Anketa: Vjerujete li da ce "slucaj Mahir" biti pravedno okoncan?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Anketa: Vjerujete li da ce "slucaj Mahir" biti pravedno okoncan?

1. Da
18
23%
2. Ne
23
30%
3. Zataskat ce se
17
22%
4. Stradat ce najslabiji u kariki
19
25%

Total votes: 77

Ajatolah_

Re: Anketa: Vjerujete li da ce "slucaj Mahir" biti pravedno okoncan?

Post by Ajatolah_ » 09/01/2016 02:08

Čini mi se jednostavno previše medijski eksponirano da se ne desi ništa.

braca

Post by braca » 09/01/2016 09:39

Nece, nije - principijelno- krivnja ni u djeci ni u nastavnicima, krivnja je u sistemu i totalno srusenim moralnim vrijednostima, morao bi se kompletan sistem u BiH demontirati, ispumpati postojece nemoralne vrijednosti, postaviti sve na zdrave i moralne noge, sto je utopija i nemoguce. Ne, nece se nista promijeniti, samo je pitanje gdje je dno i da li dno uopce postoji. A sto se tice formalno-pravne odgovornosti, nisam pravnik, ali mislim da ne postoji osnov za individualiziranje krivice. Eventualno ce neko dijete biti naruzeno, skoli ce se privremeno smanjiti upis novih djaka i to je to. Jadni Mahirovi roditelji, tuga i zalost i jadni mi svi zajedno sa njima.

drunken tiger

Post by drunken tiger » 09/01/2016 09:45

Šta znači pravedno? Pravedno prema kome? Prema rahmetli Mahiru, roditeljima/starateljima ili prema lešinarima koji se naslađuju medijskim iživljavanjem nad tragedijom??

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 09:50

braca wrote:Nece, nije - principijelno- krivnja ni u djeci ni u nastavnicima, krivnja je u sistemu i totalno srusenim moralnim vrijednostima, morao bi se kompletan sistem u BiH demontirati, ispumpati postojece nemoralne vrijednosti, postaviti sve na zdrave i moralne noge, sto je utopija i nemoguce. Ne, nece se nista promijeniti, samo je pitanje gdje je dno i da li uopce postoji.

Slažem se. Moja žena je učiteljica u osnovnoj školi i mogao bi plahte ispisati. I dna ja ne vidim. Do prije koju godinu me vazda nešto iznenađivalo. Sad više ništa. I to ne samo u BiH nego globalno. Tuto kompleto odosmo u tri lijepe.
Neko nekad reče da se sjećamo današnjeg dana jer će sutra biti gore, nikad više ovako dobro neće biti.

braca

Post by braca » 09/01/2016 10:00

tzipiripi wrote:
braca wrote:Nece, nije - principijelno- krivnja ni u djeci ni u nastavnicima, krivnja je u sistemu i totalno srusenim moralnim vrijednostima, morao bi se kompletan sistem u BiH demontirati, ispumpati postojece nemoralne vrijednosti, postaviti sve na zdrave i moralne noge, sto je utopija i nemoguce. Ne, nece se nista promijeniti, samo je pitanje gdje je dno i da li uopce postoji.

Slažem se. Moja žena je učiteljica u osnovnoj školi i mogao bi plahte ispisati. I dna ja ne vidim. Do prije koju godinu me vazda nešto iznenađivalo. Sad više ništa. I to ne samo u BiH nego globalno. Tuto kompleto odosmo u tri lijepe.
Neko nekad reče da se sjećamo današnjeg dana jer će sutra biti gore, nikad više ovako dobro neće biti.

