Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Moderator: O'zone

User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#51 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by CPT »

Dozer wrote: 19/06/2020 14:05 Strucnjaci koji su do prije korone bili medjuanrodno priznati, i koji od pocetka govore da ovo nije ono za sta se pradstavlja - nemaju ni medijski prostor, diskredituje ih se gdje god i kako god se moze, i urendo se proglazavaju sarlatanima, opskurnim strucnjacima i sl. nebuloze. A medju tim ljudima ima visedecenijskih virologa, epidmeiologa, mikrobiologa, pa i nobelovaca.

FB, Twitter i YT uredno uklanjaju svaki sadrzaj koji nije u skladu s onim sto se pumpa kroz mainstream medije ala CNN, BBC, FOXNews, itd. (od kojih prepisuju svi ostali, pa i nasi), a one koji objavljuju te "kontra" stvari upozoravaju da to vise ne rade :shock: .

Italijanski doktori objavili da je minimalno 30% pacijenata umrlo zbog respiratora na koje su kaceni, a za sta zapraov nije bilo potrebe, pa je taj invazivni tretman uzrokovao smrt (a onaj Makedonac je ovo govorio jos u martu, da se to ne radi jer ce imati katastrofalne posljedice). Ovo je odmah zataskano.

Svabe odrade studiju u kojoj nepobitno utvrde da virus ne opstaje ni na cemu, na bilo kojoj povrsini (prethodno je WHO tvrdio da virus opstaje na ranzim materijalima i do 14 dana). WHO sutradan objavljuje da virus lebdi u zraku i do 3 dana. Rezultati njemacke studije se vise nigdje ne mogu naci.

Itd. itd. itd.

Sad je, navodno, Sud za ljudska prava u Strazburu izdao notu svim vladama da odmah obustave sve bespravne zabrane i zatvaranja ljudi. Ne znam da li je istina, vidio sam samo nekakav dokument na njemackom.
vjerovatno necemo nikog sokirati kad kazemo da je to nije istina...
- nije izdao Sud za ljudska prava,
- nije izdao notu,
- pogotovo ne notu da obustava "bespravne zabrane i zatvaranje".

Generalno Sud ne mozu slati ofrlje note o nekim ofrlje bespravnim "zabranama i zatvaranjima". Generalna sekretarica Vijeca EU je poslal vladama preporuke (tzv "toolkit) u vezi Covida. U dokumentu nema price o "bespravnim radnjama i radnjama". Dokument mozes naci ovdje:
https://rm.coe.int/sg-inf-2020-11-respe ... 16809e1f40

Relavatni dijelovi u vezi u "zabrana i zatvaranja" su 2.2 i 2.3 na 3. i 4. stranici.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#52 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by aldinjo »

CPT wrote: 19/06/2020 22:40
Dozer wrote: 19/06/2020 14:05 Strucnjaci koji su do prije korone bili medjuanrodno priznati, i koji od pocetka govore da ovo nije ono za sta se pradstavlja - nemaju ni medijski prostor, diskredituje ih se gdje god i kako god se moze, i urendo se proglazavaju sarlatanima, opskurnim strucnjacima i sl. nebuloze. A medju tim ljudima ima visedecenijskih virologa, epidmeiologa, mikrobiologa, pa i nobelovaca.

FB, Twitter i YT uredno uklanjaju svaki sadrzaj koji nije u skladu s onim sto se pumpa kroz mainstream medije ala CNN, BBC, FOXNews, itd. (od kojih prepisuju svi ostali, pa i nasi), a one koji objavljuju te "kontra" stvari upozoravaju da to vise ne rade :shock: .

Italijanski doktori objavili da je minimalno 30% pacijenata umrlo zbog respiratora na koje su kaceni, a za sta zapraov nije bilo potrebe, pa je taj invazivni tretman uzrokovao smrt (a onaj Makedonac je ovo govorio jos u martu, da se to ne radi jer ce imati katastrofalne posljedice). Ovo je odmah zataskano.

Svabe odrade studiju u kojoj nepobitno utvrde da virus ne opstaje ni na cemu, na bilo kojoj povrsini (prethodno je WHO tvrdio da virus opstaje na ranzim materijalima i do 14 dana). WHO sutradan objavljuje da virus lebdi u zraku i do 3 dana. Rezultati njemacke studije se vise nigdje ne mogu naci.

