AMERIKA

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#10751 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

apsidejzi wrote: 20/03/2024 18:28
Ja_Ja wrote: 20/03/2024 16:39
apsidejzi wrote: 19/03/2024 00:39
Zato sto ih nije ni davao. Nasjeo si na jeftinu retoriku lijevicarskih medija koji su danas manje vise svi americki mediji osim Elonovog twittera. Ako ne vjerujes meni, sam preslusaj dio njegovog govora u kojem spominje "krvoprolice".

Za one koji ne razumiju da parafraziram sta je rekao: Kina gradi velike automobilske fabrike u Meksiku nadajuci se da tako udje na americko trziste i kuci odnese velike profite. Ako on pobijedi na izborima, uvesce 100% carinu na te automobile i nece dozvoliti kinezima da ulete na trziste. Ako izguvi onda ce biti "krvoprolice" jer ce kinezi unistiti americku automobilski industriju. Nije uopste spomenuo krvoprolice u smislu drzavnog udara zato sto ce on izgubiti izbore nego ce to biti posljedica kineskog djelovanja. No mediji su to okrenuli. Evo i sam preslusaj pa budi posten:

Kontekstualno gledano nije ovo nikakva retorika. On jeste izjavio da ce biti krvoprolice i ne moze se iz ove izjave izvesti da je mislio u smislu auto industriju o kojoj je pricao, jer sam u izjavi kaze da ce biti krvoprolice nevezeno za auto industriju ako ne bude izabran. A Elonov twitter je postao najvece smece socijalnih medija. Neozbiljno je uvrstavati od jedne osobe kontrolisanu platformu kojoj je manje vise praksa postala da putem algoriatma blokria sadrzaj koji ne puse u istu rupu kao Elonovo razmisljanje kao ozbiljnu alternativu postojecim socijalnim medijima. Isto je to smece, samo se on prodaje istoj onoj demografiji kojoj se Trump prodao i to za sada radi.
Pretpostavljam da znas engleski i da razumijes o cemu govori. Ovo nema veze ni sa Elonom ni sa medijima. Imas video zapis i sam preslusas. Ako se ne uklapa u tvoj narativ onda.... zao mi je al do tebe je. Ja nisam za Trumpa ali to ne znaci da ne mogu biti realistican. Svijet nije crno bijeli. Nije za i protiv Trumpa, Elona, Izrael, Rusiju i sl. Ja zelim sagledati stvari onakvima kakve jesu i ako je neko u pravu u necemu, ja cu mu dati kredit za to. ALi samo za to. To ne znaci da ja podrzavam tu osobu 100%. Zasto je tesko napraviti tu distinckiju. Ovdje su mediji uzeli njegovu rijec, napravili clickbait od toga a woke mediji su ne gledajuci ovaj video samo procitali clickbait naslov i nastavili sa svojom woke propagandom.

Covjek nije rekao da ce biti krvoprolice ako izgubi izbore ZATO STO JE IZGUBIO IZBORE. Lijepo se vidi na videu da je rekao da ce biti krvoprolice u americkoj ekonomiji ako druga strana pobijedi jer ce druga strana dopustiti Kini da se izavljava nad americkom ekonomijom.
Bas sam poslusao video maloprije i sjetio se tvog posta od juce.

Ovo sto si napisao nije tacno. On ne govori da ce biti bloodbath zbog autoindustrije, vec upravo zbog toga sto je izgubio. On cesto pravi digresije usred recenica, i uopste tesko ga je pratiti, pa eto mozda to zbunjuje. Ili je pak u pitanju tvoje poznavanje engleskog. Ne znam.
Ali poprilicno je jasno da govori da ce "biti krvoprolice ako on izgubi izbore".

Tacno je da mediji vole clickbaite i vaditi iz konteksta, pa sam tebi i konoplji i povjerovao bez pregledavanja videa.
Ali ovdje to nije slucaj.

A i ovo sto kaze breba, tipicni njegov doublespeak. I zna on to vrlo dobro.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#10752 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

jeza u ledja wrote: 20/03/2024 14:40
Taman dobro dodje uz jos ovo:
https://www.theguardian.com/us-news/202 ... rael-negev

Kakav kreten jbt.

Al ko zna, mozda bi Trump bio bolji za Palestince, za BiH... :oops:

I tako...
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#10753 Re: AMERIKA

Post by geralt »

jeza u ledja wrote: 20/03/2024 20:24 Bas sam poslusao video maloprije i sjetio se tvog posta od juce.

Ovo sto si napisao nije tacno. On ne govori da ce biti bloodbath zbog autoindustrije, vec upravo zbog toga sto je izgubio. On cesto pravi digresije usred recenica, i uopste tesko ga je pratiti, pa eto mozda to zbunjuje. Ili je pak u pitanju tvoje poznavanje engleskog. Ne znam.
Ali poprilicno je jasno da govori da ce "biti krvoprolice ako on izgubi izbore".

