Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#1776 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:14
dudlov wrote: 26/01/2024 23:05 pio sam ja seroxat i odlično mi je legao. nikakvih negativnih stvari nije bilo, preporodio sam se.
sada koristim zoloft i on je ok. uglavnom, ove stvari nisu za zajebanciju i ljekari valjda znaju šta rade.
Upravo to-valjda. Ne znaju ni oni kako ce koji djelovati na nekoga, zato i mijenjaju dok ne nadju odgovarajuci. A mi smo ovdje da razmijenimo iskustva i kao neka vrsta podrske, a ne da propisujemo terapije
Budi spremna pomiriti se i s tim da AD nije za tebe. Imala sam identičnu situaciju, probala skoro svaki, svaki mi pogoršavao anksioznost.
Pomirila se s tim da uzmem Xanax tu i tamo kad baš zagusti i to je to. Ne može ništa na silu.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1777 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

dudlov wrote: 26/01/2024 23:21
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:14
dudlov wrote: 26/01/2024 23:05 pio sam ja seroxat i odlično mi je legao. nikakvih negativnih stvari nije bilo, preporodio sam se.
sada koristim zoloft i on je ok. uglavnom, ove stvari nisu za zajebanciju i ljekari valjda znaju šta rade.
Upravo to-valjda. Ne znaju ni oni kako ce koji djelovati na nekoga, zato i mijenjaju dok ne nadju odgovarajuci. A mi smo ovdje da razmijenimo iskustva i kao neka vrsta podrske, a ne da propisujemo terapije
naravno da smo podrška jedni drugima. nisam ni pomislio da propisujemo terapije jer nekome neki lijek legne, a nekome ne. raja koja pati od ovih stvari znaju samoinicijativno eksperimentisati i onda može biti belaj. u sarajevu je teško doći do pravog ljekara (koji zna svoj posao). ja sam probao i privatno i regularno ići kod ljekara. uglavnom, sada sam super, a davno nekad je bilo loše.
Drago mi je da si dobro. Da, stvarno je tesko doci do dobrog ljekara
Last edited by tamaricaaa on 26/01/2024 23:30, edited 1 time in total.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1778 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:21
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:14
dudlov wrote: 26/01/2024 23:05 pio sam ja seroxat i odlično mi je legao. nikakvih negativnih stvari nije bilo, preporodio sam se.
sada koristim zoloft i on je ok. uglavnom, ove stvari nisu za zajebanciju i ljekari valjda znaju šta rade.
Upravo to-valjda. Ne znaju ni oni kako ce koji djelovati na nekoga, zato i mijenjaju dok ne nadju odgovarajuci. A mi smo ovdje da razmijenimo iskustva i kao neka vrsta podrske, a ne da propisujemo terapije
Budi spremna pomiriti se i s tim da AD nije za tebe. Imala sam identičnu situaciju, probala skoro svaki, svaki mi pogoršavao anksioznost.
Pomirila se s tim da uzmem Xanax tu i tamo kad baš zagusti i to je to. Ne može ništa na silu.
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#1779 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:21
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:14
Upravo to-valjda. Ne znaju ni oni kako ce koji djelovati na nekoga, zato i mijenjaju dok ne nadju odgovarajuci. A mi smo ovdje da razmijenimo iskustva i kao neka vrsta podrske, a ne da propisujemo terapije
Budi spremna pomiriti se i s tim da AD nije za tebe. Imala sam identičnu situaciju, probala skoro svaki, svaki mi pogoršavao anksioznost.
Pomirila se s tim da uzmem Xanax tu i tamo kad baš zagusti i to je to. Ne može ništa na silu.
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1780 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:21

Budi spremna pomiriti se i s tim da AD nije za tebe. Imala sam identičnu situaciju, probala skoro svaki, svaki mi pogoršavao anksioznost.
Pomirila se s tim da uzmem Xanax tu i tamo kad baš zagusti i to je to. Ne može ništa na silu.
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Jesi ti probala antipsihotike ikada? U maloj dozi se i oni za anksioznost propisuju. S njima nema problema od ovisnosti, makar fizicke koliko sam ja shvatila. Ja sam probala Eglonyl, nikakvog efekta i Q-pin, on bas dobro uspava. Covjek se makar naspava i smiri zivce da se lakse izbori sa situacijom. Nisam uzimala na duze periode, u sustini samo kad imam teske situacije
Davno sam jos na psihoterapiju isla, osvijestila stvari. Ali zivot, stalno neki izazovi, a tesko se nosim sa stresom ocito
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1781 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

