Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#1676 Re: Anksioznost

Post by Brus Lee »

mk075 wrote: 14/02/2023 07:51 Pozdrav
Student sam medicine i kako ucim o svim tim bolestima nekako kad osjetim neki simptom npr titranje misica odma mislim strasne dijagnoze itd
Desavalo mi se cak da tako odlutam i analiziram neke bezazlene simptome da dozivim neki vidim napada panike gdje mi se pocne tijelo preznojavati, panika me ufati.
Borim se s tim koliko mogu
Prosle godine primjetim na mladezu kojeg imam od djetinjstva tj oko njega promjene , prepadnem se odem dermatologu koji ksze sve uredu skini ako zelis preventivno.
Ipak to nije meni dovoljno i na odem drugom dermatologu koji mi uradi dermatoskopiju i kaze isto i on i dermatoskopija pokazu isto...
Idem ovih dana naruciti se za odstranjivanje preventivno ali u meni je toliko straha od melanoma, sve moguce komplikacije,lijecenje, prognoze su mi u mislima, sta mislite da li pretjerujem, i kako se rijesiti ovakvog problema?
Nadam se da nece biti uvredljivih komentara.
Odstrani i zavrsi sa sekiracijom. Pogotovo ako je ben na mjestu gdje se trlja koza, ledja npr. Nesto cega nema ne moze postati maligno. Koristi SPF 50+ kreme kada se izlazes suncu. Suncanje inace treba izbjegavati. Operacija se izvodi ambulantno i radi se na plasticnoj hirurgiji. Inace, maligni melanom se moze lijeciti. Najnovija terapija su lijekovi koji ciljaju celije melanoma, tzv target cell terapija, koristi se godinu dana, 2x dnevno s tim da unutar 15 minuta moras popiti lijek. Npr ako ti pada u 08.00 moras popiti do 08.15.
baxus
Posts: 1209
Joined: 29/10/2005 16:31

#1677 Re: Anksioznost

Post by baxus »

Ko dijagnosticira anksioznost i depresiju?
Pretpostavljam psihijatar.
Ili može i psiholog?

Potrebna mi je pomoć u otkrivanju uzroka eventualnog anks.-depr. poremećaja kao i u detektovanju nekih karakteristika ličnosti.

Kome bi u tom slučaju bilo najbolje da se obratim?

Kontam da je to pravi put da bi se odredila prava terapija (lijekovima ili psihoterapija, nebitno).

Eto to je par nekih pitanja, pa ako ima ko relevantan da mi odgovorio, bio bih zahvalan.
Nikola Testa
Posts: 777
Joined: 04/09/2013 20:45

#1678 Re: Anksioznost

Post by Nikola Testa »

Preporučio bih knjigu od Irvina Jaloma, Gledanje u sunce, meni je pomogla, vrijedi pročitati, mislim da se moze naći Online.
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1679 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

baxus wrote: 05/03/2023 14:54 Ko dijagnosticira anksioznost i depresiju?
Pretpostavljam psihijatar.
Ili može i psiholog?

Potrebna mi je pomoć u otkrivanju uzroka eventualnog anks.-depr. poremećaja kao i u detektovanju nekih karakteristika ličnosti.

Kome bi u tom slučaju bilo najbolje da se obratim?

Kontam da je to pravi put da bi se odredila prava terapija (lijekovima ili psihoterapija, nebitno).

Eto to je par nekih pitanja, pa ako ima ko relevantan da mi odgovorio, bio bih zahvalan.
Dijagnoza i terapija - psihijatar.
Razgovor (psihoterapija) - psiholog.
Uzrok ne znam da ćeš baš naći, osim ako ne prolaziš kroz neke konkretne stvari koje su razlog problema. A kroz psihoterapiju definitivno možeš spoznati sebe bolje. Tako da je najbolje otići i psihijatru i psihologu.
baxus
Posts: 1209
Joined: 29/10/2005 16:31

#1680 Re: Anksioznost

Post by baxus »

no_sikiriki wrote: 05/03/2023 15:03
baxus wrote: 05/03/2023 14:54 Ko dijagnosticira anksioznost i depresiju?
Pretpostavljam psihijatar.
Ili može i psiholog?

Potrebna mi je pomoć u otkrivanju uzroka eventualnog anks.-depr. poremećaja kao i u detektovanju nekih karakteristika ličnosti.

Kome bi u tom slučaju bilo najbolje da se obratim?

Kontam da je to pravi put da bi se odredila prava terapija (lijekovima ili psihoterapija, nebitno).