Tacno je da mediji vole clickbaite i vaditi iz konteksta, pa sam tebi i konoplji i povjerovao bez pregledavanja videa.
Ali ovdje to nije slucaj.

A i ovo sto kaze breba, tipicni njegov doublespeak. I zna on to vrlo dobro.
Ja recimo vjerujem da jeste izvadjeno iz konteksta, bas kao sto je izvadjeno iz konteksta da ce rezati Social Security. Ali upravo zato sposobni politicari pazljivo biraju rijeci koje izgovaraju. Ratovi su izbijali radi nacina na koji je nesto sroceno (npr. francusko-pruski rat 1870).

No ovo se sad republikancima samo vraca njihova strategija kao bumerang. Citava percepcija da je Biden senilan je izgradjena na Twitter klipovima od pet sekundi na kojima on zamuca ili pomijesa imena pri nekom javnom nastupu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#10754 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

"And you're not gonna be able to sell those cars....If I get elected.
Now, if I don't get elected, it's gonna be a bloodbath, for the whole....that's gonna be the least of it...it's gonna be a bloodbath for the whole country. That will be the least of it.
But they're not gonna sell those cars. They're building massive factories..."

Bla bla. To je sa tog videa iznad postavljenog.

Jasno kaze "that will be the least of it", referirajuci se na ovu suplju o proizvodnji automobila, kao nesto, naravno, sporedno.

Prema tome bloodbath se nikako ne odnosi na automobilsku industriju. Nije nista izvadjeno iz konteksta.
Uostalom, slicno je govorio i prosli puta, sto se haman pa i ostvarilo
Osmi Socrates
Posts: 8113
Joined: 19/10/2020 15:33

#10755 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

"Bloodbath" je više dog whistling nego doublespeak.

Možemo nagađati do ujutro šta je on zaista mislio, ali sam izbor riječi je indikativan što se tiče stanja njegovog uma.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#10756 Re: AMERIKA

Post by konoplja »

jeza u ledja wrote: 20/03/2024 20:54 "And you're not gonna be able to sell those cars....If I get elected.
Now, if I don't get elected, it's gonna be a bloodbath, for the whole....that's gonna be the least of it...it's gonna be a bloodbath for the whole country. That will be the least of it.
But they're not gonna sell those cars. They're building massive factories..."

Bla bla. To je sa tog videa iznad postavljenog.

Jasno kaze "that will be the least of it", referirajuci se na ovu suplju o proizvodnji automobila, kao nesto, naravno, sporedno.

Prema tome bloodbath se nikako ne odnosi na automobilsku industriju. Nije nista izvadjeno iz konteksta.
Uostalom, slicno je govorio i prosli puta, sto se haman pa i ostvarilo
Eto dobro. Agree to disagree. Prema tebi nije nista izvadjeno iz konteksta i sve ok.
Ja cu zavrsiti s ovim tako sto cu postaviti linkove za fact check stranice. Znamo da nisu oni bas velikodusni prema Trumpu, i da ce iskoristiti svaku priliku da mu se nagovore, ali ipak u ovom slucaju pisu da najvise smisla ima kontekst o ekonomiji i auto industriji.

https://www.factcheck.org/2024/03/trump ... h-comment/
https://www.snopes.com/fact-check/trump ... r-country/
https://checkyourfact.com/2024/03/19/fa ... t-context/
https://www.yahoo.com/news/fact-check-l ... 00569.html

Slazem se sa geraltom, sposobni politicari pazljivo biraju rijeci i ne mislim da je ovo pazljivo sroceno od Trumpa.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#10757 Re: AMERIKA

Post by breba »

Je li mu i recenica iz istog govora van konteksta?
If this election isn’t won, I’m not sure that you’ll ever have another election in this country.
Osmi Socrates
Posts: 8113
Joined: 19/10/2020 15:33

#10758 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Pa i vi vadite sve iz konteksta. Sigurno da riječ "bloodbath" drugačije zvuči izgovoreno od strane drugog političara.

"Čitav kontekst" nije samo jedan govor, bez obzira o čemu Trump trabunja, nego njegova cjelokupna politička karijera.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55697
Joined: 15/12/2008 16:53

#10759 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

breba wrote: 20/03/2024 21:20 Je li mu i recenica iz istog govora van konteksta?
If this election isn’t won, I’m not sure that you’ll ever have another election in this country.
Republikanci uvijek pricaju da druga strana radi ono sto oni ustvari rade. Gledam neka saslusanja kod imenovanja sudija i Ted Cruz govori kako demokrati imenuju aktiviste za sudije i kako preko njih misle ostvariti svoje politike koje ne mogu usvojiti kroz Kongres. Mislim ono :lol:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#10760 Re: AMERIKA

Post by Ja_Ja »

Bio sam napisao citav odgovor ranije ali je bukvalno kad sam poslao odgovor forum bio nedostupan zbog odrzavanja tako da je odgovor propao. U sustini ide linijom ovog sto jez prica.

