Anglizmi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#1 Anglizmi

Post by horns&drums »

beskonacan flood
scrolas
Samo su neki od anglizama koji se sve cesce upotrebljavaju. Dajte ljudi, imate li svoj jezik, svoju kulturu, ponos?

Daj poradite malo na maternjem jeziku (Mitzy ovo se ne odnosi na "onaj" jezik hehe[/quote]
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#2

Post by Zadig »

nekako mi tvoj post zvuci....onomatopejicno
:D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#3

Post by horns&drums »

Ne znam koji mi je nickname ali lol je sigurno :lol: :lol:
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#4

Post by Zadig »

horns&drums wrote:Ne znam koji mi je nickname ali lol je sigurno :lol: :lol:
sto me iskoristavas i zloupotrebljavas
:x :angry: :angry:

barabo jedna
:oops:

sad ce nas preseliti na bez cenzure ( i treba nego kako kada je rijec o zlostavljanju)
:oops:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#5

Post by horns&drums »

Anglizme obicno koriste ljudi siromasni vokabularom a pod presijom americkih filmova. Ja bih to sve na Goli otok
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#6

Post by Zadig »

horns&drums wrote:Anglizme obicno koriste ljudi siromasni vokabularom a pod presijom americkih filmova. Ja bih to sve na Goli otok
po quick postupku
:sax: :dance:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#7

Post by horns&drums »

ok, no problem, ali zasto anglizmi?

Zasto ne kineskizmi ili japanizmi ili islandizmi? To vas ja pitam
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#8

Post by praznina »

horns&drums wrote:ok, no problem, ali zasto anglizmi?

Zasto ne kineskizmi ili japanizmi ili islandizmi? To vas ja pitam
Možda zbog toga što je to jezik novih tehnologija. Živimo u informatičkom dobu gdje primat drži Engleski jezik. Ali ne samo u tome nego u svim drugim sferama zahvaljujući USA i njihovom dominacijom u svijetu. Bolje Engleski nego Kineski čija sva slova ne znaju ni Kinezi ili ne daj bože Njemački.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#9

Post by horns&drums »

Germanizama ima no to je objasnjivo jer smo ipak bili pod austrougarskom. No cool i wow sigurno nisu informaticki izrazi
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#10

Post by metastasio »

Odgovor na prethodno pitanje se nudi ukoliko pogledaš ko je vodeća ekonomska i politička sila u svijetu... USA, odnosno čitav anglo-saksonski prostor. Kako je Francuska do 19. stoljeća bila vodeća kulturna nacija u Evropi, tako smo imali poplavu francuskih riječi u ostalim jezicima (njemački, ruski pa i naš), od 18. do 19. stoljeća u našim krajevima su Austro-Ugari bili najutjecajniji pa imamo i gomilu germanizama. Znači, nacija koja je politička velesila "nameće" svoj jezik kao prestižni. U ovome trenutku to je Amerika i čitav anglo-saksonski prostor. Čitav svijet se ugleda na njih, tamo se produciraju najpopularniji filmovi, muzika itd. Zato nije ni čudo da su angliCIzmi (ovo je pravilan termin) u porastu u SVIM evropskim jezicima, ČAK i u francuskom, i pored budalaštinma koje provodi Academie Francaise...
Onoga truentka kada Kina, Japan ili Island postanu vodeće kulturne i ekonomske nacije na svijetu na koje ćemo se ugledati, doći će, vjeruj mi, i veliki broj japanizama, islandizama i inih -izama i u naš jezik. Boriti se protiv stranih riječi je donkihotovski, pokušavali su Francuzi pa su samo djelomično uspjeli, pokušavaju i Hrvati pa se dogodi da naprave nekog "jezičkog monstruma" samo da ne bi koristili stranu riječ što je nepotrebno. Da li iko od nas zna da su tako proste riječi kao boja, čarapa, sat turskog porijekla? I da li one nekome smetaju? Naravno da ne, mi ih doživljavamo kao svoje i tako i treba da bude. Import stranih riječi znači u neku ruku i obogaćivanje rječnika jednog jezika, a ne osiromašenje kako su nam tupili tradicionalni lingvisti kojih na ovim prostorima još uvijek ima previše. Slučajevi gdje treba ograničiti prihvatanje stranih riječi je ukoliko naš jezik posjeduje u svom fondu odgovarajuću riječ. Npr. nepotrebno je upotrebljavati englesku riječ level ukoliko imamo naš nivo koji može zadovoljiti značenjsku ekspanziju itd. itd.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#11

Post by horns&drums »

Govorim o tome da je nas jezik prebogat, no opet se koriste anglizmi, germanizmi i sl.

