Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#1076 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zejnep »

emmir1 wrote:
Zejnep wrote:Poznajem sebe. :mrgreen:
Imala sam užasne bolove u leđima, nogama, rukama. Probadajuće bolove. Sve su to doktori pripisivali ranije dijagnosticiranoj duskus herniji. Al svi snimci su bili uredni. Imala sam dh ali ona nije mogla biti razlog takvim bolovima. Naravno usput sam postala i anksiozna. Onda saznam da sam anemična. Uz preparate za anemiju počnem piti b12. Vrlo brzo mi je bilo puno bolje. Priznajem da sam sama sebi postavila dijagnozu i sama sam se izlječila.
Ne mogu objasniti zašto ali ja se nikad u životu nisam bolje osjećala nego onda kad sam imala viška b12 vitamina u sebi. Puna energije, raspoložena :D

Ma ja nemam bolova nikakvih.

Meni je magnet kičme pokazao protuziju diska i službeno je po njima diskus hernia na L5.

Ali i u nalazu piše klinička slika pacijenta ne odgovara snimci magnetne rezonance.

Jer ja nikakvih bolova nemam
Možda sam i ja imala to trnjenje ali nisam obraćala pažnju jer znam da to ide uz DH.
B12 hrani nerve. Kod DH nervi su pritisnuti i ne dobijaju dovoljno hrane, dovoljno B12. Onda se pojave trnci.
Nema veze šta nalaz kaze, pa i snimak. Jedan pametan doktor je rekao :"Ne liječi se nalaz nego.pacijent". Svako drugačije podnosi svako stanje.
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#1077 Re: anksioznostttttttttttt

Post by emmir1 »

Zejnep wrote:
emmir1 wrote:
Zejnep wrote:Poznajem sebe. :mrgreen:
Imala sam užasne bolove u leđima, nogama, rukama. Probadajuće bolove. Sve su to doktori pripisivali ranije dijagnosticiranoj duskus herniji. Al svi snimci su bili uredni. Imala sam dh ali ona nije mogla biti razlog takvim bolovima. Naravno usput sam postala i anksiozna. Onda saznam da sam anemična. Uz preparate za anemiju počnem piti b12. Vrlo brzo mi je bilo puno bolje. Priznajem da sam sama sebi postavila dijagnozu i sama sam se izlječila.
Ne mogu objasniti zašto ali ja se nikad u životu nisam bolje osjećala nego onda kad sam imala viška b12 vitamina u sebi. Puna energije, raspoložena :D

Ma ja nemam bolova nikakvih.

Meni je magnet kičme pokazao protuziju diska i službeno je po njima diskus hernia na L5.

Ali i u nalazu piše klinička slika pacijenta ne odgovara snimci magnetne rezonance.

Jer ja nikakvih bolova nemam
Možda sam i ja imala to trnjenje ali nisam obraćala pažnju jer znam da to ide uz DH.
B12 hrani nerve. Kod DH nervi su pritisnuti i ne dobijaju dovoljno hrane, dovoljno B12. Onda se pojave trnci.
Nema veze šta nalaz kaze, pa i snimak. Jedan pametan doktor je rekao :"Ne liječi se nalaz nego.pacijent". Svako drugačije podnosi svako stanje.

To mi je rekao dr Dizdarevic :)
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#1078 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zejnep »

Samo ti krkaj b12. Vidjećeš vrlo brzo dobre rezultate.
Benjo34
Posts: 1997
Joined: 21/01/2018 00:49

#1079 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Pozdrav, vec pola godine sam na Citramu, dijagnosticiran panicni poremecaj, i imam problema sa kilazom tj udebljao sam se 10 kilograma u tih 6 mjeseci. Da napomenem dok nisu tablete pocele djelovati pravo i sve to, bio sam minimalno aktivan i mogubda kazem da sam mnogo jeo, jel neko imao ovakav problem? Jel treba da se bacim na neku dijetu plus velike fizicke aktivnosti? Mislim hocel biti neke koristi od toga? Procitao sam na netu da su dodatne kile nuspojava nekih AD, pa da znam sta mi je ciniti
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1080 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Gojeni H »

Benjo34 wrote:Pozdrav, vec pola godine sam na Citramu, dijagnosticiran panicni poremecaj, i imam problema sa kilazom tj udebljao sam se 10 kilograma u tih 6 mjeseci. Da napomenem dok nisu tablete pocele djelovati pravo i sve to, bio sam minimalno aktivan i mogubda kazem da sam mnogo jeo, jel neko imao ovakav problem? Jel treba da se bacim na neku dijetu plus velike fizicke aktivnosti? Mislim hocel biti neke koristi od toga? Procitao sam na netu da su dodatne kile nuspojava nekih AD, pa da znam sta mi je ciniti
Obavezno fizicka aktivnost! Krenes pomalo sa setnjama, kasnije uzmes biciklo ili ides na trcanje, ...