Nije nista izvadjeno iz konteksta vec je tip jasno napravio razliku izmedju onog sto je pricao (auto industrije) i drzave u cjelini.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#10761 Re: AMERIKA

Post by apsidejzi »

jeza u ledja wrote: 20/03/2024 20:24
apsidejzi wrote: 20/03/2024 18:28
Ja_Ja wrote: 20/03/2024 16:39

Kontekstualno gledano nije ovo nikakva retorika. On jeste izjavio da ce biti krvoprolice i ne moze se iz ove izjave izvesti da je mislio u smislu auto industriju o kojoj je pricao, jer sam u izjavi kaze da ce biti krvoprolice nevezeno za auto industriju ako ne bude izabran. A Elonov twitter je postao najvece smece socijalnih medija. Neozbiljno je uvrstavati od jedne osobe kontrolisanu platformu kojoj je manje vise praksa postala da putem algoriatma blokria sadrzaj koji ne puse u istu rupu kao Elonovo razmisljanje kao ozbiljnu alternativu postojecim socijalnim medijima. Isto je to smece, samo se on prodaje istoj onoj demografiji kojoj se Trump prodao i to za sada radi.
Pretpostavljam da znas engleski i da razumijes o cemu govori. Ovo nema veze ni sa Elonom ni sa medijima. Imas video zapis i sam preslusas. Ako se ne uklapa u tvoj narativ onda.... zao mi je al do tebe je. Ja nisam za Trumpa ali to ne znaci da ne mogu biti realistican. Svijet nije crno bijeli. Nije za i protiv Trumpa, Elona, Izrael, Rusiju i sl. Ja zelim sagledati stvari onakvima kakve jesu i ako je neko u pravu u necemu, ja cu mu dati kredit za to. ALi samo za to. To ne znaci da ja podrzavam tu osobu 100%. Zasto je tesko napraviti tu distinckiju. Ovdje su mediji uzeli njegovu rijec, napravili clickbait od toga a woke mediji su ne gledajuci ovaj video samo procitali clickbait naslov i nastavili sa svojom woke propagandom.

Covjek nije rekao da ce biti krvoprolice ako izgubi izbore ZATO STO JE IZGUBIO IZBORE. Lijepo se vidi na videu da je rekao da ce biti krvoprolice u americkoj ekonomiji ako druga strana pobijedi jer ce druga strana dopustiti Kini da se izavljava nad americkom ekonomijom.
Bas sam poslusao video maloprije i sjetio se tvog posta od juce.

Ovo sto si napisao nije tacno. On ne govori da ce biti bloodbath zbog autoindustrije, vec upravo zbog toga sto je izgubio. On cesto pravi digresije usred recenica, i uopste tesko ga je pratiti, pa eto mozda to zbunjuje. Ili je pak u pitanju tvoje poznavanje engleskog. Ne znam.
Ali poprilicno je jasno da govori da ce "biti krvoprolice ako on izgubi izbore".

Tacno je da mediji vole clickbaite i vaditi iz konteksta, pa sam tebi i konoplji i povjerovao bez pregledavanja videa.
Ali ovdje to nije slucaj.

A i ovo sto kaze breba, tipicni njegov doublespeak. I zna on to vrlo dobro.
Ovo smo ti i ja u nasoj raspravi :)

Image
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#10762 Re: AMERIKA

Post by zilog »

ultima_palabra wrote: 20/03/2024 21:53
breba wrote: 20/03/2024 21:20 Je li mu i recenica iz istog govora van konteksta?
If this election isn’t won, I’m not sure that you’ll ever have another election in this country.
Republikanci uvijek pricaju da druga strana radi ono sto oni ustvari rade. Gledam neka saslusanja kod imenovanja sudija i Ted Cruz govori kako demokrati imenuju aktiviste za sudije i kako preko njih misle ostvariti svoje politike koje ne mogu usvojiti kroz Kongres. Mislim ono :lol:
Kompletan GOP/MAGA narativ o dubokoj drzavi je zapravo njihova slika.
Izmjeni samo par imena i/ili situacija, pa ces dobiti sliku i priliku necega mnogo blizeg dubokoj drzavi...