U gornjem postu sam malo filizofirao, a ako hoces direktan odgovor, koji je naoko kontradiktoran prvom komentaru, ali je zato direktan i nije opcenit kao prvi komentar, nista se nece pravedno rijestiti jer jer je najveca erozija morala IPAK kod prosvjetnog kadra i oni su najveci krivci, veci nego porodice, za ovakvo stanje djece i omladine jer ih boli qrac i za djecu i za njihov posao prosvjetnog radnika, a djeca koja se vrte po cijeli dan oko njihovih nogu su samo nuzno zlo kojeg se ne mogu tek tako lako rijesiti, ali nabiti ih nogom u guzicu - u prenešenom smislu rijeci i bukvalno - to im je najlakse i to rade bez milosti. Imam djecu u osnovnoj skoli i mogao bih satima da vam pisem o jadu i bijedi ovdasnjeg prosvjetnog kadra.
Last edited by braca on 09/01/2016 10:12, edited 3 times in total.

Black swan

Post by Black swan » 09/01/2016 10:05

ne vjerujem
nikome nista

malamirha

Post by malamirha » 09/01/2016 10:14

braca wrote:
tzipiripi wrote:

U gornjem postu sam malo filizofirao, a ako hoces direktan odgovor, koji je naoko kontradiktoran prvom komentaru, ali je zato direktan i nije opcenit kao prvi komentar, nista se nece pravedno rijestiti jer jer je najveca erozija morala IPAK kod prosvjetnog kadra i oni su najveci krivci, veci nego porodice, za ovakvo stanje djece i omladine jer ih boli qrac i za djecu i za njihov posao prosvjetnog radnika, a djeca koja se vrte po cijeli dan oko njihovih nogu su samo nuzno zlo kojeg se ne mogu tek tako lako rijesiti, ali nabiti ih nogom u guzicu - u prenešenom smislu rijeci i bukvalno - to im je najlakse i to rade bez milosti. Imam djecu u osnovnoj skoli i mogao bih satima da vam pisem o jadu i bijedi ovdasnjeg prosvjetnog kadra.

brigo moja predji na prosvjetare. :nija: uzas. :run:

mali_balon

Post by mali_balon » 09/01/2016 10:20

braca wrote:Nece, nije - principijelno- krivnja ni u djeci ni u nastavnicima, krivnja je u sistemu i totalno srusenim moralnim vrijednostima, morao bi se kompletan sistem u BiH demontirati, ispumpati postojece nemoralne vrijednosti, postaviti sve na zdrave i moralne noge, sto je utopija i nemoguce. Ne, nece se nista promijeniti, samo je pitanje gdje je dno i da li dno uopce postoji. A sto se tice formalno-pravne odgovornosti, nisam pravnik, ali mislim da ne postoji osnov za individualiziranje krivice. Eventualno ce neko dijete biti naruzeno, skoli ce se privremeno smanjiti upis novih djaka i to je to. Jadni Mahirovi roditelji, tuga i zalost i jadni mi svi zajedno sa njima.

Ovo je ispravna dijagnoza koja se moze lijeciti jedino nekom revolucijom, totalitarnim rezimom ili ratom....na zalost, jer je drustvo tako duboko propalo da ne vidim rjesavanje situacije nekim demokratskim i ljudskim putem...
A drustvo je samo dozvolilo da bude unisteno od strane istih politickih elita za koje glasa vec glasa vec 25 godina.
I tako unisteno drustvo, gdje je svak ostavljen da se bori za sebe, ne mari za neke moralne norme i ljudskost.
Nego to drustvo radi na tom nekom zivotinjsko/instinktivno/neljudskom prezivljavanju, tako da ne mozemo ocekivati da ucitelj bude kao nekad jer taj ucitelj ne ide rahat na posao, pa da se moze posvetit malo vise odgoju, njega sad brinu ti ugovori, dovoljan broj sati, da bude dobar sa odredjenim roditeljima ili sa svim, da bude jaran/ica sa direktorom itd itd...djeca su tu samo eto nako......dakle neka atmosfera straha a to odgovara elitama jer je uplasenim i ljudima i ludima bez morala lakse manipulirati....

