: 107
Joined: 30/03/2015 14:18

#20 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by crveni il bijeli »

Huh, antidepresivi, oni stvarno pomazu, ali bi oni stvarno trebali biti zadnja opcija. Antidepresivi cak nadoknade Izgubljenu kilazu. Koliko god oni pomagali, skidanje sa tih tabletica mi je bilo tragicno, ali ih ipak nisam htjela vjecno piti. U svakom slucaju, NIKADA ih nemoj uzimati na svoju ruku I pokusaj sve rijesiti razgovorom sa strucnom osobom. Depresija je gadna, ali ne treba se predati I treba uvijek nesto raditi. Takode, zvuci cudno, ali pisanje dnevnika bi ti moglo pomoci. Nadam se da ce se jednog dana depresija tretirati kao svaka druga bolest, a tebi druze zelim sve najbolje.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by HAVANA »

suncica24 wrote:Depresija je bolest, kao i ostale bolesti. I kao i karcinom, ne oboli svako, nije svaka depresija ista i ne tretira se isto.

Tako da sve ovo dole "smij se, zivot je lijep, trci, bavi se sportom, pozitivno razmisljaj, vidi kako si sretan" je isto kao da ste osobi oboljeloj od karcinoma rekli da ode hodzi po zapis, salije stravu, stavi krompir u carapu, popije mlak rasol...

Znam da smo na forumu, ali nije se igrati tudjim zdravljem dajuci svakojake neuke savjete.


:thumbup:
Lako je to reci nekome gledajuci iz svoje perspektive ali njemu nije tako.Ne mozes se na zor smijati.Svako od nas drugacije reaguje na stresne situacije i zivotne probleme.Neko ne zna da se nosi sa tim,neko je nesiguran,neko je pun bijesa,neko je emotivac,neko nije...Zato i postoje strucni ljudi da se porazgovara sa njima,on te moze i procijeniti koji si tip i sta bi ti moglo pomoci.Nekom pomogne da se trgne,sport,bolji izgled,ishrana,pronaci sta ti prija i sta te zadovoljava i uzivati u sitnim stvarima...Nekom opet pomognu lijekovi da prebrodi taj neki kriticni period.Sve je to individualno i drugacije od osobe do osobe.Kad ti je lijepo zivot je lagan i brzo prolazi...Kad ti je tesko,spor i tezak,nikad proc... :roll: Najgore je ako se zapusti i ne reaguje se adekvatno i na vrijeme.Onda i lijekovi stetu naprave.Gledao sam sve to u vlastitoj kuci i to u periodu rata,od nervnog sloma do depresije,katastrofalnih i prejakih lijekova koji su tada bili dostupni i koji su ogromnu stetu napravili.Odveo sam sestru u njemacku na kraju rata,terapija izmijenjena,ukljucene neke aktivnosti,sadrzaji...Vise nikada nije hospitalizirana i samostalno moze zivjeti.Pod terapijom naravno.Previse je vremena proslo i previse stete u ratu naneseno,pogotovo pogresnom terapijom koristenom par godina.Da nije bilo rata,da je bilo lijekova,da se doktor mogao posvetiti vise i na pravi nacin,sve bi to bolje bilo.Hiljadu da je...Ali nije.Rat jebeni.
Svasta sam u zivotu vidio i osjetio ali sto je psihicka bolest teska to je strasno.Gledas a ne mozes pomoci,neshvatljivo ti,kako ,zasto..ali je tako.I izuzetno tesko za bolesnika.Znam i dosta primjera gdje su se ljudi izvadili,na vrijeme se reagovalo,drugacije situacije,vrijeme,tipovi ljudi.Ti ljudi trebaju pomoc i razumijevanje okoline,sto kod nas nije slucaj.Ljudi su pogani,u vecini slucajeva.Umjesto da ti pomognu,da te izvade,uposle,pokusaju shvatiti...jos te nogom naguraju dublje u ambis svojim podsmijavanjima,izopcavanjem iz drustva...Sistem je takav kakav je,bez sluha za bilo sta a kamoli za te ljude.Vani je to puno drugacije,razgovori,doktori,druzenja,aktivnosti...Teska zemlja za bilo sta,a pogotovo za lijecenje.Samo jaki ljudi ovde uspijevaju izdurati i nesto napraviti.Ali nismo svi jaki,neko ne moze,trazi pomoc,podrsku,lijek,drustvo...
I od postavljaca teme dosta zavisi,kakav si tip,znas li i jesi li pronasao sta te zadovoljava,u kojoj fazi su ti problemi,mozes li se izboriti sa njima...Najbolje otidji kod doktora,popricaj...usput istrazuj sebe i svoje moguxnosti.Ljudski um je cudo.Nekad je cudesan i sve prepreke prelazi,nekad sputava u svemu.Pricaj,radi nesto,bori se,idi doktoru,sve pokusaj dok mozes.Te brige o poslu i ljudima sta su rekli ,ostavi za kasnije.Jebo ljude,mahalu i sta oni kazu,supci zesci u vecini slucajeva.Vazno je da se ti izvadis i sigurnije i samopouzdanije krenes u zivot,a to sto negdje nesta pise,jebo to.Nit ce to ko gledat a i da gleda,ko mu jebe mater.Naces drugi put do ostvarenja cilja.Kad se izvadis i uspijes,onda ce ti se svi osmjehivati,isti oni koji su se do juce podsmjehivali...Zaobidji ih,zaobidji negativce,agresivce,tezake...i zivi svoj zivot.Nisu ni oni u nista boljoj situaciji,i oni imaju psihickih problema samo ih tako ispoljavaju.Svi mi imamo bubica,zestokih,samo se svako drugacije nosi sa njima.Iskezi se i udri.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#22 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by maajaa »

