Andric

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#926 Re: Andric

Post by KatarinaKosaca »

Corto Maltese wrote:Pošto se baš lijepo međusobno sokolite, mislim da vam više nisam potreban.
Odoh ja na temu o Komšiću, a Andrić nazad u školsku lektiru, i biblioteke, gdje mu je i mjesto.
Neka te ba... Bar ti vjerujem da jesi pročitao Andrića.. a jednoumlje je i dosadno jer HazNaDar to loše radi..
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#927 Re: Andric

Post by hAZNADAR »

Corto Maltese wrote:Pošto se baš lijepo međusobno sokolite, mislim da vam više nisam potreban.
Odoh ja na temu o Komšiću, a Andrić nazad u školsku lektiru, i biblioteke, gdje mu je i mjesto.
Ma vidi ti coporativnih fazona i cime sve sve sluze,. :D :D :D Kao da sam otisao na forum nezavisnih i rekao RS nece biti nezavisna,.. :lol:


Ok, onda - ako cemo na taj nacin,...
Ej Corto svaka ti cast - rasturas ove spamere, placipizde i ufurane dusebriznike - ko bugarsku skupstinu,..

Ko im je kriv kada se zalijecu,..
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#928 Re: Andric

Post by Sezam »

Izgleda da zivci popustaju... :lol:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#929 Re: Andric

Post by The 51st State »

hAZNADAR wrote:
Corto Maltese wrote:Pošto se baš lijepo međusobno sokolite, mislim da vam više nisam potreban.
Odoh ja na temu o Komšiću, a Andrić nazad u školsku lektiru, i biblioteke, gdje mu je i mjesto.
Ma vidi ti coporativnih fazona i cime sve sve sluze,. :D :D :D Kao da sam otisao na forum nezavisnih i rekao RS nece biti nezavisna,.. :lol:


Ok, onda - ako cemo na taj nacin,...
Ej Corto svaka ti cast - rasturas ove spamere, placipizde i ufurane dusebriznike - ko bugarsku skupstinu,..

Ko im je kriv kada se zalijecu,..
fakat..., cemu jed i srdzba...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#930 Re: Andric

Post by hAZNADAR »

The 51st State wrote:
hAZNADAR wrote:
Corto Maltese wrote:Pošto se baš lijepo međusobno sokolite, mislim da vam više nisam potreban.
Odoh ja na temu o Komšiću, a Andrić nazad u školsku lektiru, i biblioteke, gdje mu je i mjesto.
Ma vidi ti coporativnih fazona i cime sve sve sluze,. :D :D :D Kao da sam otisao na forum nezavisnih i rekao RS nece biti nezavisna,.. :lol:


Ok, onda - ako cemo na taj nacin,...
Ej Corto svaka ti cast - rasturas ove spamere, placipizde i ufurane dusebriznike - ko bugarsku skupstinu,..

Ko im je kriv kada se zalijecu,..
fakat..., cemu jed i srdzba...
Sezam wrote:Izgleda da zivci popustaju... :lol:
:D :D
koja patetika
Ti fazoni o jedu, srdzbi, zivcima,... se prerastu jos u tinejdjerskoj dobi,... zar stvarno mislite da ce te tim fazonima ovdje nesto postici - poslije dosadasnjeg debakla.


Zaletili ste se o zlocestom Andricu i potrebi cenzurisanje lektire jerbo je nepodoban.
Uvrijedili se kada smo vas podsjetili da se Andric tumaci na osnovu poznavanja literature a ne sta su drugi pisali o njemu. Ne mozete odgovoriti na najjednostavnija pitanja i svariti najjednotsavnije logike - pa krenuli spamovima.
Poceli kopati po licnom prljavom vesu i tu niste znali povuci paralelu sa njegovom knjizevnoscu.

I najbitnije sto je jace od ovog timskog duha i bodrenja,.. taman da vas je 100 puta toliko na temi - ne mozete promijeniti cinjenicu da je Andric ipak uvazen i u cijelom svijetu i sto je najbitnije - kod svih nas - i da je i dalje dio lektire. I tu smo i Corto i ja u prednosti gdje je dovoljno samo na to podsjetiti i nepotrebno je bilo sta objasnjavati. Vecina vas se nebi ni sjetila kritizirati Andrica da neke face iz SDA i sa islambosne nisu pocele tu kampanju.