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 10:31

braca wrote:U gornjem postu sam malo filizofirao, a ako hoces direktan odgovor, nista se nece pravedno rijestiti jer jer je najveca erozija morala kod prosvjetnog kadra i oni su najveci krivci, veci nego porodice, za ovakvo stanje djece i omladine jer ih boli qrac i za djecu i za njihov posao prosvjetnog radnika, a djeca koja se vrte po cijeli dan oko njihovih nogu su samo nuzno zlo kojeg se ne mogu tek tako lako rijesiti, ali nabiti ih nogom u guzicu - u prenešenom smislu rijeci i bukvalno - to im je najlakse i to rade bez milosti.

Moj direktan odgovor je da to nije istina. Očekuješ da pošalješ dijete koje je do tada moralo biti barem donekle vaspitano u školu i hoćeš da učitelj ispravi nečijih 6 godina nerada, jer je je njegovo zlato najbolje i najpametnije dijete na svijetu? Takav se nije rodio niti ne postoji. I još smanjiš tom učitelju mogućnost sancionisanja. Zatim mu uvališ da se bavi nečim za šta nije ni osposobljen, npr. rad s djecom sa posebnim potrebama.... Mogu ja do sutra.

Možemo mi na takav način i da je zdravstvo krivo, policija. A sudstvo da ne pominjem. To je posebna priča. Ko stvara uslove i podlogu za kriminal, prosvjeta? Labudovo.ba
Nije posao učitelja vaspitavati djecu, odnosno nije glavni posao. To se radi kod kuće. Pročitati dječiju psihologiju i pogledati koji je period najvažniji za razvoj karaktera klinaca. Ne može učitelj koji ima 30-oro djece u razredu ispravit ono što su neki roditelji u staru shebali, i čine to i dalje. Svakodnevno.
Kad imaš 30 klinaca, a uvijek imaš njih nekoliko s npr. posebnim potrebama, održavanje normalne nastave je skoro nemoguće.

Evo sad je raspust, i danas kod većine vlada mišljenje da prosvjeta ima godišnjeg xy dana. A moja žena neće imat ni dana odmora, ni dana. A ko nije odsjedio barem jedan čas nema pojma kakav je to posao. Lično bi uveo u zakon da svaki roditelj mora prisustvovati nastavi barem jedan dan.

gagy06

Post by gagy06 » 09/01/2016 10:43

Nažalost, ovo je istina jer nije tacno da se sa djecom, pa makar ih bilo i 30, ne moze nista uraditi.
Prosvjetari su direktni krivci jer je za veliku većinu njih ovaj sistem idealan. Ni u jednom drgm sistemu, ni jednoj drugoj drzavi ti ljudi ne bi mogli raditi u prosvjeti. Prostor je to gdje je su pitanja visokog intelekta: kad ce plata, jel bio topli, a vrhunac znanja je: tak pise u udzbeniku. Odgoj?Moral? ah, da, ako ides na dzumu moral ti je na visokom nivou.

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 10:47

mali_balon wrote:Nego to drustvo radi na tom nekom zivotinjsko/instinktivno/neljudskom prezivljavanju, tako da ne mozemo ocekivati da ucitelj bude kao nekad jer taj ucitelj ne ide rahat na posao, pa da se moze posvetit malo vise odgoju, njega sad brinu ti ugovori, dovoljan broj sati, da bude dobar sa odredjenim roditeljima ili sa svim, da bude jaran/ica sa direktorom itd itd...djeca su tu samo eto nako......dakle neka atmosfera straha a to odgovara elitama jer je uplasenim i ljudima i ludima bez morala lakse manipulirati....

