Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#1501 Re: anksioznostttttttttttt

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 08/12/2021 10:40 Ko hoće da se u velikoj mjeri riješi anksioznosti/stresa, dobro je "raspakovati" se.

Image
I prihvatiti. Ne poricati ni uzroke ni anskioznost. Ja otkako "raspakujem sebe", ali i prihvatam svaki talas kad naiđe, odsjedim, odhodam, prepričam ga, postaje sve lakše.
no_sikiriki
Posts: 17279
Joined: 11/12/2012 13:21

#1502 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

banjaluka078 wrote: 08/12/2021 15:14
no_sikiriki wrote: 08/12/2021 10:40 Ko hoće da se u velikoj mjeri riješi anksioznosti/stresa, dobro je "raspakovati" se.

Image
I prihvatiti. Ne poricati ni uzroke ni anskioznost. Ja otkako "raspakujem sebe", ali i prihvatam svaki talas kad naiđe, odsjedim, odhodam, prepričam ga, postaje sve lakše.
Apsolutno. Sve i da hocu poricati kad mi naleti anksioznost, nemoguće je, ne možeš sam sebe prevariti.
Ja sam čitav život mislila da je to jednostavno "tako", da sam po prirodi anksiozna i da za to nema neki poseban uzrok. Ali ove godine sam napokon raspakovala neke stvari iz proslosti, i bukvalno mi svi koji me poznaju otad govore da sam "nova" osoba, da se vidi neka vedrina kakvu nisam prije imala. Daleko od toga da nisam vise anksiozna povremeno, ali "raspakivanje" mi je definitivno pomoglo da budem manje anksiozna.
raketar
Posts: 9
Joined: 19/11/2021 23:21

#1503 Re: anksioznostttttttttttt

Post by raketar »

