AMERIKA

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2426 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

vaučer wrote: 29/03/2021 13:21
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 21:57
Evo ti vaucere ovaj iznad od kad je na forumu predvidja raspad Amerike i cijelog sistema. Jos malo kaze i to je to. Evo vec 10-ak godina.

Do konacne pobjede. :lol:
Ne predviđam raspad sustava, ali je vrlo lako predviditi da će sadašnji sustav rezultirati u daljnjoj eskalaciji klimatskih promjena i da će većina stanovništva biti nezaštićena od neizbježnih posljedica iste. Naravno, unutarnje nestabilnosti u SAD-u će iskoristiti i pokušati eskalirati drugi igrači, od Kine do Putina. To je neizbježno. Trenutno još uvijek ima manevarskog prostora za ublažiti posljedice, ali ga je manje svakom godinom. Dakle, mislim da je važno razgovarati o reformi - ne kozmetičkoj, nego stvarnoj jebenoj reformi. Ta reforma sigurno nije Joe Biden, bez obzira što je bolja opcija od Donalda Trumpa. Ta reforma također neće doći od 'filantropa' s Davos Summita. Ili će se ozbiljno raditi na zaustavljanju tempa kojim ova forma kapitalizma reže granu na kojoj sjedi, ili će doći do pucanja. Pet, deset, koliko već godina - nije bitno, jer kako sam rekao, uskoro bi mogli ući u ciklus eskalacije drugih, puno stvarnijih problema - a onda više neće biti vremena za reformu sustava koji je ostavio toliko ljudi u rupi iz koje ne mogu izaći.
Pa Chris Hedges predvidja raspad sistema.

Mislim da za Ameriku postoje akutniji problemi od klimatskih promjena. Zato je tu Biden, a ne neko drugi.
Treba Amerika jos pure jesti da bi na njeno kormilo dosao neko ko ce se stvarno uhvatiti u kostac sa tim. A ono, kad imas 500k mrtvih od globalne pandemije i bruku ljudi kojima je demokratija misaona imenica, mislim da su to stvari kojima se treba pozabaviti odmah.
A klimatske promjene ne ovise samo od Amerike.

Imala je Amerika i prije problema, pa su ih rjesavali. Sistem je takav da je podlozan promjenama.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2427 Re: AMERIKA

Post by Challenger_ »

vaučer wrote: 29/03/2021 13:21
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 21:57
Evo ti vaucere ovaj iznad od kad je na forumu predvidja raspad Amerike i cijelog sistema. Jos malo kaze i to je to. Evo vec 10-ak godina.

Do konacne pobjede. :lol:
Ne predviđam raspad sustava, ali je vrlo lako predviditi da će sadašnji sustav rezultirati u daljnjoj eskalaciji klimatskih promjena i da će većina stanovništva biti nezaštićena od neizbježnih posljedica iste. Naravno, unutarnje nestabilnosti u SAD-u će iskoristiti i pokušati eskalirati drugi igrači, od Kine do Putina. To je neizbježno. Trenutno još uvijek ima manevarskog prostora za ublažiti posljedice, ali ga je manje svakom godinom. Dakle, mislim da je važno razgovarati o reformi - ne kozmetičkoj, nego stvarnoj jebenoj reformi. Ta reforma sigurno nije Joe Biden, bez obzira što je bolja opcija od Donalda Trumpa. Ta reforma također neće doći od 'filantropa' s Davos Summita. Ili će se ozbiljno raditi na zaustavljanju tempa kojim ova forma kapitalizma reže granu na kojoj sjedi, ili će doći do pucanja. Pet, deset, koliko već godina - nije bitno, jer kako sam rekao, uskoro bi mogli ući u ciklus eskalacije drugih, puno stvarnijih problema - a onda više neće biti vremena za reformu sustava koji je ostavio toliko ljudi u rupi iz koje ne mogu izaći.
Uzalud pišeš, ne dopiru tvoji argumenti do moralno i intelektualno potkapacitiranih primitivaca. Ja pišem isto što i ti, pišem da kriza nije ni personalne, ni stranačke, već sistemske prirode. Pitanje je dana ili sedmice kada će i tebi primitivci početi da trpaju laži u usta i pripisuju "vanzemaljce", "reptile" ili skoru "propast" USA.

Kako god, želim ti sreću, a istovremeno preporučujem da pišeš van polemičkog konteksta, da svojim opservacijama obogatiš temu.


