Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1151 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

Zejnep wrote:Sve sam sigurnija da svaki mentalni poremećaj ima puno veze sa nedostatkom vitamina, minerala...i nedostatak željeza je poguban za mentalno zdravlje pa umjesto Toteme dobijete Zoloft :-)
Ima. Dokazano mislim. Recimo magnezij se zna da je dobar za mentalne bolesti, vitamini B itd. Ja nisam imao prije naviku kupovati te dodatke vitaminske a ni pri parama nikad bas nismo bili jos moji i nevjeruju bas u njih da pomazu itd., pa ih zbog svega nisam nikada ni kupovao ni uzimao. Sada uzimam i kupujem i kako sam racunao meni svi mogu biti par mjeseci tako da nije to toliko ni skupo. Sve skoro kupio, ostalo samo da uzmem riblje ulje i D vitamin i mislim neki vitamin ili nesto za vid.

Zna se za ovo odavno i ne samo psihicke bolesti nego i fizicke. Samo je jedan problem. Kada izgubis zdravlje tesko ga je vratiti. Kada obolis tesko se izljeciti.
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#1152 Re: anksioznostttttttttttt

Post by emmir1 »

Vizionar 1985 wrote:
Zejnep wrote:Sve sam sigurnija da svaki mentalni poremećaj ima puno veze sa nedostatkom vitamina, minerala...i nedostatak željeza je poguban za mentalno zdravlje pa umjesto Toteme dobijete Zoloft :-)
Ima. Dokazano mislim. Recimo magnezij se zna da je dobar za mentalne bolesti, vitamini B itd. Ja nisam imao prije naviku kupovati te dodatke vitaminske a ni pri parama nikad bas nismo bili jos moji i nevjeruju bas u njih da pomazu itd., pa ih zbog svega nisam nikada ni kupovao ni uzimao. Sada uzimam i kupujem i kako sam racunao meni svi mogu biti par mjeseci tako da nije to toliko ni skupo. Sve skoro kupio, ostalo samo da uzmem riblje ulje i D vitamin i mislim neki vitamin ili nesto za vid.

Zna se za ovo odavno i ne samo psihicke bolesti nego i fizicke. Samo je jedan problem. Kada izgubis zdravlje tesko ga je vratiti. Kada obolis tesko se izljeciti.


Ne treba pretjerivati.

Najbolje je jesti raznovrsno i umjereno, evenutalno ubaciti malo lana i nekih ulja.

Tako tijelo najbolje uzima što mu je potrebno, sada piti sve vitamine ne znam koliko ima smisla.

Pomalo magnezijuma i kalcija te b kompleksa ponekad

To riblje ulje jednom godišnje popit jednu turu.

Treba biti oprezan sa svime, jer neki vitamini troše druge, mislim da B 12 troši kalij i o tome ima mnogo napisanog.

Onda b12 najbolje radi sa folnom kiselinom no ne smiješ ni to pretjerivat.

Stoga oprezno i sredinom
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1153 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

Pa ne uzimam svaki dan niti sam ikada mislio uzimati svaki dan a moji su mislili da bi uzimao itd.

Uzmem multivitamin, pa par dana prodze pa uzmem magnezij, pa za par dana kompleks B vitamin sto mi je govorio psihijatar da redovno uzimam. Jos kazem fali mi D vitamin, mozda A vitamin i riblje ulje. Tako kada po redu ovo uzimam dok dodze red da uzmem ovo nesto proslo 7 i vise dana. Jos kad sve nabavim proci ce i pola mjeseca mozda i mjesec.

Kazem nisu moji vjerovali u ovo i slicno pa zato nisam ni koristio a fali mi vitamina jer slabo voca uzimam.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1154 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Hvala svima na savjetima i podršci. Svaki put kada uđem na ovu temu i vidim neku notifikaciju, nekako mi je lakše.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1155 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Ljudi, idem, javim kasnije kako je prošlo. Uglavnom danas bi trebao uzeti par termina, zavisno od toga kako su raspoloženi u bolnici. Biće vjerovanto ono: "Doći izjutra, šta si sada došao", pa se moram svađati, pozivati na zakone Federacije BiH, na Sda, braću, znam ja nekoga, koga zna ovoga, a on zna onoga i on će mi srediti da :-D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1156 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Nisrin »

Vizionar 1985 wrote:
Zejnep wrote:Sve sam sigurnija da svaki mentalni poremećaj ima puno veze sa nedostatkom vitamina, minerala...i nedostatak željeza je poguban za mentalno zdravlje pa umjesto Toteme dobijete Zoloft :-)
Ima. Dokazano mislim. Recimo magnezij se zna da je dobar za mentalne bolesti, vitamini B itd. Ja nisam imao prije naviku kupovati te dodatke vitaminske a ni pri parama nikad bas nismo bili jos moji i nevjeruju bas u njih da pomazu itd., pa ih zbog svega nisam nikada ni kupovao ni uzimao. Sada uzimam i kupujem i kako sam racunao meni svi mogu biti par mjeseci tako da nije to toliko ni skupo. Sve skoro kupio, ostalo samo da uzmem riblje ulje i D vitamin i mislim neki vitamin ili nesto za vid.

