Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
OkorijeliFilozof
Posts: 128
Joined: 22/01/2015 01:02

#1 Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by OkorijeliFilozof »

Pozdrav,
Ako neko od Vas zna neke antičke mitove o postanku Zemlje i Svemira(Atlas koji drži nebeski svod, Zemlja ravna ploča koja pluta na vodi...) da ih napiše jer mi trebaju za projekat koji radim.
Trebaju mi stvari koje su vezane za početak vremena i nastanak nebeskih tijela, a koje su nastale u Grčkoj i Rimskoj kulturi.
Bio bih Vam veoma zahvalan ako bi mi pomogli. :)
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#3 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by John Cleese »

Cccc... pa nije coJek trazio da guglas i linkove meces nego li da mu napises - vi's da projektuje, neJma se vremena :|
Inace sam mizantrop, ali nedjeljom, od 8 do 9 sam merhametli, pa cu natipkati ono cega se ovom prilikom sjetih :D
Helem...

Herkul bijase sin boziji - sam Zeus, uzevsi oblicje Amfitriona, muza zakonitog Alkmeninog, u postelji bracnoj njhovoj ga zace.
Djecaku bogovi bijahu skloni... svi osim Here, supruge Zeusove, koja mu i nauditi htijase.
Bozansko mlijeko bozansku snagu daje - dijete usnuloj Heri, u zgodan cas, priblizise te ono sisati stade... ali tako snazno da se boginja probudi, skoci i mlijeko se njeno prosu po nebesima...
Tako, vele, nastade Mlijecni put, galaksija nasa.
Kad vec spomenuh... vele da i sama rijec galaksija od rijeci grcke gala, galactos potice, sto hoce reci - mlijeko.

:run: :D
Last edited by John Cleese on 13/09/2015 08:32, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#4 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by piupiu »

Cleese, bolji si ćo'ek od mene. :D
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#5 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by John Cleese »

A u projektnoj dokumentaciji... ako me se sEte, sEte se... a ako se ne sEte, nije ni vazno :D :lol:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#6 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by walter kurtz »

http://interesantniindijanci.webnode.com/duhovni-zivot/
o kornjaci koja drzi zemlju na ledjima :zoka:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#7 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by asurbanipal »

OkorijeliFilozof wrote:Pozdrav,
Ako neko od Vas zna neke antičke mitove o postanku Zemlje i Svemira(Atlas koji drži nebeski svod, Zemlja ravna ploča koja pluta na vodi...) da ih napiše jer mi trebaju za projekat koji radim.
Trebaju mi stvari koje su vezane za početak vremena i nastanak nebeskih tijela, a koje su nastale u Grčkoj i Rimskoj kulturi.
Bio bih Vam veoma zahvalan ako bi mi pomogli. :)

Uh, jako zanimljiva tema za mene, moje omiljeno polje istraživanja i izučavanja.

Ukratko, za razliku od Grka, Rimljani su mitove shvatali dosta pragmatičnije, kao pripovijest. Uglavnom, snažan uticaj na rimsku mitologiju je imala Stara Grčka i njen panteon bogova, ali i etrušćanska religija. Zbog manjka vremena ne bih baš dugo pisao, a između ostalog dobio si već neke korisne linkove i stranice.
Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:

1. Pelaški mit o postanju svijeta
2. Homerski i orfički mitovi o stvaranju svijeta
3. Olimpijski mit o stvaranju svijeta
4. Dva filozofska mita o stvaranju svijeta
5. Pet ljudskih vijekova
6. Kastriranje Urana
7. Svrgavanje Krona

Preporučio bih ti također da istražiš malo etrursku religiju, budući da je pored grčke, uticala na rimsku religiju i mitologiju...
OkorijeliFilozof
Posts: 128
Joined: 22/01/2015 01:02

#8 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by OkorijeliFilozof »

asurbanipal wrote:
OkorijeliFilozof wrote:Pozdrav,
Ako neko od Vas zna neke antičke mitove o postanku Zemlje i Svemira(Atlas koji drži nebeski svod, Zemlja ravna ploča koja pluta na vodi...) da ih napiše jer mi trebaju za projekat koji radim.
Trebaju mi stvari koje su vezane za početak vremena i nastanak nebeskih tijela, a koje su nastale u Grčkoj i Rimskoj kulturi.
Bio bih Vam veoma zahvalan ako bi mi pomogli. :)

Uh, jako zanimljiva tema za mene, moje omiljeno polje istraživanja i izučavanja.