Itd. itd. itd.

Sad je, navodno, Sud za ljudska prava u Strazburu izdao notu svim vladama da odmah obustave sve bespravne zabrane i zatvaranja ljudi. Ne znam da li je istina, vidio sam samo nekakav dokument na njemackom.
vjerovatno necemo nikog sokirati kad kazemo da je to nije istina...
- nije izdao Sud za ljudska prava,
- nije izdao notu,
- pogotovo ne notu da obustava "bespravne zabrane i zatvaranje".

Generalno Sud ne mozu slati ofrlje note o nekim ofrlje bespravnim "zabranama i zatvaranjima". Generalna sekretarica Vijeca EU je poslal vladama preporuke (tzv "toolkit) u vezi Covida. U dokumentu nema price o "bespravnim radnjama i radnjama". Dokument mozes naci ovdje:
https://rm.coe.int/sg-inf-2020-11-respe ... 16809e1f40

Relavatni dijelovi u vezi u "zabrana i zatvaranja" su 2.2 i 2.3 na 3. i 4. stranici.
O čemu ovo ti pišeš? :?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#53 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by sadie_forever »

Jao u bosni nista novo--i dalje razglabaju o teorijama zavjere:

Image
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#54 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by aldinjo »

sadie_forever wrote: 21/06/2020 11:30 Jao u bosni nista novo--i dalje razglabaju o teorijama zavjere:

Image
I u dijaspori ništa novo, vjerovatno. A o čemu ti razglabaš? O tome koliko mjeseci ili godina treba trajati izolacija?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#55 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by kakavdanakneiskustvu »

maloprije na N1,javlja se ivana erić iz zenice,spominje da je 93 uposlenika kantonalne bolnice zaraženo corona virusom,i iduća rečenica je,očekuje se da će danas ta brojka preći 100,ko to očekuje,kako to bilo ko može očekivati,na koji način,kojom metodom?
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#56 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

Teorija zavjere:
Svi nose maske, a broj zarazenih se povecava.
Da li se ovaj virus zaista prenosi samo zrakom i kapljicnim putem?
Last edited by Dozer on 27/10/2020 14:28, edited 1 time in total.
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#57 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Becky7 »

Dozer wrote: 27/10/2020 13:44 Teorija zavjere:
Svi nose maske, a broj zarazenih se povecava.
Da li se ovaj cirus zaista prenosi samo zrakom i kapljicnim putem?
Niko nije ni rekao da se prenosi samo zrakom i kapljicnim putem, prenosi se npr. i diranjem stvari, mjesta koje su zaraženi dirali i nakon tog osoba sebe dira po licu...
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#58 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

Dakle, samo kapljicnim putem. Jer, da bi virus dospio na bilo koju povrsinu prvo je tu morao stici tako sto ga je neko izdahnuo/iskasljao na nju.

Zanemaricemo onu studiju iz Njemacke koja je nepobitno utvrdila da virus ne "prezivljava" na bilo kojoj povrsini duze od par minuta.
Pravicemo se blesavi pa cemo pretpostaviti i da svi ljudi hodaju svukuda, diraju sve i svasta, i onda odmah zatim ciljano diraju lice... (ovo slabo ko radi i bez virusa, da prljavim rukama dira lice, al' hajd...)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#59 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by daddy-kool »

Dozer wrote: 27/10/2020 13:44 Teorija zavjere:
Svi nose maske, a broj zarazenih se povecava.
Da li se ovaj virus zaista prenosi samo zrakom i kapljicnim putem?
Šta je tvoje mišljenje kako se prenosi?
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#60 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

Najiskrenije - ne znam. Kapljicnim putem sigurno, ali mnogo stvari nemaju logike za ovo...

Puno je ljudi u kucama/porodicama koji su bili pozitivni, a da to nisu ni znali jer nisu imali nikakvih simptoma. I niko od ukucana se nije zarazio od njih. OK, kazu da asimptomatski slucajevi najcesce ne prenose virus.
Ali, postoji i gomila slucajeva onih koji su imali simptome, a opet se niko od ukucana nije zarazio....
Ako se prenosi kapljicnim putem i zrakom, kako se tvrdi, i ako je zarazan kako se tvrdi (R0 = 3, cini mi se), po svakoj logici bi se trebali zaraziti svi oko onoga koji ima simptome jer on stalno kaslje.