Zna se za ovo odavno i ne samo psihicke bolesti nego i fizicke. Samo je jedan problem. Kada izgubis zdravlje tesko ga je vratiti. Kada obolis tesko se izljeciti.
Omege 3 ima i u orašastim plodovima!

+

‘Uvijek bih preporučio jedenje ribe dvaput tjedno umjesto uzimanja kapsula. Kad jedete ribu, jedete koktel nutrijenata, poput cinka, koji je uključen u zacjeljivanje i diobu stanica, vitamina B12, nužnog za proizvodnju krvnih zrnaca, kao i omega-3 masne kiseline’, kaže Sanders, nutricionista.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1157 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

E ovako, ekg ok, tlak dobar, slikao pluća, to moram odnjeti, baš mi veliko srce :mrgreen:

Sutra se radi krv i urin, pa ću uzeti sljedeće sedmice opet termin da mi doktorica analizira sve.

Govorim, znam te sve ove godine, to oko panike je psihičke prilike, nismo svih ovih godina ništa pokušavali niti imali terapiju, pa mi je dala Citalea tablete 30 komada. Prvih dana dana po pola, pa onda po cijelu, kaže treba vremena dok počnu djelova i preko deset dana. Eh sada, čitam upustvo i nuspojave, nije mi svejedno :mrgreen:

Pogledati neželjena djelovanja, šta je ovo 1 na 10 :lol:

http://www.bosnalijek.ba/citalea-film-t ... leta-10-mg
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#1158 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zejnep »

Alighieri wrote:E ovako, ekg ok, tlak dobar, slikao pluća, to moram odnjeti, baš mi veliko srce :mrgreen:

Sutra se radi krv i urin, pa ću uzeti sljedeće sedmice opet termin da mi doktorica analizira sve.

Govorim, znam te sve ove godine, to oko panike je psihičke prilike, nismo svih ovih godina ništa pokušavali niti imali terapiju, pa mi je dala Citalea tablete 30 komada. Prvih dana dana po pola, pa onda po cijelu, kaže treba vremena dok počnu djelova i preko deset dana. Eh sada, čitam upustvo i nuspojave, nije mi svejedno :mrgreen:

Pogledati neželjena djelovanja, šta je ovo 1 na 10 :lol:

http://www.bosnalijek.ba/citalea-film-t ... leta-10-mg
Savjet, koji sam ja dobila od jedne m. sestre, nikad ne čitaj te nus pojave. Oni to i napišu da bi se ogradili od eventualnih tužbi a procenat ljudi koji osjete te nus pojave su zanemarljive.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#1159 Re: anksioznostttttttttttt

Post by rumenige_brajtner »

Zejnep wrote:
Alighieri wrote:E ovako, ekg ok, tlak dobar, slikao pluća, to moram odnjeti, baš mi veliko srce :mrgreen:

Sutra se radi krv i urin, pa ću uzeti sljedeće sedmice opet termin da mi doktorica analizira sve.

Govorim, znam te sve ove godine, to oko panike je psihičke prilike, nismo svih ovih godina ništa pokušavali niti imali terapiju, pa mi je dala Citalea tablete 30 komada. Prvih dana dana po pola, pa onda po cijelu, kaže treba vremena dok počnu djelova i preko deset dana. Eh sada, čitam upustvo i nuspojave, nije mi svejedno :mrgreen:

Pogledati neželjena djelovanja, šta je ovo 1 na 10 :lol:

