Amina Vadud

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Makk
Posts: 39
Joined: 05/06/2004 16:43

#51

Post by Makk »

Eh,eh :) Svega se ovdje napisalo! :)

O činjenici da je žena predvodila namaz i ženama i muškarcima,neću niti riječi prozboriti, da me se ne bi optužilo za muško tumačenje Kur ana :)

Ciciban je to pojasnila sasvim korektno. No,reći ću da muslimani i dalje imaju važnijih problema, od presedana da je islamski odjevena žena, u zrelim godinama, predvodila jedan namaz mješovitom džematu.

No,da ne bude zabune,kad principijelno govorimo,dijelim mišljenje koje je iznijela Ciciban.

Ne vidim nikakav problem što je namaz obavljen u prostoru koji pripada crkvi.
No,isto tako,smatram da bi bilo pomalo degutantno,namaz obavljati u samoj crkvi, među klupama, okružen freskama, sa oltarom u blizini......

Ne zbog svih ovih relikvija,već zbog činjenice,što jednostavno nije predviđeno da se namaz obavlja u crkvama,kao što nije predviđeno da se misa održava u džamijama.
Mislim da na ovoj planeti ima dovoljno prostora za pripadnike svih vjerskih zajednica, u kojima se mogu obavljati vjerske dužnosti.

Ipak, u slučaju krajnje nužde,ne vidim zapreku da se ,pod uvjetima koji su ovdje već navođeni,namaz obavi i u crkvi.


Sanjanjinu i Zlati:

Povijest nije crno-bijela, najčešće je siva. Nekad prevlada bijela boja,malo češće crna, ali niti su Osmanlije bili nepogrešivi, niti je Vatikan zlo,niti je sve ono što je u povijesti uradila Pravoslavna crkva vrijedno osude....

Zadržat ću se na Osmanlijama:

Može iih neko voljeti ili ne voljeti,može biti emotivno vezan za njih, može ih mrziti najviše na svijetu,može ih glorificirati i uzdizati do nebesa....no,treeba biti pošten,pa iz ugla muslimana ,reći:

Osmanlije su znale biti itekako nemilosrdne prema svojim kršćanskim podanicima. Na stranu,što ni muslimani često nisu prolazili puno bolje!
Osmanlije, njihovi sultani, ujedno i halife,dakle predstavnici muslimana cijelog svijeta,nerijetko su u velikoj mjeri zastranjivali od islama. Uvijek se smrznem kad čitam podatke o tome kako su sultanije jedna drugoj ubijale mušku djecu,kako bi upravo njihov sin sjeo na prijesto......
O akšamlucima i veselicama u Top Kapiju,da ne govorim :)
O intrigama,trovanjima,svilenim gajtanima..... složit ćete se, služil isu se i ne baš islamski dozvoljenim sredstvima da dođu na vlast,ili je zadrže!

Primjera je bezbroj! Stvari ne treba idealizirati, već iz njih izvući jednu veoma jasnu pouku:

Niko nije savršen, osim Njega, velikog i mudrog! :)
daljnji
Posts: 54
Joined: 22/09/2004 14:42

#52

Post by daljnji »

Nikako se ne mogu oteti utisku da mi ovo pisanje jako lici na stil forumasa LudoALudjiJa... :)
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#53

Post by Aorta »

Prof. Amina Vadud i organizatori ove "historijske dzume" su neumorno pokusavali naci dzamiju gdje bi mogli obaviti hutbu i namaz, ali sve i jedna su ih odbile. Onda, nasli su jedno pristojno mjesto (nije crkva ili ikakva bogomolja) u SoHo-u, ali su im zaprijetila "braca" da ce biti belaja ako se usude.... Onda, konacno su nasli (bilo im je ponudjeno?) tu Jahjinu crkvu...i ta-da.