Lijep pozdrav Vaučeru.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2428 Re: AMERIKA

Post by sumirprimus »

Hvala americi na nula vakcina.
Ne samo nama nego komplet dunjaluku.
Dabogda vas kinezi prestigli :evil:
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2429 Re: AMERIKA

Post by vaučer »

Challenger_ wrote: 29/03/2021 18:37 Uzalud pišeš, ne dopiru tvoji argumenti do moralno i intelektualno potkapacitiranih primitivaca. Ja pišem isto što i ti, pišem da kriza nije ni personalne, ni stranačke, već sistemske prirode. Pitanje je dana ili sedmice kada će i tebi primitivci početi da trpaju laži u usta i pripisuju "vanzemaljce", "reptile" ili skoru "propast" USA.

Kako god, želim ti sreću, a istovremeno preporučujem da pišeš van polemičkog konteksta, da svojim opservacijama obogatiš temu.


Lijep pozdrav Vaučeru.
Neću nikog zvati primitivcem, forum je za mišljenja, svi imaju pravo na svoje. A etiketa se ne plašim, iako ubijaju raspravu i degradiraju je u binarni ping pong. Da se naći zajednički jezik, uglavnom.

Amerika me zanima prvenstveno kroz neki osobni kontekst de-amerikanizacije. Što sam stariji sve jasnije vidim koliko sam, kao dijete 80-ih na raskolu umirućeg komunizma i Reaganove Amerike - ostao kulturološki obilježen mitologijom oba sustava. Kako nam je komunizam bio ‘domaći’ (u biti nije, samo je imao dublje korijene i bio bliži), žudili smo i proždirali svaku mrvu američke kulture - jer ono tuđe je uvijek slađe. Danas s decenijama odmaka, osjećam da moram proći kroz fazu dubljeg istraživanja povijesti i sustava koji je uspio stvoriti tako uvjerljivu masku koja je decenijama držala svijet pod hipnozom. Mislim, maska je još tu, samo je malo oljinjala i ima par ozbiljnih pukotina.

Uz to naravno, zbog vojne, financijsje i kakve god hoćeš snage Amerike kao super-sile, svima su sudbine bar donekle vezane za događanja u istoj. Rasprava o Americi je u suštini rasprava o budućnosti svijeta u kojem živimo - dakle neiscrpno zanimljiva i kompleksna.

Kratkoročno možemo pratiti dokle će Biden ići kao prvo u konsolidaciji vlasti kroz Senat, kao drugo u formuliranju zakonskog okvira za brzu tranziciju na obnovljive izvore energije. Prvo je preduslov za drugo. Znam da sigurno neće praviti dublje rezove u vojni budžet, niti će ozbiljno oporezivati korporacije (simbolička gesta moguća). Također teško da će reći jednu riječ o reformi zatvorskog sustava, to je baš prljav veš koji se rijetko dira. Izgleda da mu je cilj brzinski pospremiti po kući kako bi dobio dozvolu da se izađe igrati vani - tj da krene tjerati pravdu s Kinom i Putinom. Što ima smisla jer je Trump ostavio vanjsku politiku Putinu na volju, te jer Biden može izgubiti Senat dogodine - pogotovo ako ne skupi brzo bodove.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2430 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

sumirprimus wrote: 29/03/2021 19:13 Hvala americi na nula vakcina.
Ne samo nama nego komplet dunjaluku.
Dabogda vas kinezi prestigli :evil:
Amerika ima ubjedljivo najveci broj slucajeva i smrti od COVID-a. Dok se to ne rijesi tesko da ce se vakcine izvoziti, osim u susjedne zemlje.

No s obzirom na brzinu povecanja proizvodnje, mislim da cemo uskoro imati viska. Kad se sve na kraju zavrsi, pitam se cije ce vakcine na imunizirati najvise ljudi.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2431 Re: AMERIKA

Post by sumirprimus »

jeza u ledja wrote: 29/03/2021 21:30
sumirprimus wrote: 29/03/2021 19:13 Hvala americi na nula vakcina.
Ne samo nama nego komplet dunjaluku.
Dabogda vas kinezi prestigli :evil:
Amerika ima ubjedljivo najveci broj slucajeva i smrti od COVID-a. Dok se to ne rijesi tesko da ce se vakcine izvoziti, osim u susjedne zemlje.