I mali, realni ciljevi, laganim koracima jedan po jedan ...
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1081 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Ja od svoje sedamnaest godine imam problema sa anksioznosti. I tada, u tim godinama, doktorica je napisala to u kartonu. Obišao sam mnogo doktora, neki su mi u tim godinama pripisivali Apaurine, neki lexiliume, da bi treći rekao pa jesu li normalni, gdje će tebi ovo dati. Kod mene je problem što sam obolio u tim godinama, a godinu dana nisam znao šta mi je. Mislio sam srce, stalno me bolilo u grudima, smršao sam na 67kg (recimo danas imam 100), samo sam ležao, da bi mi kasnije dijagnosticirali nakon dvije gastroskopije da imam hijatalnu herniju, kronični gastrititis i gerb.

I tu sam psihički otišao. Dobijem godišnje 2-3x napad panike, evo samo u ovoj sedmici sam imao 3-4. Bilo kakva bol, "titranje" po tijelu, u mene bojaznost da ću umrijeti, odmah me panika hvata, odmah mislim evo ga moždani, evo ga srčani.

Ja zaista ne znam kako ovo riješiti. Uzeo sam na biljnoj bazi persen, ništa od toga nema, totalno sam imun na njega.

Napominjem duže od 10 godina se patim s tim i zaista ne znam šta i kako dalje. U doktor odeš, samo ti kaže u redu je, a ono sam sebi govorim, možda štopa neka vena, možda ima uguršak i slično. Ne mogu vam opisati taj strah.

Zbog svega budem budan po 20 sati nekad, dok se toliko izmorim da ne mogu biti budan više. Bez twitch-a (onlajn gledanje neke igre) ja ne mogu zaspati, jer ako je ugašeno sve, uhvate me odmah misli i eto napad panike.

Ako neko ima neke savjete, dajte molim vas, hvala.

PS: Sportista sam uvijek bio, okanio se tri godine potpuno. Dok sam trenirao nije me ništa bolilo, ali radim noćne, nemam kad za te aktivnosti. Recimo, 9 sati je, a ja nisam još legao, posljedica noćnih. Također sam aktivna i po danu na jednom drugom poslu koji je organizacijske prilike.

Hvala :|
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1082 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

Alighieri wrote:Ja od svoje sedamnaest godine imam problema sa anksioznosti. I tada, u tim godinama, doktorica je napisala to u kartonu. Obišao sam mnogo doktora, neki su mi u tim godinama pripisivali Apaurine, neki lexiliume, da bi treći rekao pa jesu li normalni, gdje će tebi ovo dati. Kod mene je problem što sam obolio u tim godinama, a godinu dana nisam znao šta mi je. Mislio sam srce, stalno me bolilo u grudima, smršao sam na 67kg (recimo danas imam 100), samo sam ležao, da bi mi kasnije dijagnosticirali nakon dvije gastroskopije da imam hijatalnu herniju, kronični gastrititis i gerb.

I tu sam psihički otišao. Dobijem godišnje 2-3x napad panike, evo samo u ovoj sedmici sam imao 3-4. Bilo kakva bol, "titranje" po tijelu, u mene bojaznost da ću umrijeti, odmah me panika hvata, odmah mislim evo ga moždani, evo ga srčani.

Ja zaista ne znam kako ovo riješiti. Uzeo sam na biljnoj bazi persen, ništa od toga nema, totalno sam imun na njega.

Napominjem duže od 10 godina se patim s tim i zaista ne znam šta i kako dalje. U doktor odeš, samo ti kaže u redu je, a ono sam sebi govorim, možda štopa neka vena, možda ima uguršak i slično. Ne mogu vam opisati taj strah.

Zbog svega budem budan po 20 sati nekad, dok se toliko izmorim da ne mogu biti budan više. Bez twitch-a (onlajn gledanje neke igre) ja ne mogu zaspati, jer ako je ugašeno sve, uhvate me odmah misli i eto napad panike.