Zlata, u pravu si kad kazes da mnogi mesdzidi u US of A se nalaze zapravo u bivsim crkvama. Npr., cula sam da je "dzamija" u Detroitu gdje su se nasi ljudi okupljali godinama bila preuredjena crkva. No problemos ako nema ikona, freski, i ostalih obiljezja. Plus, u svakoj bolnici ovdje ima prostorija za molitvu. Jedan kutak je kapelica, drugi ima nekoliko serdzada okrenutih prema Mekki, treci ima nesto za Jevreje, cetvrti za Buddiste, itd. No biggie...nikom to ne smeta. Doktori koji su muslimani, a svaka bolnica ih je puna, se nikad ne bune. Mjesto je cisto, serdzada je okrenuta prema Mekki i nema nista ispred, dakle it's kosher/halal ;)

Maxus lamSe. :)
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#54

Post by Aorta »

Uz, zaboravih....sve detalje i detaljcice, kao i foto reportazu sa hutbe/namaza, mozete pogledati na www.MuslimWakeUp.com
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#55

Post by ucenik »

Nemam bash puno vremena da ispravljam zlatu i sanjanina po pitanju historije i historijskih chinjenica, mnogo nebitnih i nerealnih stvari su naveli! Ovaj dole komentar potpisujem i u svoje ime! :) Jest dodushe da se veliki i mudri kada se govori o Bogu pishu velikim pochetnim slovima!lj


[/quote]Makk
Eh,eh Svega se ovdje napisalo!

O činjenici da je žena predvodila namaz i ženama i muškarcima,neću niti riječi prozboriti, da me se ne bi optužilo za muško tumačenje Kur ana

Ciciban je to pojasnila sasvim korektno. No,reći ću da muslimani i dalje imaju važnijih problema, od presedana da je islamski odjevena žena, u zrelim godinama, predvodila jedan namaz mješovitom džematu.

No,da ne bude zabune,kad principijelno govorimo,dijelim mišljenje koje je iznijela Ciciban.

Ne vidim nikakav problem što je namaz obavljen u prostoru koji pripada crkvi.
No,isto tako,smatram da bi bilo pomalo degutantno,namaz obavljati u samoj crkvi, među klupama, okružen freskama, sa oltarom u blizini......

Ne zbog svih ovih relikvija,već zbog činjenice,što jednostavno nije predviđeno da se namaz obavlja u crkvama,kao što nije predviđeno da se misa održava u džamijama.
Mislim da na ovoj planeti ima dovoljno prostora za pripadnike svih vjerskih zajednica, u kojima se mogu obavljati vjerske dužnosti.

Ipak, u slučaju krajnje nužde,ne vidim zapreku da se ,pod uvjetima koji su ovdje već navođeni,namaz obavi i u crkvi.


Sanjanjinu i Zlati:

Povijest nije crno-bijela, najčešće je siva. Nekad prevlada bijela boja,malo češće crna, ali niti su Osmanlije bili nepogrešivi, niti je Vatikan zlo,niti je sve ono što je u povijesti uradila Pravoslavna crkva vrijedno osude....

Zadržat ću se na Osmanlijama:

Može iih neko voljeti ili ne voljeti,može biti emotivno vezan za njih, može ih mrziti najviše na svijetu,može ih glorificirati i uzdizati do nebesa....no,treeba biti pošten,pa iz ugla muslimana ,reći:

Osmanlije su znale biti itekako nemilosrdne prema svojim kršćanskim podanicima. Na stranu,što ni muslimani često nisu prolazili puno bolje!
Osmanlije, njihovi sultani, ujedno i halife,dakle predstavnici muslimana cijelog svijeta,nerijetko su u velikoj mjeri zastranjivali od islama. Uvijek se smrznem kad čitam podatke o tome kako su sultanije jedna drugoj ubijale mušku djecu,kako bi upravo njihov sin sjeo na prijesto......
O akšamlucima i veselicama u Top Kapiju,da ne govorim
O intrigama,trovanjima,svilenim gajtanima..... složit ćete se, služil isu se i ne baš islamski dozvoljenim sredstvima da dođu na vlast,ili je zadrže!