Eto to je par nekih pitanja, pa ako ima ko relevantan da mi odgovorio, bio bih zahvalan.
Dijagnoza i terapija - psihijatar.
Razgovor (psihoterapija) - psiholog.
Uzrok ne znam da ćeš baš naći, osim ako ne prolaziš kroz neke konkretne stvari koje su razlog problema. A kroz psihoterapiju definitivno možeš spoznati sebe bolje. Tako da je najbolje otići i psihijatru i psihologu.
Koliko znam nisu ni sve metode psihoterapije iste i s istim efektom. pretpostavljam da mi ne treba gestalt psihoterapija.
Volio bih ciljano odmah otići na pravo mjesto. Da ne lutam sam od jednog do drugog psihologa/tarspeuta.
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1681 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

baxus wrote: 05/03/2023 15:07 Koliko znam nisu ni sve metode psihoterapije iste i s istim efektom. pretpostavljam da mi ne treba gestalt psihoterapija.
Volio bih ciljano odmah otići na pravo mjesto. Da ne lutam sam od jednog do drugog psihologa/tarspeuta.
Što se toga tiče, ne znam puno. Imam iskustvo samo sa CBT, lično mi jeste pomoglo da shvatim neke stvari o sebi, ali nisam uspjela prevazići anksioznost kroz to.
Nikola Testa
Posts: 777
Joined: 04/09/2013 20:45

#1682 Re: Anksioznost

Post by Nikola Testa »

baxus wrote: 05/03/2023 14:54 Ko dijagnosticira anksioznost i depresiju?
Pretpostavljam psihijatar.
Ili može i psiholog?

Potrebna mi je pomoć u otkrivanju uzroka eventualnog anks.-depr. poremećaja kao i u detektovanju nekih karakteristika ličnosti.

Kome bi u tom slučaju bilo najbolje da se obratim?

Kontam da je to pravi put da bi se odredila prava terapija (lijekovima ili psihoterapija, nebitno).

Eto to je par nekih pitanja, pa ako ima ko relevantan da mi odgovorio, bio bih zahvalan.
Prvi korak psiholog, drugi psihijatar, ako imas napade panike i ne mozes spavat preporučio bi ti da odeš kod psihijatra, a ako si povremeno uznemiren, nezadovoljan i slično ali imas normalan san i mozes obavljat svakodnevne poslove, onda psiholog.
baxus
Posts: 1209
Joined: 29/10/2005 16:31

#1683 Re: Anksioznost

Post by baxus »

:thumbup:
Nikola Testa wrote: 05/03/2023 15:12
baxus wrote: 05/03/2023 14:54 Ko dijagnosticira anksioznost i depresiju?
Pretpostavljam psihijatar.
Ili može i psiholog?

Potrebna mi je pomoć u otkrivanju uzroka eventualnog anks.-depr. poremećaja kao i u detektovanju nekih karakteristika ličnosti.

Kome bi u tom slučaju bilo najbolje da se obratim?

Kontam da je to pravi put da bi se odredila prava terapija (lijekovima ili psihoterapija, nebitno).

Eto to je par nekih pitanja, pa ako ima ko relevantan da mi odgovorio, bio bih zahvalan.
Prvi korak psiholog, drugi psihijatar, ako imas napade panike i ne mozes spavat preporučio bi ti da odeš kod psihijatra, a ako si povremeno uznemiren, nezadovoljan i slično ali imas normalan san i mozes obavljat svakodnevne poslove, onda psiholog.
Psiholog it is :thumbup:

Mislim išao sam ja prije psihijatru, uzimao neku terapiju.
Nije bilo ništa strašno.
Uz konaultscije s njim prestao. Nije bilo nikada napada panike.

Ok, razvio jesam anksioznost. Ali držim to pod kontrolom, nekad manje uspješno nekada vise.

Sad me vise zanima malo dublje da udjem u strukturu i pokušam otkriti neke uzroke za reakcije i nezadovoljstva koja imam.
Benjo34
Posts: 1993
Joined: 21/01/2018 00:49

#1684 Re: Anksioznost

Post by Benjo34 »

Nakon duze vremena, napad panike sinoc.

Reakcija na stresan dan plus, losa ishrana. Otkrio sam da reagujem sa crijevima. Ako pojedem nesto tesko ili taj dan ne jedem redovno. Ali nekako sam prebacio, bez da sam popio misar, samo mentu I jednu kiflu pojeo.

