Andric

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#901 Re: Andric

Post by Sezam »

Corto Maltese wrote:
Sezam wrote:Murat je 1992 u Visegradu srusio Andricevu bistu, a Milan spaljivao zive zene, djecu i starce. Jedan je volio citati Ivina djela, drugi nije.

Ja znam na cijoj sam tad strani bio i na cijoj bih strani bio opet. Znas li ti, Corto?
Jebi ga, igrom slučaja, par mjeseci rata sam proveo baš sa Muratom Š., tačnije maj i dio juna '92. Onda sam ranjen, a kad sam se oporavio saznao sam da su nam se putevi razišli. Ja sam se vratio u TO BiH, a on u alkoholizam. Sve to nije nimalo utjecalo da ga počnem cijeniti kao književnog kritičara.
Ratni zločini Milana Lukića imaju veze sa Andrićem otprilike koliko i Hitlerove plinske komore sa F. Nietzscheom. Da ne lutamo, navedi mi neku Lukićevu književnu kritiku Andrića, pa ću ti odmah reći da li su nam razlozi isti. Već si čuo za situacije u kojima ljudi vole iste stvari iz potpuno različitih pobuda? Ono, neko voli sladoled jer je sladak, a neko jer je leden, a neko i jedno i drugo. A možda si čuo i da je izvjesni afrički diktator volio iste filmove kao i Olof Palme, pa Palmea ipak niko ne zove diktatorom? A možda si, par stranica ranije, pročitao onu o koferu Ive Andrića, koji je svugdje išao sa njim, ali nikada nije postao ni pisac ni nobelovac, niti na bilo koji način dogurao dalje od kofera.
Helem, ne reče mi u čemu se tvoje pobude, u vezi sa Andrićem, razlikuju od pobuda moga kratkoročnog ratnog druga?
Gubis se, sva je ova sprdacina pocela tako sto si me nazvao "ljubiteljom lika i djela MS"...kad sam ti ukazao na paralelu o "ljubiteljima lika i djela ML", naravno, nije ti se svidjelo, pa to odjednom ne moze. Ono sto ti, u svojoj nicim opravdanoj nadmenosti, ne vidis, ili ne zelis vidjeti je, ne mozes ti sad odredjivati pravila igre (ljubitelji lika i djela), ali kad se loptica prebaci na tvoju polovinu, odjednom vise ta pravila ne vaze.

Uozbilji se.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#902 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Sezam wrote:
Corto Maltese wrote:
Sezam wrote:Murat je 1992 u Visegradu srusio Andricevu bistu, a Milan spaljivao zive zene, djecu i starce. Jedan je volio citati Ivina djela, drugi nije.

Ja znam na cijoj sam tad strani bio i na cijoj bih strani bio opet. Znas li ti, Corto?
Jebi ga, igrom slučaja, par mjeseci rata sam proveo baš sa Muratom Š., tačnije maj i dio juna '92. Onda sam ranjen, a kad sam se oporavio saznao sam da su nam se putevi razišli. Ja sam se vratio u TO BiH, a on u alkoholizam. Sve to nije nimalo utjecalo da ga počnem cijeniti kao književnog kritičara.
Ratni zločini Milana Lukića imaju veze sa Andrićem otprilike koliko i Hitlerove plinske komore sa F. Nietzscheom. Da ne lutamo, navedi mi neku Lukićevu književnu kritiku Andrića, pa ću ti odmah reći da li su nam razlozi isti. Već si čuo za situacije u kojima ljudi vole iste stvari iz potpuno različitih pobuda? Ono, neko voli sladoled jer je sladak, a neko jer je leden, a neko i jedno i drugo. A možda si čuo i da je izvjesni afrički diktator volio iste filmove kao i Olof Palme, pa Palmea ipak niko ne zove diktatorom? A možda si, par stranica ranije, pročitao onu o koferu Ive Andrića, koji je svugdje išao sa njim, ali nikada nije postao ni pisac ni nobelovac, niti na bilo koji način dogurao dalje od kofera.
Helem, ne reče mi u čemu se tvoje pobude, u vezi sa Andrićem, razlikuju od pobuda moga kratkoročnog ratnog druga?
Gubis se, sva je ova sprdacina pocela tako sto si me nazvao "ljubiteljom lika i djela MS"...kad sam ti ukazao na paralelu o "ljubiteljima lika i djela ML", naravno, nije ti se svidjelo, pa to odjednom ne moze. Ono sto ti, u svojoj nicim opravdanoj nadmenosti, ne vidis, ili ne zelis vidjeti je, ne mozes ti sad odredjivati pravila igre (ljubitelji lika i djela), ali kad se loptica prebaci na tvoju polovinu, odjednom vise ta pravila ne vaze.

