Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24851 Re: Android OS

Post by Sanjarko »

Moze li preporuka za neku aplikaciju koja ima podsjetnik sa alarmom jer u ovom kalendarskom podsjetniku je samo notifikacija.

Nije mi dosad trebala jer sam stari telefon od stare koristio za to koji je imao podsjetnik sa alarmom.

Probao sam neke ili ja ih neznam nastimati ili nerade nesto.
User avatar
ferratilis
Posts: 7282
Joined: 25/11/2013 16:48

#24852 Re: Android OS

Post by ferratilis »

Da li neko ovdje mozda koristi AccuBattery i da li se aplikacija pokazala kao korisna? Skinuo sam je danas i namjestio alarm na 90%. Koliko sam skontao, to je neki maksimum do kojeg bi trebalo puniti da bi baterija bila sto dugotrajnija.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#24853 Re: Android OS

Post by diablobih »

Ja koliko znam, sve aplikacije sto se ticu poboljsanja baterija ili bilo cega oko baterije, ne rade, a najcesce i stete mobitelu. Fakticki su malware, isto kao i oni cleaneri raznorazni.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#24854 Re: Android OS

Post by Maharadza »

diablobih wrote:Ja koliko znam, sve aplikacije sto se ticu poboljsanja baterija ili bilo cega oko baterije, ne rade, a najcesce i stete mobitelu. Fakticki su malware, isto kao i oni cleaneri raznorazni.
Koliko sam ja skontao, to je samo alarm koji se aktivira čim se baterija napuni do određenog procenta tj. koliko ti valjda namjestiš! A još davno sam negdje pročitao (i to na više različitih tech sajtova) da je najbolje bateriju držati između 20% i 80% jer kaže svaka ona ima ograničen broj punjenja od 0 do 100% tako da ovom metodom gdje je nikada ne napuniš do kraja a istovremeno ne dozvoliš da se isprazni previše, produžuješ vijek trajanja iste?! Mada sam još negdje pročitao da ovaj metod važi samo za one koji znaju da će svoj uređaj koristiti duži niz godina, dok oni koji mijenjaju telefon svake 2-3 god. mogu to i ignorisati! :mrgreen:

EDIT: Evo i malo veći članak na tu temu; https://www.androidauthority.com/maximi ... fe-882395/
Last edited by Maharadza on 12/12/2018 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#24855 Re: Android OS

Post by diablobih »

Maharadza wrote:
diablobih wrote:Ja koliko znam, sve aplikacije sto se ticu poboljsanja baterija ili bilo cega oko baterije, ne rade, a najcesce i stete mobitelu. Fakticki su malware, isto kao i oni cleaneri raznorazni.
Koliko sam ja skontao, to je samo alarm koji se aktivira čim se baterija napuni do određenog procenta tj. koliko ti valjda namjestiš! A još davno sam negdje pročitao (i to na više različitih tech sajtova) da je najbolje bateriju držati između 20% i 80% jer kaže svaka ona ima ograničen broj punjenja od 0 do 100% tako da ovom metodom gdje je nikada ne napuniš do kraja a istovremeno ne dozvoliš da se isprazni previše, produžuješ vijek trajanja iste?!
Mozda, moja poenta je da ne vrijedi instalirati aplikaciju oko baterije.

Sto se tice 20-80, istina, samo je li vrijedi vise mjesec dana baterije, a da je ne znam kako koristis sigurno ce ti biti 3 godine na skoro 100% kapaciteta. Po meni to ne vrijedi, ali neka radi ko sta hoce i da gleda je li mu slucajno otisao na punjenju preko 80 % ili jesi li ga koristio kojim slucajno previse, pa ti pao ispod 20% da se nerviras. Nece niko ni dobiti puno tim, a ni izgubiti ako ne gleda koliko ce ga puniti ili kada ce ga stavljati da ga puni.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#24856 Re: Android OS

