Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#1476 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dorkcic »

Digla_da_kreci wrote: 24/10/2021 16:24
balavac wrote: 24/10/2021 16:18 Problem je što sam ovo lično preveo, jer sam jedan od rijetkih koji znaju napamet ove metode. Linkovi na engleskom su već postavljeni. Također, ne može sve stati u jedan post, malo prije iskoči upozorenje, granica je čini mi se 60 000 znakova.
Ja inače ovo koristim direkt na engleskom, ali ne razume svi. I knjige Eckhart Tolle-a za koje postoji lokalni prijevod, i audio metode Reid Reichardta, i knjiga (preveli su je ustvari, ali odatle nisam ni riječi prepisao) i audio fajlovi (koje niko nije preveo, odatle sam sve preveo) Charles Lindena.
I sad mi se baš zbog te tvoje kritike pojavi negativan osjećaj, valja ga sad prihvatiti. :P
Ako dozvolis sugestiju, registruj se na upwork i isto to radi za novce :thumbup:
Lik je "to see the world through rose-tinted glasses" preveo kao "gledanje svijeta kroz naočale prekrivene ružama", nešto sumnjam u prevodilački uspjeh
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#1477 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Digla_da_kreci »

dorkcic wrote: 24/10/2021 16:39
Lik je "to see the world through rose-tinted glasses" preveo kao "gledanje svijeta kroz naočale prekrivene ružama", nešto sumnjam u prevodilački uspjeh
mozda je dao sebi pjesnicke slobode, zvuci poeticno. :D
AliveReserve653
Posts: 4
Joined: 03/10/2021 01:07

#1478 Re: anksioznostttttttttttt

Post by AliveReserve653 »

Pogriješio jedno slovo. U metodi kaže rose-colored glasses, što znači naočale boje ruža, a možda je lik čuo rose-covered glasses, što znači naočale prekrivene ružama, dakle dva slova drugačije, i tako čitava riječ. Evo da ja prevedem ovaj uvodni video za one koji nemaju vremena za čitavu metodu, i jer je malo jednostavnije objašnjen.

Također, kakvo je moje iskustvo sa ovom i drugim metodama? Teoretski, istina su, imaju smisla, to je taj neugodni osjećaj i simptomi i mislim da sam poludio kad se upustim u neugodnu situaciju, čak samo preko interneta ili telefona, praktično imam ekstremnu anksioznost i zamišljam da negdje pobjegnem, izbavim se u datom trenutku, često počnem se valjati po podu, šamarati, i stiskati oči npr kad nešto neugodno pošaljem djevojci preko interneta koja mi se sviđa, pa čekam odgovor, reakciju, i mislim jesam se obrukao. Dakle, osjećaj ekstremnog ludila čim nešto čudno nekom kažem ili pošaljem poruku, kao da čitav život gubi smisao, rat počeo, moram se sakriti, odbraniti, ništa nema smisla, kao da sam kriv kao džehenem (guilty as hell). E to je taj adrenalin i modalitet (fight or flight mode) koji se desi, kad god nešto neugodno učinim. Kao da sam skroz poludio. A ima i ona blaža anksioznost čitav dan traje, kao konstantno mislim da sam lud, i ovako misli teku: šta ako sam čudan, reći će mi da sam budala, nemam vještine, ne mogu ja imat curu/ženu, šta ako me neko napadne, jest sve čudno, svi će me odbiti, desit će se nešto pogrešno, izgubiti ću se....dakle strašne misli i osjećaji i samim tim i ponašanje (ukočenost, znojenje, drhtanje, povučenost). Također zamišljam kako se dese, a i dese se kritike ako sam nešto pogriješio, poput: "jesi li normalan, jesi li ti lud, šta ti je, hoćeš li da zovnemo policiju ili psihijatre, ne budi budala, ako ti zveknem šamarčinu, ne budi djetinjast, nemoj se brukati, ti nisi nimalo dobar, ne radi se to tako, ti sve pokvariš, nemaš smisao za humor, šta si to zaostao, jesi čudan, kaznit ćete Bog, trebao bi saliti stravu". I koliko god sebi govorili "ovo je jer nisam prosvijetljen" ili "to je samo osjećaj", osjetite kao da ništa nije uredu, sve je pogrešno, opasno, strašno, krivo. Često poželim da se nisam ni rodio ili da se izbavim. Barem tako je ta socijalna fobija i panika uz nju. Dakle jak osjećaj kao da jesam lud skroz. Pomislim, ako nešto pokušam uraditi ili reći, pomislit će da sam lud i zvat mi psihijatre. Čak mi je jedna profesorica rekla "hoćeš li da ti zovnem psihologa". A prodavač "hoćeš li da ti zovnem policiju". Čak i policija: "jesi to nešto nama rekao". Čak i psihijatri kažu "ma nisi ti lud, sve je uredu, nisi čudan", a kasnije između sebe "a jes, malo je čudan". Kao hoće svi da me prebiju, dokažu da sam u krivu, lud, čudan, za ne postojati, za ne ženiti/zaljubiti/družiti se, drugačiji, nenormalan, neugodan, "izgorio po glavi". I tako svaki dan, strašne misli, strašne emocije i simptomi, strašni doživljaji. I naravno sjetim se loših iskustava sa ljudima, kako im nije vjerovati, kako me odbijaju, kritikuju, i sve najgore što i jeste istina. Iako je bilo pohvala i od samih psihijatara "ti si jako pametan"... Medicinski tehničari i pacijenti u ludnici često bi rekli "izaći ćeš ti odavde ko nov, ko da si se tek rodio" ili "treba ti cura, to je lijek jedini"... Također uvijek sam se plašio i svega ostalog: plivanja, gimnastike, visine, lopte...i zadnjeg me izaberu u timu na sportu (tjelesnom odgoju) i pogodi me uvijek lopta u glavu, kažu šta se se smeo. Također, možda najgore od svega, mislim da drugi osjete šta ja osjetim, i nažalost to se već dijagnosticira kao psihoza i šizofrenija. Pomislim, ova cura je sad pročitala moju čudnu poruku, i teško sad njoj, zadao sam joj strah...i ona me blokira, valjda da izbjegne taj osjećaj straha i ludila što ja širim. Čak je duhovni učitelj rekao da je to istina, osjećaji se šire kao signal i upija u tuđa tijela, ali nema čvrst naučan dokaz još možda.
Kako zaustaviti napade panike brzo, Reid Reichardt

