ANDROID vs IOS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Locked
Vegetastar

#1 ANDROID vs IOS

Post by Vegetastar » 04/11/2011 16:17

Za shina i ostale smarače....
Last edited by Vegetastar on 05/11/2011 09:41, edited 1 time in total.

semirsar
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

#2 Re: ANDORID vs IOS

Post by semirsar » 04/11/2011 17:15

Vegetastar wrote:Za shina i ostale smarače....
ANDORID vs IOS
Barem da si naslov teme napisao kako treba, vidi se da su te smorili :lol:

eyesburn

#3 Re: ANDORID vs IOS

Post by eyesburn » 04/11/2011 18:06

semirsar wrote:
ANDORID vs IOS
:lol: :lol:

Vegetastar

#4 Re: ANDORID vs IOS

Post by Vegetastar » 05/11/2011 09:40

semirsar wrote:
ANDORID vs IOS

:D ma bitan je nijet, skontat će oni o čemu se radi

bordo gandalf
Has thanked: 6 times

#5 Re: ANDROID vs IOS

Post by bordo gandalf » 05/11/2011 10:09

Izgubili volju izgleda :mrgreen:

Qler
Has thanked: 26 times
Been thanked: 37 times

#6 Re: ANDROID vs IOS

Post by Qler » 05/11/2011 22:47

Da vidimo

Android

+
mass storage mode,
bt file transfer
modabilnost,
open source zajednica

-
fragmentacija,
nema standarda,
modabilnost (koliko je dobra toliko je i losa)

iOS

+
stabilnost
brzina
sve radi
jednostavnost

-
nema mass storage
nema BT file transfer
ogranicen ko' balkon
JB i ostale zezancije....

- oba
nemaju true multitasking :)

Onako moje misljenje, WP7 je gori od iOS-a na iPhone 2G, a on je bio katastrofa, Symbian, iako ima sve sto ostali nemaju, gasi se i dzaba naglabati o njemu...

vox-populi

#7 Re: ANDROID vs IOS

Post by vox-populi » 06/11/2011 00:36

Iako imam iPhone, mislim da je Android buducnost iz prostog razloga jer je open source. iOS ovisi o Apple-u i njihovim developerima dok Android moze cackati ko god zna i zeli.

Dr.medicine

#8 Samsung Galaxy S II All about

Post by Dr.medicine » 06/11/2011 10:16

Ko je prekucao ovaj "kompijuter" neka napiše.
Odakle skidate aplikacije? Samo market sto je u ponudi ili?

Prijedlog za neku dobru aplikaciju?

medoIL

#9 Re: ANDROID vs IOS

Post by medoIL » 06/11/2011 10:44

Android majka , na ovom glupom iphonu jos malo pa ce se trebati placati da uneses kontakt u imenik

vox-populi

#11 Re: ANDROID vs IOS

Post by vox-populi » 06/11/2011 11:57

medoIL wrote:Android majka , na ovom glupom iphonu jos malo pa ce se trebati placati da uneses kontakt u imenik
A dobro, nije bas tako crno. Imas dosta aplikacija za Android koje se placaju. Ponuda i potrazanja. Ne pricam o tome. Pricam o perspektivama za razvoj. iOS razvija jedna kompanija, sa ogranicenim brojem ljudi i resursa (koliki god ti resursi bili). Android razvija citav community, neogranicen broj ljudi. Vise ljudi --> vise ideja. Za najdalje tri godine Android ce biti izuzetno dominantan u odnosu na iOS.

Chuckie

#12 Re: ANDROID vs IOS

Post by Chuckie » 08/11/2011 02:35

Ovako, skoro godinu dana vozim Android, i fakat mi je dopizdio.
Dakle, objektivan sam 100%, veliki fanatik Androida bio u početku,
ali stvari se polako mijenjaju, bar kod mene, ja kažem ako nešto ne
valja da ne valja, ne zabijam glavu ko noj u pijesak.

Prelazim na iPhone ovih dana. Zašto? Odgovor ispod.