Uozbilji se.
Back to basic, logika, prvi srednje:
Primjer br. 1:
a) Šta je djelo Murat Šabanovića? Rušenje Andrićeve biste. Oni koji se zalažu da Andrić bude izbačen iz lektire, su po tom pitanju su njegovi simpatizeri, sučesnici, ili nešto treće, ali uvijek na istoj strani barikade.
b) Murat Šabanović je, također i alkoholičar. To one koji se zalažu da Andrić bude izbačen iz lektire ne čini alkoholičarima.
c) Također, to ne znači da bilo koji, ili svi alkoholičari misle da Andrića treba izbaciti iz lektire

Primjer br. 2
a) Šta je djelo Milana Likića? Ratni zločin. Oni koji su spaljivali žene i djecu tokom prošlog, ili bilo kojeg drugog rata, su njegovi simpatizeri, sučesnici, ili nešto treće, ali uvijek na istoj strani barikade.
b) Milan Lukić voli Andrića. To one koji, također, vole Andrića, ne čini ratnim zločincima.
c) Također, to ne znači da svi ratni zločinci čitaju Andrića.

Dakle, ti jesi ljubitelj djela Murata Šabanovića i to je jedina od svih navedenih teza koja ima veze sa ovom temom. Riječ ljubitelj ima sasvim jasno značenje. Ne označava ljubavnika, nego nekoga čije nam se djelo sviđa. Iz svega što sam od tebe pročitao, došao sam do zaključka da se tebi sviđa to što je Murat Šabanović srušio Andrićevu bistu u Višegradu. Griješim li?
Nigdje te nisam doveo u vezu sa alkoholizmom.
Dok ti mene dovodiš u vezu sa ratnim zločinom.
I ti onda uvrijeđen!?
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#903 Re: Andric

Post by Sezam »

E sad jos samo citiraj gdje se to zalazem da Andric bude izbacen iz lektire i pobijedio si. :mrgreen:
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#904 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Sezam wrote:E sad jos samo citiraj gdje se to zalazem da Andric bude izbacen iz lektire i pobijedio si. :mrgreen:
Slažeš se da je Andriću mjesto u lektiri? Odlično. Onda je ovo salonska rasprava.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#905 Re: Andric

Post by KatarinaKosaca »

hAZNADAR wrote: :D kada cujem ovakvo rezonovanje i ne cudi me sto nisi do sada dao niti jednu jedinu analizu andricevog pisanja. :roll:
Čekaj, jel ti analizom smatraš to što si Asku smatrao ovčicom, a vuka zlim vukom i tu basnu dječijom neozbiljnom literaturom? Jel ti smatraš analizu to što ne znaš da Andrić i domicilno stanovništvo i Turke zove Turcima i ne odvaja? Jel to analiza :shock:

hAZNADAR wrote:Uostalom - ako vam je toliko bitno Sta je neki zlocinac citao - vrijedi li isti arsin za Kuran i Bibliju buduci koliko je zlocina pocinjeno u ime tih knjiga i na osnovu takvih tumacenja. Pocnimo od aktuelnih terorista koji roknu sebe i masu civila - inspiracija su im ajeti - kako tu objasnjavate - jeli do njih onda ili do knjige.
Opet kruške i jabuke :-) :-) :-) Vjera ili religija se često (zlo)upotrebljavala tijekom povjesti. Tako i vjerske knjige koje spominješ 3 put mislim, a koje nikako nemaju veze sa umjetnošću .. Nikakve. Zašto ne Hemingvej? Zašto ne Camus na primjer i njegov Stranac, ubojstvo na plaži? Zašto ništa od toga nije skoro pa obavezno štivo ratnog ili poratnog zločinca, Srbina ili Norvežanina, svejedno?