Sad ću vam objasniti zašto imate napade panike u roku od dvije minute, i onda u roku od pet minuta kako da spriječite da vam se to više ne dešava. Ja nisam doktor, već bivši paćenik paničnih napada, i ovo je radilo za mene 100%. Ipak, nemojte to smatrati stručnim medicinski savjetom. Ako imate napade panike, to znači da ste donekle nervozna anksiozna osoba. Znači, puno se brinete. I, to nije loša stvar, vi ste mislilac. Iskreno, svijetu treba više toga. Ali kad se to obavi pogrešno, vaše strašne misli bivaju spoznate kao prava opasnost od strane podsvijesti. Zato podsvijest okida stres hormone poput adrenalina u krvotok da vam pomogne da se nosite sa tom opasnošću. Ali opet, u ovom slučaju, opasnost je samo vaša spoznaja. Nema prave fizičke opasnosti pred vama. I zbog toga vi vjerojatno ne primijetite tu pojačanu bježi ili se tuci reakciju što se pojavi. Ili ne znate šta da uradite povodom tog. Onda počnete se sekirati u vezi sa tim osjećajem. Da ponovim, vi sad brinete ili se plašite tog osjećaja. E pa, briga je strah, i taj strah pušta više adrenalina i sličnih hormona u vaš sistem. Onda osjećaj se pojača. Vama postane još nelagodnije i prestrašite se još više. I kako ta dva faktora jačaju jedan drugi, nastaje puni napad panike. I kao što znate, to je strašno. Mislim, bukvalno, vidite iz ovog dijagrama, to je strah van kontrole. Pravi užas, i svi mi imamo priče koje nećemo nikad zaboraviti.

Koje su nam opcije? Jer mi imamo 5 minuta da vam objasnim ja ću vam objasniti jednu tehniku koja je pomogla da obrnem ovo bolje od ičeg što sam ikad probao. I slušajte, ja sam proveo preko godinu i hiljade dolara na terapijama sa psihologom doktorom nauka i što se tiče napada panike to je gubitak vremena u poređenju sa onim šta ću vam sad pokazati ovdje. Ova jednostavna tehnika bukvalno pravi kratak spoj spirale napada panike, daje vam moć da se nosite sa, i rastvorite neugodne osjećaje u tijelu, i nakon nekog vremena, čak može i promijeniti vašu spoznaju životnih izazova.

Da vidite kako je ova tehnika moćna, bilo bi idealno ako imate upravo sad nešto anksioznosti. To je tačno, dobra bi bila stvar imati nešto anksioznosti upravo sad. Ali čak i ako nemate anksioznost sad, možete sad naučiti tehniku, i kasnije primijeniti kad vas uhvati. Šta trebate uraditi sljedećih 5 minuta je sjesti u mirnoj okolini bez smetnji. Molim vas nemojte samo gledati video, stvarno morate iskusiti tehniku da vidite kako je efikasna. Samo gledanje neće vam pomoći. Dakle uzmite trenutak dok niste spremni, i zaustavite video.

Zatvorite oči i osjetite osjećaje u tijelu. Prvo bih volio da prebacite pažnju na područje u glavi. Samo osjetite osjećaje koji su u tom prostoru. Primijetit ćete da to nije samo prazan prostor. Naći ćete da tu ima fizičkih osjećaja u tom prostoru. Možda pritisak, gustoća, lupanje, težina, peckanje, štipanje, zujanje. Možete osjetiti neke osjećaje kao da imaju oblike, na primjer, bol u vrhu lobanje, ili gusto stiskanje oko obima glave. Mogućnosti su beskrajne, i bit će jedinstvene za vas. Šta god osjetite, pustite nek bude tu, ne pokušavajte promijeniti. Samo gledajte sa vašim umom. Sad proširite pažnju na čitavo tijelo. Sve od glave do stopala, i oko obima tijela. Opet, samo primijetite osjećaje koji su tu. Nemojte pokušati promijeniti ili blokirati bilo šta. Polako skenirajte prostor od glave, kroz tijelo, i samo pratite šta je tu. Uredu. Ako imate sad anksioznost, sigurno će biti neki fizički osjećaji u vašem tijelu koji su asocirani sa tom anksioznošću. Možda tjesnoća u vratu, pritisak u glavi ili licu, lepršavi osjećaji u stomaku, možda težina ispred tijela, ili ubrzano lupanje srca. Ili može biti sveukupna energija u i oko tijela. Kao što sam rekao osjećaji će biti jedinstveni vama i mogućnosti su beskrajne. Ali šta god da je, molim vas izaberite najistaknutiji osjećaj ili osjećaje u tijelu, i nadgledajte ih sad. Nemojte misliti o njima. Samo ih nadgledajte. Slušajte ih sa čistom svijesti bez misli. Bez analize. Nemojte ih osuđivati. Nemojte ih pokušati blokirati. Samo ih nadgledajte sa punom, 100% prihvačajućom pažnjom. Sad, molim vas odaberite jednu riječ da opišete osjećaje sa kojima ste sad. To ne treba biti riječ osjećaja kao što je anksioznost. Već treba to biti riječ koja opisuje otprilike fizički osjećaj koji pratite. Primjeri takvih riječi su: težina, peckanje, stegnutost, lupanje, ili ostale neutralne slične riječi. To ne treba zahtijevati mnogo mišljenja, već samo prva riječ opisa fizičkog osjećaja koja vam na um padne. Sada koristeći riječ koju ste našli za taj osjećaj, fokusirajte se na osjećaj, i recite mu "zdravo, osjećaju", "uredu je da budeš gdje jesi", "ja ću ti dopustiti da budeš gdje jesi", "osjećaju, uredu sam sa tobom", "slušam te sad", "hoću da te skroz osjetim kakav jesi". Sada još neko vrijeme gledajte osjećaj sa čistom prihvačajućom pažnjom bez misli. Uredu, sad možete otvoriti oči.