Charles Linden - Linden metoda - (2) Diverzija, mp3 audio fajl, trajanje 10m 27s

Uredu. Želim vam objasniti šta je efikasna tehnika diverzije. Prvo dopustite da vam objasnim kako diverzija (odvraćanje) radi. Vako ćete puno lakše razumjeti šta radi a šta ne. Diverzija ne znači samo raditi stvari koje vas drže zauzete. To je mnogo više od toga. Diverzija je način okupiranja podsvijesti ne samo da odvuče vaš um od onog što iskušavate, već gradi novo podsvjesno ponašanje, što je vjerujte mi mnogo lakše nego trpiti anksioznost svaki budni sat kao što sad radite. Ja sam siguran da ste iskusili tokom svoje anksioznosti da ste postali svjesni da se niste fokusirali određeni period na to kako se osjećate. I tokom tog vremena, osjećali ste se pravo dobro. Možda je trajalo samo nekoliko sekundi ili minuta, ali kad ste postali svjesni tog, anksioznost se ponovo vratila i vratili ste se na prvu poziciju. Bez obzira koliko je to iritirajuće i frustrirajuće u to vrijeme, to je vrlo jasan dokaz koji nam govori da u određena vremena anksioznost se može potisnuti, blokirati, i ultimativno eliminirati, kroz jednostavne promjene ponašanja. Zašto je to tako? Zato što anksiozni poremećaj zahtjeva od vas da pravite svjesne odluke i da se fokusirate na simptome koje osjećate, da biste je održali. Ustvari, ako biste potpuno ignorirali svaki osjećaj i simptom koji iskusite, znajući da su svi potpuno bezopasni, potpuno normalni, i neprikladni, vaš anksiozni poremećaj bi skroz nestao za nekoliko sekundi. To je samo zato što dajete svojoj anksioznosti toliko vremena, mišljenja, moći i važnosti, da se je plašite. Vi je održavate. I ona se održava u vama. To je kao da pokušavate ugasiti vatru alkoholom. Vaša je namjera da ugasite vatru, što je dobra namjera. Ali dodavanjem goriva, alkohola, vi joj dajete život. Jednostavno uklanjanjem svog straha, možete ugasiti vaš anksiozni poremećaj zauvijek. Upravo sad. Ali to nije tako jednostavno. Ili jeste? Iz ovog izvodimo pravilo da uklanjanjem svjesnih misli koje održavaju anksioznost, možete prevariti svoj um da misli da je skroz zdrav. Da vam je anksioznost skroz otišla. To će onda imati udarni uticaj na resetovanje podsvjesti da bude ne anksiozna. Vidite li kako to ima smisla? Koristeći diverziju i distrakciju mi možemo prevariti podsvijest koristeći vrlo svjesne i namjerne akcije, da je ubijedimo da je sve uredu. Da je ovo novo ne anksiozno ponašanje kakvo treba biti. Ovo radi. Vjerujte meni. Vidio sam da ovo radi hiljade puta. Čak i na sebi. Ali morate to uraditi pravilno. Ne možete staviti pola brašna u zdjelu i očekivati da napravite čitav hljeb. Da bi diverzija radila efikasno, morate raditi aktivnost koja totalno distraktuje um, hraneći podsvijest novim programiranjem. Novo programiranje koje zahtijeva da bi se resetovala na ne anksiozno ponašanje. I da prisvoji to ponašanje instinktivno. To može zahtijevati neko razmatranje. Ne samo jer diverzija treba da napravi taj utjecaj, nego i zato što mora da se slaže sa vašim očekivanjima. Morate da to uživate, da vam izgleda izazovno, zabavno, uzbuđujuće, zanimljivo, i nagrađujuće. I ako ne ispuni sve te kriterije, možda vam neće raditi. Ako ste se ikad zaljubili, razumjet ćete ovaj koncept. Kad tek upoznate nekog, sve je novo, uzbuđujuće, avantura, postanete opsjednuti, to je zdrava opsesija. Ali ipak opsesija. Nebitno koje su vaše normalne rutine, rad, sport, porodični problemi, šta god. Osoba u koju ste se zaljubili je pred vašim umom, većinu vremena. I dalje možete obavljati posao, uredu, možda ne toliko efikasno. I dalje možete voziti auto, i raditi vaše obične poslove. Ali većinu vremena to radite na autopilotu. Dok se vaš um fokusira na ljubav vašeg života. Ovaj nivo odanosti i opsesije je nivo koji mi trebamo imati sa svojom izabranom taktikom diverzije. Čak i ako na početku ne osjećate taj nivo predaje. Bitno je da idete kroz pokrete, da se ponašate kao da niste anksiozni. I kako to radite, vaša podsvijest će se prilagoditi. I uzbuđenje koje osjećate će rasti svaki put kad radite svoju diverziju. Od trenutka kad počnete diverziju, morate biti kao glumac, glumiti ulogu osobe koja je upravo otkrila najuzbuđeniji i najzanimljiviji hobi koji ste ikad mogli naći. Nešto što je toliko zanimljivo da ne možete čekati da počnete. Očekivanje treba biti prekinuto. Uredu, možda nećete se osjećati tako na početku, jer anksioznost može biti jača od tih osjećaja. Ali, vjerujte mi, razvit će se to. Ako ne sutra, onda sljedeće sedmice, ili sedmicu nakon te sedmice, ili za mjesec. Ali razviti će se, vjerujte mi, ja sam iskusio ovo. Ovo je ključ za vaš oporavak. To je kao ubrzani alat za učenje za vaš um. To reprogramira vašu podsvijest na način koji bi inače zahtijevao mnogo više vremena inače, i u većini slučajeva samo slučajno. Vaša taktika diverzije mora vježbati vaš mozak. Ne dopustiti mu samo da odmara. Evo nekoliko sugestija stvari koje možete raditi. Pridružite se lokalnoj drama grupi, koncentracija koja je potrebna da upamtite recitaciju je dobra diverzija, čak i ako vas na kraju ne prime na scenu. Možete pisati knjigu, zapažanja, ili dnevnik. Ali nek bude učestalo. Ispunite dan tom aktivnošću. I ako ne možete, nađite druge aktivnosti da nadopune ovu. Možete raditi skulpturu, pravljenje posuđa, ili slikanje npr. Možete naučiti holističke vještine poput aroma terapije ili refleksologija ili masaža. Djelimični kursevi na koledžu. Možete naučiti jezik. Možete posjetiti starce u komšiluku, kupovati za njih, i pričati o prošlim vremenima. Dosta se može naučiti od starih ljudi. Možete naučiti svirati muzički instrument. Ili pridružiti se bendu. Možete redizajnirati kuću ili vrt. Možete raditi milostinju. Možete podići cilj da skupite novac u dobru svrhu. Organizovati prodaju pečenja ili svojih stvari. Sponzorisano trčanje. Socijalnu funkciju. Kockanje. Možete izmisliti lokalne novine ili učestvovati u njima. Možete se pridružiti lokalnom volonterskom centru. Možete očistiti kuću. Možete organizovati prodavnicu u garaži. Ili možete pokrenuti mali posao radeći to za druge ljude. Možete raditi sa iglama ili vesti. To nisu toliko dobre diverzije jer nisu dovoljno aktivne i ne okupiraju vaš um. Ali su dobra ispuna kad imate još stvari za uraditi. Možda možete naučiti kuhati i stolariju. Ili možete raditi nešto novo svaki dan. Npr. možete doručkovati u kafiću jedno jutro, a drugo imati piknik u parku. Možete kupiti neke sastojke i skuhati nešto što niste nikad ranije. Možete ispeći svoj hljeb. Možete praviti neke modele od soli sa svojom djecom. Možete letjeti zmajeve. Možete uzgojiti neke neobično povrće ili cvijeće. Možete npr. napraviti svoje vino ili pivo. Ili nakit. Neki ljudi vole da imaju Francuski dan ili Italijanski dan gdje recimo samo pričaju taj jezik ili jedu tu hranu. Možeš označiti stvari na raznim jezicima po svojoj kući. Časovi učenja plesa poput salsa su dobri jer ne samo da vas distraktuju nego vam i daju fizičku aktivnost. Ima milion načina da okupirate um i da imate distrakciju da brzo eliminirate anksioznost. I jedina stvar koja vas zaustavlja ste vi sami. Napišite listu stvari koje biste željeli pokušati i počnite ih raditi. Nebitno koje stvari. Bilo šta. Koliko god malo. Samo ispunite dan novim aktivnostima. I pokušajte ispuniti svaku sekundu svakog budnog trenutka odabranim aktivnostima. I ako to uradite, bit ćete šokirani kako se možete brzo osjećati bolje. Rađenje tog će imati dramatične rezultate. To vam siguriram. Koliko god izgledalo čudno i beskorisno sad kad se osjećate kako se osjećate, obećavam vam to je ključ za vaš oporavak. I ako to ne uradite, svetite se sebi. Morate napraviti binarnu odluku. Da ili ne. Jedinica ili nula. Sve ili ništa. Crno ili bijelo. Ili to uradite ili nemojte. Nema sive zone. Imat će dramatičan utjecaj na vašu anksioznost da ćete biti šokirani. Probajte. I iskusite razliku.
no_sikiriki
Posts: 17279
Joined: 11/12/2012 13:21

#1504 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Image

:mrgreen:
Emiremir12
Posts: 3
Joined: 24/12/2021 06:56

#1505 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Emiremir12 »

no_sikiriki wrote: 04/02/2021 12:29...
Poz a kako onda rjesiti erektilnu disfunkciju jel se simptomi povucu ili to traje tako jer bas to je problem za mladeg covjeka
sedma_7
Posts: 726
Joined: 03/04/2007 18:24

#1506 Re: anksioznostttttttttttt

Post by sedma_7 »

Jel neko imao iskustva sa psihotrapeutom-psihijatrom Izudinom Unkicem iz Travnika?
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#1507 Re: anksioznostttttttttttt

Post by altruista »

Transformacija straha i anksioznosti procesom svjesne manifestacije, Eckhart Tolle

Dobro došli u drugi dio serija specijalnih videa o svjesnoj manifestaciji 2020. U drugom dijelu Eckhart Tolle objašnjava kako kad smo jednom razvili nivo prisustva i svijesti misli i emocija, kako da radimo sa anksioznosti i strahom koji nastavljaju da eruptiraju, koje nastavljamo da osjećamo ili iskušavamo. Ovo je drugi dio svjesne manifestacije sa Eckhart Tolle.