Savjeti tipa procitaj knjigu, odradi trening i sl. mogu pomoci nekome ko eto ima los dan, ali definitivno ne mogu pomoci osobi koja je depresivna (s tim da se u zadnje vrijeme taj pojam 'depresivan' vrlo cesto koristi i kad nije potrebno, pa je poprilicno banalizovan i ljudi stvarno depresivno stanje ne shvataju dovoljno ozbiljno). Uzrok depresije je vrlo cesto tesko identifikovati, tj.uglavnom ne postoji jedan konkretan uzrok vec je to kombinacija raznih faktora sa kojima se osoba nije u mogucnosti izboriti. Ne treba zanemariti cinjenicu da je depresija jedan od vodecih uzroka suicidalnosti. I jako je bitno ovo za porodicu sto je spomenula Otherside. Depresija pojedinca zaista utice na cijelu porodicu.

Lijekovi Persen, Xanax, Leksilijum nisu antidepresivi, vec anksiolitici (iliti lijekovi za smirenje). Klinicka depresija se ne moze tretirati bez antidepresiva i od njih ne treba bjezati. Bitno je pokusati sve sto ti moze popraviti kvalitet zivota. Ako vec ne zelis otici u CMZ, imas li mogucnost da odes privatno psihologu / psihijatru?
User avatar
konektovan
Posts: 40068
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by konektovan »

Potraziti strucnu pomoc,nista sam pokusavati. Ne sekiraj se,neces biti markiran ako odes do psihologa il' psihijatra. To je u danasnjem vaktu sasvim normalno,i nista nema neugodno u tome. Sretno!!!!!
balea
Posts: 139
Joined: 16/08/2006 12:44

#24 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by balea »

Prvo, nećeš biti obilježen kao duševni bolesnik. Izbaci to iz glave. Posao nećeš naći ako ne riješiš taj problem.

Ovo ti govori kao osoba koja je odrasla uz oca sa kliničkom depresijom, te kao neko ko se i sam liječio od depresivnih epizoda. Trebao bi otići kod doktora - psihijatra i nemoj se plašiti lijekova ako ti ih da - nećeš ih uzimati zauvijek. Shvatam ja šta ljudi govore hemija ovo-hemija ono... to ne rješava problem. Međutim, depresija je opasna bolest koju, osim stručnih osoba i onih koji su se liječili od nje, ljudi teško razumiju. Nemati snage i volje da ustaneš iz kreveta, a da nemaš ta to razloga.... onda si lijen, bezobrazan.... Zato, najbolje ti je otići kod doktora.

Probaj piti čaj od kantariona ili ulje od kantariona. To je meni uspijevalo razbistriti glavu i utišati crne misli... Ja sam koristila samo kantarion kao ulje i kroz Aktivin-H kapsule. Obično mu treba nekih 5-6 dana da osjetiš da ti je bolje. Nakon toga je lakše raditi sve ovo što su ti ljudi savjetovali, hobi, sport... a ja sam ih prestajala piti nakon nekih 3-4 sedmice, zato što zaboravim na njih. Idi kod doktora i reci da želiš probati biljnim preparatima napasti problem. Neka ti kaže koliko da piješ jer obično treba jača doza nego što preporučuju na uputstvima za upotrebu.

Sretno i nemoj se bojati tražiti pomoć. U Vrazovoj je bila super doktorica psihijatrica... Ne mogu se sjetiti njenog imena, javit ću ti kad pogledam.
stafi
Posts: 584
Joined: 25/01/2015 16:13
Location: Ni na nebu, ni na zemlji.

#25 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by stafi »

ferratilis wrote:Pozdrav, zanima me da li je neko ovdje koristio antidepresive i u kolikoj mjeri pomažu. Imao sam depresivne epizode još od srednje škole, ali nije to bilo toliko značajno, uvijek sam nalazio stvari koje bi me odvraćale od crnih misli. Međutim, otkako sam završio fax prije jedno 10 mjeseci, svakim danom mi je sve gore. Gubim na težini, gubim energiju, volju i ono malo samopouzdanja što sam imao. Najgora mi je pomisao da će doći jesen, to mi je najgori period, želim do tad učiniti nešto po tom pitanju.

Nemam s kim pričati o ovome, zanima me ako potražim stručnu pomoći i uspostave mi dijagnozu, kakve su mi onda šanse da se ikad zaposlim, biću zauvijek obilježen kao duševni bolesnik, koji poslodavac bi bio spreman zaposliti depresivnu osobu pogoovo u ovakvoj ekonomiji. Stvarno ne znam šta da radim.
nećeš biti obilježen jer je to tvoja privatna stvar. Idi doktoru što prije. Većina nas je imala takve epizode u životu. Nije to nikakva sramota. Ne možeš sam sebe izliječiti.
Post Reply