Onda imamo situaciju u kojoj se vec mjesecima tvrdi da treba prozracivati prostorije, te boraviti na otvorenom jer je virus tezak i ne lebdi u zraku (iako je WHO, samo dan nakon one studije u Njemackoj kojom su potvrdili da ne prezivljava ni na jendoj povrsini duze od par minuta, pbjavio da lebdi u zraku i do 3 dana (?!)), tj. pada nakon par sekundi, cim se vlaga oko njega isusi, pa se postavlja sasvim logicno pitanje - cemu maske na otvorenom?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#61 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by geralt »

Slazem se, maske na otvorenom su cista glupost, osim u situaciji gdje ljudi dugo vremena provode jedni kraj drugih, kao sto je ono Trumpovo okupljanje u dvoristu Bijele kuce.

Mislim da se "cudne" situacije oko prijenosa virusa mogu objasniti time sto nisu svi jednako zarazni. Cesto ni simptomatski slucajevi nisu zarazni, mislim da je i o tome bila studija. Zarazu siri samo odredjeni procenat simptomatskih, te vrlo mali procenat asimptomatskih slucajeva, dok s druge strane imamo "superspreadere". Ima i lazno negativnih nalaza zbog nepravilno uzetih testova, te lazno pozitivnih zbog preosjetljivih testova.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#62 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Mogy87 »

Evo odlicna studija o najnovijim saznanjiva vezano za prenos:

A crucial factor in community transmission is that infected individuals not experiencing symptoms can transmit SARS-CoV-2. Infectiousness may peak before symptom onset (7). Viral loads appear to be similar between asymptomatic and symptomatic patients (8), although the implications for infectiousness are unclear. People experiencing symptoms may self-isolate or seek medical care, but those with no or mild symptoms may continue to circulate in the community. Because of this, those without severe symptoms have the potential to be “superspreaders” and may have an outsized influence on maintaining the epidemic.

Superspreading events, in which one person infects many, are often as much the result of setting as host characteristics. Apparent superspreading events of SARS-CoV-2 have occurred during choir practice (9), in department stores, at church events, and in health care settings (5). These are all settings where one individual can have many close contacts over a short period of time. Transmission can also be amplified if multiple subsequent infections occur in rapid succession, and outbreaks with high attack rates have occurred in close-contact settings such as schools (14%), meat processing plants (36%), and churches (38%) (5, 10).

Both superspreading events and transmission-amplifying settings are part of a more general phenomenon: overdispersion in transmission. Overdispersion means that there is more variation than expected if cases exhibit homogeneity in transmissibility and number of contacts; hence, a small number of individuals are responsible for the majority of infections. This phenomenon has been described for diseases as diverse as measles, influenza, and pneumonic plague (11). For SARS-CoV-2, studies suggest that ∼10% of cases cause 80% of infections (1). Overdispersion is characterized by a large number of people who infect no one, and most people who do transmit infect a low-to-moderate number of individuals. Large superspreading events (such as those infecting 10 or more people) are likely quite rare, although they are far more likely to be detected and reported.

https://science.sciencemag.org/content/ ... cp0-qBjoj0
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#63 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

geralt wrote: 27/10/2020 15:44 Slazem se, maske na otvorenom su cista glupost, osim u situaciji gdje ljudi dugo vremena provode jedni kraj drugih, kao sto je ono Trumpovo okupljanje u dvoristu Bijele kuce.

Mislim da se "cudne" situacije oko prijenosa virusa mogu objasniti time sto nisu svi jednako zarazni. Cesto ni simptomatski slucajevi nisu zarazni, mislim da je i o tome bila studija. Zarazu siri samo odredjeni procenat simptomatskih, te vrlo mali procenat asimptomatskih slucajeva, dok s druge strane imamo "superspreadere". Ima i lazno negativnih nalaza zbog nepravilno uzetih testova, te lazno pozitivnih zbog preosjetljivih testova.
Ja o svemu tome govorim skoro od pocetka, ali me i ti i drugi stalno napadate radi toga. A ja nemam nikakav cilj, nego jednostavno slazem cinjenice i uporedjujem s onim sto nadlezni tvrde.
A u tome je more rupa.

