Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25051 Re: Android OS

Post by arnes_king »

ug_lee wrote:
zdruzdjo wrote:Pozdrav
Prije par dana sam na koristenje dobio iPad Air.
Inace sam zakleti Android lik ali eto ovo onako "oko kuce" Nekada sam davno imao iPhone 4s I tada sam se zakleo da vise nikada necu telefon sa prefiksom iPhone.
Ovo kino koristim onako sada za gledanje youtube-ta, citanje knjiga, ponekad stream sa kucne mreze nekog filma I tako jer ruku na srce kvalitet prikaza I samog ekrana je "top of the....".
I dalje mi je Android telefon alfa I omega, ali eto za pogledati nesto u basti ili na balkonu dok se kahvenise je super.
Ne pada mi na pamet da instaliram ono smece od itunesa I radim sinhronizacije I slicne stvari.

Uglavnom kuckajuci nesto na njemu neki dan primjetim fenomenalnu stvarcicu.
Kad nesto otkucas I hoces da pomjeris kursor na neko odredjeno mjesto, pritisnes na samu rjec I drzis a onda se upali kao malo "povecalo" iznad kursora I puuuuno je lakse vozati kursor po zelji jer je situacija "uvecana".
Da li to postoji na android-u jer znate da to na telefonu nije ni najmanje lako. Da li je skriveno ili mozda postoji neki dodatak koji bi to omogucio.
Hvala
Nije baš sa uvecalom ali Gboard ima mogućnost da vuces prst desno lijevo po Razmaku i da na taj način pomjeras kursor.
Uvećalo imaš tek u Android 9 (Pie)
https://imgur.com/a/5DxnY16 Evo kako izgleda kod mene na Samsung s8 na Pie
Ja na S9 ne vidim kako da to upalim, ima li neka fora?
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#25052 Re: Android OS

Post by ug_lee »

arnes_king wrote:
ug_lee wrote:
zdruzdjo wrote:Pozdrav
Prije par dana sam na koristenje dobio iPad Air.
Inace sam zakleti Android lik ali eto ovo onako "oko kuce" Nekada sam davno imao iPhone 4s I tada sam se zakleo da vise nikada necu telefon sa prefiksom iPhone.
Ovo kino koristim onako sada za gledanje youtube-ta, citanje knjiga, ponekad stream sa kucne mreze nekog filma I tako jer ruku na srce kvalitet prikaza I samog ekrana je "top of the....".
I dalje mi je Android telefon alfa I omega, ali eto za pogledati nesto u basti ili na balkonu dok se kahvenise je super.
Ne pada mi na pamet da instaliram ono smece od itunesa I radim sinhronizacije I slicne stvari.

Uglavnom kuckajuci nesto na njemu neki dan primjetim fenomenalnu stvarcicu.
Kad nesto otkucas I hoces da pomjeris kursor na neko odredjeno mjesto, pritisnes na samu rjec I drzis a onda se upali kao malo "povecalo" iznad kursora I puuuuno je lakse vozati kursor po zelji jer je situacija "uvecana".
Da li to postoji na android-u jer znate da to na telefonu nije ni najmanje lako. Da li je skriveno ili mozda postoji neki dodatak koji bi to omogucio.
Hvala
Nije baš sa uvecalom ali Gboard ima mogućnost da vuces prst desno lijevo po Razmaku i da na taj način pomjeras kursor.
Uvećalo imaš tek u Android 9 (Pie)
https://imgur.com/a/5DxnY16 Evo kako izgleda kod mene na Samsung s8 na Pie
Ja na S9 ne vidim kako da to upalim, ima li neka fora?
Mislim da sad za sad radi samo na Google apps. Evo testirao sam na Google docs, Gmail i Chrome.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#25053 Re: Android OS

Post by shape of despair »

Dva ista mobitela, jedan uzet u domodu uredno dobio android pie, drugi u fontele nema update-a
User avatar
holowey
Posts: 8422
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#25054 Re: Android OS

Post by holowey »

shape of despair wrote:Dva ista mobitela, jedan uzet u domodu uredno dobio android pie, drugi u fontele nema update-a
jedan zvanicno pusten u prodaju za nase trziste i u skladu s tim dobio update...

drugi ko zna za koje trziste i pitanje je da li ce uopste dobiti update...
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#25055 Re: Android OS

Post by shape of despair »

holowey wrote:
shape of despair wrote:Dva ista mobitela, jedan uzet u domodu uredno dobio android pie, drugi u fontele nema update-a
jedan zvanicno pusten u prodaju za nase trziste i u skladu s tim dobio update...

drugi ko zna za koje trziste i pitanje je da li ce uopste dobiti update...
E hvala. Ovaj iz fontele mi je za pocetni jezik ponudio poljski, ali da necu imati update nisam znao.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25056 Re: Android OS