Evo primjer jedne škole u mom gradu. Za direktora je postavljen polupismen tip koji je rod s bivšom ministricom prosvjete. Biran je glasovima školskog odbora koji sačinjavaju 3 predstavnika stranke, jedan predstavnik nastavnika i jedan predstavnik roditelja.
Ne možeš normalno radit u takvom okruženju, jednostavno ne možeš. A prosvjeta je temelj svake države i društva. To bi moralo biti najvažnije zanimanje. Kad čovjek pogleda koliko je mladih i šlolovanih napustilo zemlju, a koliko ih se tek sprema ... strava.
Pa počeli su nastavu držat na njemačkom za buduće medicinare da na kraju pokupe sav kajmak. Nama šta ostane.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 09/01/2016 10:57

drzava ima kolko 3,5 miliona ljudi...realno mozemo se ograniciti samo na federaciju, jer fakt je da smo dvije drzave...dakle vlast koja vlada nad 2 miliona ljudi (sto je jedno predgradje veceg grada) ŠUTI.

Ja bih svatio da mi imamo 100 miliona ljudi, pa ajd sranja se desavaju.

Pa ovdje bi trebalo bit vanredno stanje dok se ovo ne rijesi. Ministri, kurci, palci bi trebali bit na nogama 24/7 dok ne zavrse posao!

Sta mi imamo? Šutnju!

Zasto? Pa vjerovatno ce biti jasnije kada izadje konacan spisak imena zlostavljaca i njihovih roditelja, pa kad se otkrije ko su i gdje su pozicionirani.

mali_balon

Post by mali_balon » 09/01/2016 11:00

gagy06 wrote:Nažalost, ovo je istina jer nije tacno da se sa djecom, pa makar ih bilo i 30, ne moze nista uraditi.
Prosvjetari su direktni krivci jer je za veliku većinu njih ovaj sistem idealan. Ni u jednom drgm sistemu, ni jednoj drugoj drzavi ti ljudi ne bi mogli raditi u prosvjeti. Prostor je to gdje je su pitanja visokog intelekta: kad ce plata, jel bio topli, a vrhunac znanja je: tak pise u udzbeniku. Odgoj?Moral? ah, da, ako ides na dzumu moral ti je na visokom nivou.

Ja ne bi generalizovao...naravno ima svega...ako cemo vec pokazivati prstom u nekog onda krenimo od sebe....dakle, nasim glasovma izaberemo predstavnike koji direkno ili indirektno postavljaju direktore...direktori direktno ili indirektno biraju ucitelje i profesore dakle, prvo od sebe krenemo
Drugo, kao sto sam reko cijelo drustvo je dovedeno do toga, od strane nasih izabrabika, da gleda svak sebe jer nece niko nekog podrzat ako vidi da bi njegova egzistencija mogla biti ugrozena...ipak ljudske sudbine su u pitanju, zivoti, egzistencija.
I kao svaka profesija i oni rade na nekom minimumu njihovih mogucnosti jer to nekom odgovara ili se nema para...

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 11:02

gagy06 wrote:Nažalost, ovo je istina jer nije tacno da se sa djecom, pa makar ih bilo i 30, ne moze nista uraditi.

Kad od tih 30 imaš nekoliko klinaca koje si ti kao roditelj zapustio, koje nisi vaspitao prvih 6 godina kad si trebao, labudovo je kriv učitelj. Kriv si ti kao roditelj.
Dođeš s posla i daljinski u ruke, serija, reality, utakmica.... Djetetu pričaš da je najpametniji i najbolji, a sam nisi ništa uradio da stekne barem neke osnove kućnog odgoja. Na kraju ga pošalješ u školu i ne d'o Bog da neko rekne da tvoje zlato ne uči pa popije trojku, četvorku ili kečigu. Ne d'o Bog da tvoj dragulj može bit nemiran na času ... Odmah pičiš direktoru da se žališ, a diš ne da da se ikom zaključi kečiga ili da se ko obori.
Ma učitelj kriv, pita kaće plata, topli... :-)

I radi takvih nekoliko kojih ima u skoro vakoj generaciji ispaštaju ona normalna i lijepo vaspitana djeca.
Last edited by tzipiripi on 09/01/2016 11:02, edited 1 time in total.

braca

Post by braca » 09/01/2016 11:02

malamirha wrote:brigo moja predji na prosvjetare. :nija: uzas. :run:

Nego sta, nema dileme oko toga. Pa nastavnici trebaju znati sta im se desava u skoli i ispred nosa. Ovo se nije DESAVALO na ulici, nego u - skoli. Svako moze napasti svakoga na ulici, no ovdje govorimo o - skoli. I tim nastavnicima i nastavnicima opcenito koje sve zajedno boli qrac sta im se desava sa djecom. U skoli. Neovisno o kucnom vaspitanju ili nevaspitanju djece, govorimo o DESAVANJIMA! U skoli! U svakoj skoli se moze dogoditi da nasilnik bude ucenik, ims toga svugdje, ali ti kao nastavni i prosvjetni kadar OSMATRAJ I OSLUSKUJ, kao u vojsci. Jer, to su "tvoja" djeca. Ili bi bar trebali biti.
Last edited by braca on 09/01/2016 11:08, edited 1 time in total.

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 11:05

braca wrote:

Nego sta, nema dileme oko toga. Pa nastavnici trebaju znati sta im se desava u skoli i ispred nosa. Ovo se nije DESAVALO na ulici, nego u - skoli. Svako moze napasti svakoga na ulici, no ovdje govorimo o - skoli. I tim nastavnicima i nastavnicima opcenito koje sve zajedno boli qrac sta im se desava sa djecom. U skoli. Neovisno o kucnom vaspitanju ili nevaspitanju djece, govorimo o DESAVANJIMA! U skoli!

Ovo se dešavalo u Sarajevu a u Tuzli nije. Mahira su posprdno zvali "Tuzlak". Je l' treba reć da su sarajlije krive? :-)

braca

Post by braca » 09/01/2016 11:13

Hebo ba i Sarajlije i Tuzlake, tu ima djece sa svih destinacija. Opet, mogli su jedni drugima govoriti "cetnici, ustase, balije, Tuzlaci, Sarajlije.....", a sve to ako je nedopustivo i ako je kazneno djelo, posao prosvjete i nastavnika je da U SVOME DVORISTU drze red. Neovisno o tome sta se desava ili ne desava kod kuce te djece. Sto znaci ako je neciji sin najveci kriminalac, ne dozvoli mu da se tako ponasa u skoli. A da bi znao kako se to dijete ponasa u skoli, moras kao nastavnik biti zainteresiran i proaktivan. A ne da te boli qrac za sve, osim za svoju guzicu. Ako meni dodje u moj dom neki nasilnik, ja cu to primijetiti i necu ostati pasivan. Isti se princip aplicira i na skolu. I ovdje ne aludiram na predmetnu skolu, vec na kompletnu prosvjetu Kantona Sarajevo, po principu uranilovke, cast rijetkim izuzecima, ima ih, ali naglasavam da su veoma rijetki u odnosu na masu prosvjetnih radnika.

P.S. Evo sada citam da se nesto desava i u Hrasnom, ma to se desava u SVAKOJ skoli, bice toga na pasija preskakala, ovisno o hrabrosti roditelja i djece, boli sviju qrac za sve u ovoj zemlji bez morala i zakona.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 09/01/2016 12:18

Teško da će biti pravedno okončan, jer je nepravda u ovom slučaju višedimenzionalna, kompleksna, sigurno se ne može sve namiriti. Ali iz ovoga mogu proisteći pozitivne promjene, a i to je nešto.

malocvijece

Post by malocvijece » 09/01/2016 12:25

braca wrote:

Nego sta, nema dileme oko toga. Pa nastavnici trebaju znati sta im se desava u skoli i ispred nosa. Ovo se nije DESAVALO na ulici, nego u - skoli. Svako moze napasti svakoga na ulici, no ovdje govorimo o - skoli. I tim nastavnicima i nastavnicima opcenito koje sve zajedno boli qrac sta im se desava sa djecom. U skoli. Neovisno o kucnom vaspitanju ili nevaspitanju djece, govorimo o DESAVANJIMA! U skoli! U svakoj skoli se moze dogoditi da nasilnik bude ucenik, ims toga svugdje, ali ti kao nastavni i prosvjetni kadar OSMATRAJ I OSLUSKUJ, kao u vojsci. Jer, to su "tvoja" djeca. Ili bi bar trebali biti.