Primjera je bezbroj! Stvari ne treba idealizirati, već iz njih izvući jednu veoma jasnu pouku:

Niko nije savršen, osim Njega, velikog i mudrog! [quote]
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#56

Post by ucenik »

Mene najvishe chudi shto bratja Turci nisu pokushali da nam reformishu islam na ovakav nachin! Haman da su odustali kod prevedenog ezana na turski, chim su vidjeli da od tog nema fajde! Zanimljivo je da su pokushali prevest obvaljanje namaza na turski, i preveli su, al im nije uspjelo, naredili su 1932 da se na dzumi u svim velikim istanbulskim dzamijma sve mora uchit na turskom, kad je imam predo selam u Sultna Ahmetovoj dzamiji, nije nikog bilo iza njega sem mujezina, i tako su od toga odustali! 8) 8-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#57

Post by zlata »

ucenik wrote:Mene najvishe chudi shto bratja Turci nisu pokushali da nam reformishu islam na ovakav nachin! Haman da su odustali kod prevedenog ezana na turski, chim su vidjeli da od tog nema fajde! Zanimljivo je da su pokushali prevest obvaljanje namaza na turski, i preveli su, al im nije uspjelo, naredili su 1932 da se na dzumi u svim velikim istanbulskim dzamijma sve mora uchit na turskom, kad je imam predo selam u Sultna Ahmetovoj dzamiji, nije nikog bilo iza njega sem mujezina, i tako su od toga odustali! 8) 8-)
Pa mogli smo ubaciti neka sura na nasem jeziku....a ostalo uobicajeno. Ipak odredjena liturgija...forma...postaje "dio" religije. Zato se i zove religija. Nije samo "CONTENT", vec i "FORM"...koji je cine religijom. Mnogi, ni i danas-dan ne mogu preboliti mise na latinskom.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#58

Post by CiCiban »

not bad idea, dodaj jos i drive-in dzumu.. a john cleese moze biti imam
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#59

Post by BigusDickus »

And now for something completely different... :D
Image
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#60

Post by ucenik »

BigusDickus wrote:And now for something completely different... :D
Image
:? :? :? :D
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#61

Post by ucenik »

zlata wrote:
ucenik wrote:Mene najvishe chudi shto bratja Turci nisu pokushali da nam reformishu islam na ovakav nachin! Haman da su odustali kod prevedenog ezana na turski, chim su vidjeli da od tog nema fajde! Zanimljivo je da su pokushali prevest obvaljanje namaza na turski, i preveli su, al im nije uspjelo, naredili su 1932 da se na dzumi u svim velikim istanbulskim dzamijma sve mora uchit na turskom, kad je imam predo selam u Sultna Ahmetovoj dzamiji, nije nikog bilo iza njega sem mujezina, i tako su od toga odustali! 8) 8-)
Pa mogli smo ubaciti neka sura na nasem jeziku....a ostalo uobicajeno. Ipak odredjena liturgija...forma...postaje "dio" religije. Zato se i zove religija. Nije samo "CONTENT", vec i "FORM"...koji je cine religijom. Mnogi, ni i danas-dan ne mogu preboliti mise na latinskom.
Znash mene to pravo chudi shto se Turci nisu prvi sjetili toga da zhene imame mushkarcima, pravili su svkakav cirkuz na rachun islama al ovakav nisu!
Helem nejse nadam se da Amina V. netje uspjet puno!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#62

Post by The_Fluid »

ucenik wrote:
zlata wrote:
ucenik wrote:Mene najvishe chudi shto bratja Turci nisu pokushali da nam reformishu islam na ovakav nachin! Haman da su odustali kod prevedenog ezana na turski, chim su vidjeli da od tog nema fajde! Zanimljivo je da su pokushali prevest obvaljanje namaza na turski, i preveli su, al im nije uspjelo, naredili su 1932 da se na dzumi u svim velikim istanbulskim dzamijma sve mora uchit na turskom, kad je imam predo selam u Sultna Ahmetovoj dzamiji, nije nikog bilo iza njega sem mujezina, i tako su od toga odustali! 8) 8-)
Pa mogli smo ubaciti neka sura na nasem jeziku....a ostalo uobicajeno. Ipak odredjena liturgija...forma...postaje "dio" religije. Zato se i zove religija. Nije samo "CONTENT", vec i "FORM"...koji je cine religijom. Mnogi, ni i danas-dan ne mogu preboliti mise na latinskom.
Znash mene to pravo chudi shto se Turci nisu prvi sjetili toga da zhene imame mushkarcima, pravili su svkakav cirkuz na rachun islama al ovakav nisu!
Helem nejse nadam se da Amina V. netje uspjet puno!

uchenik,
shta se toliko mijenja u tvom zhivotu, ako Amina Vadad uspije?
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#63

Post by ucenik »

The_Fluid wrote: uchenik,
shta se toliko mijenja u tvom zhivotu, ako Amina Vadad uspije?