Sto znaci da Bosnjaci po vama nisu bili dovoljno inteligentni svih decenija prije Murata. Eto koliko vam je jaka prica :D
Mislim da je na temu dovoljno receno.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#931 Re: Andric

Post by Sezam »

Puko :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#932 Re: Andric

Post by KatarinaKosaca »

hAZNADAR wrote:Uvrijedili se kada smo vas podsjetili da se Andric tumaci na osnovu poznavanja literature
Što je u tvojim postovima pokazano i dokazano rečenicom "Ja sam priĆito , ti nisi" :D a
hAZNADAR wrote:Vecina vas se nebi ni sjetila kritizirati Andrica da neke face iz SDA i sa islambosne nisu pocele tu kampanju.


:lol: :lol: :lol: Ahahahahahaha ha ha ha :lol: :lol: Baš ti hvala što me ovako nasmija... :lol: :lol:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#933 Re: Andric

Post by The 51st State »

:D :D
koja patetika
Ti fazoni o jedu, srdzbi, zivcima,... se prerastu jos u tinejdjerskoj dobi,... zar stvarno mislite da ce te tim fazonima ovdje nesto postici - poslije dosadasnjeg debakla.

Zaletili ste se o zlocestom Andricu i potrebi cenzurisanje lektire jerbo je nepodoban.
Uvrijedili se kada smo vas podsjetili da se Andric tumaci na osnovu poznavanja literature a ne sta su drugi pisali o njemu. Ne mozete odgovoriti na najjednostavnija pitanja i svariti najjednotsavnije logike - pa krenuli spamovima.
Poceli kopati po licnom prljavom vesu i tu niste znali povuci paralelu sa njegovom knjizevnoscu.

I najbitnije sto je jace od ovog timskog duha i bodrenja,.. taman da vas je 100 puta toliko na temi - ne mozete promijeniti cinjenicu da je Andric ipak uvazen i u cijelom svijetu i sto je najbitnije - kod svih nas - i da je i dalje dio lektire. I tu smo i Corto i ja u prednosti gdje je dovoljno samo na to podsjetiti i nepotrebno je bilo sta objasnjavati. Vecina vas se nebi ni sjetila kritizirati Andrica da neke face iz SDA i sa islambosne nisu pocele tu kampanju.

Sto znaci da Bosnjaci po vama nisu bili dovoljno inteligentni svih decenija prije Murata. Eto koliko vam je jaka prica :D
Mislim da je na temu dovoljno receno.
vrlo moguce, samo sto ja nisam primjetio ni da ste vi oborili sezamovu logiku i argumente, koji su se nametnuli kao neoborivi u kontekstu ove rasprave i na tome covjeku cestitao. to je sve, ne znam cemu to patetisanje sa tvoje strane...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#934 Re: Andric

Post by Gojeni H »

Sezam wrote:Puko :lol:
K'o sijalica.

hAZNADAR
Volimo te.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#935 Re: Andric

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote:
:D :D
koja patetika
Ti fazoni o jedu, srdzbi, zivcima,... se prerastu jos u tinejdjerskoj dobi,... zar stvarno mislite da ce te tim fazonima ovdje nesto postici - poslije dosadasnjeg debakla.

Zaletili ste se o zlocestom Andricu i potrebi cenzurisanje lektire jerbo je nepodoban.
Uvrijedili se kada smo vas podsjetili da se Andric tumaci na osnovu poznavanja literature a ne sta su drugi pisali o njemu. Ne mozete odgovoriti na najjednostavnija pitanja i svariti najjednotsavnije logike - pa krenuli spamovima.
Poceli kopati po licnom prljavom vesu i tu niste znali povuci paralelu sa njegovom knjizevnoscu.

I najbitnije sto je jace od ovog timskog duha i bodrenja,.. taman da vas je 100 puta toliko na temi - ne mozete promijeniti cinjenicu da je Andric ipak uvazen i u cijelom svijetu i sto je najbitnije - kod svih nas - i da je i dalje dio lektire. I tu smo i Corto i ja u prednosti gdje je dovoljno samo na to podsjetiti i nepotrebno je bilo sta objasnjavati. Vecina vas se nebi ni sjetila kritizirati Andrica da neke face iz SDA i sa islambosne nisu pocele tu kampanju.