Po mojoj logici, i zivotnom iskustvu, to se desava iz samo 2 moguca razloga:
1. Ili nemaju pojma pa lupetaju,
2. Ili vrlo dobro znaju sve, pa radi ko zna cega "viseg" spinuju.

Ja mislim da je ovdje ovo pod 2., a vrijeme ce pokazati sta je istina, kao i uvijek Pri tome, i da ne bude zabune, niposto ne tvrdim da virus ne postoji i da nije zajeban. I postoji, i zajeban je, ali mislim da se sve vrlo ciljano prenapuhuje.

Ovome u prilog idu i druge statistike o oboljelima i umrlima od raznih drugih stvari, medju kojima i nekih drugih virusa, a te cifre su u raznim slucajevima daleko vece od ovih za koronu.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#64 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by geralt »

Dozer wrote: 27/10/2020 22:51
geralt wrote: 27/10/2020 15:44 Slazem se, maske na otvorenom su cista glupost, osim u situaciji gdje ljudi dugo vremena provode jedni kraj drugih, kao sto je ono Trumpovo okupljanje u dvoristu Bijele kuce.

Mislim da se "cudne" situacije oko prijenosa virusa mogu objasniti time sto nisu svi jednako zarazni. Cesto ni simptomatski slucajevi nisu zarazni, mislim da je i o tome bila studija. Zarazu siri samo odredjeni procenat simptomatskih, te vrlo mali procenat asimptomatskih slucajeva, dok s druge strane imamo "superspreadere". Ima i lazno negativnih nalaza zbog nepravilno uzetih testova, te lazno pozitivnih zbog preosjetljivih testova.
Ja o svemu tome govorim skoro od pocetka, ali me i ti i drugi stalno napadate radi toga. A ja nemam nikakav cilj, nego jednostavno slazem cinjenice i uporedjujem s onim sto nadlezni tvrde.
A u tome je more rupa.

Po mojoj logici, i zivotnom iskustvu, to se desava iz samo 2 moguca razloga:
1. Ili nemaju pojma pa lupetaju,
2. Ili vrlo dobro znaju sve, pa radi ko zna cega "viseg" spinuju.

Ja mislim da je ovdje ovo pod 2., a vrijeme ce pokazati sta je istina, kao i uvijek Pri tome, i da ne bude zabune, niposto ne tvrdim da virus ne postoji i da nije zajeban. I postoji, i zajeban je, ali mislim da se sve vrlo ciljano prenapuhuje.

Ovome u prilog idu i druge statistike o oboljelima i umrlima od raznih drugih stvari, medju kojima i nekih drugih virusa, a te cifre su u raznim slucajevima daleko vece od ovih za koronu.
Ja volim koristiti Occamovu ostricu, da je najjednostavnije objasnjenje obicno ono koje je tacno. Na taj nacin ovdje dolazimo do zakljucka da su nepotrebne mjere donesene slijepim kopiranjem Kine i Italije, te preventivnim trazenjem alibija za politicare.

Sta mislim pod slijepim kopiranjem Kine i Italije? Kina je uvela potpuni lockdown koji se pokazao kao izuzetno efikasan, tako da su i druge drzave "poletjele" da ih kopiraju. No, ono sto je efikasan pristup u Kini ili Vijetnamu (autoritativnim, zatvorenim drustvima sa efikasnim metodama kontrole nad stanovnistvom) nije primjenjivo na liberalne evropske zemlje. Italija je poseban slucaj jer su oni imali kolaps zdravstva (izazvan pocetnim ignorisanjem problema), i oni stvarno osim lockdowna nisu imali drugi izbor. No, kolaps zdravstva se na nivou drzave nigdje nije ponovio, izuzev lokalizovano (npr. Sandzak ljetos).

Sta mislim pod preventivnim trazenjem alibija? U modernim drustvima vise ne postoji tolerancija za velike ljudske zrtve kakva je postojala prije 50 ili 100 godina. Zbog toga skoro svaki politicar koji mora odgovarati biracima hoce da pokaze da radi neke konkretne mjere da izbjegne katastrofu, iako te mjere cesto nemaju veze sa epidemioloskom strukom. Ako se katastrofa ipak desi, on moze reci "Sta hocete, naredio sam maske na otvorenom, uradio sam sve sto se moglo uraditi".

