AMERIKA

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11126 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

apsidejzi wrote: 10/05/2024 05:37 Ljudi, palestinsko pitanje je samo kod vas veliko. U vasim glavama. Ostali vise ne pricaju o tome. To je jedan mali problem na svjetskoj sceni. Ovdje pisete stranice i stranice o tome kao da ce to odluciti izbore. Nece. Niko drugi, nigdje drugo ne prica o Palestini. Spomene se onako usput.

No vas mediji truju Palestinom jer vi klikate, a oni bivaju placeni po broju klikova.
Gdje to kod nas? Mi smo svi ovdje koje vidis u Americi. A ti gdje ono, Svedska? I sad ti nama iz Svedske uzeo da objasnjavas.
Jelde nema smisla?

Ja se slazem da pitanje Palestine nije toliko veliko kao sto neki koji pisu na ovom forumu misle. To jest nije najbitnije pitanje svih pitanja. Ali ovaj trneutni rat jeste bitan, pogotovo u Americi koja je toliko umjesana u rat.
A naravno da ima drugih, bitnijih pitanja u Americi od ovog rata. I slazem se da nece ovo odluciti izbore, no sama ta fraza je besmislena jer ne odlucuje jedno pitanje izbore. Dovoljno je da nesto pokrene kazaljku par procenata i da se sve promjeni.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18479
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11127 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

@jeza u ledja

Da ti ne citiram cijeli post. Sta znaci podrzavati Izrael, u odnosu na sta, ako ne pricamo o Gazi ili Palestini generalno?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18866
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#11128 Re: AMERIKA

Post by SmokingMan »

Boga mi, protesti u USA za posramiti muslimanski svijet.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25142
Joined: 08/09/2005 20:08

#11129 Re: AMERIKA

Post by Haris.ba »

SmokingMan wrote: 10/05/2024 06:25 Boga mi, protesti u USA za posramiti muslimanski svijet.
Vecina svijeta nije i slobodna za protestovati.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18866
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#11130 Re: AMERIKA

Post by SmokingMan »

Haris.ba wrote: 10/05/2024 06:26
SmokingMan wrote: 10/05/2024 06:25 Boga mi, protesti u USA za posramiti muslimanski svijet.
Vecina svijeta nije i slobodna za protestovati.
Strah je u srcu, a ne od rezima.

Niko u USA nije bio obavezan da rizikuje svoje skolovanje, posao, svi su mirno umjesto protesta mogli odabrati da se posvete nekim drugim stvarima, ili da kazu kako im je svejedno. Mene je sve to pozitivno iznenadilo, pogotovo jevjreska omladina, udruzenja, barem dio nje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11131 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 10/05/2024 06:20 Koristeci se tvojom logikom na osnovu ovoga "demokrate na to odgovaraju 35% Izraelci" zakljucuje se da 65% demokrata podrzava Palestince i na osnovu ovoga "47% Favorable Israel" od ukupnog broja zakljucujemo da 53% podrzava Palestince. Jel ispravna ova logika, nije? Jel ispravna tvoja logika za 75% onda? I po ovim anketama (koje meni opet ponavljam nista ne znace pa ne znam ni sto gubim vrijeme, al eto), razlika u favorable je 21% za Izrael ukupno, a 8% za Palestince medju demokratama.

Visavi tacnosti anketa u trci Trump-Hillary, ja bih rekao da je tih 1.1% koje navodis mozda procenat tacnosti, obzirom da ih je 99% fulilo ishod utrke.

https://projects.fivethirtyeight.com/20 ... nal-polls/
Ne. Na pitanje "In the Middle East situation, are your sympathies more with the Israelis or more with the Palestinians?" 35% Demokrata je odgovorilo "Israelis", a 43% Palestininians. Od ostalih, 8% je odgovorilo "Both", 7% "Neither" i 8 "No opinion". Sve ovo pise na slici koju sam iznad postavio. Ne znam sta dalje da se kaze.