Ako neko ima neke savjete, dajte molim vas, hvala.

PS: Sportista sam uvijek bio, okanio se tri godine potpuno. Dok sam trenirao nije me ništa bolilo, ali radim noćne, nemam kad za te aktivnosti. Recimo, 9 sati je, a ja nisam još legao, posljedica noćnih. Također sam aktivna i po danu na jednom drugom poslu koji je organizacijske prilike.

Hvala :|
Prošao sam nedavno kroz to (to je inače bio jedan od vrhunaca moje anksioznosti :D,sa kojom se još nosim,ali vidim psotepen napredak,i odlučio sam da bez ikakvih "Pilula sreće" krenem prirodnim putem oporavka,jer znam da to mogu,prošao sam kroz jako puno teških trenutaka,nošenje sa anksioznošću nije borba protiv nje[/b] - ona je sastavni dio čovjekove prirode - već način osvještavanja svoje ličnosti,i uposotavljanja kontrole nad svojim emocijama koje su glavni faktor pojačane faze anksioznosti kod svakog čovjeka),ali sveukupno,napadi panike nisu bili prisutni duže od mjesec dana,čak su mi dolazili iz hitne davati inekciju za smirenje,bilo je tu komičnih trenutaka,jer sam želio da se moja porodica opusti u takvim situacijama,mati se znala doslovno baciti u plač dok sam se ja uslijed napada panike ismijavao na moju ne baš tako lagodnu istuaciju.

Samo da ti kažem da je sve to što ti se dešava subjektivni strah,jer niko ne može znati kada će umrijeti i od čega će umrijeti,mozak nam često šalje te lažne signale,uzrokovane stresnim situacijama,općenito stresom koji se dugo,dugo vremena akumulirao unutar nas samih,a da to ga nismo bili ni svijesni.Kada ti se god desi taj napad znaj da je taj strah nerealan,i da moraš shvatit da smrt ništa ne može spriječiti,i ona će ti doći bio ti budan 24 ili spavao 24.sata,to su stvari koje su izvan naše kontrole,i ponavljaj to sebi uvijek kada se napad ponovi.Ja tvoju nelagodu u potpunosti razumijem,ali moraš pronaći samo malo snage i fokusirati se na nešto drugo,svcoje hobije,potrebe,obaveze,porodicu,nije teško,vidjet ćeš,sve zavisi od tvoje volje.

Komično mi je da i u 21.vijeku većina ljudi anksioznost smatra mentalnim poremećajem,shvatam televizija i previše uzalud slobodnog potrošenog vremena na kafice je bitnija od samo-edukacije. :zoka: :zjev:

I dalje sam za to da se,kada je to god moguće,organizuje forumsko druženje osoba sa anskioznošću i onih koji su već prošli kroz to na otvorenom!!!!!Pomozimo jedni drugima pravim savjetima.Nemojmo biti šupci. :thumbup:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1083 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Hvala ti.

I kod mene je bilo tih komičnih situacija, redovno na hitnoj, rekord mi je otkucaj srca 164 ili 173, ne znam sada tačno, mislio sam da će mi srce kroz prsa izaći. Kaže na hitnoj, šta se uvijaš, nije to ništa, pa injekcija i odmah bolje. Kada mi je dobro i normalno, kao sada, kažem sebi, jesi patetičan, vidiš da ti nije ništa i da si prethodnih osam sati bio u besmislenom strahu. I ja sebi kažem, smrt se ne može izbjeći, ali džabe kada napad krene, pa znojenje, ubraz rad srca itd.

Stres je sigurno jedan od glavnih uzroka, jer ga imam jako mnogo, što zbog jednog posla, što zbog organizacije, što zbog jedne treće situacije koja me muči godinama, i baš kada sam krenuo u riješavanju iste, desi se nešto što mi je izazvao još veći stres.

Najjače od svega toga je činjenica da sam još od četvrtog ili petog razreda govorio frendu: "Boli me srce", znači, već tada sam imao tu herniju, i u toku dana me muči po 10 puta, ono nelagoda, ne mogu nekada udahnuti kako treba punim plućima i slično zbog dijafragme (bio sam kod kardiologa, sve je okej, rekao je imam mnogo gerba, šta god mu to značilo), i zanimljivo, poslije kardiologa kada je rekao da je srce u redu nisam imao problema godinu dana. Siguran sam kada bi to isto ponovio da bi se rasteretio. Nalaze sam uradio, sve okej, onda situacija, žena imala sve okej nalaze, pa umrla pa ne vjeruješ svojim doktorima, pa ovo, pa ono, sve u nedogled.