Post by arnes_king »

shape of despair wrote:
holowey wrote:
shape of despair wrote:Dva ista mobitela, jedan uzet u domodu uredno dobio android pie, drugi u fontele nema update-a
jedan zvanicno pusten u prodaju za nase trziste i u skladu s tim dobio update...

drugi ko zna za koje trziste i pitanje je da li ce uopste dobiti update...
E hvala. Ovaj iz fontele mi je za pocetni jezik ponudio poljski, ali da necu imati update nisam znao.
Ako je Samsung onda odes na sammobile, skines zadnji firmware za nase prostore i instaliras preko ODINA. Nakon toga ce ti dolaziti uredno OTA update.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#25057 Re: Android OS

Post by shape of despair »

Hvala i tebi naumpalo mi je to, jeste samsung je. Međutim, prijatelj mi ima isti telefon sa istom oznakom i sve, i on je prije 20 dana dibio PIE, sad na sam mobile za bhtelecom pise da je dostupna verzija 8.0.0. Je li moguće da su povukli update ili slično
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25058 Re: Android OS

Post by arnes_king »

shape of despair wrote:Hvala i tebi naumpalo mi je to, jeste samsung je. Međutim, prijatelj mi ima isti telefon sa istom oznakom i sve, i on je prije 20 dana dibio PIE, sad na sam mobile za bhtelecom pise da je dostupna verzija 8.0.0. Je li moguće da su povukli update ili slično
Pa nemoj instalirati BHT, nadji TEB koji je nebrandiran za Bosnu. Ili slobodno flashuj BTU najnoviji i bit ces miran opet.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#25059 Re: Android OS

Post by friskyoreo »

Koristi li neko od vas app "Blokada"? Kakva su iskustva i je li sigurna?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#25060 Re: Android OS

Post by avaks »

Radi posao ali ako koristis neki VPN nece ti raditi zajedno jer Blokada vec ima svoj...
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#25061 Re: Android OS

Post by ug_lee »

arnes_king wrote:
shape of despair wrote:Hvala i tebi naumpalo mi je to, jeste samsung je. Međutim, prijatelj mi ima isti telefon sa istom oznakom i sve, i on je prije 20 dana dibio PIE, sad na sam mobile za bhtelecom pise da je dostupna verzija 8.0.0. Je li moguće da su povukli update ili slično
Pa nemoj instalirati BHT, nadji TEB koji je nebrandiran za Bosnu. Ili slobodno flashuj BTU najnoviji i bit ces miran opet.
Na BTU u Bosni dobijas OTA?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25062 Re: Android OS

Post by arnes_king »

ug_lee wrote:
arnes_king wrote:
shape of despair wrote:Hvala i tebi naumpalo mi je to, jeste samsung je. Međutim, prijatelj mi ima isti telefon sa istom oznakom i sve, i on je prije 20 dana dibio PIE, sad na sam mobile za bhtelecom pise da je dostupna verzija 8.0.0. Je li moguće da su povukli update ili slično
Pa nemoj instalirati BHT, nadji TEB koji je nebrandiran za Bosnu. Ili slobodno flashuj BTU najnoviji i bit ces miran opet.
Na BTU u Bosni dobijas OTA?
Vise puta sam flashovao razne firmware i svaki put sam dobijao OTA. Zadnji put sam flashovao BTU i dolaze mi. Samo mislim da je moguce da mi je OTA od SEE radi kartice, ali svejedno, redovno mjesecno ide OTA.
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#25063 Re: Android OS

Post by ug_lee »

Pošto sam ja na BHT I security patch je februar.. pa ako je tako da flashujem BTU
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#25064 Re: Android OS

Post by shalla »

arnes_king wrote:
ug_lee wrote:
zdruzdjo wrote:Pozdrav
Prije par dana sam na koristenje dobio iPad Air.
Inace sam zakleti Android lik ali eto ovo onako "oko kuce" Nekada sam davno imao iPhone 4s I tada sam se zakleo da vise nikada necu telefon sa prefiksom iPhone.
Ovo kino koristim onako sada za gledanje youtube-ta, citanje knjiga, ponekad stream sa kucne mreze nekog filma I tako jer ruku na srce kvalitet prikaza I samog ekrana je "top of the....".
I dalje mi je Android telefon alfa I omega, ali eto za pogledati nesto u basti ili na balkonu dok se kahvenise je super.
Ne pada mi na pamet da instaliram ono smece od itunesa I radim sinhronizacije I slicne stvari.

