Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1801 Re: Anksioznost

Post by Snake Eyes »

tamaricaaa wrote: 27/01/2024 10:50
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 10:10
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:59
Pa sigurno nije taj odgovor, ali sta je u sustini, otkud onda problemi?! Tako da je odgovor zelim (ali da nista ne radimo, ne mijenjamo kod sebe, a ti se sam izbori sa svojim...), mi smo tu da pomognemo, zelimo ti da se izboris. Treba spoznati i prihvatiti realnost i onda sam u svoje bitke, niko ih drugi nece rijesiti vjeruj. A sretan je onaj ko ima makar nekoga uz sebe u tom procesu.
Ne govorim ja o tim problemima, vec o onim zbog kojih kolegica u toku dana nema vremena za sebe.

Za boldirano, pa....upravo!
Dobro, editovao si da se radi o ukucanima. A i tu je prica rjesavajte svoje probleme, to si boldirao. Ne ide to tako bas jednostavno ako su u pitanju obaveze oko najblizih, vezani smo jedni za druge, sto sam razumjela da je kod kolegice. Obaveze nisu jednako problemi. Mislim da se razumijemo, alo eto malo nejasno bi
Tvoja obaveza je uvijek neciji problem.
Oprati ili ispeglati kosulju je obaveza, prljava ili izguzvana kosulja je problem.
suspect_zero
Posts: 25848
Joined: 11/10/2008 21:45

#1802 Re: Anksioznost

Post by suspect_zero »

tamaricaaa wrote: 27/01/2024 10:50
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 10:10
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:59
Pa sigurno nije taj odgovor, ali sta je u sustini, otkud onda problemi?! Tako da je odgovor zelim (ali da nista ne radimo, ne mijenjamo kod sebe, a ti se sam izbori sa svojim...), mi smo tu da pomognemo, zelimo ti da se izboris. Treba spoznati i prihvatiti realnost i onda sam u svoje bitke, niko ih drugi nece rijesiti vjeruj. A sretan je onaj ko ima makar nekoga uz sebe u tom procesu.
Ne govorim ja o tim problemima, vec o onim zbog kojih kolegica u toku dana nema vremena za sebe.

Za boldirano, pa....upravo!
Dobro, editovao si da se radi o ukucanima. A i tu je prica rjesavajte svoje probleme, to si boldirao. Ne ide to tako bas jednostavno ako su u pitanju obaveze oko najblizih, vezani smo jedni za druge, sto sam razumjela da je kod kolegice. Obaveze nisu jednako problemi. Mislim da se razumijemo, alo eto malo nejasno bi

Upravo to, nije mi to problem u smislu belaj neki....tada bih vjerovatno rekla odjebite svi i vozdra.
Obaveze prema djetetu, mužu, kući, starcima, sestri, to je samo onaj uski krug....potrebna sam nekada i kao prijateljica, da budem podrška, saslušam, utješim, nasmijem....
Ima dana, ne uvijek, kada mene kao mene nigdje nema....onda to pokušavam nadoknaditi navečer i prosto mi žao zaspati.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1803 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 11:19
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 10:50
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 10:10

Ne govorim ja o tim problemima, vec o onim zbog kojih kolegica u toku dana nema vremena za sebe.

Za boldirano, pa....upravo!
Dobro, editovao si da se radi o ukucanima. A i tu je prica rjesavajte svoje probleme, to si boldirao. Ne ide to tako bas jednostavno ako su u pitanju obaveze oko najblizih, vezani smo jedni za druge, sto sam razumjela da je kod kolegice. Obaveze nisu jednako problemi. Mislim da se razumijemo, alo eto malo nejasno bi

Upravo to, nije mi to problem u smislu belaj neki....tada bih vjerovatno rekla odjebite svi i vozdra.
Obaveze prema djetetu, mužu, kući, starcima, sestri, to je samo onaj uski krug....potrebna sam nekada i kao prijateljica, da budem podrška, saslušam, utješim, nasmijem....
Ima dana, ne uvijek, kada mene kao mene nigdje nema....onda to pokušavam nadoknaditi navečer i prosto mi žao zaspati.
Sve je to normalno, ali covjek treba isto tako imati vremena za sebe, cak to na prvom mjestu kako ne bi "sagorio". Naravno i da odnosi trebaju biti obostrani da bi bili funkcionalni. Sretno i nadji vremena i samo za sebe i za punjenje baterija :)
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#1804 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

John Cleese wrote: 27/01/2024 01:15
sedma_7 wrote: 02/08/2023 23:41 Ja ako uzmem previse magnezija, pocnem imat neobicne senzacije oko srca. Utice li magnezij na kardiovaskularni sistem?
Utice, naravno i neophodan je za njegovu pravilnu funkciju.
Moguce je da tebi, na primjer, smanji tlak u izvjesnoj mjeri, jer se ponasa kao blokator kalcijevih jona, sto moze uzrokovati palpitacije (koje pretpostavljam da spominjes).

