Andric

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Komanc
Posts: 23
Joined: 20/07/2008 16:40

#1 Andric

Post by Komanc »

Andrić je Nobelovu nagradu za književnost dobio za, kako je to istaknula Švedska akademija znanosti, "epsku snagu kojoj je oslikao motive i ljudske sudbine iz povijesti svoje zemlje". Slažete li se s tim?

Ciji je Andric, koristi li se ovaj veliki knjizevnik u / dnevno politicke svrhe, svojataju ga Srbi, i Hrvati, sto se za Bosnjake nebi moglo rec, neki bosnjacki intelektualci ga smatraju neprijateljem Bosne.

Kako ce se i hoce li obiljeziti 50 god. od Nobelove nagrade, za knjizevnost koja je opet podjelila Bosnu.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#2 Re: Andric

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 16:50, edited 1 time in total.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#3 Re: Andric

Post by michio »

Andric je predratni diplomata i svakako da je prije podrzavao cetnike nego partizane, a komunista nikako nije bio.
Tito ga, kazu, nije simpatisao.

To da je bio u kucnom pritvoru za vrijeme rata je izmisljeno reda radi.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Andric

Post by PipiDugaDevetka »

Ja sam krao smokve iz Andrićeve vile u Herceg Novom 1964.g.

Zaganjala me neka žena, valjda kućna pomoćnica.
Kasnije sam putem c/b tv. gledao Svjetsko prvenstvo u fudbalu, evrovizijski prenos.

Bobi Čalton i ekipa pobjediše.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#5 Re: Andric

Post by VjecitiStudent »

Pola novca od Nobelove nagrade je poklonio bibliotekama osnovnih skola u BIH.

Za razliku od nekih modernih oceva nacija koji su u svoje ime narodu dijelili krave donirane kao humanitarnu pomoc BiH.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#6 Re: Andric

Post by njonjica »

"Poznavao sam jednog čovjeka koji je za svaku stvar koju on nema ili ne razumije uspijevao da nađe poneku zlu riječ. "


"Kod unutarnjih borbi koje čovjek vodi sa samim sobom i sa nepoznatim silama u sebi, važi više nego igdje pravilo: ne predaj se nikad! — Ni predaje, ni ustupanja! A prije svega, što kažu u Bosni: ne veži tugu za srce!"

:thumbup:

Veliki Andric
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Andric

Post by Pera Trta »

njonjica wrote:"Poznavao sam jednog čovjeka koji je za svaku stvar koju on nema ili ne razumije uspijevao da nađe poneku zlu riječ. "


"Kod unutarnjih borbi koje čovjek vodi sa samim sobom i sa nepoznatim silama u sebi, važi više nego igdje pravilo: ne predaj se nikad! — Ni predaje, ni ustupanja! A prije svega, što kažu u Bosni: ne veži tugu za srce!"

:thumbup:

Veliki Andric
Ovu posljednju rečenicu je neko izvukao iz guzice i stavio Andriću u usta. Umjetnik čiji svaki roman i priča uglavnom istražuju loše ljudske strane, niske strasti i slabosti, sa pesimističkom vizijom i obaveznim nesretnim i beznadežnim krajem, teško da bi izjavio nešto tako. Da dodam još i da je to tako banalna parola, nedostojna velikog pisca.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#8 Re: Andric

Post by njonjica »

Pera Trta wrote:
Ovu posljednju rečenicu je neko izvukao iz guzice i stavio Andriću u usta. Umjetnik čiji svaki roman i priča uglavnom istražuju loše ljudske strane, niske strasti i slabosti, sa pesimističkom vizijom i obaveznim nesretnim i beznadežnim krajem, teško da bi izjavio nešto tako. Da dodam još i da je to tako banalna parola, nedostojna velikog pisca.
Ja ne znam iz cega si ti izvukao svoju prvu recenicu.