Sada, šta u vezi sa strahom? Šta u vezi sa anksioznosti? Anksioznost koja je bila u vama...za mnoge ljude to je osjećaj u pozadini tokom većine vremena njihovog života, neki strah, neka anksioznost, i kad budu izazvani kao sad, anksioznost koja je bila kao pozadina, udaljeni pozadinski zvuk, koji je za neke ljude uvijek tu, nekad prikriven, odjednom postane predstavljena kao anksioznost u obliku izazova, anksioznost koja je već bila tu u pozadini, strah, sad dođe potpuno. I to vas uhvati. I sad postanete svjesni veze između procesa mišljenja i vaših emocija. I shvatite da vaši nesvjesni misaoni procesi, poput zabrinutosti, ustvari nastavljaju da snabdijevaju emociju koju mi zovemo strah ili anksioznost. Dešava se zloćudni krug. I onda emocija koju osjećate, koju inače osjetite u stomaku, osjetite kao skoro bolno stezanje u stomaku ili prsima, ali to može zahvatiti i čitavo tijelo, cijelo tijelo može biti zahvaćeno, i to ometa harmonijsko funkcioniranje tijela. Ta anksioznost slabi vaš imunitet. Čak i standardna medicina priznaje činjenicu da ono što zovu stres, a stres je većinom strah i anksioznost, vam slabi imuni sistem i čini vas osjetljivijim na bolesti. To ne znači da ako niste anksiozni da nikad nećete biti bolesni. Ali bit ćete podložniji bolestima ako ste u skoro stalnom stanju stresa ili anksioznosti. Onda strah se popne u vaš um i napravi još više emocionalno nabijenog strašnog mišljenja. To više nije samo strašno razmišljanje, to je sad emocionalno nabijeno strašno razmišljanje. I to stvori još više emocije. Zato se to zove zloćudni krug. Strašno razmišljanje hrani emociju energijom. Može se reći, strašno razmišljanje vibrira na istoj frekvenciji kao strašna emocija, pa je to hrana koju emocija voli. Pa ona još želi više tog. Jednom kad ste u kandžama zabrinutosti, anksioznog razmišljanja, ne želite da prestanete. Dobro, možda vi želite prestati, ali vi niste više ni tu kad ste se potpuno poistovjetili, tako da ono ne želi da prestane. Vi ste u zamci u zloćudnom krugu emocije. Strašno razmišljanje stvara emociju straha, i emocija straha se uzdiže u vaš um i stvara emocionalno nabijeno strašno razmišljanje, i kad ste u tom stanju vi ne možete razmišljati jasno. Koja god vam misao dođe, "šta trebam uraditi sad", "šta mogu uraditi sad", vrlo je mala šansa da ćete imati kreativnu i korisnu misao. Koja god vam akcija proizilazi iz strašnog razmišljanja, vrlo vjerojatno nije mudra. Nije efikasna. I vjerojatno pogrešna i dovodi do više patnje. Kako god da interpretirate svijet kroz strašno razmišljanje, to će biti skroz pogrešna interpretacija. Ali za vas, kad ste se poistovjetili sa tim, to je realnost. Prvi korak koji trebate učiniti je postati svjesni misli i emocija. Postati svjesni znači primijetiti da je to tu. I jednom kad uvidite uzaludnost strašnog razmišljanja, moći ćete odustati od tog, i zamijeniti, ne odmah nužno sa pozitivnim mislima, već je bolje da...jer vi i dalje imate u sebi negativnu emociju, i ako odmah zamijenite nesvjesno strašno razmišljanje pozitivnim mislima, onda će se desiti konflikt između emocije koja je i dalje u vama tj. straha, i misli koji vam lebde u glavi, i osjetit ćete da nešto nije uredu, jer emocija vam govori da ste u kritičnom stanju, a misli vam kažu "sve je uredu, život je dobar, bit ću nezavisan", mala je šansa da će to biti efikasno. Zato, ponovo, shvatite kakve misli idu kroz vaš um, spoznajte uzaludnost i ometajuću prirodu tog tipa misli, i onda zamijenite te misli, ne odmah pozitivnim mislima, već pažnjom. Zamijenite, umjesto negativnog razmišljanja, postanite više prisutni. Budite što više možete u sadašnjem trenutku. Jer nakon svega, to je jedino što postoji. Um izgleda da ne zna tu istinu. Sve što ikad postoji je sadašnji trenutak. Nikad nema ništa drugo u životu. Pa biste vala i mogli dati sadašnjosti malo pažnje. Mogli biste i vala učiniti sadašnjost fokusom svog života. Jer život i sve vam se odvija u ovom trenutku. Budućnost nikad ne dođe. Uvijek je sada. Kad budućnost dođe, to je sada. Kad se prošlost dešavala, bila je kao sadašnjost. Kad se sjetite prošlosti, sjetite se je sada. Kad pomislite o budućnosti, pomislite o njoj sada. Samo postoji sadašnjost. Pa vala mogli biste toj sadašnjosti pokloniti punu pažnju i učiniti je centralnom tačkom života, i onda vidite šta možete učiniti sa tzv. budućnosti. Ali prvo morate stupiti u odnos sa sadašnjosti, i vidjet ćete da je ta sadašnjost prijateljsko mjesto. Većinu vremena, sadašnjost nije strašno mjesto, osim kad se dešava kakav hitan slučaj pa morate učiniti nešto, kad je istog trenutka nekom život ugrožen. Ali sadašnjost je mnogo dobroćudnije mjesto nego što ga može um spoznati. Ali morate biti prisutni u sadašnjosti da biste spoznali da sadašnjost ustvari može biti vaš prijatelj. Sadašnjost nije vaš neprijatelj. Sadašnjost je vaš