Šta mi radimo ovdje jeste da mijenjamo način interakcije sa unutarnjim energijama anksioznosti. Ako ste imali napade panike vaš način do sad je skoro sigurno bio izbjegavanje i blokiranje bazirano na strahu. I šta mi sad radimo jeste da pritišćemo prekidač, potpuno, prihvačajući anksioznost na siguran i strukturiran način. Vidite, strah, izbjegavanje, blokiranje, to su stvari koje čine da anksioznost raste, čak do panike. Ali ako vi umjesto toga to prigrlite, to nestaje. I što više prigrlite, želite dobrodošlicu, i želite da to osjećate, efikasniji će vam biti trud. Znam da nema smisla logički, zato vas ohrabrujem ne samo da gledate video, već da ustvari pokušate vježbu. Jer, to radi, i to je bitno.
I neki citati Eckhart Tolle, duhovnog učitelja, iz knjige Moć sadašnjeg trenutka, za sve misli i emocije (anksioznost, depresija...):
Prije nego što stupite u tijelo, dajte oproštaj

Bilo mi je veoma neugodno prilikom pokušavanja da usmjerim pažnju na unutrašnje tijelo. Javila se uznemirenost i nekakva mučnina. Zbog toga nije bilo moguće da doživim ono o čemu gov­orite.

To što ste osjetili je preostala emocija koje vjerojatno niste ni bili svjesni sve dok niste počeli da usmjeravate pažnju na unutrašnje tijelo. Ukoliko joj prvo ne poklonite izvjesnu pažnju, emocija će vas spriječiti da ostvarite pristup unutrašnjem tijelu koje počiva na jednom dubljem nivou ispod nje. Pažnja ne podrazumijeva to da počnete da razmišljate o njoj. Ona znači da samo posmatrate emociju, osjetite je u potpunosti i da je na taj način potvrdite i prihvatite onakvu kakva jeste. Neke emocije se lako prepoznaju: bijes, strah, duboka žalost, i tako dalje. Neke druge mogu biti mnogo teže za označavanje. To mogu biti tek nejasna osjećanja tjeskobe, tromosti ili napetosti na pola puta između emocije i fizičkog osjećaja. U svakom slučaju, ono što je važno jeste to da li možete u što većoj mjeri da unesete osjećanje te emocije u svijest, a ne to da li je možete mentalno označiti. Pažnja je ključna stvar koja dovodi do promjene - a potpuna pažnja također podrazumijeva prihvatanje. Pažnja je nalik svjetlosnom zraku - to je usmjerena moć vaše svijesti koja sve preobražava u sebe.

U potpuno funkcionalnom organizmu neka emocija ima vrlo kratak životni vijek. Ona je nalik trenutnom mreškanju ili talasu na površini vašeg Bića. Međutim, kada niste u svom tijelu, emocija može danima ili sedmicama da opstaje u vama ili da se pridruži drugim emocijama slične frekvencije koje su se spojile i postale otjelotvoreni bol, parazit koji godinama može živjeti u vama, hran­iti se vašom energijom, dovesti do fizičke bolesti i učiniti vaš život nesretnim (vidi Poglavlje 2).

Stoga usmjerite pažnju na to da osjetite emociju i provjerite da li vaš um ostaje pri obrascu žalbi kao što su - okrivljavanje, samosažaljenje ili mržnja - koji hrani emociju. Ako ostaje, to znači da niste oprostili. Često se dešava da ne opraštate drugoj osobi ili sebi, ali isto tako oprost može da izostane za bilo koju situaciju ili stanje - prošlost, sadašnjost ili budućnost - koje vaš um odbija da prihvati. Da, neopraštanje se može odnositi čak i na budućnost. Ono predstavlja odbijanje uma da prihvati neizvjesnost, da prihvati da je budućnost u konačnoj tački izvan njegove kontrole. Opraštati znači odustati od žalbi i time se osloboditi tuge. To se prirodno događa onda kada uvidite da vaša žalba ne služi nikakvoj svrsi, osim što potkrepljuje lažan osjećaj o sopstvenom „ja". Opraštati znači ne pružati otpor životu - dozvoliti životu da živi kroz vas. Ostale mogućnosti su bol i patnja, znatno ograničen protok živome energije, a u mnogim slučajevima i fizička bolest.
Emocija: reakcija tijela na vaš um

Šta je sa emocijama? Bivamo upleteni u sopstvene emocije čak i više nego u sopstveni um.