Ne mijenja se samo moj zhivot, vetj zhivot svih muslimana, zapravo mijenja se islam, ona radi ono shto nema niko pravo, tj. mijenja vjeru po svom nahodjenju! Hm zamisli odem u dzhamiju da se molim i ispred mene i josh koju desteinu mushkaraca stane jedna zhena da nam predvodi molitvu, pa kome tje tu bit Bog na umi??? :roll: :shock:
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#64

Post by nebi »

Makk je iznio ispravno i prilicno umjereno misljenje.
Dodao bih,ako je namaz imao cisto simbolican karakter,ok,niko je nece kamenovati zbog toga,ali strogo serijatski gledano,namaz ne moze predvoditi zena.
Naravno,danas su moderne patchwork-religije,koje svako sklapa kako mu odgovara.Muslimansko ime,malo budizma,malo ranokrscanskog pacifizma,malo hippie....taman po mjeri.I ja smatram da se islam treba modernizovati i reformirati,ali samo u okviru interpretacije Kurana i Hadisa,bez novotarija(pri cemu se ogradjujem od vehabijskog shvatanja novotarija,gdje je novotarija sve sto nekom sejhu ne ide niz dlaku).
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#65

Post by Kwaheri »

nebi wrote:Makk je iznio ispravno i prilicno umjereno misljenje.
Dodao bih,ako je namaz imao cisto simbolican karakter,ok,niko je nece kamenovati zbog toga,ali strogo serijatski gledano,namaz ne moze predvoditi zena.
Naravno,danas su moderne patchwork-religije,koje svako sklapa kako mu odgovara.Muslimansko ime,malo budizma,malo ranokrscanskog pacifizma,malo hippie....taman po mjeri.I ja smatram da se islam treba modernizovati i reformirati,ali samo u okviru interpretacije Kurana i Hadisa,bez novotarija(pri cemu se ogradjujem od vehabijskog shvatanja novotarija,gdje je novotarija sve sto nekom sejhu ne ide niz dlaku).
Makk, nebi i i Cici...
...stvarno lijepo pojasnjeno :)

neki drugi...umorite li se nekada od vec degutantno prezvakanih tema kojima je jedina svrha pokusaj izjednacavanja muskarca i zena u svemu ... specijalizirano podrucje vam dodju muslimanke...koje, btw...nisu nista vise "zakinute" od ostatka zenske populacije u svijetu???

Amina Vudud je postigla sta je htjela, iako sam misljenja da je skretanje paznje na sebe, mogla postici i nekim, stvarno dobrim i ozbiljnim naucnim radom...
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#66

Post by digger »

ucenik wrote:
The_Fluid wrote:uchenik,
shta se toliko mijenja u tvom zhivotu, ako Amina Vadad uspije?
Ne mijenja se samo moj zhivot, vetj zhivot svih muslimana, zapravo mijenja se islam, ona radi ono shto nema niko pravo, tj. mijenja vjeru po svom nahodjenju! Hm zamisli odem u dzhamiju da se molim i ispred mene i josh koju desteinu mushkaraca stane jedna zhena da nam predvodi molitvu, pa kome tje tu bit Bog na umi???
Islam je nastao u odredjenom drustvu i pod odredjenim okolnostima prije 1400+ godina i da je od tada, bar u nekim zemljama gdje ima muslimana, doslo je do logicnih evolucija. Ono sto je bilo normalno za tadasnji zivot oko Meke i Medine ne mora da bude prihvatljivo univerzalno.