Moja lična iskustva, a ne rekla kazala, su sljedeća:

Android, telefoni Galaxy I5700 i Galaxy S, verzije androida 1.5, 2.1, 2.2, 2.3.5 i 2.3.7.:

Dakle, nebitno jel oficijelni ili custom rom na telefonu, resetujem ga na tvorničke
postavke. Sve je OK prvih 10tak dana dok još ništa nemam na njemu. Jeli ga malo
natovarim aplikacijama, igrama, glupostima, krene blesavit, random restarti, štekanja
kroz menije, malo malo force close poruke, application has stopped working i to oficijelne
google aplikacije, ne neke lijeve sa marketa, scroolanje u browseru štekara strašno,
kao i zumiranje sajtova, slika, nekad mi se dešava da mi na oficijelnom romu pobudali sat
dakle kasni/brza, na custom romu to je pravo česta pojava, tako da se ne smijem se
pouzdat da me telefon budi ujutro kad imam bitne obaveze, kad je u inboxu više od
10tak poruka otvara ga cijelu vječnost, a meni svaka sekunda bitna da odgovorim na
poruku, nekad mi se dešava kad me neko zove, muzika dere, a meni na displeju nema
ništa i blejim u njega jedno 10-15 sekundi na čuđenje okoline hoću li se javiti, a niko
ne zna da mi još nije izbacio na dispeju onaj slajder za javljanje, pa ga često moram
sam utišavat u takvim situacijama i slične gluposti...

iPhone 3GS, 16GB, iOS 4.3.2:

Nikad ga nisam imao, posudim od jarana 3Gs reko daj mi par dana da ga malo provozam
da vidim šta je to. Fakat, prosto niti jednog problema za 5 dana nisam vidio što se tiče
rada na telefonu, jednostavnost, fluidnost tog iOSa me prosto oduševila. Poruke se otvaraju
instant, scroolanje i zumiranje u browseru je tečno za nepovjerovat, fakat sam se preporodio
kada sam se prebacio sa androida, listanje slika uživancija. Nikad nije zaglavio, nikad sat
nije sam od sebe pobudalio, sve radi besprijekorno. Odličan dizajn i ležanje u ruci tog
telefona, kao i dobar touchscreen i osjećaj pod prstom onog čvrstog stakla, a ne jeftine
plastike iako je dosta plastike na telefonu. I sam sam smatrao da sva ta preseravanja
oko cijena iPhona nisu opravdana, ali kad čovjek sam uzme taj uređaj u ruke, vidi se da tu
ima nešto.

Ako je ko zainteresiran za kupovinu tih androida neka mi šalje poruku.

Uzdravlje.

Yamahalac

#13 Re: ANDROID vs IOS

Post by Yamahalac » 08/11/2011 08:18

Takodje ovo trunjenje oko Androida i open source nema nigdje veze.

Prvo hajde nek neko skine source i kernel od tog Open source os-a.

Drugo, uhvatili su ih nebrojeno puta da mjenjaju kod i brisu GPL licencu iz header fajlova da ne bi morali da podjele kod sa ostalima, tako da ovo da je Android open source je prodavanje muda pod bubrege, on je open source isto ko i iOS.
Last edited by Yamahalac on 08/11/2011 09:04, edited 1 time in total.

iSwagga

#14 Re: ANDROID vs IOS

Post by iSwagga » 08/11/2011 08:52

:dance:

vox-populi

#15 Re: ANDROID vs IOS

Post by vox-populi » 08/11/2011 13:34

Yamahalac wrote:Takodje ovo trunjenje oko Androida i open source nema nigdje veze.

Prvo hajde nek neko skine source i kernel od tog Open source os-a.

Drugo, uhvatili su ih nebrojeno puta da mjenjaju kod i brisu GPL licencu iz header fajlova da ne bi morali da podjele kod sa ostalima, tako da ovo da je Android open source je prodavanje muda pod bubrege, on je open source isto ko i iOS.
Sokole, evo sam za tebe:

http://source.android.com/source/downloading.html

Slijedis upustva i imas android source code.

Naravno rijec je samo o OS-u. Koji nije niti je ikada bio GPL. Razlicite licence su koristene, izmedju ostalih apache 2.0 licenca.
Kernel koji Android koristi je obicni linux kernel koji jeste pod GPL licencom. Cak i kernel ima binary blobs koji su proprietary i closed source.

Ostali paketi i aplikacije ne moraju biti pod GPL-om. Svaki developer je slobodan da koristi licencu koju zeli.

P.S. prije ovoga trebas napraviti build environment, imas upute na sajtu.