Koji je pristup (sa ovom pameti) bio ispravan? Juznokorejski, jer su ljudi uspjeli pobjediti virus bez lockdowna. No za taj pristup treba puno i para i pameti. Pare bi vecina drzava nekako i nasla, ali pamet...

Sto se tice umrlih od drugih stvari, jedini smrtnonosniji virus od istrebljenja variole je HIV, a on ne predstavlja rizik za veliku vecinu populacije. Postavljao sam statistike da je npr. od gripe u citavoj sezoni u FBiH umiralo 15-19 ljudi, a toliko nam sada skoro umire dnevno.
Last edited by geralt on 28/10/2020 09:49, edited 1 time in total.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#65 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Nadzorna_ploca »

Kaze Kina izvijestila o 42 nova slucaja. Zamisli za koliko nisu izvijestili. :D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#66 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Mogy87 »

geralt wrote: 28/10/2020 09:44
Dozer wrote: 27/10/2020 22:51
geralt wrote: 27/10/2020 15:44 Slazem se, maske na otvorenom su cista glupost, osim u situaciji gdje ljudi dugo vremena provode jedni kraj drugih, kao sto je ono Trumpovo okupljanje u dvoristu Bijele kuce.

Mislim da se "cudne" situacije oko prijenosa virusa mogu objasniti time sto nisu svi jednako zarazni. Cesto ni simptomatski slucajevi nisu zarazni, mislim da je i o tome bila studija. Zarazu siri samo odredjeni procenat simptomatskih, te vrlo mali procenat asimptomatskih slucajeva, dok s druge strane imamo "superspreadere". Ima i lazno negativnih nalaza zbog nepravilno uzetih testova, te lazno pozitivnih zbog preosjetljivih testova.
Ja o svemu tome govorim skoro od pocetka, ali me i ti i drugi stalno napadate radi toga. A ja nemam nikakav cilj, nego jednostavno slazem cinjenice i uporedjujem s onim sto nadlezni tvrde.
A u tome je more rupa.

Po mojoj logici, i zivotnom iskustvu, to se desava iz samo 2 moguca razloga:
1. Ili nemaju pojma pa lupetaju,
2. Ili vrlo dobro znaju sve, pa radi ko zna cega "viseg" spinuju.

Ja mislim da je ovdje ovo pod 2., a vrijeme ce pokazati sta je istina, kao i uvijek Pri tome, i da ne bude zabune, niposto ne tvrdim da virus ne postoji i da nije zajeban. I postoji, i zajeban je, ali mislim da se sve vrlo ciljano prenapuhuje.

Ovome u prilog idu i druge statistike o oboljelima i umrlima od raznih drugih stvari, medju kojima i nekih drugih virusa, a te cifre su u raznim slucajevima daleko vece od ovih za koronu.
Ja volim koristiti Occamovu ostricu, da je najjednostavnije objasnjenje obicno ono koje je tacno. Na taj nacin ovdje dolazimo do zakljucka da su nepotrebne mjere donesene slijepim kopiranjem Kine i Italije, te preventivnim trazenjem alibija za politicare.

Sta mislim pod slijepim kopiranjem Kine i Italije? Kina je uvela potpuni lockdown koji se pokazao kao izuzetno efikasan, tako da su i druge drzave "poletjele" da ih kopiraju. No, ono sto je efikasan pristup u Kini ili Vijetnamu (autoritativnim, zatvorenim drustvima sa efikasnim metodama kontrole nad stanovnistvom) nije primjenjivo na liberalne evropske zemlje. Italija je poseban slucaj jer su oni imali kolaps zdravstva (izazvan pocetnim ignorisanjem problema), i oni stvarno osim lockdowna nisu imali drugi izbor. No, kolaps zdravstva se na nivou drzave nigdje nije ponovio, izuzev lokalizovano (npr. Sandzak ljetos).

Sta mislim pod preventivnim trazenjem alibija? U modernim drustvima vise ne postoji tolerancija za velike ljudske zrtve kakva je postojala prije 50 ili 100 godina. Zbog toga skoro svaki politicar koji mora odgovarati biracima hoce da pokaze da radi neke konkretne mjere da izbjegne katastrofu, iako te mjere cesto nemaju veze sa epidemioloskom strukom. Ako se katastrofa ipak desi, on moze reci "Sta hocete, naredio sam maske na otvorenom, uradio sam sve sto se moglo uraditi".