Ja sta nas je.... :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#1782 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

konektovan wrote: 27/01/2024 00:16 Ja sta nas je.... :mrgreen:
Pa jesmo li iz BiH ili nismo? Dobro smo, kakvi bi mogli biti. :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1783 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

sedma_7 wrote: 02/08/2023 23:41 Ja ako uzmem previse magnezija, pocnem imat neobicne senzacije oko srca. Utice li magnezij na kardiovaskularni sistem?
Utice, naravno i neophodan je za njegovu pravilnu funkciju.
Moguce je da tebi, na primjer, smanji tlak u izvjesnoj mjeri, jer se ponasa kao blokator kalcijevih jona, sto moze uzrokovati palpitacije (koje pretpostavljam da spominjes).

Nisam zapazio da je iko spomenuo da je magnezij fizioloski antagonist kalcija i stoga je jako bitan omjer kalcija i magnezija u serumu. Treba teziti optimalnom omjeru (prije svega pravilnom ishranom, koliko god je prakticno izvodljivo, pa onda i suplementacijom), jer sto je omjer dalje od optimalnog u bilo kom smjeru i kojekakvi rizici su veci.

Razlog za nespominjanje bitnosti tog omjera je vjerojatno ucestalost deficita magnezija, koja jeste evidentna.

Kad vec spominjem omjer - jako je bitan i omjer natrija i kalija i takodjer treba teziti optimalnom omjeru.

Jedini nacin da saznas kakvi su tacno ti omjeri u tvom organizmu bi bile laboratorijske analize za koje se @Bato raspitivao. (Osobno, nisam ih jos nikad dao uraditi.)
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#1784 Re: Anksioznost

Post by suspect_zero »

tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:44
no_sikiriki wrote: 26/01/2024 23:31
tamaricaaa wrote: 26/01/2024 23:26
I kod mene isto slucaj i upravo i mislim da AD nisu za mene. Cak sam to i psihijatrici govorila, ali kao ne mozemo samo sedative
Ma raznih "doktora" ima. Meni jedan rekao da pijem sedative dvaput dnevno par mjeseci. Otišla drugom, kaže Bože sačuvaj, pa da se navučeš i ne možeš bez toga, možeš jednom uzeti Xanax u dvije sedmice. I tako. Na kraju sam odlučuješ.
Probaj psihoterapiju ako već nisi, može i to pomoći.
Jesi ti probala antipsihotike ikada? U maloj dozi se i oni za anksioznost propisuju. S njima nema problema od ovisnosti, makar fizicke koliko sam ja shvatila. Ja sam probala Eglonyl, nikakvog efekta i Q-pin, on bas dobro uspava. Covjek se makar naspava i smiri zivce da se lakse izbori sa situacijom. Nisam uzimala na duze periode, u sustini samo kad imam teske situacije
Davno sam jos na psihoterapiju isla, osvijestila stvari. Ali zivot, stalno neki izazovi, a tesko se nosim sa stresom ocito
Ovaj Q-pin za spavanje?....ima li to kod nas i mora li na recept?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1785 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 01:30 Ovaj Q-pin za spavanje?....ima li to kod nas i mora li na recept?
Antipsihotik, samo na recept i tebi ne treba, koliko te znam :D
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1786 Re: Anksioznost

Post by konektovan »

no_sikiriki wrote: 27/01/2024 00:20
konektovan wrote: 27/01/2024 00:16 Ja sta nas je.... :mrgreen:
Pa jesmo li iz BiH ili nismo? Dobro smo, kakvi bi mogli biti. :mrgreen:
Takoe,... :mrgreen:
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#1787 Re: Anksioznost

Post by suspect_zero »

konektovan wrote: 27/01/2024 00:16 Ja sta nas je.... :mrgreen:
Malo nas je al' smo mnogo neUrozni :D

Meni psihijatrica bila uspostavila dijagnozu lakše anksioznosti...prepisala escitu pola pa nakon 15-20 dana cijelu...super ispočetka, jbm za sve.
Desi se smrtni slučaj drage mi osobe, ja mrtva hladna nikakve emocije...rek'o ja ovo više neću, kaže pa zašto bolje se osjećate?....Ne mogu da zaplačem eto što.