Supruga kaze da je mogla cuti kako mi safe kuca dok je sjedila pored mene. Jel to nesto najstrasniie sto ste culi, ili neko ima jos strasniju pricu? :D
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1685 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

Image
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#1686 Re: Anksioznost

Post by shape of despair »

Ako pripadate Vrazovoj ne nadajte se psihijatru do jula-augusta jer su svi termini popunjeni :shock: :shock: :shock:
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#1687 Re: Anksioznost

Post by Isaiah4110 »

Anksioznost, depresija, praznina, nervoza, nemir, panika, nezadovoljstvo, strah, sta god, 1 lijek - Bog! Ne moze biti jednostavnije, Bog je lijek i doktor! Iako ce mnogi ismijavati ovu tvrdnju ili smatrati fantazijom!

Ako ne vjerujete u Boga ili da vam moze pomoci, onda trcanje, muzika, mastanje i definitivno bolja ishrana, culi ste za gut-brain connection, ako u utrobi stanje nije dobro, nece ni raspolozenje biti dobro iako nam naravno godi u trenutku kad pojedemo nesto "lose" ali ako se pretjera i opcenito ako ishrana nije sredjena prije ili kasnije doci ce do fizickog i mentalnog poremecaja...hormoni koji upravljaju nasim organizmom nisu na idealnim nivoima i mora biti nekih smetnji...iance problem je sto i vjernici koji vise po vjerskim objektima zapravo nemaju vjere...ne vjeruju u Bozju moc i pomoc...molitve ponavjalju kao roboti, boje se svake sitnice i sumnjaju a imaju Stvoritelja svijeta i svega na raspolaganju..

Sve je privremeno i prolazno, to je najbitnije shvatiti...cak i te lose situacije i stvari imaju svoju svrhu, da vas promijeni, ojaca, proljepsa...a nekoga i priblizi Bogu...

Zaboravih post spomenuti koji ce itekako super djelovati, bar 18h ako ne vise...uz vodu naravno, nije vjerski post kao tokom Ramazana...i naravno to su znakovi da je vrijeme da se nesto promijeni u zivotu, lokacija, posao, pogled na zivot a najvaznije je ako ne racunate na Boga, da se pocne raditi ono sto vam ispunjava dusu, ono zbog cega se osjecati najvise zivim, bio to hobi ili posao za koji ste placeni...morate nesto uraditi za svoju dusu...morate slijediti strast, to sto vam rasplamsava vatru u srcu...a definitivno se treba rijesiti ljudi i situacija koje kvare dan i unose nemir...treba se rijesiti briga i analiziranja i vracanja u bolnu proslost, nista se ne mijenja...misli su bas mocne i treba se fokusirati na pozitivne koliko god je moguce...

Zahvalnost iako na kraju spominjem je jako bitna...zahvalnost sto niste slijepi, zavezani za krevet i kolica...sto niste beskucnici itd...treba zahvaliti sto niste rodjeni bez uda ili udova...treba zahvaliti sto nije trenutno nesto gore...zahvalnost mijenja sve, pa i stanje uma s vremenom...a te mentalne smetnje su privremene, namjerno ne kazem bolest, jer nije bolest, privremeni mali poremecaji i smetnje...svjestan sam da sebi neko i zivot oduzme radi toga, psiha je cudo i u pozitivnom i u negativnom smislu, ali to je stvarno prolazno i rekao bih da su rak, paraplegija, otkazivanje organa npr bubrega mnogo veci problem...
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1688 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

Je li kome u BiH prepisivan pregabalin za anksioznost? Ako da, kakav je?
toska
Posts: 2978
Joined: 26/09/2016 14:08

#1689 Re: Anksioznost

Post by toska »

no_sikiriki wrote: 04/06/2023 22:39 Je li kome u BiH prepisivan pregabalin za anksioznost? Ako da, kakav je?
meni nedavno ali za jake akutne bolove u leđima i to od strane neurologa, 2 x 75mg.

iskustvo je šareno s tim da sam ih prestao piti nakon 2 pokušaja zbog nuspojava i to u vidu nesanice i gore, nemira u tijelu, u upustvu piše da može doći do nemirnih nogu ali ovo je bilo drugačije, ljuljanje u krevetu :-), nisam prije vjerovao da ni hrpa lexilijuma može da ne djeluje.

kažem šareno jer u početku je opuštalo i uspavljivalo.

interesantno da je na netu dosta hvaljen od korisnika za te uobičajene psihičke boljke: drugs.com
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1690 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

toska wrote: 04/06/2023 23:52
no_sikiriki wrote: 04/06/2023 22:39 Je li kome u BiH prepisivan pregabalin za anksioznost? Ako da, kakav je?
meni nedavno ali za jake akutne bolove u leđima i to od strane neurologa, 2 x 75mg.