Tesko da se ti ljudi iz medjunarodne skole mogu nazvati prosvjetarima. Vise dio masinerije koja je dosla da pokupi pare.

¤ jelena ¤

Post by ¤ jelena ¤ » 09/01/2016 12:25

tzipiripi wrote:
braca wrote:U gornjem postu sam malo filizofirao, a ako hoces direktan odgovor, nista se nece pravedno rijestiti jer jer je najveca erozija morala kod prosvjetnog kadra i oni su najveci krivci, veci nego porodice, za ovakvo stanje djece i omladine jer ih boli qrac i za djecu i za njihov posao prosvjetnog radnika, a djeca koja se vrte po cijeli dan oko njihovih nogu su samo nuzno zlo kojeg se ne mogu tek tako lako rijesiti, ali nabiti ih nogom u guzicu - u prenešenom smislu rijeci i bukvalno - to im je najlakse i to rade bez milosti.

Moj direktan odgovor je da to nije istina. Očekuješ da pošalješ dijete koje je do tada moralo biti barem donekle vaspitano u školu i hoćeš da učitelj ispravi nečijih 6 godina nerada, jer je je njegovo zlato najbolje i najpametnije dijete na svijetu? Takav se nije rodio niti ne postoji. I još smanjiš tom učitelju mogućnost sancionisanja. Zatim mu uvališ da se bavi nečim za šta nije ni osposobljen, npr. rad s djecom sa posebnim potrebama.... Mogu ja do sutra.

Možemo mi na takav način i da je zdravstvo krivo, policija. A sudstvo da ne pominjem. To je posebna priča. Ko stvara uslove i podlogu za kriminal, prosvjeta? Labudovo.ba
Nije posao učitelja vaspitavati djecu, odnosno nije glavni posao. To se radi kod kuće. Pročitati dječiju psihologiju i pogledati koji je period najvažniji za razvoj karaktera klinaca. Ne može učitelj koji ima 30-oro djece u razredu ispravit ono što su neki roditelji u staru shebali, i čine to i dalje. Svakodnevno.
Kad imaš 30 klinaca, a uvijek imaš njih nekoliko s npr. posebnim potrebama, održavanje normalne nastave je skoro nemoguće.

Evo sad je raspust, i danas kod većine vlada mišljenje da prosvjeta ima godišnjeg xy dana. A moja žena neće imat ni dana odmora, ni dana. A ko nije odsjedio barem jedan čas nema pojma kakav je to posao. Lično bi uveo u zakon da svaki roditelj mora prisustvovati nastavi barem jedan dan.

Jeste, rodila se moja Sena...učiteljica od prije jedno 20 i kusur godina, koja je meni bila veći autoritet i od majke i oca zajedno. I ne samo meni. U razredu je bilo i nas koji smo kod kuće na lusteru visili, ali u učionici...i dan-danas pamtim taj pogled.

Čuj molim te uvale ti nešto za šta nisi osposobljen.... pa navest primjer rada s djecom sa posebnim potrebama. :roll:
Šta ti misliš....završiš faks i kraj priče o osposobljavanju... :-) Prosvjetni radnik, pa tako i učitelj...iliti učitelj pogotovo.... se osposobljava do kraja svog radnog vijeka za potrebe posla koji je izabrao.

A to jedno dijete s posebnim potrebama mijenja svijest svakog djeteta u učionici i svaki sekund koji, uslovno rečeno normalno, dijete provede u grupi I učionici sa tim drugačijim djetetom predstavlja jedan vid prevencije od upravo ove patologije vršnjačkog nasilja sa kojim se ovako stravično suočavamo.