Nisam konzumirao marihuanu, možda je baš zato kreirana da opusti likove kao što sam ja :lol:

Za druženje, tu sam svakako :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Benjo34
Posts: 1997
Joined: 21/01/2018 00:49

#1084 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Gojeni H wrote:
Benjo34 wrote:Pozdrav, vec pola godine sam na Citramu, dijagnosticiran panicni poremecaj, i imam problema sa kilazom tj udebljao sam se 10 kilograma u tih 6 mjeseci. Da napomenem dok nisu tablete pocele djelovati pravo i sve to, bio sam minimalno aktivan i mogubda kazem da sam mnogo jeo, jel neko imao ovakav problem? Jel treba da se bacim na neku dijetu plus velike fizicke aktivnosti? Mislim hocel biti neke koristi od toga? Procitao sam na netu da su dodatne kile nuspojava nekih AD, pa da znam sta mi je ciniti
Obavezno fizicka aktivnost! Krenes pomalo sa setnjama, kasnije uzmes biciklo ili ides na trcanje, ...

I mali, realni ciljevi, laganim koracima jedan po jedan ...
Hvala ti, počinjem još danas
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1085 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

Alighieri wrote:Hvala ti.

I kod mene je bilo tih komičnih situacija, redovno na hitnoj, rekord mi je otkucaj srca 164 ili 173, ne znam sada tačno, mislio sam da će mi srce kroz prsa izaći. Kaže na hitnoj, šta se uvijaš, nije to ništa, pa injekcija i odmah bolje. Kada mi je dobro i normalno, kao sada, kažem sebi, jesi patetičan, vidiš da ti nije ništa i da si prethodnih osam sati bio u besmislenom strahu. I ja sebi kažem, smrt se ne može izbjeći, ali džabe kada napad krene, pa znojenje, ubraz rad srca itd.

Stres je sigurno jedan od glavnih uzroka, jer ga imam jako mnogo, što zbog jednog posla, što zbog organizacije, što zbog jedne treće situacije koja me muči godinama, i baš kada sam krenuo u riješavanju iste, desi se nešto što mi je izazvao još veći stres.

Najjače od svega toga je činjenica da sam još od četvrtog ili petog razreda govorio frendu: "Boli me srce", znači, već tada sam imao tu herniju, i u toku dana me muči po 10 puta, ono nelagoda, ne mogu nekada udahnuti kako treba punim plućima i slično zbog dijafragme (bio sam kod kardiologa, sve je okej, rekao je imam mnogo gerba, šta god mu to značilo), i zanimljivo, poslije kardiologa kada je rekao da je srce u redu nisam imao problema godinu dana. Siguran sam kada bi to isto ponovio da bi se rasteretio. Nalaze sam uradio, sve okej, onda situacija, žena imala sve okej nalaze, pa umrla pa ne vjeruješ svojim doktorima, pa ovo, pa ono, sve u nedogled.

Nisam konzumirao marihuanu, možda je baš zato kreirana da opusti likove kao što sam ja :lol:

Za druženje, tu sam svakako :thumbup: :thumbup: :thumbup:
I ja sam bio i kod psihologa,psihijatra,i na kraju je ispalo da sam ipak ja taj koji jedini mogu sebi pomoći. :D

Nalazi štitnjače,hormoni,pritisak sve je to kod mene ok.

Boli srce :D :P ,nekako mi se čini da si poprilično emotivna osoba. :D

Joga ti je dobra ako se želiš osloboditi viška stresa,bolja je nego trčanje,ili bilo koji drugi vid vježbe.Joga učestvuje u opuštanju svih mišića tijela,naravno opušta i čovjekov preopterećeni um.Niko ne kaže da ti moraš bit jogin,nisam ni ja,ali vježbe istezanja su jako bitne ua čovjekovu muskulaturu,posebno kičmeni stub i pluća.Štoviše joga će ti pomoći sa problemima oko disanja.Bilo bi odlično samo kada bi naučio vježbe sa prve godine,predobre su. :thumbup:
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#1086 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lmo »

Ima li te joge po jutjubu, neki dobar link i to, za početnike?
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1087 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Vjeruj da sam razmišljao o tome. Nekada sam mislio da je joga gay :lol: Čak sam i napao rođaka što je vegan, pa sam to pokušao sedam dana :lol:

Moram naći neki dobar youtube video, koji će mi pokazati neke osnovne vježbe, što da ne.