Sto znaci da Bosnjaci po vama nisu bili dovoljno inteligentni svih decenija prije Murata. Eto koliko vam je jaka prica :D
Mislim da je na temu dovoljno receno.
vrlo moguce, samo sto ja nisam primjetio ni da ste vi oborili sezamovu logiku i argumente, koji su se nametnuli kao neoborivi u kontekstu ove rasprave i na tome covjeku cestitao. to je sve, ne znam cemu to patetisanje sa tvoje strane...
Vec jednom rekoh Cortu kako ta argumentacija u ovoj raspravi vrijedi taman k'o vreca mekinja. :D
Znaci, to sto je Andric uvazen kao knjizevnik i prevoden na 50 svjetskih jezika ama bas nikakve veze nema s raspravom o eventualnom uplivu "ideoloskog" Andrica u knjizevno stvaralstvo doticnoga. Covjek je sa svakim rezimom bio dobar pa ovdje nije ni bilo neke potrebe za takvom analizom medu ovim "ravnopravnijim" narodima a i islo im je i na ruku, a oni protiv kojih je ta ideologija bila uperena nisu bili sve do 90-tih ravnopravni medu ravnopravnima, te nisu bili ni u mogucnosti, mada neki poput rahmetli Rizvica jesu u tajnosti i radili na analizi odnosa doticnog prema kulturno-historijskom naslijedu svog naroda te istu objavili nakon sto je stega "bratsvojedinstvujucih" pravednika popustila,bilo sta uraditi na tomu.Slijedeci tu vasu logiku, sad bi mi koji se zalazemo za jednu objektivnu analizu refleksije rojalistickih,orjentalistickih, pa na kraju krajeva i fasistickih ideja doticnog gospodina u knjizevnom stvaralastvu mu, mogli,sve se pozivajuci na djelo rahmetli Rizvica, reci kako su, eto, argumenti na nasoj strani jer za Boga miloga jedina analiza onoga sto je "tema ove emisije" postoji u njegovom djelu. :-)
So se tice same teme, smatram kako bilo kakva zabrana u danasnje vrijeme moze biti samo kontraproduktivna, ali ovako kompleksna materija u danasnjem historijskom trenutku u kojem se Bosnjaci nalaze,osobito s obzirom kako je literatura doticnoga koja je pocesto pretendirla biti "historijskom citankom" a prepuna je konstrukcija,kvazihistorije i ociglednih lazi i falsifikata i koja se, prvenstveno od strane Srba poput nekih drugih dijela("Gorski vijenac") gotovo koristila kao "prirucnik" u odnosu spram muslimana i Bosnjaka, zahtijeva dublju analizu kako u knjizevno-kritickim krugovima tako i u skolskim klupama.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#936 Re: Andric

Post by Woody »

E moj @LBVIEW,

Hajde ne kaki, sreće ti...

Šta je to a.r. prof. M. Rizvić tajno radio? Pa, jebote, nije on bio neki kripto-anarhista i zavjerenik, pa da je nešto morao raditi tajno u rupama iskopanim u podrumu :lol:

Mislim, neko ko je bio toliko uvažen i u anamo onom a bogami i u anamo OVOM sistemu (Sekretar saveza slavističkih društava Jugoslavije, Urednik bigrafsko-bibliografskog leksikona Jugoslavenskih pisaca, Član komisije za izradu historije književnosti BiH u Akademiji nauka i umjetnosti BiH, Član u organima upravljanja različitih značajnih naučnih institucija u Sarajevu (Institut za jezik i književnost, Orijentalni institut, Seminar za strane slaviste, Muzej književnosti BiH itd.) ...plus: Gost predavač na Univerzitetima na području Jugoslavije (Dubrovnik, Novi Sad, Zagreb, Skoplje, Beograd), nije morao pisati u šiframa, sa uvijek spremnom tabletom sa otrovom za samoubistva.

Odvadi, ba malo :wink:
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#937 Re: Andric

Post by neocekivana_sila »

Ivo Andrić u McDonaldsu, srbovanje i svojatanje, svako na svoj način

http://www.6yka.com/novost/34356/dragan ... mcdonaldsu
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#938 Re: Andric

Post by theTruePath »

ne zove se to svojatanje
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#939 Re: Andric

Post by semirizsvemira »

Gojeni H wrote:hAZNADAR

Mene uopste ne cudi (vise) kad Podrinjac koji, nakon sto mu je poklano pola familije, ode u Zvornik ubijat' se od alkohola zajedno s ljudima koji su veoma vjerovatno ucestvovali u ubistvu njegovih rodjaka. Mene ne cudi ni stav CM-a, uz duzno postovanje.

Meni si enigma ti, Banjalucanin, prognanik nad kojim je izvrsen zlocin, pametan i mlad covjek, koji ne vidis jedan kontinuitet i povezanost "Gorskog vijenca", "Cuprije", i drugih djela koja su "pozivaci" na zlocine.

