Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#1 Anksioznost

Post by anksiozni momak »

Iskustva sa anksioznoscu,pomoc,savjetovanje,molim vas da me uputite da se rjesim vise ove patnje :-) :? u zadnje vrijeme se sve teze i teze borim sa njom,nestaje mi snage pobjego bih od samog sebe :run: lijep pozz i cjenite zdravlje!!HVALA!!!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: anksioznostttttttttttt

Post by chuchumbamayumbe »

Dr. Fišeković.
Seroxat.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

Imas lijecnicku dijagnozu?
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#4 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

hvala za fisekovica,a lijecnicku dijagnozu imam usmenu ali nemam pismenu :x doktor mi je propisao misar 0,25 i rekao da ga pijem po potrebi,koristim ga sedmicno jednom ili dvaput ono bas kad mi dodje da poludim!!I tako prodje vec godina dana kako se mucim :sad:
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Strpljiva »

Baviš li se kakvom fizičkom aktivnošću?
Zvoncica123
Posts: 81
Joined: 05/11/2011 17:09

#6 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Zvoncica123 »

Ja sam na seroxatu i xanaxu :) mislim trebala bih biti ali meni cim bude bolje prestanem sa tabletama tako da sad ne pijem nista glupaca.
Inace sam kod Dr.Ljubovica. Ok mi je ciko.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#7 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

imaju li ov Dr. privatne ordinacije
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#8 Re: anksioznostttttttttttt

Post by hadzinicasa »

kako vam se to manifestuje?
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#9 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

slabo sam fizicki aktivan jer imam osjecaj vrtoglavice i slabosti a sto se tice tih lijekova stvarno neznam koliko je dobro da ih covjek pije jer dan posle popijene tablete se osjecam fuj jbg poceo sam neki dan da pijem caj od kantarijona i imam osjecaj da sam malo bolji u odnosu na protekli period!!Manifestacije su tipicne za anksioznost od vrtoglavica,opste slabosti,straha,napada vrucine i mucnine,znojenja dlanova,ubrzanog lupanja srca,plitkog disanja, i loseg raspolozenja to su ukratko neki simptomi a ima ih jos kamara!!
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#10 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

hadzinicasa wrote:kako vam se to manifestuje?
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... ecaji.html
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#11 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

anksiozni momak wrote:slabo sam fizicki aktivan jer imam osjecaj vrtoglavice i slabosti a sto se tice tih lijekova stvarno neznam koliko je dobro da ih covjek pije jer dan posle popijene tablete se osjecam fuj jbg poceo sam neki dan da pijem caj od kantarijona i imam osjecaj da sam malo bolji u odnosu na protekli period!!Manifestacije su tipicne za anksioznost od vrtoglavica,opste slabosti,straha,napada vrucine i mucnine,znojenja dlanova,ubrzanog lupanja srca,plitkog disanja, i loseg raspolozenja to su ukratko neki simptomi a ima ih jos kamara!!
prvo ni lijekove za gripu nije zdravo piti prema tome ostavi se te suplje price ako zelis da ti bude dobro. svaku terapiju koju ti doktor odredi trebas piti kontinuirano bar 7 dana nakon toga vidi da li imas neke jace nezeljene nuspojave. obicno svako ko pocne piti bilo kakve tablete koje uticu na CNS ima neke manje ili teze nuspojave sto je sasvim normalno jer se u vecini slucajeva organizam prvi put susrece sa njima i treba mu vremena da se navikne na iste. u drugim pak slucajevima moguce je da ti je doza koja je pripisana neodgovarajuca jer je svaki covjek razlicit i na svakoga (u vecoj ili manjoj mjeri) drugacije uticu lijekovi (godine, tjelesna tezina, geni itd...) . moguce je da ti terapiju "iz prve" pogodi iz sirokog dijapazona lijekova koji su danas na trzistu ali iz iskustva ti mogu reci da se to rijetko desava ..obicno treba par kontrola a samim tim i tvoje pozrtvovanosti i ustrajnosti dok se ne dodze do pravog lijeka i pravee doze..znaci strpljivo samo. anskiznost sama po sebi je u danasnje vrijeme vrlo vrlo zastupljena i nije neki bauk. vrlo se uspjesno lijeci ili drzi pod kontrolom . postoji ogroman broj lijekova na trzistu bas za nju (apaurin, lexilium, rivotril, lorazepam, xanax, itd itd..) . problem je sto svi ti lijekovi pogotovo ako se uzimaju prvi put u zivotu stvaraju vrlo brzo naviku i neku vrstu ovisnosti a doza se vremenom povecava....ali to je vec drugi par cipela i stvar doktora kojeg nadzes. nadam se da sam malo pomogao. poz
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#12 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

Zna li ko, koliko košta pregled kod dr Fšeković.
Znam da je kod dr Loge, 80KM, što je preskupo......
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#13 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

serum wrote:Zna li ko, koliko košta pregled kod dr Fšeković.
Znam da je kod dr Loge, 80KM, što je preskupo......
bila je vec neka slicna tema gdje su se "bacale" razne cifre i doktori. logo je odlican doktor samo sto covjek nije imao u svojoj karijeri puno "rada na terenu" tj dodira sa pacijentima ali je bio odlican profesor i poznaje materiju. imas na kcusu isto dobrih doktorica besplatno kao i na jagomiru takodzer. isto tako imas spodoba kojima ne bih dao da lijece gripu placao ili ne kod istih...
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#14 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

Ma imam potpuno iste simptome kao i kolega što je psotavio post.
Dugo vremena sam kod dr na Koševu, ali znaš kako je to, kad nedaš para, onda gleda samo da te otpili...