Mnogo je lakše kada dijeliš sa nekim ovakve situacije.

PS: Do 17 godine nisam se bojao skakati sa 10 metara salto ako treba :lol: Išao svugdje prvi, nikad ništa i onda sve krene nizbrdo. Sada postao slučaj za dr. House.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1088 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

lmo wrote:Ima li te joge po jutjubu, neki dobar link i to, za početnike?
Ima neka aplikacija ako se nevaram.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1089 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Gojeni H »

SmokingMan wrote:
I ja sam bio i kod psihologa,psihijatra,i na kraju je ispalo da sam ipak ja taj koji jedini mogu sebi pomoći. :D

Nalazi štitnjače,hormoni,pritisak sve je to kod mene ok.

Boli srce :D :P ,nekako mi se čini da si poprilično emotivna osoba. :D

Joga ti je dobra ako se želiš osloboditi viška stresa,bolja je nego trčanje,ili bilo koji drugi vid vježbe.Joga učestvuje u opuštanju svih mišića tijela,naravno opušta i čovjekov preopterećeni um.Niko ne kaže da ti moraš bit jogin,nisam ni ja,ali vježbe istezanja su jako bitne ua čovjekovu muskulaturu,posebno kičmeni stub i pluća.Štoviše joga će ti pomoći sa problemima oko disanja.Bilo bi odlično samo kada bi naučio vježbe sa prve godine,predobre su. :thumbup:
Najbolji ikada savjet o anksioznosti je bio na ovom forumu, mozda cak na ovoj temi ali ranije, kada lik kaze nesto kao "NIJE VAM NISTA!" ... itd, itd.
Na prvu, kontas da je lik bezosjecajna budala, medjutim, fakat je tako. Tijelo te vara, kontas da ce ti srce iskociti, nemas daha ...
Ne treba ti ni psihijatar ni hodza. Malo vise fizicke aktivnosti, malo vise samokontrole i ponavljanja "Nije ti nista, nije ti nista, konju! :D" i prva prepreka je predjena.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#1090 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zejnep »

Gojeni H wrote:
SmokingMan wrote:
I ja sam bio i kod psihologa,psihijatra,i na kraju je ispalo da sam ipak ja taj koji jedini mogu sebi pomoći. :D

Nalazi štitnjače,hormoni,pritisak sve je to kod mene ok.

Boli srce :D :P ,nekako mi se čini da si poprilično emotivna osoba. :D

Joga ti je dobra ako se želiš osloboditi viška stresa,bolja je nego trčanje,ili bilo koji drugi vid vježbe.Joga učestvuje u opuštanju svih mišića tijela,naravno opušta i čovjekov preopterećeni um.Niko ne kaže da ti moraš bit jogin,nisam ni ja,ali vježbe istezanja su jako bitne ua čovjekovu muskulaturu,posebno kičmeni stub i pluća.Štoviše joga će ti pomoći sa problemima oko disanja.Bilo bi odlično samo kada bi naučio vježbe sa prve godine,predobre su. :thumbup:
Najbolji ikada savjet o anksioznosti je bio na ovom forumu, mozda cak na ovoj temi ali ranije, kada lik kaze nesto kao "NIJE VAM NISTA!" ... itd, itd.
Na prvu, kontas da je lik bezosjecajna budala, medjutim, fakat je tako. Tijelo te vara, kontas da ce ti srce iskociti, nemas daha ...
Ne treba ti ni psihijatar ni hodza. Malo vise fizicke aktivnosti, malo vise samokontrole i ponavljanja "Nije ti nista, nije ti nista, konju! :D" i prva prepreka je predjena.
Pa to i jesu anksiozne misli. Mislis da je lako zivjeti ako u pozadini mozga ide pjesma "nije ti nista, nije ti ništa" :mrgreen:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1091 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Bluemore »