Religija je sklop vjere, obicaja, tradicije, i nacina zivota. Negdje u ovim elementima postoji fleksibilnost koja moze da dozvoli da zena predvodi molitvu.

Islam nije egzaktna nauka. Zato i postoje fatwe da bi u odredjenom momentu razjasnile sta musliman moze ili treba da ucini. Jedini problem je da fatwe izdaju muskarci!

Sto znaci, ovdje postoji "catch-22" za zene. Sto mi poveca pritisak kada cujem na forumu sa kakvim postovanjem islam tretira zene (sto je tacno), ali onda muski preuzimaju interpretaciju oko tog postovanja zena: iste mogu mirno da sjede kod kuce, rade u polju, kuhaju, podizu djecu i... sute.

Naravno, kada zena muslimanka u zapadnom svijetu stekne visoko obrazovanje i mozda zaradjuje vise nego suprug, to nista ne mjenja: ona je i dalje "second-class citizen" jer je tako bilo vijekovima, pa sto bi se to mijenjalo? Vrlo prakticno.

Muskarci, skidajte te lazne musebeke sa ociju, a posebno ako ocekujete da islam dobije vece postovanje u zapadnim zemljama. Jer ako mnogi zapadnjaci smatraju islam "nazadnom" religijom, evo vam jedan od primjera zasto tako misle.
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#67

Post by nebi »

Hvala na misioniranju,digger :D
Nazalost,za nas nazadne je Kuran bozija rijec i ne moze se mijenjati po zelji feministkinja.Tacno je da u islamskom drustvu mnogi muskarci tretiraju zene kao niza bica,ali razlog tome je ista ignorancija i nepoznavanje vjere koju demonstrira ova gospodja imamica.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#68

Post by black »

@nebi Islam nije ni nazadan ni zaostao da bi ga trebalo modernizovati i reformirati , to je samo do nas tj do ljudi i shvatanja istog.
Zasto pojam “islamski svijet” kod vecine ljudi budi asocijacije na zemlje treceg svijeta, dekadencu, zaostalost, primitivizam, inferiornost; kada su muslimani u Kur’anu spomenuti kao “najbolji narod koji se ikad pojavio”?
Neki cak postavljaju pitanje da li je sam islam kao “prevazidjen i nazadan svjetonazor” odgovoran za stanje muslimana danas. To je naravno posljedica neupucenosti i nepoznavanja sustine islama, kao i njegove historije.
Medjutim, vjerovatno najbitniji faktor stanja danasnjih muslimana, iz kojeg svi ostali faktori proisticu ili su usko vezani sa njim, jeste odsustvo istinskog islama u zivotima tih ljudi. Vecina na islam gleda samo kao na tradiciju i kulturno naslijedje a ne kao na presudan faktor u kreiranju ljudskog zivota. Otkako je islam postao sekundaran u shvatanju pojedinca i zajednice, i otkako je potisnut u drugi plan ili jos nize na ljestvici prioriteta, izgubio je svoju unutrasnju snagu i svoju ulogu u mijenjanju vanjskog svijeta.
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#69

Post by nebi »

hallo,black....ja sam osunecen. :D
objasni to kjafirima.. :D

Nisam rekao da je islam nazadan.Tacka.
Reforma samo u okviru interpretacije Kurana i Hadisa.Tacka

P.S. Hvala i tebi za misioniranje (s druge strane)
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#70 Re: Amina Vadud

Post by rajvosa »

[Image




______________________

poruka editovana
moderator
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#71

Post by Kwaheri »

digger wrote:
Islam je nastao u odredjenom drustvu i pod odredjenim okolnostima prije 1400+ godina i da je od tada, bar u nekim zemljama gdje ima muslimana, doslo je do logicnih evolucija. Ono sto je bilo normalno za tadasnji zivot oko Meke i Medine ne mora da bude prihvatljivo univerzalno.

Religija je sklop vjere, obicaja, tradicije, i nacina zivota. Negdje u ovim elementima postoji fleksibilnost koja moze da dozvoli da zena predvodi molitvu.