Btw, napisano (a Andricevo iz Znakovi pored puta) ima i svoj nastavak:
"Biti uvrijeđen nepravdom ljudi manje je nego biti u bijedi, a biti u bijedi manje je nego biti bolestan, biti bolestan još nije: umrijeti. Ali i kad je čovek uvrijeđen nepravdom, teško bolestan, pa i na samrti, ne treba, tek tada ne treba da "pusti rđi na se''. Tada treba napregnuti sve sile i ne priznati tugu i malodušnost. Izdržati trenutak, a već idućeg časa čovjek je ili na putu da prezdravi ili mrtav. A smrt je najveći i najsigurniji osvetnik."

Pesimist onaj ko je napisao "Zaborav, smrt sa pravom na nadu"?
Last edited by njonjica on 24/02/2011 22:18, edited 1 time in total.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#9 Re: Andric

Post by njonjica »

VjecitiStudent wrote:Pola novca od Nobelove nagrade je poklonio bibliotekama osnovnih skola u BIH.

Za razliku od nekih modernih oceva nacija koji su u svoje ime narodu dijelili krave donirane kao humanitarnu pomoc BiH.
:thumbup:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: Andric

Post by poznanik »

VjecitiStudent wrote:Pola novca od Nobelove nagrade je poklonio bibliotekama osnovnih skola u BIH.

Za razliku od nekih modernih oceva nacija koji su u svoje ime narodu dijelili krave donirane kao humanitarnu pomoc BiH.
Tako je... A u tim bibliotekama obrazovanje i znanje o književnosti su sticali i pojedinci koji danas "iz guzice" izvlače svoja znanja. Ili nisu... :oops:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#11 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Znam ja da je lakše čitati kratke mudrosti i crtice, od npr. "Travničke hronike"...hebi ga, ima puno stranica :-)
"Znakovi pored puta" na ijekavskom? :?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#12 Re: Andric

Post by njonjica »

Pera Trta wrote:Znam ja da je lakše čitati kratke mudrosti i crtice, od npr. "Travničke hronike"...hebi ga, ima puno stranica :-)
"Znakovi pored puta" na ijekavskom? :?
Ma da, nema ni 600 stranica tih "kratkih mudrosti"...hebi ga.

Jes...u slobodnom prevodu :mrgreen:

Samo za tebe jos:
"U ljudskoj zajednici u kojoj umjetnost ne zauzima svoje mjesto i ne vrsi svoj uticaj - mora da nesto nije u redu. Vrlo je vjerovatno da u takvom drustvu zivot i u ostalim granama zaostaje ili napreduje u pogresnom pravcu."
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#13 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Lako je kopipejstirati sa neta.
Hajde ti meni, poznavateljko Andrića, reci čiji je ono horoz zaplatio glavom zato što je kukurikao prije vakta? :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#14 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Ode mi njonjica :sad:
Nadao sam se da će odgovoriti k'o iz topa...ona, koja tako obožava Andrića. :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: Andric

Post by poznanik »

Pera Trta wrote:Ode mi njonjica :sad:
Nadao sam se da će odgovoriti k'o iz topa...ona, koja tako obožava Andrića. :-)
Ništa onda, reci nam ti za horoza, izgleda da si jedini ti čitao Andrića iz knjiga
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#16 Re: Andric

Post by njonjica »

Pera Trta wrote:Lako je kopipejstirati sa neta.
Hajde ti meni, poznavateljko Andrića, reci čiji je ono horoz zaplatio glavom zato što je kukurikao prije vakta? :)
Pero, ti ko dijete....ho's mi dati bambija ako tacno odgovorim?

Evo nesto bolje:
"Dodju tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati.''

:sax:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#17 Re: Andric

Post by Pera Trta »

poznanik wrote:
Pera Trta wrote:Ode mi njonjica :sad:
Nadao sam se da će odgovoriti k'o iz topa...ona, koja tako obožava Andrića. :-)
Ništa onda, reci nam ti za horoza, izgleda da si jedini ti čitao Andrića iz knjiga
Čuj ja da im govorim, čitajte ga, toliko toga ćete naučiti o našem mentalitetu, našoj prokletoj istoriji i sudbini. Andrićeve knjige su i život i mudrost, a ne tek sterilna filozofija. :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#18 Re: Andric

Post by Pera Trta »

njonjica wrote:
Pera Trta wrote:Lako je kopipejstirati sa neta.
Hajde ti meni, poznavateljko Andrića, reci čiji je ono horoz zaplatio glavom zato što je kukurikao prije vakta? :)
Pero, ti ko dijete....ho's mi dati bambija ako tacno odgovorim?

