Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
1Dante1
Posts: 1200
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#1226 Re: anksioznostttttttttttt

Post by 1Dante1 »



Koliko je tacno ovo sto tip prica. Imao sam toliko sitnih negativnih navika koje su me izjedale a da nisam ni znao. Glavno je radit na sebi i okupirat vrijeme kroz pozitivne navike. Medjutim svako mora pronaci te neke navike koje njima pasu ali uglavnom sto dalje od kompa i neta.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1227 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

99% dršutva nema razumjevanja prema osobama koje boluju od anksioznosti/depresije,od toga bar ih polovina nikada nije znalo da je više puta u svome životu prošlo kroz te faze.
Dobitak
Posts: 57
Joined: 25/02/2005 08:38

#1228 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dobitak »

Slazem se sa gore navedenim komentarom.I sam se borim sa anksioznoscu i definitivno ljudi koji su uslovno zdravi ne razumiju(i sam sam prije par godina bio u istim)ljude koji se bore sa anksioznoscu i deprom.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#1229 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tempo »

User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1230 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

SmokingMan wrote:
BlueOctober wrote:Da li stvarno neko ima dobru preporuku za psihijatra u Sarajevu? :-)
Pa nije teško da posjetiš svoga doktora a on ti fino preporuči psihijatra koji radi u tvojoj lokalnoj ambulanti.Samo ćeš vjerovatno morati zakazati termin...Uglavnom,čekat ćeš između 5-10 dana...
I kad dobiješ preporuku za psihijatra, od svog porodičnog doktora, dobro, dobro se raspitaj o njemu.

Ja sam prije par godina, kada sam tek shvatila da ne mogu sama da se borim sa depresijom i anksioznošću, kada ustvari nisam ni znala šta mi je, na nagovor mame, odnosno na doslovno "tjeranje" tražila od svog porodičnog doktora preporuku za psihijatra.

Ona mi je dala uputnicu prvo psihologu, jer je smatrala (ispravno) da je bolje da počnem sa psihoterapijom, i tako je i bilo. Išla sam godinu dana na psihoterapiju kada je psiholog zaključio da su mi potrebni lijekovi.

Poslala žena svoje mišljenje psihijatru u istoj ustanovi, ja se naručila, došla kod njega .. Čovjek mi je za 6 minuta "udario " dijagnozu na osnovu par pitanja: S kim živiš, radiš li, imaš li prijatelje, imaš li partnera, seksaš li se? i propisao lijekove . Misleći da je pročitao mišljenje mog psihologa na što sam ga napomenula odmah na početku, podigla sam lijekove i naivno, počela ih piti bez da sam se opet raspitala o istima, jer sam mislila da će mi čitanje o lijekovima samo povećati anksioznost.

Naravno, šokantno :D nije mi dao pravu dijagnozu, nit mi je propisao odgovarajuće lijekove i 6 mjeseci pijenja toga je bio doslovno pravi pakao. Svi su mi govorili da se strpim, da su ti lijekovi nešto na što je potreban period da se navikne, da ispočetka bude gore, a onda bolje, ali ja sam postala gora nego što sam bila, bila sam sama sebi neprepoznatljiva. I onda opet, naivno i neodgovorno, odlučim jedan dan da ih neću više piti. A onda se nakon sedmicu-dvije desila i apstinencijska kriza ... Što je, ne znam, ne znam sa čime bih to opisala. Ako sam prilikom prvog napada panike mislila da ću umrijeti, ovaj put sam bila sigurna da umirem, nema druge.

Tako da ljudi, pažljijvo sa doktorima, lijekovima, nemojte vjerovati "preporuci" ljekara, raspitajte se o svim dijagnozama koje otprilike imaju opis vaše bolesti, o lijekovima, čitajte forume sa iskustvima, ima puno tema na drugm forumima o antidepresivima i sličnim lijekovima na kojima ljudi svakodnevno pišu o onome što piju i kako se osjećaju..

Puno opreza uglavnom!
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1231 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

boemica sta si pila, zanima me
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1232 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

shape of despair wrote:boemica sta si pila, zanima me
Risperidon :lol: Moji hoće da ga tuže :lol:

Poslije toga sam pila Calixtu, koja je bila ok, ali nije za mene :-)
Sad pijem Cipralex, i on je :smeker:

I da napomenem da sam se na ova prva dva za možda godinu dana udebljala 25kg :twisted:
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1233 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Cipralex ti nema u svom sastavu toj neki spoj koji deblja, trebala bi tu biti mirna
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1234 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

shape of despair wrote:Cipralex ti nema u svom sastavu toj neki spoj koji deblja, trebala bi tu biti mirna
Pa osjetim na apetitu da nema isti učinak kao Calixta recimo. Sa calixtom sam konstantno mogla jest, ali konstantno ... :lol:

Dobar je cipralex, ustvari je to prvi lijek koji je moj psiholog preporučio, ali eto ja sam tek nakon godinu i po kuburenja sa ova dva došla do toga da pijem Cipralex. I to na način da sam tom istom psihijatru rekla: ja bi voljela probat sa cipralexom, i on kao, može - evo ti recept.