prijatelj. Postanite prijateljski sa sadašnjim trenutkom. Tako počnete prekidati vezu između vašeg razmišljanja i vaših emocija. Prekinete strašne misli, primijetite uzaludnost, postanete mnogo prisutni, i dalje vam može doći pokoja misao, i primijetite ih, i postanete više prisutni. Ipak, u tom prisustvu, emocija straha možda neće odmah nestati, jer bila je tu mnogo vremena. Znači, čak i ako više ne snabdijevate emociju svojim razmišljanjem, i postanete prisutniji, i primijetite da ste svjesniji čulnih spoznaja, osjećate živost ovog trenutka, možda možete sad vidjeti ljepotu u stvarima kojima ranije niste poklanjali pažnju, ipak također možete osjetiti strah ili anksioznost kako su i dalje u vama, iako ih ne hranite više svojim mislima. Možete osjetiti taj strah i to postaje dio vašeg iskustva sadašnjeg trenutka. Ta anksioznost. I šta ćete uraditi sa njom? Normalno biste rekli "ne želim ovo osjetiti, ne trebam ovo osjetiti, hoću da se otarasim ovoga". I neki ljudi ne mogu tolerirati svoju anksioznost, i mogu otići svom doktoru, i reći "molim vas uradite nešto sa ovom mojom anksioznosti". Onda će vam doktor propisati vaše lijekove. U nekim ekstremnim slučajevima takve stvari mogu privremeno pomoći. U nekim ekstremnim slučajevima. Ali mnogo vremena biste onda propustili priliku. A to je prilika evolucije kroz suočavanje sa bolom i patnjom. Ako se suočite sa emocionalnim bolom koji osjetite, tj. sa anksioznosti i strahom, tako što ni ne pokušavate da pobjegnete od tog, i postane vam toliko neugodno u svojoj koži da želite samo pobjeći, ili kažete "molim vas samo mi dajte nešto da ovo više ne osjećam". Ali, ne pomaže željeti se otarasiti tog. To samo stvara još jedan sloj anksioznosti po vrhu te emocije. Ja preporučujem, kao alternativni pristup, da učinite tu emociju što osjećate dijelom vašeg iskustva sadašnjeg trenutka i prihvatite je kao što prihvatate i totalitet sadašnjeg trenutka. To je novi način življenja. Vrlo moćan način življenja. Vrlo moćan način povezivanja sa dubljim nivoom svijesti u sebi, način nalaženja enormne moći u sebi, ako možete prihvatiti sadašnji trenutak kakav jeste, s van i iznutra. To vas neće ubiti. Anksioznost je tu, ali neće vas to ubiti. Može vas ubiti ako reagirate i tako stvarate više anksioznosti. I onda dopustite anksioznosti da bude tu kakva jeste potpuno. To je kao da kažete, zvuči malo čudno, ali to je kao da kažete "ne smeta mi biti anksiozan". Zvuči vrlo paradoksalno. Ali to je vrlo zanimljiv eksperiment koji možete sprovesti. Bilo koja nesreća, naravno neka nesreća može biti van vas u životu, to je druga priča, ali naviknuta nesreća koja se pojavljuje u vama, bez obzira gdje idete i šta radite, u vama su i dalje strah i anksioznost. To se pojavljuje u bezbroj ljudi na planeti. Kao eksperiment, kao što sam rekao, šta se desi ako kažete "ne smeta mi biti nesretan", "ne smeta mi biti anksiozan". Ali naravno da ne snabdijevate svoju anksioznost razmišljanjem, već da je budete svjesni, i ako ste došli do te tačke gdje joj više ne dajete više gorivo ili hranu, i postanete svjesni anksioznosti. I kad usmjerite pažnju na to, što je dio pažnje za sadašnji trenutak, postat ćete svjesni da postoji jaka energija u tom strahu. Skoro kao da gori energija u tom strahu. Ali nije energija koja teče, već zatočena energija, kao ključali čajnik, vi držite pritisnut poklopac, energija je zaglavljena, ali ima enormna životna energija u tom strahu. I ako možete potpuno prihvatiti svoj strah u ovom trenutku, bez da ga dalje hranite svojim razmišljanjem, već samo da ga budete svjesni, "to je kako je", možete primijetiti da se dešava promjena. I ta promjena je transmutacija te energije straha, kad ga prihvatite skroz, desi se transmutacija te energije straha u prisustvo. I tu je bila zaglavljena enormna moć koja sad postane gorivo za vašu svijest. Postane transmutirana u vašu svijest ili prisustvo, kad se skroz preobrazi, i to više nije strah, već jako prisustvo. I to jako prisustvo je kao visoka inteligencija koja počinje da radi u vama odjednom. Više ne računate samo na uslovljavanje svog uma, već tu postoji jako prisustvo. Možda se kasnije opet vratite na strah i možda to prisustvo neće trajati dugo. Strah se može opet više puta uvući u vaš um da vam stvara strašne misli, i sa vremena na vrijeme će vjerojatno uspjeti ponovo. I zapadnete ponovo u isti obrazac. Ali u sve kraćim i kraćim intervalima, i vi se opet probudite. I shvatite da vam se to dešava. I uđete u stanje prihvaćanja i primijetite da vam se opet desila transmutacija. I tako se dešava sa bilo kojom patnjom u životu, kad je potpuno prihvatite, dešava se transmutacija. I patnja je bitan dio evolucije ljudske svijesti. Jer vaša patnja postane gorivo za vašu novu svijest, prisustvo, pažnju.
Neki citati Eckhart Tolle vezano za strah, zabrinutost, i stres, iz Moć sadašnjeg trenutka