Um, onako kako ja koristim tu riječ, nije samo misao. On uključuje i vaše emocije, kao i sve nesvjesne mentalno-emocionalne načine reagovanja. Emocija se javlja na mjestu na kom se um i tijelo susreću. Ona predstavlja reakciju tijela na vaš um - ili, mogli bismo reći, odraz vašeg uma u tijelu. Na primjer, nasilna misao ili neprijateljska misao će stvoriti zalihu energije u tijelu, što nazivamo bijesom. Tijelo se sprema za borbu. Pomisao na to da ste ugroženi, fizički ili psihički, nagoni tijelo da se zgrči i to predstavl­ja fizičku stranu onog što zovemo strah. Istraživanja su pokazala da ova snažna emocija uzrokuje čak i biohemijske promjene u tijelu. Biohemijske promjene predstavljaju fizički ili materijalni aspekt emocije. Naravno, vi obično niste svjesni svih vaših tokova misli i često ih možete dovesti u žižu pažnje jedino posmatrajući emocije.

Što ste više poistovjećeni sa svojim mišljenjem, onim što volite ili ne volite, svojim sudovima i interpretacijama, odnosno, što ste manje prisutni kao svijest koja posmatra, to će snažnije emocionalno punjenje biti, bili vi toga svjesni ili ne. Ako ne možete da osjetite svoje emocije, ako ste odsječeni od njih, vre­menom ćete ih iskusiti na čisto fizičkom nivou kao fizičke prob­leme ili simptome. Mnogo toga je napisano o ovome posljednjih godina, tako da nema potrebe da ovdje dublje zalazimo u to. Jak nesvjesni emocionalni obrazac se čak može manifestovati kao spoljni događaj koji se, izgleda, samo vama dešava. Na primjer, primijetio sam da ljudi koji u sebi nesvjesno nose mnogo ne ispoljenog bijesa više će biti napadani, verbalno ili čak fizički, od strane drugih ljudi punih bijesa, i to često bez nekog vidljivog povoda. Oni posjeduju veći izljev bijesa, koji određeni ljudi podsvjesno uhvate i to okida njihovu sopstvenu prikrivenu ljutnju. Ako imate poteškoća da osjetite vlastite emocije, započnite sa usmjeravanjem pažnje na unutrašnje energetsko polje vašeg tijela. Osjetite tijelo iznutra. To će vas također povezati sa vašim emocijama. Ovo ćemo kasnije detaljno istražiti.

Kažete da je emocija odraz uma u tijelu. Ali, ponekad se između njih javlja sukob: um kaže 'ne' dok emocija kaže 'da' i obrnuto.

Ako zaista želite da upoznate svoj um, tijelo će vam uvijek ponuditi istinski odraz, stoga pogledajte u emociju ili je, još bolje, osjetite u svom tijelu. Ako između njih postoji očigledan sukob, misao će predstavljati laž, a emocija istinu. Ne apsolutnu istinu o tome ko ste vi, već relativnu istinu o vašem stanju uma u tom trenutku.

Sukob između površinskih misli i nesvjesnih mentalnih procesa je bez sumnje čest. Možda još uvijek niste u stanju da aktivnosti svog nesvjesnog uma svjesno uobličite kao misli, ali će se one u tijelu uvijek odražavati kao emocije i toga možete postati svjesni. Posmatranje emocije na ovaj način je u osnovi isto kao i osluškivanje ili posmatranje misli što sam ranije opisao. Jedina razlika je u tome što dok je misao u vašoj glavi, emocija posjeduje jaku fizičku komponentu i zato se prvenstveno osjeća u tijelu. Tada možete dozvoliti emociji da bude tamo, a da vas ne kontroliše. Vi više niste isto što i emocija; vi ste posmatrač, posmatrajuće prisustvo. Ako ovo budete praktikovali, sve što je nesvjesno u vama biće dovedeno pod svjetlost svijesti.

Dakle, posmatranje naših emocija je isto tako važno kao i posma­tranje naših misli?

Da. Neka vam postane navika da sebe pitate: „Šta se odvija unutar mene u ovom trenutku?" To pitanje će vas okrenuti u pravom smjeru. Ali, nemojte analizirati, samo posmatrajte. Usmjerite svoju pažnju ka unutra. Osjetite energiju emocije. Ako nijedna emocija nije prisutna, povedite svoju pažnju dublje u unutrašnje energetsko polje svog tijela. To je ulaz u Biće. Emocija obično predstavlja pojačan i energijom nabijen tok misli, i zbog njenog često nadmoćnog energetskog naboja u početku nije lako ostati dovoljno prisutan i biti u stanju posmatranja. Ona želi da vas nadvlada i uglavnom uspijeva u tome - osim ako u vama ima dovoljno prisustva. Ako ste manjkom pris­ustva uvučeni u nesvjesno poistovjećivanje sa emocijom, što je normalno, ona privremeno postaje 'vi'. Često se izgrađuje zloćudni krug između vašeg mišljenja i emocije: oni hrane jedno drugo. Tok misli stvara uvećani odraz samog sebe u obliku emo­cije, a vibraciona frekvencija emocije nastavlja da ishranjuje originalni tok misli. Mentalnim ovladavanjem situacijom, događajem ili osobom koja je opaženi uzrok emocije, misao hrani emociju energijom, a ona zauzvrat energetski pospješuje tok misli, itd.

