AMERIKA

Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11101 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Kad imas dva tabora ti procjenis sta je moralno i koji je ispravan. Ta taktika balansiranja do sad je balansirala na jednu stranu, tek je sad u stvari prvi znak da se malo nazire balansiranje u polusanju, a dosadasnje balansiranje i podrska Izraelu mogu ici sa znakom jednakosti.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10369
Joined: 30/09/2011 07:49

#11102 Re: AMERIKA

Post by TAFKAP »

Undicided

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11103 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 09/05/2024 22:07 Kad imas dva tabora ti procjenis sta je moralno i koji je ispravan. Ta taktika balansiranja do sad je balansirala na jednu stranu, tek je sad u stvari prvi znak da se malo nazire balansiranje u polusanju, a dosadasnje balansiranje i podrska Izraelu mogu ici sa znakom jednakosti.
Jel pricas o politici ili o moralu?
Ovdje se mjesecima prica kako Biden gubi podrsku jer podrzava Izrael. Kad se pocne malo balansirati onda je to opet problem. Nekako, iz istog razloga. :-)

Nije problem podrzavati moralno ispravne poteze. Problem je ako ne shvatas da predsjednik u ovakvoj poziciji nema puno opcija bez znacajnog urusavanja ionako klimave podrske svoje elektorske koalicije.

Mislim, ima, moze napasti Izrael i izvesti im puc. Istjerati sve doseljenike na ZO i napraviti palestinsku drzavu. Onda ukinuti Izrael potpuno. Onda definitivno izgubiti izbore u novembru da bi gledali Trumpa koji bi onda poslao atomsku na Teheran. Mislim, karikiram, ali to je manje-vise tako.

Tri cetvrtine Amerikanaca podrzava Izrael. Najmanje.

Sve drugo je svijet bajki.
User avatar
eltroxin
Posts: 2072
Joined: 30/08/2009 23:35

#11104 Re: AMERIKA

Post by eltroxin »

User avatar
alijagoro
Posts: 3416
Joined: 06/03/2008 18:02

#11105 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55893
Joined: 15/12/2008 16:53

#11106 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

jeza u ledja wrote: 09/05/2024 22:51
Dead Man Walking wrote: 09/05/2024 22:07 Kad imas dva tabora ti procjenis sta je moralno i koji je ispravan. Ta taktika balansiranja do sad je balansirala na jednu stranu, tek je sad u stvari prvi znak da se malo nazire balansiranje u polusanju, a dosadasnje balansiranje i podrska Izraelu mogu ici sa znakom jednakosti.
Jel pricas o politici ili o moralu?
Ovdje se mjesecima prica kako Biden gubi podrsku jer podrzava Izrael. Kad se pocne malo balansirati onda je to opet problem. Nekako, iz istog razloga. :-)

Nije problem podrzavati moralno ispravne poteze. Problem je ako ne shvatas da predsjednik u ovakvoj poziciji nema puno opcija bez znacajnog urusavanja ionako klimave podrske svoje elektorske koalicije.

Mislim, ima, moze napasti Izrael i izvesti im puc. Istjerati sve doseljenike na ZO i napraviti palestinsku drzavu. Onda ukinuti Izrael potpuno. Onda definitivno izgubiti izbore u novembru da bi gledali Trumpa koji bi onda poslao atomsku na Teheran. Mislim, karikiram, ali to je manje-vise tako.

Tri cetvrtine Amerikanaca podrzava Izrael. Najmanje.

Sve drugo je svijet bajki.
Pa ako je 3/4 Amerikanaca, onda je 100% republikanaca i 50% demokrata :D Lupam brojeve, ali jasno je sta hocu reci.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18476
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11107 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