Elem kaže dobra si i ne moraš više dolaziti, kada ti pritisak skoči i aritmija se povrća uz terapiju popij nešto za smirenje i ne stresiraj se.
Ovo zadnje nam je najveći problem, kako da izbjegnemo stres....stres mi je kad nestane vode, ako sam zaboravila nešto kupiti, kada moram nekome u svatove, kad vidim da me neko zove a znam da nije što me poželio, kad operem prozore a sutra odmah kiša, kad moram radit zadaću, maskara pri kraju a nemam drugu u šteku.....uh, već sam se iznervirala odoh po tabletu :run:
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#1788 Re: Anksioznost

Post by suspect_zero »

John Cleese wrote: 27/01/2024 01:39
suspect_zero wrote: 27/01/2024 01:30 Ovaj Q-pin za spavanje?....ima li to kod nas i mora li na recept?
Antipsihotik, samo na recept i tebi ne treba, koliko te znam :D
Nabavi mi recept, vidiš koja su doba ja još ne spavam :lol:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1789 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 01:50
John Cleese wrote: 27/01/2024 01:39
suspect_zero wrote: 27/01/2024 01:30 Ovaj Q-pin za spavanje?....ima li to kod nas i mora li na recept?
Antipsihotik, samo na recept i tebi ne treba, koliko te znam :D
Nabavi mi recept, vidiš koja su doba ja još ne spavam :lol:
:lol: Pa ne treba ti antipsihotik za to :D

Jesi probala kakve biljne hapove? Bas mora biti hemija?
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#1790 Re: Anksioznost

Post by suspect_zero »

Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1791 Re: Anksioznost

Post by Ozimician »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 02:20 Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
Lijek koji treba nije registrovan u BiH.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1792 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

konektovan wrote: 27/01/2024 01:43
no_sikiriki wrote: 27/01/2024 00:20
konektovan wrote: 27/01/2024 00:16 Ja sta nas je.... :mrgreen:
Pa jesmo li iz BiH ili nismo? Dobro smo, kakvi bi mogli biti. :mrgreen:
Takoe,... :mrgreen:

Slazem se :bih: Mada, da se razumijemo, ima toga danas svugdje, bolest danasnjice i brzog zivota
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1793 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 01:49
konektovan wrote: 27/01/2024 00:16 Ja sta nas je.... :mrgreen:
Malo nas je al' smo mnogo neUrozni :D

Meni psihijatrica bila uspostavila dijagnozu lakše anksioznosti...prepisala escitu pola pa nakon 15-20 dana cijelu...super ispočetka, jbm za sve.
Desi se smrtni slučaj drage mi osobe, ja mrtva hladna nikakve emocije...rek'o ja ovo više neću, kaže pa zašto bolje se osjećate?....Ne mogu da zaplačem eto što.

Elem kaže dobra si i ne moraš više dolaziti, kada ti pritisak skoči i aritmija se povrća uz terapiju popij nešto za smirenje i ne stresiraj se.
Ovo zadnje nam je najveći problem, kako da izbjegnemo stres....stres mi je kad nestane vode, ako sam zaboravila nešto kupiti, kada moram nekome u svatove, kad vidim da me neko zove a znam da nije što me poželio, kad operem prozore a sutra odmah kiša, kad moram radit zadaću, maskara pri kraju a nemam drugu u šteku.....uh, već sam se iznervirala odoh po tabletu :run:
Q-pin na recept logicno, antipsihotik je. Posto ides psihijatrici mozes razgovarati s njom pa vidite za taj lijek je li za tvoj slucaj. Napisla si da ti se poremetio ritam spavanja, a zatim da sebe drzis budnom. Mozda i nemas problema sa spavanjem?!
Stresa je na sve strane i nece ga nestati, zato kazem-zivot. Nase je da naucimo reakciju na njega. But how?! :? Ali lijekovi nekad bas znaju napraviti drugu krajnost skroz. Meni Esram nije odgovarao, bezvoljna totalno postala, svejedno mi za sve bilo. Slucaj kao kod tebe s Escitom.
Last edited by tamaricaaa on 27/01/2024 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1794 Re: Anksioznost

Post by Snake Eyes »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 02:20 Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
Želite li da uradite nešto za mene?
Želimo!!! (povikaše ukućani)
Odlično, sve što treba da uradite je da rješavate svoje probleme!


Jednostavno.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1795 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:22
suspect_zero wrote: 27/01/2024 02:20 Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
Želite li da uradite nešto za mene?
Želimo!!!
Odlično, sve što treba da uradite je da rješavate svoje probleme!