U osnovi, sve emocije su modifikacije jedne osnovne nejasne emocije koja svoje porijeklo ima u gubitku svijesti o tome ko smo izvan našeg imena i forme. Zbog njene nejasne prirode teško je pronaći ime koje precizno opisuje ovu emociju. 'Strah' je blizu, ali, pored neprekidnog osjećanja ugroženosti, ona također uključuje i dubok osjećaj napuštenosti i nepotpunosti. Možda je najbolje koristiti termin koji je nejasan kao i ta osnovna emocija i jednostavno je nazvati 'bol'. Jedan od glavnih zadataka uma jeste da se bori i da odstrani taj emocionalni bol koji je jedan od razlo­ga za njegovu neprestanu aktivnost, ali sve što on ikada može da postigne jeste da ga privremeno zataška. U stvari, što se um više bori da se oslobodi bola, to je bol veći. Um nikada ne može da iznađe rješenje niti može da priušti sebi da vi iznađete rješenje jer je on sam bitan dio 'problema'. Zamislite šefa policije koji pokušava da pronađe palikuću, a palikuća je on sam. Nećete se osloboditi bola sve dok ne prestanete da izvodite svijest o sebi iz poistovjećenosti sa umom, odnosno iz ega. Um će tada biti srušen sa svoje moćne pozicije i Biće će se otkriti kao vaša istin­ska priroda.
Porijeklo straha

Pomenuli ste da je strah dio našeg osnovnog emocionalnog bola. Na koji način se javlja strah i zbog čega ga ima u toj mjeri u životu ljudi? I, zar izvjesna doza straha nije naprosto zdrav način samozaštite? Kada se ne bismo plašili vatre, mogli bi gurnuti ruku u nju i opeći se.

Razlog iz kog ne gurate ruku u vatru nije strah, već to što znate da ćete se opeći. Nije vam potreban strah kako biste izbjegli nepotrebnu opasnost - već samo minimum inteligencije i zdravog razuma. Kod tih praktičnih stvari korisno je primijeniti lek­cije naučene u prošlosti. E sada, kada bi vam neko prijetio vatrom ili fizičkim nasiljem, mogli biste iskusiti nešto nalik strahu. To predstavlja instinktivno uzmicanje pred opasnošću, a ne psihološko stanje straha o kome je ovdje riječ. Psihološko stanje straha nije u vezi sa bilo kakvom konkretnom i istinskom neposrednom opasnošću. Ono se pojavljuje u mnogim oblicima: kao nelagoda, briga, strepnja, nervoza, napetost, jeza, fobija i tako dalje. Ovakav psihološki strah uvijek se odnosi na nešto što bi se moglo desiti, a ne na nešto što se dešava upravo sada. Vi se nalazite na ovom mjestu i u sadašnjem trenutku, a vaš um je u budućnosti. To stvara prazninu strepnje. I ako ste se poistovjetili sa svojim umom i izgubili moć i jednostavnost Sadašnjeg trenutka, ta praznina strepnje će postati vaš stalni sudrug. Uvijek se možete uhvatiti u koštac sa sadašnjim trenutkom, ali ne i sa nečim što predstavlja ništa drugo do projekciju vašeg uma - ne možete se uhvatiti u koštac sa budućnošću.
Bol iz prošlosti: razgrađivanje otjelotvorenog bola

Kada mislite da poznajete neku osobu, a onda iznenada budete po prvi put suprotstavljeni tom nepoznatom zlobnom stvorenju, doživljavate priličan šok. Međutim, važnije je posmatrati ga unutar sebe, nego u nekome drugome. Obratite pažnju na bilo kakve znake nezadovoljstva u sebi, u bilo kakvom obliku - možda je u pitanju buđenje otjelotvorenog bola. To se može javi­ti u obliku razdraženosti, nestrpljenja, sumornog raspoloženja, želje za povređivanjem, ljutnje, bijesa, depresije, želje da stvarate dramu u vezi i tako dalje. Uhvatite ga onog trenutka kada se još nalazi u pritajenom stanju.

Dakle, otjelotvoreni bol ne želi da ga posmatrate direktno i vidite onakvog kakav je. Onog trenutka kada ga uočite, osjetite njegovo energetsko polje unutar vas i obratite pažnju na njega, time će identifikacija biti prekinuta. Viša dimenzija svesti će stupiti na scenu. Ja je nazivam prisustvo. Vi sada postajete svjedok ili posmatrač otjelotvorenog bola. To znači da vas on više ne može koristiti pretvarajući se da je isto što i vi i da više ne može da se obnavlja kroz vas. Pronašli ste svoju najdublju snagu. Dosegli ste moć Sadašnjeg trenutka.

Dozvolite da sumiram ovaj proces. Usmjerite pažnju na to osjećanje u vama. Spoznajte da je to otjelotvoreni bol. Prihvatite da on postoji. Nemojte misliti o njemu - nemojte dozvoliti da se osjećanje pretvori u razmišljanje. Nemojte da sudite ili anali­zirate. Nemojte od njega da stvarate sopstveni identitet. Ostanite prisutni i nastavite da nadzirete ono što se događa u vama. Postanite svjesni ne samo emocionalnog bola već i 'onoga koji nadzire', tihog posmatrača. To predstavlja moć Sadašnjeg trenut­ka, moć vašeg ličnog svjesnog prisustva. A onda pogledajte šta se dešava.