Ma strašno je uglavnom ko sve nosi te bijele mantile a radi ti o glavi :)
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1235 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Aaaa da da, tako ti to ide. Odeš kod dr. i kažeš, šta vi mislite da probamo sa npr. Zoloftm, ja sam čitao da je dobar, doktor ko razmisli i kaže ok može :lol:
Pa nisam jednom tako, jest da me doktor već dobro zna, zna mi dijagnozu.
Tih antidepresiva nema puno, neznam sad, 4-5 onih glavnih i doktori mogu zapravo samo to i propisati. Širi je spektar čini mi se antipsihotika, lijekova za šizofreniju i sl. al antidepresiva ima dosta malo vrsta, sve su to ista sranja pod različitim nazivima, kako ko proizvodi.
Inače, ovo za sport, izmori se kažu to je super za depresiju i sl.
Pa ljudi moji, ja kad sam bio najviše anksiozan u svom životu, a to je tamo srednja škola, sam aktivno trenirao SVAKI DAN, na raspustu po 3×DNEVNO, i šta mi je pomoglo NIŠTA. Opet me je želudac bolio od sekiranja nizašta svaki dan, opet sam se tresao u pojedinim situacijama, preznojavao se itd. itd.
To sport i sl. ma ništa to posebno, da u određenoj manjoj mjeri pomaže,al ako se od depresije i uspiješ nakaniti, al kratkoročno je to.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1236 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

Prvi lijek koji sam pila i jeste antipsihotik. :|

A puno sam ljudi čula da tako sami sebi biraju lijekove, eto ja bi volio ovo, može ... :lol:

Ne znam ni šta bih rekla, meni depresija nije ni u pola strašna koliko anksioznost. Depresija mi je nekako ... mogu se natjerat da ustanem, izađem iz kuće, družim se sa ljudima. Jednostavno se natjeram. Dobro, bilo je dana kada ni to nisam bila u stanju, zato i jesu tu lijekovi, da daju taj mali push.

Anksioznost s druge strane me ubija, jer se manifestuje kao fizički osjećaj, pored naravno negativnih misli, ali još nisam naučila kako da svoje tijelo kontrolišem,s mislima koliko-toliko mogu i uspijem sebi racionalisati neke situacije.

Moj psiholog za neke stvari poput: nemam volje da učim, da se družim, da radim, da izlazim, da se liječim uopšte, voli reći: imaš, samo još nisi odlučila.

I to mi je nekako postala mantra kad god znam da bih nešto trebala a ne mogu da nađem "volje", sebi kažem: odluči se sad i goni do kraja! i tako i bude
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1237 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anchor85 »

Ja sam poprilično svježa u psihoterapiji, ali kad mi psihologinja kaže "imaš, samo još nisi odlučila" gađala bih je stolicom :lol: Kako bona nisam odlučila, vidiš da sam došla :lol:
Šalu na stranu, kod mene je više depresija nego anksioznost, ali kad sam imala najviše problema sa anksioznošću pila sam tablete na bazi valerijane i mnogo su mi pomagale. Mnogo lakše sam se suočavala sa svime i nisam imala fizičke simptome. Ali možda kod mene nije bilo toliko jako pa se moglo sa biljnim lijekovima kontrolisat, ne znam sad.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1238 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Nisrin »

Meni je inace rjesenje svih problema - imati zdravlje i novac...onda sve drugo ide lakse :D
Last edited by Nisrin on 03/09/2019 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#1239 Re: anksioznostttttttttttt

Post by annoy »

I ja sam pila neke "biljne" tablete protiv anksioznosti i stresa, i pomagale su mi mozda 5-10%, iako ja mislim da je to vise bio placebo
Probala sam sve i svasta, nema sta nisam, od tjelovjezbe, setnje u prirodi, sve, i slusala sam tipicne gluposti da mi nije nista i da trebam bjezat od doktora i tableta i grlit drvece, a ja od anksioznosti bih jedva zaspala
Onda sam dosla pameti i otisla doktoru, propisali mi odmah cipralex i zivot mi se doslovno promijenio. Anksioznost se smanjila sigurno za 80%. Cipralex je super, nikakvih nuspojava. Blazena kemija.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1240 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anchor85 »