iskustvo je šareno s tim da sam ih prestao piti nakon 2 pokušaja zbog nuspojava i to u vidu nesanice i gore, nemira u tijelu, u upustvu piše da može doći do nemirnih nogu ali ovo je bilo drugačije, ljuljanje u krevetu :-)

kažem šareno jer u početku je opuštalo i uspavljivalo.

interesantno da je na netu dosta hvaljen od korisnika za te uobičajene psihičke boljke: drugs.com
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nesto guglala da vidim ima li ista osim uobicajenih antidepresiva i benzodiazepina, pa naletih na to, mada vidim da su kao i kod tebe online iskustva podijeljena.
Ali cini mi se da je vise negativnih, nego pozitivnih komentara. Jedni pisu da je jednako addictive kao benzodiazepini, neki da nije, ko ce ga znati.
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#1691 Re: Anksioznost

Post by shape of despair »

no_sikiriki wrote: 05/06/2023 00:00
toska wrote: 04/06/2023 23:52
meni nedavno ali za jake akutne bolove u leđima i to od strane neurologa, 2 x 75mg.

iskustvo je šareno s tim da sam ih prestao piti nakon 2 pokušaja zbog nuspojava i to u vidu nesanice i gore, nemira u tijelu, u upustvu piše da može doći do nemirnih nogu ali ovo je bilo drugačije, ljuljanje u krevetu :-)

kažem šareno jer u početku je opuštalo i uspavljivalo.

interesantno da je na netu dosta hvaljen od korisnika za te uobičajene psihičke boljke: drugs.com
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nesto guglala da vidim ima li ista osim uobicajenih antidepresiva i benzodiazepina, pa naletih na to, mada vidim da su kao i kod tebe online iskustva podijeljena.
Ali cini mi se da je vise negativnih, nego pozitivnih komentara. Jedni pisu da je jednako addictive kao benzodiazepini, neki da nije, ko ce ga znati.
Epiron, mislim neznam majkemi. Toliko je to jako da konja obara. Rodica mi je pila radi nekih bolova u ruci, kaže jedva stajala na nogama koliko joj se mantalo/spavalo. Iz ličnog iskustva jednom probao 1×75mg i bio ko na drogama, a na drogama ti je i loše i dobro. Dobar sam bio jer sam se osjećao kao poslije 10 dana na npr. moru, odmoran, opušten, pozitivan pogled na život. i fakat sam ostao paff. Sa druge strane sam odspavao 12 sati u komadu i malo mi je bilo.
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1692 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

shape of despair wrote: 05/06/2023 10:58 Epiron, mislim neznam majkemi. Toliko je to jako da konja obara. Rodica mi je pila radi nekih bolova u ruci, kaže jedva stajala na nogama koliko joj se mantalo/spavalo. Iz ličnog iskustva jednom probao 1×75mg i bio ko na drogama, a na drogama ti je i loše i dobro. Dobar sam bio jer sam se osjećao kao poslije 10 dana na npr. moru, odmoran, opušten, pozitivan pogled na život. i fakat sam ostao paff. Sa druge strane sam odspavao 12 sati u komadu i malo mi je bilo.
Hmm, hvala ti, mislim da ću prekočiti, nakon vaših upisa. :lol:

Mada generalno je nevjerovatno koliko različito jedan te isti lijek djeluje na ljude, zapravo je i besmisleno tražiti iskustva, jer su uvijek različita. Imam prijateljicu koja je probala razne AD i benzodiazepine i bukvalno šta god njoj nema efekta, mene obara, i obrnuto, tako da, hajd' ga znaj...
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1693 Re: Anksioznost

Post by alica.k »

Trenutno prolazim kroz bas tezak period. Elem, zbog narusenog spavanja sam pocela piti Mg glicinat pred spavanje i nalazim da mi se anksioznost dosta smanjila otkako ga pijem (a i spavam ko beba, samo je budjenje brutalno)...

Nisam doktor, ne prepisujem, samo dijelim anegdotalno iskustvo. Moja anksioznost je vjerovatno za neke terapije, al sad zasad i na ovo pristajem :lol:
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1694 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

alica.k wrote: 11/06/2023 23:38 Trenutno prolazim kroz bas tezak period. Elem, zbog narusenog spavanja sam pocela piti Mg glicinat pred spavanje i nalazim da mi se anksioznost dosta smanjila otkako ga pijem (a i spavam ko beba, samo je budjenje brutalno)...