Da li ste zabrinuti? Da li vam misli često počinju sa ,,šta ako"? Ako je to slučaj, onda ste poistovećeni sa svojim umom koji sebe projektuje u zamišljenu buduću situaciju i stvara strah. Nema načina da se nosite sa ovakvom situacijom jer ona ne pos­toji. To je mentalna utvara. Ovo ludo propadanje zdravlja i života možete zaustaviti jednostavno prihvatajući sadašnjost. Postanite svesni sopstvenog disanja. Osetite vazduh kako ulazi i izlazi iz vašeg tela. Osetite svoje unutrašnje energetsko polje. Sve ono čime morate da se bavite, sve sa čime morate da se borite u stvarnom životu - nasuprot zamišljenim projekcijama uma -predstavlja sadašnji trenutak. Zapitajte se kakav „problem" imate baš sada, ne sledeće godine, sutra ili pet minuta od sada. Šta nije u redu sa sadašnjim trenutkom? Uvek ćete biti u stanju da se nosite sa Sadašnjim trenutkom, ali nikada nećete moći da se nosite sa budućnošću - niti je to potrebno. Rešenje, snaga, pravi korak ili pomoć će se naći tu kada vam budu bili potrebni, ne pre toga, niti kasnije.

Da li ste pod stresom? Da li ste toliko okupirani napre­dovanjem ka budućnosti da je sadašnjost svedena na sredstvo za stizanje do tog cilja? Stres je prouzrokovan željom da se bude „tamo" dok se nalazite „ovde", odnosno željom da se bude u budućnosti dok se nalazite u sadašnjosti. To je razdor koji vas cepa iznutra. Ludost je živeti sa takvim unutrašnjim razdorom. To što svi ostali rade istu stvar ne čini je manje ludom. Vi možete, ako je to potrebno, i da se krećete brzo, radite brzo ili čak da trčite, bez projektovanja budućnosti i otpora prema sadašnjosti. Dok se krećete, radite, trčite - činite to do kraja. Uživajte u pro­toku energije, visoke energije tog trenutka. Sada više niste pod stresom, više se ne cepate na dva dela. Jednostavno se krećete, trčite, radite - i uživate u tome. Ili možete da odustanete od svega toga i sedite na klupi u parku. Ali dok to činite, posmatrajte svoj um. Možda će vam reći: „Trebalo bi da radiš. Uludo trošiš svoje vreme." Posmatrajte um. Smešite mu se.

Bilo kakva akcija je često bolja od nikakve akcije, naročito ako ste duže vreme zatečeni u nesrećnoj situaciji. Ako je u pita­nju greška, bar ćete nešto naučiti, tako da to više ne predstavlja grešku. Ako i dalje ostanete u bezizlaznoj situaciji, nećete naučiti ništa. Da li vas strah sprečava da preduzmete akciju? Priznajte strah, posmatrajte ga, posvetite mu pažnju, budite u potpunosti prisutni u njemu. Time ćete preseći vezu između straha i razmišljanja. Ne dozvolite da vam strah dopre do uma. Iskoristite moć Sadašnjeg trenutka. Nju strah ne može da pobedi.
kabadahija30
Posts: 114
Joined: 15/02/2022 22:58

#1508 Re: anksioznostttttttttttt

Post by kabadahija30 »

Citrales i libido. Iskustva.
Doza mi je povećana sa 10mg na 15mg. Sad nemam nikako libido.
Da li će ovo proći ili moram smanjivati dozu ?
Da li se libido vrati nakon prestanka uzimanja antidepresiva
since2morrow
Posts: 18
Joined: 14/05/2018 10:46

#1509 Re: anksioznostttttttttttt

Post by since2morrow »

ima li neko samo problema sa nesanicom, anksioznost mi je nekako i podnosljiva i tjeskoba da se izgurati dan , ali zaspati je postalo pa i nemoguce
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#1510 Re: anksioznostttttttttttt

Post by oruzana_pobuna »

kabadahija30 wrote: 16/02/2022 11:54 Citrales i libido. Iskustva.
Doza mi je povećana sa 10mg na 15mg. Sad nemam nikako libido.
Da li će ovo proći ili moram smanjivati dozu ?
Da li se libido vrati nakon prestanka uzimanja antidepresiva
daj ti meni tih tbletica da se rijesim libida
no_sikiriki
Posts: 17279
Joined: 11/12/2012 13:21

#1511 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

since2morrow wrote: 17/02/2022 16:13 ima li neko samo problema sa nesanicom, anksioznost mi je nekako i podnosljiva i tjeskoba da se izgurati dan , ali zaspati je postalo pa i nemoguce
Ne možeš spavati zbog anksioznosti, tako da to moraš rješavati prvenstveno da bi mogao/la spavati.
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#1512 Re: anksioznostttttttttttt

Post by altruista »