No s obzirom na brzinu povecanja proizvodnje, mislim da cemo uskoro imati viska. Kad se sve na kraju zavrsi, pitam se cije ce vakcine na imunizirati najvise ljudi.
Jasno je to no nigdje one price o solidarnosti. Ovo je ko ono trumpovo america first. Plus crpite repromaterijale na globalnom nivou. America 150cca miliona vakcina sad najavljuje biden i preko 200
A eu pravi sranja sa dozvolađa za rusku i kinesku .pa ti vidi kako to s nase strane izgleda
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2432 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

sumirprimus wrote: 29/03/2021 21:36
jeza u ledja wrote: 29/03/2021 21:30
sumirprimus wrote: 29/03/2021 19:13 Hvala americi na nula vakcina.
Ne samo nama nego komplet dunjaluku.
Dabogda vas kinezi prestigli :evil:
Amerika ima ubjedljivo najveci broj slucajeva i smrti od COVID-a. Dok se to ne rijesi tesko da ce se vakcine izvoziti, osim u susjedne zemlje.

No s obzirom na brzinu povecanja proizvodnje, mislim da cemo uskoro imati viska. Kad se sve na kraju zavrsi, pitam se cije ce vakcine na imunizirati najvise ljudi.
Jasno je to no nigdje one price o solidarnosti. Ovo je ko ono trumpovo america first. Plus crpite repromaterijale na globalnom nivou. America 150cca miliona vakcina sad najavljuje biden i preko 200
A eu pravi sranja sa dozvolađa za rusku i kinesku .pa ti vidi kako to s nase strane izgleda
Pa, mislim, BiH ima opcije iste kao i Srbija, koja radi sjajan posao sa vakcinama. Nejasno sto ih ne grabi. Ne pratim dovoljno sta se desava, ali koliko znam u RS se vec dijeli Sputnik.

Biden je vratio SAD u WHO i u COVAX program, ciji je Amerika najveci donator. EU je totalno usrala cijeli proces, od samog pocetka.

Rusko stanovnistvo ne zeli primati vakcine vlastitih proizvodjaca. Sad ti skontaj.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2433 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 29/03/2021 18:37
vaučer wrote: 29/03/2021 13:21
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 21:57
Evo ti vaucere ovaj iznad od kad je na forumu predvidja raspad Amerike i cijelog sistema. Jos malo kaze i to je to. Evo vec 10-ak godina.

Do konacne pobjede. :lol:
Ne predviđam raspad sustava, ali je vrlo lako predviditi da će sadašnji sustav rezultirati u daljnjoj eskalaciji klimatskih promjena i da će većina stanovništva biti nezaštićena od neizbježnih posljedica iste. Naravno, unutarnje nestabilnosti u SAD-u će iskoristiti i pokušati eskalirati drugi igrači, od Kine do Putina. To je neizbježno. Trenutno još uvijek ima manevarskog prostora za ublažiti posljedice, ali ga je manje svakom godinom. Dakle, mislim da je važno razgovarati o reformi - ne kozmetičkoj, nego stvarnoj jebenoj reformi. Ta reforma sigurno nije Joe Biden, bez obzira što je bolja opcija od Donalda Trumpa. Ta reforma također neće doći od 'filantropa' s Davos Summita. Ili će se ozbiljno raditi na zaustavljanju tempa kojim ova forma kapitalizma reže granu na kojoj sjedi, ili će doći do pucanja. Pet, deset, koliko već godina - nije bitno, jer kako sam rekao, uskoro bi mogli ući u ciklus eskalacije drugih, puno stvarnijih problema - a onda više neće biti vremena za reformu sustava koji je ostavio toliko ljudi u rupi iz koje ne mogu izaći.
Uzalud pišeš, ne dopiru tvoji argumenti do moralno i intelektualno potkapacitiranih primitivaca. Ja pišem isto što i ti, pišem da kriza nije ni personalne, ni stranačke, već sistemske prirode. Pitanje je dana ili sedmice kada će i tebi primitivci početi da trpaju laži u usta i pripisuju "vanzemaljce", "reptile" ili skoru "propast" USA.

Kako god, želim ti sreću, a istovremeno preporučujem da pišeš van polemičkog konteksta, da svojim opservacijama obogatiš temu.