Islam nije egzaktna nauka. Zato i postoje fatwe da bi u odredjenom momentu razjasnile sta musliman moze ili treba da ucini. Jedini problem je da fatwe izdaju muskarci!

Sto znaci, ovdje postoji "catch-22" za zene. Sto mi poveca pritisak kada cujem na forumu sa kakvim postovanjem islam tretira zene (sto je tacno), ali onda muski preuzimaju interpretaciju oko tog postovanja zena: iste mogu mirno da sjede kod kuce, rade u polju, kuhaju, podizu djecu i... sute.

Naravno, kada zena muslimanka u zapadnom svijetu stekne visoko obrazovanje i mozda zaradjuje vise nego suprug, to nista ne mjenja: ona je i dalje "second-class citizen" jer je tako bilo vijekovima, pa sto bi se to mijenjalo? Vrlo prakticno.

Muskarci, skidajte te lazne musebeke sa ociju, a posebno ako ocekujete da islam dobije vece postovanje u zapadnim zemljama. Jer ako mnogi zapadnjaci smatraju islam "nazadnom" religijom, evo vam jedan od primjera zasto tako misle.

Nije jedini problem sto fetwe donose muskarci...zaista nije...
Iako islam, koji je nacin zivota...btw... u podrucju skolovanja dozvoljava zeni sve isto sto i muskarcu, razlozi druge prirode je ogranicavaju, da bude imam mjesovitom dzematu...
I kako rekoh, moze i treba da se obrazuje, i u islamskim naukama, kako bi bila u mogucnosti donositi fetwe..jer joj je to dozvoljeno...Ponekad u historiji je bljesnula poneka zena, koja se bavila islamom, ali, nazalost vrlo rijetko...i odatle jasno je da vecina islamskih ucenjaka jesu bili muskraci...
...u ovom slucaju se ne radi o alimu koji se potrudio svojim djelom skrenuti paznju na svoj rad, vec...nazalost...necim, za sto zna da ce podici tenzije...ali eto, cestitam joj, uspjela je..

Zena muslimanka, ne smije biti građanin drugog reda, jer joj je takav status zabranjen...ona to po Tekstu nije...nazalost, u praksi..cesto jeste, mada, njen polozaj ne popravlja to sto recimo zivi na Zapadu, ona vec ima svoj status ravopravne osobe svojim zivotom u islamu...njena (moja) je stvar kako ce organizirati svoje ukucane, i hoce li je tretirati kao licnost, jer ona to i jeste...islam u teoriji nema zasluga, na srecu, u ogranicavanju zene koja treba da bude i koja jeste licnost..

I samo jos...stvarno sam sita, kao zena muslimanka, da me stalno mjere po arsinima drugih...koji ne znaju i ne zele da znaju nas nacin zivota...znaju samo da moj zivot nije po njihovoj mjeri i to im je dovoljno da proglase mene i moju vjeru "nazadnom"...takvu ocjenu daju samo oni koji se nikada nisu potrudili prihvatiti one malo drugacije... jos samo da skontaju serijsku proizvodnju ljudi...i tamam...
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#72

Post by black »

zena, svaka cast! :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#73

Post by pitt »

Odlichan clanak na tu temu je iz jucerasnjeg WSJ (zna li ko ko je Edina Lekovic? :? ):



GLOBAL VIEW
By GEORGE MELLOAN

Making Muslims Part of the Solution
March 29, 2005; Page A15

Arguably, the people with the biggest stake in combating Islamic terrorism are moderate Muslims who want to live normal lives in Western societies. The ravages of al Qaeda and the extremism of Islamic states have subjected them to special klix at border crossings and airports. U.S. authorities have rules against "profiling" but anyone charged with protecting the security of travelers will always make mental judgments.

As right-thinking people realize, the danger inherent in an accusatory approach to anyone of any race, creed or color is that the victim will conclude that the society he is a part of is treating him unfairly. That stirs resentment, alienation and, possibly, antisocial conduct, a polite term that encompasses lawbreaking. When an entire ethnic or religious group becomes alienated, trouble ensues.