Mozda bi ti trebao reci kakvo ti misljenje imas o americkoj javnosti u vezi podrske Izraelu/Palestini i odnosu prema ovom trenutnom ratu. Na osnovu svog iskustva ili na osnovu ovoga sto sam ja postavio. Mozes ti napisati da te ne zanima sta drugi misle i da ti to nece formirati vlastito misljenje, sto je sasvim razumljivo. Ali ne pricamo o tome.
Nije mi jasno sta zelis dokazati? Da se stvarno misljenje ne zna? Da su brojke u stvari drukcije? Ne razumijem. Ja se slazem, kao i u vezi svega ostalog, da su ankete limitirane i sklone greskama ili biasu, ali ne postoji drukciji nacin da se testira misljenje javnosti. Kako drukcije?
Ne mozes ti otici na recimo proteste, tamo biti okruzen hiljadama ljudi koji protestuju, i donjeti zakljucak da cijela Amerika u stvari zeli unistenje Izraela ili tako nesto.
Mozes imati jedan stav, otvoriti ovako neku anketu i sjebati se kad skontas u kakvom svijetu zivimo. To nije tako samo u vezi ovoga vec u veci milion drugih stvari. Pogledati pod Trump.

I onda kad sve to skontas, pocnes razmisljati sta je cilj, sta je moguce, sta nije. Sta ce u stvari imati mozda suprotan efekat od onog kojeg prizeljkujes.

Demokrate nemaju puno prostora za manevar ovdje. To je jednostavno tako.

A ti glasaj za onog sto su mu crvi pojeli mozak pa se nadaj da ce Palestincima svanuti.

A sto se tice anketa 2016-e:
https://www.realclearpolitics.com/epoll ... _race.html

Pise final results Clinton +2.1%, a RCP average (prosjek svih anketa na dan izbora) +3.2%. Razlika 1.1%
Na linku kojeg si postavio je prosjek anketa +3.9%. Razlika izmedju toga i konkretnog rezultata je 1.8% Znaci ankete su bile i vise nego precizne.

No znas i sam da predsjednika ne odlucuje popular vote.
Last edited by jeza u ledja on 10/05/2024 06:53, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11132 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote: 10/05/2024 06:24 @jeza u ledja

Da ti ne citiram cijeli post. Sta znaci podrzavati Izrael, u odnosu na sta, ako ne pricamo o Gazi ili Palestini generalno?
Znaci podrzavati Izrael kao saveznika. Podrzavati ih kao jevrejsku drzavu. Recimo da neka fiktivna americka administracija sutra kaze hajmo ukinuti Izrael (a da se Izraelci tome protive), mislim da bi 90%+ Amerikanaca bilo protiv toga.

To ne znaci da ce podrzavati svaki Izraelov potez, to ne znaci da ce podrzavati doseljenike, ne znaci da ce podrzavati genocid i aparthajd i ne znaci da nece podrzavati two-state solution.
Naravno, the devil is in the details. Da ne govorimo da prosjecan Amer ne razumije razliku izmedju genericke podrske Izraelu i podrske svemu sto ko god je trenutno na vlasti u Izraelu kaze da je tako ili da im treba.
Osmi Socrates
Posts: 8301
Joined: 19/10/2020 15:33

#11133 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Ovi što protestuju i nisu baš neki redovni glasači, generalno govoreći. Treba i to uzeti u obzir.
User avatar
alijagoro
Posts: 3416
Joined: 06/03/2008 18:02

#11134 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

jeza u ledja wrote: 10/05/2024 03:31
GandalfSivi wrote: 10/05/2024 03:08
alijagoro wrote: 10/05/2024 01:11 Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
Ovaj lik se redovno ismijava 7. oktobru sa komentarima o "hvatanju okupatora iz Istocne Evrope po kucama na spavanju". Zene, djeca i babe su okupatori koje Hamas eliminise. "Ha ha ha, no ja se protivim genocidu". :wink:
Rece lik koji za ubijene palestinske civile kaze da ih Hamas koristi kao zivi stit.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11135 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

alijagoro wrote: 10/05/2024 07:13
jeza u ledja wrote: 10/05/2024 03:31
GandalfSivi wrote: 10/05/2024 03:08

Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
Ovaj lik se redovno ismijava 7. oktobru sa komentarima o "hvatanju okupatora iz Istocne Evrope po kucama na spavanju". Zene, djeca i babe su okupatori koje Hamas eliminise. "Ha ha ha, no ja se protivim genocidu". :wink:
Rece lik koji za ubijene palestinske civile kaze da ih Hamas koristi kao zivi stit.