Nisam zapazio da je iko spomenuo da je magnezij fizioloski antagonist kalcija i stoga je jako bitan omjer kalcija i magnezija u serumu. Treba teziti optimalnom omjeru (prije svega pravilnom ishranom, koliko god je prakticno izvodljivo, pa onda i suplementacijom), jer sto je omjer dalje od optimalnog u bilo kom smjeru i kojekakvi rizici su veci.

Razlog za nespominjanje bitnosti tog omjera je vjerojatno ucestalost deficita magnezija, koja jeste evidentna.

Kad vec spominjem omjer - jako je bitan i omjer natrija i kalija i takodjer treba teziti optimalnom omjeru.

Jedini nacin da saznas kakvi su tacno ti omjeri u tvom organizmu bi bile laboratorijske analize za koje se @Bato raspitivao. (Osobno, nisam ih jos nikad dao uraditi.)
Hmm... inace imam nizak pritisak... 120/80 je samo kad se nazivciram, inace je oko 100 ... Sjecam se, u srednjoj skoli, mjerili pritisak na casu biologije, kod mene bio 80/40. Kaze profa, vi ste tehnicki mrtve, (ja i kolegica koja je imala isti) 🙈
User avatar
Hame_
Posts: 5550
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#1805 Re: Anksioznost

Post by Hame_ »

"Dvije stvari ne podnosim. Prva su ljudi koji su netolerantni prema drugim ljudima... a druga je metar dug čep za guzicu zabijen u moje dupe."

Anksio... adio i ko te jebe pizdo. Prepuštam ti se i predajem.

I šta ćeš sad? Spala si na to da mene maltretiraš?

Od toliko problema koje ljudi imaju ti mene našla u glavu jebavat? Što ne riješiš problem ljudi koji nemaju komunalije, hrane, grijanje, vode nemaju, oboljeli,... Ti si jedna obična moja noćna mora.

Kakvih problema ljudi imaju ti si pičkin dim.

sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#1806 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:21

Budi spremna pomiriti se i s tim da AD nije za tebe. Imala sam identičnu situaciju, probala skoro svaki, svaki mi pogoršavao anksioznost.
Pomirila se s tim da uzmem Xanax tu i tamo kad baš zagusti i to je to. Ne može ništa na silu.
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Ja vec dvije godine uzimam xanax 0,5 gotovo svakodnevno.

0,25 ujutro, 0.25 navecer.

Po preporuci lijecnika.

Tjesim se kao mala je doza...Valjda zna sta radi...
Last edited by sedma_7 on 29/01/2024 04:21, edited 1 time in total.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#1807 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:44
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Jesi ti probala antipsihotike ikada? U maloj dozi se i oni za anksioznost propisuju. S njima nema problema od ovisnosti, makar fizicke koliko sam ja shvatila. Ja sam probala Eglonyl, nikakvog efekta i Q-pin, on bas dobro uspava. Covjek se makar naspava i smiri zivce da se lakse izbori sa situacijom. Nisam uzimala na duze periode, u sustini samo kad imam teske situacije
Davno sam jos na psihoterapiju isla, osvijestila stvari. Ali zivot, stalno neki izazovi, a tesko se nosim sa stresom ocito
Koliko q pina uzimas?

Meni je dao olanzapin 2,5 mg navecer za spavanje i anksioznost/depru. Medjutim, udebljala sam se od njega pa mi je sad dao Q pin. Ne uspava me kao olanzapin, ili se jos nisam naviknula...
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1808 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

sedma_7 wrote: 29/01/2024 04:20
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:44
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31

Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Jesi ti probala antipsihotike ikada? U maloj dozi se i oni za anksioznost propisuju. S njima nema problema od ovisnosti, makar fizicke koliko sam ja shvatila. Ja sam probala Eglonyl, nikakvog efekta i Q-pin, on bas dobro uspava. Covjek se makar naspava i smiri zivce da se lakse izbori sa situacijom. Nisam uzimala na duze periode, u sustini samo kad imam teske situacije
Davno sam jos na psihoterapiju isla, osvijestila stvari. Ali zivot, stalno neki izazovi, a tesko se nosim sa stresom ocito
Koliko q pina uzimas?