Muslims are a distinct minority in the U.S., variously estimated at between three and six million adherents. There are over 30 million in Europe. Most of the 1.2 billion Muslims in the world are in Africa and Asia. They fall into two main groups, Sunni and Shiite, with conflicting claims to succession from the Prophet Muhammad klix back to the seventh century. Muhammad founded Islam on monotheism, taking as his antecedents Abraham, Moses and Jesus. Thus Islam claims the same origins as Judaism and Christianity. But Muhammad made the singular claim that he was the last prophet of God's word.

Muhammad was a different kind of prophet also in the sense that he was temporal ruler as well, building his political base in Medina and then conquering the Arab city that had once rejected him, Mecca. After his death, in June 632 by traditional account, Arabs rapidly built an empire stretching from the gates of the Mediterranean to the far side of India, spreading Islam as they went. On the whole, they were tolerant of Christians and Jews in the lands they conquered, acknowledging that all three religions claimed the same origins.

Today, Muslim intolerance as manifested in al Qaeda, strict religious laws in Iran and the social strictures against women in Saudi Arabia, is regarded, in the first two instances at least, as a threat to other peoples and religions. It is this image that plagues moderate Muslims . In the U.S., they are dealing with it the way other minorities have done, by getting involved in the political process.

George W. Bush's foreign policy explicitly promises U.S. support for Muslim moderates who confront radicalism. In 2000, Muslims gave overwhelming support to Mr. Bush, in part because he, unlike Al Gore, had bothered to court them. Last year it was a different story. Spurred mainly, according to opinion polls, by the humiliation of Muslims at Abu Ghraib and by what they regarded as indifference to their sensitivities by the new Department of Homeland Security, Muslims turned against the president. A new political action group, called the American Muslim Task Force on Civil Rights, representing 10 Muslim organizations, called on Muslims to register a protest by voting for John Kerry.

That is in the fine tradition of minorities trying to make themselves heard in politics. But Muslims haven't stopped there. A group called the Muslim Public Affairs Council is trying to promote better relations between Muslims and law-enforcement agencies. To that end it has launched its own counterterrorism and civil-rights campaign, working with imams at mosques, Muslim community leaders, law-enforcement agencies and the media. Their credo: "It is our duty as American Muslims to protect our country and to contribute to its betterment."

The executive director of MPAC is Salam al-Marayati, a Baghdad-born former chemical engineer long engaged in Democratic politics in Los Angeles. He and two colleagues, Ahmed Younis and Edina Lekovic, dropped by the Journal's New York office last week to talk about their project. Ms. Lekovic, a Montenegrin by ancestry, is the group's spokeswoman. Mr. Younis, national director, has studied in Egypt, Saudi Arabia and Cuba. He wrote a book titled "Voir Dire (Speak the Truth)," discussing the blending of American culture and Islamic values, while studying law at Washington and Lee University.

Mr. al-Marayati is relatively upbeat about the status of Muslims in the U.S., particularly in comparison to Europe. "In Europe, they tend to become 'ghettoized' because they are never really accepted," he said. In the U.S., Muslims are more easily assimilated and find it easier to work within the system.

The friction between a large Muslim immigrant population and the native peoples of Europe has become a major political problem. Muslims appear to be increasingly alienated from the societies in which they live, turning in many cases toward crime and violence. But Europe, with a declining indigenous work force, needs their labor.

Mr. al-Marayati apparently has had his moments of alienation as well, judging from a 1999 article by Daniel Pipes, a frequent critic of Islamists, that called him an extremist. But in a speech at the Western Knight Center for Specialized Journalism last fall, the MPAC director asserted: "We reject using Islam as an instrument of political change."

Six years of the kind of history the world has logged since 1999 can change a man. The MPAC group clearly sees it as the wisest choice for American Muslims not only to come to terms with the society of which they are a part, but to actively participate in the struggle against religious extremism. They are well aware of their vulnerability to anti-Muslim sentiments and of the opportunities the liberal U.S. political system offers them for combating that danger. A group of black activists took up Islam in the 1960s as a form of protest against the predominantly Christian American culture, and it may well have furthered their civil-rights struggle. But most American Muslims today, it seems, don't want to give cause to be regarded as outsiders.