alijagoro wrote: 10/05/2024 01:11 Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11108 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote: 10/05/2024 03:08
alijagoro wrote: 10/05/2024 01:11 Ja dileme,podrzavati genocid ili ne podrzavati genocid.Genocide Joe odlucio da podrzi genocid,kakvo balansiranje i bakraci.
Cuj padobranca sa Genocide Joe 😂😂😂
Ovaj lik se redovno ismijava 7. oktobru sa komentarima o "hvatanju okupatora iz Istocne Evrope po kucama na spavanju". Zene, djeca i babe su okupatori koje Hamas eliminise. "Ha ha ha, no ja se protivim genocidu". :wink:
Last edited by jeza u ledja on 10/05/2024 03:39, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11109 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 10/05/2024 01:50
jeza u ledja wrote: 09/05/2024 22:51
Dead Man Walking wrote: 09/05/2024 22:07 Kad imas dva tabora ti procjenis sta je moralno i koji je ispravan. Ta taktika balansiranja do sad je balansirala na jednu stranu, tek je sad u stvari prvi znak da se malo nazire balansiranje u polusanju, a dosadasnje balansiranje i podrska Izraelu mogu ici sa znakom jednakosti.
Jel pricas o politici ili o moralu?
Ovdje se mjesecima prica kako Biden gubi podrsku jer podrzava Izrael. Kad se pocne malo balansirati onda je to opet problem. Nekako, iz istog razloga. :-)

Nije problem podrzavati moralno ispravne poteze. Problem je ako ne shvatas da predsjednik u ovakvoj poziciji nema puno opcija bez znacajnog urusavanja ionako klimave podrske svoje elektorske koalicije.

Mislim, ima, moze napasti Izrael i izvesti im puc. Istjerati sve doseljenike na ZO i napraviti palestinsku drzavu. Onda ukinuti Izrael potpuno. Onda definitivno izgubiti izbore u novembru da bi gledali Trumpa koji bi onda poslao atomsku na Teheran. Mislim, karikiram, ali to je manje-vise tako.

Tri cetvrtine Amerikanaca podrzava Izrael. Najmanje.

Sve drugo je svijet bajki.
Pa ako je 3/4 Amerikanaca, onda je 100% republikanaca i 50% demokrata :D Lupam brojeve, ali jasno je sta hocu reci.
Da. To hocu reci. Moja odokativna procjena.

Naravno, ne kazem da tih 75% svi podrzavaju ovo sto Izrael radi u Gazi, ali podrzavaju Izrael generalno, sve sa slanjem oruzja.
I ovo govorim samo racunajuci ljude koji uopste o Izraelu i Palestini imaju stav. Jasno da pola zemlje ne interesuju ni jedni ni drugi, nevezano za politicka opredjeljenja.

Mozda, pojednostavljeno, pod tih 75% smatram sve one koji bi na pitanje "da li Amerika treba radikalno promjeniti odnos prema Izraelu?" odgovorili bi "ne".

Ja vec jedno vrijeme govorim da je Bidenovoj administraciji najbolja opcija ograditi se ne od Izraela, vec od Netanjahua i njegovih saveznika, i pokusavati zaokretati u tom smjeru. To otprilike i rade, sada. Samo su to trebali davno i mnogo odlucnije, jos za vrijeme Obame.
Ono u stilu mi smo uz narod Izraela, ali se protivimo ovom rezimu. To je u stvari i doslovce rekao Chuck Schumer nedavno.

To su opcije koje su na stolu. Alternativa su Republikanci.
Osmi Socrates
Posts: 8299
Joined: 19/10/2020 15:33

#11110 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Obama je to radio (ograđivao se od Netanyahua), samo što nije kupio političke poene na tome, ako je uopšte i mogao. Nije se jednom svađao sa Netanyahuom, pogotovo oko gradnje naselja. Poznata je priča da ga je ostavio da sjedi sam u hodnicima Bijele Kuće i otišao na ručak tri sata, sa obrazloženjem da Netanyahu ima dosta vremena da dobro razmisli kako dalje što se tiče palestinsko-izraelskih odnosa. Zadnji čin Obame u Bijeloj Kući je potpisivanje značajnog financijskog paketa Palestincima.

Utjecaj američkog predsjednika na Izrael jeste dosta veliki, ali nije presudan. Svejedno, oni koji misle da Amerika može samo tako preko noći promjeniti cjelokupnu politiku prema Izraelu sanjaju debelo nerealne snove.