Meni je dao olanzapin 2,5 mg navecer za spavanje i anksioznost/depru. Medjutim, udebljala sam se od njega pa mi je sad dao Q pin. Ne uspava me kao olanzapin, ili se jos nisam naviknula...
Ti lijekovi djeluju ili ne, nisu to AD da trebas cekati da prorade.
Meni je rekla jednu Q-pin pred spavanje, najmanja doza 25mg, ali meni i pola tablete djeluje skroz dobro.
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#1809 Re: Anksioznost

Post by crnivrag »

Ja za spavanje koristim klonazepam 0,50 mg (četvrtina tablete od 2 mg) i spavam u komadu po 8 sati.

Prije toga sam imao ubrzane misli i nisam mogao da zaspim, a ako i zaspim, onda sam se budio na svakih 10-15 minuta.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#1810 Re: Anksioznost

Post by shape of despair »

Za mene su antipsihotici ono baš otrov a pijem antidepresive i upoznat sam na tonom nus pojava istih. Ali kad pročitam nuspojave antipsihotika ne bude mi dobro i jednostavno ih ne pijem iako su mi u dva navrata bili propisani.
Jedini koji sam davno pio i bio mi je prvi i posljednji je Haldol.
Sve to krene dobro, djelovanje je brzo, stvarno pomaže ali onda krene doslovno sranje.
Sjedim na kauču, igram se sa djecom, držim igračku u ruci, sljedeći trenutak igračka je na podu. Tih par sekundi su za mene izbrisani, ne postoje, ono WTF se sad upravo desilo. Sjedim u dnevnoj sobi, odjednom sam u spavaćoj, nemam pojma kad sam došao i zašto.
Još jedna nuspojava je intenzivan osjećaj u nogama koji vas tjera da se krećete jer samo tako prestaje. To se opisati nemože riječima, morate ustati, šetati po sobi i sl. Možda da usporedim sa ubodom komarca, odnosno bilo kojim osjećajem svrbeža, hajde se ne počeši a svrab ne prestaje.
Ovo za Xanax i sl. Pio duže vrijeme, cca. 6 mjeseci, navukao se nisam ali da gube djelovanje i stalno treba veća doza je istina. Sa 0,25 prešao na 0,5 pa na 1mg i onda skontao da to ide u nedogled i prestao uzimati.
Ipak najsigurniji profil imaju antidepresivi na duge staze pa i doživotno. Izbalansiraj hemiju u mozgu,lakše ideš kroz život i to je to. Izlječenja 100% nema, to su neka poboljšanja od 60-70% u najboljem slučaju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1811 Re: Anksioznost

Post by apsidejzi »

sedma_7 wrote: 29/01/2024 04:16
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Ja vec dvije godine uzimam xanax 0,5 gotovo svakodnevno.

0,25 ujutro, 0.25 navecer.

Po preporuci lijecnika.

Tjesim se kao mala je doza...Valjda zna sta radi...
Ne bih da zvucim kriticki i negativno, ali kada bih ja dosao u poziciju da mi doktor propise neki lijek redovno, zapitao bih se sta je korijen tog problema. Za dvije godine bi nesto moralo isplivati na povrsinu. Vjerovatno je i isplivalo ali se iz nekog razloga bojis suociti s tim. Valjda ona stara: bolje poznata bol nego strah od nepoznatog.

Jedan savjet za tebe a i sve ostale koji imaju problema sa anks: uzmi papir i olovku (ili otvori neku verziju elektronskog dokumenta - word, notepad bilo sta) i svaki put kad popijes tu tabletu, zapisi zasto si to uradio/la. Kako si se osjecao, o cemu si razmisljao. Nakon 10 dana, imaces 10 datapoint-a i vec se moci napraviti neki trend. Anksioznost nije bolest nego simptom, a bolest je nesto drugo. Jedini lijek ti je da otkrijes sta uzrokuje taj simptom i onda skontas sta ti je radit po tom pitanju. Naravno, uvijek se mogu koristiti tablete al to ti je isto da odlucis zivjeti na Sibiru i da ocekujes da ti dodje ljeto a zalis se kako je hladno cijelo vrijeme. Tableta je kao da obuces ekstra sloj odjece. Privremeno ti bude toplije ali nije rijesilo bazni problem. No neko ne zeli da se preseli sa Sibira a ocekuje od psihologa i psihijatra da pomjere Sunce kako bi njemu/njoj ugrijalo.