Vizionar 1985 wrote:
lmo wrote:Ima li te joge po jutjubu, neki dobar link i to, za početnike?
Ima neka aplikacija ako se nevaram.
ova preporuka za jogu :thumbup:
no toplo bih preporucila ko moze da i kakav kurs uzivo sa dobrih i pazljivim trenerom (skroz je drugacije nego sam na youtube, bar za pocetak :-D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1092 Re: anksioznostttttttttttt

Post by O'zone »

Alighieri wrote:Ja od svoje sedamnaest godine imam problema sa anksioznosti. I tada, u tim godinama, doktorica je napisala to u kartonu. Obišao sam mnogo doktora, neki su mi u tim godinama pripisivali Apaurine, neki lexiliume, da bi treći rekao pa jesu li normalni, gdje će tebi ovo dati. Kod mene je problem što sam obolio u tim godinama, a godinu dana nisam znao šta mi je. Mislio sam srce, stalno me bolilo u grudima, smršao sam na 67kg (recimo danas imam 100), samo sam ležao, da bi mi kasnije dijagnosticirali nakon dvije gastroskopije da imam hijatalnu herniju, kronični gastrititis i gerb.

I tu sam psihički otišao. Dobijem godišnje 2-3x napad panike, evo samo u ovoj sedmici sam imao 3-4. Bilo kakva bol, "titranje" po tijelu, u mene bojaznost da ću umrijeti, odmah me panika hvata, odmah mislim evo ga moždani, evo ga srčani.

Ja zaista ne znam kako ovo riješiti. Uzeo sam na biljnoj bazi persen, ništa od toga nema, totalno sam imun na njega.

Napominjem duže od 10 godina se patim s tim i zaista ne znam šta i kako dalje. U doktor odeš, samo ti kaže u redu je, a ono sam sebi govorim, možda štopa neka vena, možda ima uguršak i slično. Ne mogu vam opisati taj strah.

Zbog svega budem budan po 20 sati nekad, dok se toliko izmorim da ne mogu biti budan više. Bez twitch-a (onlajn gledanje neke igre) ja ne mogu zaspati, jer ako je ugašeno sve, uhvate me odmah misli i eto napad panike.

Ako neko ima neke savjete, dajte molim vas, hvala.

PS: Sportista sam uvijek bio, okanio se tri godine potpuno. Dok sam trenirao nije me ništa bolilo, ali radim noćne, nemam kad za te aktivnosti. Recimo, 9 sati je, a ja nisam još legao, posljedica noćnih. Također sam aktivna i po danu na jednom drugom poslu koji je organizacijske prilike.

Hvala :|
Pošto i sam imam hijatalnu prvo ću ti predložiti da se "načitaš" oko istog poremećaja ako već nisi. Hijatalna sama od sebe izaziva simptome srčanog udara. Želudac vrši pritisak na srce i pluća što dovodi do smanjenja daha, ubrzanog rada srca, hladnog znojenja, izmaglice pred očima i osjećaja da ćeš se onesvjestiti. Svi ti simptomi su naravno vezani i uz napade anksioznosti pa se mješa to dvoje ali se može desiti da napad hijatalne uzrokuje napad panike zbog straha od smrti.

Prva i osnovna stvar koju moraš sebi utvrditi u um jeste da se od napada hijatalne NE MOŽE umrijeti :mrgreen: Može biti neugodno, zastrašujuće čak, ali je život sasvim siguran. Kad to uspiješ savladati svaki napad hijatalne se puno, puno lakše podnosi i puno se brže smiri. Imam ih i ja ali mi sad ne predstavljaju problem jer ne paničim oko toga a završavao sam na aparatima u Općoj bolnici :roll:

Drugo što moraš redukovati je hrana koja ti smeta. Recimo meni; krastavci posebno ne oguljeni, masno, kora paradajza, kečap, puter, suho meso, grašak, kupus u bilo kakvom kuhanju, sve sa zaprškom,.... čime automatski smanjuješ napade hijatalne. Cigarete ako pušiš ukidaj. Lagane vježbe za ojačavanje stomačnih mišića i dijafragme su odlične za to stanje. Ako piješ tablete protiv bolova (kao ja) recimo ili druge lijekove koji su jaki za sluznicu žeulca moraš uzimati i probiotike koji pomažu u obnovi flore i sluznice žeulca.