Post by Maharadza »

diablobih wrote:
Maharadza wrote:
diablobih wrote:Ja koliko znam, sve aplikacije sto se ticu poboljsanja baterija ili bilo cega oko baterije, ne rade, a najcesce i stete mobitelu. Fakticki su malware, isto kao i oni cleaneri raznorazni.
Koliko sam ja skontao, to je samo alarm koji se aktivira čim se baterija napuni do određenog procenta tj. koliko ti valjda namjestiš! A još davno sam negdje pročitao (i to na više različitih tech sajtova) da je najbolje bateriju držati između 20% i 80% jer kaže svaka ona ima ograničen broj punjenja od 0 do 100% tako da ovom metodom gdje je nikada ne napuniš do kraja a istovremeno ne dozvoliš da se isprazni previše, produžuješ vijek trajanja iste?!
Mozda, moja poenta je da ne vrijedi instalirati aplikaciju oko baterije.

Sto se tice 20-80, istina, samo je li vrijedi vise mjesec dana baterije, a da je ne znam kako koristis sigurno ce ti biti 3 godine na skoro 100% kapaciteta. Po meni to ne vrijedi, ali neka radi ko sta hoce i da gleda je li mu slucajno otisao na punjenju preko 80 % ili jesi li ga koristio kojim slucajno previse, pa ti pao ispod 20% da se nerviras. Nece niko ni dobiti puno tim, a ni izgubiti ako ne gleda koliko ce ga puniti ili kada ce ga stavljati da ga puni.
Apsolutno se slažem, ipak nije on mene kupio nego ja njega - fak it! :skoljka:

Elem, sažetak o ovome punjenju;
Avoid full cycle (zero-100 percent) and overnight charging. Instead, top-up your phone more regularly with partial charges.
Ending a charge at 80 percent is better for the battery than topping all the way up to 100 percent.
Use fast charging technologies sparingly and never overnight.
Heat is the battery killer. Don’t cover your phone when charging and keep it out of hot places.
Turn your phone off when charging, or at least don’t play games or watch videos to avoid mini cycles.
Pa eto ko ima živce još i to pratiti... :thumbup:
User avatar
ferratilis
Posts: 7282
Joined: 25/11/2013 16:48

#24857 Re: Android OS

Post by ferratilis »

Inace ne gasim kad punim, niti ukljucujem airplane mode (neki i to predlazu), pa sam htio s ovim AccuBattery da barem malo produzim vijek baterije. Jbg kad se sjetim, iskljucicu na 90%, kad mi je mrsko, nek se puni do 100%. Glavni razlog mi je sto prvi put imam Xiaomi, pa ne znam kakve su njihove baterije. Hvala u svakom slucaju. :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#24858 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

Joj koja preseravanja ...puni kako ti volja.
Ako vec steti bateriji punjenje preko 80% , zasto ne rijese softwerski...da ne puni dalje...ili da puni do 100% , a da je to u stvarnosti 80%?

Ljudi vi ste kupili telefon, nije on vas.

Koje gluposti jbt...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#24859 Re: Android OS

Post by Better Man »

Uvijek punim do 100%. Te priče da ne treba puniti preko 80% ili dozvoliti da kapacitet padne ispod 20% su čiste gluposti za naivne budale.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#24860 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

aktivacija wrote:
vatrogasac wrote:
To je standardna procedura i za druge telefone, ako nemaš u porukama (a trebalo bi da imaš), nekada samo prikaže na kratko pa pamti šta ti iskače, onda imaš i opciju da ih nazoveš na besplatan broj. Pokušaj još koji puta.
Znam sta mislis....ne dolazi nigdje, nit iskace šifra, nit ima opcija da ih prozovem. Samo stoji prozorcic gdje se moze ukucat taj kòd. Pokusao vise puta. I nista.
problem je sto si pokusavao vise puta
viber onda zablokira i ne salje kod 24 sata
znaci,od zadnjeg pokusaja sacekaj 24 sata i posalji ponovo i doci ce ti kod
sam si sebi zakomplikovao
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#24861 Re: Android OS