Lijep pozdrav Vaučeru.
Fan diktatora sirom svijeta prica o moralu. :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2434 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

vaučer wrote: 29/03/2021 19:46
Challenger_ wrote: 29/03/2021 18:37 Uzalud pišeš, ne dopiru tvoji argumenti do moralno i intelektualno potkapacitiranih primitivaca. Ja pišem isto što i ti, pišem da kriza nije ni personalne, ni stranačke, već sistemske prirode. Pitanje je dana ili sedmice kada će i tebi primitivci početi da trpaju laži u usta i pripisuju "vanzemaljce", "reptile" ili skoru "propast" USA.

Kako god, želim ti sreću, a istovremeno preporučujem da pišeš van polemičkog konteksta, da svojim opservacijama obogatiš temu.


Lijep pozdrav Vaučeru.
Neću nikog zvati primitivcem, forum je za mišljenja, svi imaju pravo na svoje. A etiketa se ne plašim, iako ubijaju raspravu i degradiraju je u binarni ping pong. Da se naći zajednički jezik, uglavnom.

Amerika me zanima prvenstveno kroz neki osobni kontekst de-amerikanizacije. Što sam stariji sve jasnije vidim koliko sam, kao dijete 80-ih na raskolu umirućeg komunizma i Reaganove Amerike - ostao kulturološki obilježen mitologijom oba sustava. Kako nam je komunizam bio ‘domaći’ (u biti nije, samo je imao dublje korijene i bio bliži), žudili smo i proždirali svaku mrvu američke kulture - jer ono tuđe je uvijek slađe. Danas s decenijama odmaka, osjećam da moram proći kroz fazu dubljeg istraživanja povijesti i sustava koji je uspio stvoriti tako uvjerljivu masku koja je decenijama držala svijet pod hipnozom. Mislim, maska je još tu, samo je malo oljinjala i ima par ozbiljnih pukotina.

Uz to naravno, zbog vojne, financijsje i kakve god hoćeš snage Amerike kao super-sile, svima su sudbine bar donekle vezane za događanja u istoj. Rasprava o Americi je u suštini rasprava o budućnosti svijeta u kojem živimo - dakle neiscrpno zanimljiva i kompleksna.

Kratkoročno možemo pratiti dokle će Biden ići kao prvo u konsolidaciji vlasti kroz Senat, kao drugo u formuliranju zakonskog okvira za brzu tranziciju na obnovljive izvore energije. Prvo je preduslov za drugo. Znam da sigurno neće praviti dublje rezove u vojni budžet, niti će ozbiljno oporezivati korporacije (simbolička gesta moguća). Također teško da će reći jednu riječ o reformi zatvorskog sustava, to je baš prljav veš koji se rijetko dira. Izgleda da mu je cilj brzinski pospremiti po kući kako bi dobio dozvolu da se izađe igrati vani - tj da krene tjerati pravdu s Kinom i Putinom. Što ima smisla jer je Trump ostavio vanjsku politiku Putinu na volju, te jer Biden može izgubiti Senat dogodine - pogotovo ako ne skupi brzo bodove.
O sistemu vrijednosti koje gaji Amerika i liberalne demokracije se i tada, 80-ih, u komunistickoj Jugoslaviji, znalo pricati kao o potencijalno sarenoj lazi, punoj licemjerja, klasnih razlika, imperijalizma, nelegitimnih intervencija u svijetu, tretmana vlastitih gradjana, rasizma, genocida, itd. Mislim, mozda je tesko biti ne ostati zasljepljen bljestavilom Zapada ako dolazis iz zemalja istocnog bloka, pogotovo cirka druga polovica 80-ih, pa ne vidjeti ili umanjivati sve probleme koje taj sistem ima i sa sobom donosi. Tako je bilo i prije, 70-ih, 60-ih, 20-ih... Samo smo danas svi bolje informirani o svemu, pa je tako doslo do globalnog ogoljavanja nekih ideala o kojima smo ranije citali i slusali samo na kapaljku.
Sto me dovodi do fakta da je danas stanje mnogo drukcije od onog prije 30 godina. Tehnoloske i politicke promjene su dovele do sasvim novih pojava i dinamike u svijetu, izmedju zemalja, izmedju kompanija i gradjana, izmedju medija, transporta, tehnologije, svega.
Ovo sto imamo danas je kombinacija svih tih uzroka i malo je uprosteno o stvarima pricati kroz prizmu nekakvog "americkog" sistema.