http://www.bosnalijek.ba/citalea-film-t ... leta-10-mg
Savjet, koji sam ja dobila od jedne m. sestre, nikad ne čitaj te nus pojave. Oni to i napišu da bi se ogradili od eventualnih tužbi a procenat ljudi koji osjete te nus pojave su zanemarljive.
Za konkretne tablete ne zna i necu nista govoriti, ali za seroxat znam 100% da su se napisane nuspojave pojavile i da je osobama iz mog jako bliskog okruzenja bilo gore nego prije pocetka uzimanja terapije. Dakle, ovdje govorim o 3 osobe koje su se na pocetku terapije osjecale super, na momente i euforicno. Problemi nastanu kasnije, prilikom skidanja sa terapije, a i u toku terapije. Konkretno, suicidalne misli, osjecaj apatije i bezznacajnosti, odsustvo svake volje da se ustane iz kreveta ujutro i jedva cekanje spavanja, kao jedinog perioda mira. Zbog toga sto sam vidio, ja nisam nikad htio uzimati nikakvu terapiju, iako sam imao jake napade panike i anksioznosti. Moja preporuka je fizicka aktivnost, kao sto ranije rekoh. Fizicka aktivnost oslobadja serotonin i pojavljuje se osjecaj zadovoljstva i srece u covjeku. Antidepresivi (seroxat, konkretno, ali mislim da tako djeluje vecina antidepresiva) radi na principu "skladistenja" serotonina, ali je to sve kratkog vijeka i vjestacki izazvano. Skidanje sa ovih tableta je jako dug proces, i stvarno ne bih da glumim doktora, ali ako se moze, bez njih je bolje. Ne znam, ja bih prvo iscrpio sve opcije prije uzimanja ovih govana. U svakom slucaju, sretno.
Dogmano
Posts: 83
Joined: 05/02/2018 09:25

#1160 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dogmano »

Jako je bitno zanimati se nečim. Najbolje je postavljati pred sebe neke realne ciljeve u skladu sa okolnostima. Također, jako je dobro da se osoba uporedo bavi fizičkom aktivnošću. Posvetiti se svom tijelu i to će donijeti mnogo beneficija. I strpljenja, mnogo strpljenja treba. Otrpiti kada ružne misli i energije dođu - pustiti ih da prođu a nipošto zadržavati.

O životu, njegovom izvoru i (bes)kraju imamo različita mišljenja, ali ćemo se svi složiti da je život DAR. Evo nas, tu smo i hajde da sa nama sve ovo bude makar za trun ljepše. Duša nas zove lijepom i trebamo sarađivati i usrećiti i sebe i druge. Sve ono lijepo što zavolimo kod drugih, kod prijatelja, poznanika, glavnih junaka iz filmova i knjiga - sve to nosimo i mi i sve to možemo i mi. Sa nama neka bude, pa koliko i trun, ljepše!
U životu je jedino bitno odvažiti se - neko reče.

Pozdrav svima! :bih:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1161 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Žao mi 15KM što sam dao za tablete. Noćas se džabe radi :lol:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1162 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Urađeni nalazi, dakle laboratorijski, pa ekg, pluća, sve okej. Rasterećen sam malo. Na controlocu sam, hoću par dana zaredom da uzimam jer me kiselina prži do samog vrata.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#1163 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Rolo »

-
Last edited by Rolo on 21/03/2018 07:35, edited 1 time in total.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1164 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Isti smo.

Danas pred posao opet napad :thumbup:
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#1165 Re: anksioznostttttttttttt

Post by hatemondays »

Alighieri wrote:Isti smo.

Danas pred posao opet napad :thumbup:
Poslusaj starog hatemondaysa, pucaj se vitaminom C i bices ko baby.
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#1166 Re: anksioznostttttttttttt

Post by kudrilo »

Ako ikom ko se pronađe u ovome pomogne moj savjet bit ću sretan. Anksioznost i OKP su izuzetno nezgodne stvari i rijetko ko može da razumije dok nije u tome. Ljudi misle da su to gluposti, ono u stilu da ti upravljaş svojim mislima, mozgom, raspoloženjem...

NE DAJITE PAŽNJE TIM MISLIMA. Lahko je reći, ali šta to znači? Znači da ih ne analizirate, tj. da uopšte ne ulazite u analizu bilo koje misli, bez obzira koliko vas ista pogodila i uznemirila. I ne zaustavljajte taj osjećaj uznemirenosti, ali nipošto ne ulazite u razmišljanje i analizu toga što vas uznemiri i gnjavi, jer tako taj osjećaj uznemirenosti ostaje u vama duže, tj. dok analizirate, a na dalje vam kvari raspoloženje i što je najgore, stvarate naviku da tako postupate i ubuduće.

Vrlo teško to ide od prve, ali malo "mentalne gimastike", volje i želje da promijenite to stanje, a to imate sigurno, i vjerujte, osjećat ćete se bolje. Vaše raspoloženje je najviše plod vaših misli, osjećaja, koji su opet većinski zasnovani na mislima. Dakle, bez analiza, opustite se, ako dođu misli, pustite ih i da odu, ali ne "updateujte" ih vlastitim, jer koliko god dokazivali sebi da je ta misao nerealna, loša i da ne bi trebala biti takva, nećete uspjeti. Ko u onom "pametniji popušta".
Last edited by kudrilo on 28/01/2019 08:12, edited 1 time in total.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1167 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

hatemondays wrote:
Alighieri wrote:Isti smo.