Koji je pristup (sa ovom pameti) bio ispravan? Juznokorejski, jer su ljudi uspjeli pobjediti virus bez lockdowna. No za taj pristup treba puno i para i pameti. Pare bi vecina drzava nekako i nasla, ali pamet...

Sto se tice umrlih od drugih stvari, jedini smrtnonosniji virus od istrebljenja variole je HIV, a on ne predstavlja rizik za veliku vecinu populacije. Postavljao sam statistike da je npr. od gripe u citavoj sezoni u FBiH umiralo 15-19 ljudi, a toliko nam sada skoro umire dnevno.
:thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#67 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

geralt wrote: 28/10/2020 09:44 Ja volim koristiti Occamovu ostricu, da je najjednostavnije objasnjenje obicno ono koje je tacno. Na taj nacin ovdje dolazimo do zakljucka da su nepotrebne mjere donesene slijepim kopiranjem Kine i Italije, te preventivnim trazenjem alibija za politicare.

Sta mislim pod slijepim kopiranjem Kine i Italije? Kina je uvela potpuni lockdown koji se pokazao kao izuzetno efikasan, tako da su i druge drzave "poletjele" da ih kopiraju. No, ono sto je efikasan pristup u Kini ili Vijetnamu (autoritativnim, zatvorenim drustvima sa efikasnim metodama kontrole nad stanovnistvom) nije primjenjivo na liberalne evropske zemlje. Italija je poseban slucaj jer su oni imali kolaps zdravstva (izazvan pocetnim ignorisanjem problema), i oni stvarno osim lockdowna nisu imali drugi izbor. No, kolaps zdravstva se na nivou drzave nigdje nije ponovio, izuzev lokalizovano (npr. Sandzak ljetos).

Sta mislim pod preventivnim trazenjem alibija? U modernim drustvima vise ne postoji tolerancija za velike ljudske zrtve kakva je postojala prije 50 ili 100 godina. Zbog toga skoro svaki politicar koji mora odgovarati biracima hoce da pokaze da radi neke konkretne mjere da izbjegne katastrofu, iako te mjere cesto nemaju veze sa epidemioloskom strukom. Ako se katastrofa ipak desi, on moze reci "Sta hocete, naredio sam maske na otvorenom, uradio sam sve sto se moglo uraditi".

Koji je pristup (sa ovom pameti) bio ispravan? Juznokorejski, jer su ljudi uspjeli pobjediti virus bez lockdowna. No za taj pristup treba puno i para i pameti. Pare bi vecina drzava nekako i nasla, ali pamet...

Sto se tice umrlih od drugih stvari, jedini smrtnonosniji virus od istrebljenja variole je HIV, a on ne predstavlja rizik za veliku vecinu populacije. Postavljao sam statistike da je npr. od gripe u citavoj sezoni u FBiH umiralo 15-19 ljudi, a toliko nam sada skoro umire dnevno.
U sustini, slazem se. Osim djelimicno oko dvije stvari - Occama i HIV-a.
Occamova ostrica je OK nacin, nije sporno, ali ipak mislim da nije bas uvijek primjenjiv metod na sve moguce, a tako i na ovo s ovim virusom, jer ne vidim da su najjednostavnija objasnjenja bas tacna...

Sto se HIV-a tice, i tu imamo mali slus - trenutno je zarazenih HIV-om u svijetu skoro isto kao i koronom, jedva nesto malo manje, a umrlih je samo ove godine vise nego od korone. Samim tim se postavlja logicno pitanje - da li mi zaista znamo na koje se sve nacine HIV siri i ko je sve ugrozen?
Znam da ovo zvuci kao famozna "teorija zavjere" (a ovaj termin nikako ne volim jer se vrlo dobro zna ko je, kada i zbog cega uopste izmislio ovaj termin...), ali zaista postoje mnoge nelogicnosti oko ovog virusa, a pogotovo se ogledaju u ovim nekim diskrepancama u odnosu na druge viruse i bolesti, i ja tu naprosto ne mogu da se ne zapitam - u cemu je trik?