Prelazak straha i anksioznosti, Eckhart Tolle, 17-Feb-2022


Ova osoba pita: "Nakon mnogo godina meditacije i mnogo prekretanja u životu, sad sam u kandžama jakog straha i anksioznosti. Izgleda to je uvijek bilo tu, samo sad jače. Sjediti sa tim, pustiti to tome da bude tu, izgleda da dovodi do tog da to raste." Strah. Anksioznost, što je oblik straha, je vrlo česta. Mnogi ljudi to imaju u pozadini stalno. I postoji dio straha, iako ga niste svjesni. Ako ste poistovjećeni sa egoističkim umom, imate ćete strah, makar samo u pozadini. I može doći u drugim oblicima. Može se pokazati kao ljutnja. Ako pogledate u ljutnju pažljivo, vidite da je ispod ljutnje skriven strah. Ako ima straha, jedna važna stvar je usmjeriti pažnju na to, spoznati da je to strah. Onda se upitajte da li ima misaonih procesa povezanih sa strahom. Drugim riječima, kakve vam misli um proizvodi dok osjećate strah? Da li je moguće da neke misli koje mislite naviknuto, često, proizvode strah? Možda se pretjerano projicirate u budući trenutak, pokušavajući da kontrolirate nešto nad čim nemate kontrolu. "Šta će mi se desiti?!" Ili pravite zamišljeni scenarij gubitka, kojeg možete patiti. To se ne dešava sad, ali moglo bi se desiti. I često pretjerana aktivnost mišljenja pravi scenarije koji idu po zlu. Scenariji koji se ne događaju sad, možda se i neće desiti, vjerojatno i često i neće se desiti nikad, a čak i da se dese, prava situacija bi bila mnogo lakša za podnijeti nego zamišljena situacija u vašem umu. Jer ništa ne možete učiniti ništa da ispravite zamišljenu situaciju, osim da prekinete misliti o njoj. A ako se prava situacija desi, suočite se i poduzmete akciju koju trebate. Ali u zamišljene situacije, vi ste skroz na milost tog, jer ona samo postoji u vašem umu. Znači trebate da vidite da li vaš um stvara strah tako što zamišlja strašne misli i projicira sebe u budućnosti. I ako je to slučaj, onda možete reći "Ja ovo stvaram sebi, jer tijelo ne zna razliku između pravog događaja koji se događa vani, i onog šta moj um proizvodi." Zato kad mislite da vam je život ugrožen, jer općenito to je ono šta vam misli govore, i vaše tijelo vjeruje da je to istina, da vam je život ugrožen u ovom trenutku. Tijelo ne zna razliku da tigar nije u sobi, strašno prisustvo su vaše misli. Tijelo reagira isto, bez obzira da li je prava opasnost u vašoj sobi, ili vaše misli, mogu uzrokovati iste reakcije. Čak i palpitacije, nedostatak zraka, jer mislite strašne misli. Usred noći. Ja sam to imao godinama. Užasno stanje. To je ludo. To je bolest. Ništa se ne dešava. Stvarno ništa. Mirna je soba. Ništa. To se sve dešava u vašem umu. Ako je to slučaj, onda morate da se borite sa mislima, jer one uzrokuju strah. I kako se borite sa takvim mislima? Tako što spoznate uzaludnost i ometajuću prirodu takvih misli, i odaberete da iskoračite iz tog. I kako da iskoračite iz tog? Prvo, nemojte vjerovati svom umu kad vam kaže "ne, ti ne smiješ iskoračiti iz tog, moraš nastaviti misliti". Vi samo iskoračite, i svjesno dišete. Ili usmjerite pažnju na unutarnje energetsko polje tijela. Svjestan izbora da uklonite pažnju sa razmišljanja. I morate biti vrlo oprezni da to uradite. Ako ste uronjeni u tok uma. može čak biti toliko jak da jednostavno ne možete izaći. Ono ima tako jaku gravitacionu privlačnost, vuče vas, ali vi barem znate da se to dešava. Postoji stanje kad još ne možete pomoći sebi. Ali to je barem početak ukidanja poistovjećenja od tog kad znate da vam se to dešava. Barem postoji dio vas koji zna da to nije totalna istina, "strah proizvode moje misli". U ranim pokušajima možda nećete moći odmah iskoračiti, ali barem znate da ste u kandžama toga. Najgore je biti u kandžama tog, i ne znati da vam se to dešava, jer vi ste toliko uhvaćeni u tom, da vam to izgleda kao apsolutna istina. Dakle, čak znati da vam se to dešava je dobar korak naprijed. I onda se energija istroši, i možda kasnije ćete moći iskočiti iz tog, govoreći sebi neću više ovo sebi da stvaram jer ove misli stvaraju patnju. I onda radite svjesno disanje. I počnite osjećati unutarnje energetsko polje tijela. "Ah. Vau." Kao da ste bacili sa sebe težak teret.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1513 Re: anksioznostttttttttttt

Post by p206 »

since2morrow wrote: 17/02/2022 16:13 ima li neko samo problema sa nesanicom, anksioznost mi je nekako i podnosljiva i tjeskoba da se izgurati dan , ali zaspati je postalo pa i nemoguce
otiđi neuropsihijatru, ako treba i više njih

ja imam isti problem poslije korone (mjesec i po dana temperatura)
dali su mi serotonin da pijem preko dana i pred spavanje lijekove za smirenje auto sistema u mozgu koje mi ne možemo kontrolisati (spavanje, varenje hrane i sl) a koje se manifestuje kao nemir aksioznost...tablete za spavanje uopšte ne djeluju na to

polahko ide na bolje a s obzirom da 3 mjeseca nisam spavao duže od 4 sata, možeš misliti kakva je to muka poslije korone
since2morrow
Posts: 18
Joined: 14/05/2018 10:46