Stvarni lijek za anksioznost je da skontas sta je stvarni problem i onda vidis sta su drugi ljudi uradili po tom pitanju. Imas bezbroj zivotnih iskustava koje mozes naci u pisanoj, audio ili video formi koji su vec prosli to kroz sta ti trebas proci. Obicno se to radi o nezadovoljstvu u vezi, strahu od partnera, strahu od samoce, neimanja djece, ekonomskih strahovima i sl. Neko je imao neke neugodno iskustvo pa sada ima PTSP i sl. Helem, sve u svemu sta god da te muci, vec je neko imao i vec je to sigurno stavio na YouTube, opisao u nekoj knjizi i sl. Mozes naci primjere kada je taj metod uspio ili nije uspio, vidjeti rizike i onda donijeti odluku. Alternativno, mozes jos 5 godina zivjeti u tom strahu, piti po 0.25 ujutru i navecer i opet nakon 5 godina morati donijeti tu strasnu odluku. Sarkasticna strana svake anksioznosti jeste da ce se svaki stvar OSTVARITI. Dzaba se bojis i bjezis. On ce te stici. Tablete su tu samo da produze patnju, ali strah zbog koje osjecas anksioznost ce SIGURNO da se ostvari.
snijeg_led
Posts: 6751
Joined: 08/12/2019 21:35

#1812 Re: Anksioznost

Post by snijeg_led »

tamaricaaa wrote: 27/01/2024 22:47
suspect_zero wrote: 27/01/2024 11:19
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 10:50
Dobro, editovao si da se radi o ukucanima. A i tu je prica rjesavajte svoje probleme, to si boldirao. Ne ide to tako bas jednostavno ako su u pitanju obaveze oko najblizih, vezani smo jedni za druge, sto sam razumjela da je kod kolegice. Obaveze nisu jednako problemi. Mislim da se razumijemo, alo eto malo nejasno bi

Upravo to, nije mi to problem u smislu belaj neki....tada bih vjerovatno rekla odjebite svi i vozdra.
Obaveze prema djetetu, mužu, kući, starcima, sestri, to je samo onaj uski krug....potrebna sam nekada i kao prijateljica, da budem podrška, saslušam, utješim, nasmijem....
Ima dana, ne uvijek, kada mene kao mene nigdje nema....onda to pokušavam nadoknaditi navečer i prosto mi žao zaspati.
Sve je to normalno, ali covjek treba isto tako imati vremena za sebe, cak to na prvom mjestu kako ne bi "sagorio". Naravno i da odnosi trebaju biti obostrani da bi bili funkcionalni.
:thumbup:
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1813 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

apsidejzi wrote: 29/01/2024 11:19
sedma_7 wrote: 29/01/2024 04:16
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31

Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Ja vec dvije godine uzimam xanax 0,5 gotovo svakodnevno.

0,25 ujutro, 0.25 navecer.

Po preporuci lijecnika.

Tjesim se kao mala je doza...Valjda zna sta radi...
Ne bih da zvucim kriticki i negativno, ali kada bih ja dosao u poziciju da mi doktor propise neki lijek redovno, zapitao bih se sta je korijen tog problema. Za dvije godine bi nesto moralo isplivati na povrsinu. Vjerovatno je i isplivalo ali se iz nekog razloga bojis suociti s tim. Valjda ona stara: bolje poznata bol nego strah od nepoznatog.