Evo da citiram kolegu @sezam
Poteze se u ovoj raspravi argument tipa "da nam nije bilo Andrica, ne bi svijet cuo za Travnik/Bosnu", a pritom se uopste ne shvata da taj "Svijet" kroz Andriceva djela skoro stoprocentno prihvata ideju Bosne kao zemlje divljaka koji se svako malo kolju i koje je najbolje ostaviti da se pokolju.
Covjece, stranci koji su citali "majstorska" djela nalaze tu "objasnjenje" svega sto se desavalo ovde 90-ih.
Francuski konzul nije lik iz romana, vec autenticno svjedocenje "neutralnog" lika o barbarima, koljacima i ubicama.
:-)
Naso si mi francuze koji su ubijali gdje su stigli i pocinili zlocina i zlocina po svijetu :shock:
User avatar
Čitalac
Posts: 5580
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#940 Re: Andric

Post by Čitalac »

Odlomak iz knjige Andreja Mitrovića "Kultura i istorija", tekst "Andrić kao diplomata".
Za memorandum o Albaniji od 30. januara 1939. i izveštavanje iz Berlina se sme reći da imaju i naročit značaj zbog važnosti pitanja na koja se odnose, političkih pokušaja zloupotrebe i izvesnih zabuna koje oko njih postoje.
Dokumenat o Albaniji je sasvim osobit u ovoj zbirci jer jedini sadrži predlog osnovne državne politike u jednom važnom spoljno-političkom pitanju. Na tom dokumentu je predsednik vlade Milan Stojadinović zabeležio da je to referat g. Andrića, što sigurno znači samo to da ga je dobio od svog zamenika koji je bio dužan da mu ga pripremi, dakle, ne znači da je to dokumenat u kome je izneseno Andrićevo mišljenje. Sadržaj ovo potvrđuje: tu je rezimirana državna politika koja ima začetke još u 1912. i u potpunosti je zasnovana na Konferenciji mira u Parizu 1919. U dokumentu i sam Andrić ukazuje na materijal 'koji je pre dvadeset godina izrađen kada se postavljalo pitanje deobe Albanije."
Lili123
Posts: 2
Joined: 27/08/2014 16:42

#941 Re: Andric

Post by Lili123 »

Moze li mi netko od poznavatelja Andrićevih djela reći odakle je taj citat:

"Dodju, tako, vremena, kada pamet zasuti, budala progovori, a fukara se obogati."??

MOOLIM VAS :)
Lili123
Posts: 2
Joined: 27/08/2014 16:42

#942 Re: Andric

Post by Lili123 »

Pera Trta wrote:
njonjica wrote:
Pera Trta wrote:Lako je kopipejstirati sa neta.
Hajde ti meni, poznavateljko Andrića, reci čiji je ono horoz zaplatio glavom zato što je kukurikao prije vakta? :)
Pero, ti ko dijete....ho's mi dati bambija ako tacno odgovorim?

Evo nesto bolje:
"Dodju tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati.''

:sax:
I to je sa neta, kladim se da sama ne znaš odakle je :-)
Kao što ni ne znaš kako se zvao jedan od najpoznatijih škrtaca u našoj književnosti (a nije Hasan-dedo :D )


Moze li mi netko od poznavatelja Andrićevih djela reći odakle je taj citat:

"Dodju, tako, vremena, kada pamet zasuti, budala progovori, a fukara se obogati."??

MOOLIM VAS
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#943 Re: Andric

Post by Challenger__ »

Lili123 wrote:Moze li mi netko od poznavatelja Andrićevih djela reći odakle je taj citat:

"Dodju, tako, vremena, kada pamet zasuti, budala progovori, a fukara se obogati."??

MOOLIM VAS
"Znakovi pored puta".
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#944 Re: Andric

Post by Woody »

A spominje se i u Travničkoj hronici
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#945 Re: Andric

Post by insomnia78 »

Nema mi mrzeg citata
Izliz'o se vise



Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#946 Re: Andric

Post by Challenger__ »

insomnia78 wrote:Nema mi mrzeg citata
Izliz'o se vise
Izliz'o, ne izliz'o, istinit je i ubitačno aktuealan. Već više od 20 godina.
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#947 Re: Andric

Post by maher »

Challenger__ wrote:
Lili123 wrote:Moze li mi netko od poznavatelja Andrićevih djela reći odakle je taj citat:

"Dodju, tako, vremena, kada pamet zasuti, budala progovori, a fukara se obogati."??

MOOLIM VAS
"Znakovi pored puta".
Andrićeva biografkinja Zaneta Djukic Perišić tvrdi da taj citat ne pripada Andricu odnosno da on to nije nigdje napisao
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#948 Re: Andric

Post by Arsenal Royal »

Zna li iko kad će se završiti snimanje dokumentarnog filma bošnjaci u Andrićevom svijetu koji je urađen po knjizi Muhsina Rizvića
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#949 Re: Andric

Post by degenek »

https://www.youtube.com/watch?v=IrX9aZtiC2k
BOŠNJACI SU PRADJEDOVI BOSANSKIH SRBA I HRVATA
Post Reply