hAZNADAR wrote:Haznadar to nije rekao za tebe za razliku od tebe koja si pocela ismijavati citanost Andrica i moje obrazovanje stavila u navodnike. Ali da spadas u grupi dezurnih trolova kojima forum obiluje - to bezbeli jeste. Sta si to do sada na temu rekla osim spamovanja, malih provokacija i amaterskih psihoanaliza.
Psihoalanize nisam radila. Jesam napisala i to i dalje tvrdim, da nikada nisam srela obrazovanog čovjeka , a da to sam o sebi kaže ili da ima stalnu potrebu da govori da je načitan. Ti imaš tu potrebu, a to nije argument. To jeste spamanje i trolanje.. ja sam naĆitan, a ti nisi.. to se provlači kroz tvoje postove na temi stalno..
hAZNADAR wrote:Nije mi jasna opca vasa poenta. Znate kako jeste danas i koliko je Andric uvazen i respektovan svugdje u svijetu pa i kod nas - na stranu nobela i na koliko jezika je preveden. Znate da je uvazen i u samoj BiH i da je dio lektire. Pokusavate reci ustvari za sebe da ste pametniji, bolje informisani, moralniji i boljeg vida. :D
Podvučeno upravo ide kao prilog tezi gore napisanog. Ja sam gimnaziju završila u Yu, cijeli 4. gimnazije smo radili samo Andrića, meni nemoj o školskom programu. To, opet nikakve veze nema sa ovim o čemu govorimo.
Kad već insistriaš na anlizama, moš mislit, pa još ozbiljnim analizama, sjeti se epizode o Fedunu u Ćupriji. Jako me asocira na današnje islamofobe i tvrdnju da se iza feredže obično krije terorista. Nevjerovatne slučanosti, fakat..
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#906 Re: Andric

Post by theTruePath »

Ocito je da je Andric imao predrasude prema muslimanima
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#907 Re: Andric

Post by Gojeni H »

Corto Maltese

Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
A kad se vec pravis budala, ja cu bit' jos veca. Ne znam otkud Murata Sabanovica i njegovo rusenje spomenika ubaci ovde.
Ali, Murat-aga ce ostati zapamcen kao covjek koji je jeb'o mater generalu JNA javno preko radija. Eto, ode i MS u historiju, a ovo je pdf Historija. Ideja... :D

hAZNADAR
Fakat ne kontam. Sav si se zapjenio oko covjeka koga ni Srbi ne smatraju ozbiljnim a kamoli njegova djela tipa "Noz". S druge strane, ne vidis daleko vecu opasnost od onoga ko je daleko veci pisac, ljubitelj svih vlasti, hulje s bijelom kragnom i kazes da "njegova djela ne opisuju tadasnji Balkan, vec onaj pod Osmanlijama". :?:
Covjece, upao si u zamku, ti si pametniji. :-)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#908 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Gojeni H wrote:Corto Maltese
Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
Svi!? Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
Ja l' si se zabrojao, ja l' naprosto precijenio.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#909 Re: Andric

Post by LBVIEW »

Corto Maltese wrote:
Gojeni H wrote:Corto Maltese
Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
Svi!? Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
Ja l' si se zabrojao, ja l' naprosto precijenio.
I kakve veze to upce ima s raspravom? :-)
Znaci, ako je Andric priznat i cijenjen u svijetu kao knjizevnik, oni koji uopce i ne dovode u
pitanje kvalitet istog u jednom ali ne jedinom "poslu" kojim se bavio, nemaju "prava"na podforumu historija diskutirati o njegovim politickim stavovima i eventualnim "tragovima" istih u piscevim knjizevnim djelima? :-) Jedino ako je doticni bolovao od sizofrenije, pa u Disertaciji zagovara , kako rece onaj Polovka,"ciscenje recidiva turske okupacije" , a u svojim djelima se distancira u potpunosti od svojih ideoloskih stavova.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#910 Re: Andric

Post by Gojeni H »

Corto Maltese wrote:
Gojeni H wrote:Corto Maltese
Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
Svi!? Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
Ja l' si se zabrojao, ja l' naprosto precijenio.
Hajde da se slozimo da se ne slazemo. :D
Hajde da istrazimo domete otvorenog i demokratskog drustva, gdje cu ja imati mogucnost da moje dijete za lektiru ima Krlezu, a da ti isto tako imas pravo da izaberes da tvoje dijete cita Andrica?
Toliko glorificirani zapadni sistemi imaju takvu mogucnost.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#911 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Gojeni H wrote:
Corto Maltese wrote:
Gojeni H wrote:Corto Maltese
Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
Svi!? Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
Ja l' si se zabrojao, ja l' naprosto precijenio.
Hajde da se slozimo da se ne slazemo. :D
Hajde da istrazimo domete otvorenog i demokratskog drustva, gdje cu ja imati mogucnost da moje dijete za lektiru ima Krlezu, a da ti isto tako imas pravo da izaberes da tvoje dijete cita Andrica?
Toliko glorificirani zapadni sistemi imaju takvu mogucnost.
To već postoji, i zove se: "Dvije škole pod jednim krovom."
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#912 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