#1514 Re: anksioznostttttttttttt

Post by since2morrow »

p206 wrote: 24/02/2022 20:39
since2morrow wrote: 17/02/2022 16:13 ima li neko samo problema sa nesanicom, anksioznost mi je nekako i podnosljiva i tjeskoba da se izgurati dan , ali zaspati je postalo pa i nemoguce
otiđi neuropsihijatru, ako treba i više njih

ja imam isti problem poslije korone (mjesec i po dana temperatura)
dali su mi serotonin da pijem preko dana i pred spavanje lijekove za smirenje auto sistema u mozgu koje mi ne možemo kontrolisati (spavanje, varenje hrane i sl) a koje se manifestuje kao nemir aksioznost...tablete za spavanje uopšte ne djeluju na to

polahko ide na bolje a s obzirom da 3 mjeseca nisam spavao duže od 4 sata, možeš misliti kakva je to muka poslije korone
meni je isto to pocelo sa koronom kad sam imao. nemam pojma i ja pijem neke antidepresive sli ne pomazu nesto, i ja kuburim evo vec treci mjesec, nekad bolje nekad gore. uglavnom nemir, nemogucnost ulaska u san i onda nervoza, strah itd.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1515 Re: anksioznostttttttttttt

Post by p206 »

since2morrow wrote: 25/02/2022 08:35
p206 wrote: 24/02/2022 20:39

otiđi neuropsihijatru, ako treba i više njih

ja imam isti problem poslije korone (mjesec i po dana temperatura)
dali su mi serotonin da pijem preko dana i pred spavanje lijekove za smirenje auto sistema u mozgu koje mi ne možemo kontrolisati (spavanje, varenje hrane i sl) a koje se manifestuje kao nemir aksioznost...tablete za spavanje uopšte ne djeluju na to

polahko ide na bolje a s obzirom da 3 mjeseca nisam spavao duže od 4 sata, možeš misliti kakva je to muka poslije korone
meni je isto to pocelo sa koronom kad sam imao. nemam pojma i ja pijem neke antidepresive sli ne pomazu nesto, i ja kuburim evo vec treci mjesec, nekad bolje nekad gore. uglavnom nemir, nemogucnost ulaska u san i onda nervoza, strah itd.
Zato što korona djeluje i na nervni sistem, imam prijatelja koji povremeno ima problema sa spavanjem a prebolovao prije godinu. Ja sam dodatno dobio i jako zujanje u lijevom uhu(zivac u unutrašnjem uhu se poremetio /ostetio) Uz sve to na bolovanju sam vec mjesec dana. Uho sam riješio pijuci duplu dozu B kompleks vitamina, 6 komada dnevno, jer mi je doktorica opšte prakse ispricala da je ona to isto dobila nakon 3 doze pfizera, nakon dvije sve bilo ok ali nakon 3 mjesec dana
je imala taj problem i nakon vitamina B koji je važan za zivce je prestalo. Prije toga mi otorinolaringolog davao nesto za cirkulaciju u unutrašnjem uhu i ginko tablete i pomoglo mozda 30%.
za taj problem obavezno neuropsihijatar, ne cekaj nista, jer nespavanje na duži period ce ti poremetiti sve
ja pijem Klonazepam 1mg za anksioznost
citalea tj serotonin 1x10 mg prva sedmica, zatim 2x10mg nastaviti
trazem 5mg za spavanje ali mozda su tek pocele djelovati nakon 12 dana ove gore terapije, vise mi je pomagao melatonin 2mg da odrzim san.
uglavnom sve tablete su na recept osim melatonina

i da uraditi sklekove, trbusnjake, cucnjeve i sl prije spavanja da tijelo duze drzi san, jako bitno
kabadahija30
Posts: 114
Joined: 15/02/2022 22:58

#1516 Re: anksioznostttttttttttt

Post by kabadahija30 »

oruzana_pobuna wrote: 17/02/2022 16:17
kabadahija30 wrote: 16/02/2022 11:54 Citrales i libido. Iskustva.
Doza mi je povećana sa 10mg na 15mg. Sad nemam nikako libido.
Da li će ovo proći ili moram smanjivati dozu ?
Da li se libido vrati nakon prestanka uzimanja antidepresiva
daj ti meni tih tbletica da se rijesim libida
Jbg i ja sam imao kao lud. Ali ovo te presjece uopste ne razmisljas niti ti se trazi. Čudno. Odmori se čovjek. Imas erekciju ali uopste te ne zanima. Skontaš da je sex zabava za sirotinju.
Emiremir12
Posts: 3
Joined: 24/12/2021 06:56

#1517 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Emiremir12 »

Pozz možda nije tema ovdje ali mene zanima jel se vama desava sexualna disfunkcija nemogućnost orgazma i kako to poboljšati inače počo sam piti Vitram
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#1518 Re: anksioznostttttttttttt

Post by altruista »

Linden metoda, poglavlje Anatomija anksioznosti:
SEKSUALNA DISFUNKCIJA
Impotencija, odnosno nemogućnost da se postigne i održi erekcija pogađa mnoge muškarce iz više razloga. Ponekad je razlog fizičke prirode, ali je češće psihološke. Koda anksioznih dva su razloga impotencije. Kao prvo, kad se osjećate loše, seks je posljednje o čemu razmišljate, a i nije tako ugodan kad vam srce lupa, noge su poput želea i kad imate osjećaj da ćete se onesvijestiti. Kao drugo, lijekovi poput sedativa i antidepresiva mogu uzrokovati impotenciju. To je vrlo uznemirujuće, ne samo zato što seks čini gotovo nemogućim, već i zato što je to pitanje muževnosti i ponosa, i može muškarca dovesti u vrlo neugodan položaj. No najvjerojatnije je to privremeno i prolazno stanje koje će se poboljšati čim se popravi vaše opće stanje i osjećaj zdravlja. Najbolje je, za vrijeme anksioznih epizoda, pronaći neke druge načine uživanja u seksu. Nemojte ga izbjegavati, izbjegavanje bilo koje situacije koja može dovesti do anksioznog napada nije preporučljivo, a i vaš će se partner osjećati odbačeno ako ga budete stalno odbacivali. Objasnite mu kako se osjećate i što bi bila najprihvatljivija alternativa. Žene također pate od seksualne disfunkcije uzrokovane anksioznošću ili lijekovima, a obično se ispoljava kao mišićna napetost, suhoća vagine i nesposobnost da se postigne orgazam. Ako se ne osjećate dovoljno sigurno i snažno za seks s penetracijom, pokušajte sa senzualnom masažom i nježnijim seksualnim činima, a to će vam pomoći i da se opustite. I puno je bolje od meditacije!
Neke definicije metoda za tretiranje anksioznosti, sa Vukajlije, vezano za anksioznost:
1. metoda higijene
2. Linden metoda
3. nofap metoda
Emiremir12
Posts: 3
Joined: 24/12/2021 06:56