Tvoj drugi veliki problem je rad u noćnoj smjeni. Ja sam nakon tri godine noćnih smjena i zamjene dana i noći završio na kraju na psihijatriji i terapiji Anafranilima. Noćni rad je smrt. Na žalost ako čovjek nema izbora mora to raditi ali ako ima moje je prijedlog da pod hitno mjenja.

Eto mojih par redova (samo)pomoći. Na tvom mjestu prvo bih riješavao problem sa žeulcem a onda sam mišljenja da anksioznost sama nestaje jer si joj ukinuo glavni uzrok a ako si u mogućnosti poradi i na sekundarnom (noćni rad).

LP i puno zdravlja :thumbup:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#1093 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alighieri »

Hvala ti na velikoj pomoći.

Borim se ja sa tom hernijom preko 10 godina, znam šta mi smeta, a šta ne. Problem je što sam weak nakon nekog vremena i ne mogu odoliti čokoladi, koja mi toliko smeta želdcu. Volim i ljuto, a to me doslovno ubija.

Poslušat ću te za probioteki, prije svih jer su mi jako godili svaki put kada sam popio nešto, baš mi je godilo. Kupus recimo meni pomaže, smanjuje mi kiselinu u želdcu. Junk food, gazirana pića, sve što je meni ukusno zabranjeno mi.

Meni najbolnije, kada jedem, ne smijem odmah leći, a to sam prije uvijek radio i tu mi bude baš loše. Dvaput sam radio gastroskopiju, doktor mi reče prvi put prije 11 godina ako se ne varam, momak, šta ću ti ja, napatiti ćeš se :lol:

Noćne su čudo, posebno kada nemaš nikad slobodno, samo četiri dana u godini, naravno najniža plaća i nije plaćen noćni :thumbup:

Hvala vam svima na savjetima. Odlučio sam uvesti malo joge, malo promijeniti ishranu i želim izgubiti i na težini.

Dug je put prema zdravom životu, nije da imam izbora kada moraš jesti sve i svašta, ne možeš birati osim zobenih :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1094 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

lmo wrote:Ima li te joge po jutjubu, neki dobar link i to, za početnike?
More i na taj način,ali je bolje kada uživo gledaš nekoga ko to radi,može te ispravljati tamo gdje griješiš.

Uvijek su žene bile fleksibilnije od muškaraca. :thumbup:
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#1095 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lmo »

Alighieri wrote: Hvala vam svima na savjetima. Odlučio sam uvesti malo joge, malo promijeniti ishranu i želim izgubiti i na težini.

Dug je put prema zdravom životu, nije da imam izbora kada moraš jesti sve i svašta, ne možeš birati osim zobenih :lol:
:lol:
a hej, skuhaj zob, ne pahulje, nego baš zrno...
Image

stavi i malo voća kojeg možeš jesti, kašiku meda, i da vidiš :thumbup: divan doručak ..a ukusssnnoooo :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1096 Re: anksioznostttttttttttt

Post by O'zone »

Alighieri wrote:Hvala ti na velikoj pomoći.

Borim se ja sa tom hernijom preko 10 godina, znam šta mi smeta, a šta ne. Problem je što sam weak nakon nekog vremena i ne mogu odoliti čokoladi, koja mi toliko smeta želdcu. Volim i ljuto, a to me doslovno ubija.

Poslušat ću te za probioteki, prije svih jer su mi jako godili svaki put kada sam popio nešto, baš mi je godilo. Kupus recimo meni pomaže, smanjuje mi kiselinu u želdcu. Junk food, gazirana pića, sve što je meni ukusno zabranjeno mi.

Meni najbolnije, kada jedem, ne smijem odmah leći, a to sam prije uvijek radio i tu mi bude baš loše. Dvaput sam radio gastroskopiju, doktor mi reče prvi put prije 11 godina ako se ne varam, momak, šta ću ti ja, napatiti ćeš se :lol:

Noćne su čudo, posebno kada nemaš nikad slobodno, samo četiri dana u godini, naravno najniža plaća i nije plaćen noćni :thumbup:

Hvala vam svima na savjetima. Odlučio sam uvesti malo joge, malo promijeniti ishranu i želim izgubiti i na težini.

Dug je put prema zdravom životu, nije da imam izbora kada moraš jesti sve i svašta, ne možeš birati osim zobenih :lol:
Ljuto je dobro za želudac ali ga moraš znati dozirati ja sebi recimo uvedem čili papričice u obroke i to jedna uz ručak. Ne više od toga! A obavezno je zalijevam Kefirom koji ublažuje capsicin. Capsicin ubija loše bakterije, pomaže u spriječavanju nastanka čira na žeulcu ali sve u to normalnim/minimalnim količinama. Sve u čemu se pretjeruje napravi štetu.