Kao da se stidimo vlastitog jezika
TalicniTom
Posts: 2
Joined: 04/08/2005 10:22

#12

Post by TalicniTom »

mislis sva tri naroda svog jezika ili samo neki od naroda, no stoji da je cool, wow, man (otegnuto), see ya i slicno postao dominantan oblik komunikacije
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#13

Post by praznina »

TalicniTom wrote:mislis sva tri naroda svog jezika ili samo neki od naroda, no stoji da je cool, wow, man (otegnuto), see ya i slicno postao dominantan oblik komunikacije

Kao što rekoh amerikanizacija na djelu. Pored toliko američkih filmova i muzike nije ni čudo što je postalo uobičajeno korištenje anglicizama. Iskreno nemam ništa protiv toga. Vlastitog jezika se ne stidim ni malo. Drago mi je što se mogu mnogo ljepše izraziti na svom nego na Engleskom,jeziku koji je i savršeniji od Engleskog(piši kao što čitaš-čitaj kako je napisano čega nema u Engleskom i to ne samo u Engleskom).
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#14

Post by horns&drums »

TalicniTom wrote:mislis sva tri naroda svog jezika ili samo neki od naroda, no stoji da je cool, wow, man (otegnuto), see ya i slicno postao dominantan oblik komunikacije
Ne trebas me podsjecati da smo tri naroda, dovoljno mi je pogledati kartu BiH ili podforum politika
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#15

Post by Stari »

Sve to je po meni u redu rezon skroz. Formula - kulturna - ekonomska - jezicka ...dominacija. I Njemacka u svoje vrijeme i Francuska u svoje i Rimljani i Grcka i Egipat...sve to vjrovanto stima. To sto ja primjecujem da se izostavlja iz ovog obrazca - formule , nazovite je kako god hocete, ...je jedna sitnica koja se zove ...vojna dominacija. Sve te velesile, uz sve to sto su bile ekonomski, kulturno, jezicki, muzicki, filmski, literarno ...dominantne su u pocetku njihove dominacije prvo bile vojno dominantne. Sad, mozda to nema veze sa ovom posljednjom u redu velesila u kontextu teme....no mislim da ne bi trebalo izostavljati te sitnice.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#16

Post by Zadig »

bez obzira na ekonomsku, vojnu, svemirsku i ostale domnacije, mislim da zaboravljamo najbitniji faktor, a to je SUPERIORNOST americke kulture, koja se ogleda KROZ sadrzas textova i stranica na internetu i na kom su jeziku.
Kada se pojavi neki termin za internet pojavi se na engleskom, prema tome....

Superiornost kulture je jednostavna: HOLLYWOOD, koliko samo ljudi na ovom svijetu gleda nedabovane americke filmove? MTV?CNN? Igra igrice na engleskom, ima operativne sisteme na engleskom....

Zato sto taj jezik STALNO cujemo, citamo, gledama, pjevama uz njega i tako dalje....

very simple zar ne
:D
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#17

Post by praznina »

Zadig wrote:bez obzira na ekonomsku, vojnu, svemirsku i ostale domnacije, mislim da zaboravljamo najbitniji faktor, a to je SUPERIORNOST americke kulture, koja se ogleda KROZ sadrzas textova i stranica na internetu i na kom su jeziku.
Kada se pojavi neki termin za internet pojavi se na engleskom, prema tome....

Superiornost kulture je jednostavna: HOLLYWOOD, koliko samo ljudi na ovom svijetu gleda nedabovane americke filmove? MTV?CNN? Igra igrice na engleskom, ima operativne sisteme na engleskom....

Zato sto taj jezik STALNO cujemo, citamo, gledama, pjevama uz njega i tako dalje....

very simple zar ne
:D

Naravno!
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#18

Post by sojka »

How yes no?! :) :lol: Jezik nam pojedu macke, mace i macketine, macori. :) Nisu obicne, sjajne svemirske, a kajnd of mirakle, najgtmare... :-) :)

Zezam se. Potrebne su nam stvarno jezicke reforme, a da bi se desile trebali bi prvo definisati pojam kulture i sloziti se koliko je zdravorazumski moguce. Posto su prilivi raznih kultura, politicki neslozni, nemoguce nam i je odrediti koji jezik zapravo i govorimo.

Ova reforma trajace godinama.

Problem sa prilivima anglistickih rijeci imaju sve evropske drzave, sto znaci da ce biti prisiljeni da i sami krenu u korak kontraofanzive, sto bi ujedno sa jednu stranu moglo predstavljati i izazov i porast bogatstva rijecnika.
Sta to mogu Ameri (bivsi kriminalci bez prave kulture, ups, tako su me ucili), a da i mi sami nismo u stanju? :)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#19

Post by horns&drums »

WOW :D:D:D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#20

Post by alek »

kewl :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#21

Post by sojka »

Jesam te ostavila bez daha? :lol: :D :-)

Ozbiljno sad, mozda zvuci pretenciozno, ali jedino to bi bilo pravilno.
Mozemo se zaliti, vrijedi li nam? Sigurno da ne.
Krenimo u korak sa vremenom ili smislimo nesto novo.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#22

Post by MRAVOJED »

kako se kaže sendvič
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#23

Post by horns&drums »

mraVOjed wrote:kako se kaže sendvič
Dvokruhno jelo sa mesnim ili sirnim ubacajem :D:D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24 Re: Anglizmi

Post by mIRCerka »

horns&drums wrote:
beskonacan flood
scrolas
Samo su neki od anglizama koji se sve cesce upotrebljavaju. Dajte ljudi, imate li svoj jezik, svoju kulturu, ponos?

Daj poradite malo na maternjem jeziku (Mitzy ovo se ne odnosi na "onaj" jezik hehe
ali opet, bolje reci HARDVER i SOFTVER nego Ocvrsje i Omeksje kao sto je bio prijedlog u susjednoj drzavi....
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#25

Post by car-x »

horns&drums wrote:Anglizme obicno koriste ljudi siromasni vokabularom a pod presijom americkih filmova. Ja bih to sve na Goli otok
pod uticajem americkih filmova?
Post Reply