Jedan savjet za tebe a i sve ostale koji imaju problema sa anks: uzmi papir i olovku (ili otvori neku verziju elektronskog dokumenta - word, notepad bilo sta) i svaki put kad popijes tu tabletu, zapisi zasto si to uradio/la. Kako si se osjecao, o cemu si razmisljao. Nakon 10 dana, imaces 10 datapoint-a i vec se moci napraviti neki trend. Anksioznost nije bolest nego simptom, a bolest je nesto drugo. Jedini lijek ti je da otkrijes sta uzrokuje taj simptom i onda skontas sta ti je radit po tom pitanju. Naravno, uvijek se mogu koristiti tablete al to ti je isto da odlucis zivjeti na Sibiru i da ocekujes da ti dodje ljeto a zalis se kako je hladno cijelo vrijeme. Tableta je kao da obuces ekstra sloj odjece. Privremeno ti bude toplije ali nije rijesilo bazni problem. No neko ne zeli da se preseli sa Sibira a ocekuje od psihologa i psihijatra da pomjere Sunce kako bi njemu/njoj ugrijalo.

Stvarni lijek za anksioznost je da skontas sta je stvarni problem i onda vidis sta su drugi ljudi uradili po tom pitanju. Imas bezbroj zivotnih iskustava koje mozes naci u pisanoj, audio ili video formi koji su vec prosli to kroz sta ti trebas proci. Obicno se to radi o nezadovoljstvu u vezi, strahu od partnera, strahu od samoce, neimanja djece, ekonomskih strahovima i sl. Neko je imao neke neugodno iskustvo pa sada ima PTSP i sl. Helem, sve u svemu sta god da te muci, vec je neko imao i vec je to sigurno stavio na YouTube, opisao u nekoj knjizi i sl. Mozes naci primjere kada je taj metod uspio ili nije uspio, vidjeti rizike i onda donijeti odluku. Alternativno, mozes jos 5 godina zivjeti u tom strahu, piti po 0.25 ujutru i navecer i opet nakon 5 godina morati donijeti tu strasnu odluku. Sarkasticna strana svake anksioznosti jeste da ce se svaki stvar OSTVARITI. Dzaba se bojis i bjezis. On ce te stici. Tablete su tu samo da produze patnju, ali strah zbog koje osjecas anksioznost ce SIGURNO da se ostvari.
Tvoj komentar nije samo kriticki i negativan nego i osudjujuci. Prvo, neko ima aksioznost i ti mu sad kazes kako je slab jer ne prepoznaje uzrok i ne izbori se. U kojoj ti to stvarnosti zivis pa mislis da ljudi nisu svjesni uzroka svoje anksioznosti ili ne rade na tome da spoznaju?! Zasto mislis da se svaka anksioznost moze izlijeciti ili barem tako lako?! Drugo, zena ide kod psihijatra koji je dobar dio zivota posvetio skolovanju i specijalizaciji u podrucju mentalnog zdravlja i ti sad kazes idi na youtube, nadji tamo nekog lika koji je imao problem kao tvoj, slijedi te njegove "metode" izljecenja. Ne negiram da se tamo neko uspio izboriti, a kako je to uspio je vec druga prica. To sto cujes na youtubeu je vrlo vjerovatno samo djelic price, a ako je i cijela pa to je samo njegova prica i slucaj, to sto je pomoglo njemu ne mora i drugome. Moze covjek to poslusati kao vid podrske, a ne slijediti dogmaticno i igrati se doktora. Reci nekome da se tako "lijeci" je u najmanju ruku naivno i neozbiljno, a na koncu i krajnje opasno. Trece, kazes anksioznost je simptom, nije bolest. Ja i?! Pa sta je visok pritisak nego samo simptom pa imas toliko ljudi na zemaljskoj kugli koji piju terapije za pritisak i pored toga sto znaju ili ne znaju uzrok. Zasto mislis da se uzrok kod anksioznosti uvijek moze izlijeciti. To ti je isto kao i s pritiskom, moze, ali i ne mora. Neko ce do smrti piti terapiju za pritisak, pa tako i za anksioznost i depresiju, koje cesto idu skupa. I ako cemo bas traziti uzroke i tako se lijeciti pa svaka bukvalno bolest ima uzrok, od najsitnijih pa do infarkta, karcinoma. Imas svoje misljenje, ok, ali nemoj please tako laicki da savjetujes ljude o mentalnim bolestima i poremecajima. Pa ljudi idu psihijatrima, a ne nekim gatarama i Torabijima i ti se sad nasao da pojednostavljujes stvari i nudis im neka torabijska, pardon youtuberska rjesenja.
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1814 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#1815 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Meni je prije par godina objašnjavao kako da izračunam kad ću dobiti menstruaciju. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1816 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

no_sikiriki wrote: 30/01/2024 20:58
konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Meni je prije par godina objašnjavao kako da izračunam kad ću dobiti menstruaciju. :lol:
:lol:
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1817 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Aha, da znam :D
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1818 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

no_sikiriki wrote: 30/01/2024 20:58
konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Meni je prije par godina objašnjavao kako da izračunam kad ću dobiti menstruaciju. :lol:
:lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1819 Re: Anksioznost