LBVIEW wrote:
Corto Maltese wrote:
Gojeni H wrote:Corto Maltese
Dobro ti je ba neko rekao. Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu i ne znaju da su napojno gnojivo za generatore koji pokrecu masine.
Svi!? Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
Ja l' si se zabrojao, ja l' naprosto precijenio.
I kakve veze to upce ima s raspravom? :-)
Znaci, ako je Andric priznat i cijenjen u svijetu kao knjizevnik, oni koji uopce i ne dovode u
pitanje kvalitet istog u jednom ali ne jedinom "poslu" kojim se bavio, nemaju "prava"na podforumu historija diskutirati o njegovim politickim stavovima i eventualnim "tragovima" istih u piscevim knjizevnim djelima? :-) Jedino ako je doticni bolovao od sizofrenije, pa u Disertaciji zagovara , kako rece onaj Polovka,"ciscenje recidiva turske okupacije" , a u svojim djelima se distancira u potpunosti od svojih ideoloskih stavova.
Nema veze sa raspravom, ali ima veze kao odgovor na tezu: "Samo ti si Neo - the One, a svi ostali su u Matrixu".
Pretpostavljam da imam demokratsko pravo da, ukoliko neko tvrdi da su "Svi" na drugoj strani, te "Sve" i prebrojim?
Ovdje nije problem samo u tome što se Andrić ne čita, nego se nego se ne čitaju ni postovi koji se komentarišu!?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#913 Re: Andric

Post by LBVIEW »

Corto Maltese wrote: Pretpostavljam da imam demokratsko pravo da, ukoliko neko tvrdi da su "Svi" na drugoj strani, te "Sve" i prebrojim?
Ovdje nije problem samo u tome što se Andrić ne čita, nego se nego se ne čitaju ni postovi koji se komentarišu!?
Hajmo, ispocetka. Jesu li ovo tvoje rijeci?
Čini ti se. To je zbog toga što se navedeni sugovornici nisu izborili za poštovanje, pa djeluje kao da ih neko drugi nipodaštava. U stvari, nipodaštavaju ih sami njihovi stavovi.
Ni drugoj strani nije lako. Kada sa jedne strane imaš branitelje djela jednog nobelovca, prevođenog na preko pedeset jezika, a sa druge strane ljubitelje lika i djela Murata Šabanovića, teško je održati nivo polemike. I ostati ozbiljan
Tebi je ova Andriceva "priznatost" u svijetu knizevnosti osnovni argument u ovoj raspravi o istom na podforumu historija po pricipu da, svako onaj ko se usudi propitivati o ideoloskim stavovima doticnog i eventualnoj refleksiji u knjizevnim djelima mu automatski "protiv sebe" ima citavu plejadu "prosvijecenog svijeta" medu kojima je i tvoja malenkost, a na svojoj Murata Sabanovica i ostatak "primitivne i nepismene mase".Samo sto se pomenutom problematikom niko do rahmetli Muhsina Rizvica nije ni bavio, ah umalo zaboravih, i on je svakako uz bok Muratu. :D , tako da to tvoje pozivanje na nekakve autoritete nikako ne moze biti relevantno za diskusiju koja se ovdje vodi.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#914 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

LBVIEW wrote:
Corto Maltese wrote: Pretpostavljam da imam demokratsko pravo da, ukoliko neko tvrdi da su "Svi" na drugoj strani, te "Sve" i prebrojim?
Ovdje nije problem samo u tome što se Andrić ne čita, nego se nego se ne čitaju ni postovi koji se komentarišu!?
Hajmo, ispocetka. Jesu li ovo tvoje rijeci?
Čini ti se. To je zbog toga što se navedeni sugovornici nisu izborili za poštovanje, pa djeluje kao da ih neko drugi nipodaštava. U stvari, nipodaštavaju ih sami njihovi stavovi.
Ni drugoj strani nije lako. Kada sa jedne strane imaš branitelje djela jednog nobelovca, prevođenog na preko pedeset jezika, a sa druge strane ljubitelje lika i djela Murata Šabanovića, teško je održati nivo polemike. I ostati ozbiljan
Tebi je ova Andriceva "priznatost" u svijetu knizevnosti osnovni argument u ovoj raspravi o istom na podforumu historija po pricipu da, svako onaj ko se usudi propitivati o ideoloskim stavovima doticnog i eventualnoj refleksiji u knjizevnim djelima mu automatski "protiv sebe" ima citavu plejadu "prosvijecenog svijeta" medu kojima je i tvoja malenkost, a na svojoj Murata Sabanovica i ostatak "primitivne i nepismene mase".Samo sto se pomenutom problematikom niko do rahmetli Muhsina Rizvica nije ni bavio, ah umalo zaboravih, i on je svakako uz bok Muratu. :D , tako da to tvoje pozivanje na nekakve autoritete nikako ne moze biti relevantno za diskusiju koja se ovdje vodi.
Nisam ja nikome zabranio da polemiše, ali, kao što već napisah, teško je održati nivo polemike i pritom ostati ozbiljan.
Mimo toga, nemam šta da dodam gore napisanom.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#915 Re: Andric