A ovi "Genocide Joe ratnici" su (nekakvi) revolucionari, i zapravo ne bi trebali ni pričati o politici.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18476
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11111 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

ultima_palabra wrote: 10/05/2024 01:50
jeza u ledja wrote: 09/05/2024 22:51
Tri cetvrtine Amerikanaca podrzava Izrael. Najmanje.

Sve drugo je svijet bajki.
Pa ako je 3/4 Amerikanaca, onda je 100% republikanaca i 50% demokrata :D Lupam brojeve, ali jasno je sta hocu reci.
Malo napamet prica ovdje, zasnovana na medijima, lobijima i punditima…
Around two-thirds of voters (67%) — including majorities of Democrats (77%), Independents (69%), and Republicans (56%) — support the U.S. calling for a permanent ceasefire and a de-escalation of violence in Gaza.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11112 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Osmi Socrates wrote: 10/05/2024 03:50 Obama je to radio (ograđivao se od Netanyahua), samo što nije kupio političke poene na tome, ako je uopšte i mogao. Nije se jednom svađao sa Netanyahuom, pogotovo oko gradnje naselja. Poznata je priča da ga je ostavio da sjedi sam u hodnicima Bijele Kuće i otišao na ručak tri sata, sa obrazloženjem da Netanyahu ima dosta vremena da dobro razmisli kako dalje što se tiče palestinsko-izraelskih odnosa. Zadnji čin Obame u Bijeloj Kući je potpisivanje značajnog financijskog paketa Palestincima.

Utjecaj američkog predsjednika na Izrael jeste dosta veliki, ali nije presudan. Svejedno, oni koji misle da Amerika može samo tako preko noći promjeniti cjelokupnu politiku prema Izraelu sanjaju debelo nerealne snove.

A ovi "Genocide Joe ratnici" su (nekakvi) revolucionari, i zapravo ne bi trebali ni pričati o politici.
Ma znam, zato i govorim trebalo je jos od vremena Obame i vise ici u tom smjeru. Ovi su samo jos gori postali.

Ali sto kazes pitanje je koliko je to bilo moguce. Plus sto smo naravno imali Trumpa u medjuvremenu.
Osmi Socrates
Posts: 8299
Joined: 19/10/2020 15:33

#11113 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

To pitanje je postavljeno sa željenim odgovorom.

Koji normalan čovjek ne podržava kada mu predsjednik poziva na "ceasefire and de-escalation of violence"?

Ne ulazeći u to koliko njih razumije o čemu se zapravo priča. Ova trećina koja ne podržava su vjerovatno najviše anti-Biden i ne bi podržali ništa na što on poziva.
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11114 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Upravo tako, jez lupeta cifre, a eto i sve da jeste tacnna cifra (a nije ni blizu) na tih 50% glasova ne moze racunati taman da im on licno snese Isusa i odvede ga u Izrael.
Last edited by Dead Man Walking on 10/05/2024 04:34, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11115 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote: 10/05/2024 04:03
ultima_palabra wrote: 10/05/2024 01:50
jeza u ledja wrote: 09/05/2024 22:51
Tri cetvrtine Amerikanaca podrzava Izrael. Najmanje.

Sve drugo je svijet bajki.
Pa ako je 3/4 Amerikanaca, onda je 100% republikanaca i 50% demokrata :D Lupam brojeve, ali jasno je sta hocu reci.
Malo napamet prica ovdje, zasnovana na medijima, lobijima i punditima…
Around two-thirds of voters (67%) — including majorities of Democrats (77%), Independents (69%), and Republicans (56%) — support the U.S. calling for a permanent ceasefire and a de-escalation of violence in Gaza.
Ne govorim o ratu u Gazi vec o podrsci Izraelu generalno. I definitivno ne pricam napamet vec na osnovu anketa. Ne mogu se u stvari sjetiti da sam i jednom cuo diskusiju o ovome u medijima, ali da nema ovih anketa, a na osnovu medija koje pratim, mislio bih u stvari obrnuto - da je podrska Izraelu mnogo manja nego sto jeste.

Evo par izvora i anketa. Gallup iz marta:

Image

Image

Image



A i ta cifra od 67% koju si naveo se poprilicno promjenila od pocetka rata, jer je u oktobru vecina podrzavala Izraelov napad na Gazu.