Onog trenutka kada otjelotvoreni bol bude preuzeo kon­trolu nad vama, vi ćete poželjeti još bola. Postat ćete ili zločinac ili žrtva. Osjetit ćete potrebu da nanesete bol ili da iskusite bol ili oboje. Između te dvije stvari zapravo i nema neke razlike. Vi, nar­avno, ovoga nećete biti svjesni i oštro ćete tvrditi kako ne želite bol. Ali, zagledajte pažljivije i otkrit ćete da su vaše razmišljanje i ponašanje kreirani tako da održavaju bol u vama i u drugima. Da ste toga zaista bili svjesni, obrazac bi se raspao, jer priželjkivati još bola predstavlja ludost, a niko nije svjesno lud.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1479 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

dorkcic wrote: 24/10/2021 16:39
Digla_da_kreci wrote: 24/10/2021 16:24
Ako dozvolis sugestiju, registruj se na upwork i isto to radi za novce :thumbup:
Lik je "to see the world through rose-tinted glasses" preveo kao "gledanje svijeta kroz naočale prekrivene ružama", nešto sumnjam u prevodilački uspjeh
:thumbup: :lol:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#1480 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Digla_da_kreci »

AliveReserve653 wrote: 27/10/2021 01:31
a sto se stalno kloniras? :lol: kakvo je tvoje iskustvo sa anksioznoscu i panicnim napadima?
AliveReserve653
Posts: 4
Joined: 03/10/2021 01:07

#1481 Re: anksioznostttttttttttt

Post by AliveReserve653 »

Pa ne bih da se baš izdajem, ja kad počnem pričati ne zaustavljam se, pročitaj postove ranije i sa ranijih naloga. Ali ukratko nije mi pomoglo ništa, iako vjerujem u sve. Smatram svoje probleme običnim općim problemima kao problem bijede, straha, tuge, bolesti, umora, hladnoće, vrućine, preživljavanja, a ne kao neku specifičnu ekstremnu bolest ili ludilo. Zaostao, ništa od edukacije i posla. Imam neke grandiozne ideje što se smatra šizofrenijom, recimo iako sam danas umoran, bijeda, slab, vjerujem da sutra već mogu biti uspješniji od sviju, kroz planiranje, taktiku, nauku, metodu neku. Asocijalan, povučen, fatali me napadi panike nekad rano ujutro kad se probudim kad se sekiram oko edukacije, testova, kašnjenja, itd. Ali uglavnom socijalna fobija je konstantno u mene. Vjerujem da ću se jednog dana izliječiti, obogatiti, uspjeti, i svašta postići, iako zadnjih 10 do 15 godina ne mrdam iz kreveta. Recimo sad mislim da ću preko noći se obogatiti i zavesti jednu trebu. Ma niko mi ne može pomoći, probao sam dobrovoljnu hospitalizaciju u ludnicu, lijekove, psihologe, knjige, religijske trikove, post...fazon je nema tu radi ili ne radi, već sve ono ne radi ako se ne vježba. Svaki dan je novi dan, i sutra će biti bolje. Još bih napisao milion riječi ali ...
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1482 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

AliveReserve653 wrote: 27/10/2021 17:01 Pa ne bih da se baš izdajem, ja kad počnem pričati ne zaustavljam se, pročitaj postove ranije i sa ranijih naloga. Ali ukratko nije mi pomoglo ništa, iako vjerujem u sve. Smatram svoje probleme običnim općim problemima kao problem bijede, straha, tuge, bolesti, umora, hladnoće, vrućine, preživljavanja, a ne kao neku specifičnu ekstremnu bolest ili ludilo. Zaostao, ništa od edukacije i posla. Imam neke grandiozne ideje što se smatra šizofrenijom, recimo iako sam danas umoran, bijeda, slab, vjerujem da sutra već mogu biti uspješniji od sviju, kroz planiranje, taktiku, nauku, metodu neku. Asocijalan, povučen, fatali me napadi panike nekad rano ujutro kad se probudim kad se sekiram oko edukacije, testova, kašnjenja, itd. Ali uglavnom socijalna fobija je konstantno u mene. Vjerujem da ću se jednog dana izliječiti, obogatiti, uspjeti, i svašta postići, iako zadnjih 10 do 15 godina ne mrdam iz kreveta. Recimo sad mislim da ću preko noći se obogatiti i zavesti jednu trebu. Ma niko mi ne može pomoći, probao sam dobrovoljnu hospitalizaciju u ludnicu, lijekove, psihologe, knjige, religijske trikove, post...fazon je nema tu radi ili ne radi, već sve ono ne radi ako se ne vježba. Svaki dan je novi dan, i sutra će biti bolje. Još bih napisao milion riječi ali ...
:thumbup:
Soldier0209
Posts: 132
Joined: 19/01/2020 19:34

#1483 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Soldier0209 »

Poz svima, opet ja, moram sa nekim podijeliti problem da mi barem bude lakše, pisao sam prije neka 2mj o svome problemu, naime kada odem negdje na dalji teren tj kada znam da necu biti blizu kuce, dobijem neki napad tjeskobe, brinem za najmanje sitnice i razmisljam da li cu ikada vise napustiti to mjesto i da li ce se približiti dan kada cu doci kuci, stegne mi se grlo, nervoza crijeva,
ponekad proljev, neki pritisak u prsima, srce pocne lupat, place mi se a nemam suza,, i to traje dok se malo ne smirim, ne znam ni ja kako, uglavnom nekih 5minuta max, imao bi zelju da to nekako prekinem i da zivim normalno, i ako mislim da je to samo "okidač" za neki drugi problem, znaci problem je samo sto vrijeme sporo prolazi i sto ne mogu docekati da se rijesim te situacije i da krenem kuci( da napomenem da kada sam kuci nemam nikakvih bas problema ni napada), ako neko zna sta bi to moglo biti, bio bi zahvalan, i ako sam profulao temu,, ako neko ima da me preusmjeri na neku drugu, gdje bi neko mogao pomoci bio bih veoma zahvalan

Najblize sto sam uspio naći je GAP- Generalizirani anksiozni poremecaj...