#1519 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Emiremir12 »

Emiremir12 wrote: 28/02/2022 06:32 Pozz možda nije tema ovdje ali mene zanima jel se vama desava sexualna disfunkcija nemogućnost orgazma i kako to poboljšati inače počo sam piti citram
džakailibu
Posts: 616
Joined: 08/05/2013 11:37

#1520 Re: anksioznostttttttttttt

Post by džakailibu »

no_sikiriki wrote: 17/02/2022 16:21
since2morrow wrote: 17/02/2022 16:13 ima li neko samo problema sa nesanicom, anksioznost mi je nekako i podnosljiva i tjeskoba da se izgurati dan , ali zaspati je postalo pa i nemoguce
Ne možeš spavati zbog anksioznosti, tako da to moraš rješavati prvenstveno da bi mogao/la spavati.
Imao sam nedavno jaku nesanicu. realno mjesec dana veoma slabog spavanja koje je pik imao na kraju sa bukvalno nespavanjem 7-9 dana. ono kada imas anksioznost da neces moci zaspati i to se obistini. ja nocima nisam mogao ni pomisliti da odem u spoavacu sobu i legnem u krevet. no way! cini mi se da sam na kraju i navikao na nespavanje i da budem koliko toliko funkcionalan po danu. naravno to nije ni f od funkcionalnosti ali sam uspio odradjivati stvari. Kao sto napisao covjek Insomnia je posljedica a ne uzrok. Meni se desio jedan dogadjaj koji je smanjio anksioznot i pocelo se mnogo bolje spavati. Vratio se i u spavacu sobu :)Takodjer jako su mi pomogle tablete na biljnoj bazi saframil -positive sleep ali mislim da se ne mogu naci u BiH. Pakao iza mene a vjerujem da ce se ponoviti ali sam nekako osjecam mnogo snaznijim da se izborim sa istom.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#1521 Re: anksioznostttttttttttt

Post by The BEN10 »

no_sikiriki wrote: 08/12/2021 10:40 Ko hoće da se u velikoj mjeri riješi anksioznosti/stresa, dobro je "raspakovati" se.

Image
:thumbup:
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1522 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Van Halen »

S obzirom da se od benzodiazepina s vremenom stvara ovisnost, onda Xanax nije dugorocna opcija. Ljekari kazu da sve vise koriste kvetiapin u malim dozama. Kod nas je to mislim Q pin. 25mg
džakailibu
Posts: 616
Joined: 08/05/2013 11:37

#1523 Re: anksioznostttttttttttt

Post by džakailibu »

The BEN10 wrote: 02/03/2022 07:17
no_sikiriki wrote: 08/12/2021 10:40 Ko hoće da se u velikoj mjeri riješi anksioznosti/stresa, dobro je "raspakovati" se.

Image
:thumbup:
Dobro ali kako da raspakujem svoje demone?
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#1524 Re: anksioznostttttttttttt

Post by The BEN10 »

džakailibu wrote: 02/03/2022 09:54 Dobro ali kako da raspakujem svoje demone?
Ako ne možeš sam potraži pomoć psihoterapeuta. :)
Zabrinuta14
Posts: 1
Joined: 04/03/2022 14:10

#1525 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zabrinuta14 »

Pozdrav svima dragi ljudi
Koji ste u sličnoj situaciji kao ja.Da kažem nešto o sebi .Završila sam na hitnoj prije 8 mjeseci, lupanje srca,drhtavica,napravila sve potrebne preglede i potpuno zdrava. Poslali su me psihijatru. Anksioznost I depresija.Dobila sam terapiju jednu ajme koma,drugu malo bolju i evo sad treću koliko toliko pomaže. Kad mi se to dogodilo odmah sam dala otkaz na poslu kojeg sam obozavala. Nisam u stanju raditi ni funkcionirati kao prije jer imam užasne tjelesne manifestacije. Lupanje srca,ne mogu disati tresem se,svega se bojim .udaljila sam se od svih prijateljica nikome se ne javljam jer me sve to umara. U svemu ovome našla sam dečka prije 6 mjeseci,nisam mu ništa rekla jer radi u inozemstvu .Udebljala sam se 15 kg a inače sam mrsavica sad izgledam sva oteknuta naravno neprirodno.Imam podršku obitelji hvala Bogu ali oni ne razumiju koja je to patnja i bolje da ne razumiju.Imam jako dobar san i stalno mi se spava valjda se tijelo toliko izmori od borbe. Najzalosnije je što idem na redovne kontrole i doktor me spraši za 3 min,prvih mjesec dana sam išla psihoterapeutu i bilo mi je dosta dobro,ali nemam novaca za privatnog psihijatra i psihoterapeuta. Ljudi dragi znam da kroz slično svi prolazimo i želim biti stara ja kao prije 8 mjeseci, vesela,komunikativna, ambiciozna. Potonula sam skroz,nemam ppsao jer ne mogu raditi.Idem na razgovore i molim boga da me ne prime.Svaki dan imam mučnine, derealizaciju, patnja dragi moji.Ovo ne zna nitko nego moja obitelj i osjećala sam potrebu s vama podijeliti.
Oprostite na ovako dugom postu💖
Post Reply