Post by hAZNADAR »

KatarinaKosaca wrote:
Čekaj, jel ti analizom smatraš to što si Asku smatrao ovčicom, a vuka zlim vukom i tu basnu dječijom neozbiljnom literaturom? Jel ti smatraš analizu to što ne znaš da Andrić i domicilno stanovništvo i Turke zove Turcima i ne odvaja? Jel to analiza :shock:

Opet kruške i jabuke :-) :-) :-) Vjera ili religija se često (zlo)upotrebljavala tijekom povjesti. Tako i vjerske knjige koje spominješ 3 put mislim, a koje nikako nemaju veze sa umjetnošću .. Nikakve. Zašto ne Hemingvej? Zašto ne Camus na primjer i njegov Stranac, ubojstvo na plaži? Zašto ništa od toga nije skoro pa obavezno štivo ratnog ili poratnog zločinca, Srbina ili Norvežanina, svejedno?

Psihoalanize nisam radila. Jesam napisala i to i dalje tvrdim, da nikada nisam srela obrazovanog čovjeka , a da to sam o sebi kaže ili da ima stalnu potrebu da govori da je načitan. Ti imaš tu potrebu, a to nije argument. To jeste spamanje i trolanje.. ja sam naĆitan, a ti nisi.. to se provlači kroz tvoje postove na temi stalno..

Podvučeno upravo ide kao prilog tezi gore napisanog. Ja sam gimnaziju završila u Yu, cijeli 4. gimnazije smo radili samo Andrića, meni nemoj o školskom programu. To, opet nikakve veze nema sa ovim o čemu govorimo.
Kad već insistriaš na anlizama, moš mislit, pa još ozbiljnim analizama, sjeti se epizode o Fedunu u Ćupriji. Jako me asocira na današnje islamofobe i tvrdnju da se iza feredže obično krije terorista. Nevjerovatne slučanosti, fakat..
Po obicaju gomila nebitnih stvari, spamova, spocitavanja, izokrenutih cinjenica i nepotrebnog licnog naduravanja.
Odgovoricu samo na konkretno vezano za temu.
Andric je pisao knjzievno djelo na osnovu svog nekog zamisljanja - a ne udzbenik historije. Pitanje je koliko Andric poznaje historiju BiH, sve izvore, i imenovanje naroda kroz srednji vijek. Zasto ocekivati od Andrica poznavanje i uporabu bosnjackog imena kada su sami Bosnjaci to ime zaboravili kroz skoro cijeli prosli vijek? Da, tacno je da su se bosanski muslimani identifikovali sa bosnjackim imenom i ne samo oni, tacno je da nas stranci cesto sve tako oslovljavaju,.. ali je takodjer tacno da se zadnjih 200 god. turski prefiks redovno upotrebljava za bosanske muslimane. Iskljucivo u zargonu krscana Bosne a nerjetko i putopisaca. Andric sigurno tu ima daleko vecu referencu, posto sam pise puckim govorom i iz ugla krscanse raje. Da, zvali su bosanske muslimane turcima, islam - turskom vjerom. Kao sto su izrazi poput Vlah, Morlak, Latin,.. bili u odredjenim periodima najcesci u imenovanju drugih. Slicnu formu upotrebljava i Senoa - i to se tumaci kao knjizevna sloboda - a ne udzbenik historije.

Sam Andric je i na to svojevremeno dao komentar da je turski naziv za bosanske muslimane pogresan ali da se taj naziv ne upotrebljava "u rasnom i etničkom smislu, nego kao pogrešni, ali od davnina uobičajeni naziv.“. Nemam knjigu pri ruci ali mislim da i u Cupriji stoji u objasnjenju izraza da se radi o pogresnoj interpetaciji ali starom nazivu. Andriceva velicina nije u poznavanju historije vec knjizevnosti i njegovi pojedini knjizevni opisi Bosne i naseg mentaliteta su svakako vrh te tematike i zato imaju zasluzno mjesto u lektiri.

Ako mu je upotreba turskog prefiksa za Bosnjake(koja je historijska fakta) toliki minus - znaci li to da su Njegos i Garasanin sa svojim spominjanjima Bosnjaka nesto puno bolji i da su njihova djela nesto podobnije za nas?