Evo pokušavam naći za dr Fišeković, ali nema nigdje cijena.Ako je neko iašo kod iste nek kaže kolika je cijena?
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#15 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

serum wrote:Ma imam potpuno iste simptome kao i kolega što je psotavio post.
Dugo vremena sam kod dr na Koševu, ali znaš kako je to, kad nedaš para, onda gleda samo da te otpili...

Evo pokušavam naći za dr Fišeković, ali nema nigdje cijena.Ako je neko iašo kod iste nek kaže kolika je cijena?

gledaj....sto se tice same anksioznosti i izbora ljekara : ako zelis da lijecis anskioznost nema apsolutne potrebe da trazis doktore kojima moras davati neke cifre isl. dovoljno ti je da odes do vrazove i njihove doktorice naprimjer. kada odes u 90% slucajeva odmah ces dobiti neki sedativ ili uz njega blagi antidepresiv (to jako vole u zadnje vrijeme pripisivati kao da su pez bombone...al to je za drugu temu) ..nakon toga ces popricati 40-45 min i dobices naravno upute kako da uzimas terapiju i da dodzes na kontrolu tad i tad. (obicno za 7 dana). nakon prve kontrole ako se stanje popravi i ne budes imao nekih tezih nuspojava nastavices da pijes terapiju koja ce vjerovatno biti malo povecana jer ti se mozak vec navikao na postojecu. onda ces da cekas malo duze do sljedece kontrole. i to je to . ako se stanje ne izlijeci u potpunosti ili ako ne budee potrebe uzimati lijekove redovno nego samo povremeno (u npr. slucajevima kad zatrokiras ala napadi panike i to)" onda ide dubllje kopanje po psihi. i tu je zackoljica. anksioznost sama po sebi moze biti samo paravan za neke druge i mnogo mnogo ozbiljnije psihicke poremecaje koji na vidjelo (dijagnoze) tek poslije nakon vise tretmana kod doktora. e onda treba traziti "best of" doktore i ne zaliti pare...
eto to ti je odprilike to :-) :-D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#16 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

a psihoterapija?
ili samo hemija
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#17 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
plavi leptir
Posts: 8
Joined: 05/02/2012 16:44

#18 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plavi leptir »

kao osoba koja prozivljava to isto, moj ti je savjet da probas bez lijekova i potrazit pomoc psihologa :roll:
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#19 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

plavi leptir wrote:kao osoba koja prozivljava to isto, moj ti je savjet da probas bez lijekova i potrazit pomoc psihologa :roll:
da, ako je u pitanju prolazni anksiozni poremecaj gdje i "nanine trave" daju rezultata. ako ne "hemija" je onda pod moranje
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#20 Re: anksioznostttttttttttt

Post by GaRGa »

Last edited by GaRGa on 27/02/2012 16:52, edited 1 time in total.
plavi leptir
Posts: 8
Joined: 05/02/2012 16:44

#21 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plavi leptir »

pa kazem ti iz svog iskustva jer se vec dosta dugo borim s tim, tako da nije prolazno, mada ide na bolje ali uzasno sporo.. bitna je naravno i snaga volje..
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

markioni wrote:
plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
znam da je psihoterapija ucinkovita i da se preporucuje, zato i pitam ..
koliko sam ja upoznata, tezi oblici se tesko lijece bez psihoterapije
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#23 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

plavi leptir wrote:pa kazem ti iz svog iskustva jer se vec dosta dugo borim s tim, tako da nije prolazno, mada ide na bolje ali uzasno sporo.. bitna je naravno i snaga volje..
ocito imas (cesto neutemeljenu) averziju prema lijekovima kao i vecina populacije sto je tvoje pravo. ako volis da ti se stanje popravlja vrlo vrlo sporo i bez cvrstih nagovjestaja da ce se ikada u potpunosti staviti pod kontorlu onda .. :roll: ali ok sto kazu svako zna sta mu je najbolje ,..heh
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#24 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

plain vanilla wrote:
markioni wrote:
plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
znam da je psihoterapija ucinkovita i da se preporucuje, zato i pitam ..
koliko sam ja upoznata, tezi oblici se tesko lijece bez psihoterapije
ama kad odes i kod cuvenog loge 45 minuta i pricas mu od kulina bana do nasih dana zavaljen u stolicu ispred njega i to je vrsta psihoterapije da se razumijemo...
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#25 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

da odlican miorelaksant :) fol je sto su mnoga istrrazivanja pokazala da podstice "aktivaciju" sizofrenih poremecaja kod ljudi koji imaju predispoziciju da dobiju neku od F20 dijagnoza...
Post Reply