Obrni, okreni, razvali, sagradi, kako god da provrtis ljudi ce htjeti biti nagradjivani za svoj trud i htjet ce slobodu izbora. Mozda ne trenutno i svugdje, ali dugorocno da. Sistem koji to ne omogucava je nestabilan sistem. U stvari, mozda je bolje reci da sistem koji u sebi ima ugradjen mehanizam vjestacke inteligencije, learning as we go, je stabilan. Sistem koji je rigidan i nepromjenjiv je zbog toga nestabilan. A zbog stvari koje navedoh iznad.
Nije stvar u Americi, stvar je u pravima ljudi na ove stvari. Ako nesto treba da se mijenja, promjenice se, i mijenja se. Ako se ne mijenja dovoljno brzo, ubrzace se. Sustinska alternativa za tim ne postoji i nikad nije ni postojala.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2435 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

denole wrote: 30/03/2021 21:11 Historijski potez: Joe Biden napravio potez kojim je oduševio sve muslimane na svijetu

https://klix.ba/historijski-potez-joe ... a-svijetu/
:lol:

:-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2436 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

denole wrote: 30/03/2021 22:42 Američki State Department kritizirao Sebiju Izetbegović

https://klix.ba/americki-state-depart ... etbegovic/
Posto vidim da se dosta razumijes u neke stvari. Da te nesto pita ovako nevezano, koja je tvoja omiljena stranica na internetu? Mozes li mi preporuciti kakvu da sta pametno procitam?

Unaprijed hvala.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18222
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2437 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

jeza u ledja wrote: 29/03/2021 21:46
Fan diktatora sirom svijeta prica o moralu. :lol:
Realno presao lik sa argumenata (koliko god slabi bili), na prazne pamflete. Gubi se zesce...
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2438 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Fakat, lik koji je fasovao ban zbog rasizma i fan diktatora diljem dunjaluka piše o moralu. :lol:

Zemljo, otvori se.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2439 Re: AMERIKA

Post by detroit-mercy »

vaučer wrote: 29/03/2021 13:21
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 21:57
Evo ti vaucere ovaj iznad od kad je na forumu predvidja raspad Amerike i cijelog sistema. Jos malo kaze i to je to. Evo vec 10-ak godina.

Do konacne pobjede. :lol:
Ne predviđam raspad sustava, ali je vrlo lako predviditi da će sadašnji sustav rezultirati u daljnjoj eskalaciji klimatskih promjena i da će većina stanovništva biti nezaštićena od neizbježnih posljedica iste. Naravno, unutarnje nestabilnosti u SAD-u će iskoristiti i pokušati eskalirati drugi igrači, od Kine do Putina. To je neizbježno. Trenutno još uvijek ima manevarskog prostora za ublažiti posljedice, ali ga je manje svakom godinom. Dakle, mislim da je važno razgovarati o reformi - ne kozmetičkoj, nego stvarnoj jebenoj reformi. Ta reforma sigurno nije Joe Biden, bez obzira što je bolja opcija od Donalda Trumpa. Ta reforma također neće doći od 'filantropa' s Davos Summita. Ili će se ozbiljno raditi na zaustavljanju tempa kojim ova forma kapitalizma reže granu na kojoj sjedi, ili će doći do pucanja. Pet, deset, koliko već godina - nije bitno, jer kako sam rekao, uskoro bi mogli ući u ciklus eskalacije drugih, puno stvarnijih problema - a onda više neće biti vremena za reformu sustava koji je ostavio toliko ljudi u rupi iz koje ne mogu izaći.
Cekaj, ti mislis da ce sve ove klimatske, demografske i sl. promjene ostaviti neizbjezne posljedice na Ameriku (dovesti do propasti sistema) a da ce pri tome Kina i Rusija ostati netaknute :roll:. Ako dodje do ovog scenarija, niko nece ostati netaknut, nego ce svi najebati. E sad, ako se more malo podigne, gdje ce nahrupiti mase iz Azije, sigurno ne u Ameriku, ja da sam Rusija bio bih puno zabrinutiji :skoljka:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23234
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2440 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: 31/03/2021 14:54
vaučer wrote: 29/03/2021 13:21
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 21:57
Evo ti vaucere ovaj iznad od kad je na forumu predvidja raspad Amerike i cijelog sistema. Jos malo kaze i to je to. Evo vec 10-ak godina.