Post by apsidejzi »

konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Jbg, razumije se u svasta nesto. Poseban specijalitet su mu pacenici koji imaju lijep zivot al ga moraju necim usrat i posto nemaju nista drugo onda nadju anksioznost. Imam takvih u okruzenju na bacanje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1820 Re: Anksioznost

Post by apsidejzi »

tamaricaaa wrote: 30/01/2024 19:25
apsidejzi wrote: 29/01/2024 11:19
sedma_7 wrote: 29/01/2024 04:16

Ja vec dvije godine uzimam xanax 0,5 gotovo svakodnevno.

0,25 ujutro, 0.25 navecer.

Po preporuci lijecnika.

Tjesim se kao mala je doza...Valjda zna sta radi...
Ne bih da zvucim kriticki i negativno, ali kada bih ja dosao u poziciju da mi doktor propise neki lijek redovno, zapitao bih se sta je korijen tog problema. Za dvije godine bi nesto moralo isplivati na povrsinu. Vjerovatno je i isplivalo ali se iz nekog razloga bojis suociti s tim. Valjda ona stara: bolje poznata bol nego strah od nepoznatog.

Jedan savjet za tebe a i sve ostale koji imaju problema sa anks: uzmi papir i olovku (ili otvori neku verziju elektronskog dokumenta - word, notepad bilo sta) i svaki put kad popijes tu tabletu, zapisi zasto si to uradio/la. Kako si se osjecao, o cemu si razmisljao. Nakon 10 dana, imaces 10 datapoint-a i vec se moci napraviti neki trend. Anksioznost nije bolest nego simptom, a bolest je nesto drugo. Jedini lijek ti je da otkrijes sta uzrokuje taj simptom i onda skontas sta ti je radit po tom pitanju. Naravno, uvijek se mogu koristiti tablete al to ti je isto da odlucis zivjeti na Sibiru i da ocekujes da ti dodje ljeto a zalis se kako je hladno cijelo vrijeme. Tableta je kao da obuces ekstra sloj odjece. Privremeno ti bude toplije ali nije rijesilo bazni problem. No neko ne zeli da se preseli sa Sibira a ocekuje od psihologa i psihijatra da pomjere Sunce kako bi njemu/njoj ugrijalo.