Simptomaticno je kako je nekako u tvojoj glavi to dobar odgovor na ovom sto sam napisao.
User avatar
alijagoro
Posts: 3416
Joined: 06/03/2008 18:02

#11136 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

GandalfSivi wrote: 10/05/2024 03:08
alijagoro wrote: 10/05/2024 01:11 Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
Nemoj spominjati padobrance,ima Izrealaca dosta na forumu :D
User avatar
alijagoro
Posts: 3416
Joined: 06/03/2008 18:02

#11137 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

Osmi Socrates wrote: 10/05/2024 03:50 Obama je to radio (ograđivao se od Netanyahua), samo što nije kupio političke poene na tome, ako je uopšte i mogao. Nije se jednom svađao sa Netanyahuom, pogotovo oko gradnje naselja. Poznata je priča da ga je ostavio da sjedi sam u hodnicima Bijele Kuće i otišao na ručak tri sata, sa obrazloženjem da Netanyahu ima dosta vremena da dobro razmisli kako dalje što se tiče palestinsko-izraelskih odnosa. Zadnji čin Obame u Bijeloj Kući je potpisivanje značajnog financijskog paketa Palestincima.

Utjecaj američkog predsjednika na Izrael jeste dosta veliki, ali nije presudan. Svejedno, oni koji misle da Amerika može samo tako preko noći promjeniti cjelokupnu politiku prema Izraelu sanjaju debelo nerealne snove.

A ovi "Genocide Joe ratnici" su (nekakvi) revolucionari, i zapravo ne bi trebali ni pričati o politici.
A jel grade i dalje ta ilegalna naselja ili su stali nakon te Obamine svadje sa Benjaminom?
Osmi Socrates
Posts: 8301
Joined: 19/10/2020 15:33

#11138 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Ako si idealista, onda za tebe nisu diskusije o politici. Idi piši pjesme, mrzi Jevreje, budi revolucionar, whatever.

I inače su mi čudni ljudi koji političare zovu imenom. Čuj Benjamin. Samo još da si ga zagrlio i poljubio.
User avatar
alijagoro
Posts: 3416
Joined: 06/03/2008 18:02

#11139 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

Osmi Socrates wrote: 10/05/2024 08:03 Ako si idealista, onda za tebe nisu diskusije o politici. Idi piši pjesme, mrzi Jevreje, budi revolucionar, whatever.

I inače su mi čudni ljudi koji političare zovu imenom. Čuj Benjamin. Samo još da si ga zagrlio i poljubio.
I dalje bez odgovora,sto bolan?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8359
Joined: 25/05/2013 23:49

#11140 Re: AMERIKA

Post by apsidejzi »

jeza u ledja wrote: 10/05/2024 06:20
apsidejzi wrote: 10/05/2024 05:37 Ljudi, palestinsko pitanje je samo kod vas veliko. U vasim glavama. Ostali vise ne pricaju o tome. To je jedan mali problem na svjetskoj sceni. Ovdje pisete stranice i stranice o tome kao da ce to odluciti izbore. Nece. Niko drugi, nigdje drugo ne prica o Palestini. Spomene se onako usput.

No vas mediji truju Palestinom jer vi klikate, a oni bivaju placeni po broju klikova.
Gdje to kod nas? Mi smo svi ovdje koje vidis u Americi. A ti gdje ono, Svedska? I sad ti nama iz Svedske uzeo da objasnjavas.
Jelde nema smisla?