Evo iz marta, Pew Research:
Months into the Israel-Hamas war, roughly six-in-ten Americans (58%) say Israel’s reasons for fighting Hamas are valid. But how Israel is carrying out its response to Hamas’ Oct. 7 attack receives a more mixed evaluation. About four-in-ten U.S. adults (38%) say Israel’s conduct of the war has been acceptable, and 34% say it has been unacceptable. The remaining 26% are unsure.
Znaci jos u martu je vise ljudi podrzavalo ono sto Izrael radi u Gazi nego sto nije.

https://www.pewresearch.org/2024/03/21/ ... out-hamas/

Isto od marta, malo drukcija slika, Gallup:
Image

Ali i tu vidis da je u novembru Izrael imao podrsku vecine. (pardon, da je "akcija" Izraela u Gazi imala podrsku)

No mozda najrelevantnija anketa za ovu diskusiju je ovdje, Harvard-Harris anketa. Ova je od skora, 29. april, kad su protesti po univerzitetima vec bili aktuelni:

https://thehill.com/policy/internationa ... ests-poll/
An overwhelming majority of Americans support Israel in its war against Hamas over the militant group running the Gaza Strip, according to a new poll.

The Harvard CAPS-Harris survey shared with The Hill showed 80 percent of registered voters said they support Israel more in the war, while 20 percent said they support Hamas more. That is about in line with the poll’s findings from last month, when 79 percent indicated they support Israel more.
Mark Penn, the co-director of the poll, said support for Israel “has not budged” despite the “campus unrest.” He said the student protests appear out of step with broader public attitudes on Israel and noted that the poll showed Americans largely want a cease-fire in the war but only after Hamas is removed from power and the hostages they seized during its Oct. 7 attack on Israel are returned.

The poll found 61 percent of respondents support a cease-fire only after those conditions are met, while 39 percent support an unconditional cease-fire. A stark divide exists based on age group in responses to this question.
Last edited by jeza u ledja on 10/05/2024 04:41, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11116 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 10/05/2024 04:28 Upravo tako, jez lupeta cifre, a
Aha :meza1:

Obratno, ja se cijelo vrijeme samo ciframa i vodim. Ne punditima, medijima, drustvenim mrezama, diskusijom sa rajom i emocijama. :wink:
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11117 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

jeza u ledja wrote: 10/05/2024 04:34

The Harvard CAPS-Harris survey shared with The Hill showed 80 percent of registered voters said they support Israel more in the war, while 20 percent said they support Hamas more


Ni manje ni vise nego Hamas? Pa kad se tako postavi pitanje i ovih 20% je previse. I sad je ovo relevantna anketa onda?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11118 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 10/05/2024 04:48
jeza u ledja wrote: 10/05/2024 04:34

The Harvard CAPS-Harris survey shared with The Hill showed 80 percent of registered voters said they support Israel more in the war, while 20 percent said they support Hamas more


Ni manje ni vise nego Hamas? Pa kad se tako postavi pitanje i ovih 20% je previse. I sad je ovo relevantna anketa onda?
Okej, slazem se, ali imas gore Gallup anketu i pitanje o tome ko je favorable za Demokrate, Izrael ili Palestinian Authority, i pise 47% Favorable, Israel i samo 26% Favorable, Palestinian Authority.
Imas iznad i pitanje, "In the Middle East situation, are your sympathies more with Israelis or more with the Palestinians". I demokrate na to odgovaraju 35% Izraelci, 43% Palestinci.

Ja ne znam kako iz svega ovoga ne bi mogao zakljuciti ono sto spomenuh prvobitno - da ugrubo 75% Amera podrzava Izrael, i da je to otprilike svi Republikanci i pola Demokrata??

Ima vjerovatno jos anketa, pa potrazite i demantujte.

I usput, anketu koju si spomenuo sam prvenstveno postavio zbog ovog pitanja o primirju - 61% podrzava primirje, ali samo 39% unconditional.
Last edited by jeza u ledja on 10/05/2024 04:56, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8299
Joined: 19/10/2020 15:33

#11119 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Sve su to uglavnom nejasno definirana pitanja, kao uostalom i u većini tih anketa, ali brojevi nisu beznačajni i mogu se tumačiti na razne korisne načine.