Stvarni lijek za anksioznost je da skontas sta je stvarni problem i onda vidis sta su drugi ljudi uradili po tom pitanju. Imas bezbroj zivotnih iskustava koje mozes naci u pisanoj, audio ili video formi koji su vec prosli to kroz sta ti trebas proci. Obicno se to radi o nezadovoljstvu u vezi, strahu od partnera, strahu od samoce, neimanja djece, ekonomskih strahovima i sl. Neko je imao neke neugodno iskustvo pa sada ima PTSP i sl. Helem, sve u svemu sta god da te muci, vec je neko imao i vec je to sigurno stavio na YouTube, opisao u nekoj knjizi i sl. Mozes naci primjere kada je taj metod uspio ili nije uspio, vidjeti rizike i onda donijeti odluku. Alternativno, mozes jos 5 godina zivjeti u tom strahu, piti po 0.25 ujutru i navecer i opet nakon 5 godina morati donijeti tu strasnu odluku. Sarkasticna strana svake anksioznosti jeste da ce se svaki stvar OSTVARITI. Dzaba se bojis i bjezis. On ce te stici. Tablete su tu samo da produze patnju, ali strah zbog koje osjecas anksioznost ce SIGURNO da se ostvari.
Tvoj komentar nije samo kriticki i negativan nego i osudjujuci. Prvo, neko ima aksioznost i ti mu sad kazes kako je slab jer ne prepoznaje uzrok i ne izbori se. U kojoj ti to stvarnosti zivis pa mislis da ljudi nisu svjesni uzroka svoje anksioznosti ili ne rade na tome da spoznaju?! Zasto mislis da se svaka anksioznost moze izlijeciti ili barem tako lako?! Drugo, zena ide kod psihijatra koji je dobar dio zivota posvetio skolovanju i specijalizaciji u podrucju mentalnog zdravlja i ti sad kazes idi na youtube, nadji tamo nekog lika koji je imao problem kao tvoj, slijedi te njegove "metode" izljecenja. Ne negiram da se tamo neko uspio izboriti, a kako je to uspio je vec druga prica. To sto cujes na youtubeu je vrlo vjerovatno samo djelic price, a ako je i cijela pa to je samo njegova prica i slucaj, to sto je pomoglo njemu ne mora i drugome. Moze covjek to poslusati kao vid podrske, a ne slijediti dogmaticno i igrati se doktora. Reci nekome da se tako "lijeci" je u najmanju ruku naivno i neozbiljno, a na koncu i krajnje opasno. Trece, kazes anksioznost je simptom, nije bolest. Ja i?! Pa sta je visok pritisak nego samo simptom pa imas toliko ljudi na zemaljskoj kugli koji piju terapije za pritisak i pored toga sto znaju ili ne znaju uzrok. Zasto mislis da se uzrok kod anksioznosti uvijek moze izlijeciti. To ti je isto kao i s pritiskom, moze, ali i ne mora. Neko ce do smrti piti terapiju za pritisak, pa tako i za anksioznost i depresiju, koje cesto idu skupa. I ako cemo bas traziti uzroke i tako se lijeciti pa svaka bukvalno bolest ima uzrok, od najsitnijih pa do infarkta, karcinoma. Imas svoje misljenje, ok, ali nemoj please tako laicki da savjetujes ljude o mentalnim bolestima i poremecajima. Pa ljudi idu psihijatrima, a ne nekim gatarama i Torabijima i ti se sad nasao da pojednostavljujes stvari i nudis im neka torabijska, pardon youtuberska rjesenja.
Ja sam naveo vise stvari ali ti si vidjela samo YouTube. To govori vise o tebi nego o meni.
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1821 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

apsidejzi wrote: 31/01/2024 10:41
konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Jbg, razumije se u svasta nesto. Poseban specijalitet su mu pacenici koji imaju lijep zivot al ga moraju necim usrat i posto nemaju nista drugo onda nadju anksioznost. Imam takvih u okruzenju na bacanje.
A ti svojim savjetima mozes im samo jos vise usrati zivot...bas im ono pomognes, junacki.. :-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1822 Re: Anksioznost

Post by apsidejzi »

konektovan wrote: 31/01/2024 10:44
apsidejzi wrote: 31/01/2024 10:41
konektovan wrote: 30/01/2024 20:53 Apsi je inace strucnjak iz svih oblasti...bar ovdhe na forumu i treba mu vjerovati. :lol:
Jbg, razumije se u svasta nesto. Poseban specijalitet su mu pacenici koji imaju lijep zivot al ga moraju necim usrat i posto nemaju nista drugo onda nadju anksioznost. Imam takvih u okruzenju na bacanje.
A ti svojim savjetima mozes im samo jos vise usrati zivot...bas im ono pomognes, junacki.. :-)
Moj savjet je da popiju kafu sa sobom (naravno uz pomoc psihologa ako vec ne mogu sami), vide sta je uzrok problema, probaju naci slicna iskustva jer svi ti problemi koje imaju vec je neko drugi imao i prevazisao. Ja mislim da je ovo sasvim OK savjet i da ne bi trebao usrati zivot nekome.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1823 Re: Anksioznost

Post by Sanjarko »

Ne moze se sizofrenija tako prevazici, ono sjednem ja sam sa sobom i preispitam se, za ankcioznost ne mogu da tvrdim. Mene kad prebaci, prebaci me i imam ispad, nesuvislo pricam i ponasam se, ali uvijek ima neki trigger/okidac.

Zadnje hospitalizacije zbog Korona njesra, smrti oca i ovog njesra u Palestini i Izraelu.
NostradamusfromBandH
Posts: 36
Joined: 30/11/2021 11:51

#1824 Re: Anksioznost

Post by NostradamusfromBandH »

.......
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1825 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

Ima li kakav dobar neuropsihjjatar u Sarajevu,..stariji, iskusniji, da radi privatno i da ne dere kozu finansijski..ne treba ni fiskalni, nista..?! :mrgreen:
Post Reply