annoy wrote:I ja sam pila neke "biljne" tablete protiv anksioznosti i stresa, i pomagale su mi mozda 5-10%, iako ja mislim da je to vise bio placebo
Probala sam sve i svasta, nema sta nisam, od tjelovjezbe, setnje u prirodi, sve, i slusala sam tipicne gluposti da mi nije nista i da trebam bjezat od doktora i tableta i grlit drvece, a ja od anksioznosti bih jedva zaspala
Onda sam dosla pameti i otisla doktoru, propisali mi odmah cipralex i zivot mi se doslovno promijenio. Anksioznost se smanjila sigurno za 80%. Cipralex je super, nikakvih nuspojava. Blazena kemija.
Ma obožavam i ja hemiju, definitivno ne bježim od nje. Samo je kod mene bilo očito dosta blaže pa se moglo sa valerijanom. Da nije, i ja bih bila na hemiji.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1241 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Ja također ne vjerujem u čajeve i biljne tablete. Ja kažem, samo vi pijte čajeve, jebali vas čajevi. Odmoć neće, al vala ni pomoć.
Sjećam se kad sam počeo piti Seroxat, postao druga osoba, zapravo pravi ja, bez straha od svijeta i kunte i pante. Dobio amopouzdanje do nebesa, odjebao neke ljude, stekao prijatelje, jednostavno bio sretan. Mislio onda da mogu bez tableta, presta piti, sve se vratilo.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#1242 Re: anksioznostttttttttttt

Post by annoy »

anchor85 wrote:
annoy wrote:I ja sam pila neke "biljne" tablete protiv anksioznosti i stresa, i pomagale su mi mozda 5-10%, iako ja mislim da je to vise bio placebo
Probala sam sve i svasta, nema sta nisam, od tjelovjezbe, setnje u prirodi, sve, i slusala sam tipicne gluposti da mi nije nista i da trebam bjezat od doktora i tableta i grlit drvece, a ja od anksioznosti bih jedva zaspala
Onda sam dosla pameti i otisla doktoru, propisali mi odmah cipralex i zivot mi se doslovno promijenio. Anksioznost se smanjila sigurno za 80%. Cipralex je super, nikakvih nuspojava. Blazena kemija.
Ma obožavam i ja hemiju, definitivno ne bježim od nje. Samo je kod mene bilo očito dosta blaže pa se moglo sa valerijanom. Da nije, i ja bih bila na hemiji.
Tko moze rijesiti problem bez psihofarmaka, super, nisam za to da se dijele sakom i kapom, i svakako smatram da covjek treba istraziti malo dijagnozu koju dobije, i propisanu terapiju. Barem danas sve imamo na internetu.
Al kad ti je kemija u mozgu bespovratno sjebana (sto kod tebe izgleda nije bio slucaj), nema do tableta. Naravno, tablete (i psihoterapija) su samo dio slagalice, uz to ide i rad na sebi, grljenje drveca i sve ostalo.
User avatar
Yenna
Posts: 6837
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#1243 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Yenna »

Poznajem osobu koja se preporodila nekim tabletama sa L, evo googlam citavo vrijeme ne mogu da ih nadjem :sad:
Postepeno ih je uvodila i kaze da joj je bas pomoglo cak i kod svakodnevnog stresa i anksioznosti.
Psiholog joj je rekao da masa ljudi piju bas te tablete ali to naravno kriju, jer eto, komšiluk...pa sramota :zoka: Ne stvaraju ovisnost i samo podsticu serotonin, mislim da je jedino imala problem sa malo kilažom ispočetka.
Nisam uopste protiv bilo čega sto će nam olaksati konstantni pritisak i nemir.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1244 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

annoy wrote:
anchor85 wrote:
annoy wrote:I ja sam pila neke "biljne" tablete protiv anksioznosti i stresa, i pomagale su mi mozda 5-10%, iako ja mislim da je to vise bio placebo
Probala sam sve i svasta, nema sta nisam, od tjelovjezbe, setnje u prirodi, sve, i slusala sam tipicne gluposti da mi nije nista i da trebam bjezat od doktora i tableta i grlit drvece, a ja od anksioznosti bih jedva zaspala
Onda sam dosla pameti i otisla doktoru, propisali mi odmah cipralex i zivot mi se doslovno promijenio. Anksioznost se smanjila sigurno za 80%. Cipralex je super, nikakvih nuspojava. Blazena kemija.
Ma obožavam i ja hemiju, definitivno ne bježim od nje. Samo je kod mene bilo očito dosta blaže pa se moglo sa valerijanom. Da nije, i ja bih bila na hemiji.
Tko moze rijesiti problem bez psihofarmaka, super, nisam za to da se dijele sakom i kapom, i svakako smatram da covjek treba istraziti malo dijagnozu koju dobije, i propisanu terapiju. Barem danas sve imamo na internetu.
Al kad ti je kemija u mozgu bespovratno sjebana (sto kod tebe izgleda nije bio slucaj), nema do tableta. Naravno, tablete (i psihoterapija) su samo dio slagalice, uz to ide i rad na sebi, grljenje drveca i sve ostalo.
Ma tablete su tu samo da te poguraju. Sve ostalo moraš sam ...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1245 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