A vjerske knjige u ovoj tematici nisu jabuke i kruske. Osnova vase kritike Andricu je kako ga drugi tumace i kako je bio inpiracija zlocincima. Ta se teza provlaci kroz cijelu temu. Dakle - raspravljamo o Andricu na osnovu toga kako ga drugi tumace? Pa kada je tako - ond avam isti arsin vrijedi za sve drugo - pa i vjerske knjige.

Gojeni H wrote:
hAZNADAR
Fakat ne kontam. Sav si se zapjenio oko covjeka koga ni Srbi ne smatraju ozbiljnim a kamoli njegova djela tipa "Noz". S druge strane, ne vidis daleko vecu opasnost od onoga ko je daleko veci pisac, ljubitelj svih vlasti, hulje s bijelom kragnom i kazes da "njegova djela ne opisuju tadasnji Balkan, vec onaj pod Osmanlijama". :?:
Covjece, upao si u zamku, ti si pametniji. :-)
Noz bilo u knjizevnom ili filmskom izdanju je itekako imao vise uticaja i izazvao mrznju negoli Andriceve knjige. Govorim o nivou - zar mislis da su svi ti zlocinci imali kapacitet za citanje i razumijevanje Andrica. Ja barem ni u Banjaluci a ni na interentu nisam sreo niti jednog ekstrema koji je inspirisan andricevim djelima i rijecima. Osim famoznog nabijanja na kolac - sto nije dovoljno da Andrica stigmatiziramo. Kao ni Mesu zbog par recenica u cuvenoj misli kako nismo niciji - koje estremi jedino znaju prepoznati i izokrenuti. Noz je vec nesto posve drugo - djelo je nastalo sa smislom izazivanja mrznje, djelo je vjesto propagandno upakovano i puno je tendencionizma, djelo je prilagodjeno sirokom narodnim masama jer je tog pismenog nivoa.. i sto je najbitnije - djelo je mnoge promijenilo - napravilo od njih ekstreme i probudilo mrznju prema muslimanima. Za razliku od Andrica kojeg su cijele generacije citali decenijama i njegovo citanje nije izazvalo nikakvu mrznju prema Bosnjacima a niti kod samih Bosnjaka izazvalo samodestrukciju. Noz je ljude preko noci mijenjao - licno sam to dozivljavao - Andric vec ne.


"Hulja sa bijelom kragnom" je vec emotovan pristup - a cim ovdje imamo takve emocije - nema tu velike pameti i analize - sve se izgleda svodi na politicke tabore, principe i manipulisanje. Idemo mrziti Andrica zato sto ga cetnici vole - o jeee :razz: , idemo ga mrziti zato sto je opisivao osmansku vlast kao okrutnu, brutalnu,.. pa cemo prespavat casove historije koji govore o Zmaju od Bosne, Latasu i uvodu u austrijsku okupaciju - i samo zato sto cetnici pricaju o mrskoj okupaciji - mi cemo udariti kontru i nostalgicno pricati o rajskim dolinama. Ta hulja nije samo bila ljubitelj svih vlasti - vec i priznata od vecine intelektualaca i institucija sve i jedne vlasti - pa i dan danas. Jesi li ti bolje informisan?
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#916 Re: Andric

Post by ravno »

«Ivan "Ivo" Andrić (Serbian Cyrillic: Иво Андрић) (October 9, 1892 – March 13, 1975) was a Yugoslav novelist, short story writer, and developer of a complex chemical formula which can turn Croat (or Bosniak, or Kosovar, or Montenegrinian, or....) into a Serb.

Although he had made it for personal use, he was awarded with Nobel Prize in Chemistry. He also wrote some islamophobic pamphlets and was awarded with Nobel Prize in Literature. His philosophic novels are highly regarded among modern intellectual skinheads and he has a status similar to that of Hermann Hesse among hippies and junkies. Among Bosniaks he is often accused for war atrocities, but despite that he won Nobel Peace Prize (although one little girl from Serbia had a lucid dream of him renouncing the prize after Yasser Arafat won it too). It is rumored that he was a serious candidate for Nobel Prize in Physics but didn't win only because of some obscure conspiracy involving infamous Ottoman nihilists who dislike him for some reason; he did win some other cool prizes. His favourite band was "Laki Pingvini" (Easy Penguins) and he didn' like jokes calling them shallow and stupid - he was a serious writer and his usual themes were human existence, death, suffering, God and anti-Ottoman propaganda.