Danas pred posao opet napad :thumbup:
Poslusaj starog hatemondaysa, pucaj se vitaminom C i bices ko baby.
Vitamin C, magnezijum, kalcij itd, sve redovno konzumir :)

Džabe, sve zdravo, kao što kolega prije mene napisa, samo misli, analize šta je, ono ne želim misliti o tome, a počne znojenje, vrućina.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#1168 Re: anksioznostttttttttttt

Post by hatemondays »

Alighieri wrote:
hatemondays wrote:
Alighieri wrote:Isti smo.

Danas pred posao opet napad :thumbup:
Poslusaj starog hatemondaysa, pucaj se vitaminom C i bices ko baby.
Vitamin C, magnezijum, kalcij itd, sve redovno konzumir :)

Džabe, sve zdravo, kao što kolega prije mene napisa, samo misli, analize šta je, ono ne želim misliti o tome, a počne znojenje, vrućina.
Pusti magnezij i kalcij, samo vitamin C i izbjegavaj slatko i javi se poslije par mjeseci....
Benjo34
Posts: 1981
Joined: 21/01/2018 00:49

#1169 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Pozdrav, vec 8 mjeseci sam na Citramu, odlicno sam odreagovo na terapiju, pijem jednu tabletu ujutro. Medjutim zadnja 2 ili 3 dana, osjecam se losije, nemam napade panike al imam neke nelagode, kao da plice disem. Da li to moze bit od promjene vremena il ce mi morat psihic povecat terapiju?
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1170 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Bellica »

Benjo34 wrote:Pozdrav, vec 8 mjeseci sam na Citramu, odlicno sam odreagovo na terapiju, pijem jednu tabletu ujutro. Medjutim zadnja 2 ili 3 dana, osjecam se losije, nemam napade panike al imam neke nelagode, kao da plice disem. Da li to moze bit od promjene vremena il ce mi morat psihic povecat terapiju?
Ovo drugo ti je u pitanju.
Ja sam pila nešto drugo... da sad ne dužim sama sam svojom voljom prestala nakon par mjeseci kad su se pojačale suicidalne misli... Bilo je grozno kad sam prestala, ali evo preživjela sam. Danas, imam anksiozne napade s kojim se uspijem izboriti, muzikom, s cukom prošetam, a imam i puno posla i obaveza pa ne stižem da se bavim anksioznošću. Inače, postala sam anksiozna usljed nekih nemilih dešavanja i danas kad god se jave anksiozne misli shvatim da su tu jer sam neku situaciju uporedila s tom iz prošlosti pa me strah da se ne ponovi.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1171 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Poslije hidzame sam kao preporodjen :thumbup:

Promijenio ishranu, mnogo setam, mislim na pozitivu.
User avatar
konektovan
Posts: 40478
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1172 Re: anksioznostttttttttttt

Post by konektovan »

Pratim. :mrgreen:
Coconut
Posts: 175
Joined: 25/06/2012 19:16
Location: Sarajevo

#1173 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Coconut »

Ja sam se takoder borila sa anksioznoscu. Pocelo je kao zujanje u usima, preznojavanje, znojenje dlanova, srklet neki, vrucina. Prosto samo sam htjela da odem sa tog mjesta i da dodem u svoju kucu i legnem na svoj krevet. Cesto su se ti napadi ponavljali a pomoglo mi je kada sam pocela da se hranim zdravo i pocela sam koristiti prah ashwangandha. Takoder, najvise mi je pomoglo kada sam pocela da meditiram, da imam lijepe i pozitivne misli, da sam smirena, itd.
Ja vise anksiozne napade nemam samo nekad napade panike jer sam razvila mnoge fobije (lift, visina, itd.) ali meditacijom cu sve te svoje strahove iskorijeniti.
Preporucujem svima da pocnete slusati Anu Bucevic i ljude slicne njoj i vjerujte mi necete vise morati ici psihologu jer ste vi sami svoj psiholog :thumbup:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1174 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

A kako provjeriti aortu :D

Mislim danima o tome, stomak pulsira pa mi to uzima previse misli.

Mnogoje bolje nego sto je bilo. Bas kao sto kolegica napisa prije mene, napadi, jedva cekas da odes kuci u krevet.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#1175 Re: anksioznostttttttttttt

Post by rumenige_brajtner »

Alighieri wrote:A kako provjeriti aortu :D

Mislim danima o tome, stomak pulsira pa mi to uzima previse misli.

Mnogoje bolje nego sto je bilo. Bas kao sto kolegica napisa prije mene, napadi, jedva cekas da odes kuci u krevet.
Sta, pomjera ti se stomak kad dises? :mrgreen:
Moras promijenit nacin razmisljanja, to ti je osnov svega. Ako to ne uradis, sve ces isprovjeravat i nahodat se po ljekarima, a u to ce doc vrijeme da opet provjeravas ono prvo :mrgreen:
Post Reply