Jednostavno.
A sta kad je odgovor ne zelimo!!! :-)
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1796 Re: Anksioznost

Post by Snake Eyes »

tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:25
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:22
suspect_zero wrote: 27/01/2024 02:20 Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
Želite li da uradite nešto za mene?
Želimo!!!
Odlično, sve što treba da uradite je da rješavate svoje probleme!


Jednostavno.
A sta kad je odgovor ne zelimo!!! :-)
Uz pretpostavku da unutar kuće nije u toku treći svjetski rat, odgovor na ovo pitanje nikada nije ne želimo.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#1797 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

suspect_zero wrote: 27/01/2024 02:20 Na stranu zeza ali fakat mi se poremetio ritam spavanja, u stvari držim sebe budnu namjerno jer je često iza ponoći period kada se mogu posvetiti stvarima koje mene zanimaju.
U toku dana hiljadu klinaca i obaveza, većinom posvećenost drugima, najbližim istina ali drugima ne sebi.
Ovako kada je tišina i mir onda krenem od Argentine, Aljaske , cipela, panda I bambusa, Hodidola, ograda od inoxa...ma nikada stati.
Samo ovaj rad, pa ćeš moći spavati na vrijeme. :wink:

Image
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1798 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:27
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:25
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:22

Želite li da uradite nešto za mene?
Želimo!!!
Odlično, sve što treba da uradite je da rješavate svoje probleme!


Jednostavno.
A sta kad je odgovor ne zelimo!!! :-)
Uz pretpostavku da unutar kuće nije u toku treći svjetski rat, odgovor na ovo pitanje nikada nije ne želimo.
Pa sigurno nije taj odgovor, ali sta je u sustini, otkud onda problemi?! Tako da je odgovor zelim (ali da nista ne radimo, ne mijenjamo kod sebe, a ti se sam izbori sa svojim...), mi smo tu da pomognemo, zelimo ti da se izboris. Treba spoznati i prihvatiti realnost i onda sam u svoje bitke, niko ih drugi nece rijesiti vjeruj. A sretan je onaj ko ima makar nekoga uz sebe u tom procesu.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1799 Re: Anksioznost

Post by Snake Eyes »

tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:59
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:27
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:25
A sta kad je odgovor ne zelimo!!! :-)
Uz pretpostavku da unutar kuće nije u toku treći svjetski rat, odgovor na ovo pitanje nikada nije ne želimo.
Pa sigurno nije taj odgovor, ali sta je u sustini, otkud onda problemi?! Tako da je odgovor zelim (ali da nista ne radimo, ne mijenjamo kod sebe, a ti se sam izbori sa svojim...), mi smo tu da pomognemo, zelimo ti da se izboris. Treba spoznati i prihvatiti realnost i onda sam u svoje bitke, niko ih drugi nece rijesiti vjeruj. A sretan je onaj ko ima makar nekoga uz sebe u tom procesu.
Ne govorim ja o tim problemima, vec o onim zbog kojih kolegica u toku dana nema vremena za sebe.

Za boldirano, pa....upravo!
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#1800 Re: Anksioznost

Post by tamaricaaa »

Snake Eyes wrote: 27/01/2024 10:10
tamaricaaa wrote: 27/01/2024 09:59
Snake Eyes wrote: 27/01/2024 09:27

Uz pretpostavku da unutar kuće nije u toku treći svjetski rat, odgovor na ovo pitanje nikada nije ne želimo.
Pa sigurno nije taj odgovor, ali sta je u sustini, otkud onda problemi?! Tako da je odgovor zelim (ali da nista ne radimo, ne mijenjamo kod sebe, a ti se sam izbori sa svojim...), mi smo tu da pomognemo, zelimo ti da se izboris. Treba spoznati i prihvatiti realnost i onda sam u svoje bitke, niko ih drugi nece rijesiti vjeruj. A sretan je onaj ko ima makar nekoga uz sebe u tom procesu.
Ne govorim ja o tim problemima, vec o onim zbog kojih kolegica u toku dana nema vremena za sebe.

Za boldirano, pa....upravo!
Dobro, editovao si da se radi o ukucanima. A i tu je prica rjesavajte svoje probleme, to si boldirao. Ne ide to tako bas jednostavno ako su u pitanju obaveze oko najblizih, vezani smo jedni za druge, sto sam razumjela da je kod kolegice. Obaveze nisu jednako problemi. Mislim da se razumijemo, alo eto malo nejasno bi
Post Reply