Evo nesto bolje:
"Dodju tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati.''

:sax:
I to je sa neta, kladim se da sama ne znaš odakle je :-)
Kao što ni ne znaš kako se zvao jedan od najpoznatijih škrtaca u našoj književnosti (a nije Hasan-dedo :D )
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#19 Re: Andric

Post by njonjica »

Pera Trta wrote:Ode mi njonjica :sad:
Nadao sam se da će odgovoriti k'o iz topa...ona, koja tako obožava Andrića. :-)
Ne obozavam ja Andrica bolan Pero, nego volim da citam a covjek jos nobelovac....
Ivu jednostavno nem'res zaobic koliko god da ga mrzis ili volis, on je tu, prisutan ko nijet, ko ukaz.....

Nego, ako je ovo neki kviz, imam pitanje za tebe, donosi 5 bambija:
Ali Bule je opet nasrnuo oko Mese, premda nije izmislio niti lagao kada je rekao da obozavam njegov roman Dervis i smrt. Nastavljajuci sumskom stazom, Ivo je lijepo govorio o Mesi.
"Sad je Mesa odskocio, nije se ni on nadao, niti smo se mi nadali da Mesa moze toliko visoko, ali on je zanimljiva licnost. Mnogi misle da mu se ta knjiga otela, a nije tako. Muke je mucio i mnogo toga prosao dok nije uspio. Iz onoga sto je prozivio, moralo se to izleci. To je vrijedan covjek, lijepo razmislja i lijepo pise."
"Samo sto je taj roman Andric iz druge ruke", rekao je Bule.
"Nemojte tako, Bule. Mislim da sam bas vama pricao o onoj usporedbi literature s monetom. Postoji hiljadarka, postoji stotka, postoji sitnina, a bogami da nije sitnine, ne bi bilo ni hiljadarke."
"Nas trojica smo hiljadarke", ubacio je Bule na onaj svoj brzajuci nacin.
"Za sebe nijesam siguran", uzvratio je Andric.
"Opet Bule u nase ime", rekao sam.
"Vidjeste li vi to", rekao je Andric. "To vam je Bule, crni vrag. Nije zaludu napisao pripovijetku Crn. Sjutra ce ispasti kako sam ja rekao da sam hiljadarka u literaturi. A vi ste mi svjedok da sam kao oparen vrisnuo da nijesam. Pisac nikad ne zna gdje mu je mjesto i koliki je njegov doseg. Pa i kad mu kazu da je veliki, ne smije u to povjerovati."
"Kad smo vec kod novcanica, onda mi se cini da je Mesa s romanom Dervis i smrt hiljadarka, ma koliko Bule tvrdio da je to Andric iz druge ruke. Cak i da je tako, knjiga je velika", rekao sam.
"Pustite vi Buleta, ja se s vama slazem", rekao je Andric, a onda me uhvatio podruku i zastao.
Bule je isao ispred nas, a kad je vidio da smo stali, htio se vratiti, ali ga je Andric sprijecio.
"Idite vi Bule, ostavite me sekundu nasamo s vasim prijateljem", rekao je Andric, a Bule je nastavio stazom, poslusno i pitomo.
"Meni je Bule drag, jos od prvog dana. On je silovit temperament, bojim se da se rano ne isprazni. Talenat zna izdusiti kao probuseni mijeh. Bila bi steta. On je kao i njegov pijetao visoko uzletio i procuo se u inostranstvu. To je veliko za malu knjizevnost. Talenat cuda cini i pokazuje da se na iste i obradjene teme, moze i drukcije pisati. One njegove price o hodzi na nov su nacin pisane, kao da o tome prije njega niko nije pisao. Gete je rekao da je svaka dobra prica necuven i nevidjen dogadjaj. Bogme, Bule je veliki dar, jer umije pisati na necuven nacin", sve je to Andric izgovorio tiho, gotovo sapatom, a onda smo sustigli Buleta, da bi Andric, saljivo i sa simpatijama, dobacio:
"Malo smo vas ogovarali."
"Ali smo se obojica slozili da si jedino ti hiljadarka", rekao sam.
"To je s vase strane neiskreno, ali istinito", uzvratio je Bule.
Kad smo ulazili u restoran Doma pisaca, Andric nas je kao goste pustio da prvi udjemo, ali Bule je zastao na vratima drzeci ih otvorenim kako bi propustio domacina i ukazao mu postovanje. Andric je odbio uci, elegantno je rukom pokazao da to Bule ucini i rekao:
"Samo poslije vas, hiljadarko!"
Ko je Bule?