Post by aktivacija »

zippoo87 wrote:
aktivacija wrote:
vatrogasac wrote:
To je standardna procedura i za druge telefone, ako nemaš u porukama (a trebalo bi da imaš), nekada samo prikaže na kratko pa pamti šta ti iskače, onda imaš i opciju da ih nazoveš na besplatan broj. Pokušaj još koji puta.
Znam sta mislis....ne dolazi nigdje, nit iskace šifra, nit ima opcija da ih prozovem. Samo stoji prozorcic gdje se moze ukucat taj kòd. Pokusao vise puta. I nista.
problem je sto si pokusavao vise puta
viber onda zablokira i ne salje kod 24 sata
znaci,od zadnjeg pokusaja sacekaj 24 sata i posalji ponovo i doci ce ti kod
sam si sebi zakomplikovao
Nije ovo do vibera nego do azuriranja google play-a. Ali nije vise bitno. Vratio sam telefon na fabricke postavke. Sve fercera. Fala
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#24863 Re: Android OS

Post by arnes_king »

Better Man wrote:Uvijek punim do 100%. Te priče da ne treba puniti preko 80% ili dozvoliti da kapacitet padne ispod 20% su čiste gluposti za naivne budale.
Da, sigurno cu vise vjerovati nekom nasumicnom tipu sa foruma koji ljude bez razloga naziva naivnim budalama nego proizdodjacima tih uredjaja i zvanicnim informacijama. To hoce li neko praktikovati ili ne je do osobe, ali ljude nazivati takvim nazivima mi je neshvatljivo.
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#24864 Re: Android OS

Post by djama »

ma punio ti nju do 100% ili ne punio ona ima ogranicen broj ciklusa punjenja i to je to...
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#24865 Re: Android OS

Post by arnes_king »

djama wrote:ma punio ti nju do 100% ili ne punio ona ima ogranicen broj ciklusa punjenja i to je to...
Tako je, a bas to punjenje i utice na broj ciklusa. Ali nebitno, nije stvar u tome, stvar je da ne treba bez razloga vrijedjati.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#24866 Re: Android OS

Post by zateznistub »

arnes_king wrote:
Better Man wrote:Uvijek punim do 100%. Te priče da ne treba puniti preko 80% ili dozvoliti da kapacitet padne ispod 20% su čiste gluposti za naivne budale.
Da, sigurno cu vise vjerovati nekom nasumicnom tipu sa foruma koji ljude bez razloga naziva naivnim budalama nego proizdodjacima tih uredjaja i zvanicnim informacijama. To hoce li neko praktikovati ili ne je do osobe, ali ljude nazivati takvim nazivima mi je neshvatljivo.
Bez uvreda i epiteta naravno, evo preletih preko nekoliko uputstva proizvođača uređaja koji su u mome domu (Samsung , Huawei, Lenovo i Xiaomi) i ni u jednom ne naletih da se punjenje prekida u bilo kojem procentu prije onoga od 100%. Ni taj se naravno ne pominje, tako da te varijable punjenja i prekidanja ne stoje. Baterija, koliko god bila moderna i tehnološki razvijena ima svoj vijek trajanja. Poslije kojeg propada i gubi kapacitet...
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#24867 Re: Android OS

Post by arnes_king »

zateznistub wrote:
arnes_king wrote:
Better Man wrote:Uvijek punim do 100%. Te priče da ne treba puniti preko 80% ili dozvoliti da kapacitet padne ispod 20% su čiste gluposti za naivne budale.
Da, sigurno cu vise vjerovati nekom nasumicnom tipu sa foruma koji ljude bez razloga naziva naivnim budalama nego proizdodjacima tih uredjaja i zvanicnim informacijama. To hoce li neko praktikovati ili ne je do osobe, ali ljude nazivati takvim nazivima mi je neshvatljivo.
Bez uvreda i epiteta naravno, evo preletih preko nekoliko uputstva proizvođača uređaja koji su u mome domu (Samsung , Huawei, Lenovo i Xiaomi) i ni u jednom ne naletih da se punjenje prekida u bilo kojem procentu prije onoga od 100%. Ni taj se naravno ne pominje, tako da te varijable punjenja i prekidanja ne stoje. Baterija, koliko god bila moderna i tehnološki razvijena ima svoj vijek trajanja. Poslije kojeg propada i gubi kapacitet...