Some of his most famous book are:
"Ex Poncho, yo-yo-yeah" (1918) - early surreal writings, very surreal
Going Wild ("Nemiri", 1921)
Why I Hate Ottoman Empire? (Ćuprija, 1929) - poetry
Stories ("Pripovietke", 1824)
Bridge on River Drina ("Most na Drini, ćuprija ili ipak samo most", 1945) - later developed as a short musical
The Great Civilian Massacre in Travnik ("Travnička harmonika", 1945)
Missy ("Gospođica", 1945)
Digitally Remastered Stories ("Nove pripovetke", 1948) - serbian translation of Stories
That damned thing used for crossing over something or entering something ("Prokleta ćuprija" (1954)
That thing or that other thing? (Avlija ili ćuprija?, 1955) - the great polemic about his previous book»

Pošto smo na pf «Historija», a s nama se ta historija zeza kako god joj je drago, hajde da joj malo vratimo, pa da vidimo možemo li «oca književnosti» sagledati i na drugi način. Neka ga i u lektiri i na policama, ali daleko mu lijepa kuća od mog i mojih bližnjih – svjetonazora.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#917 Re: Andric

Post by KatarinaKosaca »

Andric je pisao knjzievno djelo na osnovu svog nekog zamisljanja - a ne udzbenik historije.
Ovo je suština , i opasnost.. o čemu sam pisala jednom nekada na temi sa istim naslovom negdje na ovom forumu. Da neki naš suvremenik danas, na primje piše o drugom svjetskom ratu, pa se pusti mašti na volju, a sve prema gubitnicima tog rata :-? ne smijem ni da zamislim. I kad bi prošli vjekovi vrlo je vjerojatno da bi netko pročitavši to kao na primjer što je uradio spomenuti Felipe Gonzales rekao... Sad sam razumjeo drugi svjetski rat. Naravno pod pretpostavkom da to književno brilijantno uradi i da bude prijevod na puno jezika..
Da li bi to utjecalo negativno? I te kako :dance: Na povjest, na činjenice na neke narode. Jednako i Andić svojom maštom u vremenu čiji nije svjedok nanosi štetu jednom narodu. Namjerno? Po cv-u, vrlo vjerojatno... :roll:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#918 Re: Andric

Post by Sezam »

Kasne tridesete godine dvadesetog vijeka. Dok pisci poput Orwella ili Hemingveja, pjesnici poput Lorke, krvare i ginu boreci se protiv fasizma u Spaniji, ili dok (kasnije takodjer Nobelovac) John Steinbeck opisuje put americke sirotinje s jednog kraja drzave na drugi, u potrazi za kruhom, ili dok su jednom Remarku nacisti spaljivali knjige, a njega natjerali u izgnanstvo, Ivo Andric se bavi velikosrpskim prekrajanjem granica, promovise etnicko ciscenje i pise slatkorjecive govore Adolfu Hitleru. Pet godina kasnije, Andric zavrsava na Drini Cuprija i Travnicu Hroniku...sto me dovodi do prevodjenja na strane jezike.

Poteze se u ovoj raspravi argument tipa "da nam nije bilo Andrica, ne bi svijet cuo za Travnik/Bosnu", a pritom se uopste ne shvata da taj "Svijet" kroz Andriceva djela skoro stoprocentno prihvata ideju Bosne kao zemlje divljaka koji se svako malo kolju i koje je najbolje ostaviti da se pokolju. Hvala ti Ivo, dje cuo i dje ne cuo. :roll: Naravno, sad se moze potegnuti argument tipa "pa zar nije Ivo u pravu, vidis kako se svako malo koljemo?", sto samo po sebi znaci da je npr radovan karadzic bio potpuno u pravu sto je svakom stranom politicaru sa kojim je dosao u susret darivao jos na sarajevskom aerodromu kopije Cuprije i Hronike.

I jos nesto, argument "preveden na preko 50 jezika" me zbunjuje malo. Zanima me na koliko je jezika Mein kampf preveden, na primjer, (do 1939 na jedanaest)?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#919 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Sezam wrote: I jos nesto, argument "preveden na preko 50 jezika" me zbunjuje malo. Zanima me na koliko je jezika Mein kampf preveden, na primjer, (do 1939 na jedanaest)?
Znam ja da ovdašnji svijet nepažljivo čita, pa zbog toga izuzetno pažljivo pišem i stavljam riječi i rečenice u jasan kontekst. Rečenica:
Corto Maltese wrote:Andrić je preveden na više jezika nego što ovdje ima forumaša koji ga napadaju, uključujući i kritičare koje, pritom, citiraju.
nije navedena kao argument u Korist Andrića, nego u korist mene, nakon što mi je natuknuto da sam ovdje jedan jedni koji ga, kao nešto brani, do ga svi ostali, kao nešto napadaju. Pa ti "svi" ispadoše malobrojniji nego Andrićevi prevodi. I dalje mislim da brojevi nisu naročito važno, ali dajte ljudi presaberite se, ako već ubacujete velike riječi, bar prije toga provjerite kako stoje stvari. Hiperbola je osjetljiva stilska figura, nije svugdje primjenjiva i ne može se svako sa njom nositi.