Ukratko, za razliku od Grka, Rimljani su mitove shvatali dosta pragmatičnije, kao pripovijest. Uglavnom, snažan uticaj na rimsku mitologiju je imala Stara Grčka i njen panteon bogova, ali i etrušćanska religija. Zbog manjka vremena ne bih baš dugo pisao, a između ostalog dobio si već neke korisne linkove i stranice.
Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:

1. Pelaški mit o postanju svijeta
2. Homerski i orfički mitovi o stvaranju svijeta
3. Olimpijski mit o stvaranju svijeta
4. Dva filozofska mita o stvaranju svijeta
5. Pet ljudskih vijekova
6. Kastriranje Urana
7. Svrgavanje Krona

Preporučio bih ti također da istražiš malo etrursku religiju, budući da je pored grčke, uticala na rimsku religiju i mitologiju...
Hvala Vam puno na pomoći. Ima stvarno korisnih linkova i odgovora... :)
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#9 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by piupiu »

asurbanipal wrote: Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:
:thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#10 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by Ramzess Veliki »

Jedna antička legenda kaže da smo mi nastali tako da je međed nategao bukvu.
Ovo bi trebalo i genetski provjeriti.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#11 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by Zaitsev »

Ta će antičke legende... :D

https://youtu.be/K1jSsU56og0
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by SmokingMan »

piupiu wrote:
asurbanipal wrote: Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:
:thumbup:
Interesuje me kosmologija kroz filozofski pristup,iako radije preferiram kosmologiju prožetu kroz fiziku čestica.Ako negdje u Sa postoji neka antikvarnica gdje se može kupiti ova knjiga,bacite komentar. :thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#13 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by uglavnomja »

asurbanipal wrote: Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ....
:thumbup: :thumbup:

poseban mit su bila slova na koricama: N. A. KUN :-)
'knjiga koja je obiljezila odrastanje i stvaranje stavova o vjerama :D
i nikad mi nije bilo jasno zasto se tako malo uci u skoli o tome i zasto nije lektira, nego smo morali bubati i citati neke besmislice


imam je nedje kuci, mislim kod mame :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#14 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
OkorijeliFilozof wrote:Pozdrav,
Ako neko od Vas zna neke antičke mitove o postanku Zemlje i Svemira(Atlas koji drži nebeski svod, Zemlja ravna ploča koja pluta na vodi...) da ih napiše jer mi trebaju za projekat koji radim.
Trebaju mi stvari koje su vezane za početak vremena i nastanak nebeskih tijela, a koje su nastale u Grčkoj i Rimskoj kulturi.
Bio bih Vam veoma zahvalan ako bi mi pomogli. :)

Uh, jako zanimljiva tema za mene, moje omiljeno polje istraživanja i izučavanja.

Ukratko, za razliku od Grka, Rimljani su mitove shvatali dosta pragmatičnije, kao pripovijest. Uglavnom, snažan uticaj na rimsku mitologiju je imala Stara Grčka i njen panteon bogova, ali i etrušćanska religija. Zbog manjka vremena ne bih baš dugo pisao, a između ostalog dobio si već neke korisne linkove i stranice.
Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:

1. Pelaški mit o postanju svijeta
2. Homerski i orfički mitovi o stvaranju svijeta
3. Olimpijski mit o stvaranju svijeta
4. Dva filozofska mita o stvaranju svijeta
5. Pet ljudskih vijekova
6. Kastriranje Urana
7. Svrgavanje Krona

Preporučio bih ti također da istražiš malo etrursku religiju, budući da je pored grčke, uticala na rimsku religiju i mitologiju...
pisi cesce na temi :-D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by Chmoljo »

piupiu wrote:
asurbanipal wrote: Što se tiče grčkih mitova o postanku svijeta, preporučio bih Nikolaj Albertovič Kuna, ali svakako i Roberta Gravesa i njegovu odličnu knjigu "Grčki mitovi" u kojoj daje objašnjenje grčkih mitova. Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:
:thumbup:
nije li on kritikovan zbog, parafraziram, "pretjeranog proizvoljnog tumačenja mitova", jer koliko se sjećam, a mislim da su mu i to stavljali na dušu, čovjek ipak nije bio od antropološke struke.

mislim, nebitno, svakako je interesantna knjiga za svakog ko ima i prolazan interes za mitove, antropologiju, historiju...
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#16 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by aurora313 »

asurbanipal wrote:Graves daje nekoliko mitova o postanku svijeta, i to:
1. Pelaški mit o postanju svijeta
2. Homerski i orfički mitovi o stvaranju svijeta
3. Olimpijski mit o stvaranju svijeta
4. Dva filozofska mita o stvaranju svijeta
...
Interesantno. Jedino kod religija, stvaranje svijeta nisu mitovi nego poimanje stvarnosti. :-D
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Antičke teorije o postanku Svemira i Zemlje

Post by Truba »

hm zanimljivo

više se baviš vjerom od vjernika i teologa koje poznajem :mrgreen:
Post Reply