Do konacne pobjede. :lol:
Ne predviđam raspad sustava, ali je vrlo lako predviditi da će sadašnji sustav rezultirati u daljnjoj eskalaciji klimatskih promjena i da će većina stanovništva biti nezaštićena od neizbježnih posljedica iste. Naravno, unutarnje nestabilnosti u SAD-u će iskoristiti i pokušati eskalirati drugi igrači, od Kine do Putina. To je neizbježno. Trenutno još uvijek ima manevarskog prostora za ublažiti posljedice, ali ga je manje svakom godinom. Dakle, mislim da je važno razgovarati o reformi - ne kozmetičkoj, nego stvarnoj jebenoj reformi. Ta reforma sigurno nije Joe Biden, bez obzira što je bolja opcija od Donalda Trumpa. Ta reforma također neće doći od 'filantropa' s Davos Summita. Ili će se ozbiljno raditi na zaustavljanju tempa kojim ova forma kapitalizma reže granu na kojoj sjedi, ili će doći do pucanja. Pet, deset, koliko već godina - nije bitno, jer kako sam rekao, uskoro bi mogli ući u ciklus eskalacije drugih, puno stvarnijih problema - a onda više neće biti vremena za reformu sustava koji je ostavio toliko ljudi u rupi iz koje ne mogu izaći.
Cekaj, ti mislis da ce sve ove klimatske, demografske i sl. promjene ostaviti neizbjezne posljedice na Ameriku (dovesti do propasti sistema) a da ce pri tome Kina i Rusija ostati netaknute :roll:. Ako dodje do ovog scenarija, niko nece ostati netaknut, nego ce svi najebati. E sad, ako se more malo podigne, gdje ce nahrupiti mase iz Azije, sigurno ne u Ameriku, ja da sam Rusija bio bih puno zabrinutiji :skoljka:
Afrika, Europa, Azija su na udaru, kao i obje Amerike ali su Amerike izolovanije i lakse kontrolisat sto sta ako dodze do stani pani. Njb-at ce citav svijet. Kina je vec na udaru, pustinje se sire i poplave joj priobalni dio pogadzaju sve vise.

Slazem se, da Rusija treba biti zabrinutija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66013
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2441 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

jeza u ledja wrote: 28/03/2021 22:05
Da li bi ti podrzao ubistvo Hitlera van sudova? Ili bi trubio o ratnom zlocinu? Da ili ne?

Nije bas tako crno-bijelo i ne moze Hitler biti ultimativni argument. U sustini nebitno je sta mi podrzavamo na licnom planu, u 2011. godini vazi pravni standard da je smrtna kazna prevazidjena, a i ako se izrice, to moze uciniti samo sud.

Standardi i konteksti su mnogo razliciti 1945. i 2011.

Da, Gadafi jeste nesumnjivo imao svojih aferima, ali imao ih je i onda kad ga je Obama tapsao po ramenu i kad mu je Hillary Clinton primala sina u zvanicne posjete i kad mu je Condoleeza Rice isla na noge u Tripoli. Kao sto ih imaju i dan danas nedirnute americke pudlice u KSA.
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2442 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Bili su i Saddam i Bin Ladin američki mezimci pa jedan završi na vješalima a drugi na dnu okeana. Politika je kurva. Mislim, zaslužili su i jedan i drugi a isto tako i Bush mlađi je bio zreao za štapa u rektum.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2443 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

_BataZiv_0809 wrote: 31/03/2021 15:18
jeza u ledja wrote: 28/03/2021 22:05
Da li bi ti podrzao ubistvo Hitlera van sudova? Ili bi trubio o ratnom zlocinu? Da ili ne?

Nije bas tako crno-bijelo i ne moze Hitler biti ultimativni argument. U sustini nebitno je sta mi podrzavamo na licnom planu, u 2011. godini vazi pravni standard da je smrtna kazna prevazidjena, a i ako se izrice, to moze uciniti samo sud.

Standardi i konteksti su mnogo razliciti 1945. i 2011.

Da, Gadafi jeste nesumnjivo imao svojih aferima, ali imao ih je i onda kad ga je Obama tapsao po ramenu i kad mu je Hillary Clinton primala sina u zvanicne posjete i kad mu je Condoleeza Rice isla na noge u Tripoli. Kao sto ih imaju i dan danas nedirnute americke pudlice u KSA.
Ne govorim o 1945-oj. Govorim teoretski, da li bi podrzao ubistvo XXX (umetni ime) zlocinca van sudskog procesa, a usred ratnih zbivanja? Ili, eto ne mora "podrzao", da li bi trazio sudsko gonjenje pocinitelja tog vansudskog ubistva, iako se radi o okorjelom zlocincu? Da li bi kukao o ratnom zlocinu, trazio pravdu, i to ne samo za direktne pocinitelje, vec i za one koji su u najgorem slucaju indirektno odgovorni, kao sto radis/radite u vezi Gadafija?