"Slanje oružja Izraelu" je nedefinirano pitanje. Kakvog oružja i za koje svrhe? Nije uopšte upitno da je većina Amerikanaca za slanje oružja Izraelu.

"Podrška Izraelu" isto. Uvijek će većina Amerikanaca podržavati Izrael. Međutim, đavo je u detaljima. Podržavati u čemu?

Ali, glavno pitanje je o čemu mi ovdje uopšte pričamo. Imaš jednog predsjedničkog kandidata koji može priuštiti da priča šta hoće, pa čak i to da podržava Izrael da riješi problem Palestinaca kako želi i do kraja. On zbog toga neće izgubiti značajan broj glasova, možda čak nijedan.

I imaš drugog predsjedničkog kandidata koji mora voditi računa o bezbroj drugih stvari. Ne može dopustiti sebi da mu se bilo koja izjava protumači kao znak slabosti od bilo kog faktora i na Bliskom Istoku i u ostatku svijeta, uključujući tu i Netanyahua. I onda ima još i domaće veoma komplikovano glasačko tijelo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11120 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Osmi Socrates wrote: 10/05/2024 04:56 Sve su to uglavnom nejasno definirana pitanja, kao uostalom i u većini tih anketa, ali brojevi nisu beznačajni i mogu se tumačiti na razne korisne načine.

"Slanje oružja Izraelu" je nedefinirano pitanje. Kakvog oružja i za koje svrhe? Nije uopšte upitno da je većina Amerikanaca za slanje oružja Izraelu.

"Podrška Izraelu" isto. Uvijek će većina Amerikanaca podržavati Izrael. Međutim, đavo je u detaljima. Podržavati u čemu?

Ali, glavno pitanje je o čemu mi ovdje uopšte pričamo. Imaš jednog predsjedničkog kandidata koji može priuštiti da priča šta hoće, pa čak i to da podržava Izrael da riješi problem Palestinaca kako želi i do kraja. On zbog toga neće izgubiti značajan broj glasova, možda čak nijedan.

I imaš drugog predsjedničkog kandidata koji mora voditi računa o bezbroj drugih stvari. Ne može dopustiti sebi da mu se bilo koja izjava protumači kao znak slabosti od bilo kog faktora i na Bliskom Istoku i u ostatku svijeta, uključujući tu i Netanyahua. I onda ima još i domaće veoma komplikovano glasačko tijelo.
Pa mislim, kad nakon 7 mjeseci bombardovanja i ubistva preko 30k civila i djece u Gazi, samo 43% Demokratskih glasaca odgovara da gaje vise simpatije prema Palestincima nego Izraelcima, sta se ocekuje???
Osmi Socrates
Posts: 8299
Joined: 19/10/2020 15:33

#11121 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Ne znam ni koliko taj broj od 43% igra ulogu u domaćoj izbornoj matematici.

Jedna je stvar biti single-issue voter, ali je prilično neozbiljno biti single-issue voter kada je taj single issue vezan za vanjsku politiku i to sukob u kojem američki vojnici ne ginu.

Pogotovo ako sa druge strane imaš Trumpa kojem je taj issue zapravo non-issue, jer ga ne interesuju moralne implikacije izraelskog djelovanja.

Očekivati od Bidena da rješava najkomplikovaniji svjetski sukob nekom izrazito odlučnom akcijom protiv Izraela je nerealno i naivno. Niti ga je lako (možda čak i moguće) riješiti ni na bilo koji drugi način.

On jeste moćan čovjek, ali nije mađioničar.
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11122 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

jeza u ledja wrote: 10/05/2024 04:54

Okej, slazem se, ali imas gore Gallup anketu i pitanje o tome ko je favorable za Demokrate, Izrael ili Palestinian Authority, i pise 47% Favorable, Israel i samo 26% Favorable, Palestinian Authority.
Imas iznad i pitanje, "In the Middle East situation, are your sympathies more with Israelis or more with the Palestinians". I demokrate na to odgovaraju 35% Izraelci, 43% Palestinci.