Ničim izazvan si ubacio Hitlera i njegove pisanije u priču, ali neće biti hiperbola da ti odgovorim kako je kritičara tog djela je na hiljade puta više nego jezika na koje je preveden.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#920 Re: Andric

Post by Sezam »

Evo tebe opet, Murat moze, Hitler ne moze.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#921 Re: Andric

Post by Gojeni H »

Corto Maltese wrote:
Hajde da se slozimo da se ne slazemo. :D
Hajde da istrazimo domete otvorenog i demokratskog drustva, gdje cu ja imati mogucnost da moje dijete za lektiru ima Krlezu, a da ti isto tako imas pravo da izaberes da tvoje dijete cita Andrica?
Toliko glorificirani zapadni sistemi imaju takvu mogucnost.
To već postoji, i zove se: "Dvije škole pod jednim krovom."
Ovo si ti rekao a ne ja.
Dobro, meni je jasno da ce ljudima trebati dugo vremena da shvate domete direktne demokratije.
Ona ne znaci nuzno diskriminaciju, vec izbor.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#922 Re: Andric

Post by Gojeni H »

hAZNADAR

Mene uopste ne cudi (vise) kad Podrinjac koji, nakon sto mu je poklano pola familije, ode u Zvornik ubijat' se od alkohola zajedno s ljudima koji su veoma vjerovatno ucestvovali u ubistvu njegovih rodjaka. Mene ne cudi ni stav CM-a, uz duzno postovanje.

Meni si enigma ti, Banjalucanin, prognanik nad kojim je izvrsen zlocin, pametan i mlad covjek, koji ne vidis jedan kontinuitet i povezanost "Gorskog vijenca", "Cuprije", i drugih djela koja su "pozivaci" na zlocine.

Evo da citiram kolegu @sezam
Poteze se u ovoj raspravi argument tipa "da nam nije bilo Andrica, ne bi svijet cuo za Travnik/Bosnu", a pritom se uopste ne shvata da taj "Svijet" kroz Andriceva djela skoro stoprocentno prihvata ideju Bosne kao zemlje divljaka koji se svako malo kolju i koje je najbolje ostaviti da se pokolju.
Covjece, stranci koji su citali "majstorska" djela nalaze tu "objasnjenje" svega sto se desavalo ovde 90-ih.
Francuski konzul nije lik iz romana, vec autenticno svjedocenje "neutralnog" lika o barbarima, koljacima i ubicama.
:-)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#923 Re: Andric

Post by KatarinaKosaca »

Sezam wrote:Kasne tridesete godine dvadesetog vijeka. Dok pisci poput Orwella ili Hemingveja, pjesnici poput Lorke, krvare i ginu boreci se protiv fasizma u Spaniji, ili dok (kasnije takodjer Nobelovac) John Steinbeck opisuje put americke sirotinje s jednog kraja drzave na drugi, u potrazi za kruhom, ili dok su jednom Remarku nacisti spaljivali knjige, a njega natjerali u izgnanstvo, Ivo Andric se bavi velikosrpskim prekrajanjem granica, promovise etnicko ciscenje i pise slatkorjecive govore Adolfu Hitleru. Pet godina kasnije, Andric zavrsava na Drini Cuprija i Travnicu Hroniku...sto me dovodi do prevodjenja na strane jezike.
Vrijedi boldirati, da vide i naĆitani.

Sezam wrote:I jos nesto, argument "preveden na preko 50 jezika" me zbunjuje malo. Zanima me na koliko je jezika Mein kampf preveden, na primjer, (do 1939 na jedanaest)?
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#924 Re: Andric

Post by The 51st State »

svaka cast sezamu na strpljenju i efektnoj argumentaciji :thumbup: .
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#925 Re: Andric

Post by Corto Maltese »

Pošto se baš lijepo međusobno sokolite, mislim da vam više nisam potreban.
Odoh ja na temu o Komšiću, a Andrić nazad u školsku lektiru, i biblioteke, gdje mu je i mjesto.
Post Reply