It is also incumbent on American political leaders to respond to the better instincts of Islamic moderates. Mr. Bush has contributed with his repeated assertions that Muslims are no different from anyone else in their aspirations for political freedom. American Muslims have more reason than most to cherish and protect the freedom they have as U.S. citizens.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#74

Post by Kwaheri »

A wrote:Zeno (uvijek mi je smjesan vokativ tvog nick-a, kao ono "zenska glavo" ;))
Razumijem tvoju zelju da ostali puste muslimane da zive zivotom kakvim oni zele. Samo, nemoguce je izolovati muslimane i ostatak drustva, makar u nasoj sredini. Valja nam zivjeti zajedno i zajedno formirati drustvo. Znaci, ono kako muslimanke dozivljavaju svoj polozaj u drustvu i te kako ima utjecaj na mene i tice me se vise nego sto ti mislis. Prvo, tice me se jer se odnosi na moje prijateljice, suradnice, a odnosi se i na zene koje ce biti ministrice, sudinice, parlamentarci. Drugo, tice me se jer sa njima zajedno treba da se borim za bolje mjesto zena u drustvu. Znaci, treba da djelujemo zajedno.

Kazes da islam ni u cemu ne sputava zenu. Na osnovu onog sto sam citala (a mnogo sam citala o periodu nastanka islama, o zivotu Muhameda, itd) znam da jeste tako. Cini mi se da je u doba objave imala bolji polozaj nego danas u arapskom svijetu. A kakav im je danas polozaj? U Alziru je tek prije mjesec dana zakon promjenjen, te zene vise nece biti izbacivane na ulicu, sa djecom, kad muz odluci da se razvede (nije ovo zapadna propaganda, citam tamosnju stampu), ali je i dalje zadrzano da zena mora imati dozvolu oca, brata ili sina !!! da bi se udala. Makar bila advokatica ili sudinica licno. Daleko od toga da zene imaju polozaj kakav im je islam odredio. Prema tome, mozda i nije lose da neko, popu Amine Vadad, uzdrma muslimane, mozda ih samo potakne da preispitaju svoj sadasnji odnos prema polovici sljedbenika islama.
A, (...u vokativu...;)
..sasvim te razumijem...
...nisam podcrtavala "ostavljanje na miru", jer ja, kao i veliki broj zaposlenih muslimanki dijelimo isti prostor s onima koji nisu muslimani...podcrtala sam, a nadam se da razumijes to, negativne kvalifikacije o "muslimanima i muslimankama"...i uglavnom se to pakuje nekim neodređenim muslimanima, nikada se jasno ne kaze ko su ti koji su "nazadni"... i fakat, zasto bih ja (i ostale muslimanke) kao trebala stalno da "pokazujem" kako ja nisam nazadna, kako ja nisam potlacena, kako ja nisam građanin drugoga reda, kako moj otac i brat mene tretiraju kao licnost, kako imam dovoljno ljubavi i podrske od svoje porodice... razumijes?
I vec sam rekla, muslimanke danas nista manje od drugih zena nisu "zakinute"...i jasno je da treba, da se borimo za bolji tretman na poslu, u zajednici i ostalo...ali bas zato, nemojte nas odvajati zato sto smo muslimanke...i nase probleme kao posebno podcrtavati...kao oni se ticu samo nas...
E vidis, to je klasicno skretanje paznje...umjesto da se komentira moj rad..ne, radije se komentira to sto sam ja muslimanka i blabla...
Ne zelim, nikome, da dokazujem, nesto sto je meni normalno...i ako taj neko drugi ne vidi... A, ja mu to ne mogu i necu da crtam...

...svako dobro.
papa ivan pavle drugi
Posts: 4
Joined: 30/03/2005 16:49

#75 Re: Amina Vadud

Post by papa ivan pavle drugi »

ucenik wrote:Shta vi mislite o tome shto je Amina Vadud predvodila dzumu proshli petak u Njujorku????
Ko je uopshte ona?

:x :x :x :x mrrrggghhhh!!!!!!!!!
Post Reply