Ako treba mala pomoc javi, samo onda imas jednog bambija manje :mrgreen:

I nemoj da me ignorises, ziva sam se namucila dok sam ovo nasla na netu :lol:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#20 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Onaj ko je napisao Ljude s četiri prsta :)
Obzirom da nisi odgovorila na moje drugo pitanje, jasno mi je da nisi pročitala jedno od najboljih Andrićevih djela, jer da jesi ovog lika, ma kako sporedan bio kao što jeste, ne bi mogla zaboraviti jer je tako majstorski i upečatljivo opisan.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#21 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Njonjice...pa bar potvrdi da sam tačno odgovorio...iako znam da jesam :)
I, čitajte Andrića...veliki je to pisac i poznavalac ovog našeg podneblja.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#22 Re: Andric

Post by njonjica »

Pera Trta wrote:Onaj ko je napisao Ljude s četiri prsta :)
Obzirom da nisi odgovorila na moje drugo pitanje, jasno mi je da nisi pročitala jedno od najboljih Andrićevih djela, jer da jesi ovog lika, ma kako sporedan bio kao što jeste, ne bi mogla zaboraviti jer je tako majstorski i upečatljivo opisan.
U pravu si, Bule šiz je Miodrag Bulatovic, Andricev "nesretni prijatelj" kako ga je cesto zvao.

Hebote horoz, ne mogu da se sjetim...imam (iz Sabrana djela, izdanje Sarajevo 1984) Prokleta avlija, Travnicka hronika, Na Drini cuprija, Jelena zena koje nema, i Znakovi pored puta i stvarno ih nisam citala jos od prije rata osim Znakova koje bas volim i ponekad u njima trazim odgovore...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#23 Re: Andric

Post by Pera Trta »

Horoz je iz Priče o kmetu Simanu.
Čuveni škrtac je Baki, vezirov blagajnik iz Travničke hronike (hodao noću po konaku i gasio svijeće da uzalud ne gore, brojao strukove luka u bašti, da slučajno koji ne zafali... :D ). Travničani ga zvali Kaki. :D
Velike knjige treba čitati više puta...a Andrićeve imaju tu čar da osim velike mudrosti uvijek imaju i zanimljivu fabulu, tako da im se čovjek uvijek rado vraća i kao bijegu od svakodnevnice. :)
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#24 Re: Andric

Post by breuer »

stan' te malo drugovi :-) zar ova tema nije za pdf umjetnost?

p.s. ili politika :D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#25 Re: Andric

Post by Woody »

Evo šta drugi kažu:
„Tvrditi za Ivu Andrića da je veliki četnički ideolog je tačno onoliko koliko bi bilo tačno kada bi neko kazao da je poglavar Islamske zajednice u BiH reisl-ulema Mustafa efendija Cerić ideolog Treće kominterne. Bošnjacima, očito, smeta to što je Andrić najveći srpski pisac iz BiH, a naročito to što je on najbolje razumeo i najsnažnije demaskirao njene unutrašnje odnose. Negativno kvalifikovati Ivu Andrića i njegovo delo, a istovremeno stalno pričati o multinacionalnoj, multikulturalnoj i multiregijskoj BiH čista je mimikrija. Tim pre kada se zna šta Andrić znači za srpski narod i srpsku kulturu u celini.”
Za sve ostale informacije, molimo kontaktirajte NH Muderisa, adresa džamija "Kralj Fahd", ul. Safeta Hadžića bb, Sarajevo. Neadresirana pitanja se neće uzimati u obzir.
Post Reply