Naravno da ne bi.

Stoga, nije u pitanju legalnost necega, vec drasticna razlika u misljenju o doticnom. Tako da manite se suplje.

Ratni zlocin je ubistvo civila tipa masakr Blackwatera u Iraku. I niz drugih "incidenata" za koje bi se mogla mozda traziti i odgovornost nadredjenih. Uporno insistiranje na prici o ratnom zlocinu nad jednim od najgadnijih diktatora u zadnjih X decenija govori vise o ljudima koji na tome insistiraju i njihovim motivima, a ne o tezini tog zlocina.

Inace, Gadafiju je trebalo biti sudjeno kao Saddamu Husseinu. Svejedno zavrsio bi na isti nacin. Naravno i tad bi se o tome tusilo, samo na drugi nacin, jer nije problem u legalnosti, tj. "ratnom zlocinu", vec u politickim motivima onih koju tu pricu trube.

Hiljade neduznih ljudi je pobijeno na BI, od strane Amerike i NATO, na ovaj ili onaj nacin. Govorim direktno dronovima, projektilima, mecima i slicno. Ali jebo njih, hajmo o Gadafiju.

Jer, fetis na diktatore je mocna stvar. :-) :roll:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66013
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2444 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

@jeza u ledja ne radi se ovdje o nama i sta bismo mi podrzali ili ne. Non stop podmeces istu tezu.

U 2011. je zlocin ubiti bez sudjenja. Ubiti nenaoruzanog ratnog zarobljenika je ratni zlocin. Izlagati njegovo mrtvo tijelo u hladnjaci je barbarstvo. Koliko god bi mi bilo drago da se to desilo Karadzicu i Mladadicu, toliko je bolje zbog istine, zbog historije, zbog buducih pokoljenja da ga pravosnaznom presudom osudi medjunarodni sud pravde. Evoluirali smo kao vrsta od Hamurabijevog zakonika do Zenevskih konvencija. I da se za 100 godina iz historije uci da su lideri bosanskih Srba pravosnazno presudjeni za genocid, a ne da su lincovani od strane protivnicke vojske.

A sta bi ti mislio o takvom postupku da nam je kojim slucajem VRS zauzela Predsjednistvo i da su Aliju Izetbegovica Batko, Brne, Ćenta i ostala ekipa sa Grbavice linčovali u Velikom Parku i sve tl snimali?

I nije u pitanju samo Gadafi, NATO avijacija je u Libiji obilato gadjala civilne ciljeve, pa pogledaj samo slike grada Sirta iz zime 2012. gori je od Vukovara, al pari sa Staljingradom. Rezolucija 1974 VS im je dala mandat "zastite civila".

Sve su to dakle zlocini i o svim zlocinima treba tako i govoriti, a ne omalovazavati one gdje ti je zrtva zlocina nesimpaticna, pa ko biva ko ga jebe, zasluzio je (oko za oko).

Opet ti kazem, Gadafi je to sve sto ti govoris (zlocinac, diktator) bio i kad su ove fotografije nastale, a tad se bogme o njemu vrlo pohvalno izrazio lider slobodnog svijeta:

Image

Dakle koja je razlika i kad je to u medjuvremenu on postao zlocinac? Koji je sud presudio da je on zlocinac?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2445 Re: AMERIKA

Post by LBVIEW »

Cuj ti samo poredjenja: "Alija i Gadafi". :-)
No, nije se ni cuditi nakon izjava, poput: " sta je, da je Handke pisao protiv Srba, bio bi vam dobar".
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2446 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2021 08:28 @jeza u ledja ne radi se ovdje o nama i sta bismo mi podrzali ili ne. Non stop podmeces istu tezu.