I, na kraju krajeva, ako neko ne može održati normalnu nastavu u učionici punoj djece, za šta je školovan, i ako se žali što su mu ''uvalili dijete s posebnim potrebama'' - imamo u ovoj državi na hiljade nezaposlenih iste struke pa bujrum oslobodite i sebe tereta a i mjesto za onog ko zna da može, ali nema priliku!

azurna_obala

Post by azurna_obala » 09/01/2016 13:00

braca wrote: :skoljka:

Ne bih se složila da je najveća greška u nastavnom kadru, jer djeca u školu dolaze od kuće, roditelja, odgajatelja, dakle već dobija skoro pa gotov proizvod, dakle dijete. Nastavnik i škola bi trebala da ima ta ovlaštenja da to dijete odgoji i da ispravi to što su roditelji već pokvarili. Veliki broj roditelja danas će prvo tražiti grešku u nastavniku, a ne u svom djetetu, dakle prvo se postavlja pitanje nastavniku zašto moje dijete ima jedinicu, a ne pita to svoje dijete. Onda, roditelji danas svojoj djeci dozvoljavaju svakakav luksuz. Sila zavladala, a guzici se ne boje. To su telefoni, nagrade za dobre ocjene, kompjuteri, igrice, društvene mreže....da li su roditelji svjesni kolika je greška djetetu dati nagradu za učenje, koliko ga to vodi u pogrešnom pravcu???

Istina je da ima loših nastvanika i škola....ali roditelji mora biti mudriji, strožiji i ne dozvoliti da od djeteta stvori osobu bez morala, odgoja, poštovanja, reda, discipline. Roditelj je stub i oko tog stuba ide sva nadogradnja.

azurna_obala

Post by azurna_obala » 09/01/2016 13:05

¤ jelena ¤ wrote:
Jeste, rodila se moja Sena...učiteljica od prije jedno 20 i kusur godina, koja je meni bila veći autoritet i od majke i oca zajedno. I ne samo meni. U razredu je bilo i nas koji smo kod kuće na lusteru visili, ali u učionici...i dan-danas pamtim taj pogled.

!

Tvoja Sena je imala ovlaštenje da bude takva prije i kusur godina!
U tome je sva razlika današnjeg i prošlog obrazovanja,.

Imala sam i ja učiteljicu koja je mlatila djecu šibom po rukama i glavi kad ne urade zadaću i to u prvom razredu osnovne.
Danas bi takve završile negdje na lomači.

braca

Post by braca » 09/01/2016 13:55

Ako je necije dijete fino i obrazovano, KAKO DA GA RODITELJ ZASTITI OD NASILNIKA ZA VRIJEME DOK JE DIJETE U SKOLI? KAKO? KAKO? Cija je to obaveza? Cija? Pa zar skola nije OBRAZOVNO- VASPITNA institucija? Kako da roditelj zna da mu dijete maltretiraju u skoli, ako ono od sramote ili straha ne smije da to kaze roditeljima? Kako? Sve je do onih starijih koji su TAMO u skoli, na terenu, a to su nastavnici, pedagog i uprava, a sve zajedno boli ih qrac, a tako je u svim skolama u Sarajevu, razgovaram sa prijateljima i roditeljima, ukljucujuci i skolu u koju idu moja djeca (mislim da nebrigu i nezainteresiranost nastavnog kadra i uprave za djecu koja su im povjerena).
Last edited by braca on 09/01/2016 14:02, edited 2 times in total.

¤ jelena ¤

Post by ¤ jelena ¤ » 09/01/2016 13:59

azurna_obala wrote:
¤ jelena ¤ wrote:

!

Tvoja Sena je imala ovlaštenje da bude takva prije i kusur godina!
U tome je sva razlika današnjeg i prošlog obrazovanja,.

Imala sam i ja učiteljicu koja je mlatila djecu šibom po rukama i glavi kad ne urade zadaću i to u prvom razredu osnovne.
Danas bi takve završile negdje na lomači.