Yamahalac

#16 Re: ANDROID vs IOS

Post by Yamahalac » 08/11/2011 14:24

Odlicno, de skini source za 4.x

Dalje, pricamo upravo oko operativnog sistema, znaci gore neko rece fino da je plus to sto je open source, sad ti kazes da nije ili da jeste do neke tacke.

http://www.readwriteweb.com/mobile/2011 ... n-of-a.php

Fino kaze clanak da je otvoren nekih 23% naspram recimo linuxa koji je 71%.

Ili hajmo malo pricati bas o tome, to sto je on dostupan za download ne znaci da je otvoren i open source. Samo kompajliranje sistema kojem je masu sistemskih stvari vec binarno u source code distribuciji samo govori o tome koliko je open source.

Evo recimo sta Wired kaze na tu temu http://www.wired.com/epicenter/2010/10/is-android-open/

Moje licno misljenje je da je otvoren koliko i iOS, developer ne zna sta se desava u pozadini, vec dobija gotov sdk sa kojim radi i koji ne kontrolise on, znaci ja ne mogu webkit promjeniti iako bih zelio i sl.

Dalje, sve se na kraju svodi na ukuse, a o ukusima se ne raspravlja. Ja sam promjenio vecinu smartfone platformi, od pocetaka htc-a, nokia sa symbianom, sony ericssona sa symbianom, pa win mobile stari i novi, android i iOS, webos sam probao i na kraju se svelo da mi ni jedan ne odgovara kao iOS, znaci moj licni ukus.

Masu stvari koje su navedene kao negativne meni ne cine problem jer ih ne koristim, znaci mass disk ne koristim jer bih morao nosati i kabal i svasta nesta, a imam fino usb koji je velik ko kljuc i 16 gb je, znaci to mi apsolutno ne treba. Dalje imamo bluetooth koji bih volio da je otvoreniji, sad evo ima 4.0 u 4s, ali nije mi ni to problem sto ne mogu prebaciti fajl nekome preko bt, taj problem nisam imao sigurno zadnjih 5 godina, a niti potrebu. Ogranicenost ne kontam, cijela moc iOS su aplikacije, one su upravo te koje skidaju ta ogranicenja, to jeste poenta svake smartphone platforme, android, ios, bilo koja druga.

Jailbreak je stvar izbora isto kao i rootanje androida, znaci telefon ce savrseno raditi bez toga, sad sto neki od nas, ne svi, hoce neke stvari koje ne dodju u paketu, to ne znaci da je tesko.

Ja licno kupujem sve programe za iOS, nemam ni jedan crackovan, ali hocu da mi telefon ima JB jer i na Cydija store ima dobrih aplikacija koje sam kupio i koje Apple ne bi pustio u app store, bez obzira sta ko mislio o tome to im je biznis politika i toga se drze, tako da me ne interesuje puno zasto to rade.

vox-populi

#17 Re: ANDROID vs IOS

Post by vox-populi » 08/11/2011 14:35

@Yamahalac,

ma stoji to sto kazes, don't get me wrong, i ja koristim iOS i relativno sam zadovoljan.

Samo recimo ako hocu da razvijem neku svoju aplikaciju, puno ce mi to teze ici za iOS nego za Android, uzimajuci kao pretpostavku da znam Objective C, sto ne znam.

Relativno to i jeste stvar ukusa, i ako Android zatvore do te mjere do koje je zatvoren iOS, onda ni razvoj nece ici tako brzo.

febo_acm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

#18 Re: ANDROID vs IOS

Post by febo_acm » 08/11/2011 15:08

Android kloc :D

oldschool

#19 Re: ANDROID vs IOS

Post by oldschool » 08/11/2011 15:11

AMD wrote:Android kloc :D
Dok ne pređe u Wolfsburg. :mrgreen:

febo_acm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

#20 Re: ANDROID vs IOS

Post by febo_acm » 08/11/2011 20:18

oldschool wrote:
:D :D

Ja se šalim naravno, meni su oba drama. Samo što mi je iPhone ljepši :P

oldschool

#21 Re: ANDROID vs IOS

Post by oldschool » 08/11/2011 20:22

AMD wrote:
oldschool wrote:
:D :D

Ja se šalim naravno, meni su oba drama. Samo što mi je iPhone ljepši :P
Normala, to ti je ono:

AMD vs Intel:
Ati vs Nvidia;
Audi vs BMW.