Obavezno se vrati fizičkim aktivnostima. Opet nemoj pretjerivati. Ako ništa poneseš sa sobom patike i trenerku na posao i kad završiš sa noćnom možeš lagano jogirati do kuće (osim normalno ako ti posao nije u Hadžićima ti živiš u Vogošći :mrgreen: ) pomaže u jačanju trbušnog zida a i opšteg raspoloženja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1097 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

Bluemore wrote:
Vizionar 1985 wrote:
lmo wrote:Ima li te joge po jutjubu, neki dobar link i to, za početnike?
Ima neka aplikacija ako se nevaram.
ova preporuka za jogu :thumbup:
no toplo bih preporucila ko moze da i kakav kurs uzivo sa dobrih i pazljivim trenerom (skroz je drugacije nego sam na youtube, bar za pocetak :-D

Ima u Shambali na Skenderiji (Skenderija 15.) zadnji sprat,a isntruktori za prvu godinu su Emir,Amira,Hajra i Faruk,tak oda možete sami/a odabrati svoga senseija. :D
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#1098 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lmo »

e, podaleko mi skenderija i sensei emir. :cry: :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1099 Re: anksioznostttttttttttt

Post by SmokingMan »

Alighieri wrote:
Dug je put prema zdravom životu, nije da imam izbora kada moraš jesti sve i svašta, ne možeš birati osim zobenih :lol:
Najgora stvar je naglo izbaciti većinu toga iz prehrane,treba samo na najmanju moguću mjeru svesti ono što baš i nije toliko zdravo za organizam kao što su nrp.slatkiš,jednostavno reguliši ishranu.Gazirana pića treba obvavezno izbaciti iz upotrebe,kao i alkohol,cigare,od meshih oproizvoda obavezno je izbjegavat prerađevine od mesa kao što su paštete,haše,to ima skroz malu hranjivu vrijednost,a visok udio masti i soli.Možeš svakako pronaći i spisak prehrambenih proizvoda koji ne odgovaraju određenim krvnim grupama.Napraviš sebi plan fino,a bitno je ne pretjerivati u dijeti,fizičkim aktivnostima.Treba imati neku doslijednost u tome.

Nemoj zavborativi na mladi sviježi sir,on ti je jedna od najboljih namirnica za mršavljenje.

Kozije mlijeko...

Ne izbjegaji zdrave masnoće
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#1100 Re: anksioznostttttttttttt

Post by emmir1 »

SmokingMan wrote:
Alighieri wrote:
Dug je put prema zdravom životu, nije da imam izbora kada moraš jesti sve i svašta, ne možeš birati osim zobenih :lol:
Najgora stvar je naglo izbaciti većinu toga iz prehrane,treba samo na najmanju moguću mjeru svesti ono što baš i nije toliko zdravo za organizam kao što su nrp.slatkiš,jednostavno reguliši ishranu.Gazirana pića treba obvavezno izbaciti iz upotrebe,kao i alkohol,cigare,od meshih oproizvoda obavezno je izbjegavat prerađevine od mesa kao što su paštete,haše,to ima skroz malu hranjivu vrijednost,a visok udio masti i soli.Možeš svakako pronaći i spisak prehrambenih proizvoda koji ne odgovaraju određenim krvnim grupama.Napraviš sebi plan fino,a bitno je ne pretjerivati u dijeti,fizičkim aktivnostima.Treba imati neku doslijednost u tome.

Nemoj zavborativi na mladi sviježi sir,on ti je jedna od najboljih namirnica za mršavljenje.


Da.

Najgore je izbacit neke stvari iz prehrane poput mene.

Sada hodam godinu dana po doktorima i radim sve vrste pretraga i sve u savršenom redu, no ja imam titranja mišića, žarenje u rukama i nogama, mravinjanje po glavi.

Imao i 130 jedno vrijeme pa pao na 77 kg, sada 83 kg.

Izbacio meso iz prehrane, jeo samo ribu ponekad.

Mislim da sam tu zajeb napravio, 18 mjeseci nisam pojeo komad mesa.

Stoga savjet svima.

Sve umjereno !
Post Reply