Nisam doktor, ne prepisujem, samo dijelim anegdotalno iskustvo. Moja anksioznost je vjerovatno za neke terapije, al sad zasad i na ovo pristajem :lol:
Koji uzimaš, koliko?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1695 Re: Anksioznost

Post by alica.k »

no_sikiriki wrote: 24/06/2023 19:49
alica.k wrote: 11/06/2023 23:38 Trenutno prolazim kroz bas tezak period. Elem, zbog narusenog spavanja sam pocela piti Mg glicinat pred spavanje i nalazim da mi se anksioznost dosta smanjila otkako ga pijem (a i spavam ko beba, samo je budjenje brutalno)...

Nisam doktor, ne prepisujem, samo dijelim anegdotalno iskustvo. Moja anksioznost je vjerovatno za neke terapije, al sad zasad i na ovo pristajem :lol:
Koji uzimaš, koliko?
Evo ovo, ja samo jednu pred spavanje
https://www.iherb.com/pr/solaray-high-a ... aps/112971
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1696 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

alica.k wrote: 24/06/2023 21:19 Evo ovo, ja samo jednu pred spavanje
https://www.iherb.com/pr/solaray-high-a ... aps/112971
Hjoooj, otkad nisam s iherba naručivala...davnih dana jednom-dvaput, ne bi me iznenadilo da je bio baš magnezij neki, ali u druge svrhe.
Hvala ti. Nadam se da i ti i dalje pomaže.

Edit: Evo naručila sam, pa šta bude. :mrgreen:
Last edited by no_sikiriki on 24/06/2023 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1697 Re: Anksioznost

Post by Snake Eyes »

alica.k wrote: 11/06/2023 23:38 Trenutno prolazim kroz bas tezak period. Elem, zbog narusenog spavanja sam pocela piti Mg glicinat pred spavanje i nalazim da mi se anksioznost dosta smanjila otkako ga pijem (a i spavam ko beba, samo je budjenje brutalno)...

Nisam doktor, ne prepisujem, samo dijelim anegdotalno iskustvo. Moja anksioznost je vjerovatno za neke terapije, al sad zasad i na ovo pristajem :lol:
Šta je sa budjenjem?
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1698 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

Image
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2552
Joined: 28/02/2010 19:25

#1699 Re: Anksioznost

Post by Plavo-bijeli »

no_sikiriki wrote: 24/06/2023 19:49
alica.k wrote: 11/06/2023 23:38 Trenutno prolazim kroz bas tezak period. Elem, zbog narusenog spavanja sam pocela piti Mg glicinat pred spavanje i nalazim da mi se anksioznost dosta smanjila otkako ga pijem (a i spavam ko beba, samo je budjenje brutalno)...

Nisam doktor, ne prepisujem, samo dijelim anegdotalno iskustvo. Moja anksioznost je vjerovatno za neke terapije, al sad zasad i na ovo pristajem :lol:
Koji uzimaš, koliko?
Trebaju svi piti magnezij, doslovno svi. Problem je sto većina raje uzme najjeftiniji, odnosno oxide, kojeg tijelo vrlo malo upije.

Glicinat je top, pogotovo za spavanja. Jos bih preporučio 300mcg melatonina - life extension brand-, to je najmanja doza.
Možete još i 3g glicina uzimati I on je top. Uzme se u prahu pola kg i onda traje koliko hoćeš.

Za anksioznost konkretno, za one koji imaju puno stresa, probati aswhagandhu, ali kvalitetan i provjeren brand, ne bilo koji.

Kome ne odgovara, nek proba ekstrakt 'lemon balm' u tečnom stanju, Vimergy brand.

Za svaki dan isto za sva mentalna stanja i za bolji mozak, Life Extension - Lithium 1g supplement.
no_sikiriki
Posts: 17231
Joined: 11/12/2012 13:21

#1700 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

Plavo-bijeli wrote: 29/06/2023 19:44 Trebaju svi piti magnezij, doslovno svi. Problem je sto većina raje uzme najjeftiniji, odnosno oxide, kojeg tijelo vrlo malo upije.

Glicinat je top, pogotovo za spavanja. Jos bih preporučio 300mcg melatonina - life extension brand-, to je najmanja doza.
Možete još i 3g glicina uzimati I on je top. Uzme se u prahu pola kg i onda traje koliko hoćeš.

Za anksioznost konkretno, za one koji imaju puno stresa, probati aswhagandhu, ali kvalitetan i provjeren brand, ne bilo koji.

Kome ne odgovara, nek proba ekstrakt 'lemon balm' u tečnom stanju, Vimergy brand.

Za svaki dan isto za sva mentalna stanja i za bolji mozak, Life Extension - Lithium 1g supplement.
Hvala na preporukama. :)
Post Reply