Juce sam htjeo kupiti tensilen kapsule ali sam nekako odustao jer ne znam da li bi mi pomogle i kako bi reagovao, pa sam odustao do slj puta i malo sam se zeznuo sto nisam probao ali eto..
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1484 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Funkinbeats »

markioni wrote: 27/02/2012 15:50
hadzinicasa wrote:kako vam se to manifestuje?
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... ecaji.html
anksiozni momak wrote: 27/02/2012 14:01 Iskustva sa anksioznoscu,pomoc,savjetovanje,molim vas da me uputite da se rjesim vise ove patnje :-) :? u zadnje vrijeme se sve teze i teze borim sa njom,nestaje mi snage pobjego bih od samog sebe :run: lijep pozz i cjenite zdravlje!!HVALA!!!
Da li neko zna kako se rijesiti straha od smrti, koji je stalno u glavi
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#1485 Re: anksioznostttttttttttt

Post by caseytron »

Funkinbeats wrote: 04/11/2021 19:41
anksiozni momak wrote: 27/02/2012 14:01 Iskustva sa anksioznoscu,pomoc,savjetovanje,molim vas da me uputite da se rjesim vise ove patnje :-) :? u zadnje vrijeme se sve teze i teze borim sa njom,nestaje mi snage pobjego bih od samog sebe :run: lijep pozz i cjenite zdravlje!!HVALA!!!
Da li neko zna kako se rijesiti straha od smrti, koji je stalno u glavi
Ja otisao na bungee jumping, umrlo govno u meni nikad nisam pomislio vise :lol:
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1486 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Funkinbeats »

Ima li još neko ovih problema, kako se riješiti strahova ...
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1487 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Funkinbeats wrote: 07/11/2021 13:59 Ima li još neko ovih problema, kako se riješiti strahova ...
Nije ti psihijatar preporucio antidepresive?
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1488 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Funkinbeats »

Pijem sad za sad xanax 2x po 0,25 ujutru i navece, lakse je al opsesivne misli su stalno tu, bolest, smrt, zdravlje srca itd
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1489 Re: anksioznostttttttttttt

Post by konektovan »

no_sikiriki wrote: 07/11/2021 16:17
Funkinbeats wrote: 07/11/2021 13:59 Ima li još neko ovih problema, kako se riješiti strahova ...
Nije ti psihijatar preporucio antidepresive?
Čivjeka je strah,..valjda treba anksiolitik
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1490 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

konektovan wrote: 07/11/2021 16:37
no_sikiriki wrote: 07/11/2021 16:17

Nije ti psihijatar preporucio antidepresive?
Čivjeka je strah,..valjda treba anksiolitik
anksiolitik se koristi samo kratkotrajno.
antidepresiv se koristi na duze staze. antidepresivi se ne koriste samo za depresiju, nego i za hronicnu anksioznost.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1491 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Funkinbeats wrote: 07/11/2021 16:27 Pijem sad za sad xanax 2x po 0,25 ujutru i navece, lakse je al opsesivne misli su stalno tu, bolest, smrt, zdravlje srca itd
jah, ali nisi odgovorio, sta je sa antidepresivima? xanax se svakako pije kratkotrajno, (dok antidepresiv ne proradi), jer je vrlo lako navuci se na to, a onda je vrlo tesko prestati uzimati.
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#1492 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tea lana »

Preporuka za kanal od srca

https://youtube.com/c/RadimnaSebiRobertoDavid

meni dosta pomaze
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1493 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Funkinbeats »

no_sikiriki wrote: 07/11/2021 16:17
Funkinbeats wrote: 07/11/2021 13:59 Ima li još neko ovih problema, kako se riješiti strahova ...
Nije ti psihijatar preporucio antidepresive?
Nije jos sutra idem pa cu vidjeti
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1494 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Funkinbeats wrote: 07/11/2021 18:58
no_sikiriki wrote: 07/11/2021 16:17

Nije ti psihijatar preporucio antidepresive?
Nije jos sutra idem pa cu vidjeti
sretno, sigurno ce ti to biti preporuka, samo strpljivo, jer treba vremena da prorade. i nekad se ne potrefi pravi odmah, ali sta je tu je.
ja sam imala nekih vrlo stresnih perioda gdje sam imala zdravstvenih problema koji su me izbacili iz takta, i antidepresiv me je spasio od uzasne anksioznosti. vecina ljudi ih pije bar 6 mjeseci, ali ja sam imala sreće pa sam pila samo 4 mjeseca dok mi se rijesio primarni problem. tako da nista nije/ne mora biti zauvijek.

ne znam sta je kod tebe uzrok, ali nije lose uz terapiju probati i psihoterapiju, nije za svakoga, ali nekome i pomogne.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#1495 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dystopia »

Ja moram prijavit da ljubimci čine čuda za anksioznost. Probajte i tu opciju.
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1496 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Funkinbeats »

no_sikiriki wrote: 07/11/2021 19:15
Funkinbeats wrote: 07/11/2021 18:58

Nije jos sutra idem pa cu vidjeti
sretno, sigurno ce ti to biti preporuka, samo strpljivo, jer treba vremena da prorade. i nekad se ne potrefi pravi odmah, ali sta je tu je.
ja sam imala nekih vrlo stresnih perioda gdje sam imala zdravstvenih problema koji su me izbacili iz takta, i antidepresiv me je spasio od uzasne anksioznosti. vecina ljudi ih pije bar 6 mjeseci, ali ja sam imala sreće pa sam pila samo 4 mjeseca dok mi se rijesio primarni problem. tako da nista nije/ne mora biti zauvijek.

ne znam sta je kod tebe uzrok, ali nije lose uz terapiju probati i psihoterapiju, nije za svakoga, ali nekome i pomogne.