Ja se slazem da pitanje Palestine nije toliko veliko kao sto neki koji pisu na ovom forumu misle. To jest nije najbitnije pitanje svih pitanja. Ali ovaj trneutni rat jeste bitan, pogotovo u Americi koja je toliko umjesana u rat.
A naravno da ima drugih, bitnijih pitanja u Americi od ovog rata. I slazem se da nece ovo odluciti izbore, no sama ta fraza je besmislena jer ne odlucuje jedno pitanje izbore. Dovoljno je da nesto pokrene kazaljku par procenata i da se sve promjeni.
Koliko ja mogu vidjeti, a u pravi si jer gledam iz Svedske pa mozda i grijesim, palestinsko pitanje u americi se uglavnom gleda kroz prizmu para koje se daju Izraelu. Naravno ima i jedan fin broj muslimana u usa koji nose pdredjeni broj glasova. Mada meni se cini da je glavno pitanje sa otvorenim granicama i kao sto pare dajemo Izraelu/Ukrajini kad nama fali para u drzavi.
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11141 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Palestinsko pitanje jeste marginalno za vecinu Amerikanaca, ali je isto tako i marginalan procenat glasaca koji donose prevagu u bitnim elektroalima. Pa nije se valjda Biden iznenada sjetio da je jedan dobri stari cikica, pa zato odlucio da "balansira" malo na drugu stranu.
User avatar
sinuhe
Posts: 11519
Joined: 03/06/2011 11:33

#11142 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

U politici svasta nesto moze biti velika prica za sto je Amerika najbolji primjer. Tijesna trka a "ekonomija nikad bolja i berza rusi rekorde"
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73166
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#11143 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

Ankete na uzorku od koliko anketiranih ljudi? :mrgreen:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18479
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11144 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Osmi Socrates wrote: 10/05/2024 08:03 Ako si idealista, onda za tebe nisu diskusije o politici. Idi piši pjesme, mrzi Jevreje, budi revolucionar, whatever.

I inače su mi čudni ljudi koji političare zovu imenom. Čuj Benjamin. Samo još da si ga zagrlio i poljubio.
Tepam mu ja “Bibi” redovno, ko ce se jebavati sa prezimenom mu…
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11145 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Velkoski wrote: 10/05/2024 10:39 Ankete na uzorku od koliko anketiranih ljudi? :mrgreen:
Ne kontam.

Generalno svaki put kad se udje u raspravu o rezultatima anketa postavlja se ovo pitanje koji je uzorak, ko da su djeca pravila anketu. :roll:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73166
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#11146 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

https://www.bostonherald.com/2023/05/13 ... interests/

i još 100x ovo na opinion polls

Protesti za Roe v Wade su trajali jednu noć. Ljudima je ova tema iz nekog razloga bitnija nego sve ostalo i to je to.

nemam namjeru dalje, znam da ti uvijek moraš biti u pravu na svaku temu :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45535
Joined: 29/12/2005 01:20

#11147 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Velkoski wrote: 10/05/2024 17:30 https://www.bostonherald.com/2023/05/13 ... interests/

i još 100x ovo na opinion polls

Protesti za Roe v Wade su trajali jednu noć. Ljudima je ova tema iz nekog razloga bitnija nego sve ostalo i to je to.

nemam namjeru dalje, znam da ti uvijek moraš biti u pravu na svaku temu :mrgreen:
Gallup, Pew i Harvard-Harris, koje sam citirao iznad su najpoznatije polling agencije u Americi. Ja mislim da Gallup ovo radi 100 godina vec. To su najrenomiranije firme u ovom poslu, vjerovatno u svijetu. Znaci ti zelis reci da ni oni ne valjaju?

Clanak kojeg si postavio se ne moze otvoriti, a poprilicno sam siguran da ne govori o Gallupu, Pewu, itd.

Ako svi ovi ne valjaju, ko onda valja? Ja sam stavio 3 ankete, sve sa linkovima. Stavi ti neku drugu kao kontra-argument.

Na koji nacin ja, ili bilo ko drugi, moze bolje argumentovati stavove o misljenju avnog mijenja o bilo cemu nego anketama? To je cilj anketa. Za to sluze.
Sve ostalo su misljenja zasnovana na vlastitim iskustvima ili zeljama. Kako drukcije voditi raspravu? "Ja cuo", "ja mislim", "moje iskustvo", "ja bih volio", to je nesto drugo.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#11148 Re: AMERIKA

Post by sumirprimus »

alijagoro wrote: 10/05/2024 07:23
GandalfSivi wrote: 10/05/2024 03:08
alijagoro wrote: 10/05/2024 01:11 Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
Nemoj spominjati padobrance,ima Izrealaca dosta na forumu :D
I vas proiranaca i njihovih proksija
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73166
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#11150 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »



w o w
Post Reply