anchor85 wrote:Ja sam poprilično svježa u psihoterapiji, ali kad mi psihologinja kaže "imaš, samo još nisi odlučila" gađala bih je stolicom :lol: Kako bona nisam odlučila, vidiš da sam došla :lol:
Šalu na stranu, kod mene je više depresija nego anksioznost, ali kad sam imala najviše problema sa anksioznošću pila sam tablete na bazi valerijane i mnogo su mi pomagale. Mnogo lakše sam se suočavala sa svime i nisam imala fizičke simptome. Ali možda kod mene nije bilo toliko jako pa se moglo sa biljnim lijekovima kontrolisat, ne znam sad.
Ma misli na situacije poput: meni je mrsko raspremit krevet, kolko nemam volje ni za šta, a onda ona kaže, nije ti mrsko i nisi lijena, samo nisi odlučila da ćeš to radit. Banalan primjer...

Naravno da sam odlučila da se liječim, ispočetka je to bilo nazor i na tjeranje mame, hvala joj što mi je rekla da treba da mi se :izet: šta će ko reć, od sestrica koje čitaju uputnice, do onih u apoteci kod kojih dižem lijekove, jer je meni i to stvaralo pritisak, šta će narod reći :roll:
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1246 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anchor85 »

Boemica wrote:
Ma tablete su tu samo da te poguraju. Sve ostalo moraš sam ...
Ma znam. I psihologinja mi to stalno ponavlja "Ovdje možemo toliko, sve ostalo je do tebe." K'o papagaj :lol: Ali volim je :D

Nego eto, nekad se treba malo nečim dodatno pogurati, čisto da prevaziđeš najveće krize.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1247 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

anchor85 wrote:
Boemica wrote:
Ma tablete su tu samo da te poguraju. Sve ostalo moraš sam ...
Ma znam. I psihologinja mi to stalno ponavlja "Ovdje možemo toliko, sve ostalo je do tebe." K'o papagaj :lol: Ali volim je :D

Nego eto, nekad se treba malo nečim dodatno pogurati, čisto da prevaziđeš najveće krize.
Ima tako stvari koje svak sebi nađe koje ga poguraju.
Ja kad se osjećam satjerano u ćorsokak, pustim sebi jedan video koji me uvijek malo motiviše da krenem, evo staviću pa mozda se nekome svidi:

User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1248 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

Ja sam još na Citramu,čekam da završim za 4 mejseca sa njima,i idem na potpuni rizik bez medikamenata.Znam koliko će biti teško,ali nemam namjeru doživotno ostati na medikamentima.Taj osjećaj konstatne izolovanosti je nešto najgore što čovjeka može obuzeti,jedan golemi kamen spoticanja da čovjek pronađe sebi što kvlitetnije duštvo,što djevojku.Družim se,nije da sada stalno boravim u zatvorenom prostoru,ali se i u društvu jednostavno osjećam usamljeno,da ne spominjem ekstremni umor,od kojeg mi se nesnosno spava,kao da me neko prikuca za kravet nevidljivim ekserima,ali mi je baš gotiva spavati tih dana,nikada se naspavati pošteno. :lol:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1249 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Boemica »

SmokingMan wrote:Ja sam još na Citramu,čekam da završim za 4 mejseca sa njima,i idem na potpuni rizik bez medikamenata.Znam koliko će biti teško,ali nemam namjeru doživotno ostati na medikamentima.Taj osjećaj konstatne izolovanosti je nešto najgore što čovjeka može obuzeti,jedan golemi kamen spoticanja da čovjek pronađe sebi što kvlitetnije duštvo,što djevojku.Družim se,nije da sada stalno boravim u zatvorenom prostoru,ali se i u društvu jednostavno osjećam usamljeno,da ne spominjem ekstremni umor,od kojeg mi se nesnosno spava,kao da me neko prikuca za kravet nevidljivim ekserima,ali mi je baš gotiva spavati tih dana,nikada se naspavati pošteno. :lol:
Joj šta nas je na cipralexu :lol:
User avatar
Yenna
Posts: 6837
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#1250 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Yenna »

Ipak lijek nije bio na L, već Citram :-D
Nadjoh napokon. Vjerovatno je ista baza lijeka kao Cipralex.
Post Reply