Moja Sena nije nikog mlatila. Kao što rekoh....i dan-danas pamtim taj pogled, nakon čega se zna da će uslijediti nešto što će meni skratiti vrijeme za igru poslije škole ili me koštati dugog i dosadnog razgovora kod pedagoga ili direktora.
Ne znam kakva je ovlaštenja ona imala, ali znam da je onu djecu koja su bila nemirna premještala u prvu klupu, stavljala ih da sjede zajedno tik ispred nje, davala nam dodatna zaduženja, ''zatrpavala'' nas zadacima i svakakvim zaduženjima, izvodila na tablu, dodatno nas ispitivala kad smo bili nemirni. To je ono što ja pamtim da je meni sužavalo prostor i mogućnost da ne pazim na času. Poslije takvog tretmana i da hoćeš nemaš snage a ni vremena da zverlaš okolo i pričaš na času, a ujedno iz tvog primjera i druga djeca uče i usput svi zajedno ponavljamo gradivo.

Ne uraditi zadaću bilo je nemoguća misija, ako pjevaš u horu da ne odeš na probu - isto. Prvo ideš kod pedagoga pa kod direktora i tek onda se obavještavaju roditelji jer je za dijete, dok je u školi, odgovorna prvenstveno škola, od repa (učiteljica) do glave (direktor) pa ako ni rep ni glava ne mogu ništa, onda se odgovornost prebacuje na roditelja i konsultuju vanškolske institucije.

Suštinski, situacija ni danas nije drugačija, pod uslovom da svi rade svoj posao i da su prisutni na svojim radnim mjestima kad im se neko obrati.

on topic:

Ne postoji pravedna kazna za smrt djeteta - u granicama dobra, ali se može spriječiti širenje već počinjenog zla (tj. nasilja nad drugom djecom i smrtni ishod u budućnosti) promjenom sistema, izmjenom zakona, formiranjem nečega što će budnije nadgledati nerad nadležnih institucija i time sprovođenje postojećeg (ili eventualno izmijenjenog) zakona učiniti efikasnijim.

tzipiripi

Post by tzipiripi » 09/01/2016 16:58

¤ jelena ¤ wrote:

Čuj molim te uvale ti nešto za šta nisi osposobljen.... pa navest primjer rada s djecom sa posebnim potrebama. :roll:
Šta ti misliš....završiš faks i kraj priče o osposobljavanju... :-) Prosvjetni radnik, pa tako i učitelj...iliti učitelj pogotovo.... se osposobljava do kraja svog radnog vijeka za potrebe posla koji je izabrao.

A to jedno dijete s posebnim potrebama mijenja svijest svakog djeteta u učionici i svaki sekund koji, uslovno rečeno normalno, dijete provede u grupi I učionici sa tim drugačijim djetetom predstavlja jedan vid prevencije od upravo ove patologije vršnjačkog nasilja sa kojim se ovako stravično suočavamo.

I, na kraju krajeva, ako neko ne može održati normalnu nastavu u učionici punoj djece, za šta je školovan, i ako se žali što su mu ''uvalili dijete s posebnim potrebama'' - imamo u ovoj državi na hiljade nezaposlenih iste struke pa bujrum oslobodite i sebe tereta a i mjesto za onog ko zna da može, ali nema priliku!

Jes' se labudovo ijedan učitelj obrazovao za rad s tom djecom. Jesi l' ti ikad u životu držala čas? Jesi li ikad čula za defektologa? Znaš li da na zapadu učitelji imaju asistente za rad s takvom djecom? To dijete mijenja svijet ali i ta djeca su uskraćena za normalno odvijanje nastave, jer svako dijete s posebnim potrebama zahtijeva poebnu pažnju. I labudovo imaš igdje te struke da neko sam predaje 30 oro djece i brine za djecu s posebnim potrebama. Mani te lafine i šuplje. :-)

Locked