A sto se medija tice, o kojima i jeste ova tema, tu jos uvijek postoji onaj veliki upitnik vezan za nacin izvjestavanja kojim se uporno, vec mjesecima, samo pumpa panika medju ljudima. To izvjestavanje je i dalje vezano iskljucivo za cifre s puno nula, dramaticne tonove, razne negativne prikaze i komentare, i sl., i niko se ili ne usudjuje ili ne zeli povuci neke paralele na ostale stvari o kojima se ovdje pise.
I dalje je na snazi ogromna cenzura svih onih koji kazu nesto sto ne ide u prilog onome sto mediji pisu i govore (o cemu je i ranije pisano), a sto samo za sobom povlaci dodatna pitanja o svemu ovome.
Sjetimo se samo onog primjera iz Spanije, gdje direktor klinike novinarki iz lokalne TV kuce govori da treba da prestanu s prepadanjem naroda i dizanjem panike pricama da su bolnica krcate i da nemaju vise kapaciteta, gdje joj covjek kaze da ne pricaju gluposti i da njegova bolnica ima 1.300 kreveta na raspolaganu, a samo je 70 popunjeno, i onda se ukljucuje glavni urednik TV kuce kako bi demantovao doktora, pri cemu dolazi do svadje jer urednik doktora pokusava ubijediti da on bolje zna stanje u bolnici u kojoj je ovaj doktor direktor. Ovo je samo jedan od mnogih primjera...
Last edited by Dozer on 28/10/2020 11:04, edited 1 time in total.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#68 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by geralt »

Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#69 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Mogy87 »

geralt wrote: 28/10/2020 10:59
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Ova korona nekom rat nekom brat :D
Da ostane na tome :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#70 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

geralt wrote: 28/10/2020 10:59
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Nisam upratio da si i ti pozitivan i simptomatican.... Kako su ostali ukucani?
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#71 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Trappist »

geralt wrote: 28/10/2020 10:59
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Da ozdravis sto prije :thumbup:
I nemoj pretjerati sa witcherom, ako ti je zbog njega takvo ime na forumu :D
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#72 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by geralt »

Dozer wrote: 28/10/2020 11:05
geralt wrote: 28/10/2020 10:59
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Nisam upratio da si i ti pozitivan i simptomatican.... Kako su ostali ukucani?
Jos nisam zvanicno pozitivan, ali s obzirom da sam dobio temperaturu tri dana nakon kontakta sa dvojicom "pozitivnih", iznenadilo bi me da sam negativan :)

Djeca dobro, zena od jutros blagu temperaturu i malaksalost.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#73 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by geralt »

Trappist wrote: 28/10/2020 11:09
geralt wrote: 28/10/2020 10:59
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:05 :thumbup:
Posebno boldirano o cemu se rijetko prica.

Kakvo je stanje danas?
Danas sam bolji, jucer su mi ukljucili Sumamed preventivno preko telefona, sinoc sam se preznojio i odtad vise nemam temperature, iako mi ni prije nije prelazila 38. Sutra me testiraju, no dok dobijem rezultate nalaza vjerovatno vise necu nista ni osjecati :)

Taman da drugu sedmicu izolacije na miru posvetim igranju s djecom, knjigama i igricama :D
Da ozdravis sto prije :thumbup:
I nemoj pretjerati sa witcherom, ako ti je zbog njega takvo ime na forumu :D
Hvala na zeljama :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#74 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Dozer »

geralt wrote: 28/10/2020 11:44 Jos nisam zvanicno pozitivan, ali s obzirom da sam dobio temperaturu tri dana nakon kontakta sa dvojicom "pozitivnih", iznenadilo bi me da sam negativan :)

Djeca dobro, zena od jutros blagu temperaturu i malaksalost.
Odmah i nju na Sumamed. Ozbiljan sam. Pogotovo ako nije pusac.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#75 Re: Analiza "Corona" medija, i jos ponesto

Post by Tesla Edison »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... vic-658104

Koji je cilj ovoga i zašto se ovo svaki dan postavlja na naslovnice? Šta žele da pokažu?

Jučer na naslovnici porfesorica Prva gimnazije, ranije isto tako po nekoliko smrtovnica na naslovnici.

Jel se to nikad ranije nije umiralo ili šta već?

Ok, žao mi je, mladi ljudi ali ne razumijem poentu ovakvog stalnog bombardovanja smrtovnicama. Još i ne piše razlog smrti.

Jel cilj možda prikazati da su ovo žrtve korone i tako širiti umjetnu paniku i strah ili šta već?
Locked