- Umjesto Soros-a, citaj Harlan Crow
- Umjesto komunista/radikalna ljevica, citaj rasisti/kleptokrate/xenofobi
- Umjesto wake terora - para-religiozni teror
...
- Vladavina manjine nad vecinom (electoral college, gerrymandering)
- SCOTUS, Filibuster...
...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#10763 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Gledam nesto Emerson ankete danas.

Michigan:
Trump 50
Biden 50

Isti anketar pitanje za senatorsku utrku:

Dem kandidat: 41
Rep kandidat: 39

Wisconsin, slicno:

Trump 52
Biden 48

Senatorska utrka:
Dem 45
Rep 42

Arizona, isto:

Trump 52
Biden 48

Za senat:
Dem 51
Rep 49

Nevada
Trump 51
Biden 49

za Senat:

Dem 41
Rep 39



North Carolina

Trump 51
Biden 48

Trka za guvernera:

Dem 49
Rep 47



Primjetite pattern?

U svakoj jebenoj trci Biden zaostaje za Dem kandidatom. :roll: :roll: Ili pak Trump overperforms u odnosu na svoje, u sto sumnjam.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#10764 Re: AMERIKA

Post by sumirprimus »

MTG podnijela zahtjev za smjenom spikera Dzonsona :mrgreen:

Sad kaze nije jos ali ce, meeh lafinasica
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72907
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#10765 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

Republican Rep. Mike Gallagher will resign early, leaving House majority hanging by a thread
https://www.nbcnews.com/politics/congre ... rcna144672
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55697
Joined: 15/12/2008 16:53

#10766 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Velkoski wrote: 22/03/2024 20:25
Republican Rep. Mike Gallagher will resign early, leaving House majority hanging by a thread
https://www.nbcnews.com/politics/congre ... rcna144672
Odljev mozaka, mozaka, mozgova...
User avatar
Peacean
Posts: 2692
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#10767 Re: AMERIKA

Post by Peacean »

Samo luđak ili idiot ne bi odgovorio kao Izrael na 7. oktobar
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/trum ... /240325001
User avatar
Point.
Posts: 27805
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#10768 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Peacean wrote: 25/03/2024 08:51
Samo luđak ili idiot ne bi odgovorio kao Izrael na 7. oktobar
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/trum ... /240325001
I onda ove domaće naivčine govore genocide Joe, sve bi bilo drugačije da je ovaj šarlatan na vlasti.
User avatar
vaučer
Posts: 9199
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#10769 Re: AMERIKA

Post by vaučer »

Turmpova vanjska politika je uvijek bila putem manjeg otpora prema bilo kome tko je jači (jači u regionalnim okvirima, ne spram Amerike). Ako je taj jači usput neka forma despota, okrutan prema narodu/narodima i bez zrna empatije - još bolje, takvi su mu najdraži, takvima se divi i poštuje ih. Dakle četiri godine Trumpa bi sad značile da Izrael ima blagoslov da poravna Palestinu, Putin Ukrajinu i još ponešto (on mu je ipak najdraži) i tko zna koji još diktator bi iskoristio priliku.
Last edited by vaučer on 25/03/2024 14:11, edited 2 times in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55697
Joined: 15/12/2008 16:53

#10770 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

vaučer wrote: 25/03/2024 10:27 Turmpova vanjska politika je uvijek bila putem manjeg otpora prema bilo kome tko je jači. Ako je taj jači usput neka forma despota, okrutan prema narodu/narodima i bez zrna empatije - još bolje, takvi su mu najdraže i takvima se divi i poštuje ih. Dakle četiri godine Trumpa bi sad značile da Izrael ima blagoslov da poravna Palestinu, Putin Ukrajinu i još ponešto (on mu je ipak najdraži) i tko zna koji još diktator bi iskoristio priliku.
I jos ako bi zetu mogao omoguciti da stagod sagradi tu, gdje ces bolje, 3 u 1… bolje nego da se drogira.
User avatar
Point.
Posts: 27805
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#10771 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Kad treba levat platiti one penale?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55697
Joined: 15/12/2008 16:53

#10772 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Point. wrote: 25/03/2024 14:12 Kad treba levat platiti one penale?
Danas, ako sud za zalbe ne promijeni odluku.
User avatar
Point.
Posts: 27805
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#10773 Re: AMERIKA

Post by Point. »

ultima_palabra wrote: 25/03/2024 14:15
Point. wrote: 25/03/2024 14:12 Kad treba levat platiti one penale?
Danas, ako sud za zalbe ne promijeni odluku.
I promijeniše tetkice.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55697
Joined: 15/12/2008 16:53

#10774 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Citav zivot se ovako kroz iglene usi provlaci. Zna plivati u mocvari koju je kao trebao isusiti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#10775 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

To je doslovce tako za svaki sudski proces koji se spomenuo u vezi Trumpa. Ne znam kako do sad niste skontali..
Post Reply