Uglavnom kuckajuci nesto na njemu neki dan primjetim fenomenalnu stvarcicu.
Kad nesto otkucas I hoces da pomjeris kursor na neko odredjeno mjesto, pritisnes na samu rjec I drzis a onda se upali kao malo "povecalo" iznad kursora I puuuuno je lakse vozati kursor po zelji jer je situacija "uvecana".
Da li to postoji na android-u jer znate da to na telefonu nije ni najmanje lako. Da li je skriveno ili mozda postoji neki dodatak koji bi to omogucio.
Hvala
Nije baš sa uvecalom ali Gboard ima mogućnost da vuces prst desno lijevo po Razmaku i da na taj način pomjeras kursor.
Uvećalo imaš tek u Android 9 (Pie)
https://imgur.com/a/5DxnY16 Evo kako izgleda kod mene na Samsung s8 na Pie
Ja na S9 ne vidim kako da to upalim, ima li neka fora?
Što će ti to?
Long press na riječ i on je uveća
zdruzdjo
Posts: 5203
Joined: 16/08/2009 00:27

#25065 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

shalla wrote:Long press na riječ i on je uveća
Na kojem telefonu/adnroidu???
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25066 Re: Android OS

Post by arnes_king »

shalla wrote:Što će ti to?
Long press na riječ i on je uveća
Kod mene s9+ na Pie i nema mi toga, da nije samo u odredjenim aplikacijama? Sjecam se na starijim Samsung telefonima da je bilo, bas me cudilo pa na ovom nemam.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#25067 Re: Android OS

Post by shalla »

Ne znam ljudi, ja sad probao na Viberu i na Whatsappu, radi...
Ima li veze što mi je swiftkey tastatura?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25068 Re: Android OS

Post by arnes_king »

shalla wrote:Ne znam ljudi, ja sad probao na Viberu i na Whatsappu, radi...
Ima li veze što mi je swiftkey tastatura?
Ima, vjerovatno je do swiftkey tastature. Samsung je to imao jos na s4 i s5, cudi me da su izbacili.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#25069 Re: Android OS

Post by semirsar »

standardna tastatura kod mene, i duzi pritisak uvecava rijec, klizeci dalje lijevo ili desno uvecava kao da povecalom citas. Ako pritisnem neku rijec i kliznem na dole prstom daje mi razmak za copy/paste, delete ili sto mi treba. S9+ pie sa aprilskim security patch
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#25070 Re: Android OS

Post by vatrogasac »

Radi kod mene na dva androida 9.

Image
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25071 Re: Android OS

Post by arnes_king »

semirsar wrote:standardna tastatura kod mene, i duzi pritisak uvecava rijec, klizeci dalje lijevo ili desno uvecava kao da povecalom citas. Ako pritisnem neku rijec i kliznem na dole prstom daje mi razmak za copy/paste, delete ili sto mi treba. S9+ pie sa aprilskim security patch
Eh u tom grmu je bio zec :D treba drzati pa povuci u neku stranu da se pojavi, ranije je samo uz drzanje islo. Hvala :thumbup:


Edit: evo na viberu mi radi sad i bez povlacenja a npr dok tipkam ovdje nece nikako, samo oznaci rijec kada drzim i povlacim.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#25072 Re: Android OS

Post by semirsar »

e vala, da i ja tebi nesto pokazem, dosti toga sam ja od tebe naucio o ovoj deve'ci :mrgreen: :thumbup:
User avatar
BaDa
Posts: 2339
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#25073 Re: Android OS

Post by BaDa »

da ne otvaram novu temu kratko pitanje za gear s3 koji sam jucer kupio! Interesuje me jel moguce iskljuciti ovo brojanje koraka? i koliko bi odprilike trebala baterija da drzi? od jutro pola 8 skinuo sa punjaca i vec 10% baterije otislo! Pise kao da moze 2 dana jos izdrzati! Jel ima neko savjete neke za gear s3 jer prvi put se susrecem s pametnim satom! :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25074 Re: Android OS

Post by arnes_king »

BaDa wrote:da ne otvaram novu temu kratko pitanje za gear s3 koji sam jucer kupio! Interesuje me jel moguce iskljuciti ovo brojanje koraka? i koliko bi odprilike trebala baterija da drzi? od jutro pola 8 skinuo sa punjaca i vec 10% baterije otislo! Pise kao da moze 2 dana jos izdrzati! Jel ima neko savjete neke za gear s3 jer prvi put se susrecem s pametnim satom! :D
Ja sam imao gear s2 i drzala je tako oko 2 dana sa svim popaljenim. Gear s3 ima vecu bateriju a ne toliko veci displej pa vjerujem da bi to morali izgurati bar ta dva dana. Za korake, ne znam, kako sam vidio sad ni na mobitelu u Samsung heath se ne moze ugasiti.
username_here
Posts: 263
Joined: 03/04/2019 18:05

#25075 Re: Android OS

Post by username_here »

Samo ugasi da ti stalno pokazuje sat i moci ce 2-3 dana... Znaci Watch always on ugasi i naravno vidi ima li noviji software jer je bilo par battery leakova pa su to popravili.
Post Reply