Evo ovdje pise da praznjenje ispod 20% moze smanjiti vijek trajanja te da je najbolje ne prazniti ispod.

https://www.samsung.com/uk/support/mobi ... martphone/

"Avoid fully discharging your battery
On much older types of batteries, the advice used to be to discharge them completely. This is not the case for modern smartphone batteries. Completely discharging the battery on your device may reduce its life.
It's best not to let your battery go under 20%."


Sto se mene tice, niti pratim baterju nesto posebno niti pratim punjenje. Dosta vremena svakako provodim kuci tako da spojim da se punim onda kad ima potrebe. Dopunjavam jednom dnevno mobitel kad mi je najnagodnije, ali rijetko kad da ga istrosim do kraja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24868 Re: Android OS

Post by Sanjarko »

Ima li iko preporuku za onu aplikaciju podsjetnik sa alarmom?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#24869 Re: Android OS

Post by zateznistub »

arnes_king wrote:

Evo ovdje pise da praznjenje ispod 20% moze smanjiti vijek trajanja te da je bolje ne prazniti ispod.

https://www.samsung.com/uk/support/mobi ... martphone/

"Avoid fully discharging your battery
On much older types of batteries, the advice used to be to discharge them completely. This is not the case for modern smartphone batteries. Completely discharging the battery on your device may reduce its life.
It's best not to let your battery go under 20%."
Mrsko mi je sad kopat po netu, ali ovo oko praznjenja ispod 20% i ne punjenje preko 80% je cisti marketinški trik. Naime, ono što STVARNO steti bateriji jeste broj ciklusa punjenje/pražnjenje a time sto prekidaš punjenje na 80 i ponovo stavljas na 20 samo povećava broj punjenja i prije ce dovesti do troskova zamjene baterije sto jeste i krajnji cilj proizvođača.
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#24870 Re: Android OS

Post by djama »

arnes_king wrote:
djama wrote:ma punio ti nju do 100% ili ne punio ona ima ogranicen broj ciklusa punjenja i to je to...
Tako je, a bas to punjenje i utice na broj ciklusa. Ali nebitno, nije stvar u tome, stvar je da ne treba bez razloga vrijedjati.
ma naravno nigdje veze mi je to , samo zdrava diskusija je dobra ostalo sve zdrao :)
User avatar
spree
Posts: 7885
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#24871 Re: Android OS

Post by spree »

Tonu je nekih istraživanja bilo i kao na kraju je zaključak da je najbolje od 20% do 80%. Ustvari najbolje bi bilo 40 60, tj. naduže bi baterija trajala. Ja pokusavam puniti otprilike do 80-ak %, ali uopste nisam opterećen. Pa nije on mene kupio. Zato nek svako puni koliko misli da treba. Generalno par godina ce izdržati da ga svaki put punis od 0 do 100.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#24872 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

cime se vi opterecujete, niste normalni
kod mene se puni cijelu noc,ustekam pred spavanje,skinem ujutro i nikakvih problema
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#24873 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

zippoo87 wrote:cime se vi opterecujete, niste normalni
kod mene se puni cijelu noc,ustekam pred spavanje,skinem ujutro i nikakvih problema
:thumbup:
Abracadabra
Posts: 109
Joined: 04/03/2012 19:18
Location: Srebrenik

#24874 Re: Android OS

Post by Abracadabra »

skafiskafsnjak wrote:
zippoo87 wrote:cime se vi opterecujete, niste normalni
kod mene se puni cijelu noc,ustekam pred spavanje,skinem ujutro i nikakvih problema
:thumbup:
Tako godinama, uvijek nešto prije baterije otkaže :-)
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#24875 Re: Android OS

Post by TAFKAP »

Zar ne mislite da su proizvođači mobilnih uređaja ili Google nisu u Androidu spustili barijeru 100% na 90% tako kad ti napuniš na 100% ono ustvari napuni samo 90... :-)
Post Reply