Ja ne znam kako iz svega ovoga ne bi mogao zakljuciti ono sto spomenuh prvobitno - da ugrubo 75% Amera podrzava Izrael, i da je to otprilike svi Republikanci i pola Demokrata??
Ja iskreno je znam kako si ti dosao na tih 75% na osnovu ovih brojki? Dalje, koliki je uzorak na anketama? I na kraju ono glavno, to su samo ankete a koliko su bitne najbolje se vidjelo u duelu Trumpa i Hillary.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8358
Joined: 25/05/2013 23:49

#11123 Re: AMERIKA

Post by apsidejzi »

Ljudi, palestinsko pitanje je samo kod vas veliko. U vasim glavama. Ostali vise ne pricaju o tome. To je jedan mali problem na svjetskoj sceni. Ovdje pisete stranice i stranice o tome kao da ce to odluciti izbore. Nece. Niko drugi, nigdje drugo ne prica o Palestini. Spomene se onako usput.

No vas mediji truju Palestinom jer vi klikate, a oni bivaju placeni po broju klikova.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45533
Joined: 29/12/2005 01:20

#11124 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 10/05/2024 05:22
jeza u ledja wrote: 10/05/2024 04:54

Okej, slazem se, ali imas gore Gallup anketu i pitanje o tome ko je favorable za Demokrate, Izrael ili Palestinian Authority, i pise 47% Favorable, Israel i samo 26% Favorable, Palestinian Authority.
Imas iznad i pitanje, "In the Middle East situation, are your sympathies more with Israelis or more with the Palestinians". I demokrate na to odgovaraju 35% Izraelci, 43% Palestinci.

Ja ne znam kako iz svega ovoga ne bi mogao zakljuciti ono sto spomenuh prvobitno - da ugrubo 75% Amera podrzava Izrael, i da je to otprilike svi Republikanci i pola Demokrata??
Ja iskreno je znam kako si ti dosao na tih 75% na osnovu ovih brojki? Dalje, koliki je uzorak na anketama? I na kraju ono glavno, to su samo ankete a koliko su bitne najbolje se vidjelo u duelu Trumpa i Hillary.
Prvo vec sam rekao govorim o ljudima koji uopste imaju neki odgovor. Znas i sam da hipter Amerikaca ne zanima ni Izrael ni Palestina niti mogu naci Kanadu na karti.


Pa brate 47% Demokrata favorizuje Izrael a samo 26% njih Palestinu. Nakon 6 mjeseci rata i odnosa zrtava 100:1 i dalje je odnos onih koji simpatisu Izraelce vs Palestince, u vezi trenutne situacije, samo 35%-43% u korist Palestinaca. Ne znam sta je cudno ako kazem na osnovu ovoga da su Demokrate po pitanju podrske Izraelu pola-pola?

Amerika je podjeljena pola-pola na Republikance i Demokrate. Svi haman Republikanci su za Izrael bez pogovora.

Prostom matematikom dolazim do cifre od 75%. Ne znam sta je tu kontroverzno? Nije precizna racunica jbg kazem ofrlje.

A duel Trumpa i Hillary su ankete fulile za cijelih 1.1%
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#11125 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Koristeci se tvojom logikom na osnovu ovoga "demokrate na to odgovaraju 35% Izraelci" zakljucuje se da 65% demokrata podrzava Palestince i na osnovu ovoga "47% Favorable Israel" od ukupnog broja zakljucujemo da 53% podrzava Palestince. Jel ispravna ova logika, nije? Jel ispravna tvoja logika za 75% onda? I po ovim anketama (koje meni opet ponavljam nista ne znace pa ne znam ni sto gubim vrijeme, al eto), razlika u favorable je 21% za Izrael ukupno, a 8% za Palestince medju demokratama.

Visavi tacnosti anketa u trci Trump-Hillary, ja bih rekao da je tih 1.1% koje navodis mozda procenat tacnosti, obzirom da ih je 99% fulilo ishod utrke.

https://projects.fivethirtyeight.com/20 ... nal-polls/
Post Reply