U 2011. je zlocin ubiti bez sudjenja. Ubiti nenaoruzanog ratnog zarobljenika je ratni zlocin. Izlagati njegovo mrtvo tijelo u hladnjaci je barbarstvo. Koliko god bi mi bilo drago da se to desilo Karadzicu i Mladadicu, toliko je bolje zbog istine, zbog historije, zbog buducih pokoljenja da ga pravosnaznom presudom osudi medjunarodni sud pravde. Evoluirali smo kao vrsta od Hamurabijevog zakonika do Zenevskih konvencija. I da se za 100 godina iz historije uci da su lideri bosanskih Srba pravosnazno presudjeni za genocid, a ne da su lincovani od strane protivnicke vojske.

A sta bi ti mislio o takvom postupku da nam je kojim slucajem VRS zauzela Predsjednistvo i da su Aliju Izetbegovica Batko, Brne, Ćenta i ostala ekipa sa Grbavice linčovali u Velikom Parku i sve tl snimali?

I nije u pitanju samo Gadafi, NATO avijacija je u Libiji obilato gadjala civilne ciljeve, pa pogledaj samo slike grada Sirta iz zime 2012. gori je od Vukovara, al pari sa Staljingradom. Rezolucija 1974 VS im je dala mandat "zastite civila".

Sve su to dakle zlocini i o svim zlocinima treba tako i govoriti, a ne omalovazavati one gdje ti je zrtva zlocina nesimpaticna, pa ko biva ko ga jebe, zasluzio je (oko za oko).

Opet ti kazem, Gadafi je to sve sto ti govoris (zlocinac, diktator) bio i kad su ove fotografije nastale, a tad se bogme o njemu vrlo pohvalno izrazio lider slobodnog svijeta:

Image

Dakle koja je razlika i kad je to u medjuvremenu on postao zlocinac? Koji je sud presudio da je on zlocinac?
Ne podmecem tezu vec govorim kako jeste, jer ovo nije sud vec forum. Upravo se radi o nama. Jednostavno furas ispraznu pricu i laznu zaprepastenost.

Kratko i jasno odgovori: Je li Gadafi zlocinac ili nije?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66013
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2447 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

@jeza u ledja Nije.

Odgovori i ti na pitanje koje sam ti postavio.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2448 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2021 14:04 @jeza u ledja Nije.

Odgovori i ti na pitanje koje sam ti postavio.
Ja kazem da jeste. Stoga smatram da je zasluzio ono sto je dobio.

Koje pitanje? O Aliji? Pa naravno da bih mislio da je to zlocin, kao i cijela agresija.

Ako je pitanje ovo nesto o Obami,razocaracu te ali svjetski lideri se redovno sastaju bez obzira na to sto su neki od njih zlocinci. Mislim da je tu rijec o necemu sto se strucno zove “politika”.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66013
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2449 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 14:21 Ja kazem da jeste. Stoga smatram da je zasluzio ono sto je dobio.
E pa vidis, obojica imamo misljenje o tome, a istina je nesto sasvim drugo. Ja tebe necu etiketirati zbog tvog misljenja bez obzira sta mislio o tome. Ali nemamo sudsku presudu. Po definiciji sudska presuda je konačno utvrdjena istina.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#2450 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2021 14:35
jeza u ledja wrote: 01/04/2021 14:21 Ja kazem da jeste. Stoga smatram da je zasluzio ono sto je dobio.
E pa vidis, obojica imamo misljenje o tome, a istina je nesto sasvim drugo. Ja tebe necu etiketirati zbog tvog misljenja bez obzira sta mislio o tome. Ali nemamo sudsku presudu. Po definiciji sudska presuda je konačno utvrdjena istina.
E, pa tu sam te i cekao.

Ako je sud taj koji definira sta je zlocin, a sta ne, tj. ko je zlocinac, a ko ne, onda to isto vrijedi i za pocinitelje njegovog hvatanja, mucenja i ubistva. Ovo pogotovo vazi za indirektne "krivce" poput americkih politicara jer o njima naravno ovdje pricamo.

Posto, jel, nesto nije zlocin dok to sud ne utvrdi. :oops:

I da se razumijemo, cijela ova prica je zato sto ti i jos par ljudi uporno o tome trubite, godinama. Vi uporno etiketirate druge kao "podrzavatelje ratnih zlocina" zbog konkretno ovoga sto se desilo Gadafiju. Ti kazes "neces me etiketirati". Pa to cijelo vrijeme radis! Zato se ova prica svako malo nanovo i vrti.

Za mene je to zavrsena stvar, takva je cesto sudbina diktatora. Smrt, zatvor, progonstvo, itd. Big fuckin deal... Vi ste ti koji se oko toga uporno kao sekirate.
Post Reply