Vjerovatno stres, dugo izlaganju stresu, danas mi je prepisala sidatu i odma poslije toga otiso psihologu, on me umiri,a ne volim sto moram piti te antidepresive, vec pijem xanax a ona mi dodala i sidatu.. Ne volim te tableturine, psiholog mi dosta pomaze
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1497 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Ne voli niko da pije neku "hemiju", ali nekad je prijeko potrebno i cim se pomiris s tim, bice ti bolje. Nekim ljudima AD pomogne i prije mjesec dana (koliko je zapravo otprilike potrebno da proradi) od same sugestije/činjenice da piju nešto za šta znaju da će im najvjerovatnije pomoći. Sretno i sa strpljenjem...
Jimy
Posts: 1
Joined: 06/12/2021 21:58

#1498 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Jimy »

Pozdrav,ne da mi se čitati sve stranice na forumu,ali ako može mišljenje 😁
Ne znam da li je to anksioznost,planiram da odem kod dr,ali nikad 😁.
Ja imam neki ne strah od vožnje auta, već smetnje tipa krene da mi trne ruka,toplina kroz noge,ne da mi udahnuti kako treba i slično.Prvi put prije neke 2 godine,nešto mi zasmrdilo i nisam mogao udahnuti tokom vožnje plus mi se učinilo da dijete ne diše,te sam imao napad panike srce preskače kao ludo trnu ruke i noge,hvata me nesvjestica,desi mi se slično par puta nakon toga,odem kod par dr ustanove visok pritisak,terapija sve ok par mjeseci,dok se nije ponovilo ali manjeg intenziteta.Odem ORL dr imao gnjojnu upalu nosa,devijaciju septuma i lijevi sinus traži operaciju ,te mi je to bilo ponekad zasmrdilo 😄.Riješim to antibioticima i sve bilo ok nekih godinu,evo već nekih par mjeseci kad vozim auto,obično na autoputu(kad znam da ne mogu lako stati kraj ceste) ponovo se dešavaju slične situacije,trne ruka,zalupa srce grlo se osuši u sekundi ne mogu pljuvačku progutati,ne mogu udahnuti,stanem popijem npr aloru tabletu za smirenje nakon 10ak min nastavljam vožnju kao da ništa nije bilo.Ponekad i ovako dok sjedim izbije mi dah i da radio sam i test za sleep apneu imam AHI 18 ,ali dr kaže najvjerovatnije zbog viška kilograma,ako je imao ko slično iskustvo da podijeli bio bi zahvalan,ne znam stvarno ali mislim da mi ostaje još samo psihoterapija.
Hvala i pozdrav 😉💪💪
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#1499 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dystopia »

Jimy wrote: 06/12/2021 22:10 Pozdrav,ne da mi se čitati sve stranice na forumu,ali ako može mišljenje 😁
Ne znam da li je to anksioznost,planiram da odem kod dr,ali nikad 😁.
Ja imam neki ne strah od vožnje auta, već smetnje tipa krene da mi trne ruka,toplina kroz noge,ne da mi udahnuti kako treba i slično.Prvi put prije neke 2 godine,nešto mi zasmrdilo i nisam mogao udahnuti tokom vožnje plus mi se učinilo da dijete ne diše,te sam imao napad panike srce preskače kao ludo trnu ruke i noge,hvata me nesvjestica,desi mi se slično par puta nakon toga,odem kod par dr ustanove visok pritisak,terapija sve ok par mjeseci,dok se nije ponovilo ali manjeg intenziteta.Odem ORL dr imao gnjojnu upalu nosa,devijaciju septuma i lijevi sinus traži operaciju ,te mi je to bilo ponekad zasmrdilo 😄.Riješim to antibioticima i sve bilo ok nekih godinu,evo već nekih par mjeseci kad vozim auto,obično na autoputu(kad znam da ne mogu lako stati kraj ceste) ponovo se dešavaju slične situacije,trne ruka,zalupa srce grlo se osuši u sekundi ne mogu pljuvačku progutati,ne mogu udahnuti,stanem popijem npr aloru tabletu za smirenje nakon 10ak min nastavljam vožnju kao da ništa nije bilo.Ponekad i ovako dok sjedim izbije mi dah i da radio sam i test za sleep apneu imam AHI 18 ,ali dr kaže najvjerovatnije zbog viška kilograma,ako je imao ko slično iskustvo da podijeli bio bi zahvalan,ne znam stvarno ali mislim da mi ostaje još samo psihoterapija.
Hvala i pozdrav 😉💪💪
vidim probao si već savšta, pa probaj i psihoterapiju. šta te košta.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#1500 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Ko hoće da se u velikoj mjeri riješi anksioznosti/stresa, dobro je "raspakovati" se.

Image
Post Reply