Ne dam za mobitel 1000 KM taman da će zarađivati za mene duplo. :D Šta će mi mobitel kad moram misliti da mi ne smije ispasti, imaš ciglu i rahat. :D

medoIL

#22 Re: ANDROID vs IOS

Post by medoIL » 08/11/2011 23:00

@oldschool

I to sto kazes , dok sam imao cigletinu hodao sam rahat ulicom i nisam se fatao za dzepove svako 30 sekundi , nedavno uzeo htc desire hd vise mi sikirancije donio nego uzivancije ...

Kad smo vec kod toga zasto mi ne mogu igrice na njega(crackovane) , skinem astro , download igricu(ili kako ga ja zove astro torrent :D) i nakon sto mi se instalira pokrenem je medjutim samo pise gameloft i izbaci me ... pokusao sam sa 4 igrice i nijedna nije radila :x

beco
Been thanked: 1 time

#23 Re: ANDROID vs IOS

Post by beco » 08/11/2011 23:16

A niko da spomen da je teze koristiti se krekovanim iphone aplikacijama nego android. Kod androida skines fajl instaliras I to je to, kod iphona moras imati neku aplikaciju koju ces korisriti kao bazu pa prekopirati u tu baznu fajlove od nove aplikacije. Sad ce neko reco mrsko mu 2 dodatna poteza uraditi ali jarane kad moras za svaku aplikaciju pojedinacno uraditi dojadi.

A ono sto me nerviralo kod ios sto nemozes cackati po opcijama neko ne voli da se zavlaci po menijama ali ja volim. Kad udes na ios na settings I recimo odaberes neku pod opciju u 3 meniji na kraju ce samo biti yes no opcija I nista vise.

digital

#24 Re: ANDROID vs IOS

Post by digital » 09/11/2011 03:22

beco wrote:A niko da spomen da je teze koristiti se krekovanim iphone aplikacijama nego android. Kod androida skines fajl instaliras I to je to, kod iphona moras imati neku aplikaciju koju ces korisriti kao bazu pa prekopirati u tu baznu fajlove od nove aplikacije. Sad ce neko reco mrsko mu 2 dodatna poteza uraditi ali jarane kad moras za svaku aplikaciju pojedinacno uraditi dojadi.

A ono sto me nerviralo kod ios sto nemozes cackati po opcijama neko ne voli da se zavlaci po menijama ali ja volim. Kad udes na ios na settings I recimo odaberes neku pod opciju u 3 meniji na kraju ce samo biti yes no opcija I nista vise.
Jel ti zezas ili sta ? cuj teze se koristiti krekovanim iphonom ? what, dobijes x mogucnosti u svemu, mada ti i nije potreban jailbreak, ako na to mislis u prvom smislu. Imas app store i bog te veselio :) u drugom smislu sto navodis 2 baze, pa kopiranje, pa koji ti djavo tu spominjes ? kakvo kopiranje, kakve baze ? imas sajtova na kojima skines krekovane aplikacije, instaliras app sync, udjes u iTunes, prebacis aplikaciju i stisnes sync i to je to, ne razumijem baze ? Takodje, imas Installous kojeg instaliras preko Cydie, koji pretvara sve aplikacije u app store, na free aps. Cuj za svaku aplikaciju posebno uraditi i dojadi ti, preformulisi odgovor, i pojednostavni jer ne razumijem pojam "2 baze"

Za cackanje po raznim menijima, to ti apsolutno ne treba, i nemas potrebu, a ako je bas ne neki nacin budes imao, Imas SB settings, koji ti otkriva raznorazne mogucnosti, a ti sto te smara googlanje 2 minute, ili pak gledanje tutoriala na youtube kojih ima hvala bogu mali milion, o temema, jb, programima, igrama etc, eh to je tvoj problem :) :dance:

Znas onu reklamu svepsa ? Samo za iskusne ? pa ni iphone nije za svakoga ;) :oops:

shin

#25 Re: ANDROID vs IOS

Post by shin » 09/11/2011 11:22

Image

Nisam se zagubio, samo sam odmarao od interneta par dana.

NIsam bas raspolozen da istu pricu ponovo pricam, mada ako hocete sto da ne Image

Locked